2019. december 06. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Miért fontos nekünk magyar kötődésünk? - Magyarnak lenni - Magyarkodni?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
 bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-09 10:50   
Koszonom a pozitiv reakciot ! Idonk van, nyugodtan beszeljetek meg a dolgot, es varom mielobbi jelentkezesedet.

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-09 10:13   
Kedves Bobo2003!
Az ajánlatot köszönöm, nagy valószínűséggel élni fogunk vele.
Leveledet megkaptam, rövidesen válaszolok is rá. Ezen a héten kissé elfoglaltabb leszek az átlagosnál, mert 17-én íjászversenyt rendezünk, 100-120 ősmagyart várunk.
üdv

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-09 09:36   
A Himnusz kapcsán eszembe jutott, hogy itt nem folyik egyáltalán a csapból ... és szilveszterkor sem hallhatom, mert sosem vagyunk akkor itthon, hogy a Duna TV-ét bekapcsoljam.
Viszont! Rendkívül élvezem, ha valami sportesemény kapcsán meghallom. Megmondom őszintén, ilyenkor én libabőrös leszek.
Arról nem is beszélve, hogy mit össze "cikizzük" egymást a közvetítés alatt, pl. egy jó kézilabda, vízilabda vagy teremfocimeccs elég kiélezett küzdelmek, mert mindkét országnak fantasztikus jó csapata van ezekben a sportágakban ... (érdekes, hogy ilyenkor a baszkból egyből spanyol lesz, különleges transzformáció - no de ez nem is idetartozik)

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-09 00:43   
2005-04-07 23:13, Pompéry Berlin:

Kedves Judit!

Mint mindig, megtaláltad a probléma magját.

Én is sajnálok mindenkit, akit a honvágy megakadályoz a horizontja szélesítésében. A honvágy egy természetes dolog, de ha kelepcévé válik, akkor tenni kell ellene, mert a személyiség kibontakozása áll elötérben. Szerintem minden felnött férfi vagy nö képes bizonyos ideig a szülöföldjétöl távol élni, mindegy mennyi érzelmi kínba kerül. Gondoljunk csak Apáczai Csere Jánosra - mit keresett Hollandiában ez a magyar költö? Vagy Körösi Csoma Sándor? Ha a honvágy megakadályozta volna, mi lett volna belölük? Honnan lennének információink a magyar nép eredetéröl, például? Vagy mit keresett Petöfi és József Attila külföldön? Mi lett volna, ha a honvágy otthon ragasztja öket? És Ady? Mit keresett a Boulevard St. Michel-en? A Gellérthegy helyett? Volt honvágyuk, ami dokumentálva van és mégis kibírták. Mi a logikus konklúzió?

"... a haza ott van, ahol éppen élek"

A szkyta állitása a megszokott fogalomzavar: nekünk a haza és az otthon nem egy és ugyanaz. Jól írtad, különbség van a definíciók között: otthon (elsö helyen), szülöföld (2. helyen) és haza (3. helyen), az én esetemben.

Ez egy magyarországi magyarnak nagyon konfúz dolog, mert nekik minden egy helyen van, a differenciálás nagyon nehéz. Othhon (a családdal), a haza (mert ott születtek) és szülöföld (nekik ugyanaz) mind megvan. De mi van pl. az én gyermekeimmel, akik magyarul beszélnek, írnak, olvasnak, de a szülöföldjük Erdély és Németország (két különbözö hely, hogy komplikáljuk a dolgokat )otthonuk Némtország (itt a családi otthon, a fészek), a "haza" Erdély, vagy Magyarország, ahol a nagymama van.

Mondjuk, egyik gyerekem se lovagol, íjjal is csak Erdélyben löttek egy fabudira és fogalmuk sincs, mi a rovásírás. A táltos idegen szó nekik, de az "édesanyám" nem. A székely népviselet a szekrényben lóg maga elé (dédimama gondoskodott róla), a vállfán, mert kissé nevetséges lenne itt felvenni bárhová is. De ott van.

"Honnan a csudából tudhatnánk, hogy hol állunk a világban, ha nem ismerünk mást a saját értékeinken kívül, ha nem ismerjük a világot?"

Erröl van szó. Nézzünk szét a világban, ha nem is akarunk máshol élni benne. Egy értelmes, intelligens embernek ez nem esik nehezére, amint az elöbbi példákkal is demonstráltam.

Kis kitérö ehhez: Marokkóban a férjem mögött kellett bandukoljak, mert a huszonévesek kézenfogva sétálása sértette az öslakosokat, mindenki megfordult utánunk. Egyszer sem mondtam, menjünk haza, annál jobban érdekelt, hol vagyunk, mi miért történik stb. Csak kíváncsi voltam, érdekelt minden, és megvallom, a magyarságom csak hasonlítgatásokra jutott eszembe. De egyszer sem mondtam, hogy haza kellene menni (pedig a párom volt a pasa, én csak háremhölgy, amit rühellek.)

"Nem a jelképekkel van baj, hanem az eszmékkel és az emberekkel."

Pontosan. A magyar zászló OK, a himnusz OK, a kokárda is (megfelelö alkalomra). De, legalábbis külföldön, van egy olyan irányzat, hogy addig fújják neked a magyar himnuszt, amíg a könyöködön lóg ki. Elkopik, elhasználódik. Ha egy évben egyszer hallom, pl. szilveszterkor, akkor érinti a lelkemet is. Azon kívül olyan, mint a reklám: idegesít. A székely himnusz detto. Ezek olyan énekek, amiket nagyon szerettem, de megtömtek vele, mint a libát és elegem van. Inkább énekelem a tusolóban, ahol senki nem kényszerít erre, és akkor, mikor nekem éppen jól esik, nem tömeghisztériából kifolyólag.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-08 23:40   
2005-04-07 14:23, Zuloaga:

Kedves Zulo, a kokárdád történetét ismertem, de soha nem találtam benne kivetnivalót. Ez hozzád tartozik, mindegy, ki mit magyaráz. De érdekes, hogy nem az ablakba teszed és nem a gallérodra a hétköznapokban. Senkit nem provokálsz vele (kit is?), de része a lényednek. Ez szerintem "magyarnak lenni". Ez olyan, mint a kereszténynek a feszület a falon. Nagyon csodálkozom, amikor feltevödik a kérdés, hogy a külhoni magyar valódi magyar-e vagy nem. Azt hiszem, neked fel sem tünik, hogy a kokárda ott van, csak ha eltünne, akkor vennéd észre, hogy valami hianyzik. Ezért nem csépelödik el.

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-08 16:46   
2005-04-07 15:00, szkyta:
>>Brüsszelben is lövöldözhetnék, azzal sem csinálnék rossz hírverést Magyarországnak.

En szeretnek egy konkret lehetoseget adni Neked. Ugyan nem Brüsszelben, hanem az EU masik fovarosaban Luxembourgban, 2005 julius 2.-an szombaton. Ugyan nem az Europai Parlament elott kellene lovoldozni, hanem a Magyar Nap kereteben lehetne egy ijaszbemutatot tartani, es persze mas is lehet, ami egy delutanba besuritheto. Ha tobben jottok az sem akadaly, szallast es ellatast tudunk biztositani, csak a kiutazasotokat kellene megoldanod. Varom a jelentkezesedet!

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-08 06:56   
Kedves Zulo,

Te szép vagy és fiatal, de mint MON-tag egy régi butordarab, mi már a szó legnemesebb értelmében jól ismerünk téged, minket már nem tudsz meglepni!

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-08 06:27   
2005-04-07 19:26, poesje:
-
Jelzem, egyik tevékenységedet sem tartom magyarkodásnak, de úgy érzem, hogy otthon lakó nemzet-hon-és egyéb társaid igen, ezért kényszerülsz védekezésre ez ügyben, hiszen mi itt nem bántottunk érte.

-

Ehhez csatlakozom en is, igy gondolom! A tevekenyseged hagyomanyorzesnek tartom.

Ezert is javasoltam, hatarozzuk meg mi a fogalmakat, az legalabb hiteles lesz.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 23:31   
2005-04-07 23:13, Pompéry Berlin:
-

... a haza ott van, ahol éppen élek.

Hat ennek a szerzoje en voltam, bar nalam ez szemelyesebb korulmenyek miatt merult fel.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 23:21   
2005-04-07 14:23, Zuloaga:
-
Figyeljetek csak, nekem az éjjeliszekrényemen van egy kokárda. Jó 10 éve, hogy odatettem. Csak úgy. Találtam a dolgaim között, kiraktam, nem díszben, pompában, hanem csak úgy oda van "dobva" a magam hanyagságával. És azóta is ott van. Írtam már valahol, hogy megszokta. És mi is megszoktuk őt. Általában nem márc.15. jut róla eszembe. Egyszerűen csak él velünk.

Hogy miket gondolhattok Ti most rólam?
-

Kedves Zulo,

szerintem egy nagyon normalis dolog.

Hunor

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 23:13   
2005-04-07 20:50, szkyta:
-
Kedves Szkita,

... Nyilván bennem van a hiba, mert olyan honvággyal vert meg az Isten, hogy 3 napnál többet szülőfalumon kívül sehol nem tudok eltölteni. ...

Ezért őszintén sajnállak. Rengeteg tapasztalatról, felismérésről mondasz le / vagy kénytelen lemondani emiatt, amelyek, hidd el, nagyban hozzájárulnak az ember látókörének a bűvüléséhez. A máshol élés - és ez nem kell, hogy örökre történjék, lehet 1-2 évet is eltölteni munkában valahol a visszatérés biztonságos tudata mellett - erősen hozzájárulhat a korábbi mérce, értékrendszer relativizálódásához. Ezt tartom a szülőfőldtől távol töltött elmúlt 30 évem legagyobb személyes nyereségének.

... a haza ott van, ahol éppen élek.

Ezt senki nem állította. Az otthonom ott van, .... Mert különbség van a haza és az otthon között. Továbbmegyek: különbség lehet a szülőföld, a haza és az otthon között. Hogy mi, azt elmondhatja Neked a Ny-Eu-ba került erdélyi/felvidéki/vajdasági/... magyar.

... amikor először töltöttem el egy teljes hetet a Felvidéken, s nem éreztem honvágyat. Ez persze azért is lehet, mert talán valamelyik ősöm arról a környékről származik. ... Németországban már az első napon, azaz a megérkezés után kérdeztem, hogy mikor indulunk vissza, mert nekem elég volt.

Biztos vagy benne, hogy ez ősök és honvágy kérdése? A honvágy 30 éves saját tapasztalatom és széleskörű "idegenbeszakadt" ismeretségem hasonló tapasztalata szerint nem az első napon keletkezik, hanem a beilleszkedési folyamat során. Hónapok, évek múltán és akkor sem állandó állapot, hanem fel-felbukkanó érzés, amit egy-egy szituáció vált ki. Az első napon a magam részéről még elképzelni sem tudok ilyesmit, mert nálam több hétig tart a kíváncsiság, őszinte érdeklődés. Az újat, mást, idegent inkább izgalmasnak, kalandnak, ismeretszerzésnek, gazdagodásnak érzem. Mi több, ezt a fajta kíváncsiságot, világlátási igényt kötelezőnek érzem. Honnan a csudából tudhatnánk, hogy hol állunk a világban, ha nem ismerünk mást a saját értékeinken kívül, ha nem ismerjük a világot?

... Nem a jelképekkel van baj, hanem az eszmékkel és az emberekkel.

Na, ezzel 100%-osan egyetértek. Pláne, ha a szimbolumokat kirángatják az eredeti kontextusból. Kiegészíteném Frédi bölcs megjegyzését: sajnos ezek nem csak devalválódnak, hanem ellenérzéseket is keltenek. Utóbbit azért, mert a kirángatók politikai céljaik elérése érédekében a szimbólumokat kisajátítják. Ezáltal a jelképek feltöltődnek egy korábban nem létezett, az eredeti gondolattól teljesen idegen agresszivitással. Ez nagyon szomorú, sőt káros.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 21:22   
Kedves Szkyta
Minden rendben, nem haragszom én, nincs is miért. A bibi ott van, hogy a MON speciálisan a külföldön élő magyarok fóruma. Itt tehát találsz ugyan néhány igazi honfitársat, de többségünk legjobb esetben is kettős állampolgár.
A honvágy fura és fájdalmas érzés, ismerem, de a muszáj nagy úr, őt is ismerem.
A táltosokról nemrég olvastam egyébként. Szeretem a régi regéket, mondákat.

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 20:50   
Kedves Poesje!
Mivel nincs előttem az írásod, nem biztos, hogy mindenre tudok válaszolni...
Nem vagyok táltos (sajnos). Az Áldás ősi magyar köszönés, nyugodtan fogadhatod, mert nem azt írtam, hogy "áldásom rád", vagy fogadd áldásomat". Nincs jogom senkit sem megáldani, de köszönni köszönhetek.
Viszonylag új vagyok a világhálón, s még zavar az, hogy levelezgetek valakivel, s a virtualitás megtréfál, mert azt gondolom, hogy mindenki itt él, közben pedig Atalantától Bernnen keresztül Kolozsvárig szinte mindenütt, csak itt nem.
Most kezdem érezni, eddig nem nagyon akartam elhinni, hogy ugyanazok a fogalmak két ember számára gyökeresen mást jelenthetnek.
Soha nem tudtam elképzelni azt, hogy én máshol éljek, mint Magyarországon. Nyilván bennem van a hiba, mert olyan honvággyal vert meg az Isten, hogy 3 napnál többet szülőfalumon kívül sehol nem tudok eltölteni. Ezért nem tudom megérteni azt a mentalitást, hogy a haza ott van, ahol éppen élek. Félreértés ne essék köztünk, nem ítélkezem, mert ahhoz nincs jogom. Erről a honvágyról nem tehetek, ez velem született. A jég 2002-ben tört meg, amikor először töltöttem el egy teljes hetet a Felvidéken, s nem éreztem honvágyat. Ez persze azért is lehet, mert talán valamelyik ősöm arról a környékről származik. Erdélyből - bár gyönyörű ország és a székelyek nagyon kedvesek - mégis haza kívánkoztam pár nap után.
Németországban már az első napon, azaz a megérkezés után kérdeztem, hogy mikor indulunk vissza, mert nekem elég volt. Valószínűleg más volna a véleményem, ha ez a fajta honvágy nem létezne.
Tudom, hogy nem bántottatok, kapok itthon eleget... én sem akartam megbántani senkit, ha mégis sikerült, nem készakarva tettem, legfeljebb tudatlanságból.
Azt azért ne hidd, hogy nincs rátok szükségünk. Nem vagyunk annyian, hogy pazarolhatnánk.
A hazai gazdasági és politikai helyzetet nemcsak az itthoniak teremtették és éltetik, ehhez komoly külföldi segítség is kellett. Igaz, nem a ti részetekről.
Ami a hagyományőrzést illeti, ha hiszed, ha nem mégiscsak hazafiúi érzületből csinálom, az kétségtelen tény, hogy ha nem szeretném csinálni, nem is tudnám.

A nacionalizmus hidd el, nem negatív dolog. Ha túlzásba viszik, akkor igen.
A horogkereszt az emberiség egyik legrégibb jelképe, s nem az ő hibája, hogy egy ordas eszme kisajátította éppúgy, mint egy másik hasonló eszme a csillagot. Az is ősi jelkép. Nálunk most komolyan foglalkoznak egyesek azzal, hogy betilassák az Árpád-sávos zászló használatát csak azért, mert az a szrházi szálasi felhasználta. Ez butaság. Nem a jelképekkel van baj, hanem az eszmékkel és az emberekkel.
Áldás!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 19:26   
2005-04-07 18:17, szkyta:
A szülőföld, a haza, a nemzet az meg boldoguljon, ahogyan tud. Lényeg, hogy nekem jó legyen.

Áldás!

Erre a kitételedre szeretnék még röviden reagálni, aztán részemről stop.A felsorolt szavak nem személyek, akik boldogulni tudnak, hanem fogalmak, és nem biztos, sőt a mi esetünkben biztos, hogy nem fedik egymást. Nálad nyilván igen, azért dobálózol vele ilyen könnyen.
Valószínűleg mind a haza, mind a szülőföld sőt a nemzet is egészen jól boldogul nélkülünk. A jelenlegi gazdasági és politikai helyzetet ugyanis nem a kint hanem a bent élők teremtették és éltetik. Tehát mi némi honvágyat és nosztalgiát leszámítva egészen jól elvagyunk. Ezt nektek is kívánjuk, hiszen bárki bármit mond, mindenkinek az az elsődleges érdeke, hogy neki jó legyen. Aztán a család és utána jöhet a többi. Te azért foglalkozol rovásírással, nyilazással, egyebekkel, mert az téged érdekel, neked az jó, nem pedig hazafiúi vagy honleányi hevületből. Jelzem, egyik tevékenységedet sem tartom magyarkodásnak, de úgy érzem, hogy otthon lakó nemzet-hon-és egyéb társaid igen, ezért kényszerülsz védekezésre ez ügyben, hiszen mi itt nem bántottunk érte.

A nacionalizmus számomra is negatív fogalom, nem egyenlő a hazafisággal, ami nem értem, miért lenne lejáratott szó. (Ez olyan abszurdum, mintha a kereszténység a horogkereszt miatt lenne lejáratva, nonszensz.) Rám nem vonatkozik amúgy sem, mert én esetleg honleány lehetek, de ez is lejáratott szó, hiszen 27 éve férjnél vagyok.
Áldásodat köszönöm, de nem élek vele. Ha ilyesmi kell, mégis inkább egy paphoz fordulok, neki szakmája. (Jól tippelek, hogy táltos is vagy?)
Üdv

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 18:33   
2005-04-07 18:17, szkyta:
-

"Azért érzem ellentmondásnak, mert olyan negatív tulajdonságot Ítélsz meg nemzettársaidban, ami általános emberi tulajdonság. Ha tehát azonos mércével mérünk, akkor ezt mindenkinél el kell ítéljük, azaz nem az"ő dolga meg ő dolguk", hanem közös dolgunk, amiről nyugodtan lehet beszélni."

Haaaat, mit tegyek ha sajat honfitarsaimnal erdekel, de masoknak nem Ezert is irtam korabban, hogy ha a "magyarkodas" a tema, akkor nekem kozombos, hogy mi divik eppen Romaniaban, mashol... Nyilvan, adott esetben erdekes az is, meg mas kontextusban irnek is rola, de nem ebben.

"Nem lehetséges, hogy kissé egoista vagy?"

Nemtom, elkepzelheto, reszletesebb es konkretabb pelda alapjan mindenkeppen konnyebben menne az eldontese.

Te ezt irtad:

"Nincs jobb tippem, gyertek haza!"

Namarmost ha en haza megyek valahova, akkor az az otthonom, es az bizony nem egy lefixalt hely, hanem menetkozben valtakozo.

De felteteleztem azt is, hogy szulofoldre gondolsz - hm, nem is tudom, hogy nekem az hazamenest is jelentene, hiszen en a szulofoldon alig tizenvalahany evet eltem, aztan mar csaladostul el is koltoztunk, es igy folytathato.

Szoval javaslom, ertelmezd, hogy mit ertesz eme fogalmak alatt, es ugy lehet konkretan valaszolni.

"A szülőföld, a haza, a nemzet az meg boldoguljon, ahogyan tud. Lényeg, hogy nekem jó legyen."

Haaaaat, en ilyet nem irtam.

"Kérdezd meg Andutól, hogy hol a haza, de megkérdezhetnéd Fáy Ferenctől is, ha még élne."

Ha Andu forumtarsunk leirja, akkor azt koszonottel fogadom, ha lesz hozzaszolnivalom - megteszem.

Hunor

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 18:17   
Kedves Hunor!
Komoly ellentmondást érzek a szavaidban: Ő dolga, ő dolguk stb.

Azért érzem ellentmondásnak, mert olyan negatív tulajdonságot Ítélsz meg nemzettársaidban, ami általános emberi tulajdonság. Ha tehát azonos mércével mérünk, akkor ezt mindenkinél el kell ítéljük, azaz nem az"ő dolga meg ő dolguk", hanem közös dolgunk, amiről nyugodtan lehet beszélni.
Még azért is ellentmondás, mert ha belőlünk ez a hajlam hiányozna, akkor tényleg különbek volnánk a többi nemzettől, ergo: a magyarkodóknak lenne igazuk. Bár ez nem lehetséges, mert akkor, ugyebár, nem lenne magyarkodás.

Nem lehetséges, hogy kissé egoista vagy?
"ott van az otthon, ahol élek"
A szülőföld, a haza, a nemzet az meg boldoguljon, ahogyan tud. Lényeg, hogy nekem jó legyen.
Kérdezd meg Andutól, hogy hol a haza, de megkérdezhetnéd Fáy Ferenctől is, ha még élne.

Áldás!

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 18:04   
Ez így van, kedves Fredi!
Azért írtam, hogy nacionalista vagyok, mert a hazafi szó nem fejezi ki azt, hogy éppúgy kötődöm az ausztráliai, erdélyi, felvidéki, délvidéki, Európában és Amerikában és még "ki tudja merre" szétszóródott magyarokhoz, mint az itthoniakhoz és a hazámhoz.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 18:03   
2005-04-07 17:56, szkyta:
-

"Mivel Magyarországon élek, ezt a fajta magyarkodást nem igazán ismerem, nálunk egy kissé másabb a magyarkodás ismérve, s elég gyakran ráakasztják bárkire, aki az átlagtól kicsit eltér."

Azert a sok beszed is lehet az altalanos ismerve a dolognak.

"Amit a cikk írója említ, szerintem nem magyar tulajdonság, ezzel valószínűleg minden nemzet idegenbe szakadt tagja így van."

O dolguk.

"Ismerek egy német nyelvészt, aki itt él nálunk, s szerinte a magyar nyelv primitív nyelv, mert nem lehet vele olyan árnyaltan kifejezni dolgokat, mint a némettel. Azt már meg sem kérdeztük, hogy milyen nemzetnek tart bennünket, mert ezek után sejtettük a meg nem fogalmazott választ (cigány nemzet)."

O dolga.

"Igazából sajnállak benneteket, mert nem tudjátok megválogatni, hogy az illető ország, ahol éltek, kiket fogadjon be Magyarországról és kiket ne. Ha küzdötök a magyarkodás ellen, ez teljesen kilátástalan küzdelem, mert mindig érkeznek képzetlen zöldfülűek, akik újraélesztik az ellenséges érzületet."

Nem kell megvalogatni, nem hiszem, hogy barki is ilyenre gondol. De azert leirni, megbeszelni jo dolog.

"Nincs jobb tippem, gyertek haza!"

Marmint hol is az a haza? Akarod mondani szulofold? Mert szerintem mindenki otthon van, ahol eppen van.

Hunor

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 17:59   
Más a haza és megint más a nemzet. Üdvözlet Trianonból.

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 17:56   
Kedves Hunor,
elolvastam a cikket, s azt hiszem értem a problémát.
Mivel Magyarországon élek, ezt a fajta magyarkodást nem igazán ismerem, nálunk egy kissé másabb a magyarkodás ismérve, s elég gyakran ráakasztják bárkire, aki az átlagtól kicsit eltér.
Amit a cikk írója említ, szerintem nem magyar tulajdonság, ezzel valószínűleg minden nemzet idegenbe szakadt tagja így van.
Ismerek egy német nyelvészt, aki itt él nálunk, s szerinte a magyar nyelv primitív nyelv, mert nem lehet vele olyan árnyaltan kifejezni dolgokat, mint a némettel. Azt már meg sem kérdeztük, hogy milyen nemzetnek tart bennünket, mert ezek után sejtettük a meg nem fogalmazott választ (cigány nemzet).
Idegenben a magyarság túlzó hangoztatása nyilván saját fogyatékosságunk túlkompenzálása. Ez ellen viszont küzdeni nem lehet, mert mély emberi tulajdonság, s még pár ezer évig bizonyosan az is marad.
A kis ember is mindig agresszívabb, mint a szálas termetű.
Igazából sajnállak benneteket, mert nem tudjátok megválogatni, hogy az illető ország, ahol éltek, kiket fogadjon be Magyarországról és kiket ne. Ha küzdötök a magyarkodás ellen, ez teljesen kilátástalan küzdelem, mert mindig érkeznek képzetlen zöldfülűek, akik újraélesztik az ellenséges érzületet.
Nincs jobb tippem, gyertek haza!

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 17:34   
Kedves Hunor,
előbbi beírásodra gyorsabban válaszoltam, semhogy át tudtam volna mélyebben gondolni.
A nacionalista szót azért szeretem, mert nem csak azt fejezi ki, hogy valaki szereti a hazáját, hanem azt is, hogy kötődik a nemzethez is.
A macska a helyhez kötődik, a kutya az emberhez hű.
Nekem ott a hazám, ahol a nemzetem él.

üdv

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 17:28   
Hunor!
Menetközben revideáltam az álláspontomat, ebben a formában valóban létezhet, bár még ilyen kirívó esettel nem találkoztam.
A nacionalizmusnak egyetlen jó fordítása van: a hazafi.
Sajnos, elcsépelték (ld. Hazafias Népfront, aminek sem a hazafisághoz, sem a néphez semmi köze nem volt), pedig nagyon kifejező.
üdv

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 17:25   
2005-04-07 17:23, szkyta:
-

En bevallom, fogalmam sincs, hogy mit lehetne. Konnyebb megmondani, hogy mit ne. Peldaul lehetoleg ne a kituno magyar mivoltrol szoljon a bizonyitas, hiszen annal lehet kapni megfogobb, melyebb nyomot hagyo temat is.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 17:24   
Kedves Szkyta,

elolvastad a vitaindito irast:
http://www.magyaronline.net/cikk.php?id=116

Ha nem, akkor erdemes lenne figyelmesen elolvasni, es azt ertelmezni, hiszen a temaban szuletett hozzaszolasok jelentos resze, az abban leirtakhoz kapcsolodik.

A tobbi, ugyan kapcsolodik a temahoz, de ezek a minden forumban, hasonlo vitanal fellelheto szokvanyos elemek (pl. a nemzeti szimbolumuk, ostortenet, mas nemzetek, stb.), de itt viszont erdemesebb lenne ugymond mashonnan szrmazo alapok nelkul, csupan onmagaban ujraertelmezni a temat.

Hunor

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 17:23   
Hunor,
nem fogod elhinni, a mai 12 évesek kissé már másképpen gondolkodnak, de egyébként igazad van. Amikor kapásból leírtam pár dolgot, megfeledkeztem az iskolai korosztályról.
Így viszont felmerül egy komolynak tűnő kérdés: mi a fenét lehet mondani magyarországról egy 12 éves gyereknek akkor, mikor tán a szülő sem tudja, merre van ez az ország.
Olyasmiket, hogy ott is élnek gyerekek, akik éppúgy szeretik az édességet, mint az olasz gyerekek? Nekünk is vannak állataink (szinte hihetetlen), és a macska is éppúgy nyávog, mint az olasz macskák?
Nem tom. Lehet, hogy kevés az az információ, hogy 12 éves olasz gyerekek.
Mert ugye náluk is meg vannak a régiók, észak fejletteb, mint dél. Nálunk is mást kell mondani egy budapesti, mint egy penészleki iskolában. Más a befogadóképesség.
Csak próbáltam adni pár tippet, de lehet, hogy kissé tényleg elvetettem a sulykot.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 17:19   
2005-04-07 10:52, szkyta:
-

Kedves Szkyta,

"Azt gondolom, elismered, hogy egészséges nacionalizmusnak minden nemzetben lennie kell. Leírom, hogy ezt hogyan értem, de előbb érdemes tisztázni néhány alapfogalmat.
1) egyik nemzet sem alávalóbb a másiknál, s egyik sem magasabbrendű a többinél.
2) Minden nemzet saját anyanyelve a világ legszebb nyelve, hiszen azon tudja magát legjobban kifejezni.
3) Mindenki, aki idegen országba megy (akár turistaként, akár megtelepül), tartsa tiszteletben az illető ország népének érzelmeit és törvényeit (vica-versa)."

Az egeszseges nacioanizmushoz nem tudok hozzaszolni, nem tudom, hogy Fredi mit talalt, en egyebkent a hazafi szot jobban kedvelem.

"Magyarkodás szerintem nem létezik. Ami idáig itt a fórumon magyarkodás alatt előkerült, az színtiszta sovinizmus, némi primitívséggel párosulva."

Hm, ezzel nem ertek egyet, mert ugyan sovinizmus, primitivseg, stb., mindez OK, de ugyanakkor a "magyarsagat" hasznalja fel ennek erdekeben, abbol vett velt/ valos, stb. reszekkel tamasztja ala, tehat szerintem megvalosul az alabbi meghatarozas:

"fn. (mármint, hogy főnév) pejor (azaz pejorativ) Az a tény, hogy valaki magyarságát fitogtatja."

Hunor

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 17:14   
Köszönöm Hunor!
Igyekszem betartani, bár most is tán csak a kormány szó az, ami esetleg politikai tartalmú.
Tudod, az élet maga is politika.
De tényleg kösz.

üdv

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 17:13   
2005-04-07 16:47, szkyta:
-
"Mit tartasz értékesnek a magyarságodban, miért szereted a hazádat, miért jó magyarnak lenned, és beszélj erről.
Ha a belső hangra figyelsz, akkor a hallgatóságod számára is megvilágosodik, hogy ők "miért szeretnek olaszok lenni"."

Hu, azon gondolkodom, hogy engem mennyire mas eloado nemzetisege, ahhoz fuzodo kapcsolata erdekelt volna 12 evesen. Sanda gyanum szerint ez egyaltalan nem - bar lehet, hogy a vilag valtozott, es a mai 12 evesek figyelmet ez koti le.

Hunor

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 17:13   
2005-04-07 16:07, kmelinda:
-
Kedves Melinda, alább már 2 tippet is adtam.

Másodszori kérdéseddel, ugye nem azt várod, hogy mi végezzük el a házifeladatot. A pontos feladatot, az ehhez füzödö elvárást, a célcsoportot, érdeklödésüket, a helyi vonatkozó szokásokat és a csemeték terhelhetöségét csak Te ismered. De bárhogy is lenne, én adott esetben semmiképp nem arról beszélnék, amit is össze lehet olvasni a kötelezö túristairodalomban, nem terhelném öket sok statsztikával és évszámmal, hanem, pl. a 10 pontokból mazsoláznék. Csupa olyat mondanék, ami nem evidens, amit nem várnak, viszont szórakoztató és leköti a korosztály figyelmét. Nem akkor vivod ki a pubertás elején álló gyerekek érdeklödését, ha a magyar sorskérdéseket fejtegeted elöttük kellö történelmi alapozás nélkül, hanem ha tudsz olyan, az ö szintjükön érthetö és érdekes részletet emliteni, ami megszólitja öket. A történelmi elöadástól én eltekintenék, az itt (N.o-ban) 5 percig sem kötné le ezt a korosztályt.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 17:05   
2005-04-07 16:47, szkyta:
-

Kedves Szkyta,

csak megemlitem, az aktiv forumtagok tobbsege megszavazta, hogy a politika, ehhez kapcsolodo temak nem lehetsegesek (ezt nem tudhattad, ezert jelzem) - szoval ennek betartasara figyelj.

Hunor

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó