2020. november 28. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Finnország >> Finnország belülről
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
 Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-23 21:08   
Finnországban többszáz magyar él.Közülük sokan olvassák a MON.-t,de látszólag nem buzog az irási kedv......
Vajon mi lehet ennek az oka?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-18 08:44   
Az alábbi számok az itt legnagyobb példányszámban megjelenö napilap, a Helsingin Sanomat adatai. Egy cikksorozatról van szó, ami a Helsinkiben elöforduló különbözö vallásokba ad rövid betekintést. A mai a zsidóságról szól.
Helsinkiben 650 zsidóvallású lakik, ez a lakosság 0.1 %-a.
A Helsinki zsinagoga 1906-ban épült.
A finn zsidó népesség az orosz hatalom idején ide letelepedett katonákból és azok családtagjaiból alakult ki.
Helsinkiben van zsidó napközi, iskola, kórház, énekkar,temetkezési egyesület és húsüzlet. Ezek mellett az adatok mellett egy ittélö 82 éves , nyugdijas textilüzlettulajdonossal Abi Kagannal készült beszélgetés képezi a cikk alapját. A cikk írójának neve: Minttu Mikkonen . Megtudjuk, hogy a fiatalok már nem beszélik a jiddish nyelvet és lassan az öregek mellöl is elfogynak a beszédtársak. Kagan családjában jiddishen kivül finnül, svédül és oroszul beszéltek, családja 1940-ben menekült Wiborgból ( finnül Viipuri) a mostani Finnország területére.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-15 19:13   
Ma az üzletben volt magyar paprika,fehér,nem erös. Az ára: 3.10 euro/kg

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-03 21:12   
Most 22.10-et mutat az óra, a nap még nem ment le, teljesen világos van, az égen világoskék és halványszürke csikok láthatók. Ezek a fehér éjszakák. Nyáron mi sokkal kevesebbet alszunk mint télen , este egy pohár jó itallal a kertben, kellemes baráti beszélgetés mellett, nincs ennél jobb és hangulatosabb.

Berci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-01 19:15   
Erdekessegkent: nemreg lattam zabsört. Nem tudom milyen lehet...

Amikor egyik ismerösömet kerdeztem rola, rögtön attert arra, hogy korabban pedig kukoricasör volt, amit nagyon szeretett, de beszuntettek a gyartasat.

Berci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-01 19:12   
2004-05-29 12:25, etelka:
-
sokan vannak- külföldiek is- akiknek kimondttan izlik a finn sör, Berci nem tartozik ezek közé.

Nem a finn sörökkel van bajom, hanem altalaban a sörökkel.
En is megerösithetem, hogy a kulfoldiek szerint eleg jo söreik vannak.

Mostanaban az Olvi az egyik kedvenc, legalabbis amiatt, hogy ez az egyetlen finn tulajdonu gyar altal keszitett sör. Itt is a multik...

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-29 13:29   
A finn sör nagyon finom vallja a ferjem aki epp most Legenda-t iszik

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-29 12:25   
Pár szó a finn sörökröl:
Hogy jó-e a finn sör vagy nem, az izlés kérdése, sokan vannak- külföldiek is- akiknek kimondttan izlik a finn sör, Berci nem tartozik ezek közé.A finn sörök tulnyomó része világos sör, az üvegek 0.33l és 0.5 l. Alkoholmentes un.házi sört ( kotikalja koti = otthon, kalja = sör) árulnak literes üvegben is,
Sokféle finn sör van, de 3 nagy csoportba lehet sorolni ezeket az alkoholtartalmuk szerint:
I-es sör amit pilznernek is hivnak 2,5% -os
III.-as sör, un. keskikalja( keski = közép, kalja = sör, népiesen keskari) 4.6%-os
IVA - sör 5.2 % os.
Mivel Finnországban az alkohol állami monopolium, az erösebb sört (IVA) csak az alkoholos italokat áruló állami boltokban ( ALKO)lehet kapni.
Élelmiszerüzletekben nincs pl. borárusítás, csak alkoholmentes borokat lehet kapni.A gyengébb söröket ( I. és III.) árulják élelmiszerüzletekben is.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-26 13:59   
2004-05-26 08:28, Berci:
-
Hmm, ennek a "how are you?" vitanak mar nem sok köze van Finnorszaghoz:)

Ez igaz. El is felejtettem melyik topikban vagyok

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-26 11:08   
2004-05-26 08:28, Berci:
-
Öszinten, Magyarorszagon ha valaki megkerdezi: "hogy vagy?", akkor erre reszletes, kimeritö valaszt var? Pedig a köszönes utan eleg gyakori ez a kerdes...

Nem kell tulzásba esni...
Nem szokás "kimeritő" választ adni természetesen.

De a kérdésnek van tartalma. Ha valaki megkérdezi "hogy vagy" akkor arra kiváncsi, hogy "hogy vagyok". És a válasz sem feltétlen "köszönöm jól". Lehet azt mondani, ami valójában van.

De a téma mostmár tényleg régen off itt,
Ki is lehetne törölni.

Berci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-26 08:44   
2004-05-25 20:43, rigojanos:
-

Multkor kerdeztel a helyi italokrol, de az ajanlott topic-ot nem ereztem tul temaba vagonak.

A siideri-röl (cider ha igy jobban tetszik) mar volt szo, ami azert nem annyira a gyerekek itala, inkabb a nöke, na meg azoke akik nem szeretik a sört. Mint pl en.

A többseg azert itt is sörös, van eleg sokfele sör, de az aki jot akar inni az cseh sört vesz:)

A bornak nincs nagy kulturaja, mivel meg csak veletlenul sem terem meg itt a szölö.

Az erösebb italok közul a Koskenkorva (viina) a legnepszerubb, ez leginkabb vodka. Szamomra semmi ize nincs, szoval nem rossz:) Ennek egy "valtozata" a Salmiakki Koskenkorva ez kicsit kisebb alkoholtartalmu, es koromfekete a bennelevö Salmiakki-tol. Negro-izu, köptetö orvossag-szagu... De finom:)

Hirtelen ezek jutnak eszembe, mint legkedveltebb italok.

Berci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-26 08:28   
Hmm, ennek a "how are you?" vitanak mar nem sok köze van Finnorszaghoz:)
Öszinten, Magyarorszagon ha valaki megkerdezi: "hogy vagy?", akkor erre reszletes, kimeritö valaszt var? Pedig a köszönes utan eleg gyakori ez a kerdes...

Mondjuk itt - Jyväskylä - meg nem nagyon hallottam "mitä kuuluu?"-val nyitni, elöször köszönnek.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-25 20:43   
2004-05-25 18:40, kaytee:
-

A "How are you?" a legudvariasabb köszönési forma. A kérdés és a ráadott válasz, mármint hogy kiválóan vagyunk, maga a köszönés, illetve annak fogadása.

Meg a gimiben volt nehany angol/amerikai tanarom, akik magyarul nem beszelven "How are you?"-val koszontottek boldog boldogtalant. Emiatt egy nap 20 perc ment el az irodalomorabol, mert az idos tanarnom melyen sertve panaszolta, hogy o erre a kerdesre tolmacs segitsegevel probalta elmagyarzni, hogy hogy ityeg a fityeg, unokak hogy vannak, meg az egeszsege hogy szolgal, de a californiai fiatalember csak a szemet forgatta, es nagyon sietosre vette a dolgat.

Szegeny neni panaszolta, hogy minek kerdezi, hogy hogy van, ha nem kivancsi a valaszra!

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-25 19:19   
2004-05-25 18:40, kaytee:
-
Mindenki ismeri azt az amerika mentalitást, hogy " Hi! how are you? Fine thanks". És ez igy zajlik, tök üres, semmit nem jelent. Azt sem, hogy érdekli, hogy hogy vagy, azt sem, hogy jól vagy. És hozzá a mosoly. Az is tök üres. ...
-
Nekem nem üres, mikor a Trader Joe's-ban voltam most utoljára, a kasszás elbeszélgetett velem a designröl, mert vettem egy jopofa formáju francia rosé bort, szerintem nem volt üres, hanem érdekes, kedves társalgás, persze már ismer látásbol. Ilyet nem tapasztaltam Svájcban, azt sem hogy a Trader Joe'sban megkérdezik mindig, megtaláltam-e mindent? Most mondtam hogy hiányoltam a Thai Ice Tea-t s hogy tudom hogy sajnos abbahagyták, mire a kasszás is sopánkodott hogy más is sajnálja ezt. Én kedvelem ezt a modort.

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-25 18:40   
2004-05-24 07:37, espa:
Mindenki ismeri azt az amerika mentalitást, hogy " Hi! how are you? Fine thanks". És ez igy zajlik, tök üres, semmit nem jelent. Azt sem, hogy érdekli, hogy hogy vagy, azt sem, hogy jól vagy. És hozzá a mosoly. Az is tök üres. ...

Amit leirsz, általános tévedés. Szó sincs üres frázisokról.
A "How are you?" a legudvariasabb köszönési forma.
Aki valakinek csak azt mondja angolszász - nyelvterületen, hogy "jóreggelt", az számit faragatlannak vagy nagyképünek.
A kérdés és a ráadott válasz, mármint hogy kiválóan vagyunk, maga a köszönés, illetve annak fogadása.
Gondolom, Sklandináviában szintén hasonlóan van.
Próbáltam visszaemlékezni, hogy ki, hol, mikor nem "érdeklődött" Észak-Amerikában a hogylétem felől találkozásnál, és nem hiszem, hogy ilyesmi valaha is előfordult. (Nemrég meghalt egy hires komikus szinész, Alan King. Nekrológjában emlitették, amikor Buckingham palotai meghivásra vendégszerepelt II Erzsébet és a királyi udvar tagjai előtt, a müsor után a királynő azt mondta neki: "How are you, Mr. King" amire ő azt válaszolta: "Fine, thank you, Mrs. Queen." és ezzel extra sikert aratott.

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-25 16:08   
Jaj ne nyitogassunk mindenre külön topikot, akkor állandóan keresgélhetünk. Igy jobb, ha folyamatosan irunk több mindenröl, különben ellesz darabolva minden téma.
Egy országhoz a szokásai hozzá tartoznak az én nézetem szerint.
Elnézést Szuzi, én mindig öszinte vagyok

nyanyabandi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-25 14:25   
Ez az........mindenki irja le hogy mit illik mas orszagban, nem kell hogy modortalan bunkonak nezzek az embert....Hunor nem kene erre uj topikot nyitni? Mint nemzetkozi illemszabaly......?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-25 14:17   
Finnországban ha az ember találkozik valakivel automatikusan kérdezik, hogy :
Mitää kuuluu? = Mi ujság? Erre senki nem vár öszinte választ, a válasz erre az, hogy Kiitos,hyvää.=Köszönöm Jó;magyarul kb. azt jelenti, hogy köszönöm jól vagyok. Ha valaki erre a kérdésre kimeritö válaszba kezdene arról, hogy mi minden van, a kérdezö megrökönyödne.
Ha látogatóba megy az ember, mindegy, hogy ismeretlenekhez vagy ismerösökhöz szokás virágot vinni. A virág lehet egy szál akármilyen virág, de kimondottan idösebb embereknek nem szokás fehér virágot vinni, mert a fehér itt a gyász szine is. A meghivásokra percnyi pontossággal illik menni, különösen akkor ha étkezésre hivják meg az embert. A látogatás végén az aki elmegy ad kezet a házigazdáknak és megköszöni a meghivást. Ezt nem okvetlen az elöszobában csinálják, hanem akár a nappaliban. Az elöszobában nem szokás felöltözve még egy fél órát traccsolni. Nagyon figyelmes az, aki a meghivás után kb. 3 napon belül felhivja telefonon a házigazdákat és megköszöni a meghivást. Ha nem történik ez meg, akkor a legközelebbi találkozáskor illik az elsö mondatként azt mondani,hogy Kiitos viimeisestä= Köszönöm az utolsót ( azaz az utolsó vendéglátást).
Ha a meghivás formális azaz ünnepélyes úgy, hogy beszédek is vannak az asztalnál - a finnek közül sokan remek szónokok - beszéddel illik válaszolni, amiben a háziasszony fáradozásait és a jó kosztot illik megköszönni. Ha több az ilyen alkalmakkor a vendég, akkor meg lehet beszélni elöre, hogy ki az aki a vendégek közül a köszönö beszédet mondja mindenki nevében.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-24 07:37   
Valamit elfelejtettem.

Mindenki ismeri azt az amerika mentalitást, hogy " Hi! how are you? Fine thanks". És ez igy zajlik, tök üres, semmit nem jelent. Azt sem, hogy érdekli, hogy hogy vagy, azt sem, hogy jól vagy. És hozzá a mosoly. Az is tök üres.

Talán itthon még jelent valamit... Talán, még...

Egyszer (itthon) találkoztam egy ismerősömmel egy mozgólépcsőn. Ő felfelé ment én lefelé. Köszöntünk és megkérdezte: "hogy vagy ?" Van időd? kérdeztem. Nincs. Akkor köszönöm jól

Szóval kopik itthon is

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-24 07:28   
Nem akarok akadékoskodni Etelka irásával kapcsolatban - annál is inkább mert ezt Norvégiában is igy látom - de ez nem skandináv, hanem hogyismondjam fejlett országbeli, nyugat-európai, amerikai mentalitás. Szerintem a viszonylagos közvetlenség nálunk maradt meg valamennyire (itthon Mo-on) és ahogy "fejlődünk" ugy kopik ki belőlünk a közvetlenség is.

Emlékszem a majdnem döbbenetre, , amikor a kapcsolatunk elején sok évvel ezelőtt Norvégiában találkoztam az ismerősökkel és hajoltam oda hozzájuk puszilkodásra Nem tudtak a dologgal mit kezdeni, igen sután próbálták csinálni. Aztán leszoktam róla, ha egyszer annyira zavarja őket, dehogy erőltetem. Viszont van aki, rászokott, talán jól esik neki egy kis közvetlenség.

Aztán a kérdések. Mondjuk azt, hogy kinek mennyi a fizetése soha nem kérdeztem meg, (természetesen) de bizony voltak kérdések, melyek számomra nem hogy természetesek, hanem (azt gondoltam) udvariasak voltak, és éreztem, hogy nem kellett volna.

De szerintem ahogy mélyül a barátság, ugy lesznek a kérdések is természetesek. Ezekkel az emberekkel ma már sokkal többről lehet beszélni (kérdezni) mint az általános udvariasság megenged.

És ez azt hiszem nemzetközi.

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-23 16:02   
Etelka nagyon köszönjük soraid, külösnösen, hogy most kevés az idöd, amint irtad!
Jó lenne, ha Te magyar maradnál e téren és még sokmindenröl irnál, nálunk szokás kiváncsiskodni

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-23 15:22   
Köszönöm Bovi kérdéseit, sokkal könnyebb ugy irni, hogy valami konkrét dologra válaszol az ember. Amit én leirok azt nem szabad általánositani és én sok esetben másképp látom Finnországot, mint sokan mások, hiszen én nem menekültem sehonnét és nem is jöttem, mint teljes idegen, mert egy finn családba jöttem családtagnak. Igy már az elsö naptól kezdve nem voltam teljesen kivülálló, legalábbis nem formailag. A finnek általában tartózkodóak és a külföldiekre bizonyos sajnálattal néznek- mert azok nem születtek finnek. Azt hiszem, Dag Hammarskjöldnek az egykori ENSZ fötitkárnak igaza volt amikor azt mondta, hogy Skandináviában születni privilegiumnak számít. Finnországban személyes kérdéseket feltenni idegeneknek-legyenek azok finnek vagy külföldiek- nagy udvariatlanságnak és tapintatlanságnak számit. Megkérdezni, hogy ki mennyit keres, kinek mi a házastársa vagy egyáltalán a családi állapota nem tartozik a beszédtémák közé. Hétfön nem szokás megkérdezni pl. a munkahelyen, hogy s mint telt a hétvége és péntken azt se szokás tudakolni, hogy ki mire készül a hétvégén. Az ismerkedések elején a beszédtémák nagyon általánosak és csak lassan és apránként lehet rájönni arra, hogy ki mögött milyen háttér van. Betegségeket nem szokás sem elmesélni sem firtatni. A finnek szeretnek bizonyos távolságot tartani még akkor is, ha jobban ismerik egymást. Azok a finnek akik anyanyelvükként svédül beszélnek közvetlenebbenk és könnyebb velül megismerkedni, de az ismeretség sokszor felületes marad. A finnek hajlanak a melankoliára, a dalaik legnagyobb részét nem durban, hanem mollban irták. Falun több a személyes kapcsolat pol.szomszédok között, mint városban, ahol nagyobb bérházakban a szomszédok nem ismerik egymást . Becsöngetni valamiért ami pont most nincs otthon, nem szokás. Kölcsönkérni a szomszédoktól nem szokás. Ha valami nincs otthon, az majd akkor lesz legközelebb ha elmész az üzletbe. Mindenkinek köszönni pl. a liftbe belépéskor vagy az utcán a szembejövöknek , nem szokás. A finnek talán sokak szemében- akik nem ismerik öket- hidegnek, zárkózottnak és ridegnek tünhetnek. De ha egy finn valakinek a barátja lesz, az öszinte, megbizható és az ilyen barátságok sokszor egy életre szólnak. Finn közmondás szerint. ” Hädässä ystävä tunnetaan” = A bajban tudod meg ki a barátod – teljesen igaz..

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-23 08:13   
2004-05-22 22:22, etelka:
-
Most 10 napig szállóvendégem van és nem nagyon érek rá, de majd jelentkezem. Holnap találkozom Böbével. Irigyeltek??

Szinte sárgulok az irigységtöl

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-23 06:37   
Én nagyon!!!!

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-22 22:22   
Most 10 napig szállóvendégem van és nem nagyon érek rá, de majd jelentkezem. Holnap találkozom Böbével. Irigyeltek??

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-22 19:00   
Kedves Etelka,

en is csatlakozom Bovihoz - kivancsian varom a tovabbi beszamolokat.

Kedves Berci,

meselj Te is.

Udv,

Hunor

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-22 18:47   
Hallo Etelka!
Nem hiszem, hogy Finnország érdekességei a szaunázással kimerülne.
Légyszives további tapasztalataidról irni.
Pl.mit értenek ök barátság alatt? Szoros az emberek közötti kapcsolat, vagy laza?
A németek nem olyan gyorsan barátkoznak, mint a magyarok, de tartósabban.
Irj még érdekességeket, jó más világot "látni" és egy kicsit hasonlitgatni.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-21 16:57   
2004-05-21 09:08, Berci:
-
2004-05-20 20:12, saab:
-
Nalatok a gyerekek is isznak alkoholt?:)
-
Itt van alkohol tartalmu és anélküli. Nekem alkohol mentes van pont itthon igy nem tudtam megnézni mennyi szokott az alkoholosnak a százaléka lenni. Azért kedvelem mert nem olyan édes mint az itteni almalé.

Berci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-21 09:24   
2004-05-20 19:18, rigojanos:
-
Szia Berci!

Mi a siideri? Ez valami gyumolcsbol keszult alkoholos ital?
---

Igen, leginkabb alma ill. körteizu. Sokszor sörszagu, de az ize szerencsere nem olyan. Alkoholtartalma majdnem nullatol 5%-ig megy.

Berci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-21 09:08   
2004-05-20 20:12, saab:
-
Nalatok a gyerekek is isznak alkoholt?:)

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó