2020. november 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Nyugati magyar - magyar magyar kapcsolatok (Hol vagyunk otthon?)
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 következő lap )
 vienna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-22 17:38   
Kedves Pompéry!

Az én lányom teljes biztonsággal azt válaszolná, hogy ő osztrák. És valóban az is.

Az apja osztrák, Bécsben született, nevelkedett és él. De ha megkérdezik, hogy honnan tud magyarul, akkor a válasz az lenne: "Az anyám magyar."

Megpróbáltam elkerülni azt, hogy bármikor és bárhol definiálni kelljen az identitását. Kettős állampolgár ő is (ki tudja, mire lesz még jó), tud magyarul (nem tökéletesen), sokat volt Magyarországon, de nem töltöttem belé tölcsérrel se a pörköltet (nem is szereti különösebben, viszont imádja a hortobágyi palacsintát), se a himnuszt, se a magyar történelmet és irodalmat. Neki itt kell boldogulnia, és ha majd valamikor úgy érzi, többet akar tudni az "anyaföldről", megvan minden lehetősége.

A lányodat viszont rendkívül tisztelem, hogy 15 éves fejjel ilyen választ adott!

vienna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-22 17:25   
Kedves Andi!

Hát helyetted nem is fog kitakarítani senki!

Az érzelemvilág tisztántartására nehéz bejárónőt alkalmazni. Nem is beszélve arról, hogy messze vagyunk egymástól, más körülmények között élünk, máshol, másért és egyszerűen mások vagyunk. Mindenki csak a saját tapasztalatairól, érzelmeiről beszélhet hitelesen.

De ha ez vígasztal: az idő múlása is nagy szerepet játszik az egy haza - két haza - hazátlanság ügyében. Meg persze akarni is kell.

Andi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-22 06:03   
Sziasztok!

"Egy haza,ket haza. Donteni, nem donteni. Otthon, itthon. Kulfoldi, belfoldi. Se magyar se..., kettos allampolgar. Hazamegyek, hazajovok. "

Hat nem segitettetek. Azt hiszem a kusza szo jol fejen talalta a szoget, jobban mint gondoltam.

Persze masok vagyunk, sokan jol erzik ezzel egyutt is magunkat. A kuszasag igy talan csak egy szin a palettan az eletukben.

En bizonytalan vagyok.

En szeretek mindent a maga helyen. A rendetlenseg a kornyezetemben mindig rossz erzessel tolt el. Amig ki nem takaritok, akkor aztan megnyugszik a lelkem. Es amig tobb ezer kilometerre rakjak nelkulem a homozsakokat hogy megvedjek Pestet valahogy ugy erzem kicsuszott az iranyitas a kezembol...

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-22 00:06   
Hogy hol vagyunk otthon, nagyrészt függ attól is, hogy kinek-minek tartjuk magunkat.

A kezdeti beilleszkedési nehézségek után az lehet szerencsés, aki rájön, hogy a dolog nem kötelezően cserealapon működik. Kaphatok valami újat anélkül, hogy fel kelljen adnom érte a régit. Innentől könnyebb új helyén is otthon érezni magát az embernek.

Hála istennek nem kell naponta eldönteni a kérdést. Mi több, mióta a mai szabad világban valóban mozgásszabdság van, egyáltalán nem kell eldönteni.

Egy a második generáció identitását feszegető kerekasztal legfiatalabbik résztvevőjeként válaszolta az akor 15 éves lányom a kérdésre, minek érzi magát inkább, magyarnak vagy németnek: "Embernek. Ne akarjátok belémbeszélni, hogy ezt el kell döntenem. Nem kell és nem is akarok dönteni."

Nálam a magyarsághoz való tartozás egyértelmű, de mégis mindkét helyen otthon érzem magam. Magyar vagyok, de önkéntes berlini (Wahlberliner). Nem érzem ezt ellentétnek, konfliktusnak, sőt, inkább gazdagodásnak.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-21 20:42   
Hi Andrea

Szeretném a tapasztalatodat, még annak ellenére is, hogy minden valoszinüséggel nem lenne elönyömre.

Ismertem itt a környéken egy sracot aki olaszorszagban élt és rendszeresen visszazokogta a szép olasz idöket.

Kérdezed miért nem ment vissza? Az kézenfekvö: mert itt jobb pénzt keres, elvett egy olasz nöt, és olaszok között forog.

Elegans huszarvagas nem?

Az olaszok immunissak a helyi mentalitassal szemben. Jokedvü, szeretetremélto emberek, élnek a sajat mikrokozmoszukban eszik a pizzat, Alfa Romeoval jarnak, és nem törödnek a bennszülöttekkel.

Lass csodat - raadasul még a negyven évvel ezelött koszos, lusta, hangos, fokhagymaszagu, liliomtipro, bicskas "tsching"-nek titulalt olasz vendégmunkas mostansag a svajciak titkos kedvence!

Hm, biza, itt ilyen is van

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-21 18:07   
Szia ecet,

nekem erröl egy kis német mondás jut eszembe: "Was ist der Unterschied zwischen dem Wiener Zentralfriedhof und Zürich? Zürich ist doppelt so gross, aber halb so lustig!" Mindkét helyen éltem, nagyon szerettem Bécsben, de minkét mentalitásnak megvan az elönye és a hátránya, a svájci zárkozott, de megbizhato, s ezt a tulajdonságot mindig kedveltem emberekben.

Andrea

vienna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-21 17:47   
Szia, ecet!

Egyetértek, hogy valószínűleg országa is válogatja. Hogy Svájc mennyire más, ahhoz nemigen tudok hozzászólni, mivel csak turistaként jártam ott. De embere is válogatja, azt hiszem. Én talán a saját egyéniségemmel jól jártam Ausztriában, de nem jártam volna jól Svájcban. Te talán szintén, csak fordítva... Ki tudja?

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-21 17:15   
Hali Vienna

Biztos vagyok benne, hogy 29 év elég idö az ottani (Ö) csiziot objektiv sommazni, és a konzekvenciakat levonni.
Mindazonaltal gondolom egyetértesz ha ovatosan feltételezem, hogy orszaga valogatja, és azt allitom, hogy itt (CH-ban) minden egy kicsit mas?

vienna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-21 16:47   
Hahó, ecet!

Hát nem is szóbeli megfogalmazásra gondoltam... Igen, a környezetnek is van szerepe benne, de ez nem egyirányú utca. Én is hatok a környezetemre, nem csak az rám. Az én fellépésem, megnyilvánulásaim is közrejátszanak abban, hogy a környezetem hogyan reagál rám. Ha itt osztrák mivoltom öntudatával viselkedem, elfogadnak annak. Ha persze behúzott farokkal, állandó bocsánatkérő gesztusokkal jelzem idegen létemet, vagy kihívóan kihangsúlyozom, akkor külföldi maradok 50 év múlva is. Ugyanígy Magyarországon: ha a kirakatba teszem külföldiségemet, miért ne néznének annak, még ha jól is beszélem a nyelvet? Hát még azok, akik a műakcentusukkal jönnek...
Számít a környezet, de nem mindenható. Csak a patience-t játssza az ember egyedül, a kanasztához már legalább kettő kell.

vienna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-21 16:38   
Kedves Calyx,

tehát megfertőzted a férjedet a magyarságoddal... Én is az enyémet, de ő személyesen is jól ismeri már az országot. Most az árvíz ügyében legalább annyira érdeklődött és aggódott magyar-ügyben, mint én, és nagyon megkönnyebbült ő is, hogy nincsenek komoly károk. Pedig ő aztán tőzsgyökeres osztrák, és itt van elég kár, ami miatt sírhatna (na, nem a mi környezetünkben, hálistennek).
Ami a himuszokat illeti: én nem illetődöm meg feltétlenül egyiktől sem (alkalma válogatja), viszont mindkettőnél felállok. Tartom, amit mondtam: magyar vagyok, annak születtem, nem érzem magam idegennek ott, de itt vagyok itthon. Mégiscsak két hazám van...

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-21 05:46   
Szeva Vienna

Nem igen akartam meghatarozni "magam szamara", hogy hova tartozok. Gondoltam majd jön az spontan.
Ugyan a hovatartozas bonyolultsaga 30 év ota egy jottat nem valtozott, egyet minden biztonsaggal kijelenthetek: hogy ugyan se magyar se svajci, de legalabb europai vagyok

Viccen kivül. A hovatartozas egyéni "meghatarozasa" az illuzio. A környezeted dönti el ki vagy és hova tartozol.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-21 03:22   
Kedves Vienna,

szia

irod:"De az tény, hogy aktuálisan sokkal jobban érdekelt az árvízhelyzet Magyarországon, mint pl. Drezdában vagy Prágában, bár egyetlen hozzátartozóm se volt veszélyben.
Szeretem a sportot, és általában a magyar résztvevőknek drukkolok. "

Errol eszembe jutott erdekes,es engem is meglep nap mint nap,tehat az en parom masodik generacio aki az USA-ban szuletett,
Nagypapaja Oroszorszagbol jott 1906-ban es Nagymamaja meg Lengyelorszagbol stb... a masik nagyszulok is.
DE !!! ha tudnad,hogy nekem mennyi magyar konyvet haza hozott,mennyi magyar kapcsolatos cikkre hivta fel a figyelmem,kedvenc sportjaban a teniszben is ha magyar valaki teljesen odavan a drukkolastol,hogy a magyar nyerjen,mint most is volt a Washington DC-ben Legg Mason most volt,es ott volt Attila Savolt es szemelyesen kijart megnezni !

Tudod, surun vagyunk Angliaban,eszembe nem jutna ott a magyar etterem,O allandoan ott van (nem mintha en nem foznek jol )),a film muveszetrol is hatalmas konyvtarunk van,rengeteg magyar vonatkozasu konyvet vett.
Es most hirtelen eszembe jutott ahogy olvastalak,hogy hey ez talan tolem is megy O fele,az en szeretetem az utan amit ott hagytam ,vagy esetleg tul egzotikus magyarnak lenni
Sot az arvizt en is figyelemmel kisertem es ha magyar himnuszt hallok akkor meg mindig elerzekenyulok.
Habar Szept 11. ota az USA-itol is,nem politikai okokbol,hanem fajdalombol.
Persze azota sokkal surubben (minden nap) megy pl. a radio adon amit hallgatok.

vienna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-20 19:09   
Hali, ecet!

Szerintem akkor kusza, ha magad sem tudod, hova tartozol és miért. Elsősorban önmagad számára kell meghatározni, ki vagy mi vagy, minek érzed magad. Hozzátartoznak persze objektív tényezők is, mint állampolgárság, családi viszonyok, ingatlan, stb... De mindezek közrejátszanak saját definíciódban. Ha mindent figyelembe véve sem tudod, hogy magyar vagy-e, svájci, osztrák, ausztrál, kanadai,... vagy mindkettő (sokkal több nem lehetsz), akkor tényleg kusza.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-20 18:56   
Meglehet. Ennek talán valóban nincs köze a külföldi létemhez, bár egy folyamat része volt.

Nem hirtelen történnek a dolgok, csak hirtelen veszi észre az ember.

vienna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-20 18:40   
Pompéry,

de nem természetes ez? Ha elköltözöl otthonról akárhova is, egy idő után megváltoznak a szülői ház körülményei. Ha saját lakást veszel, ha férjhez mész, vidékre dolgozni, mittudomén... Csak a halott gyerek szobáját szokták némely szülők változatlanul mementóként megőrizni... Az én szobám se maradt úgy, de minek is maradt volna, ha később férjjel és kisgyerekkel térek vissza? Az én lányom is elköltözött (nem külföldre, saját lakásba), és azóta dolgozószobának használom a volt szobáját. De néha azért előfordul, hogy itt alszik, és nem érzi idegennek magát.
Ha gyökeresen megváltozik minden, akkor egyetértek. De ha alapjaiban minden marad a régiben, akkor alighanem a hazatérő változott...

vienna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-20 18:29   
Calyx,

Nagy valószínűséggel igazad lehet, csakhogy ezt én soha nem éltem át, tehát nem tudok érdemben hozzászólni. Nem mondhatom azt, hogy az "eszme" köt a hazámhoz, és ez akkor is így lenne, ha nem éltek volna ott még sok évig a szüleim, ha nem élne ott ma is a növérem, ha nem lennének ott ma is barátaim - és ha nem lennék viszonylag közel. De az tény, hogy aktuálisan sokkal jobban érdekelt az árvízhelyzet Magyarországon, mint pl. Drezdában vagy Prágában, bár egyetlen hozzátartozóm se volt veszélyben.
Szeretem a sportot, és általában a magyar résztvevőknek drukkolok. Hálistennek elég ritkán fordul elő, hogy ugyanabban a sportágban magyar és osztrák esélyes is van... Akkor ugyanis nehéz helyzetbe kerülnék!
Nem azt akarom ezzel mondani, hogy minden külföldön élő magyar köteles minderre, csak azt, hogy nálam ez van...

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-20 08:56   
Hi! Én is hazaértem otthonról!
Küsztihand a Dámának; Lupónak, Schatzinak eberswalder Würstchen!

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-20 08:04   
Szervusz Vienna

A "kuszasag" Andi figyelemremélto definicioja, amit jol at tudok érezni, ezért reflektaltam ra.
Anélkül, hogy a definicion akarnék lovagolni -minek is, hiszen az érzésünk az mindég realis-, kérdem:

- két haza (vagy egy se)- az allapot nem elég kusza?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-19 23:37   
Calyx,

azt hiszem, ez egy folyamat. Először akkor volt nem otthon az otthon érzésem, amikor átrendezték - természetszerűleg - a szülői házat és megszűnt a szobám. A bútorok, festmények, ismerős darabok megvoltak ugyan, de már az új rendben nekem nem volt helyem. nem úgy értem, hogy nem fértem el a lakásban, hanem hirtelen vendéggé váltam a "sajátomban".

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-19 23:12   
"Haza menni" fogalmaba benne van az is ha valaki van aki varja az ember lanyat , de ha mar nincs rokon es a baratok is szetszeledtek a nagyvilagba, akkor mar az "otthon" is nem olyan otthon, hisz olyan mint hazamenni ures hazba.....

Ha meg a "hazban" ismered is a regi butorokat, konyveket, illatokat, szokasokat stb... metaforikusan, de a koldokzsinor mar akkor el van vagva.

vienna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-19 20:05   
Lehet az embernek két hazája? Ecet a kusza érzésekről írt. 28 éve élek Bécsben, és ugyanígy érzek, de nem érzem kuszának. "Hazamegyek" Pestre, aztán "hazajövök" Bécsbe...

Ma már minden ide köt, mivel itt él a legszűkebb családom (férjem, lányom), itt a munkám, a lakásom, a betegbiztosításom,... Ma már nem mennék vissza Magyarországra, mert nem lenne megélhetésem, bázisom. DE: még ma is vallom és érzem, hogy magyar vagyok, és soha nem éreztem magam külföldinek Magyarországon. Soha nem is kezeltek úgy, hacsak nem adtam rá okot (idegen rendszámú autó, valutagondok, hiányos ismeretek,...). Néha persze nem tudok lépést tartani a rohamos változásokkal, hisz én még a bősz kommunizmus idején nőttem fel és hagytam el az országot.

Viszont az első pár évtől eltekintve, amikor még nem beszéltem igazán jól a nyelvet, és minden szempontból bizonytalan voltam, Ausztriában sem tekintett senki idegennek. Miután megtanultam és megszoktam az itteni élet alapelveit, megtanultam becsülni és szeretni ezt az országot, megismertem a szépségeit, megalapoztam itteni életemet, hazámmá vált ez is. Sokat köszönhetek neki - és sokat köszönhetek a szülőhazámnak. És még többet a sorsnak, amely lehetővé tette, hogy ne gondolkozzak és érezzek egysíkúan. Ez talán a legfontosabb tanulság számomra.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-19 17:56   
"bezzeg ha akkor"
valahol olvastam, mindenkinek ket elete van:

ami van es
ami lehetett volna,

nem emlekszem ki irta.

vagy ahogy Marcel Proust irta:
"a' la recherche du temps perdu"

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-19 17:31   
Udv. mindenkinek! A finneknek van egy mondása: "KOTI ON SIELLÄ MISSÄ SYDÄN ON".
Magyarítva ez: "AHOL A SZÍVED VAN, OTT VAGY OTTHON!"

Lehet a dolgot ragozni, érdemes is, de az ember valóban a szívében dönti el, mikor van otthon, és mikor itthon! Attól függ, éppen hol van. Ha pedig azt is el tudtad dönteni, hogy a SZÍVED hol van otthon, akkor már semmi sem okoz törést az identitásodban.
Ez van......

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-19 17:15   
Szia Andi

Milyen kuszak? Na "dinamikus" kuszak

A boldogsag nem egy tartos allapot és relativ.

Valtozik az ember, az igények és a horizont. Ami nekem tiz évvel ezelött fontos volt, annak ma nincs jelentösége.

Az emocionalis kapcsolatom az uj és az öshazahoz "folyamatban van". Hogy milyen iranyba, azt nem tudom. Hagyom meglepni magam.

Andi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-19 14:44   
Ecet es a tobbiek!

Milyen kuszak az erzeseid? De komolyan.

Szerintem az a lenyeg hogy boldog-e az ember valahol vagy sem. Ha orok lelkiisemeret furdalasa van vagy allandoan "bezzeg ha akkor" erzesei vannak akkor rosszul dontott el az illeto Magyarorszagon vagy mashol.

En az elso evekben nagyon elveztem a dolgot de mara mar kicsit zavar hogy Magyarorszag nelkulem irja a tortenelmet...

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-19 06:50   
Szija Calyx

Képek: hogy gyönyörü az tulzas. Köszönöm a bokot azonnal visszaadom.
Kedves Hunor, sajnalom a kezdeti "szövegszerkesztö" nehézségeket! Köszi, hogy kijavitod öket.
off & on

üdv. eZ

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-18 23:12   
Szia Ecet

fogjuk latni a gyonyoru kepeidet nyaralasodrol?
ajanlom a http://www.pbase.com ingyenes albumot, jo lenne itt is latni kepeidet

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-18 23:00   
Szoval a "hol vagyunk otthon"-nal azzal valahogy igy vagyok:

Most voltunk három hétig "otthon" Magyarorszagon. Pénteken jöttünk "haza" Svájcba ...

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-18 19:58   
En mar 30 éve élek külföldön. Nem hiszed el az én érzésem milyen kusza...

Andi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-18 12:25   
En csak ot eve elek kulfoldon de egyre kuszabbak az erzeseim. Igaz azota mar harom kulonbozo orszagban probalkoztam (nem teljesen onszantambol) es egyre inkabb hatalmaba kerit az erzes hogy mar eleg volt a bizonyitasbol a veget nem ero "nyaralasbol".

Kicsit irigylem az Oleander-eket. Akik olyan lazan fogjak a dolgokat fel es kepesek elvezni az eletet ket kanallal. Persze mas ha mar egy helyen kialakitotta maganak az ember az eletet.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó