2020. január 20. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Nyugati magyar - magyar magyar kapcsolatok (Hol vagyunk otthon?)
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 következő lap )
 ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-26 07:21   
andi_usa:
-

"Bilkei"

Keress a Tages-Anzeiger Archivban 1996-tol.

http://www.tagesanzeiger.ch/ta/taFrameSet.html?rubrikid=676

eZ

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-26 05:12   
Haliho ecet,

Most hogy emlitetted megnéztem a Prof. Boss-t is, ö is eleget irt, tényleg, nem is tudtam! Emilbácsi nem jol csinálta a publikáciot, nem vette figyelembe, milyen általános hangulat volt, milyen veszélyeknek teszi ki magát, nem mindig lehet sokkirozo dolgokkal sikert aratni.

Annyira sose mélyültem bele a matériába, hogy ismertem volna annyira Ferenczi ötleteit, modszereit.

Nem könnyü az élete egy psychiaternek a sok örültel, de hát azt tudják, amikor pályájukat választják. Viszont ha megnézzük a születési évét, már nyugdijas korban volt akkor, választhatott volna egy nyugodt elvonulást is, nem?

Nem ismerem a Dr. Bilkei dolgot, most kerestem a weben, de nem találtam, csak egy közös állatorvosi könyvben a nevét.

Viszont nem rég azt olvastam, hogy Europában az elmult években a legerösebb lett a mobbing, mindenki mindenkit gonoszan gáncsol, vad a harc az elömenetelért!

Keresgéltem többet, még létezik a volt fogorvosom praxisa Zürichben, s volt orvos ismerösöm praxisa is ott van még a környéken, Facharzt für innere Medizin FMH, nem mentek még haza. Viszont megszünt az ügyvédi praxis ahol dolgoztam, de azt volt fönökömtöl is tudom régen (megnösült s gyárigazgato lett, látod, ügyvédnél nem vádolják meg érte, hogy gazdag kliense válásában segitett s utána elvette feleségül, akkor sem, ha második felesége idösebb nála?).

Andrea

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-26 02:52   
Haliho andi_usa:

Minek dicsekedett Emilbacsi? Valoszinüleg be akart vonulni a nagy pszihologusok annaléjaba. Ebben a szakmaban csak az szamit aki publikal. Lasd Ferenczi, Balint, Szondi.
A térdre ültetés, simogatas, mutuelle analizis eredetileg Ferenczi ötlete, és emiatt hidegült el töle Freud aki a kisérleteit mélységessen elitélte. Levélben kérdezte Ferenczit, hogy vajon mi jön még a puszilkodas utan "mutasd meg a tiédet, megmutatom az enyémet?"

Pintért nem csak a kövér nö jelentette fel, hanem Hinz és Kunz is. Többek között egy himnemü örült is, mert allitolag öt is megszexualta. Horrotörténet. Ha egyszer a földön vagy szétmarcangolnak mint az ordasok.
Hasonloképpen szedték szét par évvel ezelött Dr. Bilkeit az allatorvost. A volt feleségek atjöttek az oceanon, hogy megmondjak a birosag elött micsoda ganéj a Bilkei. Minden lett a csorobol, gyilkos, allatkinzo, szatir, adocsalo. Még a volt praxisnövér is feljelentette szekszualis haborgatas miatt.
Mann! Felfordul az ember gyomra!

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-26 02:04   
Szia ecet,

..kalandos volt! Az életem most szilárd, 24 éve egy helyen, egy házban élek! Jol választottam.

Tudod, azok a jo szakemberek is sok mindent találtak ki, emlékszem, mikor a Prof. Boss mesélt az Urschrei-röl, akkori barátnöje, késöbbi neje psychologus volt s vele tárgyalták. A mokás a dologban mellékesen csak az volt ugyanakkor, hogy tölem kért a két szakember tanácsot a nö teenager lánya miatt egy dologban!

De mellébeszélés a közeli testi kapcsolat a Therapeut-al, szerintem egy komoly modern tan sem javasolt olyat! Nem értettem azt Emilionál, minek kellett neki azzal felvágni is? Az interviewböl többet tudtam meg rola, nem emlékszem hogy nekem emlitette volna a 3 házasságát, csak kettöröl tudtam, de mindegy, rövid ismeretség volt. Persze el tudom képzelni, hogy netán sértett nöi hiuságbol valaki feljelentette, ha vissza lett utasitva, ha nincs tanu, nehéz elhatározni, ki mondott igazat. Nem hibáztatnám mindig a "csábito férfit", kettön áll a vásár!

Köszi a segitséget a könyvel, egy kis nosztalgiábol is érdekelne, föleg, milyen szemmel látta Svájcot. Persze legyünk öszinték, ha Te nem emlitetted volna a Dr. Pintér nevét, nem is jutott volna eszembe.

A másik medikus ismeröst többet tárgyaltam anyámmal, már csak azért is, mert az elsö feleségével én hoztam össze (szintén egy magyar bálon), a másodikkal pedig anyám.

Andrea

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-26 01:24   
Szia andi_usa
-
Du Andi du häsch aber au öppis erläbt! Ich stuune nume!
Valoban kalandos életed van Andrea!

A belinkelt Pintér monologhoz annyit: jo Emilio ir benne egy par vaskos marhasagot. Az absztinencia minden pszihoterapia iranyzatban alapelv, megszegése egy sulyos mühiba.

Utananézetek a könyvesboltban az "Alptraum" könynek és drotozok ha még fellelhetö.

Calyx: a kutyakkal németül beszélek.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 20:53   
Hi ecet,

erröl most eszembe jutott, utána kellene néznem, azok közül a magyarok közül, akiket ismertem ott, hányan maradtak Svájcban, s hányan telepedtek vissza Magyarországra.

Anyámék ismeretkörében van egy olyan eset is, ahol a fiu itt nött fel USA-ban, de Budapesten végezte az orvosi egyetemet s utána itt dolgozott Keleten. Elsö felesége öngyilkos lett, két fiuk volt akkor. Másodszor Magyarországrol hozott feleséget s vele visszaköltöztek Magyarországra. Nem lehetett egyszerü a két teenagernek sem a nagy változás. A nagyszülök is erre visszatelepedtek, de a nagypapa igen boldogtalan s vágyik vissza USA-ba (Floridában éltek nyugdijazása után), felesége viszont jol érzi magát otthon.

Andrea

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 20:19   
Hi ecet,

a Satyr Verlag-ot nem találtam meg a könyv cime keresésével, viszont egy érdekes magyar nyelvü interview-t Dr. Pintérrel:

http://www.c3.hu/scripta/replika/30/szex.htm

Andrea

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 19:50   
Hi ecet,

politikai vita magyarok között? Ismerem a Compuserveböl s ott is kizárásokkal volt mindig egy-egynek vége. Megtanultam kerülni az ilyesmit németül s angolul is.

A Bachmann család két sarját nagyon kedveltem, gyerekkorom kedvencei közé tartoztott "Dundi néni" és "Jacqui bácsi".

Talán szolok édesanyámnak is a Pintér könyv miatt, ö sok lehetöséget ismer, ha nem is az Interneten.

Nem tudtam, hogy ilyen szomoru sorsa lett Emilnek! Mikor én megismertem, özvegy volt s dacára, hogy utána volt egy rövid házassága is s elvált, még mindig az elsö (magyar) felesége emlékét gyászolta. Nem tudtam, hogy itt-ott viszonyai is voltak klienseivel, köztünk nagyon rövid ideig tartott az ismeretség, s én hamar eljöttem ide férjhez. Sose voltam se psychologus, se psychiater kezelésben, de olvastam s hallottam az ilyen problémákrol.

Nekem csak az a negativ élményem volt azzal a magyar bállal kapcsolatosan, hogy apám második neje, aki ellenszenvel viseltetett apám felnött gyerekeivel szemben, megszolt engem amiatt, hogy "azzal a zsidoval" mentem el a bálba! Anyai részröl nagyanyám elsö szerelme s férje zsido volt, ö meghalt hamar tüdöbajban amikor még nem tudták gyogyitani, joval késöbb ment férjhez nagyapámhoz, de a család nem csak tartotta vele továbbra is a kapcsolatot, hanem késöbb is a családban maradt a zsidokkal valo kapcsolat református létünkre, habár anyai nagyapám katolikus volt, anyám mint lánygyerek református nevelést kapott. A Bachmann család is félzsido volt s ugyanugy a fiatal magyar orvos, akit Jacqui bácsi hozott el nagymamám kérésére, hogy "talán jo lessz Andinak".

Férjemet is ugy ismertem meg, svájcban élö rokonai közül ismertünk párat s unokanövére hozott össze minket, aki Thalwilben élt akkor. Férjem skiturán volt Europában az itteni ski patrollal, oda is ellátogatott s utolso napján táncolni akart menni, kérte unokahugát hivjon fel egy barátnöjét.

Lehet hogy Emil tulzásba vitte a nyiltságot, a svájci Emil Steinbergernek elnézték a humoros kritikát mentalitásukon, habár ö is ha jol emlékszem egy idöre New Yorkba költözött s késöbb tért haza, de egy külföldinek már nem, s gondololom tul sok összejött amivel megtudták ezt bosszulni rajta!

Ami a "kevert" svájcit illeti, legjobb barátnöm Svájcban is keverék volt, anyja osztrák, apja svájci. Bécsben végeztem 5 évig a divatiskolát, s bennem maradt az is, szerintem formativ szerepet játszanak az iskolai évek is egy ember egyéniségében, hol s milyen nyelven tanult. Legszebb emlékeim közé tartoznak azok az élmények ott. Ha pontosak akarunk lenni, én magyar-svájci-osztrák keverék vagyok. Dacára annak, hogy a leghosszabb ideje itt élek egy helyen, szerintem nem játszott annyira szerepet nálam, mint fiatalkori éveim.

Magyar férjemmel olyan közös pontjaink vannak, hogy német gyereklány nevelte öket édesanyja halála után (sogorom Pista féltestvére, második házasságbol), de mikor kimenekült, élt egy ideig Ausztriában is, aztán ment Argentinába. Mi viszont éltünk rövid ideig Dominikában is ahol spanyol nyelvü iskolába jártunk bátyámmal. Az is érdekes, hogy az ö családjában is meg volt a katolikus-református keverék, édesanyja református volt, ö mint fiugyerek katolikus lett.

Andrea

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 19:20   
Ecet,
off:Te milyen nyelven beszelsz a kutyaidhoz ?

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 19:13   
<<Kusza, kusza, kusza, kusza, kusza ...>>
Szerintem minden betelepulonek kusza,sot az elso generacionak is az lehet,ha erosen befolyasoljak a szulei.
Paromnak nagypapaja idejott 1906-ban,aztan nem tetszett Neki es visszament (eltudod kepzelni ?? vissza Belorussziaba,akkor !)
aztan megis meggondolta es ujra visszajott.
En Dedpapam Aradrol elindult es a hajo allomason volt Hamburgban,soha nem szallt a hajora.
Haza ment.

Szinten szuleim,1963-ban USA-ba mentek,hogy
ott maradnak (itt)...minket gyerekeket a kormany nem engedett...haza mentek 1/2 eves kesessel...Apam bortonbe is kerult,mint "politikai"...
aztan ujra neki indultak,soha tobbet vissza sem neztek...Veluk soha nem talalkoznal
Magyar forumokban vagy Magyar kozossegekben.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 18:28   
Calyx

Nem megmondta Andi, hogy a dolog kusza? Hat persze, hogy megmondta ...
Kusza, kusza, kusza, kusza, kusza ...

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 17:27   
Szia Ecet,

irod:<<Lasd, lasd! Hallottam mar mast is töled mikor kérdeztem, hogy jössz-e haza >>

Szerintem az nem abba a kategoriaba tartozik.
Nem a hazarol irtam,hova haza menni?
Arrol gondoltam,hogy senki massal nem tudom megosztani az elmult korulmenyeimet (nem csak szentimentialis okokbol!) a kozost es ezert valamennyire a kozos gondolkodast,mint egy ilyen lehetoseg mint Internetes magyar kozosseg, ha itthon neki allnek magyarul beszelni meg vizet sem kapnek ,mert nem ertenenek... erted ?

Meg ahogy a Koborlo irta:
<<Munkam es uzleti eletem angol nyelven vegzem de szorakozas szabad ido toltes talan magyarul kedvessebb, kenyelmesebb. >>

Kenyelmesebb valoban, hiaba almodok, olvasok angolul es itthon is az a nyelv... jol esik a kellemes/muvelt magyar emberek kapcsolata, de leginkabb virtualisan... mert az igazi eletben nem jarok magyar kozossegekbe... ugy jobban kikozositenem a parom, igy kenyelmesebb es nincs riziko sem.

(Egyebkent en is magyarul szamolok, es elneztem tobb emigralt nemzetisegut es mind a sajat nyelven szamol.)

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 12:41   
Hi again andi_usa:
-
Anarcho forum?
Egy moderalatlan magyarnyelvü forum törzsasztala, rasszista-politörültek gyülekezöhelye, akik egymast naponta a legsilanyabb modon szamtalan nick alatt életveszélyesen fenyegetik . Latogatas csak jo idegzetüeknek tanacsos. Jelenleg a forum az utolsokat rugja. Azért (is) költözködtünk at.

Össvajci aki hosszabb ideig MO-n élt még hianyzik az ismeretségi körömböl. Egy ilyennek még fizetnék is az interjuért. )
Valakit ismerek akinek az ismeröse Tihany körnényékén bortermelö, de a tag nem hajlando elarulni a cimet. Kar, szivesen innék magyarsvajci bort.

Dr. Pintér:
"Der helvetische Alptraum; Die Hassliebe eines ungarischen Arztes zur neuen Heimat"
Satyr-Verlag Dr. Humbel, Zürich 1986.
Probald a könyvet direkt a kiadotol megszerezni, talan van még egy par példanyuk raktaron.

Pintér egy boszorkanyüldözésre emlékeztetö média sardobalas következményeként rövid idö alatt mindenét eladta itt és hazamenekült MO-ra.
Egy tudomanyos publikacionak szant könyvével a pszichoanalitikai praxisbol hatalmasan a zsirosbödönbe lépett.
Sandor Ferenczi követöjeként szokasa volt a nönemü klienseit lecsokolni, söt többel még viszonya is volt. Ilyesmi csak addig megy jol mig nem lesz nyilvanos. Erröl sajat maga gondoskodott az emlitett müvel. A cim valahogy igy volt "Distanz und Nähe in der Psychoanalytischen Therapie", na ez ugy hatott mint egy bomba. Pintértérre büntetöeljarasok tucatjait zuditottak, és mint orvost mint embert moralisan likvidaltak.

En egyébként ca. 86 -ban lattam a badeni magyar balon. Megismertem és megszolitottam. Egyedül ült az asztalnal és egész idö alatt egy felettébb büdös szivart szivott. En beszéltem ö hümmögött.
Annak idején az 56-os Forradalom harmincadik évforduloja alkalmabol a Schweizer Illustriertében megjelent exilmagyarokrol néhany cikk képekkel, többek között rola, és a kétszer minden indoklas nélkül elutasitott allampolgarsagi kérelméröl. A történetet egyébként a könyvében részletesen leirja.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 11:31   
Hi ecet,

milyen egy anarcho forum? A flaming vagy szocsaták egy nagyon érdekes téma, ha arra gondolsz. Bizony, néha az ember elneveti magát..

Svájcban volt egy jopofa ismerösünk, ö is érdekes volt, az elsö háboru elött került az a svájci család Pestre, a második kezdetén vissza Svájcba, ö mondta, fejtöl derékig magyar, deréktöl talpig svájci, értelmezze ki hogy akarja. Növére hollandiába ment férjhez, mikor özvegy lett, vissza Svájcba, de késöbb Budapestre telepedett cukorbajos lányához, akinek magyar férje volt, mikor ott meglátogattam, azt mondta, megbánta, de aztán ott halt meg. Mindkettönek csoda jo humora volt, édesanyjuk volt magyar.

Nem tudtam, hogy Pintér Emil könyvet irt, ismertem személyesen mielött ide jöttem, vele voltam 1978-ban a Zürichi Magyar Bálban. Most megprobáltam megrendelni a könyvét az Amazonnál, akármilyen állapotban. Szerintem érdekes lehet az ö nézete, mint Psychiater. A propos psychiater, a prof. Médard Boss-t is ismertem, fián keresztül, fia mérnök. A fia élt egyszer Kaliforniában is, az apja sose volt el, s olyan is volt, gyepesagyu kajab aki ellenszenves volt, amig nem föztem nekik magyar ételt ott a toparti villában. Szerintem minden svájcinak jot tett egy kis külföldi tartozkodás!

Édesapám ezt a könyvet kedvelte: http://www.schweiz-in-sicht.ch/de/1_lan/1_08_weigel.html

Kedvencem volt Emil Steinberger a komikus s megrendeltem a video-t az Amazonnál (Der Schweizermacher), s itt konvertáltattam az itteni NTSC-re.

Baselban a magyar boltban találkoztam régen egy svájcival, aki a magyar felesége miatt megtanult magyarul, majdnem akcentus nélkül, az ritka jelenség volt, sose felejtettem el!

Andrea

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 10:27   
Koborlo:

Az elmult harminc évben sok kellemetlenséggel voltam konfrontalva, mégis az a véleményem, hogy egy individuum bizonyos készség birtokaban idegent elfogadni, esetleg azzal a sajat intellektusat és érzékvilagat tagitani hajlando, az sokat nyerhet.
Facit: nekem a kettösség az a kezdeti veszteségre következö nyereség. A veszteség/nyereség viszony nem statikus érték hanem ingadozik, valoszinüleg ezt az allapotot nevezte Andi alabb "kuszasag"-nak.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 08:41   
Hi andi_usa

Tamadasok:

Vagyunk itt paran akik röviddel ezelött még egy anarcho forumon törzsvendégek voltunk, ugyhogy tudnank erröl a jelenségröl egy notat fujni.

Ha a dolgot distancrol nézzük (mint a zoolatogato a majomhazat ) lehet még valami vidamat is felfedezni egyesek tobzodasan. A témarol (szerencsére egyenlöre itt nem akatualis) érdemes lenne egy topikot nyitni.

Svajc:

Örülök, hogy valakit megismerhettem a te élettapasztalatoddal. Amerikaban élö CH-Magyar "masodik generacio" (micsoda szoszörny!!) ez valoban egy különleges konstellacio!

Tudositasra a CH életröl neked nincs szükséged, de masoknak a figyelmébe ajanlom dr. Pintér Emil, "Der helvetischer Alptraum" valamint Gödrös Matyas, "Das ganze Matterhorn" cimü könyvét. Tanulsagos tapasztalatok elsö kézböl.

Schwizzerdütsch:

A követelmény alemannist akcentus nélkül megtanulni az egy agyrém, ami csak a helybéliek koponyajaban kisért. A dialektusok szazai is csak arra jok, hogy mindenki mindenkit "(le)osztalyozzon" és beskatulyazzon.

"senki nem javitja ki az angolodat"

Na ja. A feleségem kezdö magyarjat aranyosnak talaljak odahaza. Kétlem, hogy ebben az élményben egy exilmagyar a mi szép Helvéciankban valaha is részesülni fog

üdv: eZ

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 08:26   
Hi Calyx

Lasd, lasd! Hallottam mar mast is töled mikor kérdeztem, hogy jössz-e haza

Koborlo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 05:11   
ecet

Rovid es velos hozzaszolasod kisse hasonlo gondolkodasra vall mint az enyem.

Miutan en is 29 evesen hagytam el szulovarosom (szulofoldem) es 33 eve miota itt elek meg nem latogattam vissza se, nem hiszem hogy keseruseg az ami anyanyelvunk fele vonz minket.

Munkam es uzleti eletem angol nyelven vegzem de szorakozas szabad ido toltes talan magyarul kedvessebb, kenyelmesebb. Agytekervenyeink a magyar nyelv es kultura irant jobban dolgoznak. Meg ma is magyar nyelven irok, olvasok, szamolok es forditom angolra.

Gyermekeim kik itt szulettek es elik le eletuket buszken mondjak szarmazasuk magyar, tolunk a beszedet is megtanultak iras, olvasas (miutan nem eroltettuk) kisse lassu magyarul.

De nem tartoznak 100%-ban oda abba a csoportba mint mi. Nem ismerik azt mit jelent magyarnak lenni. Talan mi ezert keressuk es talaljuk meg a magyarnyelvu forumot, chatot, tarsasagunkat.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 03:33   
Kedves ecet,

ditto, én is igy érzem, s nem élnék Magyarországon. Talán azért keressük inkább az emigráns magyarok társaságát, mert van közös élmény, tapasztalat s emiatt több megértés egymásközt.

Ez egy érdekes jelenség, hogy a neten milyen bátran támadnak az emberek, gondolván, a másik messze távol, s sose fognak személyesen találkozni, a sors néha máshogy hozza. Nekem is jobb, kedvesebb kapcsolataim vannak még virtuálisan is a régebbi emigránsokkal.

A svájciakkal jo tapasztalataim voltak, de mivel én ott nöttem fel föleg s ott jártam iskolába, akcentus nélkül beszélem a Schwyzerdütschöt s magukénak tekintettek. Mindig eszembe jut annak az idös ápolonövérnek a döbbent tekintete, aki kissé kinzott egy ottlévö fiatal magyar asszonyt, mikor én szoltam hozzá magyarul, kérdezte a növér, hol tanultam meg azt a nyelvet? Az a Wetzikon/ZH-i korházban történt, vidéken a svájci még rosszabb volt idegenekkel szemben, mint Zürichben ("chaibe Uusländer!"). Akkor azért voltam ott, mert ott volt szolgálatban az a fiatal magyar orvos, aki udvarolt nekem. Ö is friss menekült volt, forditottam neki orvosi szövegeket is magyarra. Olyan sok év után mégse tudott megszokni s terveznek hazatelepedni második, magyar nejével, az elsö spanyol volt, töle elvált. Férjem régi menekült külömben, de mikor hozzá mentem, nem is realizáltam, hogy talán ez is szerepet játszott választásomban.

Szerintem sokat számit, ha valaki megtanulja a nyelvet, szüleimnek sose sikerült a hibátlan "kajab" nyelv ahogy hivták, vagy torokbetegségnek is. Talán azota sok minden változott a sok uj külföldivel, annak idején az olasz vendégmunkások voltak többségben, de az akkori Schwarzenbach Initiative mégsem volt sikeres. Mikor svájci forumban voltam, azok is svájcinak tekintettek.

Nekem az a benyomásom, hogy könnyebb gyerekkorban egy uj országba kerülni s ott asszimilálodni, a nyelvet tökéletesen megtanulni, mint késöbb. Gyakorlom az angolt is forumokban, senki se javit ki s mindenki megért, pedig szerintem nem beszélem vagy irom azt a nyelvet annyira jol. Talán toleránsabbak vagy udvariasabbak? Viszont az ember jobban igyekszik, ha nem kritizálják, legalább is én igy vagyok vele.

Andrea

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 01:13   
Ecet:
<<Hogyan van az, hogy mégis itt ülünk, nem egy angol, vagy német nyelvü forumon?>>

Biztos sokan ott is vagyunk,(en szoktam)
Amiben egyek (marmint hasonlok) voltunk...a nyelven kivul azert jarok ide.
Csak gondolj Radnoti ..Nem tudhatom-jara,
("messzeringó gyerekkorom világa"
"S ha néha lábamhoz térdepel
egy-egy bokor, nevét is, virágát is tudom,
tudom, hogy merre mennek, kik mennek az úton"
"es ott a park, a régi szerelmek lábnyoma,
a csókok íze számban hol méz, hol áfonya,
s az iskolába menvén, a járda peremén,
hogy ne feleljek aznap, egy kôre léptem én">>>>>>>>>ezeket hogy mondod el egy nemet/angol/francia/stb... forumon...nekik mas van/volt es ha Ok mondjak az O emlekeiket mi nem ertjuk,marmint nem erezheto at,vice-versa)

http://www.egyed.com/magyar/radnoti/rm.nemtudhatom.html

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-24 22:06   
moxxi:

"a 2. generáció ott van otthon ahol felnevelkedett"

Ez valahogy kézenfekvö neked meg nekem is. Ha esetleg Svajcban élsz magyarazd el ezt a tényalladékot egy belsösvajci kocsmaban a törzsasztalnal, és illusztrald a következö példaval:

"Az a véleményem, hogy ha egy néger Svajcban nött fel (adoptalt gyerek) akkor az egy tözsgyökeres, valodi Svajci", aztan nézd meg majd milyen pofat vag a tarsasag.

moxxi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-24 21:50   
szia ecet! a 2. generáció ott van otthon ahol felnevelkedett, de ellentétben az 1. gen. nagy többségével nem okoz nekik a másik nyelvterületen való élés sem szociális stresszt sem integrácios problémákat. véleményem szerint.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-24 21:28   
moxxi!

Ha a masodik generaciohoz tartozol szivesen meghallgatnam (olvasnam) a véleményed. Személyesen nem vagyok nyelvileg skatulyazva. Ellenkezöleg. Mas forumokon többször rammorcogtak egyesek, mert topicot nyitottam németül. Ez még most is elöfordul, ugyanis az igényem két nyelven irogatni tartos.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-24 21:26   
Kedves andi_usa

"Kritikusabb lennék honfitársaimmal szemben?"
Gondolom igen. Ez talan abbol adodik, hogy "mas vilagban" élünk. Öszintén szolva nekem az az érzésem, hogy az otthoni magyaroktol fényévekre tavolodtam. Igy inkabb az emigrans magyarok tarsasagat keresem.

"másak azok, akik késöbb kerültek ki külföldre?"
Erre a kérdésre is igennel valaszolnék. Ez az ovatos véleményem. Természetesen az idö multaval ök is hasonlok lesznek mint mi a "régiek"

Kritizalasra az anonimitas miatt a net medium kivaloan alkalmas. Tamadasokat megprobalom kissebb, nagyobb sikerrel ignoralni. Bevallom exilmagyarokkal szemben toleranssab vagyok mint az otthoniakkal.

Itt pillanatnyilag a svajci forum Tote Hose. Milyen tapasztalataid voltak a svajciakkal?

moxxi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-24 20:48   
a 2. generáció 2 nyelvü tagjait, objektivak - részben - abban, hogy az anyanyelv nem skatulyázza be öket, tehát "anyanyelvobjektivok".

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-24 20:40   
Kedves ecet,

nem vagy egyedül, vannak itt többen, akik gyerekkorukban hagyták el Magyarországot, mint én s életük nagyobb részöt külföldön töltötték.

Tünödtem sokszor azon, hogy nekem a legjobb barátnöim mindig német nyelvüek voltak, s nem magyarok. Véletlen? Magyar férjem van, aki szintén beszéli a németet is többek között.

A Compuserve tagságom alatt (7 éve), több idöt töltöttem németnyelvü forumokban, mint a magyar helyeken. Véletlen? Mindig kerestem a magyar kapcsolatokat de ottani csalodásaim miatt hamar mellöztem, illetve nem sokat voltam ott jelen. Elsö utam magyar helyre vezetett a Compuserve-nél, de mikor a legelsö nyilvános üzenetemet egy magyar férfi lekritizálta a sárga földig, csökkentette a lelkesedésemet, gondolhatod. Ezek után mentem a svájciakhoz, késöbb a németekhez.

Kritikusabb lennék honfitársaimmal szemben? Mi a véleményetek? Vagy másak azok, akik késöbb kerültek ki külföldre?

Andrea

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-24 20:26   
moxxi

Kétségtelenül. Mert az (anya)nyelv az a személyiség maga. Törülhetetlen program.

Mit értessz a "több" anyanyelvüségen, és miben tudnak az érintettek objektivek lenni?

moxxi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-24 20:16   
szükséges lenne - szerintem - az anyanyelvnek a személyiségbe beépült szerepét az #1 helyre tenni, mert enélkül csak több anyanyelvüek tudnának objektivak lenni.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-24 11:51   
Gondolom nem én vagyok egyedül itt, aki mar több mint harminc éve, az élete nagyobb részét külföldön éli. (26 évesen pattantam le).
Hogyan van az, hogy mégis itt ülünk, nem egy angol, vagy német nyelvü forumon?
Mire lehet ebböl a tényböl következtetni?

Valoban elöny az emigrans lélek dualitasa, (mint ahogy valaki alabb talaloan megjegyezte), vagy csak egy bizonyos elfojtott "kusza" keserüség eredménye?

Vélemény?

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-22 17:53   
Szia Andi

Valoban nem segitünk a kibogozasban, mert a "kuszasag" az érzés, a probléma intellektualizalasa nem visz semmire. Beszélhetünk érzésekröl (ha tudunk), és talan tudsz valamit kezdeni a közleménnyel ha hasonlot érzel.

Tanacs ezzel szemben mint a fogkefe. Csak sajat hasznalatra

Üdv.
eZ

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó