2021. január 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Magyar választójog gyakorlása külföldön
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 következő lap )
 taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-23 19:39   
2005-12-23 17:17, Lepu:

Másik: az alapvetö kérdés, hogy ha a magyar állam törvénykezése megengedi a külföldön élö magyarok szavazását, akkor miért nem teszi ezt gyakorlatilag lehetövé?

A magyar állam megköveteli az adózást is, de ezt sem ellenörzik. Az amik annakidején úgy voltak vele, hogy no taxation without representation. Szerintem ez visszafele is érvényes kell legyen.

-

Az igazsag az, hogy a magyar allam nem koveteli meg a kulfoldon keresett jovedelem utan az adot. Altalaban az europai orszagok azon az elven allanak, hogy jovedelem adot ot szedik be, ahol a jovedelmet kapjak. Az amerikai ado rendszer viszont minden adofizetotol szamonkeri a jovedelmet, fuggetlenul attol, hogy hol kapja (bar az is igaz, hogy az elso $75,000-t levonhatja jovedelmebol, ha azt egesz evi kulfoldi tartozkodasa alatt kereste). Emelett orszagok kozott bilateralis egyezmenyek vannak, ami rendezi az adok elszamolasat es biztositja az egyent, hogy az egyik orszagban fizetett adojat a masik orszag elismerje.

A kulfoldiek adozasa egy kulon tudomany. Fiam 5 evig dolgozott a KPMG new yorki adoosztalyan es pont ezzel foglakozott.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-23 17:17   
Köszöntem a választ!

Még egy kérdés, mivel ez itt állandóan összekavarodik: két fonalon fut a beszélgetés. Egyik, hogy mi, külföldön élök, menjünk-e vagy ne szavazni, erkölcsös-e vagy nem, stb. Erröl alább én is nyilatkoztam.

erre mondtam, hogy majd ha lesz passziv választójog. tehát alapíthatunk itt egy pártot, és szavazhatunk magunkra.

Másik: az alapvetö kérdés, hogy ha a magyar állam törvénykezése megengedi a külföldön élö magyarok szavazását, akkor miért nem teszi ezt gyakorlatilag lehetövé?

A magyar állam megköveteli az adózást is, de ezt sem ellenörzik. Az amik annakidején úgy voltak vele, hogy no taxation without representation. Szerintem ez visszafele is érvényes kell legyen.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-23 16:57   
Hogy allsz ezekhez a magyar politikusokhoz? Rajuk illik-e a hazaarulo jelzo?

Ez személyeskedés lenne, ilyet meg nem szabad. Azonkivül nem kell egy egységet elemeire bontani. A szavazások soha nem 100%-osak. Ezért természetesen akadhat kivétel is. De vannak frakciók is, és politikus kényszerülhetnek ezáltal arra, hogy a saját meggyözödésükkel ellentétesen szavazzanak. Az én szememben már ez is hazaárulás, mert minden demokratikus politikus kizárólag a saját lelkiismerétenek tartozik felelösséggel és nem a pártjának. A politikai jelenlegi rendszerben gyakorlatilag majdnem lehetetlen politikusként hatalmon maradni és nem egy olyan szituácíóba kerülni, hogy a saját meggyözédésük ellen szavazzanak. lehet lélelkben jó emberek, de....
Így érthetöbb?

Csillag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-23 15:09   
2005-12-23 11:55, MoMa:
-

Szia Moma! Örülök a hosszú értekezésednek, a szívemböl szóltál... A helyzetünk nagyon hasonló (nekem is külföldi a férjem, van 1 fiam aki kettös állampolgár). Amiben különbözünk: èn mindig elmentem szavazni otthon, s itt Németországban a helyhatósági választásokon is aktív vagyok. Nekem ez nagyon fontos... Nagyon találóan fogalmaztad meg a helyzetünket, tényleg szomorú, h. nem kellünk az anyaországnak, ezt a jogi helyzetünk ragyogóan példázza. Más. Ha felakarod venni az olasz állampolgárságot, akkor vegyél 1 idegenrendészettel (külföldi joggal) kapcsolatos törvénykönyvet Olaszországban! Sokat segít, ha ismered a jogaidat. Nekem szerencsém van, mert (itt Németországban járok föiskolára) nálunk tantárgy az idegenrendészeti ill. állampolgári jog, ezért jól ismerem az itteni lehetöségeimet. De Magyarország EU-ba való belépése is sokat segített (többek között ezért szavazhatok a német helyhatósági választásokon), de erröl már írtam. Még egyszer köszi!

MoMa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-23 12:04   
Nagyon hosszú lettem, de azért gondoltam, hogy érdekes lehet, ha leírom a történetem, mert otthon nagyon sokan furcsán látják azok sorsát, akik magyarként külföldön élek. Nagyon látszik a beírásokon, hogy a "magyarorszgái magyarok" nem igazán értik, miért akart szavazni valaki, aki nem él Magyarországon. Jelenleg...nem él Magyarországon...

Ma, amikor Magyarország csatlakozik az EU-hoz, és jogilag lehetővé teszi a magyar állampolgároknak, hogy más országban is élljenek, ideiglenesen vagy sem... a magyar jogformálásnak át kellene gondolnia külföldön élő magyar állampolgárai életének a jogi hátterét. Sok még a javítgatnivaló...

Fontos, hogy a lehető legtöbb fórumon legyen megemlítve, hogy előbb vagy utóbb valóban legyen érte téve.

Ne zárjuk le a topikot.

MoMa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-23 11:55   
Folytatom...

Mégis...
A társadalom amelyben élek, talán tudatosan... talán hanyagságból, talán mind a kettőből egy kicsit, megfosztott választójogomtól, mint "hazám" mint "újhazám" területén.

Magyar állampolgár vagyok. Magyarországon születtem, ott nőttem fel, bár soha nem szavaztam, mert 18 évesen elkezdtem külföldön dolgozni, és választások idején sohasem sikerült szabadságot kapnom. Még karácsonyra és húsvétra is csak ritkán jutottam haza... Szóval míg Magyarországon volt az állandó lakcímem, nem szavaztam egyszer sem. Talán mert nem goldoltam, hogy egyszer majd nem így lesz... mármint, hogy nem lesz otthon állandó lakcímem.

Aztán férjhez mentem egy olasz állampolgárhoz... Németországban éltünk. A családegyesítési vízum feltétele, mely lehetővé tette az együttélés tényét, feltétele volt a németországi "állandó lakcím". Német, de olasz jogszabályok szerint is, egy személynek nem lehet két álladó bejelentett lakcíme (pl.: hogy ne igényelhessen mindkét államban egyidelyűleg munkanélkülit, gyest stb... szóval egy bürökráciai kitétel ) hát a magyarországi lakcímem, mely mellesleg édesanyám lakcíme csak mint ideiglenes van bejelentve. Magyrországon is és Olaszországban is.

Azért gondoltam, hogy érdekes ezt ide leírnom, mert rávilágít arra a mechanizmusra, amint egy magyar állampolgár, annak ellenére, hogy még mindíg magyar állampolgár tulajdonképpen állampolgári jogával (vagy kötelezettségével) fizet azért, hogy együtt élhessen választott, külföldi, ebben az esetben európai párjával... bár az én házasságom idején Magyarország még nem volt EU tagállam, e téren mai napig nem sokat változott a törvény ( bár én nem vagyok jogász...) úgy tudom, hogy mai napig a családegyesítési tartózkodási endedélyhez, még mindíg elengedhetetlen az adott EU állam területére vonatkozó állandó lakcím, melynek bejelentése során a gyarkorlatban aláírásra kerűl egy nyilatkozat, melyben az érintett személy hivatalosan kinyilatkozza, hogy nincs más egyetlen egy más állam területén sem bejelentett állandó lakcíme. Ez azért lehetséges, mert az EU államok között a jogszabályok, ha nem is mindíg, de nagy többségükben koerensek. Mivel Olaszország nem kéri mint a választási jog gyakorlásához szükséges feltétel az állandó lakcímet, az EU-n belűl eddig nem "ütköztek" a jogszabályok. Aki olasz, annak ellenére, hogy Németországban vendégmunkás, megtartotta olasz állampolgári jogát, a választás jogát (vagy kötelezettségét). Párom annak ellenére, hogy ideiglenesen Németországban tartózkodt (hiszen a jövőjét senki sem ismeri, és így objektíven nem is mondhatta, hogy azért mert 8 évig nem élt és dolgozott olaszországban, már egész életére nem érdekelt a szülőhazája életének alakulásában... ) szóval ideiglenesen Németországban tartózkodott, azért gyakran HAZAJÁRT, ÉS NEM ZÁRTA KI A HAZATELEPÜLÉS ÉS ÚJBOLI OLASZORSZÁGI MUNKAVÁLLALÁS ÉS ENNEK EREDMÉNYEKÉNT TARTÓS TARTÓZKODÁS LEHETŐSÉGÉT... NEM ÉREZTE MAGÁT KIZÁRVA HAZÁJA POLITIKAI ÉLETÉBŐL, ANNAK JÖVŐJÉNEK FORMÁLÁSÁNAK LEHETŐSÉGÉBŐL, TOVÁBBRA IS ÉRDEKELT MARADT, KÖVETTE A HAZAI BELPOLITIKÁT, ANNAK OBIEKTÍVEBB MEGÍTÉLÉSÉNEK LEHETŐSÉGÉBEN, HISZEN LÁTTA KÍVŰLRŐL IS!!! Fiunk születésével egyidejűleg vissza is tért szülőhazájába. Ez annak eredménye, hogy nyolc év németországi tartózkodás ellenére sem lett ELLEHETETLENÍTVE szülőhazájától.

A félreértések elkerülése végett jegyzem meg, hogy nem csak párom járta végig ezt az utat... nagyon sok ismerősünk tért és tér vissza az "anyaországba" és ingázik és utazgat és él itt és él ott és .... soha nem felejve el és feletkezve megy gyökereiről... S mint eredmény, lám fiunk olaszként fog felnőni.

Ez az én esetemben egészen más. Az állam azáltal, hogy nem élek már határain belűl, nem akar már... Sem az én szavazatomat, sem azt, hogy érdekeljen anyaországom politikája, hiszen szavazójogom hiányában nem lehetek annak aktív részvevője, csak passzív megfigyelője. S bár fiamnak megadta a kettős állampolgárságot, amíg ő Olaszországban él, nem lehet a magyar társadalom aktív része. Nagykorúan sem. Ebből a szemszögből a magyar állam nem össztönzi őt sehogy sem, hogy érdekelje magyar állampolgársága. Ha nekünk szülőknek valamilyen úton módon nem sikerül őt meggyőzni, hogy passzívan mégis kövesse a magyarországi életet... minek hát a kettős állampolgárság? Így magában nem sokat segít... csak szinbólikus... Elgondolkoztak azok ezen, akik a törvényeket megírták?...

Na de térjünk vissza rám. Én otthon nőttem fel. Érdekel a magyar közélet, politika, és nyomon követem a magyar bel és külpolitikai élet változásait, haladását, amennyire erre szabadidőmből telik... Csak mert szeretném megőrízni magyarságom.

Minek? Ha annak nem lehetek aktív résztvevője, azaz nem szavazhatok? Ezt a logikát már más hozzászólóktól is olvastam... Törekszik a magyar jogalkotás arra, hogy aki egyszer elhagyta az anyaországot, (legyen az ideiglenesen, vagy véglegesen, amit természetesen előre még senki sem tud), hogy állampolgára ne veszítse el azonnal érdeklődését a magyar politikai élet és annak fejlődésének követése iránt?

Magyar állampolgár vagyok, nincs magyar állandó lakcímem, mert olasz van. Mert itt élek, itt él fiam, férjem... most itt az életem. Nem mondtam le magyar állampolgárságomról, mert elképzelhető, hogy ha egyszer lehetőségünk lesz rá, hazaköltözünk, ha nem is örökre, talán pár évre, talán vénségünkre, talán...

de

én Olaszországban sem szavazhatok, hiszen nem vagyok olasz állampolgár. Annak ellenére, hogy Olaszországban élek, fiam is itt él, itt fogja tölteni gyermekkorát, első iskoláit is biztos, hogy itt fogja járni, férjem olasz állampolgár... tehát aktívan hatnak ránk a társadalmi válozások... rám is... mégsem szólhatok bele... pedig még az adót is itt fizetem...

mégse...

hogy miért? Nyolc év után miért nincs még mindíg olasz állampolgárságom, vagy kettős állampolgárságom?

Az első években nem kértem, hiszen tudtuk, hogy akkori tartózkodási helyünk ideiglenes. Nem érdekelt a német állampolgárság... Eltelt öt év... Olaszországba költöztünk. Megszületett fiunk. Minden tekintetben alanyi jogon jár az olasz állampolgárság, mégis a mai hatályos jogszabályok értelmében a belügyminisztériumnak két éve van rá, hogy "lebonyolítsa" kérelmem bürökratikus részét. Addig is élhetek itt családegyesítési vízummal, tartózkodási engedélyel, évenként, majd kétévenként meghosszíbbítva... A kérelem badásához, mint már említettem, feltétel az állandó lakcím Olaszországban. Már az aktuális államigazgatási ügyintézésnek köszönhetően is legalább két évig az a magyar állampolgár aki szeretne egy második állampolgárságot, teoretikusan két évig mindenképp nem szavazhat magyarországon...

Szerencsés esetben illető vár két évet, lemond magyar állampolgárságáról, felveszi olasz állampolgárásgát, visszaveszi magyar állampolgárásgát, kettős állampolgár, szavaszhat abban az EU államban ahol él.

Ez nem olyan egyszerű. Sajnos a bürökrácia olaszországban is sokkal nehézkesebb, mint gondolná az ember. Három éve szakszerűen beadott, elismert, átvett, lebélyegzett állampolgársági kérelmemere, még senki sem reagált... Talán meg kellene ismételnem?! Vagy menni kérdezősködni!? Vagy mi?!

Nem csak a magyar jogrendszernek vannak hézagjai... Én meg idén is meg fogom hosszabítani a tartózkodási engedélyem, hiszen e nélkül nem dolgozhatok, nem tanulhatok, nem... csinálhatok semmit sem Olaszországban, és még mindíg nem lehet magyar bejelentett állantó lakcímem...

Akármennyire is szeretnék, és követem a magyar politikai élet válozását, és szeretném, ha fiam egy nap Magyarországra menne legalább pár évig, egyetemre vagy ilyesmi, hogy megismerkedjen édesanyjának, nagyszüleinek kúltúrájával, nyelvével lehetősége legyen valódi gyökereinek megismerésére... stb... nem vagyok érdkes sem én sem fiam Magyarország számára...

28 éves vagyok, még sohasem szavaztam... Pegid nagyon szeretnék....
Nem csak jogomnak, de kötelezettségemnek is tartom. Mégsem akarja senki sem... ( talán mert tudják, hogy nagyon "baloldali" vagyok?!?! )

Ezért nem hiszem, hogy európában valóban gyakorlott a demokrácia. Amíg léteznek európában olyanok mint én... Amíg léteznek európában ilyen jogrések, melyekbe évekre és évekre "beleeshet" az ember...

Na de addig is, míg a bürokrácia malma őről, azzal vígasztalom magam, hogy amióta Magyarország az EU tagállama, legalább a helyi EU választásokra elmehetek. Ezt is ám innen, Judit beírásából tudtam meg...

Olaszország számára, még nem vagyok választópolgár. Sem aktív, sem passzív sem semmilyen. Annak ellenére, hogy lenne egy két ötletem, hogy kire adjam a voksom. Talán több is mint sok olasz állampolgárnak, akiket egyáltalán nem érdekel hazájuk sorsának irányítása... De ez már tényleg egy magánvélemény.

Magyarország számára, ezalatt értendő a magyar jogszabályok értelmében, az a személy, aki nem él Magyarország területén (legyen az ideiglenesen vagy állandóan, amennyiben az ember előreláthatja jövőjét...)teljesen érdektelen, hogy követi-e a magyar politika és jogi élet fejlődését... Ezért nincs is semmi féle közigazgatási törekvés, abban az irányban, hogy Magyarország hivatalosan is, hivatali intézményeken keresztűl egyesítse, összetartsa, vagy legalább nyilvántartsa, és frissítse nyilvántartását azokról akik magyar állampolgárok, és nincs nekik magyar belejeltett állandó lakcímük. Ilyen nyilvántartás hiányában alapjaiban lehetetlen direkt informáli a külföldön élő magyar állampolgárokat, azok nem magyar állandó lakcímén esetleges magyar választásokról... ?! Azok megrendezéséről, mikéntjéről, hogyanjáról... Attól a pillanattól fogva, hogy nem élnek belföldön... Eleresztve azok kezét, érdektelenítve azokat egy lehetséges visszatérésre... Magyarország így nem fogja tudni megtartani állampolgárait. Sem gazdaságilag, sem szellemileg, sem politikailag...

Ez szomorú....

Csillag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-23 10:20   
2005-12-22 10:08, Várady:
-

Váradynak! Arra a kérdésedre,h. miért nem veszi fel v.ki az adott ország állampolgárságát a válaszom a következö:
1. eddig itt Németországban 8 év után lehetett kérni az állampolgárságot,
2. a németek tiltják a kettös állampolgárságot, 2005 januárjától az EU állampolgárok megtarthatják az eredeti állampolgárságukat és felvehetik a német állampolgárságot is! De ez csak januártól van így, eddig tilos volt a kettös állampolgárság! Egyébként 1 született németnek most is tilos egy másik ország állampolgárságát felvennie! Ha ezt megteszi, elveszti a német állampolgárságát... Az uniós polgárok csak a Helyhatósági választásokon szavazhatnak, az országos választásokon nem. A Magyarországon élö külföldiek szavazhatnak, ha az állandó lakcímük Mo-n van. Tehát az otthoni törvények szerint a lakóhely a fontos, nem az állampolgárság, itt Németországban pedig az állampolgárság fontos és nem a lakóhely!Itt egyértelmüen látszik, h. a 2 ország teljesen másként értékeli az állampolgárait. Lenne 1 személyes kérdésem: Ìrtad, h. a feleséged német állampolgár, szavazott már a német nagykövetségen?

MoMa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-23 10:14   
Sziasztok,

Szóval Monika vagyok Olaszországból. Eddig nagyon figyelmesen olvastam a topikot, de nem szóltam hozzá, hiszen személyesen érintett vagyok, és nem akartam elhamarkodott hozzászólásommal férlreértésekre adni okot. Most mégis megszólalok, mert nem szeretném, ha a topikot berekesztenék csak azért mert egy-két hozzászóló nem képes a szubiektív véleményét túltengő érzelmek nélkül közzétenni. Engem nem zavar. Szívesen olvasok bármilyen véleményt. Szerintem pont ez a demokrácia elmélete... Hogy mindenki esélyt kapjon kifejezni véleményét, jelen esetben egy szavazáson keresztűl... A többség akarata lesz a mérvadó -> demokrácia...

Én személy szerint nem hiszem hogy a társadalom amelyben élünk valóben demokratikus lenne... Hiszen ma már tudjuk, hogy a közvélemény, azaz az egyén véleménye a saját gazdasági- kúltúrális- és politikai közegének megítélésében a különböző médiákon keresztűl erősen befolyásolt...

Tehát van egy bizonyos irányítási szándék, a tömeg gondolkodásának formálására, amit a médiákon keresztűl mindenki, nem csak a hatlamon levő, hanem bármely arra képes erő kihasznál. Itt nem csak a politikára gondolok. Ez a befolyásolás nagyon álltalános. De hogy mégis érthető legyen mire gondoltam, mondok pár példát... A közvélemény európai és világszinten is igen befolyásolható, hiszen éppeszű embernek - logikusan és természetesen - meg sem forul a fejében, hogy hétkoznapjait, drága szabadidejét annak szentelje, hogy álolvassa az összes napilapot, legyen az jobboldai vagy baloldali vagy semleges, minden lehetséges "hírt" felkutasson, azokat összehasonlítsa aszerint, ahogy az a nemzetközi médiákban feltűnik az esetleges hír valódi magja után kutatva, és aztán az így megszerzett letisztúlt híreket összegezze és összefüggésüket kutatessa... stb... A megszerzett hír, legyen az politikai, gazdasági, tudományos, mindíg az írott személy szemléletét már magában tükrözi... sajnos nagyon kevés újságíró törekszik az igazi "híradásra"... Hiszen az unalmas és kevésbe "hatásvadász"... Mindenki úgy alkot véleményt, ahogy tud, ahogy eljutnak és lecsapódnak nála a világy hírei, ennek szubiektív tükrében.

Tehát az egyén annak a médiaközpontú világnak köszönhetően, amelyben élünk erősen "befolyásolt" és mindenkinek tudatosan kellene törekednie arra, hogy valamilyen szinten szert tegyen, vagy emgőrízze obiettivitását. Ez fontos, hiszen ennek az obiektivitásnak a hiányában a demokrácia, már nem demokrácia, és a választások kimenetele sem lehet demokratikus. Sajon nem csak magyarországon, hanem az egész világon a hatalmak, legyenek azok gazdasági, vagy politikai, tudatosan "butítják" a jónépet...

Én Olaszroszágból írok, és azt hiszem ez itt már olyan szintet ért el, hogy elképesztő. Politikai vezetők magánérdekeltségűek lehetnek a médiaiparban... A mai olaszországi viszonylatban sajnos elképzelhetetlen egy demokratikus szavazás, hiszen a médiák indirekt hatnak a közvéleményre. Azok a médiák, amelyek a mai hatalmon levő politikai személyiségek "birtokolnak", tehát többségi résztulajdonosok... Direkt nem írtam neveket, aki egy kicsit "értesültebb" úgyis érti miről van szó. Na meg nem akarok a moderálásba ütközni.

Miért hoztam fel ezt a témát a választásról szóló topikban? Azért mert elvi meggyőződésem, hogy az egyénnek nemcsak jogánnak kellene lennie a szavazás, hanem kötelezettségének is. Egy kötelezettség, a társadalommal szemben, amelyben él... Egy kötelezettség, nem beleesni az érdektelenség fekete gödrébe, és ráhagyni a döntést azokra, akiknek már más, talán egyéni-,gazdasági érdekeltsége is vezérel a társadalomra vonatkozó és annak életét befolyásoló döntések meghozatalában... Kihasználva azt. Kihasználva az egyént, annak gondolatait, befolyásolva az egyén szubiektív véleményalkotó képességét, saját gazdasági, politikai céljainak elérésére. Az érdektelenség a legkárosabb a mai társadalmakra, hiszen ennek nagymértékű terjedése teszi lehetővé a korrupció ilyen nagy mértékű elterjedését, amelyet ma szinte mindenhol, hol nyilványosabban, hol kevésbé nyilvánosabban meg lehet figyelni.

Ezt mind írom, elismerve, hogy én nem hiszek a demokráciában. Én hiszek az egyén felelősségvállalásának fontosságában. Nem hiszek a szocialismusban, de hiszem, hogy a társadalom kiegyensúlyozottságának alapja, hogy résztvevői igenis tisztában legyenek azzal, minek is a részesei.

Mindannyian, akik részesei vagyunk valaminek, hatunk arra. Aktívan megválaszthatjuk miként hatunk vagy avatkozunk be a körülöttünk zajló világba... Ám az egyén passív viselkedése is hat a társadalomra, szabadkezet adva az egyéni érdekek érvényesülésének, a túlzott lobbinak, korrupziónak stb... Talán ez a mai társadalmak egyik legnagyobb veszélye.

Ma egy olyan társadalomban élünk ahol elvileg a legtöbb állam módot biztosít az egyén számára, hogy gyakorolja emberi jogait. Ehhez tartozik a választójog biztosítása is. Ezenfelűl azonban nem elegendő biztosítani egy jogot. Szerintem ám fontos, hogy az egyén részére elérhetőek legyenek az információk, melyek által tudatosodik nem csak a miért, hanem a hogyan is, amint ezeket a jogokat, (vagy inkább kötelezettségeket?) gyakorolni tudja.

Számomra ezek a gondolatok, melyek formálják a választáshoz való jogomat, kötelezettségemet, viszonyomat...

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 21:11   
2005-12-22 01:09, Lepu:

Köszöntem a választ!

Még egy kérdés, mivel ez itt állandóan összekavarodik: két fonalon fut a beszélgetés. Egyik, hogy mi, külföldön élök, menjünk-e vagy ne szavazni, erkölcsös-e vagy nem, stb. Erröl alább én is nyilatkoztam.

Másik: az alapvetö kérdés, hogy ha a magyar állam törvénykezése megengedi a külföldön élö magyarok szavazását, akkor miért nem teszi ezt gyakorlatilag lehetövé? Én pl. (német mentalitással) azt is megkérdezném, hogy ez nem alkotmányellenes-e?

Amíg a két kérdést összevegyítjük, addig nem jutunk tovább, mert egyik lelkiismereti, a másik jogi kérdés. A lelkiismereti mindenkinek a maga dolgi, ami a jogi részét illeti, az nem szubjektív dolog, ott beleszólhatnak az érintettek.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 18:49   
2005-12-22 16:30, seci:
-

Hunor, nem akarod berekeszteni ezt a topic-ot? Ideje lenne

-

Meg nem, es orulok az aktivitasanak. Viszont magyarorszagi es mas belpolitika (ertsd, kormanyok, kepviselok, vezetok, stb.) kerulendok, hiszen ez a topik a kulfoldi magyarok magyarorszagi valasztojogarol szol (valamint lasd forumszabalyzat) - technikailag, es elviekben.

Javasolt felmeresem nem nyerte el senki tetszeset?

Hunor

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 17:28   
2005-12-22 16:39, taursus:

-

2005-12-22 09:29, Lepu:

Szóval vagy mondjuk azt, hogy ugyan keresztényi kötelességünk lenne, de már nem birunk befogadni, menj haza, vagy ha már ott van évek óta, és veled huzza az igát, veled építi az ország sorsát, ugyanazt eszi, és vette magának a fáradtságot, hogy megtanulja a nyelvedet, egyszóval ha családtaggá vált, akkor meg kellene neki adni ugyanazokat a jogokat, amik neked járnak. Ezt sok ország csinálja is.

-

Az USA-ban 5 evvel azutan hogy megkapod az allando letelepulesi engedelyt (az un. green card) folyamodhatsz allampolgarsagert.

-

Bocsanat, javitanom kell: a Green Card szukseges ahoz, hogy allampolgarsagert folyamodhatsz, de az 5 ev varasi idobe beszamit minden legalisan itt toltott ido, tehat a Green Card megszerzese elotti is. A torveny alapelve az, hogy az allapolgarsagert folyamodo egyennek legyen kello ideje megismerni fogadott orszagat es az orszagnak is legyen lehetosege megismerni az egyent.

seci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 17:00   
Angliaban 4 ev utan kapsz "Indefinite leave to enter" vizumot (akkor jossz es addig maradsz, amig akarsz) es ra egy evre kerheted az allampolgarsagot.

Szerintem az 5 ev teljesen korrekt.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 16:39   
2005-12-22 09:29, Lepu:

Szóval vagy mondjuk azt, hogy ugyan keresztényi kötelességünk lenne, de már nem birunk befogadni, menj haza, vagy ha már ott van évek óta, és veled huzza az igát, veled építi az ország sorsát, ugyanazt eszi, és vette magának a fáradtságot, hogy megtanulja a nyelvedet, egyszóval ha családtaggá vált, akkor meg kellene neki adni ugyanazokat a jogokat, amik neked járnak. Ezt sok ország csinálja is.
-

Az USA-ban 5 evvel azutan hogy megkapod az allando letelepulesi engedelyt (az un. green card) folyamodhatsz allampolgarsagert.

seci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 16:30   
Hogyan jonnek ezek (sic, lasd meg http://www.geocities.com/pannon_front/29/Lista.htm) ide?

A vita a MArol szol...

Masreszt igen jol tettek, hogy felakasztottak oket. Es az idezojelek nem kellenek az idezett web-lapra, igen, ezek haborus bunosok voltak, idezojel nelkul.

Hunor, nem akarod berekeszteni ezt a topic-ot? Ideje lenne

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 15:56   
2005-12-22 13:44, Lepu:

>>De abban igazatok van, hogy az én szubjektív véleményem, hogy a magyar képviselök hazaárulók.

Hogy allsz ezekhez a magyar politikusokhoz? Rajuk illik-e a hazaarulo jelzo?

BEREGFFY Károly
dr. BUDINSZKY László
dr. CSIA Sándor
ENDRE László dr
FERENCZY László
dr. GERA József
HUBAY Kálmán
KASSAI (SCHALMAYER) Ferenc
KEMÉNY Gábor dr
PÁLFFY Fidél
RAJNISS Ferenc
REMÉNYI-SCHNELLER Lajos
dr. SZÁSZ Lajos
SZÖLLŐSI Jenő
VAJNA Gábor

seci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 14:20   
"Nevezzük öket inkább pragmatikusnak."

Hogy idezzem edesapam kedvenc eposzi jelzojet: "megélhetési politikus"

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 13:44   
Jaj milyen parhuzamokat lehetne meg vonni? A mai magyar kepviselok es Kolcsey majdnem 200 eve altal irottak melle talan meg lehetne innen-onnan meriteni. Bank Ban? Kama Szutra?

Amíg az ember(iség) nem tanul a hibáiból, addig arra van kárhoztatva, hogy megismételje öket. Ha a jövöre vagy kiváncsi, akkor nem árt megnézni a múltban mi volt. Ha gondolod kétezer éves görög irományokat idézhetek, és ha nem mondom meg, hogy kitöl van, és mikor írta, azt hinnéd, hogy a napjainkból származik...
2000év az emberiség evoluciójában egy arasznyit sem jelent, mégha mi úgy is gondoljuk, hogy fényévekre vagyunk az akkoriaktól..
De abban igazatok van, hogy az én szubjektív véleményem, hogy a magyar képviselök hazaárulók. Nevezzük öket inkább pragmatikusnak. Talán elfogadhatóbb. Vagy mértektelenül butának? -Lehet én vagyok a hülye, de ha ghondolkodnának is a képviselök mielött szavaznak, akkor biztos, hogy sokminden másképpen nézne ki. A másik verzió, hogy gondolkodtak, és ennek ellenére így csinálják, magán okokból.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 13:25   
2005-12-22 12:39, Pompéry Berlin:

Most miben is tevedek?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 12:39   
2005-12-22 12:24, rigojanos:
-
Nagyon tévedsz, Rigó. Ugyan off, de azért elmondom, hogy tavaly a berlini márc. 15-ikei ünnepségen Mécs Károly szavalt. Csak versek és publicisztikák voltak és kizárólag Petőfi-Vörösmarty-Arany-Ady klasszikus vonulat 100-150 éves írásasiból.

Égetően aktuális volt.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 12:24   
2005-12-22 01:32, Lepu:

Aki pedig úgy gondolja, hogy illetlenség a magyar képviselöket ezek után hazaárulóknak nevezni, akkor csak azt mondhatom, hogy ez nem egy új jelenség, még a himnuszunkban is benne, hogy "Hányszor támadt tenfiad
Szép hazám, kebledre,
S lettél magzatod miatt
Magzatod hamvvedre!"

Jaj milyen parhuzamokat lehetne meg vonni? A mai magyar kepviselok es Kolcsey majdnem 200 eve altal irottak melle talan meg lehetne innen-onnan meriteni. Bank Ban? Kama Szutra?

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 12:07   
Egyrészt igazad van.De aki már régen régen él egy másik mországban akkor miért nem veszi fel az állampolgárságot?Akkor szavazhat és választható is.

Miért nem adják meg neki?
...Mindenféle bürokráciai huzavona nélkül...

A választási jog az alkotmányos jog mely rögziti,hogy minden magyar állampolgárnak állampolgári joga,hogy választhat,stb.stb.

Figyi, a jog ez egy olyan dolog, hogy...
a német alkotmány szerint, nekem pl. jogom van fegyveres eröszakot alkamazni a kormány ellen, amennyiben az azt teszi amit most tesz (konkrétan: megprobálja megdönteni a demokaratikus rendet és a szabadságot), és a békés lehetöségeket kihasználtam. Nos a békés lehetöségeket (perelni az alkotmányjogi biróság elött, már nagyjából kihasználták). Most szerezzek be egy géppuskát és löjjem le az egész parlamentet?
A jogom megvan hozzá.
Amíg a nép többsége nem áll mögöttem/mellettem, addig semmire se megyek a jogommal, egyszerü kis ámokfutó hülye lennék, akit lecsuknának, és nem szabadságharcos hös. A jog nem az ami a papíron áll, hanem amit a többség hajlandó akár eröszakkal is véghezvinni.

fodorerika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 10:16   
2005-12-21 22:42, Mary:
-
Hm, ez érdekes elgondolás, mivel a legtöbb országban a szavazójog az állampolgárságtól függ, tehát az az elsödleges szempont (úgy az aktív, mint a passzív választójognál), az adófizetés ténye fel se vetödik. Gondolod, hogy "erkölcsösebb", fair-ebb lenne ezt a jogot az adófizetö polgárnak adományozni? Mert szerintem akkor pl. sok ázsiai származású magyar lakos szavazhatna a, na mondjuk úgy, magyar jövöröl, de pl. a MON-osok nagy része nem, mivel nem fizetnek adót Mo-on.
-

Szerintem meg nem tulsagosan szolnanak bele, ugyanis az a reteg nem hinnem hogy olyan borzasztoan tulzasba viszi az adofizetest, es ha ott lenne a lehetoseg hogy legalisan tartozkodjunk az adott orszagban, fizessunk adot, betegbiztositast stb, es szavazhatunk. Vagy: alkudozzunk a fay u.-i piacon a parfumre, es a nyereseg nagy reszet zsebrevagjuk, de nem szavazhatunk, akkor eleg egyertelmu melyik lehetoseggel elnenek. Es en nem ismerem a nemetorszagi helyzetet mas orszagokat meg plane nem, de gondolom hogy itt is ott is elnek nepek, akik igy vannak ezzel.

Várady  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 10:08   
Lepúnak!
Egyrészt igazad van. De aki már régen régen él egy másik országban akkor miért nem veszi fel az állampolgárságot? Akkor szavazhat és választható is.

A választási jog az alkotmányos jog mely rögziti, hogy minden magyar állampolgárnak állampolgári joga, hogy választhat, stb. stb.
Az uniós állampolgárok EU vonatkozásban ott is szavazhat ahol él. Élő példa, hogy a feleségem német állampolgár itt él velem Pesten és itt szavazhatott az eu-s képviselők választásánál. A parlamenti választásnál nem mehet, de nem is akar.
A jog gyakorlása mindenkinek egyéni joga!

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 09:29   
Ne haragudj, de van egy szép magyar közmondás. Akár milyen kedves vendég, 3 napig untig elég. Vagy németül: Fisch und Gäste stinken nach drei Tagen, (Szószerint; A hal meg a vendég büzlik 3 nap után).
Lehet az oka, hogy nehezemre sik indiaikkal együtt dolgozni, és ezért nem birom a szagukat?
De önmagában a demokrácia saját magát teszi nevetségessé, ha a kötelességket és a közteherviselést kiterjeszti mindenkire, de beleszólási jogot csak korlátozott köröknek ad. Hol vannak az olyan felvilágosult eszmék, mint szabadság, egyenlöség testvériség?
Igen, ismerem az Orwelli bölcsességet, minden állat egyenlö, de némelyik egyenlöbb.
A francia példán lehet látni, hogy mi történik akkor, ha a "vendégek"-et nem integrálják, jogokat és lehetöségeket nem adnak nekik, kiszorítják öket a társadalom szélére, de verik a mellüket, hogy humánusak, mert nem küldik öket haza, hanem befogadják öket.

Várady  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 08:15   
Taursusnak igazat adok. Aki nem állampolgár adott országban az ne kapjon szavazati jogot. Mert milyen alapon akar beleszólni más állampolgárok életébe az aki ugymond "Vendég" csak ott.
Él az a másik véglet is, hogy van aki nem is akar beleszólni sem szavazni.
Én nem szivesen bonyolódom bele ebbe a szócsatákba mert ahogy az eddigieket elolvastam igen nagy a szóródás a véleményekben. Tapasztalni öszinte megnyilvánulásokat és bizony "csúsztatásokat" is. Mindenkinek szive joga, hogy leirja a vélaményét, hiszen a fórum ezért van.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 05:41   
2005-12-21 23:21, seci:

Es semmi esetre nem adnek valasztojogot azoknak, akik nem allampolgarok. Ha valaki bele akar szolni egy orszag belugyebe, akkor tessek szepen attelepulni, megszerezni az allampolgarsagot es utana szabad a velemenynyilvanitas. Amig ez nincs meg, addig viselkedjen jo kibic modjara.
-
Megegy valamit megjegyzek: miert kell valakinek attelepulni ahoz, hogy allampolgar legyen? Ez csak akkor kell, ha honosulni akar.

De vannak olyan magyar allampolgarok, akik kulfoldon szuletnek, egesz eletukben Magyarorszag teruletere nem tesznek labat es megis magyar utlevellel rendelkezo magyar allampolgarok. Ha ez helytelen, akkor tessek megvaltoztatni az alkotmanyt.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 05:37   
2005-12-21 23:21, seci:
-
"Egyébként szerintem mindenki szavazhasson ott, ahol adót fizet."
Tulajdonkeppen az EU kepviselo-valasztas pont ez alapjan tortent: ahol rezidens az illeto (ami gyakorlatilag az ott adozast is maga utan vonja), ott szavaz az EU kepviselore.

En egyebkent csak annak adnek szavazasi lehetoseget, aki nem el regebben kulfoldon, mint mondjuk 3-5 ev. Aki ennel regebben nem el otthon, az legfeljebb "zsigerbol" szavaz, raadasul olyan dologrol, amihez semmi koze.

OK, ezt megteheted, ha megvaltoztatod az alkotmanyt. Mivel Magyarorszag az EU tagja is, ezt az EU-val is egyeztetni kell es az EU allapontja merolegesen mas, mint a Tied.

Es semmi esetre nem adnek valasztojogot azoknak, akik nem allampolgarok. Ha valaki bele akar szolni egy orszag belugyebe, akkor tessek szepen attelepulni, megszerezni az allampolgarsagot es utana szabad a velemenynyilvanitas. Amig ez nincs meg, addig viselkedjen jo kibic modjara.
-

Ebben egyetertunk. A szavazasi jog allapolgarsagtol fugg. Igaz, az EU (es Magyarorszag) megengedi hogy idegenek szavazzanak helyi valasztasokban es a magyaroknak is megengedi, hogy az EU mas allamaiban szavazhassanak.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 01:32   
2005-12-21 19:06, bobo.2003:
-
Moderator! Kerem Lepu beszolasat torolni!
-

törölhetnék pár szót, de már beidézték. Fogadd el egyszerüen, hogy én annak látom öket, amik. Nem rossz szándékból csinálják, szóval valóban erös a kritikám, de butaságból ártani a népnek vagy tudatosan, egyremegy. Azért vannak, hogy a veszélyt elhárítsák a magyar népröl, és nem azért, hogy azért mert a többi nép öngyilkos lesz, fejvesztve mi is menjünk velük.
Az az ország adottságokra a világ egyik legfejlettebb országa lehetne, hosszú évszázadokon át az egyetlen olyan nép, ahol félig meddig müködött a multikulturális társadalom (olyan, hogy magyar már vagy 760éve nincs). Erre az elmúlt 16év magyar politikája abból áll, hogy megnézték, hogy a világon mi van ami egy országban nem müködik, megkeresték azt az országot, ahol a legkevésbé müködik az a dolog, azt átvették, és még rontottak rajta egyet, hogy Magyaro.-n biztos, hogy ne müködjön. (az egész szociális hálóra ez jellemzö)
Azt az országot gyarmatosították. Egy valóban független szuverén államról beszélni Magyaro. esetében eléggé cinikus lenne. papíron az. Aki pedig úgy gondolja, hogy illetlenség a magyar képviselöket ezek után hazaárulóknak nevezni, akkor csak azt mondhatom, hogy ez nem egy új jelenség, még a himnuszunkban is benne, hogy "Hányszor támadt tenfiad
Szép hazám, kebledre,
S lettél magzatod miatt
Magzatod hamvvedre!"

Azon meg nem hiszem el, hogy bárki kiakadna, hogy a baloldal nácizik a jobboldal meg komcsizik. Régbben a baloldal volt ellene, hogy a külföldön élö magyarok szavazhassanak, és azt sem lehet tagani, hogy nyugaton eléggé sok hungarista szervezet élt túl, és az emigráció gyakran hungarista. A probléma abból áll, hogy a hungarizmust gyakran összekeverik a fasisztákkal ill. nácikkal. De ez a rétg, pl. az 56osok nem pont MSZP szavazók lettek volna. Idöközben ez a generáció vagy hazament, vagy nem érdekli a haza. Viszont egy új réteg van kint nyugaton, ami egy nagy részben a diákokból áll, politikailag nem egyértelmü beállítottsággal. Magyarosan lekomcsiztam öket, igazad van, ez nem volt helys. De magyaros

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 01:09   
Gondolod, hogy mindegyik "hazaáruló" és "lüke"? Ismered annyira a Mo-i politikai mezönyt, hogy meg tudod ezt állapítani?

jár pár levelezölista nekem, magyar pártoktól. Jobb és baloldal egyaránt. Mindig nézek, nem tudom eldönteni melyik a rosszabb.
Ha érdekel megadom hol lehet a magyar pártok levlelézési listáira felkerülni. De nem úgy ismerlek, mint aki ennyire mazohista lenne.

Gondolod, hogy ez a mentalitás Magyarországra még mindig jellemzö, tehát az eltávozottak vagy nyilasok, nácik, "komcsik" gyerekei vagy pl. megfutamodottak és hiányzik belölük az érdeklödés Magyarország iránt?

Igen jellemzö, mert Magyaro.-n mindenki valami. Én most ezzel csak magyarkodtam egyet. Van kivétel is, de ritka. A jobboldal zsidó/kommunistázik a baloldal meg náci/kapitalistázik. Közép meg nincs. Az össze magyar politikai párt nagy hibája (ebben nincs kivétel), hogy semmi folytonosság nincs bennük, nagyon pragmatikusok. A Fideszröl pl. a mai napig nem lehet eldönteni, hogy mit akar, félóránként változtat irányt, de mindegy mit csinál, a lényeg az, hogy a népnek árt. De ez nem az ö hibájuk, hanem a magyar népé. És itt jön be a szerpe annak, hogy miért szavazhassak én, amikor nem kell a következményeivel élnem? _minden nép megérdemli azt a kormányt amit választott magának.

Hm, ez érdekes elgondolás, mivel a legtöbb országban a szavazójog az állampolgárságtól függ, tehát az az elsödleges szempont (úgy az aktív, mint a passzív választójognál), az adófizetés ténye fel se vetödik. Gondolod, hogy "erkölcsösebb", fair-ebb lenne ezt a jogot az adófizetö polgárnak adományozni? Mert szerintem akkor pl. sok ázsiai származású magyar lakos szavazhatna a, na mondjuk úgy, magyar jövöröl, de pl. a MON-osok nagy része nem, mivel nem fizetnek adót Mo-on.

Igen, ez sokkal igazságosabb lenne. Az az Ázsiai ahogy te nevezed, valójában ferdeszemü magyar. Mert mindenki magyar, aki a Kárpátmedencében él, és magyarnak vallja magát. Én pofázhatok a magyarságomról, majd akkor leszek magyar, ha lesz annyi vér a pucámba, hogy valamit teszik is az ellen a nyomor és felsöfokú butaság ellen, ami Magyaro.-n uralkodik.
Persze lehet vitatkozni azon, hogy ki a magyar, de ne feletjsük el, hogy általában nem mi tagadtuk meg a hazát, hanem a haza minket. Volt egy szép idöszak, amikor nekem magyar állapolgárnak a kinaikkal kellett volna sorbanállnom, hogy "behonosítsanak", mert a magyar képviselök hoztak egy rendletet, hogy öszerintük én nem vagyok magyar.
Na azóta nagyon óvatos vagyok velük...

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-22 01:07   
2005-12-21 23:24, fodorerika:
-
A nem állampolgár, de tartósan itt élő külföldiek (pl. török vendégmunkások) okán volt ez téma N.o-ban. A javaslat lényege, hogy a helyhatósági választásokon résztvehetnének, az országosakon nem. Tudja valaki, hogy mi lett ezzel a javaslattal?

A tartósan ott élő és úniós ... pedig úgy áll, hogy az EU-tagállamok állampolgárai lakóhelyük szerint választhatnak a lakhely szerinti ország/helyhatóság listájából. Így történt, hogy tavaly magyar állampolgárként Berlinben résztvehettem a tavaszi EU-választásokon, miközben M.o.-on bejelentett lakelyen híján nincs választójogom.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó