2019. december 15. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Miért fontos nekünk magyar kötődésünk? - Magyarnak lenni - Magyarkodni?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
 SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 02:13   
Igen, valóban meghatározó lehet, bizonyos mértékig, hogy hol is élsz. Ird már meg!

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 02:02   
2006-04-04 01:46, nanoworld:
-
Saját idézeted.. akkor valami munkádból való lehet. Na jó nem firtatom tovább.
Kikezdésről sincs szó.. csak hogy megértsed jobban, én az idézetben emlitett kis közösség(em)ért "élek-halok", s az Erdély, szükebben pedig Székelyföld. Szeretem Magyarországot is. De védem / VÉDTEM anno azt a kis közösséget, ahol éltem.. és nem Magyarországot.
- választöredékek gondolatodra.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 01:50   
Kedves Nanoworld

elárulnád nekünk, hol élsz?

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 01:46   
2006-04-04 01:34, SOM:
-
Ui: Ujra és újraolvastam az idézetet.. lehet nem is duplázás, hanem inkább valami fennkölt körmondat. Csakhogy akkor én magamat abból, bizonyos kis értelmezés szerint, kiesettnek kell hogy vegyem, pedig magyar vagyok.
-
Hat meg kell, hogy valljam, hogy ez az en sajat idezetem, de biztos vagyok benne, hogy valahol van valaki aki talan ezt meg jobban, szebben meg tudna fogalmazni.

Amennyire csak lehet en ezt hoztam ossze, hogy szerintem ki Magyar, de ez nem zarja ki annak a lehetoseget, hogy ezt valaki jobban megfogalmazvan esetleg azokat is a Magyarok koze tudja foglalni akik esetleg kiesettnek erzik magukat a definiciobol pedig lelkukben es szivukben Magyarorszagert elnek igazan.
Es orulok, hogy eszrevetted a duplazast, de en ugy gondoltam, hogy ez igy szinte kikezdhetetlen ambar persze olyan sosincs, hogy kikezdhetetlen, de szerintem a gondolat igy a leghelyesebb.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 01:34   
Ui: Ujra és újraolvastam az idézetet.. lehet nem is duplázás, hanem inkább valami fennkölt körmondat. Csakhogy akkor én magamat abból, bizonyos kis értelmezés szerint, kiesettnek kell hogy vegyem/érezzem, pedig magyar vagyok.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 01:22   
2006-04-04 00:43, nanoworld:
-
Nekem van egy gondolatom, hogy szerintem kik az igazi Magyarok es miert.
Ime:

"Az igazi Magyarok azok akik elsosorban lelkukben es szivukben Magyaroknak erzik magukat verszerinti illetve genetikai leszarmazastol valamint vallastol es mindenfele ideologiatol es politikai hovatartozastol fuggetlenul es mindenek felett arra torekszenek, hogy amennyire az lehetseges, erejukkel es szivukkel elsosorban azt a kis kozosseg erdekeit szolgaljak es/vagy segitsek, vedjek amit Magyarorszagnak hivnak, valamint segitsek es tamogassak -mar amennyire ez lehetseges- azokat a Magyarokat akik az orszagon kivulre kerultek illetve rekedtek es elsosorban lelkukben es szivukben Magyaroknak erzik magukat verszerinti illetve genetikai leszarmazastol valamint vallastol es mindenfele ideologiatol es politikai hovatartozastol fuggetlenul es mindenek felett arra torekszenek, hogy amennyire az lehetseges, erejukkel es szivukkel elsosorban azt a kis kozosseg erdekeit szolgaljak es/vagy segitsek, vedjek amit Magyarorszagnak hivnak."

Hat, szerintem ez az igaz Magyar.

Kedves nanoworld,
szép gondolat. Megirnád azt is, hogy kitűl származik idézeted? amit véletlenül meg is dupláztál.
(szeretek idézeteket gyűjtögetni, csak azért.)
üdv. som

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 00:43   
Nekem van egy gondolatom, hogy szerintem kik az igazi Magyarok es miert.
Ime:

"Az igazi Magyarok azok akik elsosorban lelkukben es szivukben Magyaroknak erzik magukat verszerinti illetve genetikai leszarmazastol valamint vallastol es mindenfele ideologiatol es politikai hovatartozastol fuggetlenul es mindenek felett arra torekszenek, hogy amennyire az lehetseges, erejukkel es szivukkel elsosorban azt a kis kozosseg erdekeit szolgaljak es/vagy segitsek, vedjek amit Magyarorszagnak hivnak, valamint segitsek es tamogassak -mar amennyire ez lehetseges- azokat a Magyarokat akik az orszagon kivulre kerultek illetve rekedtek es elsosorban lelkukben es szivukben Magyaroknak erzik magukat verszerinti illetve genetikai leszarmazastol valamint vallastol es mindenfele ideologiatol es politikai hovatartozastol fuggetlenul es mindenek felett arra torekszenek, hogy amennyire az lehetseges, erejukkel es szivukkel elsosorban azt a kis kozosseg erdekeit szolgaljak es/vagy segitsek, vedjek amit Magyarorszagnak hivnak."

Hat, szerintem ez az igaz Magyar.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-18 16:42   
Hogy terjunk vissza a topik temajahoz - globalizacio - konkret - megvitatasa kapcsan az uzeneteket atkoltoztettem ide:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=3058&forum=60&24

Hunor

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-09 18:41   
Csak egyet nem ertek. A globalizalt vilag a nyuszi vagy a farkas ?

gszekely  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-09 10:50   
Köszönöm a válaszokat. Szerintem a kérdést egy mondattal is meg lehet válaszolni. Mert annak születtünk. A nyuszi miért nem pártol a farkasokhoz ? Mert nyuszinak született. De jó lenne-e ha átpártolna ? Szerintem nem, mert ettől színes a világ.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-08 19:10   
a multikultúrális, globalizációs világ mitől jobb, mint a "nemzetállam" ?

Minden téren rosszabb. Úgyanúgy mint már a nemzetállam is rossz volt. A fejlödés addig megy a kicsi a nagyba, amíg a végén szükségszerüen megint szétesik. Ha az ember nagyon odafigyel, akkor a nagy egységeken belül már amúgy szerves a bomlás, és erösödnek a kis közösségek. Végeredményben bizonytalan idökben mindig a kis közösségek adják meg a biztonságot. A globalizácíó erre képtelen, söt ártalmas az emberek békés együttélésére nézve, szóval vagy szétesik békésen magától, vagy még kegyetlenebb lesz, mint valaha a nemzetállamok legdurvább megnyilvánulása.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-08 17:36   
Ez olyan kerdes, hogy mi a jobb, az ij vagy a puska. A nemzetallam a feudalimus osszeomlasakor betoltotte a halado funkciojat. Azonban a XX. szazad aktualis gazdasagi tarsadalmi problemaira nem tudott valaszt adni, es ketszer is vegigpusztitotta Europat. Mivel egy harmadik kiserletetet epeszu ember nem akart tenni, ezert talaltak ki az Europai Uniot. Kozben a vilag ismet atalakult egy picit, az informacios forradalom nyoman kialakult a globalicio, es az EU is atalakult egy globaliacios kozpontta. A jelen helyzetben csak az vetodhet fel, hogy ezt egy nemzetallam kivulrol vagy belulrol nezi. A nemzetallamoknak pedig lejart az ideje, nem jelentenek realis alternativat egy globalizacios kozponthoz. Ezt ugyan egy kicsit egyszeruen fogalmaztam, es a valos folyamatok ettol lenyegesen komplikaltabbak, de erre megy ki a jatek.

gszekely  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-08 15:37   
2006-02-05 00:16, Pompéry Berlin:
-
2006-02-04 11:52, gszekely:
-
Válasz elfogadva. Következő kérdésem:
a multikultúrális, globalizációs világ mitől jobb, mint a "nemzetállam" ?
Milyen érdekérvényesítő, és összetartó kapocs van és lesz, ha netán a sors úgy hozza hogy szükség lesz rá ?
Mi az ami a nemzeti öntudatnál erősebb közösségi érzést ad ?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-05 00:16   
-
Változatlanul úgy gondolom, hogy a cél a tisztességes, angazsált, társadalmi felelősséggel rendelkező, kultúrált, nyitott, alkotó ember. Mivel én magyarnak születtem, - amely tény szerintem adottság és nem vívmány, ezért a büszkeség kifejezést itt nem érzem indokoltnak - , nyilvánvaló, hogy ezt a nyelvet és az ezen alapuló kultúrkört igyekszem továbbadni, mert ez az anyanyelvem. (Feltételezem, hogy ha franciának, albánnak, thainak vagy hereronak születtem volna, akkor azt.)

A kultúra, szemlélet, szokások, irodalom, történelem - a szülői ház képzettségi szintjének megfelelően adagolva - vele jár, anélkül nincs nyelv. (Ezen a hiányon bukik meg az eszperantó világhódítása.) Itt a hit szerintem nem játszik szerepet, mert a nemzeti kultúra értékei és a történelem nem hitkérdések, hanem szintén adottságok, ill. tények.

Amire Te konkrétan rákérdezel, az a nemzeti azonosságtudat, identitás. Úgy gondolom, hogy a magyarságtudathoz szükséges alapokat, amelynek legfontosabb hordozója a nyelv, a szülő lerakhatja, de az csak egy ajánlat. Amit a gyerek vagy elfogad vagy nem. Jogában van dönteni és önállóan kell élnie vele.

A mi esetünkben - amely nem olyan speciális vagy egyedi - a kérdés komplikáltabb, hisz az utód "pepita" = félnémet/félmagyar. Következésképp mindkét kultúrával/ban él. Miközben nem kíván választani vagy dönteni, a kettő között, mindkettő jól megfér nála egymás mellett. Egy ilyen kérdéseket boncolgató konferencia meghívott kerekasztal-vendégeként (15 évesen a legfiatalabb volt a 2. generációt képviselők között) a "minek érzed magad" kérdésre naív őszinteséggel azt válaszolta: "Embernek". A választ még az erdélyi résztvevők is megtapsolták.

Ha valami megerőltető tehát, az a nyelv továbbadása idegennyelvű környezetben, ahol a többségi nyelv előnyben van. Sok energiát emészt fel és nagy kitartást igényel, továbbá megfelelő pedagógiai érzéket, hogy a gyerek, aki a legkissebb ellenállás útján halad, ne zárkózzék el a "pluszmunka" elől, a társak időnkénti negatív reakciója ellenére sem. De nem azért kell megtanulni magyarul (franciául, thai vagy herero nyelven), mert az több, hanem, mert a mégegy nyelv és azon keresztüli kultúra, vagyis az 1+1 több. Ezzel válik képessé túllátni a fazék peremén, öszehasonlítani, relativizálni, stb. De legyünk őszinték: legelsősorban azért, mert nekünk, a szülőnek érzelmileg fontos.

További gondolatébresztő:
Ami a kötelező továbbadást illeti: nos az heterogén környezetben több generáción keresztül eléggé kétséges kimenetellel kecsegtet. Az én fölmenőim között a következő nemzetiségek fordultak elő: magyar, görög, szlovák, bajor, dunai sváb. A férjemnél: német, lengyel, litván. Ezek után mi várható az unokáknál, ha potenciális vejként felbukkan egy szintén "pepita", pl. mondjuk félig argentín, félig orosz? A mai globális világban ez könnyűszerrel elképzelhető, hisz a felső képzéssel rendelkező fiatalok épp a párválasztási időszakban rengeteget utaznak, külföldön tanulnak. Zsófi lányom évfolyamtársainak kb. 30%-a külföldi, akik folyton változnak, valamint ő is járt itt-ott és még készül.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-05 00:13   
-
2006-01-24 23:03, Pompéry Berlin:

-

Ezen az alapon nekem illene csehnek lenni, hiszen egyike felmenoimnek csehkent erkezett Erdelybe (ami akkor Magyarorszaghoz tartozott).

Hunor

gszekely  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-04 11:52   

-

Megeröltető, vagy kizáró ok az unokák jó magyar és egyben, értékes alkotó embernek való nevelése? A magyarsághoz, szerintem nemcsak egy nyelv tartozik, hanem egy hit, őseinkben, történelmünkben, kultúránkban stb. Csak a nyelvért valóban nem érdemes.

Jacks  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-27 15:05   
Hiúz,
Csak megerösitem Hunor válaszát. A Kárpátmedencében legtöbb helyen még életképes magyar lakosság él. Mi nyugaton "egy maghatározott területen" egyre kevesebben leszünk. Zürichben és környéken pl. a 60-as években több mint 6000 magyar élt. Ma màr a fele sincs. 15-20 év mulva nem lesz itt már csak pár csoport.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-27 13:43   
2006-01-27 13:27, Híúz:
-

Már ne haragudj, de vajon hogyan sikerült nekem magyar gyermekként felnöni, magyar anyanyelvü felnötté lenni, amikor soha nem éltem Magyarországon?
-

Jacks uzenete szerintem a Karpat-medencen kivuli magyarokra vonatkozott, ertsd, Rad nem, inkabb vonatkozhat (ha Nemetorszagban maradsz) a Te gyermekedre, unokadra, stb.
Es az alabbi kontextusban: " Egy idegen környezetben csak egy populációnak van sansza megmaradni, az individuum kipusztul."

Es ez reszben talan igaz nem kulfoldre, hanem otthonra is, peldaul szorvanyvidekeken.

Hunor

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-27 13:27   
2006-01-24 22:45, Jacks:
-
"De ha külföldön maradnak, gyermekeink nem lesznek magyarok."

Már ne haragudj, de vajon hogyan sikerült nekem magyar gyermekként felnöni, magyar anyanyelvü felnötté lenni, amikor soha nem éltem Magyarországon?

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-25 11:39   
Lehet folytatni a beszélgetést a topik témájáról.
Ezt pedig, csak úgy:

"És hazám volt a szó, s hazám volt
a nép, mely magyarul beszél,
a nép, az óriási állat,
mely e fekete földön él;
amit mondtam, a nyelvén mondtam, a nyelvén mondtam,
erőm az ő ereje lett,
sorsát magamba építettem, sorsa magába épített."

(Szabó Lőrinc: A sokféle hazáról)

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-25 09:56   
Bocs, még annyit az előzőhöz, hogy itt az óvoda együtt van a sulival. Azaz már 3 éves korban kezdte a sulit!

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-25 09:21   
2006-01-25 06:37, Ferencz Zsuzsanna:
Az iskolában. A spanyol és az angol órát kivéve minden egyéb tantárgyat baszkul tanulnak. (Ez nem mindegyik iskolában van így!!)Továbbá a zeneiskolában is baszk nyelvű csoportba jár. A nagyszülei is beszélnek vele baszkul, meghát úton útfélen a baszkba akad az ember. És akkor még nem beszéltem a baszk TV csatornák rajzfilmjeiről, gyerekprogramjairól ... reggel pedig kinyitod a csapot és azt mondja a víz: Egun on! (Jó napot!)

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-25 09:15   
2006-01-24 16:58, OMGI:

De.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-25 06:37   
Zulóci, egy mellékszál: ha ti odahaza spanyolul beszéltek, hol és milyen szinten tanult meg a fiad baszkul?

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-25 00:32   

"Magyarul mintegy tizennégy-tizenöt millióan beszélnek a Földön."

(..)
A kilencvenes évek adatai szerint a világ egyetemein huszonhárom országban hetvennyolc egyetemen oktatják a magyar nyelvet."

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-25 00:13   
http://www.nemzetismeret.hu/index.php?id=4.17

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 23:22   
2006-01-24 23:11, hunor:
-
Volt definicio a rendes magyar ember prototipusara?
-
Az az igazság, hogy az igazgató úr távoli rokonom, a családi kapcsolatok miá így definíciókkal nem bíbelődtünk. A további beszélgetés során a prototípus kb. körvonalazódott számomra.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 23:11   
-

Azt tanácsolta nekem, hogy irassam az ő iskolájába lányomat, ha azt akarom, hogy rendes magyar ember váljék belőle.

-

Volt definicio a rendes magyar ember prototipusara?

Hunor

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 23:03   
Azt hiszem, anyanyelvem továbbadását illetően felmutatható eredménnyel hozakodhatok elő. Annak ellenére, hogy ez igényem volt és örülök az sikernek, teljesen tisztában vagyok azzal, hogy unokám (ha lesz) nagy valószínűséggel nem fog beszélni magyarul. Ezt érezhetem szomorúnak, "nemzeti" veszteségnek, bárminek. Mégis úgy gondolom, hogy nem ez a lényeg, hanem, hogy tisztességes, egészséges, alkotó és boldog emberek legyenek az utódaim.

Kb. 10-12 évvel ezelőtt hosszú és meghitt beszélgetésbe merültem az egyik határontúli magyar gimnázium igazgatójával. Azt tanácsolta nekem, hogy irassam az ő iskolájába lányomat, ha azt akarom, hogy rendes magyar ember váljék belőle. Azt ugyanis nála sokkal inkább el lehet érni, mint bármely m.o.-i iskolában. Nagyon megsértődött, amikor azt válaszoltam, hogy bár nekem a nyelv rettentő fontos, amit tovább is adtam, de a gyerek magyarsága nem áll az első helyen. Inkább az én célom, hogy rendes emberré váljon.

Jacks  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 22:45   
Kedves magyarul beszélö gyermekek Szülei külföldön,
Tettünk - az enyémek is beszélnek magyarul - dicsérete méltó. De ha külföldön maradnak, gyermekeink nem lesznek magyarok. Az unokák biztosan nem. Egy idegen környezetben csak egy populációnak van sansza megmaradni, az individuum kipusztul. Ez egy biológai törvény. Tehát vegyük tudomásul, mint tényt, hogy ök elvesznek a magyarság számára. De ha az otthoniak ezzel vádolnának, kénytelen lennék figyelmüket egy nagyon szomorú újsághirre felhivni: ..." az 1956-os abortuszliberalizáció óta közelit a hatmillióhoz a művi terhességmegszakítások száma. Ez egy tragédia a 20. századi, illetve a jelenlegi Magyarországon." Kacser Aniko: Az ép család a jövő útja. Farkas Péter szociológus a népességfogyás megállításáról. Uj Ember Magazin, 2005. márc.-ápr. II. évf. 3. szám

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó