2020. november 27. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Magyar választójog gyakorlása külföldön
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 következő lap )
 moliandika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-03 11:54   
Én csak azt nem értem, hogy minek akar olyan ember szavazni, aki nem is él Mo.-n.
Miért akarja befolyásolni az itteni magyarok amúgy is rossz életét???
A külföldiek szavazása nagyon sok pénzt vesz el a magyar állampolgároktól, és szerintem azt a pénzt fontosabb dolgokra is lehet költeni.

Andi

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-02 20:59   
Kedves Minden érdeklôdõ!

Nekem ezt sikerült kiásnom a netrôl.
Elég egyszerûen van megfogalmazva, szó sincs benne nyomtatványról. Megpróbáltam a síma ajánlott levelet, -merthogy fejembe vettem, szavazni szeretnék. Legfôképpen azért, mert májustól véglegesen otthon fogok élni, kivéve a kirándulásokat.

www.nethirlap.hu/cikk/nethirlap.19495.html

A választások külföldön
(2006. január 2)

………….Azoknak, akik nagykövetségeken, vagy főkonzulátusokon kívánnak voksolni, a magyarországi lakcíműk szerinti jegyzőtől kell kérniük a külképviseleti névjegyzékbe történő felvételüket.

Ezt személyesen, meghatalmazotton keresztül, vagy ajánlott levélben kell kérni március 17-éig.
A kérelem mindkét fordulóra vonatkozik.
Az első forduló Amerikában április 1-én, a többi külképviseleten április 2-án lesz. A szavazó urnákat április 6-án éjfélig hozzák haza a futárok és egyenesen a Duna Palotába viszik. Szigorú adminisztratív előírások vonatkoznak a választás tisztaságára, pecsételéssel, borítékolással - mondta az államtitkár.

Nem hiszem, hogy a fentiek még külön "értelmezést" kívánnának.

Vagy téves lenne, amit feltettek infoként a Net-re? Nem hiszem. De amikor választ kapok, ígérem, beszámolok.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-02 20:59   
2006-02-02 20:13, KiteKatja:

-
Higyjetek el, az egesz kulfoldi szavazas lehetsosege semmi mas, mint a magyar allam kirakat rendezese, az Europai Unio szemfenyvesztesere. Mivel az EU szinte osszes allama megengedi allampolgarainak a kulfoldi szavazas lehetoseget, igy Magyarorszag is kenytelen volt megvaltoztatni az alkotmanyat (ami 2004-ig kizarolag csak Magyarorszagon engedte meg a szavazas lehetoseget).

De ravasz modon ugy allitottak fel az alkotmanyos jog gyakorlati megoldasat, hogy lehetoleg minnel kevesebb allampolgar keruljon valoban abba a helyzetbe, hogy szavazhasson. A tobbszazezer kulfoldon elo, tartozkodo magyarbol 2004-ben mindossze 1,950 ember szerezte meg a szavazasi engedelyt.

Vagyis a kirakat csillog es teli van, de venni nem lehet. Jol megtanultak a honatyak hogy kell ezt csinalni az elmult 50 ev alatt...

KiteKatja  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-02 20:13   
Sziasztok!
Én is ma tudtam meg, hogy nem szavazhatok, mivel nincs Magyarországon bejelentett lakóhelyem.
A következő tájékoztatást kaptam nagy érdeklődésemre az Országos Választási Irodától.
-------------------------------------
A 2006-os országgyűlési választásokon Magyarország nagykövetségén és főkonzulátusán az a nagykorú, a Magyar Köztársaság területén bejelentett lakóhellyel rendelkező és a szavazás napján külföldön tartózkodó magyar állampolgár szavazhat, aki szerepel a külképviseleti névjegyzéken.

Az Alkotmány 70 § szerint A Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező minden nagykorú magyar állampolgárt megillet az a jog, hogy az országgyűlési képviselők választásán választó és választható legyen, valamint országos népszavazásban és népi kezdeményezésben részt vegyen.
Mivel Önnek a lakóhely külföld nem tud szavazni!
----------------------------------
"Nagyszerű", Magyarországon sem szavazhatok, és Ausztriában sem.
Ugyanis a "Nationalratswahlrecht" csak az osztrák állampolgárok kiváltsága.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-02 18:24   
2006-02-02 15:28, Smore:

>>A választási eljárásról szóló törvény (1997. évi C. tv.) lehetővé teszi, hogy a magyar állampolgárok a 2006-os országgyűlési választások során külföldön adják le szavazataikat.

Mar az elso mondat se stimmel rogton, hiszen a tartosan kulfoldon elo magyar allampolgarokat a magyar alkotmanynak megfeleloen megfosztja szavazati joguktol. Csak reklamszoveg az egesz, helyesen ugy lenne, hogy a magyarorszagi magyar allampolgaroknak lehetoseget nyujt a kulfoldi szavazasra, a tobbieknek pedig nincs szavazati lehetoseg. Az eremnek ket oldala van!

Smore  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-02 15:28   
Tájékoztató a külföldön történő szavazásról

A választási eljárásról szóló törvény (1997. évi C. tv.) lehetővé teszi, hogy a magyar állampolgárok a 2006-os országgyűlési választások során külföldön adják le szavazataikat. Az idei választások során erre a nagykövetségek mellett már a főkonzulátusokon is lehetőség nyílik.

1. A 2006-os országgyűlési választásokon való külföldi szavazás feltételei a következők:

· magyar állampolgárság,
· Magyarországon bejelentett állandó lakóhely megléte (a tartózkodási hely nem elegendő),
· a külképviseleti névjegyzékbe való felvétel iránti kérelem benyújtása,
· magyar hatóságok által kiállított, személyazonosság igazolására alkalmas igazolvány.

2. Külképviseleti névjegyzékbe való felvételét a magyarországi lakcíme szerint illetékes helyi választási iroda vezetőjétől kell hivatalos kérelem formájában megkérnie március 17-ig.

A külképviseleti névjegyzékbe való felvétel iránti kérelem előterjesztésének három lehetséges módja a következő:

· személyesen, vagy
· teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt meghatalmazással1 rendelkező meghatalmazott útján, továbbá
· ajánlott levél formájában úgy, hogy az legkésőbb március 17-ig megérkezzen a helyi választási irodához.

3. Külképviseleti névjegyzékbe történő felvételi kérelmi nyomtatványt a lakcíme szerint illetékes helyi választási iroda vezetőjétől kérhet. Ha külföldön tartózkodik, akkor a nagykövetségeken, konzulátusokon beszerezhető a dokumentum. A kérelemben kérjük feltétlenül jelezze, hogy választójogát az első, a második, avagy mindkét forduló során kívánja-e külföldön gyakorolni.

4. Amennyiben a külképviseleti névjegyzékbe vételét elutasították, az erről szóló értesítés kézhezvételét követő három napon belül nyújthat be kifogást a helyi választási iroda vezetőjénél, aki, ha a kifogást elutasítja, hivatalból köteles azt a helyi bírósághoz továbbítani.

5. Az országgyűlési választások első fordulója a külképviseleten április 2-án, tehát egy héttel a magyarországi forduló előtt(!) kerül megrendezésre. A második forduló időpontja április 23-a, tehát megegyezik a magyarországi szavazás napjával. (Az amerikai kontinensen a két forduló időpontja április 1., illetve április 22.) Az Önre vonatkozó szavazás pontos időpontjáról postai úton kap – az előzetesen megadott címen – hivatalos értesítést. A külföldön urnához járulók a bejelentett lakcímük szerinti egyéni jelöltekről is szavaznak.

Bővebb információk az Országos Választási Iroda honlapján találhatóak (http://www.valasztas.hu).

Remus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-29 20:20   
2006-01-02 07:45, MoMa:
-
2005-12-31 13:54, bobo.2003:
-
Sziasztok! Végigböngésztem a hozzászólásokat és keresgéltem a neten, nem eredménytelenül. Itt olvashatjátok, hogy az olaszországi és általában a külföldi magyar állampolgárok közül kik szavazhatnak itthon. Az olaszországiaknak pontos címeket is adnak, hogy hová kell menniük szavazni, ha arra jogosultak: http://www.hunitinfo.net/szavazas2006.pdf

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 20:26   
A helyhatósági választásokhoz Hollandiában nem kell az állampolgárság, csak a min. 3 éves tartózkodás. Tehát a polgármesterre, egyéb helyi vezetőkre minden ott lakó polgár szavazhat.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 20:20   
2006-01-28 19:24, bobe:
-
Espa te szavazol Norvegiaban?
---------
Nem szavazok.
Nem vagyok állampolgár. Csak lakhatási (és munkavállalási ) engedélyem van.
Mostanában nem jártam utána, de eddig nem volt Norvégiában kettős állampolgárság. (Azt hiszem még mindig nincs)
Választani kellett volna, illetve lemondani a magyarról.
És minek?
De azt hiszem , ha lenne, akkor sem szavaznék. Ha csak a zuram rám nem parancsolna
Én ugy érzem az én helyzetemben nem illik beleavatkozni a belügyekbe. És hála Istennek itthon sem érdekel a politika (nagyon) .
De lehet, hogy nyugdij közeledtével felülvizsgálom álláspontomat állampolgárság ügyben
Viszont olyan furcsa lenne lemondani a magyarról.... nagyon nehezen menne.

A furcsa az, hogy csak lakatási engedélyért folyamodtunk, és megadták a munkavállalásit is.
Jesszusom mondom még elzavar a zuram dolgozni!

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 19:24   
Espa te szavazol Norvegiaban?

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 19:17   
2006-01-28 18:14, poe:

Vajon ők hogy élik meg kisebbségüket?

-

Na hogy? Poe.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 19:17   
2006-01-28 18:22, bobe:

Érdekes megoldás... de tetszik.
Viszont a szomszédasszonyod esete!
Ezt nevezem!
Finnország is rugalmas, de még mennyire!

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 19:15   
2006-01-28 18:05, hunor:

-

Hunor az teljesen megfelel
Hanyatt is estem azon, hogy milyen rugalmas Románia!

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 18:22   
2006-01-28 18:04, hunor:
-

szoval:
A kulföldre költözött svednek joga van 10 evig szavazni.
10 ev utan pedig ha tovabbra is szavazni akar, értesitest (nem tudom) kell benyujtania, amiben jelzi hogy fenntartja a tovabbi szavazasi jogot. Ez az ertesites 30 nappal a szavazas elött az Adohivatalnal kell legyen leteve.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 18:14   
2006-01-28 17:55, espa:

Rövid kivonatát és a minket érdeklő lényeget leírtam magyarul. A linket az esetleg erre tévedő hollandul tudóknak szántam

Egyébként Európa tele van olyanokkal, akik akár többször is "átestek" a határon. Holland falvak is kerültek igy Németországhoz.
Franciaországban például nagy német közösség él (Elzász), de mondhatnám Korzikát vagy Dél-Tirolt is. Vajon ők hogy élik meg kisebbségüket?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 18:05   
2006-01-28 17:54, espa:
-

Szerintem a romaniai esetleiras tokeletesen megfelelt a kivanalmaknak.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 18:04   
2006-01-28 18:00, bobe:
-

Nem erteni sved, de tudni, hogy egyesek 87 evesen is kivaloan birjak a nyelvet.

Nem akarnak tajekoztatast adni svedul nem ertok szamara

Hunor

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 18:00   
Espa ez a helyzet Svedorszagban
http://www.swedenabroad.com/pages/general____21796.asp

Ugyanakkor most eppen megismertem egy erdekes helyzetet, mint tudjatok itt Svedorszagban körulbelul 200 ezer finn lakik, es azok vagy felvették a sved allampolgarsagot vagy nem, altalaban nem. Mivel elnökvalasztas volt Finnorszagban, az itteniek is szavazhattak. Szomszedasszonyom aki finn szarmazasu, annak ellenere, hogy sosem elt Finnorszagban, kapott szavazolapot. Ekkor jött ra hogy ö nemcsak sved allampolgar hanem finn is. Tehat itt Skandinaviaban igy mukodik.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 17:55   

forrás http
.........
Mindent értek poe

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 17:54   
Nagyon helyesek vagytok, hogy megirtátok, de a kérdésem kizárólag olyanokra vonatkozott, akik hasonlitanak azon magyarokra, akik itthon nem szavazhatnak.

Tehát akik
- pl. németnek(ide értendő az összes többi) születtek, de elhagyták az országot,
- nincs lakcimük az illető országban
- nem élnek "életvitelszerüen" helyben
- nem kettősállampolgárok.

Egyébként a postai uton szavazást borzasztóan hiányolom, azzal együtt, hogy a Magyar Királyi Posta megbizhatatlan.

Van-e valakinek az országában olyan helyzet, mint nálunk Erdély?
Ugy értem, hogy a határ tuloldalán élnek, de esetleg valamikor az országhoz tartozott a terület?

Nagyon kérdezős hangulatban vagyok

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 13:43   
2006-01-28 12:27, espa:
-

Bocs - talan rosszul ertelmeztem kerdesedet... ha azt kerdezed, hogy mindenki szavazhat az Egyesult Allamokban aki pl. magyar volt, a valasz az hogy termeszetesen, felteve, hogy felvette az amerikai allampolgarsagot.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 13:39   
-

Az amerikai torvenyek szerint aki a valasztas napjan ideiglenesen mashol tartozkodik, elore ker egy un. "absentee ballot"-ot, amit kitolt es legkesobb a valsztas napjan feladja postan akarhol a vilagon. Ha jol tudo, hivatalosan 30 napig nyitva tartjak a hivatalos megszamolast erre a celra.

Aki hosszabb idore kuldfoldre megy (30+ nap) es feladja lakasat (vagyis a postan uj cimet jelent be) az kerheti, hogy uj lakasa szerinti nagykovetsegen tartsak szamon, vagy pedig abban az allamban, ahonnan jott (pl. New York allamban). Attol kezdve ott szavaz, mint kulfoldon elo allampolgar.

A postan feladott szavazatokrol meg csak annyit, hogy nagyon ritkan tartjak fel a hivatalos gyoztes kihirdeteset a postan feladott szavazatok miatt, ti. elore tudjak, hogy hany ilyen szavazatra adtak kiszavazolapot es igy tudjak, hogy azok donthetnek-e az eredmenyen vagy sem. Ha pl. az egyik jelolt 2,000 szavazattal vezet a szemelyesen leadott szavazatokkal es csak 500 "absentee ballot" lett kiadva, akkor nem varjak meg a dontest, hiszen meg ha az osszes postan erkezett szavazat az ellenfelenek megy, akkor sem valtoztat az eredmenyen.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 13:34   

A külföldön élő hollandok postai úton írásban szavazhatnak, de ez a helyhatósági választásokra nem vonatkozik. Tehát kizárólag az alsóház 150 tagjára, és az európai képviselőkre voksolhatnak.
Legalább hat héttel a választások előtt kell jelezniük, hogy részt kívánnak venni, ekkor nyilvántartásba veszik őket, és postán elküldik számukra a választási iratokat. A szavazatot a választó ugyanezen az úton küldi vissza. Ha nem él a jogával, automatikusan törlik a névjegyzékből, de következő alkalommal újra kérheti felvételét.
Ami viszont érdekesség és máshol biztosan nincs, az a Holland Antillák (pl. Aruba, Curacao) lakóira vonatkozik. Ők ugyan a Holland Királyság állampolgárai, régen gyarmati, most tagállami státusszal, de csak lakóhelyük ügyeiben dönthetnek, a hollandiai választásokon csak abban az esetben vehetnek részt, ha minimum 10 évig itt laktak.

forrás http://www.denhaag.nl/smartsite.html?id=21503
és http://www.denhaag.nl/smartsite.html?id=25281
sajnos csak hollandul

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 13:29   
2006-01-28 11:37, bobo.2003:

-

Szerintem azert erdekes, hogy az Orszaggyulesi Bizottsag valaszaban nem szerepel az "eletvitelszeruen" megjegyzes. Vagyis, ha valakinek van bejelentett lakasa, szavazhat (esetleg). Sok kulfoldon elo magyarnak van bejelentett magyarorszagi lakasa.

Allitolag (en voltam ott), a new yorki konzul szerda este egy errol a temarol tartott eloadasaban azt sugalta, hogy iden a helyi valasztokeruletek enyhebben fognak itelkezni a felvetelrol. Mindenesetre erdemes megprobalni.

Csillag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 13:07   
Èn úgy tudom,hogy a külföldön élö német állampolgárok is szavazhatnak. A feltétel csak az, hogy a szavazás elött felvételüket kérjék a szavazásra jogosultak listájára. A nagykövetségeken szavazhatnak. Amíg Mo.-n éltem többször láttam a magyar napilapokban a német nyelvü felhívást a szavazásra. Az egyik ( német-olasz kettös állampolgár)ismerösöm mesélte, hogy az olasz állam még az utiköltséget is megtéríti (az olasz határig), így motiválja a külföldön élö olaszokat a szavazásra.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 12:40   
-

En korulbelul nyolc eve kaptam roman utlevelet, addig is ugyan kettos allampolgar (magyar, roman) voltam, de romaniai iratok nelkul (amikor elkoltoztunk, meg nem rendelkeztem semmilyen roman irattal).
Az utlevelben ez all: Kulfoldon elo roman allampolgar, az utlevel tipusa mas, mint a Romaniaban elo roman allampolgaroke, lakohellyel, stb. nem rendelkezem, mas iratom nincsen.
Valasztasok napjan Bukarestben besetaltam az egyik valasztohelysegbe, mondtam, voksolnek, mondtak jo, feljegyeztek az utlevel alapjan az adataimat, es mentem, pecseteltem.

Hunor

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 12:27   
mivel a roghoz kotottseget a magyar alkotmany betonozta be.

----------

Akinek van kedve irja má meg lécci, hogy választott hazájában hogyan van ez?
Mindenki választhat, aki egykor német/ spanyol/ holland/ stb. volt?
Vagy bármilyen oknál fogva nem "röghöz kötött"?

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 11:37   
No ezek legalabb megneztek a dolgot. Nem csak irkalnak valamit. Ezen az uton nem lehet elerni semmit, mivel a roghoz kotottseget a magyar alkotmany betonozta be. Tehat a torvenyhozo szerveknek kellene az alkotmanyt elobb megvaltoztatni es torolni belole ezeket a diszkriminativ eloirasokat. Ez a parlamenti partok dolga lenne. Kerdes hogy hajlandok-e egyaltalan?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 11:12   
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosának Tájékoztatója:

"Hivatalomhoz e-meailen eloterjesztett beadvanya szerint azert fordult az allampolgari jogok magyar orszaggyulesi biztosahoz, mert - kulfoldon elo, magyarorszagi lakhellyel nem rendelkezo magyar allampolgarkent - nem vehet reszt az orszaggyulesi es onkormanyztai kepviselok valasztasan. Leveleben felvilagositast kert.

Tajekoztatom, hogy a Magyar Koztarsasag Alkotmanyarol szolo 1949. evi XX torveny (a tovabbiakban Alkotmany) 70. paragrafus (1)-(2) bekezdesei igy rendelkeznek, hogy

"(1) A Magyar Koztarsasag teruleten lakohellyel rendelkezo minden nagykoru magyar allampolgart megillet az a jog, hogy az orszaggyulesi kepviselok valasztasan valaszto es valaszthato legyen, valamint orszagos nepszavazasban es nepi kezdemenyezesben reszt vegyen.

(2) A Magyar Koztarsasag teruleten lakohellyel rendelkezo minden nagykoru magyar allampolgart es az Europai Unio mas tagallamanak a Magyar Koztarsasag teruleten lakohellyel rendelkezo nagykoru allampolgarat megilleti az a jog, hogy a helyi onkormanyzati kepviselok es a polgarmesterek valasztasan valaszthato es - amennyiben a valasztas, illetve a nepszavazas napjan a Magyar Koztarsasag teruleten tartozkodik - valaszto legyen, valamint helyi nepszavazasban es nepi kezdemenyezesben reszt vegyen. Polgarmesterre es fovarosi fopolgarmesterre magyar allampolgar valaszthato."

Ennek ertelmeben az Alkotmany zarja ki, hogy a magyarorszagi lakohellyel nem rendelkezo magyar allampolgarok valasztojogukat gyakorolhassak.

Tekintettel arra, hogy a valasztojog gyakorlasat az Alkotmany fent hivatkozott rendelkezese korlatozza a valasztas, illetoleg a nepszavazas napjan az orszag teruleten lakohellyel rendelkezo magyar allampolgarok korere, igy fogalmilag kizart az alkotmanyos visszassag, vagy annak kozvetlen veszelye, ezert panasza alapjan vizsgalatot nem rendeltem el."

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-22 12:12   
2006-01-21 22:44, hunor:
>>Mivel Magyarország végrehajtotta az EU-s jogharmonizációt, nehezen hinnénk, hogy éppen ebben a kérdésben nem történtek volna meg a szükséges módosítások.

Ugy tunik rossz helyen kerdeztunk, csak mellebeszelest kaptunk valaszul. Irjunk vissza, hogy a valasz nem kielegito es kerjuk megnevezni azt a szemelyt, aki az MSZP-nel jogi es alkotmanyos kerdesekben jartas es kvalifikalt valaszt tud adni.

De azert pozitivum, hogy valaki vette a faradtsagot es valaszolt valamit

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó