2017. november 23. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Németország >> Berlini magyarok - csevegés
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 következő lap )
 galkata  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-14 11:48   
2011-07-14 09:17, Katzenmutti:
-

Köszönöm előre, nagy segítség lenne.

Üdv. Kata

galkata  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-14 11:30   
Köszönöm Hunor.

Katzenmutti  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-14 09:17   
2011-07-13 15:31, galkata:

-

Szia Kata, én ezzel foglalkozom, lakásokat adunk el, és aztán bérbe. Mivel javarészt felújított lakások, így nem túl olcsóak, sőt bútor sincs bennük, de körbekérdezek, hátha valakinek lenne egy szobája kiadó.

Üdv, Emese

Katzenmutti  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-14 09:15   
2011-07-12 19:20, agnesmuvesz:
-

Nem, még nem hoztunk össze semmit, elég kevés volt a reakció Én kábé 3x voltam a Simplában, és egyszer egy 3 fős magyar társasággal futottam össze, de van pár magyar dolgozó is Én nem sok magyart ismerek itt, személy szerint kettőt, ezért is gondoltam erre a találkára...

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-13 20:19   
2011-07-13 20:08, hunor:
-

Meg is találtam ama infós leírást, ide kattints:
http://globlog.nolblog.hu/archives/2009/05/04/Mindenkinek_aki_rovidebb-hosszabb_idure_Berlinbe_igyekszik/

És itt a poszt végén találsz bőséges linkgyűjteményt.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-13 20:08   
2011-07-13 15:31, galkata:
-

Szia Kata,

nézz körül a Németországba menni... c. topikban, illetve lapozgass visszafele a topikban (a cím alatti számokra kattintva), Pompéry Berlin egyik írásában megosztott hasonló infókat.

Illetve, van a hozzászólók között más csiki is, hátha ők szintén jelentkeznek.

Hunor

galkata  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-13 15:31   
Sziasztok,

nevem Kata (26), jelenleg Csíkszeredából írok, és augusztus 1-től kezdem meg egy pályázatomon belül a munkámat egy berlini szervezetnél. Jelenleg lakást keresek, ami meglehetősen nehéznek bizonyul ilyen távolból. Ebben szeretném kérni a segítségeteket, ha esetleg van ismerosotok, aki szobát ad ki, vagy van más tanácsotok, szívesen fogadom. Tekintettel, hogy egy ösztöndíjból kell megélnem, és minden költségeimet fedeznem, nem engedhetek meg magamnak luxust, ezért egy gazdaságos lakást keresek.

Előre is köszönöm a válaszotokat.
Üdvözlettel,
Kata
galkata@gmail.com

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-12 20:08   
2011-07-12 19:39, agnesmuvesz:
-

Hááát, pont ezért mondtam, hogy menj, nézd meg, mert akkor tudnánk erre a választ! De gondolom, hogy a senkinél mindenképpen többen lesznek.

Hunor

agnesmuvesz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-12 19:39   
Miért most akkor sok a magyar vagy abszolút senki?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-12 19:34   
2011-07-12 19:20, agnesmuvesz:
-

Itt a Szimpla honlapja:
http://www.szimpla.de/berlin/home/?Itemid=26

TIPP: menj el valamelyik este, számold meg, hogy hány magyar látsz, és írd be ide is!

Hunor

agnesmuvesz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-12 19:20   
2011-06-20 12:34, Katzenmutti:
-

Szia!

Összehoztatok már egy talit, sokan jöttetek össze? Én nem igazán ismerek itt magyarokat, pedig már 4 hónapja lakom itt kb. Valamikor még találkozó?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-07-05 11:05   
Kedves Ananke,

menni fog a hozzászólás, ha a topik neve alatti Üzent küldése feliratra kattintasz.

Az üzeneteket viszont költöztettem, mert ez a téma csak itt lehetséges:

INFÓTÁR: Németországban - Letelepedés, ügyintézés, helyi infók
http://magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1682&forum=4&3652

Hunor

Katzenmutti  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-06-20 12:34   
Sziasztok,

én már több, mint 1 éve vagyok itt Berlinben, de még nem jutottam le idáig, hogy be is mutatkozzak A Krisztit ismerem innen, szomszédok vagyunk és már régóta ismerjük egymást. Szívesen találkoznék én is magyarokkal "heeee-vel" vagy anélkül is ))
Az éttermekkel kapcsolatban én a múltkor egy olasz étteremben voltam és annak török tulajdonosa volt, de ettől függetlenül tökéletes volt!
A Volkshochschulét én is ajánlom, ár-érték arányban szuper. Egy másik iskolába is jártam 3x-os áron, nem volt rossz az sem, de minek fizessen sokat az ember, ha nem muszáj. Nem beszélve arról, hogy egy 20-as csoportban, más "népekkel" együtt szuperül lehet gyakorolni a németet
A Szimpla tőlem 10 perc sétára van, igazán összehozhatnánk ott egy találkát???
Mit szóltok?

Czirjak Mesi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-06-04 15:57   
Sziasztok,

lattam, hogy a VHS-rol volt szo, es ajanlani tudom a lichtenbergi (Paul Julis str.) iskolajukat, ahol egy magyar tanarno is tanit, Andrea Gerth. Ha tovabbi kerdes lenne a sulirol (pl. modszerek, stb.) szivesen elmondom a tapasztalatom.

Udvek,
Mesi

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-05-03 00:47   
2011-05-02 16:41, Lienia:
-
... étterem, kávézó, ...
-

Olvasd vissza ezt a rovatot. Más is feltette már ezeket a kérdéseket, nem akarom kéthavonta megismételni a választ.

Nem ismerem hitbéli irányultságodat, de most szombaton, pl. lesz protestáns magyar istentisztelet (havonta 1x van, utána mindig közös kávézás), ahol fiatalok is vannak, élükön a rendkívül intelligens és jó prédikátor Nagytiszteletü úrral.
http://berlin.lutheran.hu/

Lienia  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-05-02 16:41   
Sziasztok!

Nagyon köszönöm az eddigi infókat, és ha bárkinek további tippje, ötlete, tapasztalata van, (nem csak nyelvtanulás kapcsán, étterem, kávézó, kirándulási lehetőség, magyar élelmiszerek beszerzése, stb...) akkor továbbra is várom! Azt is, ha valaki csak szeretne megismerkedni, beülni egy kávéra!

Szép Napot!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-05-02 15:41   
2011-05-02 15:38, Pompéry Berlin:
-
Kurzusok:

http://www.berlin.de/vhs/kurse/deutsch/integration.html
avagy
http://www.berlin.de/vhs/kurse/deutsch/deutschfremd.html

Nem tudom, hogy Neked melyik jön szóba.

Továbbá kerületenként is kereshetsz, hogy mi van a lakhelyedhez a legközelebb

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-05-02 15:38   
2011-05-02 15:27, bringi:
-
Sziasztok! Mi fél éve vagyunk kinn, és beíratkoztunk a "volkshochschule"-ba nyelvtanfolyamra. Azon túl, hogy remek a társaság, (mármint az osztálytársak), jó a hangulat, és egész jól haladunk. Szívesen ajánlom mindenkinek, aki tanulni akarja a németet!

bringi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-05-02 15:27   
Sziasztok!

Mi fél éve vagyunk kinn, és beíratkoztunk a "volkshochschule"-ba nyelvtanfolyamra. Azon túl, hogy remek a társaság, (mármint az osztálytársak), jó a hangulat, és egész jól haladunk. Szívesen ajánlom mindenkinek, aki tanulni akarja a németet!

Lienia  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-05-02 10:52   
Sziasztok!

Párommal április végén költöztünk Berlinbe.
Őt a munkája szólította ide, engem pedig Ő.
Szabadidős programok, kikapcsolódás, tapasztalat csere, és esetlegesen nyelvtanulás céljából szeretnénk megismerni itteni magyarokat, akár párokat, gyermekeseket is.
Én nyelvismeret hiányában, szívesen veszem a segítséget, ha valaki tud esetleg magyar nyelven is beszélő német nyelvtanárt, vagy jó tippet a gyors és hatékony nyelvtanuláshoz.

Aki úgy érzi szívesen megismerkedne velünk, vagy tudna segíteni, tippet adni nekem, annak várom levelét a briginet.kovacs@gmail.com emailcímre.

Előre is köszönöm!

Szép napot!

bkriszti82  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-29 15:05   
2011-04-08 18:11, akinóM:
-
Szia!

èn fél év vagyok itt. Szívesen taliznék magyarokkal Ha van kedved írj.

Bkriszti22@gmail.com

bkriszti82  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-29 15:03   
2011-04-15 00:30, agnesmuvesz:
-
szia!
èn fél év költöztem Berlinbe, ha van kedved esetleg összefutni, csak írj egy mail-t:)
bkriszti22@gmail.com

Üdv.'
Kriszti

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-26 21:52   
2011-04-26 18:32, Pompéry Berlin:
-
Sajnos ez a helyes meglátás. Még Münchenben tett korábbi tapasztalatom, amennyiben magyar publikum alakult ki, azt hitték hogy sörözöbe ültek be, amiböl egy étterem sem létezhet. Amikor a gazda felszólitotta öket, hogy azt máshol is megtehetik, akkor viszont megsértödtek. Ez is egy probléma volt és az ma is, hogy a magafajta sem segiti elö a magyar éttermek "fellendülését", még a magyar sem megy.

Lipcsével kapcsolatban korrigálnom kell magam, Drezdát akartam irni, mert ott a magyar étterem még nivósnak nézett ki.

Toeby

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-26 18:32   
2011-04-26 02:41, retro21:
-
... Magyarkonyhárol csak egyet tudtam eddig berlinben de álitolag megszünt hála a németek izlésének "amit nem ismerek nem érdekel".
-

Nem a németek izlésével van itt a baj, hanem a Berlinben évtizedek óta rendszeresen újból és újból próbálkozó magyar vendéglátósok értetlenségével, illetve otthonról hozott köldöknézésével. Az, hogy a Balatonon jól megy a "typisch magyarrosch" csárda és egész szezonban megtöltik a németek, abból egyáltalán nem következik, hogy ugyanaz az évtizedek óta otthon (is) változatlanul ápolt állandó magyar klisé a berlini irdatlan nemzetközi versenyben is megállja a helyét. Azt figyeltem meg az itt eltöltött immáron 36 év alatt, hogy a mindenkori magyar vendéglős mindig önmagából kiindulva akarja eladni azt, amit ő nemzetileg nagyszerűnek tart és ami megy is: Bp-től a Balatonig , de itt nem.

Teszi ezt, mert
- nem végez(tet) előtte környezettanulmányt: nem nézi meg, hogy a környékén még hány étterem van, azok milyenek, kikből miért és hogyan élnek meg
- nem dönti el előre, hogy kit akar megnyerni célpublikumnak,
- nem alakít ki erre egy marketing stratégiát,
- nem tudja, hogy a magyar konyha csak Magyarországon világhírű
- csak a magyaros giccsből és kliséből építkezik - anélkül, hogy felismerné, hogy az mitől és hol működik --> itt miért nem
- és hamár klisé, akkor mindezek mellett sajnos nem rendelkezik azzal a sármmal, lendülettel, hangulatteremtő képeséggel, ami bármelyik 0815 olasznál fellelhető.

Eredmény: eddig Berlinben még minden magyar étterem előbb vagy utóbb tönkrement - úgy Ny-Berlinben mint az egyesülés óta keleten. (Már előre látom a legfrissebb próbálkozás sorsát, ami szintén a fenti kaptafára megy. Még a nagy erőbevetés és lelkesedés sem fogja szerintem hosszú távon sikerre vinni, noha tiszta szívből gönnolnám neki. Nem szakemberként, "csak" magyarként, utóbbi jogán ismerni a kötelező standart magyar ételeket, a konvencionális borvidékről 1-2 átlagos borászt, továbbá hinni abban, hogy az Erős Pista egyedülállóan nagyszerű: nos, ez nem lesz elég.)

Egyedül a Szimplának sikerült, de az nem "magyarosch". Amennyiben magyar, úgy az a multikulti bp-i Szimpla helyi változata, vagyis inkább fiatalosan globális, magyar (és nem csak magyar)intellektuális rétegkultúrával felturbózva. Nem az átlagnémetre=mindenkire épít, hanem a prenzelbergi fiatalokra, ha úgy tetszik, egy speciális piaci szegmensre. Ez az eddigi magyarok vendéglátós próbálkozásokhoz képest merőben új koncepció, ami alapvetően nem magyaros. Úgy tűnik, hogy működik - remélem, hogy sokáig, amihez őszintén szorítok!

Nota bene, retro, ha fiatal magyar társaságra vágysz, ott találhatod meg leghamarabb.
http://www.szimpla.de/berlin/home/?Itemid=26

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-26 16:06   
2011-04-26 02:41, retro21:
-
Halló Retro21,

a különbözö konyhákkal kapcsolatban csak azt tudom mondani, hogy a 70-es és 80-as években a balkán éttermek nagyon kedveltek voltak. Szerintem értették, hogy miképp teremthetnek jó kapcsolatott a német vendégekhez. A konyhájukat is ismerte mindenki, mert kb. évi 6 millió német látogatta a balkán tengerpartot. Késöbb kisebb visszaesés után ismét belelendültek, de csak a nivósabbak maradtak meg.

S mindezt ugyanolyan jól értette a kinai is, s késöbb az olasz letarolt mindenkit. Ugyanis a 80-as évek vége felé Németországban átálltak a könnyebb konyhákra, ami az üzemi konyhákra is jellemzö volt, de ugyanúgy megtörtént az a menzákon is. És egyre gyarapodtak a különbözö nezetiségü konyhák is.

A probléma a magyarral inkább az, hogy a magyar ember eleve nem nyitott az idegen konyha felé, talán az utóbbi generációknál jelent meg ebben inkább változás. A másik, hogy nem találta meg a konyhájával a kellö kapcsolatot a németekhez, annak ellenére, hogy sokan jártak Magyarországon, s tudják is, mit kinálnak fel, s legtöbbször pozitivan is nyilatkoztak arról. Tehát az a vélemény, hogy a németen múlik a magyar konyha látogatlansága, az teljesen téves.

Ha a német nem lenne nyitott az idegen konyha iránt, akkor nem létezne annyi más nemzetiségü étterem sem. Ez helyenként is változó. Pl. Hamburgban lejárhatod a lábad, mig egy olasz éttermet találsz, de fagylaltozót sem igen.
A bajoroknál Münchenben is inkább a bajor konyha dominál.
Berlinben, ugyan multi-kulti, ott is keresgélheted, hogy hova is mehetsz. A város jó része abszolut steril, olyan mint a düsseldorfi és kölni Altstadt, nem létezik, kisebb "szigeteket" találsz nagy tömeggel. Jórészt hiányoznak az idegen konyhák, de még a saját konyhájukkal is szüken vannak.

Lipcsében pl.a magyar étterem egy kicsit félreesik. Mig a központban nem találsz az éttermekben helyet, addig a magyar pincérek az ajtóban álldogálva társalognak.

Másik példa az olasz Pietrónk. Étterme aránylag látogatott volt, mert a körúthoz közel esett. Családi vállalkozás. Pietro, maga egy fakir ember, de mivel kézfogással fogadott és bucsúztatott az ajtóban mindenkit, egyet mást elnézett neki az ember. Nejecske a konyhában, Tochter a pult mögött, Opa, Oma, stb, s mindez jól ment addig, amig a család szét nem hulott, valószinüleg a kemény munka miatt.
Ezzel csak azt akartam kifejezni, hogy az olasz hovatartozás nem garancia az üzletre, kell a megfelelö fellépés és háttér is.

De mindennek a lényege, hogy sajnos ezt a magyar nemcsak hogy nem uralja, hanem nem is érti. Még a megváltozott viszonyok között Magyarországon sem. Erröl legendákat irhatnák. Budapesten sem sok éttermet ajánlhatnák senkinek, ha kimondottan magyaros konyhát keres. Eddig még a Sipost találtam Budán a legjobbnak.

Toeby

retro21  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-26 02:41   
2011-04-26 00:37, Toeby:
-
Nekik csak a szövegem nem tetszett hogy "heee" de erröl sajnos nem tehet az ember mivel minden magyarországi megyének meg van a maga tájszolása és innen eredhetnek dolgok is. Mint pl a szegediek, nyiregyháza környékiek és igy tovább.
Azt hogy könnyen ellehet-e tanulni a mexikoi konyhát erre csak az a válaszom hogy 2 éve dolgozom a cégnél. Sajnos az nekem sem tetszik hogy nem sok mexikoi ember van nálunk viszont egy chiléböl érkezetett feltudok mutatni és sajnos ö van a legközelebb mexikohoz. Viszont azt a hangulatot probáljuk csak megütni amit mexikoikal lehetne elérni de sajna elég kis sikerrel. Magyarkonyhárol csak egyet tudtam eddig berlinben de álitolag megszünt hála a németek izlésének "amit nem ismerek nem érdekel".

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-26 00:37   
2011-04-25 22:53, Pompéry Berlin:
-
Kedves Pompery Judit,

ez nem letolás volt. A Farmersben pl. többnyire lengyelek a pincérlányok, szakácsuk, mint olyan nincs, mert valószinüleg csak betanitottak. Ebben most mi az argentin? (De az egerek rohangálnak az asztalok között.) De a többi argentinnál is meg kell nézni, mit tesznek az asztalra. Megjegyzem, a nivó korábban magasabb volt, amikor még a valódi argentinok kezében voltak az éttermek. Most már kevés van belölük, legalábbis az egyediekböl.

Mi gyakran járunk a portugálhoz. Minden portugál tudja, hogy az honfitárs. Ha portugál, akkor elsösorban már öket kell hogy vonza. Ha a portugál nem megy az álportugálhoz, akkor az üzlet sem megy, mert akkor a német, s a többi sem megy.

A mexikóinál kell hogy azt érezd, hogy valóban mexikóban vagy. Ez minden étteremmel igy van, különben halálra van itélve. Természetesen elöfordulhat, hogy a neje mexikói. Azt viszont kétlem, hogy egy rövid idö alatt eltanult konyha az igazi lehetne. Nem egyszerü a gasztronómiában helytállni.

Konzervativ révén, inkább magyar legyen, amiböl amúgy is kevés van, s ami van, aránylag vagy nem igen keresett, de lehet nivó alatti is. Pl. én itt Kölnben és környékén egy magyar éttermet sem ismerek, amire azt mondhatnám: "Most megyek magyart enni". A legutolsó a "Tante Gizus" volt, de a 70-es évek elején öregség miatt feladta az üzletet. A rétes (osztrák) jó volt nála, de a gulyást megszórta alaposan köménymaggal, amit én olyan formában nem ismertem, s igy nem is lehetett magyar. Gondolom mások sem nagyon.

Toeby

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-26 00:18   
Az angol a francia meg a magyar vitatkoznak, hogy melyikük nyelvében tér el jobban az írásmód a kiejtéstöl.
Az angol hozza a példát: Mi azt írjuk, hogy like, de azt mondjuk, hogy lájk.
Erre a francia: Az semmi, mi pl. azt írjuk, hogy quarante és úgy ejtjük, hogy káront.
A magyar is felhozza a példát: Hát nálunk pl. azt írják, hogy "Jó napot kívánok kedves vásárlónk, mivel szolgálhatok?" és úgy ejtik, hogy "heeee?"

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-25 23:23   
2011-04-25 22:53, Pompéry Berlin:

Pedig klasszikus Gondolj csak Arany Jánosra. Igaz, a figura, akinek a szájából elhangzik a "hé paraszt melyik út megyen itt Budára?" nem lopta be magát a szívünkbe

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-04-25 22:53   
2011-04-25 22:41, Toeby:
-
... Mindenki inkább azt csinálja, amihez ért, s amihez a tradiciója is köti.

-

Toeby,

azért ne told le Mexikó-ügyben. Nincs az megírva, hogy szórványmagyarnak csak magyarul szabad főznie.

Nem tudjuk, különben hátha ért hozzá, mert pl. mexikói a társa, élt ott éveket vagy csak kitanulta a szakmát. Nota bene, a keleti belvárosban néhány éve egy mexikói étteremben véletlenül magyar pincérlányra bukkantunk, aki azt megelőzőleg sokáig a majdnem szomszéd magyar vendéglátóipari egységben dolgozott. Szóval van ilyen, nem ez a gond.

Konzervatív lévén én inkább az "üzi" ellen vagyok, valamint nem tekintem megszólításnak a "heeee"-t. Semmilyen nyelven.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó