2017. szeptember 21. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Németország >> Berlini magyarok - csevegés
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 következő lap )
 elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-04 20:00   
Isten hozott Berlinben Balázs!
Rólad már tudhattak itt, mert egy mozi a magyar házban a Te nevedet viseli
Ha összeröffenünk egy kávéra, itt ebben a topicban szervezkedünk. Ne tünj el!

Balazs__  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-04 01:12   
Sziasztok!

Ket hete Berlinben, es csak most talaltam meg ezt a forumot :) Igaz arra sem jutott azota idom, hogy gep ele uljek - de sztem ezt ti is megtapasztaltatok az elso idokben :) Latom egesz tisztes kis tarsasag gyult ossze, bar nem is csoda egy ilyen inspiralo es igazan multikulturalis varosban.

Ha esetleg terveztek kiruccanni es nincs ellenetekre egy kis tarsasag, szivesen csatlakoznek alkalom adtan. Reszemrol huszas eveiben jaro emberke.

Udv,
Balazs

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 15:01   
2004-12-02 14:43, Pompéry Berlin:
Jó, Judit, át is teszem a levelem oda!
Még meg sem köszöntem kedves és bölcs soraidat, mégpedig azért nem, mert még nem értem a "végére" az általad ajánlott topicnak!
Andi

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 14:59   
2004-12-02 14:39, mogyoro80:
Én sem gondoltam volna, hogy ilyen megtörténhet. (( Az anyu állandóan azt szajkózta, hogy "Ugye te csak magyarul beszélsz az Andréhoz?!?!?" (na mondjuk ő nagymama, szóval a keresztnév helyett mindig pár jelzős / birtokos szerkezet állt, mint pl. drága kis gyönyörűségem, kis manóm, stb.. , de most, nem ez a lényeg)
Engem ez az állandó kérdezősködés eléggé idegesített, sokszor válaszoltam agresszíven, hogy hagyjanak már békén engem ilyen hülyeséggel, már miért felejtene el egy gyerek magyarul, ha 3 éves koráig csak úgy beszélt? Isten bizony így is gondoltam!
Most lassan, de biztosan be fogunk költözni az új lakásba, ott végre kicsomagoljuk a könyveket, és elkezdhetem a "munkát". A Füzesi Zsuzsa könyvektől kezdve, a "Minden napra 1 mese" könyvig, olvasni fogunk!!! Minden gyerekkori könyvem meg van, szerintem én is nagyon fogom élvezni. Papa, meg majd mesél neki németül a Playbol-ból!!
Emlékeztek a pöttyös és a csíkos könyvekre? Ezekből is rendelkezem egy kisebb gyűjteménnyel!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 14:43   
A téma átalános jellegére való tekintettel javaslom, hogy lépjünk ki a szűk berlini körből, mi több, Németországból és folytassuk a Hogyan maradjunk magyarok? >> Beszéljünk magyarul?! rovatban ... -->

mogyoro80  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 14:39   
2004-12-02 12:27, Perec:

kedves anyukäk, bär nekünk meg nincsenek gyerekeink, nagyon erdekel ez a tema, hiszen az en uram se tud magyarul, igy midenkeppen ket nyelven kell nevelnünk. Viszont egy erdekeset hallottam - ill lättam: a vonaton egy vegyes häzaspärral utaztam. az anyuka magyar volt, az apuka arab, a csalä becsben elt es nemetül beszelt. volt egy ket eves forma kisfiuk, aki ugyan meg csak gagyogott, de a szülök bevalläsa szerint tökeletesen el tudta különiteni a ket ill härom nyelvet es mindig azon a nyelven välaszolt, ill a szolt a szüleihez, amelyiken az beszelt. ezek szerint müködik es ilyen korban meg talän nem läzadoznak?!?!

en mindenesetre hiszek nektek, olyannyira, hogy elkezdtem "felni" - hiszen eddig azt hittem, tök egyszerü. Vsz valahol a kettö között van az igazsäg es egyene välogatja... mindenesetre a magyar nyelvü gyerekfilmeket epp most väsärolom össze (olcso dvd-ket)

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 12:27   
Kedves Andi!

Nekem ugyan németországi tapasztalataim nincsenek gyerek magyarul tanításával kapcsolatban, csak angliaiak, de gondolom, az sem annyira eltérő. Ezt Judit tapasztalataihoz hasonló élményeim is megerősítik. A különbség talán annyi, hogy a férjem magyartudása nem valami fényes, a gyerek fokozottan érzi az angol nyelv hegemóniáját (egy ideje már nem udvariaskodok, hanem elmagyarázom annak, aki magyarországi látogatásaink alkalmával az angoltudását akarja a fiammal gyakorolni, szerintem miért is nem olyan jó ötlet ez ), és hogy a csata még nincs megnyerve. Küzdünk továbbra is.

Mivel most 9 éves, már eljutottunk odáig, hogy észérvekkel is képes felfogni, miért is kellene megtanulnia. Kiskorában sok mindent tudott, de aztán rengeteg ellenállási fázison mentünk keresztül, egy időben az "igen" és "nem"-en kívül nemigen mondott semmit, elvégre a barátai is mind angolul beszéltek. Az utóbbi kb. 2 évben aztán sikerült elmozdulni a holtpontról. Ez időnként népszerűségem észrevehető csökkenésével járt , pl. amikor "nem értettem meg" angolul, hogy mit akar.

Mindig próbáltam olyan dolgokat találni magyarul, amelyek egyébként is érdeklik. Például egy időben videót néztünk, Vizipókot meg hasonlókat. Az utóbbi egy évben rákaptunk a gyerekeknek szóló rejtvényújságokra. A skandináv keresztrejtvények különösen jók a szókincs bővítésére. Szókirakó játékot is képes már játszani. Mostanában magyar számítógépes játékokat is szoktunk néha együtt játszani. Emellett próbálok vele csak magyarul beszélni és rávenni, hogy ő is magyarul válaszoljon.

Mindez sok türelmet és időt igényel. Időközben rájöttem, fölösleges azzal idegesíteni magam, tökéletes lesz-e a magyartudása. Megteszem, amit tudok, aztán reméljük a legjobbakat. Ez utóbbit kívánom Neked is,
Perec

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-01 17:09   
2004-12-01 11:18, Andu:
-
Kedves Andu,

ha az ember valamit egyszer bevezetett, azon nagyon nehéz változtatni. Pedig adott esetben gyökeres változás lenne a megoldás: csak magyarul. Inkább mindent fordítani a környezetnek. Nálunk ez így ment és erről részletesen beszámoltam a hogyan maradjunk magyarok témakör különböző alrovataiban, ezért most ezt itt nem ismételném.

Egyetlen recept a konzekvencia, amely egyben nagyon tövises út. Nekem annyiban volt kedvezőbb a helyzetem, hogy férjem megtanult magyarul és nem volt a környékünkön német rokonság. Igaz, magyar sem.

Egy idő után a német nyelvű környezet automatikusan idő-és számszerű túlsúlyba kerül (óvoda, iskola, iskola+napközi, stb.), és sokkal kisebb óraszámban kell felvenni ezzel a versenyt. Ti ma itt tartotok. A legkisebb ellenállás útja a gyerek részéről természetes, ellenáll a fárasztóbb, tehát terhes anyanyelvnek. Én ezen a fülemen süket voltam és nem engedtem, hogy magyarul válaszoljon, "nem értettem" őt németül. Macerás, de eredményes módszer. Feltételezi persze, hogy magam is csak magyarul..., különben nem működik.

Vannak hullámok. Zsófi rendszeresen járt a nagyszülőkhöz, ahol 2-3 hét alatt felpolírozódott a nyelvkészség, szókészlet, majd itthon lassan megint eluralkodott a német dominancia. Kb. 14-16 éves lehetett, amikor kellő mennyiségű m.o-i tartózkodás után beállt egy szint, amelyet tudott aztán fáradtság nélkül tartani. Ekkortól voltak saját kapcsolatai, amelyeket csak magyarul tudott ápolni és ez elég motivációt adott a továbbiakban mindmáig. Minden esetre fontos a sikerélmény ahhoz, hogy a gyerek a 25. ellenállási fázisban is lenyelje a macerával járó békát. Erről is írtam.

Szerintem megéri e belefektetett energia. Zsófi maga is hasznosnak érzi --> lásd vonatkozó saját nézeteit. Csak bíztatni tudlak.
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=74&forum=33&118 - Ribizli üzenete 2004-02-03

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-01 11:18   
Kedves Judit és Elckerlyck!
Segítségeteket kérem "gyerek ügyben". A fiam az első (majdnem teljes) 3 életévét Magyarországon töltötte, sokszor távol az apjától. Nem is beszélt németül. Nem volt még 3 éves, amikor Bécsbe költöztünk és ott mindjárt mélyvíz, oviba kezdett járni. Lassan kezdett németül tanulgatni, de jellemzően magyar volt a fő nyelve. Otthon Győrben ált. magyarul beszélt az anyuékhoz. A problémám az, hogy újabban már nekem sem szól magyarul, ha kérem, hogy beszéljünk úgy, arra azt válaszolja, hogy nem ismer minden szót. Ugye az utolsó időkben itt vagyunk Nürnbergben anyóspajtinál, napközben ovi, és én is kénytelen vagyok hozzá is németül beszélni (kényelmesség), már hogy ne keljen még egyszer megismételnem a páromnak ill. "anyukának" a mondandóm, ők nem értenek magyarul. Ezt Ti hogy éltétek meg? Tapasztaltatok hasonlót a gyerekeiteknél? Ugye ez csak egy hullámvölgy, visszajön még az anyanyelve? Elfelejtette a régi dalokat, verseket, és nem engedi, hogy elmondjam, ill. elénekeljem őket. ( Nem túl jó érzés. Az anyukám jön majd 12-én, nem akarom, hogy rosszul érezze magát, egy hangot nem beszél szegénykém németül.
köszönöm: Andi

mogyoro80  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-01 10:32   
2004-11-30 23:22, Pompéry Berlin:

Azért nem mindenki MON-tag, aki berlini kocsmában magyarul beszél.

- hiszi a piszi

Szóval nem mi voltunk, de legközelebb Neked külön szólunk, ha megyünk kávézni. Csak hogy ne érezd mellőzve magad.
-

nem biztos, hogy el merek menni!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-30 23:22   
2004-11-30 15:25, mogyoro80:
-
Azért nem mindenki MON-tag, aki berlini kocsmában magyarul beszél.

Ámbár meglepetések érik az embert néha, mint engem a minap: Bemutatkoztam valakinek, aki olyan lelkesen üdvözölt, mintha régóta ismernénk egymást. Rákérdeztem és kiderült, hogy MON-olvasó. Így persze egyoldalú az ismeretség, de jólesett a kedvessége.

Szóval nem mi voltunk, de legközelebb Neked külön szólunk, ha megyünk kávézni. Csak hogy ne érezd mellőzve magad.

mogyoro80  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-30 20:10   
halllóóó!!

ez csak egy ártatlan kérdés, nem kell találkázni velem vagy ilyesmi. Csak így utólag vicces lenne,ha kiderülne, voltunk már majdnem testközelben /:)/

mogyoro80  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-30 15:25   
sziasztok!

szoval en is berlini volnek es ahogy igy olvasgatok, kezd gyanus lenni a tärsasäg.

letezik, hogy volt egy talälkozo kb. szeptemberben a kulturbrauerei-näl egy sarki kiskocsmäban? ((prenzlauer berg, danziger str. - ecke lychener str.) mi ugyanis a mellette levö indiai "etteremben voltunk" es kb 5 m-re magyar szot hallottam.

Christil  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-30 10:56   
Sziasztok!

Megyek majd Lübeckbe a karacsonyi piacra es megnezem a marcipan gyarat. Van kedve valakinek velem jönni? Persze ha ideje adja. Meg en sem tudom mikor megyek pontosan, de aki jelentkezik azzal majd egyeztetünk.
Üdv!

Kriszti

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-27 22:55   
2004-11-26 22:26, Mary:
-
...berakunk majd a "zöld paplanos ágyba", persze külön-külön!
-
Akkor mi értelme lenne kettesben Nürnbergbe menni!? Elckyiiiiiii, akkor inkább menjünk máshová! Persze, csak ha nem leszel megint borostás.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 22:26   
2004-11-26 18:18, Pompéry Berlin:

Ach, azt hiszem, Elcky is kibír két temperamentumos hölgyeményt könnyedén! De tényleg jobb volna, ha ti jönnétek megnézni a mi kis Christkindlesmarktunkat. Szállást kerítünk, berakunk majd a "zöld paplanos ágyba", persze külön-külön!

Christil  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 19:21   
Sziasztok!

Nagyon jol ereztem en is magamat veletek! Jo volt vegre egy jot beszelgetni magyarul, es raadasul veletek. Koszonom Elcky a levet. Es Juditnak a forumon alkotott velemnyet rolam. Jol esett.
Remelem legkozelebb is osszefutunk es masok is szandekoznak majd eljon es nem kihagyni egy ilyen jo összejövetelt.

Üdvözlet Nektek!
Kriszta

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 18:18   
2004-11-26 11:49, Mary:
-
Mary, mi jól bírjuk a gyűrődést. (Elcky nevében persze nem nyiltakozhatom, de saccolásom szerint ő is.)

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 13:06   
2004-11-26 11:49, Mary:
- ajánljuk és apjaikra hagyjuk, mi pedig kiruccanunk egyet Berline. De mielött megijednél: télen nem utazunk, túl hideg
-

Ezzel vigyázz, mert a végén még szólok, hogy mikor megyek legközelebb, és felajánlom, hogy magammal viszlek benneteket. Amúgy most 29€ a vonatjegy az ICE-re is, szóval jobb mint a kocsi... viszont így nézve egyszerübb ha az a pár berlini jön megnézni a Christkindelsmarktot minthogy az a sok nürnbergi menjen Berlinbe...

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 11:49   
Kedves Judit!

Ne fesd az örödögöt a falra, mert mi eléggé spontán leányok vagyunk, megtörténhetik, hogy a sok gyerköcöt isten kegyelmébe ajánljuk és apjaikra hagyjuk, mi pedig kiruccanunk egyet Berlinbe. De mielött megijednél: télen nem utazunk, túl hideg van, föleg ami a kulturális programot illeti. Mi bizony készségesen hagynánk magunkat vezetgetni Ribizli által, akárhová. A szállás nem probléma, amint te is észrevetted, minek aludni, ha alkalmunk kerül éjszaka is füt-fát összelocsogni.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 01:29   
Üzenet a bajor hölgyeknek. (Andi & Mary)

Téma, beszédkészség Berlinben is akad. Ezen fölül kínálunk még kulturát, alternatív városvezetést - lásd alább -, amelynek koronázatlan királynője Ribizli. (Vicc nélkül, felfedezett ebben egy óriási üzleti lehetőséget, de családtagoknak (MON-család) persze ingyen.)

Ha ennyit beszéltek, akkor nem értek rá aludni, így szálláshelyre tulajdonképpen nincs is szükségetek, de azért proforma felajánljuk lehetőségekeinket. Masszív csoportos fellépés időben jelzendő.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-26 01:21   
Szóval: Kriszti talpraesett, nyitott, kíváncsi, pozitív gondokodású, szerencséjének teljes tudatában lévő, egészséges önbizalmú, kedves mosolyú, csinos újberlini lakos, aki épp szünetelteti még meg nem kezdett főisk. tanulmányait és helyette az élő Berlint, valamint az élő német nyelvet tanulmányozza gyakorlatban. Közben 3 gyerekre vigyáz.

Elcky csak nejének fizikai és lelkiállapotára vigyáz, nagyon meghatóan és salátát is készített volna a találkozó után, hogy késő este érdemes legyen hazatérnie, de a telefonbeszélgetés foszlányaiból úgy tapasztaltam, hogy L. enélkül is hajlamosnak tűnt.

Szerény magam arra vigyáztam, hogy ne büntessen meg a rendőr helytelen parkolásért. Sikerült kivédenem.

Beszámolhatok még arról a sajnálatos kulturális veszteségről, amely a várost érte. Sajnos a kávéház fölött/mellett működő patinás értelmiségi mozi bezárt, így ma már a Steinplatz-on csak a kávéház van néhány filmplakáttal a falon.

Mire kijöttünk, már besötétedett, Krisztit hazavittem - jó helyen lakik. Andikám, szólj, ha kihagytam volna valamit!

Persze, hogy kihagytam: a mi macskánk, ill. a bennünket adoptált kandúr - 6ésfél kiló, szénfekete és Pablo névre hallgat - nem tudjuk, hogy hány éves, de legalább 7-8, lehet, hogy 10 felé.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-25 17:41   
Kedves Elcky!

Én is köszönöm a beszámolót, örülök neki nagyon! Kár, hogy ilyen messze vagytok, mi is bevágódtunk volna oda Andival (mint a meteorit ). Csak nekünk mindig az a gondunk, hogy hogyan lehetne egyszerre enni is és beszélgetni is. Általában éhesen maradunk. No meg veletek is lett volna amit dumcsizni, az biztos. Mindenesetre üdvözletem a berlini társaságnak!
Szeretettel:
Mary

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-25 17:04   
2004-11-25 15:48, elckerlyck:
Köszönöm a beszámolót! Hát igen, akinek humora van, az ért mindent!!

Én pedig azt hittem, hogy az ilyen "gyönyörű" pólokat egyre többen hordják, a nosztalgia miatt! Szerintem Te most nagyon időszerű voltál, az évforduló kapcsán! Kár, hogy Maryval nem lehettünk ott! Szívesen megismertünk volna Benneteket!
De mi sörözünk ám!!
Meg aztán 2 óra nekünk nem is elég, beszélünk mi eleget!!!
Andi

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-25 15:48   
Kriszta által alább leírt külsöben egy mosolygós, kedves fiatal nö azonnal felismerte a konspiratív asztaltársaságot a DDR T-shirtröl, amit West-Berlinben kevesen hordanak. Pár perccel késöbb csatlakozott Judit is - a töle megszokott eleganciával. Toprongyos és borotválatlan csak én voltam - ami szintén nem szokatlan.
Kriszta ananászlevet, Judit Latte macchiato-t, én tonicot és tejeskávét ittam, az együtt töltött két óra alatt három piros gauloise-t szívtam el.
Rendesen ollóba fogtuk Krisztát, elmeséltettük vele, hogy, s mint került Berlinbe, mit csinál, hogy érzi magát. A beszélgetés nagyon érdekes, szellemes, kellemes volt, szóba került egyebek mellett "Gott und die Welt".

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-25 15:25   
2004-11-25 15:18, elckerlyck:
Kedves Elckerlyck!
Örülök, hogy Ti is találkoztatok!! DE!! Lehetne egy kicsit bővebben hallani az emlékezetes napról? Onnantól, hogy ".beléptem és mondtam, hogy jó napot kívánok! .." (úgy is élvezetes, ahogy a nagymamám mesélné: Mi volt rajta, mit mesélt, hány éves, hol lakott, hány éves a macskája..stb. ! Kis Fürtikém el tud mindent mesélni Ádámtól Éváig! )
Andi

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-25 15:18   
Kedves Judit, kedves Kriszta,
köszönöm a szép estét, nagyon jól éreztem magam közöttetek!

P.S.: jelentem: megborotválkoztam.

Christil  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-24 16:30   
Oranienburger strasse. Elirtam a veget.

Christil  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-24 16:28   
Szia budap!

En meg ajanlom nektek az Oranienburg strasset megnezni es ne hagyjatok ki a Potsdamer platzot, ott is van H&M es egy jo 3D-s mozi.
Jo szorakozast Nektek budap!

Kriszta

Christil  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-24 16:24   
Sziasztok!

Megyek en is! Tiszta jo lesz remelem! Aztan engem is varjatok am meg! En rajtam egy feher oldalt cippzaros kabat lesz, es vilagos kek farmer. Ha valaki megismer, kiabaljon ram!

Üdv!

Kriszta

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó