2019. december 05. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Miért fontos nekünk magyar kötődésünk? - Magyarnak lenni - Magyarkodni?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
 ideals  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-16 20:25   
2005-03-15 20:35, espa:
-
2005-03-15 11:57, ideals:
-
"De a mondatod masodik felet, azert elmondom a hites uramnak. Ezek szerint o nem szeret engem elegge. Na ezt jol megmondom neki

es el is valok "

Kedves Espa!
Az nem baj, ha "jól megmondod" neki - csak, hogy tudja, mihez tartsa magát!
DE! - azért a válóok szerepét nem vállalom...

Egyébként szerintem főzhetnél a kedves norvégoknak igazi magyar halászlét - persze, ha lehet az ottani halfajtákból.
Az origo-n egy Seychelles-szigetekre települt magyar fickó bográcsban főzi a halászlét (bográcsot persze itthonról vitt!), azt mondja, néhány elfuserált halászlét kiöntött, mire rájött, mik azok a halfajták, amikből a hazaira hasonlít az íze. De rájött!!!
Szóval? Lehet, hogy sorba állnának a recepért, nem gondolod?

Legyen jó a heted/hétvégéd! (a soraidból úgy tűnik, most éppen otthon vagy! Hogy van?: "itthon vagyok és megyek haza?"

szeretettel: Ideals

optimista  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-15 20:42   
Az Ifjabb generacionak akik imadjak az ATOM ZENET Nem osszetevesztendo Az Al Kooper slagerrel 'the child is father TO (not, of) the man,---- amit a BLOOD SWEAT and TEARS rock band tett hiresse!!!

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-15 20:35   
2005-03-15 11:57, ideals:
-
az a Társ becsül, szeret igazán, aki igyekszik az anyanyelveden szólni hozzád... - mert nyilvánvalóan tudja, milyen nagy érték mindenki számára az anyanyelve.
-------------

Koszi Ideals erre eddig nem is gondoltam.
Mert en ugye megtanultam a ferjem anyanyelvet, (persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy tudom, de mindenesetre beszelhet velem nyugodtan a sajt anyanyelven. Tobbnyire a valaszt is megerti.

Igaz, hogy en inkabb onzesbol tanultam meg. Ha csak angolul tudok itt, nem tudok resztven ni a tarsasagban. Es az zavaro. Gondoltam inkabb megtanulom, hogy befogadjanak, be tudjak illeszkedni.

De a mondatod masodik felet, azert elmondom a hites uramnak. Ezek szerint o nem szeret engem elegge. Na ezt jol megmondom neki

es el is valok

optimista  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-15 20:32   
Tudod ez nem is olyan un. 'magyar kerdes' ez szerintem egy generacios dolog nem tudom mi volt a magyar nevelessel a 70-es 80-as evekben (es az evek utan sem javult ) de valami tortent a magyar pedagogiaval, hogy ethikailag es emberileg mit tanitottak a gyerekeknek???? Szerintem itt van a kutyus elasva !Az egyik kedvenc koltom ( remelem nem tul akademikus vagyok!)William Wordsworth aki 1800 korul irt egy verset OROK KEDVENCEM nem tudom ,hogy van e forditva magyarra de abban irja; THE CHILD IS THE FATHER OF THE MAN!Vagyis amilyen benyomasokat es elmenyeket tanulunk mint gyerekek elkiser eletunk vegeig neha tudatlanul is !!! Egyebkent ha valakit erdekel a vers a cime' "My Heart Leaps When I Behold"Az egesz 9 sor es gyonyoru English proza ha valakit erdekel majd bemasolom !

ideals  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-15 11:57   
Utóirat...

Van egy aranyos kis barátnőm, innen a határon túlról, Szlovákiából. Nem régen ment férjhez Coloradóban. A férje tanulja a magyar nyelvet, hogy amikor majd tündéri kis felesége családjával találkozik, tudjon velük beszélgetni...

A magyar nyelv ritkaságához tartozik, hogy igen-igen becsülendő, ha valaki idegen ajkú tanulja.
Mellesleg én azt tartom, hogy az a Társ becsül, szeret igazán, aki igyekszik az anyanyelveden szólni hozzád... - mert nyilvánvalóan tudja, milyen nagy érték mindenki számára az anyanyelve.

ideals  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-15 11:53   
2005-03-14 17:25, optimista:
-
"En tapasztalatom itt new yorkban azok az emberek akik a legjobban dongetik a melluket, hogy OK milyen NAGY magyarok! rendszerint rossz indulatuak az ujonnan jott magyarok irant "nekik minden konnyu ma nekem milyen nehez volt "es ellenseget" latnak meg egy kis magyar gyerekben is."

Kedves Optimista!
Érdekes... - akárhol olvasgatok, látok, hallok, gyűjtöm az információkat, valahogy mindig az jön ki, ha bárhová vet a Sors, ha valaki SEGÍT a boldogulásban, az biztos, hogy NEM MAGYAR! Bárkivel beszéltem eddig, akár a világ túlsó feléről, az derül ki, hogy minden náció (de legalábbis a java része!) összetart, KIVÉVE A MAGYART! Ha nációkon belüli gyűlölködésről, áskálódásról hallani - idegenben, vagy hazai földön -, az biztos, hogy magyar!

Elszomorító! De nézzük a jó oldalát: - például ezért nagy kincs, hogy itt beszélgethetünk... - azt hiszem, itt a java jött össze!!! - Ezért biztos, hogy nem fognak leönteni jeges vízzel!

Ami a kislányodat illeti, ajánlom Fekete István írásait a magyar nyelv csodálatos, gyereknyelven érthető árnyalatainak, kifejezéseinek tanítására. Ha a Papa olvasná neki esténként, még nagyobb lenne a vonzása. Mert ugye Anya csak egy van, de azért mégis Apa a kisisten bizonyos helyzetekben - például az esti mesék pótolhatatlan varázsában...

Szeretettel: Ideals

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-15 01:58   
2005-03-14 08:03, espa:
-
2005-03-14 03:21, Lia:
-

Az olvasoi level szerzoje nevenek, valamint a google keresoprogram hasznalata erre megfelelo valaszt ad.

Hunor

gajo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-14 20:14   
2005-03-14 17:25, optimista:
-

Kedves Optimista ! Én nem hiszen, hogy valaki is hidegvizet öntene a nyakadba. A Kárpátmedencétől távol, elsősorban a nyelv erősítheti a magyarságtudatot. Tanuljon meg a lányod magyarul. Legalább pár szót. Ha rájön az "ízére" és logikájára nem tud szabadulni tőle.

optimista  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-14 17:25   
Sziasztok , mivel biztos vagyok, hogy ezert a hozzaszolasert kapok hideg zuhanyt !!! En tapasztalatom itt new yorkban azok az emberek akik a legjobban dongetik a melluket, hogy OK milyen NAGY magyarok! rendszerint rossz indulatuak az ujonnan jott magyarok irant "nekik minden konnyu ma nekem milyen nehez volt "es ellenseget" latnak meg egy kis magyar gyerekben is.Mostanaban betevedtem az egyik magyar templom ala egy rendezvenyre S amit ott muveltek meg jobban letompitott engem a nagy resz a kozonsegnek KB 50-60 % erdelyi volt azokat mindenek lehordtak ie'"OLAH csocselek"persze csak ugy az'orruk alatt' mivel sose voltam erdelyben es onnan valokat jobb magyaroknak talalom mint mi magunkat torzsgyokeres budapestieket!!!----Talan azert mert eletem joval nagyobb reszet itt eltem-elem le.Nekem inkabb csak nosztalgia a regi magyar szokasok es un regi VALUE -uk utan vagyom,nekem az volt a magyarsagom, ami ma sajnos csak nagyon ritkan bukkan fel !Egyebkent az en szakmamban mindenki azt hisszi, hogy a magyarok valami kulonlegesegek es igazan jo benyomast keltenek !!!Vagyis ok is altalanositanak iemerve 6-8 magyart mint en teszem mikor a fent emlitett honfitarsaimra talalok !!! MOST LEHET ENGEM LEONTENI JEGES VIZZEL !!! De majd csak megszaradok !!!De azert van valami mert a lanyom aki itt szuletett es mivel az anyjaval nott fel nem beszel magyarul de roppant buszke, hogy magyar szrmazassu !!! ES NAGY magyarnak tartja magat. szoval tolem nem volt negative input a magyarsagra,ez az ami a FONTOS !!!Legalabb is nekem!Ha megbantottam valakit nem volt celom, bocsanat csak egy velemenyem irtam le!

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-14 08:03   
2005-03-14 03:21, Lia:
-
Hunor, csak nem te talaltad ki az egeszet egy unalmas, hosszu hideg esten?
------------------

Törölt Nicknév  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-14 03:21   
2005-03-13 23:13, hunor:
-
jol jon egy-egy kihivas.

Hunor

PS: Meg aztan ez pezsditi is az eletet.

-

Hunor, csak nem te talaltad ki az egeszet egy unalmas, hosszu hideg esten?
Lia

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-13 23:13   
2005-03-13 07:59, espa:
-
Azt gondolom a kesztyut nem is kellett volna felvenni. Talan nem is kellett volna ra valaszolni egyaltalan, vagy be sem rakni. Idealssal maximalisan egyetertek. Provokacio az egesz.

-

Hm, megbizhato forrasaim szerint a provokacio csupan a politikai ertelem miatt lett fokent negativ, amugy pl. az idegen szavak szotara szerint csupan kihivast jelent. Es egyebkent a kerdesek onmagaban csak egy dolog, de a valaszokat viszont erdekesnek talalom, jo volt olvasgatni, gondolkodni - amihez viszont alkalmankent jol jon egy-egy kihivas.

Hunor

PS: Meg aztan ez pezsditi is az eletet.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-13 08:34   
Mar sokszor belegondoltam a topic cimebe:
Miert fontos nekunk a magyar kotodesunk?

Szerintem a magyar kotodesunket mi (es foleg persze Ti, akik kevesbe elnek otthon)nem akarattal tartjuk fent, hanem VAN. Belulrol jon. Ez van es kesz. Magyarnak szulettunk, magyarok vagyunk akarhol elunk is. Plane aki felnott koraban kerult el otthonrol. Nem tud mas lenni. Szerintem lehetetlen.
A magyar kotodesunket pedig nem kotelessegbol apoljuk,hanem nagyon jol esik. A komforterzetunket segiti.

Erre egy pelda: Valamelyik nap egy tarsasagban valaki elmagyarazta hogy kesziti az egyik haleltelt (itt Norvegiaban).
Mindenki elalelt, csorgott a nyala, es nagyon-nagyon vagyott arra az etelre abban a pillanatban.
Es mi tortent velem? Az egvilagon semmi. El sem tudtam kepzelni, hogy milyen. Es nem volt ram olyan hatassal mint a helybeliekre.

De ha itt Norvegiaban 3 masik magyarral beszelunk a turosbukta, makosguba, gesztenyepure stb, stb-rol, akkor ugye a helyzet forditott.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-13 07:59   
Azt gondolom a kesztyut nem is kellett volna felvenni. Talan nem is kellett volna ra valaszolni egyaltalan, vagy be sem rakni. Idealssal maximalisan egyetertek. Provokacio az egesz.
Ami az amerikai veterant illeti, ismerem ezt a mentalitast, a nagyon buta amerikai stilusa ez. "I`m the best!" De miert is?
Ja csak azert, mert amerikai...
Egyebkent sotet mint a locsolt fold, de miutan azt sem tudja, hogy mit nem tud, igy ez nem meglepo.

Törölt Nicknév  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-13 03:23   
2005-03-08 10:32, bobe:
-
Napok ota ingadozok irjak, ne irjak ide...
Bobe, en is. Aztan...:

Kedves Hunor, Bobehez hasonloan furcsanak erzem a kerdeseket. Eroltetettnek tunnek es letargikusnak. Mi lenne ha azon gondolkoznank, csak ugy egyszeruen, hogy hogyan lenditjuk at magunkat es gyerekeinket, nyelvunket es kulturankat megorizve, a soron kovetkezo korszakaba a tortenelemnek? A Loksit elferditve kint is vagyok, bent is vagyok, jaj de nagyon boldog vagyok. Avogy sehol sem vagyok boldog. Es ha a “vilagnak borommel hatarolt resze”-vel elegedetlen vagyok akkor azon ragodom ami eppen kezem ugyebe kerul. Szoval, a magyar kultura resze az egyetemes kulturanak. Mi tartja eletben magyar kulturankat? Nyitottsagunk a tobbi kultura fele, muveltsegunk, es az optimizmus. Amugy a globalis gazdasag es a postmodern gondolkodas (avagy ami koveti )ugy ott hagy bennunket a ragodasunkkal egyutt mint a kanizsai gyors. Ulhetunk a padon ragva a gyulait amig befut a szemely. Lia

ideals  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-12 21:32   
2005-03-06 14:26, hunor:
-
"Kedves Mindenki,
a cimlapon szereplo Magyarsag, buszkeseg, ver, nemzetiseg c. cikk kapcsan erkezett az alabbi olvasoi level.

1. Minden szemely, aki omagat magyarnak vallja, rogzitse, hogy mit jelent onmaga reszere magyarsaga.
2. Mielott ezt megteszi, kiserelje meg felsorolni ama minosegeket, amelyek egy szemelyt magyarra tesznek.
3. Ertekelje ki, hogy milyen szerepet jatszanak e minosegek eleteben, gondolkodasaban, a masik emberhez valo viszonyulasaban.
4. Egy masik emberhez valo viszonyulas minoseget, erteket befolyasolja-e ha az illeto magyar?
5. Jelent-e valamit reszere a magyarsag sorsa? Lete vagy nemlete?
6. Erez-e sorskozosseget a magyarsaggal?
7. A magyarsag ma egy rohamosan pusztulo nép:
a./ Erez-e erkolcsi feleloséget a magyarsag megmaradasaer?
b./ Milyen anyagi aldozatot hozna magyarsag megmenteseert?
8. Kinek a feladata a magyarság megmentese:
a./ A kormanye?
b./ A nyugaton elo magyaroke?
c./ A csonkaorszagban eloke?
d./ Az osszmagyarsage?
Folytathatnam a kerdesek felsorolasat, de ha egy onmagat magyarnak vallo szemelyben e gondolatok olvasasa kapcsan felmerul a felelosegerzet sziporkaja, akkor ha nem is tudatos, de van nemi erzelmi kotodese a magyarsaghoz. Ami a legelemibb minosegnek tekintheto. Ha a segites, a cselekves valamilyen formajara is hajlando, az mar egy szilardabb, magasabb erteku minoseg.
Ne feledjuk, hogy magyarsagunknak és magyarkodasunknak - akik kufoldon elunk - csak annyi erteke van, amennyit a magyarsag megmaradasaert megteszunk."

Szervusztok!
Szándékosan idéztem a felsorolt pontokat, mintegy "emlékeztetőül".... - nekem nagyon nacionalista "illata" van.
Mondhatnám nyersebben is, de biztosra veszem, értitek, mire gondolok.

Mivel a levelet Hunornak az USA-ból küldték, elmesélek egy aranyos kis történetet, ami jellemző az amerikai gondolkodásra.

A múltkor cseteltem a seniorfriend-ről egy vietnami veterán fickóval, aki mellesleg - a vietnami háborún kívül - szülőföldjét illetően jóformán a megyehatárt sem hagyta el eddigi életében.
Ami a lényeg, azt mondta, ők, az amerikaiak, felszabadítják az egész világot, mert mindenütt vannak terroristák. Például minket, Mo-t felszabadítottak az orosz terroristák uralma alól.
Nem bírtam ki, és megkérdeztem, ugyan Vietnamban hány terroristával találkozott????

Szóval, ez a "magyarkodás" kb. az amerikai mentalitást juttatja eszembe, miszerint ŐK a leg-ek mindenben! - és sajnos ebben a szellemben nőnek fel.

Provokáció az egész akárhány pont! Nehogy komolyan vegyétek egyetlen betűjét is!

szeretettel: Ideals

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-08 10:32   
Napok ota ingadozok irjak, ne irjak ide, de nehany szo miatt nem fogtok ram haragudni. En a kerdeseket idejetmultnak regieseknek tartom. Nem is tudnam megvalaszolni mar maga az hogy minösegi magyarsagrol beszelunk ez nekem erthetetlen. Mar többször irtam nektek arrol hogy a mi kis csaladunk hogyan es mennyire magyar de sajnos a magyarsagunk korulbelul a ket vilaghaboru között indult es ebben a szazadban er veget. Mi a ferjemmel magyaroknak tartjuk magunkat de nagyszuleink nem mind voltak azok. Gyerekeink magyarokkent elnek de unokaink svedek lesznek.
A kerdeseket igy valaszolnam meg:
1 magyar vagyok mert igy neveltek, a környezetem, amikor szulettem es gyerek voltam, magyar volt.
2 nincs valasz
3 Eletemben biztosan szerepet jatszik az hogy magyar vagyok, de eleg sok pofont kaptunk emiatt, idezem egy kedves elhunyt ismerösömet Erdelyböl: magyarnak lenni szep de szomoru.
4 Egyaltalan nem befolyasol
5 Sajnos önzö vagyok, sajat magam sorsa erdekel
6 attol fugg mire ertendö ez a kerdes? melyik magyarrol beszelunk ? A magyarsag eleg tagas ertelem sok mindent magaban foglal
7 lehet hogy igy van de ez mas nemzetekkel is igy van
7a Nem erezhetek mert a magyarsag sem törödik azzal hogy en megmaradjak magyarnak
7b Anyagi aldozat? hogyan mikent?
8 Miert kellene ez felelösseg legyen? ha mar az akkor termeszetesen az anyaorszagiak tehetnenek a legtöbbet ,mi kivulallok nem sokat tehetunk ennek erdekeben
Nem vitatkozni szeretnek csak megirtam hogy mit erzek hogyan ertettem en a kerdeseket

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-08 07:13   
Íme válaszom:

1. Számomra magyarságom elsősorban a magyar nyelv és kultúra iránti szeretetet és ehhez fűződő kapcsolatomat jelenti.
2. Elutasítom a kérdést, mert nacionalizmust szuggerál.
3. Lásd 2.
4. Nem lehet igennel, vagy nemmel felelni, esetenként változó.
5. Természetesen. Szeretnék hosszú fényes jövőt neki, sajnos azonban az ég borús.
6. Egy korlátozott sorsközösséget igen.
7. a. Igen
b. Több erdélyi magyar kulturális és honismereti szervezetet támogatok anyagilag, írásokkal és néha személyes részvétellel tevékenységeikben
8. Elvileg a-d lenne a válasz, csakhogy: - a. a 90 utáni magyar kormányok mindenikének a
pártpolitikai céljai voltak fontosabbak
- b. a nyugaton élő magyarok már másként gondolkodnak mint keleti testvéreik ami néha konfliktushelyzeteket teremt (lásd u.n. Világszövetség)
- c. ezek is sokban másként gondolkodnak mint anyaországi testvéreik (mostoha)
- d. összmagyrság? Jól hangzik, de csak egy fogalom, nem működőképes.

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-07 20:42   
A kérdéseket értem (?), de a létjogosultságukat nem.
Mégis megprobálok rájuk válaszolni:

1; Magyarnak születtem, ez nem az én érdemem, de a bünöm sem. Ennyi.

2; Magyar minöségek? Ilyet kérdezni a globalizálódás korszakában felesleges.

3; Lásd fent.

4; Nem. Embereket nem a nemzeti hozzátartozásuk alapján itélek meg. Vannak annál sokkal fontosabb értékek.

5; A magyarság sorsa mint olyan, nem jelent számomra semmit, emberek sorsa nagyon sokat.

6; Nem tudom milyen sorsközösséget kellene éreznem...

7; Megtettem a kötelességemet, nemzettem a hazának egy fiugyermeket

8; Nem tudtam hogy a magyarságot meg kell menteni...talán önmaga elöl? Akkor ne engem kérdezz!

üdv

amadeus

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-07 16:16   
Kozben kaptam valaszat - tehat az alabbi olvasoi level/ kerdesek szerzoje Radics Geza (USA). Termeszetesen nem felmeres, statisztika, stb., csupan a MON hirlevelben megjelent cikkre emailben erkezett olvasoi reagalas, hozzaszolas.

Udv,

Hunor

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-07 09:26   
Kissé provokatív a kérdésfeltevés valóban, de ki tudja, mire használható. Ha nem ilyen, talán nem is szólalunk meg. A provokáció régóta ismert módja a vélemények kitudakolásának. Lehetséges, hogy iskolai dolgozat készül, vagy statisztika, esetleg könyv?
Szeretném hinni, hogy így van, és nem pusztán egyéni kiváncsiskodás szülte az elnagyolt kérdéseket. A titokzatos érdeklődő mindenesetre fellendítette itt az "üzletmenetet", talán megtudjuk a végén, ki ő, mit szeretne elérni, és mik az ő meglátásai ez ügyben.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-07 08:47   
Engem nem csupan a kerdesfeltevö neve es szemelye erdekelne, hanem az is, hogyan valaszolja meg a kerdeseit ö maga!
Arra emlekeztet, amikor a tanarur vizsgaztatja növendekeit: ha nem keszültetek fel es nem adjatok a megfelelö valaszt: bünösök vagytok a magyarsag pusztulasaban!
Egyebkent is irtozom minden definiciotol, ami beszükit egy fogalmat,ami ennel jobbra erdemes!
Ahogy a szülö, ugy a haza is szeresse gyermekeit, es ne kerjen tölük többet, mint amit adott nekik!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-07 01:38   
Helytelenítem ugyan ezt a magyarságra vonatkozó imperatívuszt, de mégis eleget teszek a felszólításnak.

1. Magyar az anyanyelvem, ezen alfebetizálódtam, ennek a kulturkörnek vagyok tagja, magyarul számolok, magyarul ismerem a gyerek- és népdalokat, népmeséket, a kötelező olvasmányokat, a 20. sz. közepének magyar értelmiségi mércéje szerint nevelkedtem, ha úgy tetszik egy bizonyos magyar értékrendet tettem magamévá. Ennek jegyében fontos szilveszterkor a Himnusz, stb.

2. Mást is ezen kritériumok szerint tartok magyarnak, de itt jön az első probléma: máshol leírtam, hogy a nemzetiség kérdése szubjektív, kulturális és érzelmi kategória, ugyanakkor háromféle lehet:
• Önmagát mindek tartja
• A környezete őt minek tartja
• A hatóságok miként tartják nyilván
A 3 nem óhatatlanul esik egybe.

3. Többféle minőségem van, de elsősorban ember vagyok. Ezen kívül még nő, magyar, európai, feleség, dolgozó, anya, diplomás, irodalomkedvelő, ... még sokáig sorolhatnám. A magyarság aránylag elől áll a rangsorban, de van ezen kívül még sok más szempont is. Nem kizárólagos.

4. Az első pillanatban motiváló, de tartós kapcsolatnál nem értékmérő. Ha magyarul beszélnek, óhatatlanul kíváncsivá tesz, de nem azért jó ember valaki, mert magyar.

5. Igen, de nem szeretem ezt a patetikus megfogalmazást. Minden érdekel, ami a magyar nyelvvel, kulturával, gazdasággal, tájjal, emberekkel kapcsolatos. Ha ez a magyarság sorsa elemeire bontva, akkor igen. Léte, nem léte? A kérdés nem tevődik fel, mert van.

6. Megint patetikus és összemosó a kérdés. Emberekkel, problémákkal, gondokkal, csoportokkal igen, de nem mindenkivel. Lásd poesje megjegyzését.

7. Ez a kijelentés így egyszerűen nem igaz. Ha demográfiai adatokra vonatkozik, akkor engedtessék meg, hogy párhuzamot vonjak más európai országokkal. A fogyatkozás, a fejetetejére állított piramis általános jelenség a fejlett társadalmakban.

• Milyen felelősséget kellene éreznem? Nem szülhetem meg egyszemélyben a hiányzó gyerekeket! Tudatában vagyok annak, hogy relatív későn és csak egyet szültem. Ez nemcsak a magyarságot érinti negatívan, hanem a németségséget is (férjem német, így a gyerek „pepita”), de legfőképpen azt a gazdaságot (nyugdíjrendszert), ahol élek. A demográfiai gondot nem nemzeti kérdésként élem meg. Az egész fehér civilizációt érinti, nemcsak a magyarságot.

• Semmilyen veszély nem fenyegeti „a” magyarságot, ami miatt anyagi vagy bármilyen áldozatvállalás esedékes lenne.

8. Lásd előbb. Nem tudok felfedezni semmilyen kollektív nemzeti életveszélyt a béke 60-ik és a diktatúra után szabadság 15-ik esztendejében.

Pótkérdéseim:

a) „A” magyarság vajon akarja-e, hogy őt en bloc megmentsék?

b) A feltett 8 kérdés kire, milyen magyarokra vonatkozik? Csak a külföldiekre? A belföldiek részéről aligha tevődik ugyanis így fel ez a kérdéskomplexum. Hogy áll azonban az áldozatvállalás, anyagi áldozatok terén a belföldi magyarság "erkölcsi kötelezettsége" Ön szerint? Akkor az anyaország lakosságának 90-95% nem vagy rossz minőségű magyar?

Úgy érzem, hogy én személy szerint elég jól állok „magyar-ügyben” – ha szabad ilyen szalopp módon kifejeznem magam. Elég sokat forgolódom magyar körökben, tájékozódom, tájékoztatok, olvasok, írok, résztveszek, szervezek, propagálok, terjesztek, vezetek, meghívok, közvetítek, ... és gyakran vállalok mindezért anyagi áldozatot. Kizárólag azért, mert kedvem lelem benne, nekem fontos. Nem várom el ugyanezt mástól, és azt hiszem, ehhez nem is lenne jogom. Eszembe nem jutna ezt osztályozni, értékelni, alá-föléhelyezni, valamilyen etalont felállítani és viszonyítani, mást minősíteni. A „felelősség”, „érték”, „magasabb minőség”, stb. ilyen összefüggésbe hozása szerintem magyarkodás és nekem demagógiának tűnik.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-06 16:13   
2005-03-06 16:08, Fredi:
-
Magam is gondolkoztam azon, hogy a kérdésekre válaszoljak, de sajnos nem eggyezik felfogásommal, hogy olyan személy kérdéseire feleljek, aki magát nem kivánja megnevezni.

-

Kedves Fredi,

ennek en vagyok az oka, noha a teljes level tartalmat bemasoltam, es hozzaszolasnak kuldtek a cikkhez - de kulon engedely nelkul meg nem irtam be a nevet. De irtam ezugyben a szerzojenek, remelem, hamarosan szolgalhatok valasszal.

Hunor

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-06 16:08   
Érdekes a vitainditó cikk, érdekesek a kérdések és érdekesek az eddig adott vályaszok is. Magam is gondolkoztam azon, hogy a kérdésekre válaszoljak, de sajnos nem eggyezik felfogásommal, hogy olyan személy kérdéseire feleljek, aki magát nem kivánja megnevezni.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-06 15:55   
Csatlakozom másodikként

1. Minőségeket nem tudok felsorolni, magyarnak lenni nem minőség, hanem állapot, amelybe beleszületünk. Mitől vagyok én magyar? Magyar az anyanyelvem, elszorul a torkom a Himnusz hallatán, ismerem a magyar történelem megismerhető részét, ismerem a nagy magyar írók-költők munkásságát, szeretem a magyar zenét. A piros-fehér-zöld színekről eszembe jut Magyarország, ezért tartom véteknek minden apróságra fecsérelni. A magyar ünnepek fontosak számomra. Szeretem a magyar konyha ízeit, szeretem a népművészet tiszta értékeit. Igyekszem népszerűsíteni a külföldiek körében Magyarországot, és mindent megteszek azért, hogy rossz hírét ne keltsem.

2. A kettes pont lásd mint fenn, hiszen ha számomra ezek fontosak, másokat is szeretnék ilyen magyarnak látni-tudni.

3. Nem hinném, hogy különb lennék mint magyar másoktól. Igyekszem tisztességes ember lenni, és ez minőség és értékrend számomra.

4. Keresem a magyarok társaságát, és a sokadik csalódás után is nyitott vagyok magyar kapcsolatokra. Megszólítok bárkit, bárhol, ha magyarul hallom beszélni. Legalább egy üdvözlés erejéig. Megadom a lehetőségét egy kialakuló kapcsolatnak, barátságnak, de az esetek többségében ebből semmi sem valósul meg. A nagy számok törvénye itt is beigazolódik, mivel korlátozott számú itteni magyarból válogathatok, nagyon kicsi az esély rá, hogy magamhoz hasonló normákkal rendelkező személyre találok.

5. A magyarság léte természetesen sokat jelent számomra, hiszen rengeteg szál fűz oda. Rokonságok, barátságok, emlékek, kulturális és genetikus gyökereim. Nemlétét nem tudom elképzelni, tehát számomra hipotetikus feltevés, és nem foglalkozom vele.

6. Sorsközösség? Hát ez bizony tág fogalom. Kivel kellene érezzem? A rózsadombi nyaraló újgazdagjával? A kukázó koldussal? A kisnyugdíjassal? A kiscserkésszel? Férjem erdélyi rokonaival? A külföldön élő magyarsággal? A Nobel-díjas íróval?
Ahány ember, annyi sors, én sorsközösséget nem érzek senkivel, adott ember, embercsoport problémáját képes vagyok magamévá tenni, átérezni, de ez nem feltétlenül nemzethez, nyelvhez kötött.

7. Nem látom, hogy a magyar rohamosabban pusztulna, mint a többi nép. A népszaporulat valóban csökken , de ez általában a gazdasági mutatók függvénye. Mihelyt fellendül a gazdaság, nő a szaporodási kedv. Egyébként egész Európára jellemző az elöregedés, és mint európai polgárt ez is aggaszt ha már aggódni akarok. Az a és b pontok alatt megfogalmazott kérdéseket nem igazán értem. Felelősséget nem érzek, mert nem tudok ez ellen a tendencia ellen semmit tenni. Amit tehettem, azt megtettem, megmaradtam magyarnak. Anyagi áldozatot nem tudok e szent célért hozni, mert nem hiszem, hogy a magyarság fennmaradása azon múlik, hogy összedobjunk egy kis aprópénzt valamely homályos ügyre. Segítség sokféle van, de a mai világban az emberek szívesen ráznak le minden felelősséget egy kis pénzzel. Pedig lehet segíteni üzleti ajánlattal, kapcsolatokkal, jó szóval és megbecsüléssel is. Akiben van segítőkészség, az segít a bajbajutottakon, bármilyen nyelven beszélnek is

8. Az utolsó kérdésre a válaszom igen. Ha már ez valóban ilyen nagy probléma , akkor igen, mindenkinek feladata és kötelessége a magyarság megmentése, sőt ötödiknek hozzátenném még ( nem tudom, hogy is maradhatott ki a felsorolásból !) a határon túli magyarságot is. Kíváncsi lennék azonban a megmentés lehetséges módozataira, azon kívül, hogy pénz kell rá de sok.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-06 14:26   
Kedves Mindenki,

a cimlapon szereplo Magyarsag, buszkeseg, ver, nemzetiseg c. cikk kapcsan erkezett az alabbi olvasoi level.

A cikk egyebkent:
http://www.magyaronline.net/cikk.php?id=115

Es az olvasoi level - szerzojet nem tuntettem fel, egyebkent USAbol erkezett az (elektronikus) posta.

Nehany gondolat a "Vitaindito iras"-hoz:

1. Minden szemely, aki omagat magyarnak vallja, rogzitse, hogy mit jelent onmaga reszere magyarsaga.

2. Mielott ezt megteszi, kiserelje meg felsorolni ama minosegeket, amelyek egy szemelyt magyarra tesznek.

3. Ertekelje ki, hogy milyen szerepet jatszanak e minosegek eleteben, gondolkodasaban, a masik emberhez valo viszonyulasaban.

4. Egy masik emberhez valo viszonyulas minoseget, erteket befolyasolja-e ha az illeto magyar?

a./ A kormanye?
d./ Az osszmagyarsage?

Folytathatnam a kerdesek felsorolasat, de ha egy onmagat magyarnak vallo szemelyben e gondolatok olvasasa kapcsan felmerul a felelosegerzet sziporkaja, akkor ha nem is tudatos, de van nemi erzelmi kotodese a magyarsaghoz. Ami a legelemibb minosegnek tekintheto. Ha a segites, a cselekves valamilyen formajara is hajlando, az mar egy szilardabb, magasabb erteku minoseg.

Ne feledjuk, hogy magyarsagunknak és magyarkodasunknak - akik kufoldon elunk - csak annyi erteke van, amennyit a magyarsag megmaradasaert megteszunk.

Erdekes lehet ezekre a pontokra valaszolni. Megteszem en elsokent, lassuk, mire futja.

Magyarul beszelek, illetve magyar kozegben nottem fel, stb. Ennyi ehhez a ponthoz.

Vannak ilyen kulon magyar minosegek? Egyszerubb lett volna esetleg parat felsorolni, csak latni, hogy megis mirol lenne szo.

Lasd kettes pont.

Persze. Egyszerubb magyarul beszelni, es sok minden osszekot.

A lete adott, tehat termeszetes. Ha nem lenne - ertelmetlen igy a kerdesfelteves, lasd az elozo mondatot.

Mit lehet ezalatt erteni?

Hm, megint problemam van a rohamosan pusztulo kifejezessel, bar ez letezo demografiai jelenseg, egyebkent nemcsak a magyarsag vonatkozasaban.

a./ Nem tudom ertelmezni.
b./ Igy szinten nem tudom ertelmezni.

a./ A kormanye?
d./ Az osszmagyarsage?

Ezt igy felvetve szinten nem tudom ertelmezni.

Hunor

Agota  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-21 15:42   
A mult heten latogattam elöször a forumot es ugy latom, igazan sokoldalu. Mondhatni hogy bizonyos elöiteletekkel jöttem ide (lasd viharos erkezesem), es ez egy kellemes meglepetes!!

Persze arrol a legerdekesebb beszelni, amiben nem ertünk egeszen egyet...

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-20 23:59   
2005-02-20 23:16, hunor:
-
Kedves Miklós,

azt készséggel aláírom, hogy a magyar nyelvnek vannak érdekes sajátosságai, különlegességei. Ezekről ír, pl. nagy szeretettel Wilhelm Droste is a Ferencz Zsuzsa által Lepunál idézett cikkében. http://www.oppisworld.de/ungarn/ungart04.html

De hogy egyedülálló lenne, azt még ő sem állítja. Sok, az indogermán nyelvekhez képest furcsa különlegességeinek egy része megtalálható, pl. a türk nyelvcsaládban is. (Pl. a suffix-ek, ragok, ezek halmozása. Sőt, a török még a tagadást is be tudja építeni az igébe.)

Szerintem minden nyelv önmagában megőrzendő érték. Épp a napokban hallgattam egy érdekes rádióműsort arról, hogy Szibériában milyen veszélyek fenyegetik a még élő, de kihalással fenyegetett archaikus nyelveket, és most nemzetközi finanszírozással próbálják ezeket megőrizni, de legalább feltérképezni, konzerválni. Ezek is egyedülállóak a maguk nemében. Nem is beszélve az urali nyelvi rokonainról, ... de nem akarok nem nyelvészként lingvisztikai fejtegetésekbe bocsátkozni.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-20 23:16   
MIKLOS UZENETE:

Magyarságom számomra elsödlegesen az egymás iránt érzett érdeknélküli szeretetet jelenti, öseink hitét, hogy létezhet e világon egy olyan társadalmi és együttélési forma és kapcsolat amely mentes a háborúktól, ahol a béke és az egymás iránti megbecsülés és szeretet, az erre való törekvés jellemzi mindenapi életünket.
Magyar származásom számomra kötelesség és elbizatás ezen értékeket továbbadni, életemmel igazolni hogy ez lehetséges.
Ehhez társul maga a magyar nyelv, mely egyedülállóságában az egész mai ismert világon egyedülálló, ismerete és használata felbecsülhetetlen érték!

Üdv, Miki_d

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó