2019. december 14. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Miért fontos nekünk magyar kötődésünk? - Magyarnak lenni - Magyarkodni?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
 Csillag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 17:24   
Szerintem sem érdemes a népszavazásról vitatkozni. A lényeg az, hogy a magyar állam miként kezeli az állampolgárait (lásd magyar alkotmányt). Bevallom sokszor irigylem a német állampolgárokat, mert ök akárhol is élnek, az állampolgári jogaikat nem veszìtik el, söt, a német állam még "gondoskodik" is róluk, pl. ha bajban vannak. Ez az érzés a legfontosabb, nincsenek elfelejtve, jogaik vannak! Tehát a német állam részei! Azon egyszerü oknál fogva, hogy németnek születtek. Ilyen egyszerü lenne...

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 16:58   
2006-01-24 14:24, Zuloaga:
-
.....kicsi fiam úgy elidegenvezetne ... magyarul ....

Júj, engem neeeeem?????

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 16:56   
2006-01-24 12:48, bobe:
........ En szemelyesen nem erzem otthon magam Magyarorszagon, de nagyon jol erzem magam ott. Turistakent voltunk nehanyszor, es volt pozitiv meg negativ tapasztalatunk is. A negativokat igyekszunk elfelejteni a pozitivakat meg apolni hogy ne feledjuk el.

Böbe! Biztosan igazad van, hogy Mo-on nem érzed magadat otthon. Javíts ki, ha rosszul tudom, hogy nem is onnan kerültél (költöztél, mentél...) Svédorszagba. De gondolom, ha szeretteid sírjához mész valahová, egy talpalatnyi földet ott azért az ottmaradt otthon-nak érzed.

A pozitiv és negativ élmények kérdésében is egyetértek.

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 15:28   
2006-01-24 15:04, SOM:

"Hunor tán megbocsássa, hisz olyan pajkos a hangulat"

Hunor csak alibi volt.
Nem is annyira töle félek, inkább magamtól!

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 15:04   
Amadeus, tévedés, én Zulo irásának örvendeztem, az idezett beirásban.
Hunor tán megbocsássa, hisz olyan pajkos a hangulat, minden komolyság mellett is. (bajorandori)

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 14:59   
2006-01-24 14:41, amadeus:
-
Pl. Az én otthon maradottaim ténylegesen "elfogadták a tényeket": nem mentek "haza" pénzért kunyerálni. De látom, itt békességes párhuzamban fut két merőben ellentétes téma. Ez is jó a MON-ban.

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 14:59   
2006-01-24 14:53, SOM:

Jól van, gyerekek, ezt mostmár tényleg ne ragozzuk tovább mert kikapunk Hunortól!

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 14:53   
2006-01-24 14:24, Zuloaga:
-

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 14:41   
2006-01-24 14:13, Várady:

Kedves Várady,

valóban nem tudhatom, hogy te hogyan szavaztál és mire, egyáltalán szavaztál-e 2004-ben.
De miután a szavazók többsége nem akarta a kettös állampolgárságot, az eredmény egy demokráciában mindenkire érvényes, a pozitív és negatív kihatásokkal együtt.
Hogy az a népszavazás roszzul volt-e elökészítve vagy sem, az a te szubjektív, egyéni megítélésed.
A világ azonban azt látta, hogy a magyarok nem akarták a kettös állampolgárságot megadni honfitársaiknak.
A kivülálló szemében nem számít egy közös döntésben az egyén véleménye.
Nevezhetjük ezt általánosításnak, vagy simán a tények elfogadásának.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 14:24   
Az én fiam csak 8 éves. Kétnyelvű területen élünk, az iskolában baszkul, egyébként spanyolul beszél, kivéve, amikor magyarul velem.
Zitus, kicsi fiam úgy elidegenvezetne Téged magyarul pl. Szegeden, hogy csak na. Utána pedig baszkul vagy spanyolul itt. Ja! Lehet nem értenéd. Kénytelen lenne Veled itt is magyarul beszélni.

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 14:15   
Igen, Som, én is abba a kategóriába tartozom
Söt, 28 éves fiam -Isten bocsássa meg a bünét - is itt él, és anyanyelvi szinten beszél magyarul

Várady  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 14:13   
Kedves amadeus!

Azt hiszem, valamit te keversz össze ugy mint a multkori "pálinkás jó reggelt köszöntést" és a mostani népszavási eredményt általánositva negative háritod az itthoni magyarságra. Lelked rajta.
Látni, hogy nem itthon élsz és ezért rosszul általánositasz. De ez a te egyéni dolgod és megitélésed.
De akkor sem szeretem, ha általánositanak, mert honnan tudod te azt, hogy én hogyan szavaztam és mire?
Ha te itthon élnél és nem NO-ban, és reád is ezeket általánositva mondana más külföldön élő honfitársad, akkor te is csak bólogatnál, és hallgatnál? Elég érthetően irtam elöször, hogy vannak ilyen emberek és vannak olyanok. Tisztelet a kivételnek, legalább ezt hozzá füzhetted volna és akkor érthetőbb az irásod is.
Ne érts félre, de soha nem szerettem amikor nagy általánositással minősitik az ember fiát. A politikát nem az átlagember irányitja, hanem azok akik a magas lón ülnek, és elfelejtik, hogy honnan és hogyan kerültek oda.
Na de nem szeretek politizálni, mert az soha sem vezet jóra.
Sokan vannak magyarok külföldön, akik érzékenyek sok mindenre. Ez igy is van jól. De itthon is vannak, akik érzékenyek egyes itthoni dolgokra, de nem sokat tehetnek. Éppen ezért egymást nem bántani kellene a magyarságnak, hanem összefogni.
Van egy régi mondás - ne érts félre nem bántólag idézem - "kibicnek semmi sem drága".
Remélem, nem bántottam meg senkit - eszembe sem jutna -, de ismétlem önmagam, nem szeretem az általánositást!

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 12:48   
2006-01-24 11:09, Andu:
-
-
Hat ez sem igaz igy mindenkire.
Vannak akik megtanitjak a gyerekeiket, vannak akik nem tanitjak meg öket az anyanyelvre. Egyik sem rossz. Mi a csaladban magyarul beszelunk. Szerencsenk volt hiszen lanyaink elettarsai is magyarul beszelnek. Kisunokam aki most 5 es fel eves magyarul beszel söt olvas es ir. (Most nagyon buszke vagyok ) Nem könnyu, es tudom azt is, hogy kesöbb mind kevesebbet fogja az anyanyelvet hasznalni, de beszeli, erti es ami a legfontosabb nem szegyelli. Talalkoztam olyanokkal ahol a gyerek szegyellte hogy a szulei bevandorlok. Talalkoztam olyanokkal ahol a szulök döntöttek ugy csak svedul beszelnek otthon is, a gyerekekkel is. Mindenki ugy tesz ahogyan jonak latja. Egy a fontos olyan orszagban elunk ahol nem tiltjak hogy azok legyunk akiknek valljuk magunkat. En szemelyesen nem erzem otthon magam Magyarorszagon, de nagyon jol erzem magam ott. Turistakent voltunk nehanyszor, es volt pozitiv meg negativ tapasztalatunk is. A negativokat igyekszunk elfelejteni a pozitivakat meg apolni hogy ne feledjuk el.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 11:24   
Ja, igazad van, Druszám.
..tk. csak vicceltem.
..de viccen kivül: A fiam ir és olvas magyarul, tehát beszél is; - ezt a múltkor elfelejtettem megirni Zitusnak.
S talán nem árt ha tudja azt is, hogy ha én élek, és miért ne, akkor az unokám is fog beszélni magyarul. Az irást most még nem garantálhatom..

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 11:09   
2006-01-24 10:58, SOM:

Kedves "Druszám"!
Szerintem Zitus a második generációra gondolt. Nem Rád, ill. Amára, hanem a gyerekeinkre, akik nem tudnak magyarul.

Majd késöbb még leirom a véleményemet, de most mennem kell.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 10:58   
Böbe csak azt akarta mondani, szerintem, hogy ZITUS nem a határon túliakat (erdély, délvidek, kárpátalja) akarta "hazahivogatni" (plusz az érzelemvilágukba bemászni), hanem éppen minket, kedves Amadeus, mert ha jól értem Te is velünk egy kategóriába esel, szerinte. Es, lámcsak, mégis egészen jól irsz magyarul.

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 10:45   
2006-01-24 10:23, poe:

"Tudnál ellenpéldát mondani a többi nép önzetlenségére? "

Megfogtál, nem tudok!
De arra sem, hogy (én már csak NO-ban élek) a németeknek bármilyen problémájuk lenne a határon kívül élö honfitársaikkal.
Inkább az (új) határokon belüliekkel, de ez már valóban más téma

Böbekedves, mi a politizálás definiciója?
Nem kampányt folytattam, hanem a szavakból kihallatszott elöitéletek ellen próbáltam kicsit védekezni.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 10:42   
2006-01-24 10:35, Zuloaga:
-

Igy.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 10:38   

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 10:35   
2006-01-24 10:30, bobe:
Dehisz nem tudunk magyarul! A gyerekeinket sem kérdezhetjük meg, mert ők sem tudnak. Akkor hogy reagáljunk rá?

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 10:30   
2006-01-22 15:55, zitus:
-
"Mégis, akik kint élnek, s magyarnak vallják magukat, rengetegen vannak, akiknek kint élő gyerekeik már magyarul sem tudnak.
Akik pedig kimentek, de itt születtek, nem érezhetik más országuk lakhelyét igazi otthonnak, legfeljebb a gyerekeik. "

-

Lanyok, fiuk ne elgörbulni,
erröl volt szo, ezt kommentaljatok.
Ne politizaljunk, meg szavazzunk.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 10:23   
2006-01-24 09:05, amadeus:

Sajnos magyar tulajdonság az önérdek mindenek elé helyezése.

Ezt nem merném állítani. Tudnál ellenpéldát mondani a többi nép önzetlenségére?

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 09:05   
Várady:
"hogy egy éve mindig azt hallani, hogy a hazai magyarok a külhoni magyarokkal szemben állnak hiszen ezt bizonyitja a 2004-es népszavazás eredménye is"

Csillag:
"Ez tükrözödött is a kettös állampolgárságról való szavazás eredményében."

Ne keverjünk össze dolgokat.
Sajnos, a magyarországi magyarok mindíg különbséget tettek a "kelet-külföldi" és a "nyugat-külföldi" magyarok között, mint ahogy különbözö bánásmódban részesültek régen a Balatonnál az NDK-s és az NSZK-s túristák is.
Sajnos magyar tulajdonság az önérdek mindenek elé helyezése.
Ha a "kelet-külföldi" magyarok kettös állampolgárságát sikerült volna megszavazni, akkor az nem hozott volna kézzel fogható, Euróban kifejezhetö hasznot, ellenkezöleg, költségekkel járt volna.
És itt van a kutya eltemetve.
Sajnos nem csak a nagy bajuszú, zsinóros mentés, mellét döngetve magát nagy magyarnak tartó lokálpatrióta gondolkodik így, hanem a lakosság nagy része is. És EZT mutatta meg nekünk a 2004-es népszavazás, mintahogy a külföld helyesen értelmezte. Sajnos ezzel Magyarország eljátszott egy történelmi esélyt.
Nem ártana, ha a magyarországi magyarok minél elöbb rájönnének arra, hogy “Európa” alatt nem csak az uniós forrásokat szabad érteni….mielött még ujjuk elzsibbadna a határokon kívül élö magyarokra-mutogatásban.

Várady  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 08:09   
Én amikor elöször olvastam Zitus irására a többiek reakcióját, nem akartam hozzászólni.
De most mégis úgy érzem egy-két szót mégis érdemel ez a téma.
Én itthon élek, nem külhonban. Mégsem értek teljesen egyet Zitussal. Ha valaki már egzisztenciát teremtett külföldön, akkor azt nem szivesen áldozza fel bizonytalanságért. Ha pedig már abban a korban van, amikor csak a nyugdijat élvezi, akkor talán még hazajönne. De ez függ attól is, hogy mikor került ki külföldre, mekkora a kinti családja, stb.

A másik amire reagálni szeretnék, hogy egy éve mindig azt hallani, hogy a hazai magyarok a külhoni magyarokkal szemben állnak, hiszen ezt bizonyitja a 2004-es népszavazás eredménye is. Ez sajnos téveszme, mert egy rosszul elökészitett népszavazás eredményét nem szabadna általánositani 10 millió magyarral szemben. Hiszen a mostani választáshoz is hónapokig győzködik a szavazókat a pártok, hogy megszerezzék a voksaikat. Azt az ominózus népszavazást jobban kellett volna előkésziteni, és nem arra menni, hogy a minimális aláírások meglegyenek és azzal elérni a népszavazás kiírását. Aztán várni a sültgalambot!
Én is szerettem volna pozitivabb eredményt, de nem olyan formában, ahogyan az MVSz azt várta.
Szóval csak azt akartam kérni, hogy ne általánositsunk soha, mert az nem vezet jóra, csak vitát eredményez. Vannak ilyen emberek is, meg olyanok is. Ilyen pártok, meg olyan pártok.

Összegezve, Zitus, itthonról nézve is azt mondom, most nincs teljesen igazad! Azt hiszem, tőmondatot mondtál bővitett mondat helyett.

Jacks  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-24 00:22   
"A közös kultúra, a közösen átélt emberi értékek tartjak csak össze a sokfelé szétszórt magyart. MAGYARNAK LENNI MA NEM ÁLLAMI HOVATARTOZÁST JELENT, hanem az érzésnek és gondolatnak egy specifikus módjat, ami ezer év értékeiböl szürödik le: kultúrát."
Szerb Antal: Magyar Irodalomtörténet,Lectori salutem. 1934

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-23 19:02   
2006-01-23 16:58, Csillag:

-

Ugyanezt mondtam kissé lentebb, sajnos ez az igazság.

Csillag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-23 16:58   
Most olvastam Zitus hozzászólását... Sajnos az ö véleménye tökéletesen megegyezik a legtöbb otthoni magyar véleményével. Ez tükrözödött is a kettös állampolgárságról való szavazás eredményében. Ez van. A kérdés csak az, hogy miért vélekednek így az otthoniak?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-23 16:02   
2006-01-22 15:55, zitus:
-
Kedves Zitus,

ugyan alább azt írtam, hogy vitának nincs értelme, ennek ellenére engedj meg néhány megjegyzést:

"Mégis, akik kint élnek, s magyarnak vallják magukat, rengetegen vannak, akiknek kint élő gyerekeik már magyarul sem tudnak.

Sem = sem ezt, sem azt. A magyar nyelven kívül még mit nem tudnak?

A stiláris hibán túl: Az én gyerekem, pl. választékosan beszél és ír magyarul, mégsem merném ilyen erkölcsi magaslatról elítélni azokat, akiknél ez nem így van. Ne ítélj, hogy ne ítéltess - szól a gyakran idézett bibliai mondás.

"Akik pedig kimentek, de itt születtek, nem érezhetik más országuk lakhelyét igazi otthonnak, ..."

Először is szerintem elmentek, nem ki . Mellékesen: Aki kimegy, mintegy kiszabadul, az hátrahagyja a bezártságot. Te netán bezárva érzed magad? Ha igen, akkor esetleg mégis jobb "kint"?

Ami a lényeget illeti: miért ne érezhetnék? Én, pl. M.o.-ot tartom a hazámnak, de Berlinben van az otthonom. Én a kettő között nem látok semmilyen ellentmondást. Továbbá nehezen tűrném, ha valaki elő akarná írni, hogy hogyan érezhetek. Ez az ex cathedra kijelentés részedről remélem csak fantáziaszegénységre és nem masszív beleavatkozási igényre vall mások személyiségét, érzelemvilágát illetően.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-23 11:06   
Erről az egyoldalú vitáról a tegnap látott film jut eszembe: "Ein ganz gewöhlicher Jude". (A filmről később külön.) Mint a filmben, így itt is két csoport áll egymással szemben, melyeket egy antagonisztikusnak tűnő ellentét választ el egymástól. A többség a kisebbségnek szeméreveti a másságot, ill. elvárja tőle a többséghez való alkalmazkodást. (Itt: ha magyar, akkor költözzön "haza".)

A film credoja, hogy a konfliktus megoldhatatlan. Az a benyomásom, hogy az emigráció - ma már csak migráció, ill. magyar jelenlét külföldön - és annak önfediníciója hasonlóképp megemészthetetlen sok anyaországbéli számára.

Annak létjogosultságát a másra nem nyitott, újra, másra nem kíváncsi embernek megmagyarázni kilátástalan vállakozás. Ha valami felkelti kíváncsiságomat, érdekel, akkor kérdezek. Zitus kétszer is megismételt megjegyzése azonban nem tudásvágyat tükröz, az retorikai kérdés formájába öltöztetett szemrehányás. Ezt nyilván az eddigi válaszadók is így interpretálták.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-23 08:29   
Kedves Zitus!

Valóban egy-egy új MON-társ ”hirtelen felindulásból” kiszegezett tézisei próbára teszik az itteniek tűrőképességét. Pedig nincs szó másról, mint a magyar határon belül, azaz otthon élők –sajnálatos és sablonos - véleményének közhírré tételéről.

Amióta a saját nászasszonyom is külföldinek titulált, sőt más családtag is megkérdőjelezte az igazságosságát annak, hogy pl. szavazni szeretnék, -már semmin nem lepődöm meg.

Igen, az az ember, akit valamely oknál fogva az ÉLET szele kifújt a határon kívülre, kénytelen azt is elviselni, hogy nemcsak a beilleszkedés nehézségeit gyűri le, de valahol a lelke mélyén nemcsakhogy megőrzi amagyarságát, hanem előbb FELFEDEZI és MEGISMERI !! Mert –bár ez az otthoni fülnek furcsán hangzik- akkor dobban igazán nagyobbat a szívünk a Himnusz hallatán, amikor már nem kötelességszerűen hallgatjuk pl. egy iskolai ünnepen.

Tudod Zitus, mindenkinek meg kellene tapasztalnia milyen ezeket a dolgokat az otthontól távol hallani, látni, érezni.
Tudod, mennyivel más nézni egy sporteseményt kívülről?
Hogy mennyivel nehezebb egyenes derékkel hallgatni az elhangzó, vagy le is írt kritikákakat.
Hogy milyen érzés egy-egy sport/olimpiai eseménynél (sikerek vagy pl. doppingügyek) a bennünket körülvevők össztüzében állni? Hidd el, egészen más, mint otthon!

Tudod, a mundér becsületének a védelme akkor is a vérünkben van, ha az adót máshol fizetjük, és talán, de hidd el, CSAK TALÁN könnyebben élünk, mint otthon.

Rendszeresen járok haza, és tudom, hogy vannak, akik százszor jobb körülmények között élnek, mint én, de nem jut eszembe ezért irígykedni vagy haragudni rájuk.
Ezt az utat valamiért választottuk, valami erre késztetett, de ahhoz senkinek sincs joga, hogy az érzéseinket elvitassa.

Magyarország is rengeteg fizet azért, hogy valaki(k) lobbizzanak az érdekében. Mi, akik fizetség nélkül napról-napra, a nap minden percében lobbizunk a magyar kultura (művészetünk, tudományunk, értékeink, nzelvünk stb.) elismeréséért, azt hiszem, ha mást nem is, de legalább tisztességes hangot és megbecsülést megérdemelnénk.

A fenti sorokban szándékosan nem tértem ki olyanokra, akiknek a fent már említett ÉLET meg sem adta a lehetőségét, hogy Magyarországon lehessen MAGYAR. Őket még nagyobb megbecsülés illetné!

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó