2019. december 07. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Miért fontos nekünk magyar kötődésünk? - Magyarnak lenni - Magyarkodni?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
 szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 16:47   
Kedves Melinda!
Sok mindenről lehetne beszélni!
Meg lehetne említeni például, hogy a magyar nép és a kormány mennyire a másságot tisztelő "európai úton" halad".
Ennek alátámasztására lehetne beszélni a nemzeti érzelmek elfojtásáról, üldözéséről, az itthoni kisebbségek gondos védelméről, saját idegenbe szakított kisebbségeink megtagadásáról; lehetne beszélni a Budapesti Tavasz keretében felvonuló homoszekszuálisok és leszbikusok ünnepléséről, és még hosszasan sorolhatnám.

Komolyra fordítva a szót, nézzél hosszasan magadba és hallgasd a belső hangot. Mit tartasz értékesnek a magyarságodban, miért szereted a hazádat, miért jó magyarnak lenned, és beszélj erről.
Ha a belső hangra figyelsz, akkor a hallgatóságod számára is megvilágosodik, hogy ők "miért szeretnek olaszok lenni".
Mellékesen beszélhetsz nekik a korai magyar-olasz kapcsolatokról is, ami igaz, hogy nem mindig volt felhőtlen, de azért megvoltunk egymással.
Nemcsak egymás ellen verekedtünk, de többször egymásért is.
Beszélhetsz Janus Pannoniusról, akinek szinte csak olasz barátai voltak; Mátyás király krónikásáról, Bonfini mesterről;
Beszélhetsz Garibaldi magyar légiójáról, vagy akár az 1600-és években tevékenykedő, magyarszerető Luigi Ferdinando Marsigli hadmérnökről, aki erdélyi ténykedése közben megmentette az egyik legnagyobb kulturkincsünket, az 1200-as évekből származó, rovásjelekkel írt botnaptárat stb.
Ennek leírását a Bolognai Egyetem könyvtárában őrzik (Marsigli életműve, 52. kötet).
Akár még arról is beszélhetsz, hogy az olasz vadászok tízezrével irtják védett madarainkat.
üdv

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 16:29   
Egy ilyen elöadásra alaposan elö kell készülni, tehát nem várhatsz tölünk erös tippeket. Azt biztosan megemliteném, hogy a két országot már Mátyás idejében erös szálak kötötték össze.

kmelinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 16:07   
A Papa miatt elhalasztottuk az iskolai eloadast, igy most megismetlem:
egy olasz iskolaban 12 eveseknek kell beszelnem Magyarorszagrol. Ti mit mondanatok?
Varom a tippeket: Melinda

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 15:43   
Kedves Poesje!
Szerintem "talpig tegezben" bárhol a világon furán néznék ki.
Arról nem is beszélve, hogy borzasztó kényelmetlen volna.
Egy szép viselet viszont szerintem bárhol mutatós lehet.
üdv

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 15:28   
2005-04-07 15:00, szkyta:

Remélem, nem veszel mindent szó szerint
Egyébként furán festenél az Európa-parlament előtt talpig tegezben

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 15:17   
Fredi,
a nacionalizmus szót azért használom, mert tapasztalatom szerint 10-ből 9-en úgy kezelik, mint a véres rongyot. Gondoltam, csinálok vele egy kis parazsat a topikon.
Viszont látom, tapasztalt fórumozó vagy, akit ilyen olcsó trükkökkel nem lehet felhergelni! 2 jópont

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 15:00   
Kedves Poesje!
Brüsszelben is lövöldözhetnék, azzal sem csinálnék rossz hírverést Magyarországnak. El sem tudod képzelni, mennyi német, angol, sőt amerikai indián tanulja Magyarországon az ősi magyar harcművészetet, sőt még a nyelvünket is tanulják közben.
Remélem, nem gondolod komolyan, hogy az őseink a nyereg alatt puhították az ebédre szánt húst?
üdv

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 14:57   
Kedves Fredi,
Kezd közeledni egymáshoz az álláspontunk.
Egyetérthetünk abban, hogy bármilyen jelkép túlzó használata káros, mert valóban devalváló hatású. A példád jó volt, én is találkoztam Kolozsvárott ezzel a jelenséggel, de találkoztam vele a Felvidéken is és állami szinten.
Amiért nagy valószínűséggel nem leszünk teljesen azonos nézeten, az az, hogy én látom a másik oldalt is (nem állítom, hogy te nem).
Az egyik oldalon van egy állandó és túlzó tagadás; semmi sem szent, ami nemzeti, ami magyar (ld. "merjünk kicsik lenni", Szent Korona = svejci sapka stb.), a másik oldalon ennek ellensúlyozására a túlzó megjelenítés (pl. Himnusz, mint menetinduló).
Ha már az általános iskolában egészséges nacionalizmusra oktatnák a gyerekeket, amibe a más nemzetek iránti tisztelet nemhogy belefér, hanem kötelező, meggyőződésem, hogy egyik túlzás sem fordulhatna elő!
Nagy-Magyarország... Ezt azért ne állítsd ilyen határozottan, határrevízió bármikor lehetséges, és mindig a győztesnek van igaza.
Még mielőtt békétlenséggel, vagy háborús uszítással vádolna valaki, megjegyzem, hogy a történelem kereke mindig csak egyirányba, mégpedig előre forog.
Mégis azt mondom, hogy Nagy-Magyarország létrejötte bármikor lehetséges a jövőben, de a Régi Nagy-Magyarország már sajnos a múlté. Azt feltámasztani már nem lehet, csak egy újat létrehozni, S ha a nemzet megérik rá és akarja, létre is fog jönni. Ezt, úgy gondolom, nem itt a fórumon fogjuk eldönteni.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 14:23   
Figyeljetek csak, nekem az éjjeliszekrényemen van egy kokárda. Jó 10 éve, hogy odatettem. Csak úgy. Találtam a dolgaim között, kiraktam, nem díszben, pompában, hanem csak úgy oda van "dobva" a magam hanyagságával. És azóta is ott van. Írtam már valahol, hogy megszokta. És mi is megszoktuk őt. Általában nem márc.15. jut róla eszembe. Egyszerűen csak él velünk.

Hogy miket gondolhattok Ti most rólam?

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 14:01   
Kedves Szkyta,

Aki akarja az csak döngesse a mellét, magyarkodjon, elvégre ez is belefér a demokráciába, mint ahogy az is, hogy nekem és sok másnak is (lásd alább) ez a mentalitásforma cseppet sem rokonszenves. Ezen még csak az sem segít, hogy a franciák egy részének viselkedésében kihangsúlyozottan érezhető a grand nation, hogy Erdélyben sokan románkodnak, vagy némely svájci igen magasan hordja az orrát. (Kérem sértődések elkerülése végett az említett és véletlenszerűen kiválasztott példákban mindenki helyettesítse saját tapasztalata szerinti nemzettel az én általam említetteket, itt nem X, vagy Y nemzet a fontos, hanem a típus) Az általad említett amerikai mentalítással szintén lehetne foglalkozni, de most mellőzöm, mert az egy más témakör.
A magyarkodásnak vannak kellékei is, mint nemzeti zászló, himnusz és még sok más. Én nagyon tisztelem ezeket a szimbólumokat, de azért nem árt tudni róluk, hogy hasonlatosak a pénzhez. Minél többet dobunk belőlük a piacra annál jobban devalválódnak, inflációt váltanak ki. Eléggé meggyőző ezzel kapcsolatban egyetlen példa. Nem is olyan rég még Kolozsvárott az utcai szemetes vedreket is nemzeti színűre festették. Ettől ugyan a lakosság nem lett jobb román, de lejáratták saját nemzeti színeiket, nevetség tárgyává tették azt, sok normális román mély felháborodására. Sokszor az a több ami kevés. Nem muszáj minden nyilvános illemhelyet nemzeti zászló díszítsen.
Jól érezted, valóban a nagy-magyarkodás szinonima. Ha beszélünk Nagymagyarországról, akkor beszélhetünk nagy-magyarkodásról is. Máris eljutottunk Trianonhoz. Ha ez a szó elhangzik már hajba is kaptak nem magyarok és magyarok. Az érintett nem magyaroknál ez a szó vörös posztó, legszívesebben törvényileg betiltanák magát a szót is. De a magyarok egymás között is hajba kapnak rajta (milyen jó, hogy elhagyott a hajam). Tény az, hogy Trianon a magyarok kollektív emlékében egy nagy trauma. Az is világos, hogy Trianont (pontosabban az ezzel kapcsolatos kort, minden vetületében) jó lenne már egyszer tudományosan feldolgozni, elemezni és kiértékelni, de könyörgöm ezt a műveletet hadd végezzék a tudósok, főleg történészek, magyarok és nem magyarok és ne a napi pártpolitikai érdekek függvénye legyen. És még valami. Trianonról szomorúan beszélni egy dolog, de
erről úgy beszélni, írni, hogy bizonyos rétegek azt értsék, hogy a mai európai határok revíziója lehetséges, hogy egy Nagymagyarország újból elképzelhető az bűn, aki ilyet tesz az rossz magyar. (Persze ugyanez a véleményem a Nagyszerbiáról, Nagyromániáról is).
Kedves Szkyta azt mondod, hogy amit mi magyarkodáson értünk, az csak hülyeség, sovinizmus, stb. Valóban a magyarkodás ilyen, vagy olyan megnyilvánulása tartalmazza az általad említett elemeket, de tagadni e fogalom létét, már csak azért sem lehet, mert benne van a szótárakban, tehát létezik.
Majdnem belekötöttem a nacionalizmusról vallott nézeteidbe is. Nem teszem, mert utána néztem különböző értelmező szótárakban és láttam, hogy a magyar értelme (legalábbis az értelmező szótár szerint) enyhébb mint másoknál, nincs negatív töltete.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 13:56   
Kedves Szkyta

Nem beszélünk közös nyelven úgy látom , ennek oka, hogy eltérő tapasztalatokkal rendelkezünk. Egyikünk sem jobb, több, csak más.
A magyarkodásnak számomra itt van értelme (itt=Hollandia) ahol a lenti példákban említett emberek alapján ítélik meg (el) a magyarokat. Tehát nem azért teszem szóvá, mert személy szerint engem bosszant, hanem mert rossz hírünket költi. Nekem, neked, neki, mindenkinek. Evidens, hogy az otthoni magyarkodókkal eddig semmilyen konfrontációba nem keveredtem, mert
a) nem ismerek ilyeneket
b) nem csinálnak rossz reklámot Magyarországnak.
Ha te nyillal lövöldözöl a réten, az lehet hagyományápolás, ha Brüsszelben tennéd, és el akarnád hitetni, hogy nyereg alatt puhítod a húst, számíthatnál a kritikámra

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 11:54   
Kedves Andu!
A politika csúnya dolog, 12 éven keresztül aktívan politizáltam, két ciklusban voltam helyi képviselő is. 2002-ben felhagytam ebbéli tevékenységemmel, mert úgy találtam, hogy aki erre a pályára lép, az vagy eleve gazember, vagy idővel azzá válik. Reményeim szerint időben távoztam a színpadról, s azóta csak magyarkodok. A rosszabb fajta magyarkodók közé tartozom: ősmagyarkodok.
Tanulok és tanítok, s megyek bárhová, ha hívnak, s ellenszolgáltatás nélkül. Leginkább a felvidéki gyerekek közt szeretek lenni, minden évben köztük töltök egy teljes hetet.
Napközben a magyar rovásírást oktatom nekik, s szabadidőben íjászkodunk. Sokszor még hajnali kettőkor is lövöldözünk a műgyantából készített ősmagyar íjakkal.
No, lehet rám dobálni a köveket, kavicsot stb.
Üdv, és Áldás!

u. i.
Nem piszkálás képpen mondom, számomra a nyugati stílű "szép napot" köszönés nem sokat mond. Miközben neked válaszolok, kint süt a nap, gyönyörű idő van, viszont nincs munkám, tehát rossz, kifejezetten rossz a napom. Ha éppen dolgoznék, nemcsak Jó Napom, lenne, még a szép időt is tudnám értékelni.
:D

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 11:33   
Magyar vagyok és az is maradok. Borzasztoan hiányzik minden. Az életem, a múltam, a családom, az elsö biciklim, az ovim, az iskolam, a soproni fa a réten amelyik az egyetlen a vilagon amelyikre fel is tudok mászni!! (lejönni nehezebb ) )
Viccet félretéve: hianyzik a városom, a nyelv, az emberek. Imádom Györ büdös kippufogószagú levegöjét, a "randa" lakótelepet, mindent!! Most már tudom milyen gyönyörü!
Akkor miért nem élek otthon, igaz? Ez a sors. (a sors keze betette a lábát az életembe ) Amikor a párommal megismerkedtem szó sem volt arról, hogy valamikor is el kell jönnünk Magyarországrol. Soha nem is akartam. De mit tehettem volna? Otthon maradok egyedül a közös gyermekünkkel? Nem. Együtt kellett a közös utat folytatni. Ez az út pedig külföldre vezetett. Szenvedtem eleget, most sem mindig könnyü. Ezert vagyok itt is a MON-on! ) Hianyoznak az emberek!! A magyarok!! Itt megtalállak Benneteket, sorstársakat. ´
Andi

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 11:23   
2005-04-07 11:09, szkyta:
Kedves Szkyta!
Köszönöm, minden rendben!!

Sajnos én egy 30 éves barátságot tudtam már magam mögött, amikor a téma aktualis volt. Hozzáteszem, hogy engem akkor sem érdekelt különösen a politika, nem voltam naprakesz az érvekkel, ellenervekkel. Akkor törtent, hogy a baratnöm a ferjevel nalunk vendegeskedett es valahogy elöjött a tema. Hat, akkor ejjel en nagyon sokat sirtam azon ahogy engem leteremtettek. Fájt nagyon. Ök hithü elkötelezettjei voltak az egyik pártnak (én kis butus ezt nem tudtam ) es mindenböl fel voltak keszülve. En annyit mertem makogni, hogy val´színüleg a másik oldalra fogok szavazni. Erre jött a de miért? Meg tudom-e indokolni? Mondtam, hogy hagyjuk, szerintem ezen ne vitatkozzunk. Van 2 politikai csoport saját programmal, mind a kettö az orszag javat akarja, engedtessék meg,hogy a személyes benyomas, szimpatia is szerepet jatszhasson a választásom´ban. Na amit én erre kaptam! ..hogy pl. "egy felelös magyar embernek tudnia kell, hogy miert hozza meg a döntest es ezt pontosan, érvekkel alá kell tudni támasztania", "ismerem-e x.y. életét, tudom-e hogy mit mondott, mit tett, mit köszönhetünk neki, stb." Borzalmas volt, olyan fejmosást kaptam, hogy ihaj! Soha többet nem akarok még egy ilyen vitát!! A lázálmomban se jöjjön elö. Es komolyan mondom,ez az este eléggé elidegenitett minket egymástol, mindegyikünkben komoly tüske maradt. Pedig elötte mi mindenen mentünk már együtt keresztül!! ) Le se merném irni!!
szép napot: Andi

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 11:09   
Kedves Andu!
Az "ostobaság" nem rád vonatkozott, hisz a megosztottság fogalmát nem te találtad ki, csak használtad. Ha magadra vetted, elnézést kérek, nem szoktam a vitapartnereimet sértegetni, s ez most is távol volt tőlem!
Többpárt-rendszerben természetes dolog, hogy családon belül sincs egységes vélemény, nem is lesz soha. Nem is kell. Ha barátságok politikai vélemény-különbségek miatt megszakadnak, akkor azok nem is voltak azok.
Van egy gyermekkori barátom, aki erősen balos. Jókat vitatkozunk, sőt olykor-olykor még hülyézzük is egymást, de vigyázunk arra, hogy az igazán kényes témák, amiken összevesznénk, ne kerüljenek terítékre, bert a barátság többet ér, mint a divatos politikai irányzatok támogatása.
üdv, s mégegyszer elnézést!

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 11:03   
Bocs! Nem jó az ellenmagyarkodó kifejezés. A magyartalankodó jobban tetszik.

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 11:02   
Kedves Pompery!
Azt hiszem, egyről beszélünk, bár úgy tűnik, te már találkoztál olyan emberrel, aki magyarkodik, mert azt írod, hogy ez egy magatartásforma. Irigyellek, még nem találkoztam ezzel az emberfajtával, de soviniszával és nemzeteket semmire sem becsülő internacionalistával igen. Olyan internacionalistával is találkoztam, aki saját nemzetét semmire sem becsüli, másokat annál többre. Az illető magyar nyelven beszélt, más nyelvet nem ismert. Ezt nevezzük el "ellenmagyarkodónak".
üdv

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 11:00   
2005-04-07 10:22, szkyta:
Kedves Szkyta!
Miattam mindenki arra szavaz amire akar, söt akkor tüz ki kokardat a ruhajara amikor csak akar. Tegye. Hazaszeretetböl.

A választásokra emlékszem, akkor még otthon éltem. Ezer éves barátságok mentek tönkre, családokon belüli "harci indulatokat" gerjesztettek a különbözö nézetek. Ezt nem én talaltam ki, ez igy volt. Sajnos.

"Ostobaság." Na azt hiszem igy soha senkinek nem valaszoltam és nem is fogok. ((

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 10:52   
Kedves Hunor!

"Egy masik meghatarozas: magyarkodas, aki beszel (lasd Poesje meghatarozasat), es magyar, aki csak siman teszi a dolgat."

Ezt írtad.

Azt gondolom, elismered, hogy egészséges nacionalizmusnak minden nemzetben lennie kell. Leírom, hogy ezt hogyan értem, de előbb érdemes tisztázni néhány alapfogalmat.
1) egyik nemzet sem alávalóbb a másiknál, s egyik sem magasabbrendű a többinél.
2) Minden nemzet saját anyanyelve a világ legszebb nyelve, hiszen azon tudja magát legjobban kifejezni.
3) Mindenki, aki idegen országba megy (akár turistaként, akár megtelepül), tartsa tiszteletben az illető ország népének érzelmeit és törvényeit (vica-versa).
Magyarkodás szerintem nem létezik. Ami idáig itt a fórumon magyarkodás alatt előkerült, az színtiszta sovinizmus, némi primitívséggel párosulva.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 10:44   
2005-04-07 10:15, szkyta:
-
... miért nem léteznek a következő fogalmak a magyar köznyelvben: angolkodik, románkodik (pl. Funar), németkedik stb?
-
A többihez nem tudok hozzászólni, de német vonatkozásban ez a kifejezés azért nincs, mert ez a magatartásforma sem létezik: nincs össznémet nemzeti érzés. Legalább is a magyarhoz mérhető módon. Ha, akkor az emberek inkább svábok, bajorok, szászok, stb. Ezt szokás is kihangsúlyozni bizonyos körökben ("Tracht" - viselet, sörünnepélyek, bajor, főleg konzervatív értékekhez való ragaszkodás, stb.), amit az ország egyéb területein és főleg a fővárosban mint provincializmust megmosolyognak. Nota bene, ezért is elképzelhetetlen, hogy egy Edmund Stoiber valaha is kancellár legyen. De ez már offolás, elnézést.

Van egy bizonyos, német precizitáson, gazdasági sikereken alapuló felsőbbrendűségi érzés, amellyel a mindenkori német csoportosan olcsón utazó túrista kritizálja a külföldön tapasztalt mást. Amiről külföldön "megismekszik" a német. Ez a magatartásforma azonban a gazdassági jóléthez, a civilizációs szinthez és nem a kultúrához kötődik. Újabban a csökkenő jóléttel mintha csökkenne.

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 10:34   
Kedves Poesje!
Kezdem már kapisgálni, mit neveztek magyarkodásnak.
A gond az, hogy a példák, amiket leírtál, nem az általam ismert fogalmi-körbe tartoznak, csupán az illetők szimpla hülyesége! Az illetők nem magyarkodnak, legfeljebb otromba, faragatlan módon fitogtatják hiányos ismereteiket, s emelett sajnos, hangoztatják, hogy magyarok, bár attól messze vannak.
üdv

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 10:22   
Kedves Andu!
Ebben nem igazán értünk egyet, én pl. soha nem szavaztam a F..re, de ezután fogok.
És miért ne veselhetnék kokárdát akkor, amikor nekem jólesik?
Ez számomra nem azt jelenti, hogy ha te nem viseled, akkor nem vagy magyar.
Megosztottság... Ez megint ostobaság, s csak arra jó, hogy tényleg szakadék keletkezzen köztünk. Ha te a baloldalra szavazol, én meg a jobboldalra, kokárda nélkül is másik táborba tartozunk. Ha mindkét tábor a nemzet javát akarja csak másképpen gondolják az odavezető utat, akkor nincs gond, s még csak árkok sincsenek.Az árokásás tudatos tevékenység.

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 10:15   
Kedves Hunor!
Igazad van!
Itt tulajdonképpen be is fejezhetném az írásomat, de...
Fredinek írt válaszomba Trianon úgy került bele, hogy a "nagy magyarkodást" említette.
Tehát egyenlőségjelet tettem a nagy magyarkodás és Nagymagyarország közé.
Lehet, rosszul értelmeztem a szavait, de elégszer hallom a környezetemben, hogy felejtsük el az elszakított nemzetrészeket, van nekünk nélkülük is bajunk elég.
Negativitás...
Ha valaki útun útfélen hangoztatja, hogy ő magyar, véleményem szerint kisebb hiba, mint megtagadni a nemzetet, sőt ellene cselekedni.
Bár ma ez a sikk (Lásd Tabajdi Csaba és társa brüsszeli szavazását).
Ez bizony annak a nyakatekert gondolkodásnak az eredménye, amelynek alapján az áldozat nevét kiírják, a bűn elkövetőét meg nem. (példámban az áldozatot nem keresték, a műsorvezető szenzációhajhász módon drámai hangon ecsetelte, hogyan erőszakolták meg a szerencsétlent, s nemcsak a teljes nevét mondta be, hanem a települést is megnevezte, ahol lakik! Az illető ma is műsorvezető.)
Egészséges társadalomban, normális oktatási rendszert feltételezve a magyarkodás, mint olyan, fel sem merülhetne elítélendő vagy üldözendő cselekvésként.
Egészséges nacionalizmus minden nemzetben van. Amelyikből hiányzik, vagy kinevelik belőle, megsemmisül.
A túlzás természetesen káros,
Ne felejtsük el azt a szabályt, hogy ha az inga valamerre kileng, akkor ki kell térnie ellenkező irányba is, míg végül nyugvópontra jut.
Egy ilyen kilengésnek tartom a "magyarkodást" is, de a "magyarkodás" nem ok, hanem okozat.
Szerinted miért nem léteznek a következő fogalmak a magyar köznyelvben: angolkodik, románkodik (pl. Funar), németkedik stb?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 01:31   
2005-04-06 23:57, szkyta:
-

Kedves Szkyta,

bocs, hogy Fredit megelozve valaszolok a neki irt irasodra, dehat ilyen a forum.

"de miért ne döngessem a mellem, ha nekem úgy tetszik?"

Dongetheti barki, egyeni izles, stb. kerdese ennek helye, merteke, oka.

"A franciák, vagy a többi európai nép döngetheti?"

Erre mar irtam korabban, nem erdekel kulonosebb mas pelda - nincs szuksegem erre az ismeretre, hogy eldontsem sajat gondolataim ezen a teren.

"Nagy magyarkodás? Ezt hogy érted?"

Ezt en ugy ertem, amikor fontosnak tartjuk a sajat kivalosagunkat hangoztatni, mintha ezzel valamit kenyszeresen bizonyitani szeretnenk. Azt hiszem ezzel kapcsolatosan Fredi jol megirta a lenyeget:

"Valaki legyen magyar, vállalja azt, de ne melldöngetéssel hívja fel a figyelemet magára és nemzetére, hanem pozitív tetteivel, kulturált viselkedésével, stb."

Vagyis: vallalja, es pozitiv tetteivel, kulturalt viselkedesevel hivja fel a figyelmet. Ebben szerintem minden benne van, es OMGI irasat is ide sorolom. Kerdes: szerinted mi hianyzik ebbol??

"Ne emlékezzünk meg Trianonról? Szerinted nekünk kell miatta szégyenkeznünk?"

Hogyan kerult ide Trianon Nem lattam korabban ezzel kapcsolatos megjegyzest. Es miert kene szegyenkezni miatt, vagy esetleg buszkenek lenni

Ne felejtsd: hogy Te ugy latod, hogy ezek miatt mondjak mashol masok, hogy magyarkodas, az nem jelenti, hogy a MONon mi is mashol hasznalatos meghatarozasokat ertunk. Te se tedd ezt!

"Ez olyan nyakatekert gondolkodás, mint amit nemrég a magyar királyi tv hírei között láttam, ahol a megerőszakolt 12 éves kislánynak a teljes nevét bemondták, aki az erőszakot elkövette, az meg csak H. J. volt, mert emberi jogai vannak! Ugyan!"

Haaaaaaat, nemtom, hogy mi volt a pozitiv tetteknel nyakatekert gondolkodas, de onnan Trianon keresztul a TV Hiradoig ugrani, es mindezt egymast koveto mondatokban - ez sem kevesbe meglepo.

De ezugyben intezkedjen a hatosag, az o dolguk. Bar elkepzelhetonek tartom, hogy a kislany nevet azert hoztak nyilvanossagra, mert eloszor csak kerestek - igy tehat ertheto.

"Ha tehát a szétszórt magyar nemzetet egységes egésznek tartom, akkor én negatív vagyok. Elég, ha magyarul beszélek, egyébként meg hallgassak és tűrjek. Ez is egy álláspont."

Hm, ez megint feltelezes, nem olvastam en senkitol semmit - ha masok igy velekednek, es Te ezt epitetted fel magadban, az vegul is egy dolog, de nem erdemes mindenhol ezzel a keppel kezdeni, erdemes csak es csakis a leirt irast ertelmezni... mert ha nem, akkor ilyenkor fordul elo, hogy az olvaso magyarazza meg, hogy mit is ert a szerzo az irasa alatt.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 01:18   
2005-04-06 23:49, szkyta:
-
Kedves Szkyta,

"Ha Magyarországon egy kokárdát tovább hordasz, mint ami pár ember számára elviselhető, akkor már magyarkodsz."

A kokarda egy szep dolog, es szep latvany, amikor marcius 15.-en azt hordja szinte mindenki. A gond csak ott kezdodik, hogy ezt a kokardat sajnos mindenfele politikai csoportok* egyre gyakrabban hasznaljak nemzeti unnepekkel nem kapcsolatos rendezvenyeken is, illetoleg mintha ki is sajatitanak - igy adott esetben hiteltelen lehet.

Hunor

*nem nevezek meg semmi ilyen csoportot, egyreszt, mivel a MONon nem lehetseges politika, masreszrol pedig nehez kilistazni az osszeset.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 00:55   
Egy masik forumon is hasonlo tema kerult szoba (az ember csak figyeli a konkurenciat ), es ott fo ervkent USA, Romania, es egyeb orszagok jelentek. Itt azert beirom, amit gondolok: mit erdekel engem a "magyarkodas" kapcsan, hogy masoknal eppenseggel mi a divat? Hogy en hogyan erzek, viselkedek, el tudom donteni anelkul is, hogy mas orszagokbol nezek peldat, nem szukseges ehhez semmilyen messze menni, szerintem jon csak az emberbol, sajat tulajdonsag.

Egy masik meghatarozas: magyarkodas, aki beszel (lasd Poesje meghatarozasat), es magyar, aki csak siman teszi a dolgat.

Hunor

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-07 00:48   
Hadd szóljak bele én is a vitába pár mondat erejéig.
Igenis van magyarkodás, aki nem találkozott még vele, tartsa szerencséjének.
Két példát hoznék fel rá saját tapasztalatomból, mindkettőt elrettentésnek szánom
Volt a gyárban egy - egyetlenegy - magyar kollégám a 42 féle más nemzet tagjai közt. Na ezzel a fiatalemberrel naponta sikerült összevesznem, ami azért valljuk be, nem kis teljesítmény. Folyamatosan "magyarkodott" miközben én szerettem volna néha a föld alá süllyedni, letagadni a magyarságomat, nehogy egy kalap alá vegyenek bennünket.
Egyik kedvenc szórakozása volt a török munkatársak történelmi ismereteinek bővítése, amihez az adatokat Gárdonyi Géza Egri csillagok című műve szolgáltatta. Azok persze rémülten pislogtak a gulyáslevesöntögető hősre, mint megannyi Jumurdzsák.
A német kollégát elkápráztatta a "kalandozások" történetével, hogy mi magyarok hogy tudtunk menekülést színlelve, a lovon megfordulva nyilazni.
A kantinban a magyar ételeket dicsérte természetesen a többi rovására. A férfiaknak azt mesélte, mennyivel szebbek, tüzesebbek a magyar nők másoknál.
Talán elég is belőle ennyi. Hozzátenném még, hogy ha csak lehetett, holland társaságban forgott, hollandul beszélt, holland nővel élt együtt. Végül nem kapta meg a tartózkodási engedélyt, haza kellett utaznia. Azt mondta, nem éli túl, ő ott nem lesz soha otthon. Eddig tartott a magyarkodása.
Másik példám a joviális magyar, aki a mennyországban az angyalokat is csárdásra fogja tanítani. Aki a szegény hollandot méregerős gulyással kínálja, és jót nevet a lángolásán. A mit sem sejtő szomszédasszonynak jót csíp az orcáján, mondván ez nálunk így szokás. Elszántan tanítja türelmes ismerőseit a magyar nyelv szabályaira, és néhány trágár kifejezésre.
Ő is magyarkodik csupán, különbnek tartva magát magyarsága miatt bármely nemzet fiánal.
Talán így érthetőbb, kikre, milyen típusokra gondolunk magyarkodó alatt?

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-06 23:58   
2005-04-06 23:49, szkyta:
Kedves Szkyta!
Nem igazán akarok beleszólni (de már megtettem igaz?! ) de azért a kokárda-üggyel nem értek egyet. Ez nem magyarkodás kérdése, hanem a mindenki által ismert kettéosztottság ügye. Egyszerübben fogalmazva: ha kokárdás, akkor F.....es. Ha nincs rajt sapka (izé kokárda), akkor a másik 5 milli´hoz tartozik.

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-06 23:57   
Bocsáss meg, kedves Fredi, de miért ne döngessem a mellem, ha nekem úgy tetszik? A franciák, vagy a többi európai nép döngetheti? Ha igen, ezt nálam miért találod visszataszítónak, s náluk miért nem az?
Nagy magyarkodás? Ezt hogy érted?
Ne emlékezzünk meg Trianonról? Szerinted nekünk kell miatta szégyenkeznünk?
Ez olyan nyakatekert gondolkodás, mint amit nemrég a magyar királyi tv hírei között láttam, ahol a megerőszakolt 12 éves kislánynak a teljes nevét bemondták, aki az erőszakot elkövette, az meg csak H. J. volt, mert emberi jogai vannak! Ugyan!
Azt kívánod, hogy a zsidók se emlékezzenek meg a holokausztról, mert akkor ők zsidolkodnak?
Ha tehát a szétszórt magyar nemzetet egységes egésznek tartom, akkor én negatív vagyok. Elég, ha magyarul beszélek, egyébként meg hallgassak és tűrjek. Ez is egy álláspont.

szkyta  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-06 23:49   
Kedves Mary!
Nem tudom, hol élsz, én Magyarországon. Nálunk a magyarkodás nem azt jelenti, mint amit leírtál: "én ezt a munkát nem csinálom, mert magyar vagyok"!
Ha Magyarországon egy kokárdát tovább hordasz, mint ami pár ember számára elviselhető, akkor már magyarkodsz. Ha a magyar zászló nemcsak az ünnepnapokon van kint a házadon, magyarkodsz.
Láttam egy amerikai dokumentum filmet. A tengerészfeleségek a kikötőben várták hazatérő férjeiket. Egyiküknek mind a 20 körmére az amerikai zászló volt ráfestve. Ő tehát a mi fogalmaink szerint jenkiskedett, bár az ott állóknak ez természetes volt. No, ezt próbálnád meg itthon! Itt csak akkor néznek rád jó szemmel, ha - bár magyarul beszélsz, de világpolgár vagy, aki a multikultúrán nőtt föl.

üdv

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó