2021. február 26.
Címlapra!
[
Regisztráció
] [
Profil szerkesztése
] [
Beállítások szerkesztése
] [
Keresés
]
[
Magánüzenetek
] [
Felhasználók listája
] [
Bejelentkezés
]
Üzenetküldés
Minden
regisztrált
felhasználó indíthat új topikot és küldhet új üzenetet ebbe a fórumba.
Felhasználó:
Jelszó:
Elfelejtettem a jelszavam!
Üzenet:
2007-02-23 22:38, hunor: - Balázs (Svájc) írta nekünk:
> Az elmult tiz evben sokminden megvaltoztt Magyarorszagon, es az > utobbi par evben mar egyre tobbet hallani azokrol es azoktol, akik > visszamenni szeretnenek. Vagy mar vissza is mentek. Olyan > ertelmisegiekrol van szo elsosorban, akik kulfoldon tanultak, > dolgoztak, kutattak, es most kulonbozo okokbol szeretnek mindezt > Magyarorszagon hasznositani.
Nos, azt hiszem én pont ilyen vagyok. 2000 óta élek külföldön. Legutoljára 2 éve próbáltam meg Magyarországra visszamenni, eredménytelenül.
> Magyarorszag nemcsak passzivan visszavarja a kulfoldon gyarapodott > szellemi toket, de aktivan dolgozik azon, hogy a honvagynak engedo > hazaterok szamara ez a lepes lukrativ lehetoseg is legyen.
Ezt nem így látom. Magyarország még mindig az üres szavak hazája. Igéreteket lehet hallani, tetteket nem látok. Az egyik legjobb példa épp a külföldi értelmiség magyarországi visszatelepedése érdekében létrejött Project Retour Kht., melynek politikusok, döntéshozók ígértek segítséget, amiből a végére semmi sem lett. Nagy vállalatok sem látják szükségességét annak, hogy hazacsábítsanak külföldön dolgozó, kutató embereket. Itt a legfőbb érv: Not my job...
> Kormanyszinten is prioritassa valt a magyar szarmazasu tudosok es > ertelmisegiek vonzasa kulonbozo anyagi es mas lehetosegek > ajanlasaval, hogy kutatomunkajukkal Magyarorszag strategiai > iparagainak fejlesztesehez es az orszagimazs csiszolasahoz egyarant > hozzajaruljanak.
Kormányszinten prioritássá vált, hogy beszéljenek róla. A tettek, koncepció, tervek viszont továbbra is hiányoznak.
> Errol a temarol szol az a keszulo cikk, aminek kapcsan felmerultek az > alabbi kerdesek. Kivancsian varjuk a valaszait. Ha mas kerdesek, > felvetesek is felmerulnek Onben, kerem azokat is ossza meg velunk.
Legyen :)
> Szukseges-e egy orszagnak, hogy mas orszagban folytatott tanulmanyok > es/vagy szakmai tapasztalatok birtokaban visszaterjenek fiatal > ertelmisegeiek? Es ha igen, miert?
Egyértelműen szükség van rá. Már a középkorban is csak az lehetett mestere a szakmájának, aki nem csak a közvetlen környezetét tanulmányozta, hanem új módszereket, technológiákat, anyagokat ismert meg hosszabb tanuló / mesterútjain. Ez manapság is így van. Az ember felnő egy bizonyos szociális, társadalmi közegben, kitanul egy bizonyos szakmát. Teljesen mindegy, hogy ácsról van szó, vegyészről, biológusról, informatikusról, vagy politikusról, amíg nem mozdul ki a közvetlen környezetéből, addig csak korlátozott tudás megszerzésére lesz képes. Egy ilyen "belterjes" tanulási folyamatban csak keveseknek sikerülhet továbblépni saját korlátjaikon. Külföldi tanulmányutakkal, tapasztalatszerzéssel viszont tudatosulhat, mi a saját módszerei előnye, mi az, amit mások teljesen más szemszögből megközelítve máshogy, talán jobban oldanak meg. Az ilyen tapasztalatokkal rendelkezők "új szelet" hozhatnak a helyenként begyepesedett gazdasági, pénzügyi és termelési folyamatokba, így igencsak kívánatos lenne visszacsábításuk.
> Mely teruleteknek, iparagaknak, szakmaknak van szuksege kulfoldon > szerzett tapasztalattal rendelkezo emberekre?
Gyakorlatilag majdnem minden iparágnak és szakmának. Nehéz lenne olyan területet találni, ahol nem lehetne külföldi tapasztalatok alapján javítani a minőséget vagy a hatékonyságot.
> Mivel tudna Magyarorszag visszacsabitani azokat, akiknek kulfoldon > tobb lehetoseguk van kutatni, tanulni, szakosodni peldaul?
Nehéz ügy, ugyanis a hazatelepülőknek a szakképzettségüknek megfelelő munkára van szükségük. Ehhez az kell, hogy legyen olyan terület, ahol tevékenykedhetnek, illetve hogy valaki objektívan el tudja bírálni képességeiket. A valóságban kevés ilyen terület van. Olyan vezető, aki képes a külföldről hazatelepülni szándékozók objektív megítélésére, az még kevesebb. Gyakran egyszerű szakmai féltékenység miatt nem alkalmaznak külföldi tapasztalattal rendelkezőket. Hogy valami konstruktívat is írjak, állami finanszírozású kutató-fejlesztő intézetekben lehetne kimondottan a hazatelepülők számára álláshelyeket kialakítani, és/vagy az ilyen szakembereket alkalmazó cégeknek kedvezményeket biztosítani. Az álláskeresők közvetlen támogatása csak marketingcélokra lenne jó, aki elhatározta, hogy hazajön, azt nem kell támogatni, elég, ha nem gáncsolják el pl. azzal, hogy milliós nagyságrendű regisztrációs adót fizet a saját hazahozott kocsijára.
> Egy hazatelepulonek mit realisztikus elvarni a magyar munkeropiacon > es mit nem? Pl. jogos-e e elvarni, hogy a magyarorszagi fizetes > ugyanolyan eletszinvonat tegyen lehetoseve Magyarorszagon, mint a > nemet fizetes Nemetorszagban?
Ha valaki elhatározza, hogy visszaköltözik Magyarországra, az pár kivételtől eltekintve készül arra, hogy az első időben nem fog ugyanolyan életszínvonalon élni, mint külföldön. Persze az ugyanolyan kiszámítható gazdaság és törvényi háttér nem ártana - véleményem szerint nem az a gond, hogy itt rosszabbak a körülmények, hanem az, hogy kiszámíthatatlan, mikor mi változik, milyen hatállyal.
> Melyek azok a teruletek Magyarorszagon ahol kulfoldon fenyevekkel > elobbre jarnak, es a felzarkozashoz elengedhetetlen a kulfoldon > szerzett tapasztalat?
A legtöbb területen elég lenne az, ha az 1910-es Magyarország színvonalára visszakerülnénk. Persze nem technológiailag, hanem a gondolkodásmód területén. A szolgáltató szolgáltasson, a munkás dolgozzon, a mérnök tervezzen - tegye mindenki a saját dolgát. Ez nyugat-európában, Ázsia legnagyobb részén és Észak-Amerikában is működik. Nálunk nem. Ezt mindenképp el kellene tanulni. Persze vannak speciális területek is. Mint különböző tanulmányok mutatják, a magyarok ma pénzügyi analfabéták, sokszor nem tudják meghatározni, melyik területen mi a "haszon" és hogy lehet elérni, vagy hogy milyen kutatási eredményt hogyan lehet hasznosítani. Ezt is tanulni kell. A kutatási területeken elsősorban nem külföldön szerzett tapasztalat kellene, hanem lehetőség, laborok, műszerek és pénz. Tapasztalat, érdeklődés és szürkeállomány megvan itthon is.
> Ha On most kulfoldon el, szokott-e gondolkozni a hazateresen? Ha > igen, miert es ha nem, akkor miert nem?
Igen, szoktam gondolkodni rajt. Szeretném munkámmal és tapasztalatommal elősegíteni Magyarország fejlődését.
> Ha On elt kulfoldon, azutan visszatert Magyarorszagra, megtalalta-e a > szamitasait vagy megbanta-e? > Ha kulfoldon el, es konkretan keszul a hazatelepulesre, mire szamit, > milyen elvarasai vannak? Mitol fel? Mi az amirol nehez szivvel mond > le?
A gond az, hogy azokon a területeken, ahol segíteni tudnék, bebetonozott vezetők vannak, akik féltik hatalmukat, meg a széküket, így az esélytelenek nyugalmával figyelem az otthoni dolgokat. Amúgy nem lennének túlzott elvárásaim. Miről mondanék le nehéz szívvel? Egy óra autózással egy 2000 méter feletti hegyet sem tudnék elérni :)
> Hany eves On?
35
> Melyik kulfoldi orszagban el(t) es miota/meddig el(t) ott?
2000-2005 Németország 2005 Ausztria 2006- Svájc
> Miert ment ki kulfoldre / mit csinalt a kulfoldi tartozkodasa alatt?
Miután Magyarországon projektvezetőként az Audi gyár teljes informatikai hálózatát, valamint a gyár több IT rendszerét kiépítettem, ki akartam próbálni más területeket is. Németországban az egyik legnagyobb tartományi bank világméretű hálózatának és egyes IT biztonsági rendszereinek kiépítésében vettem részt. Egy váltás után átnyergeltem az elektronikus közigazgatásra, az osztrák rendszerek megismerése után 2006-ban pl. részprojektvezetőként tevékenykedtem az egyik svájci kanton (kb. 3000 ügyintéző) teljes papírmentes ügyintézői rendszerének kialakításán.
> Tanult? Dolgozott?
ld. fent
> Miert akar hazamenni / miert ment haza?
ld. fent -
Beállítási lehetőségek:
Nincs engedélyezve HTML ennél az üzenetnél.
Nincs engedélyezve
Smilies
ennél az üzenetnél.
Mutasd az aláírást
(az aláírást a Profil beállításánál adhatja meg)
Topik áttekintése
Irjon nekünk!
-
Impresszum
-
Médiaajánlat
-
Súgó
MagyarOnline.
net
© Minden jog fenntartva! 2002-2006