2019. december 11. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Miért fontos nekünk magyar kötődésünk? - Magyarnak lenni - Magyarkodni?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
 bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-11 14:47   
Majd meselek rola ugy 10 ev mulva, remelem még akkor is itt a monon fogunk csevegni

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-11 14:07   
2006-05-10 20:19, bobe:
-

Természetesen ilyen világos helyzetben unokája mindenesetre magyar, ha ö saját magát magyarnak akarja vélni. üdv. T

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-10 21:25   
2006-05-10 20:30, Tihi:
-

Anyám pozsonyi német származásu, elöször magyar iskolában járt, utána szlovákba. Apám felvidékü, magyar, szlovák katona volt annakidején, de neve Tóth, és magyarnak tartja magát. Születésem után 1939-ben Budapestre költöztünk. Szüleim velem mindig magyarul beszéltek, magyar lettem az anyanyelv után, otthon mindig magyarul beszéltek. Ki és mi vagyok én, szeretném tudni, ki tudja ezt megmondani. Jelenleg magyar, német és finn állampolgár vagyok. Tehát ki vagyok én!

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-10 20:30   
2006-05-10 19:25, poe:
-

Mivel ezt kedvezö megoldásnak lehet tartani a jelenlegi helyzetben, az emberiség keresi mindig a megoldást, hogyan maradjon életben és exisztenciájában. Saját etnikai történetem igazolja, hogy nehéz megmondani a származás után, hogy ki magyar és ki nem. Mivel bizonytalan vagyok, európainak vallom magamat. Többet a Mi vagyunk topikban.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-10 20:19   
Ezt lehetne fokozni: akkor az unokam aki még most beszel magyarul de mire felnö nem fog (sajnos), ö mi lesz, magyar szülök, magyar nagyszülök, nem magyar utoda?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-10 19:25   
2006-05-10 19:20, Tihi:

Szerintem a nyelv a legfontossabb kriterium, nem az etnikai származás vagy állampolgárság.

Ez érdekes meglátás. Vajdaság tele van magyarul folyékonyan beszélő szerbekkel. Folyamodtak is csapatostul magyar igazolványért.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-10 19:20   
2006-05-10 06:26, Ferencz Zsuzsanna:
-

Szerintem magyar az, aki magát magyarnak érzi és magyarul tud vagy szeretne magyarul tudni és próbál magyart tanulni, ha magyarnak érzi magát, függetlenül attól, hogy hol és milyen viszonylatban él. Szerintem a nyelv a legfontosabb kriterium, nem az etnikai származás vagy állampolgárság.

Mivel beleszóltam a vitába, bejelentkezek a következö napok folyamán a Mi vagyunk topikba.

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-10 18:37   
2006-05-10 18:33, Ferencz Zsuzsanna:
-
Van már kameruni magyar is és az Ö gyermeke magyarul beszél anyanyelvi szinten Bp- en.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-10 18:33   
Kedves Judit, létezik magyar anyanyelvű romániai zsidó is...nemcsak örmény. Most Csíkban megismertem egy romániai magyar görögöt , akinek az anyanyelve és apanyelve görög...Mivel a szülei Görögországból telepedtek Csíkba.
Ismerek román rendőrt a Homoród mentén, akinek a fia magyarnak vallotta magát a népszámláláskor...

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-10 17:30   
Na, jó. Akkor ezt kitárgyaltuk.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-10 17:15   
Én spanyol állampolgárságú, magyar anyanyelvű baszkot is ismerek.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-10 17:14   
En is ismerek nem is egyet: magyar ajku roman örmenyt akik idöközben nemetek lettek

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-10 17:05   
2006-05-10 06:26, Ferencz Zsuzsanna:
-
Asszonyom, érvelése meggyőzött. Belátom, hogy pl. a magyar ajkú román állampolgár nem tartja magát románnak. --> Állampolgárság mint kritérium törölve.

Ami a többi érvet illeti: először tisztáznunk kellene a nemzetiség-etnikum-vallás-nyelv összefüggéseket.

A legérdekesebb, amit eddig hallottam, az a román állampolgárságú magyar anyanyelvű örmény kategóriája. De, de, van ilyen! Isten bizony! Ismerem személyesen egyik képviselőjüket.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-10 06:26   
Te magyar Pompéry!
Kérlek, legyél már túl a tavaszi vitaminhiányon, és jöjj vissza, mert honvágyam van utánad.
Más:
azt írod, magyar az, aki:
1.) aki magyar anyanyelvű
2.) aki magyar állampolgár
3.) aki önmagát magyarnak vallja
4.) akit a környezete magyarnak tart

A legnagyobb bajom a második ponttal van. Mert aszerint pl. a zsidók is magyarok, meg a nemzeti kisebbségek is. Holott nem biztos, hogy ez kell nekik.
Ez nyugati szempont. Az etnikai különbségek kendőzésére szolgál.
És román szempont is, amelynek alapján az erdélyi magyarokat lerománozzák.
Szerintem a világnak ezen a részén annyiszor változtak a határok, hogy az etnikai hovatartozás lényegesebb, mint a földrajzi.
Más: az átkosban a német hatóságok elfogadták németként (kivándorláskor) azokat a románokat is, akik német iskolába jártak.
Szerintem az a magyar, aki magyarnak tartja magát.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-09 17:07   
2006-05-02 14:08, poe:
-
Magyarnak lenni...na akkor ki is a magyar? Meghatározta ezt már valaki?
-

Szerintem magyar az,
1.) aki magyar anyanyelvű
(2.) aki magyar állampolgár) -- utólag törölve -> lásd feljebb
3.) aki önmagát magyarnak vallja
4.) akit a környezete magyarnak tart
A fenti pontok között lehetségesek, de nem kötelezőek az átfedések.

A magyarság megítélésem szerint adottság és semmiképp sem minőségjelző, ezért nem fokozható és nem mérhető tulajdonság.

---

A Te Jánosod unokatestvére nálunk dolgozik. A mi Sándorunkkal (30) ugyanis hasonló a helyzet: mama német, papa magyar. Különösen a papa halála óta vonzódik M.o-hoz, a nyelvhez, m.o-i rokonaihoz, a magyar konyhához, borhoz, tájhoz, szokásokhoz, stb. Egy idealizált kép él benne a paradicsomi M.o-ról, amely odautazásai során gyakran csorbát szenved. Mindez nem akadályozza őt a további lelkesedésben. Szíve vágya, hogy a Budai Hegyekben vehessen telket és építsen nyaralót. Valami harmadkézből kapott információ alapján már gyűjti a pénzt a telekvásárlásra, bár még nem tisztázott, hogy a kiszemelt ingatlan eladó-e egyáltalán, és ha igen, mennyiért. ... A legnagyobb örömet valami magyaros dologgal lehet neki okozni (tokaji, díszpárna, szalámi, fűszerpaprika, könyv népszokásokról, magyar népzene, stb.)

Amúgy ízig-vérig német: róla mintázták a poroszokról alkotott pozitív előítéleteket (rendszerető, pontos, alapos, tisztaság-mániákus, megbízható, egyenes, udvarias, kiszámítható, körültekintő, ... stb.)

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-09 14:24   
2006-05-02 14:08, poe:
>>Magyarnak lenni...na akkor ki is a magyar? Meghatározta ezt már valaki?

Hat valoszinuleg nem , de nekem van otletem ugy elso nekifutasra. Magyar az, aki a magyar kozosseghez tartozonak vallja magat es magyar kulturalis identitast neveltek bele. Ha tehat a szaki hollandnak vallja magat, akkor o az is, mivel benne mar a holland identitas dolgozik. Viszont huzamosan magyar kornyezetbe kerulve es csinos menyecskevel kombinalva kivalo magyar asszimilalodik belole..

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-02 14:08   
Magyarnak lenni...na akkor ki is a magyar? Meghatározta ezt már valaki?

Ma jutott eszembe ez a kérdés, mert a tavaszon beáztunk. Mielőtt még megkérdeznétek, hogy kerül a csizma az asztalra, elkezdem Ádámtól-Évától
Szóval beázott az ebédlőnk. A biztosító pénzt nem ad ugyan, de ideküldi piktorát és ácsát, hogy a falat és a lambériás mennyezetet rendbehozzák. A piktor már járt erre, látott, számolt, ment. Ma került sor az ácsra. A szép nagy darab fiatalember egy kisinassal dél körül érkezett, és valószínűleg látta a nevet az ajtón, mert jó hangosan, Jánosként mutatkozott be. Igaz, inkább Janosznak lehetett hallani, hát vissza is kérdeztünk menten. Nagy János örült nekünk, büszkén sorolta mindazokat a magyar szavakat, amik hirtelen eszébe jutottak.
Édesapja vagy 40 éve jött Hollandiába, egyébként pozsonyi származású. Anyja holland, ő pedig itt született. Hollandnak tartja magát, de szeret mindent, ami magyar. Mikor 1-2 hetet magyar környezetben tölt, megint folyékonyan, bár akcentussal beszéli a nyelvet. Be is mutat pár teljes mondatot, nyelvtanilag szinte tökéletesek, mégis érezhető, főleg a szórenden, a személyes névmások használatán, hogy hollandból fordít.
Megkínáljuk őket kávéval, süteménnyel, frissitővel, hát behozzák a szendvicsüket is és nálunk tartják az ebédszünetet. Mindjárt el is magyarázza a holland kisinasnak, hogy ne csodálkozzon, a magyarok ilyen vendégszeretők. Akkor is süt belőle a büszkeség, mikor arra bíztatja, menjen egyszer Magyarországra nyaralni, nem bánja meg.
Mi a végkövetkeztetésem ebben az esetben? Talán kevesen értenek velem egyet, de én Nagy Jánost - bár hollandul beszélgettünk - magyarnak tartom. Vagy legalább "féligmagyarnak"

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-02 13:43   
2006-04-30 19:45, bobo.2003:

Szerintem jól éreztél rá, vajon mennyire kompatibilis a fajelmélet a katolikus hittel?
A kérdés természetesen költői és egyrészt off is.

Legyél "jó"!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-30 19:45   
2006-04-30 17:49, Schakal:
>>Szerintem egy népnél nem a származásra – tényleg, esetleg már megdőlt az Ádám-Éva elmélet

Azert az Adam-Eva dolog elsosorban hit kerdese.
Viszont egy nagyon szep gondolat, az osszes ember testveriseget hirdeti, mivel abbol indul ki,hogy mindenki egy kozos ostol szarmazik, ezert az egesz emberiseg egy nagy csalad. Az emberi tortenelmi gyakorlatra viszont nem nagyon jellemzo ez a szemlelet.
De akkor is jo, ha van ilyen!

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-30 17:49   
2006-04-07 17:06, hunor:

Szerintem egy népnél nem a származásra – tényleg, esetleg már megdőlt az Ádám-Éva elmélet, mert ugye ha nem, akkor … ha igen, akkor … hm … - hanem tetteire kell odafigyelni. Ezek szerint sem többek, de kevesebbek sem vagyunk, mint a legtöbb nép, ergó sem szégyellni valónk nincs, de kiemelt büszkeségre (eltúlzott magyarkodásra) sincs okunk. Az utóbbival meg csak magunknak árthatunk.

Legyél "jó"!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-09 23:34   
Remelem most hogy lezajlottak a valasztasok, egy kicsit megnyugodtak az indulatok.
Hogy ne kelljen allandoan ismetelgetni magunkat, ezert kerdem nanoworldot, hogy mi az oka annak, hogy az "igazi magyarokat" eppen az elmult heten definialja es kiemelje ?

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-07 20:19   
2006-04-07 19:11, hunor:
-

Valamint ezt is modositani kellene szerintem, meg mielott ez a tudtommal Demokratikus Forum, Diktatorikussa illetve Igazsagtalanna vallna, mert itt ismetelten meghagytad Bobo uzenetet, es ezt igy nem tartom Demokratikus es Partatlan moderalasnak!!

Koszonom!

Nano

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-07 19:42   
2006-04-07 19:32, nanoworld:
-

-

Nem tudom, nalam teljesen uj temakent jott.

Moderalasi kerdes - annak is a helye a Moderalas cimu topikba, atkoltoztettem, mindenki itt olvashatja:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=151&forum=70&499

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-07 19:32   
-

Ertem, de akkor is osszefuggesbe hozhato a "Definicio"-val nem?

Nano

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-07 19:17   
-

A partatlansag es az elfogulatlansag jelet addva moderalnod kellene a Bobo uzenetet is nem?
Mivel, hogy valotlansagokat allit es ugyan ugy OFF TOPIC!

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-07 19:11   
2006-04-07 18:16, nanoworld:
-

Miert ne? Ezt nem zarja ki tudtommal a "definiciom". Vagy igen?

Nano
-

A beirasom nem cimzett, nem valasz valamire, igy termeszetesen nem kapcsolodik egyik korabbi hozzaszolashoz sem.

Hunor

BOBO UZENETE:

2006-04-06 23:33, nanoworld:

"Ne engedjuk meg, hogy mi legyunk Europa balekjai"

Ez egy vilagos allaspont!

Megmagyarazza a szamomra, hogy miert van nanoworldnak problemaja a vancouveri ingatlanspekulansok kinai nemzetisegevel, vagy a magyar epitoiparban beruhazo izraeli bejegyzesu cegekkel, miert kell Magyarorszag polgari demokratikus rendszeret a naci Nemetorszaggal osszehasonlitani, valamint hogy miert elegseges a cselekves helyett csak a sziveben, lelkeben magyarnak lenni valakinek.

Lehet hogy ez azert van, mert nem voltam, nem vagyok es soha nem leszek Europa balekja ?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-07 19:11   
Nanoworld,

utolso - Bobonak szant - uzeneted attettem a Moderalas topikba:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=151&forum=70&498

Ennek igy, ilyen modon nincsen ertelme, es nem lehetseges igy folytatni. Esetleges moderalas miatti reagalasok lehetsegesek a Moderalas topikban, bar ertelmet nem latom, hiszen nem toroltem semmit, csak koltoztettem, es mindket helyen ellattam megfelelo hivatkozasokkal.

Hunor

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-07 18:16   
2006-04-07 17:06, hunor:

"Oszinten: nem ugyanolyan jol kellene ereznunk magunkat magyarkent, a borunkben, akkor is, ha szaz evvel ezelott bantu neger altal megeresztett pigmeusok lennenek az oseink? "

Hunor

-
Miert ne? Ezt nem zarja ki tudtommal a "definiciom". Vagy igen?
Egyebkent ez eleg erdekes lenne ha igy lenne illetve ha ez derulne ki!
Nano

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-07 17:06   
Mas - magyarkodas?!

Ezt is csak ide merem beirni - rendszeresen kapok ostortenetrol szolo leveleket, miszerint a magyaroknak oseik hunok, szkitak, egyebek, es nem mindenfele csenevesz, lerobbant, stb. horgaszo nepseg. Es hogy erre buszkenek kell lennunk, es ezert buszke dolog magyarnak lenni. Oszinten: nem ugyanolyan jol kellene ereznunk magunkat magyarkent, a borunkben, akkor is, ha szaz evvel ezelott bantu neger altal megeresztett pigmeusok lennenek az oseink?

Hunor

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-07 00:16   
2006-04-06 23:47, SOM:
-

Kedves SOM,

Koszonom a bokot!

Nano

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó