2020. január 19. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Magyar választójog gyakorlása külföldön
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 következő lap )
 hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-27 13:41   
Erdekes tema. Mary velemenyevel egyertertek, kulon nezem az alkotmany garantalta jog alkalmazasanak biztositasat, es kulon, hogy ezzel ki hogyan el. DE> tavaly, a romaniai valasztasok alatt, a MONt olvaso kulfoldon elo erdelyiek letszama miatt gondoltam, nem artana kulon tajekoztato topik inditasa (hasonloan ehhez - ahonnan mindenki megtudhatja, hol, hogyan, stb.), miutan egyes nemetorszagi roman portalok kozosen inditottak tajekoztato, szavazasra felhivo kampanyt. Es ez idovel talan letfontossagu is lehet - ha a a romaniai magyar parlamenti jelenletre gondolunk.
Hm.

Hunor

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-27 12:38   
2005-11-26 22:58, Mary:
-
Kedves Mary, az Országos Választási Iroda honlapján sok információ van, egyebek mellett a választási eljárásról szóló törvény szövege is.
http://www.valasztas.hu/ovi/hu/ovi.html

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 22:58   
Idöközben választ is kaptam a kérdésemre. Sajnos, nem nagyon ismerem a külföldi magyarok jogait, ezért elsösorban a szavazás technikai lefolytatása érdekel, összehasonlításképpen.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 22:41   
2005-11-26 22:03, taursus:

Kedves Taursus,

egyetértek a demokratikus joggal és a egyetértek a jog gyakorlásával is. Viszont nem találok kivetnivalót abban, ha valaki nem akarja ezt a jogát gyakorolni, etikai, lelkiismereti és egyéb okokból.Természetesen más egy külföldön rövid ideig dolgozó vagy tanuló magyar esete, mint a hosszú évekkel ezelött küldföldre szakadotté. Mindkettönek jogában áll szavazni, vagy nem szavazni. Mivel a szavazás nem csak jog, hanem nagy felelösség is, ezért nem mindenki akar ezzel a joggal élni, pl. politikai, gazdasági ismeretek hiányában.

Engem inkább az irritál, hogy hogy van ez a szavazási joggal, ha nincsen ahol gyakorolni, ill. gyakorlatilag nincsen megoldva? Az alkotmány biztosítja ezt a jogot? Mert akkor normálisan a körülményeket is muszáj lenne biztosítani a magyar államnak.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 22:30   
2005-11-26 22:19, hunor:
-

Roviden: az alkotmany (nemreg megvaltoztatva) engedelyezi a kulfoldi magyarok szavazasat. Gyakrolatilag szinte senki sem kapja meg a magyarorszagi igazolvanyt, aminek alapjan atiratkozhat a kulfoldi szavazo listara. Es ha megkapja, akkor is csak a nagykovetseg epuleteben szavazhat, ami, ha belegondolsz, Hawaii-Maine-Puerto Rico kiterjedesu Egyesult Allamokban kesz rohej. Nesze semmi, fogg meg jol. Meg ha kihagyom a kettos allampolgarsaggal rendelkezo magyarokat es csak a New Yorkban tartozkodo kizarolag magyar allampolgarsagu tizezrekrol beszelek, akkor is rohej, hogy maximum 400-an szavaztak mult evben. Es meg hol van Los Angeles, Chicago, Cleveland, Florida?

Az egyszeruen elfogadhatatlan kivitelezes, hogy mindenkinek el kell mennie Washingtonba szavazni.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 22:22   
2005-11-26 22:09, Andu:
-

Mar tobbszor irtam, de megismetlem:

Ha a bakonyszömörcejenöi tehenesz Jozsi bacsi amerikai allampolgar, akkor minden tovabbi nelkul szavazhat legutolso amerikai valasztokorzete alapjan, a magyarorszagi nagykovetsegen, szemelyesen vagy postan. Es ezt a jogot nem kell senkinek "kiharcolnia", hiszen ez mar regota torveny.

Senki, de senki nem venne rosszneven, hogy Jozsi bacsi, tobbszazezer masodmagaval kulfoldrol szavazna. Hiszen allampolgar, nem?

Kulonben hozzateszem, hogy a ket nagy part negyevente megrendezett jelolo gyulesen az 50 allam, es a tartomanyok mellet mindig ott szerepel az "Americans Abroad" (Kulfoldi Amerikaiak) csoportja is es ok is leadjak voksukat.

Ennel misem termeszetesebb? Bar ugy erzem bot fulekre esnek szavaim...

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 22:19   
Erdekes a vita. Engem is foglalkoztatnak az elobbi kerdesek, de fokent a technikai resze is, amirol Taursus irt: jogilag lehetseges, de gyakorlatilag megsem? Akkor hogy van ez?

Hunor

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 22:17   
2005-11-26 22:03, taursus:
Kedves Taursus!

Igaz, hogy Marynak címezted a válaszod, de belekotyogok, mielött ö visszajön.

Ha a nyugdíjas éveidet Magyarországon akarod tölteni (mondjuk elsö kérdésem lenne, hogy miért? ), akkor komolyan mondod, hogy szavazni akarsz az amerikai választásokon?
Lehet, csak az én európai agyam nem fogja fel a miértjét, de számomra ez tényleg nonszensz. Mit akarok még ott, ahonnan önszántamból eljöttem?? Mi az ami motivál?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 22:13   
Kedves Charles Vamossy (taursus)

Az elém tárt hivatkozásokon sok mindent találtam, ami akár még érdekes is lehetne, bár a kettős állampolgárság kérdése az utóbbi időkben főleg az elszakított területek potenciális szavazóira építkezett.
Számomra azonban sokkal érdekesebb, hogyan kaphattak gyermekeid, unokáid magyar állampolgárságot? Egy szerencsétlen vajdaságinak, erdélyinek hosszú évekig ott kell laknia, dolgoznia, adót fizetnie, jól viselkednie, mert egy közlekedési vétség miatt is elutasíthatják és kiutasíthatják.
Férjem, mint vajdasági magyar, szintén nem lehetett a becses okmány tulajdonosa, hiába vagyunk 29 éve házasok.
Szóval? Mi a titok?

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 22:09   
2005-11-26 21:50, taursus:
Kedves Taursus!

Sajnálom, hogy Amerikában már nem értik a magyar humort. Mindegy, végül is nem ez a lényeg, hanem a magyar képviselöválasztás! Ès ebben nem hibáznak a kint élö magyarok, naprakész információkkal, tévedhetetlen helyztetelemzéssel rendelkeznek. Szinte a börükön érzik az otthoni életet.

Szóval még egyszer. Mi lenne, ha fordítva is müködhetne? Ha a bakonyszömörcejenöi 60 éves tehenész Józsi bácsi szavazati jogosult´saggal rendelkezne Amerikában, mert az egyik nagyapja onnan jött, vagy oda ment ? Mit szólnának a kinti magyarok?
Elfogadnák?

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 22:03   
2005-11-26 20:50, Mary:
-

Kedves Mary,

nem gondolod, hogy a demokratikus jog messzemenoleg eleg ok, sot, talan az egyetlen ok? Egy jogallamban nem szokas valogatni, kit illet jog, kit nem, aszerint, hogy ratermett-e vagy sem.

Ha Magyarorszagnak es a magyarorszagiaknak nem tetszik, hogy kulfoldon elo diplomataik, tanuloik, idegenben dolgozo rokonaik, stb. szavazni akarnak, akkor vonjak meg toluk az allampolgarsagok es el van intezve a dolog.

De megnezhetjuk a forditottjat is a kerdesnek: tegyuk fel nyugdijjas eveimet Magyarorszagon kivanom eltolteni es oda koltozom. Ez azt hogy jelentse, hogy ezentul nem szavazhatnek az amerikai valasztasokon? Az amerikai valasz erre az, hogy nyugodtan szavazhatok, az amerikai allampolgarok nem pukkadnak meg attol, hogy idegenbe szakadt hazajuk oregapja onnan adja le a voksat. Ugyanez lenne a valasz kulonben, ha angol allampolgar lennek...

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 22:01   
2005-11-26 21:44, taursus:

Legmélyebben Tisztelt Taursus Méltóságos Ùr/Högy!

Megbocsátom, persze, hogy megbocsátom, de szeretném tisztelettel felhívni Nagyrabecsült Figyelmét arra, hogy lehet közben kicsit udvariasabbnak, emberibbnek mutatkozni,nem muszáj az interneten dúló "személytelenséghez" ragaszkodni, minekután itt emberek beszélgetnek egymással. Márpedig itt volt egy pár "kedves" X.Y. akik szerintem megtisztelték Tisztelt Személyét azzal, hogy válaszoltak, véleményt közöltek a felvetésére.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 21:50   
2005-11-26 21:37, Andu:

Mi lenne, ha kivívhatnák a magyarországi magyarok, hogy minden külföldön élö magyar érdekében is szavazhassanak!!
El tudom képzelni, hogy forrong Bakonybödöge alsón élö Józsi bácsi lelkiismerete, miért is lett X.Y. kepviselö Mexico Cityben? Ott, ahol legalább 100 magyar él, miért pont ez az ember? Beleszólást követelünk!!! Szavazati jogot az otthoni magyaroknak, a kinti magyarok érdekében!

Kedves Andu Ur(holgy), nem ertem mit kivan kifejezni irasaval... ki beszelt itt arrol hogy "a magyarországi magyarok minden külföldön élö magyar érdekében is szavazhassanak", vagy forditva, hogy a kulfoldon elo magyarok a magyarok "erdekeben" szavazhassanak???

En senki masnak az erdekeben nem kivanok szavazni, mint a sajat erdekemben. Ez a szavazas lenyege, nem? Bar lehet hogy Bakonybödögen mas...

Tisztelettel
-taursus-

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 21:44   
2005-11-26 21:37, Andu:
-

Melyen Tisztelt Andu Ur(holgy)!

Remelem megbocsajta, hogy ezen az internetes forumban informalisan szolitottam meg Ont es a temara igyekeztem koncentralni. Ez igerem maskor nem fog megtortenni.

Maradok alazatos szolgaja es hivo tiszteloje,

-taursus-

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 21:39   
Az Egyesult Allamok Kulugyminiszteriuma hivatalos oldala:
http://travel.state.gov/travel/cis_pa_tw/cis/cis_1753.html

Magyar oldal:

http://www.kettosallampolgarsag.mtaki.hu/

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 21:37   
Most fogom elkövetni minden idök legnagyobb off-ját, de kikívánkozik!

Nem tudom feltünt-e még valakinek, de a hozzászólásokban Taursuson kivül, mindenki más a témában hozzászólót megszólította, a másikat, kedves x. y. megszólítással illette. Igy egyszerüen, udvarisasan, ami Magyarországon illendö. Még a Parlamentben is.

De továbbmegyek az offolásban! (amig Hunor ide nem téved! )
Mi lenne, ha kivívhatnák a magyarországi magyarok, hogy minden külföldön élö magyar érdekében is szavazhassanak!!
El tudom képzelni, hogy forrong Bakonybödöge alsón élö Józsi bácsi lelkiismerete, miért is lett X.Y. kepviselö Mexico Cityben? Ott, ahol legalább 100 magyar él, miért pont ez az ember? Beleszólást követelünk!!! Szavazati jogot az otthoni magyaroknak, a kinti magyarok érdekében!

Hunor, nyugodtan töröld ki, de kikivánkozott belölem.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 21:35   
2005-11-26 21:01, taursus:
-
Ha van tulajdonod, és adót is fizetsz Magyarországon, helyzetedet tekintve így már értem, miért érzed fontosnak, hogy legyen beleszólásod a dolgok menetébe.

Bár a témához igazából csak tágabb értelemben kapcsolódik, mikor alább a Kádár-rendszert hoztad fel példának, az jutott eszembe, talán van különbség a külföldön élő magyarok között abban, mit jelent a jogok megléte és gyakorlásának lehetősége aszerint, hogyan és mikor hagyták el az országot. Aki a rendszer elől, vagy konkrétan üldöztetés folytán menekült, lehet hogy másképpen viszonyul bizonyos dolgokhoz mint az, aki önszántából hagyta el az országot annak tudatában, hogy oda bármikor visszatérhet. Én például az utóbbi kategóriába tartozom. Természetesen ez így egy meglehetősen leegyszerűsitett teória, de talán van benne valami.

Ha valóban csak mintegy 50 ezer emberről van szó, akkor két dolgot lenne érdemes szemügyre venni. Az egyik, ahogyan már említetted is, vajon hány százalékuk menne el ténylegesen szavazni? Továbbá, az a néhány ezer ember képes lenne-e a mérleg nyelvének a szerepét betölteni a választások kimenetelében? Talán az állam többet nyerne mint veszítene azzal, ha nagylelkű a külföldre szakadt polgáraival szemben, és engedi őket szavazni különösebb tortúra nélkül?

Azt írod, csak személyesen felelősségre vonható képviselő jelöltre szavaznál, nem pártra. Értem a gondolatmenetet, de hozzátenném, hogy ezáltal egyben pártra is szavazol, ennek pedig jól tudjuk, mi a jelentősége egy parlamentáris demokráciában.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 21:17   
2005-11-26 21:03, poe:
-

"Nem lehet pl. senki mongol-magyar állampolgár."

Bar nem ismerem a mongol torvenyeket, de ha azok hasonloak a magyarhoz, akkor igenis lehet valaki mongol es magyar allampolgar.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 21:13   
2005-11-26 21:03, poe:
-

Tulajdonkepen olyan, hogy "kettos allampolgarsag" nincsen, mivel egy orszag maximum egy allampolgarsagot nyujthat. Vagyis en magyar allampolgar vagyok, mert annak szulettem es arrol soha nem mondtam le es soha nem vontak meg tolem. Ugyanakkor amerikai allampolgar is vagyok, mert az Egyesult Allamok megadta nekem.

Egyik allamnak sincs beleszolasa abba, hogy a masik mit tesz es mit nem. Az letezik, peldaul tudomasom szerint (egyik rokonom sved) Svedorszagban, hogy aki egy masik orszag allampolgarsagat felveszi az veszelyezteti az elso orszag allampolgarsagat. Svedorszag most kezdett egy 5 eves proba szakaszt, amikor a masodik allampolgarsag nem okoz vesztest.

Vagyis a kettos allampolgasag letezese NEM kettos megegyezesre alapul. Magyarorszagnak NINCS errol az Egyesult Allamokkal semmifele megegyezese, sem forditva.

Kulonben Amerikaban szuletett fiaim es 3 honapja 1-1/2 eves oitt szuletett kis unokam is magyar utlevellel rendelkezo allampolgar. Ehez semmifele engedelyt nem kertek az amerikai hatosagoktol, hiszen azoknak semmi kozuk nincs hozza. Allampolgarasukat es utleveleiket a magyar hatosagok adtak ki.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 21:03   
Lenne egy kérdésem. Talán offnak tűnik, de mégsem az, hiszen alapfeltétel a szavazáshoz.
Hány ország ismeri, és ismeri el egyáltalán a kettős állampolgárságot?
Már egy órája keresek a hálón pontos információt, eddig sikertelenül. Viszont annyit tudok, hogy ez mindig két ország közötti megegyezés kérdése. Nem lehet pl. senki mongol-magyar állampolgár. Hollandia elismerte régebben de az utóbbi 5 évben az új kérvényezőknek már le kell mondani a régebbi állampolgárságról, ha saját jogon kérik a hollandot. Mint feleség, megtarthatom a régit.
Más országban mi a gyakorlat?

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 21:01   
2005-11-26 20:35, perec:
-
2005-11-26 19:59, taursus:
-
Valóban van különbség a jog gyakorlásának lehetősége és annak tényleges gyakorlása között. Sőt, a hatályos magyar alkotmány szerint magyar országgyűlési képviselő választásához joga csak annak a magyar állampolgárnak van, aki nagykorú és lakhelye van Magyarországon, azaz akinek ilyen lakhelye nincs, jelenleg még a joga sincs meg.

>> Nekem lakohelyem is van es telkem is van Magyarorszagon, amiert adot fizetek innen. De nem iratkozhatok fel a szavazolistara, mert "elet vitel szeruen" nem Magyarorszagon elek.

Azt sem vitatom, hogy a jog meglétének és gyakorlása lehetőségének tudata fontos.

Azt kérdezted, a magyar állam talán tart attól, mi lenne, ha a tartósan külföldön élő magyar állampolgárok a választás útján bele akarnának szólni a magyar politikai kérdésekbe. Lehetséges. Az alkotmány indokolásának erre a passzusára már nem emlékszem, de lehet, tartalmaz valamit magyarázatként erről is.

>> A magyar alkotmany nem ismer tobb rendbeli allampolgart. Vagy allampolgar vagy sem.

Gyakorlati oldalról nézve hasznos lenne tudni, hány magyar állampolgár él jelenleg tartósan külföldön magyarországi lakhely nélkül, és ez hogyan viszonyul más államok hasonló polgárainak számarányához. Valóban olyan erőt képvisel az állampolgároknak ez a rétege, amely a választás kimenetelét ténylegesen megváltoztathatja?

>> ez jo kerdes. A rendszervaltozas utani elso magyar fokonzul, Laszlo Balazs, tett errol egy hozzavetoleges felmerest es vilagszerte 50,000 szavazot saccolt. Persze ki tudja, mennyien mennenek el valojaban?

Ha megengeded, hadd kérdezősködjek kicsit tovább. Azt írod, hogy elvégzed a házi feladatod szavazás előtt. Ebben semmi okom kételkedni. A kérdésem az, miért érzed fontosnak azt, hogy 49 évi távollét után szavazati joggal élj abban, hogy Magyarországon jövőre éppen egyik vagy másik párt alakít kormányt?
-

>> Ez is jo kerdes, es talan eddigi valaszaimbol erted, hogy a kerdes inkabb jogilag, illetve a jog vesztese miatt erdekel. A masik dolog pedig az, hogy engem kevesbbe erdekel melyik part alakit kormanyt, mert en ha szvaznek, nem adnam le a voksomat partra, csak a kepviselo jeloltre. En erosen hiszek a demokratikusan megvalasztott kepviselo felelosegeben. Egy "part" nem ember, nem felelosegre vonhato. Igy tulajdonkepen az erdekel, hogy az en korzetemet kepviselo ember ki, milyen, hogy mukodik. Ennek alapjan szavazok itt is.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 20:50   
Kedves Taursus,

még mindig nem indokoltad meg, miért tartod a magyar választójogot a külföldön élö magyarok számára ennyire fontosnak? Érdekes lenne megtudni, miért törsz ennyire lándzsát mellette. Akik ellene vannak, megindokolták. Mi jót látsz te abban, hogy évtizedek óta külföldre szakadt magyarok döntsenek a magyar belpolitikában? A demokratikus jogon kívül, persze.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 20:45   
2005-11-26 20:36, Andu:
-

Egyezzunk meg abban, hogy nem egyezunk meg. Egyezzunk meg abban, hogy a legtobb europai allamnak es mas orszagoknak nincs igazuk, amikor allampolgarai szavazoi jogat barhol a vilagon garantaljak.

Sot, egyezzunk meg abban, hogy a magyar alkotmany is hibas, amikor a kulfoldon elo allampolgarok jogat garantalja (amit aztan az OVB visszacsal).

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 20:36   
2005-11-26 20:04, taursus:
Megállapítottad, hogy nincs miröl beszélnünk. Akkor ne beszélgessünk, csak leírom ami eszembe jutott.

Ha valaki 40 valahány éve egy másik ország lakosa ne adj isten polgára, oda köti a munkája a családja, már ott születtek a gyerekei, annak tényleg semmi, de semmi köze nem lehet, de ne is legyen a Magyarországon élö magyarok politikai helyzetéhez!!!
Szerintem az, aki 49 éve Amerikában él, az szavazzon az amerikai képviselöire, de tartsa magát távol a magyarországi politikai helyzettöl. Ez így etikus.

Nem a saját börén tapasztalja a történéseket. Kérdezem, hogy átérezheti-e egy amerikai magyar, hogy mit jelent az otthon élöknek mondjuk az adókulcsok emelése? Van róla fogalmuk? Próbáltak már "havi fizetésböl" megélni? Nem dollár átváltásból, hanem magyar forintból? Ha nem, akkor tessék meghagyni az otthoniaknak, az életük alakulását meghatározó és befolyásoló pártok, ill. azok képviselöinek meg´választását.

Párom, aki német állampolgár, éveken keresztül Ausztriában élt. Addig, amig ott lakott, nem rendelkezett szavazati joggal a németországi szavazások tekintetében, és ez teljesen rendben van.
Joga azoknak van, akiket ez valóban személyesen érint! Megjegyezném, hogy Ausztria és Németország pedig nincs fényévnyire egymástól, mint Magyarország és Amerika.

Ha ennyire fontos a magyarországi képviselö személye, akkor költözzünk haza! Rendkivül sokat jelenthet a budapesti parlementi képviselö tevékenysége, mondjuk a Las Vegasi mindennapokban.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 20:35   
2005-11-26 19:59, taursus:
-
Valóban van különbség a jog gyakorlásának lehetősége és annak tényleges gyakorlása között. Sőt, a hatályos magyar alkotmány szerint magyar országgyűlési képviselő választásához joga csak annak a magyar állampolgárnak van, aki nagykorú és lakhelye van Magyarországon, azaz akinek ilyen lakhelye nincs, jelenleg még a joga sincs meg.

Azt sem vitatom, hogy a jog meglétének és gyakorlása lehetőségének tudata fontos.

Azt kérdezted, a magyar állam talán tart attól, mi lenne, ha a tartósan külföldön élő magyar állampolgárok a választás útján bele akarnának szólni a magyar politikai kérdésekbe. Lehetséges. Az alkotmány indokolásának erre a passzusára már nem emlékszem, de lehet, tartalmaz valamit magyarázatként erről is.

Gyakorlati oldalról nézve hasznos lenne tudni, hány magyar állampolgár él jelenleg tartósan külföldön magyarországi lakhely nélkül, és ez hogyan viszonyul más államok hasonló polgárainak számarányához. Valóban olyan erőt képvisel az állampolgároknak ez a rétege, amely a választás kimenetelét ténylegesen megváltoztathatja?

Ha megengeded, hadd kérdezősködjek kicsit tovább. Azt írod, hogy elvégzed a házi feladatod szavazás előtt. Ebben semmi okom kételkedni. A kérdésem az, miért érzed fontosnak azt, hogy 49 évi távollét után szavazati joggal élj abban, hogy Magyarországon jövőre éppen egyik vagy másik párt alakít kormányt?

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 20:21   
2005-11-26 20:17, poe:

Azért persze nincs harag, ugye? Ki-ki maga döntsön lelkiismerete és a fenálló lehetőségei tükrében.

-

Termeszetesen nincs semmi harag

Es, mint irtam, mindenkinek szemelyes dontese, hogy szavaz-e vagy sem - felteve hogy jogat biztositja a torveny.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 20:17   
taursus 2005-11-26 20:04

Rendben kedves Taursus, úgy veszem, hogy "vehemensen" védelmezted mindannyiunk jogát.

Igazadat nem is vitatom, jól mondja a mondás, hogy mndenki magából indul ki. Mivel Te saját elmondásod szerint tájékozott vagy az otthoni napi politikában, a pártviszályokig és érdekekig bezárólag, tudod, ki a képviselőd és mik a jogaid. Ez elismerésre méltó, azonban szerény véleményem szerint a ritka kivételek közé tartozol. Én a sor másik végén állok, akinek nincs tapasztalata az otthoni váalasztások, szavazások terén. Életemben egyszer szavaztam, kaptam is - mint elsőbálos - egy szál vörös szegfűt.
Lakásom sosem volt, szüleim is rég elköltöztek a legutolsó bejelentett címemről. De legalább beismerem hozzá nem értésemet, és ráhagyom a döntést a nálam bölcsebbekre.
Azért persze nincs harag, ugye? Ki-ki maga döntsön lelkiismerete és a fenálló lehetőségei tükrében.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 20:04   
2005-11-26 18:48, poe:
-
kedves Taursus
vajon miért érzem úgy, hogy támadsz bennünket?
Nekem nincs képviselőm. Nem kértem és nem kaptam semmit a magyar államtól 30 éve.

-

Bocsanat, nem akrtam akarkit tamadni...

En sem kertem es en sem kaptam a magyar allamtol semmit az elmult 49 evben, bar az elmult 15 evben gyakori es jo viszonyom van a magyar allam dimplomataival, de gondolom nem erre utaltal.

Utolso magyarorszagi lakohelyem szerint pontosan tudom hogy ki a kepviselom a Parlamentben, ugyanugy, mint tudnam ha Magyarorszagra koltoznek, hogy ki kepvisel engem az amerikai Kongresszusban, legutolso bejelentett lakohelyem szerint. A torveny ezt igy garantalja.

Azertt, mert valaki nem akar elni jogaival nem jelenti azt, hogy a jog helytelen.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 19:59   
2005-11-26 19:32, perec: Kedves Taursus, szerintem van miről beszélni. Ugyan ez az üzeneted Andunak szólt, mégis én szívesen venném, ha leírnád, hogy számodra, mint külföldön élő magyar állampolgár számára (ha jól értem eddigi beírásaidból, magad is külföldön élsz) miért fontos a magyar választójog gyakorlása.

Én már leírtam, miért nem szavazok, érdemes lenne hallani, másnak miért más a véleménye. Az egyszerűség kedvéért javaslom vegyük az országgyűlési képviselőválasztást.
-

Eloszor is, vallaszuk szet a kerdest: van-e jogom szavazni es elnek-e jogommal? Lenyeges a kulonbseg. A Rakosi idok alatt egyik talan legnyomasztobb tudat az volt, hogy kiazrt volt a kulfoldi utazas lehetosege. Amerikai eletem es szabadsag erzesem egyik alapja az, hogy szabadon utazhatok. Ezek az erzesek meg akkor is nagyon forntosak, amikor nem utazom sehova. De mga a tudat, hogy utazhatok, vagy sem lenyeges kulonbseget tesz.

Igy vagyok a szavazassal is. Erthetetlenul allok a magyar allaspontnal, ami - mas orszagokkal szemben - egyszeruen nem akarja megengedni, hogy allampolgarai szavazhassanak. Felnek toluk? Nem biznak bennuk? Nem tudom. De roppant visszataszito jelenseg.

Ha arrol van szo, hogy szavaznek-e, ha lehet, a valasz az, hogy valoszinuleg igen. Es ha szavaznek, akkor - mint amerikai szavazo is - alaposan megnezem kire es mire szavazok. Eddig soha nem mentem el szvazni annelkul, hogy hazifeladatomat el nem vegeztem volna.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 19:32   
2005-11-26 18:37, taursus:
-
2005-11-26 18:11, Andu:
-
Hat, ha nem erted, hogy a szavazs joga miert fontos, akkor bizony nincs mirol beszelni.
-
Kedves Taursus, szerintem van miről beszélni. Ugyan ez az üzeneted Andunak szólt, mégis én szívesen venném, ha leírnád, hogy számodra, mint külföldön élő magyar állampolgár számára (ha jól értem eddigi beírásaidból, magad is külföldön élsz) miért fontos a magyar választójog gyakorlása.

Én már leírtam, miért nem szavazok, érdemes lenne hallani, másnak miért más a véleménye. Az egyszerűség kedvéért javaslom vegyük az országgyűlési képviselőválasztást.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó