2018. október 19. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Család, szabadidő, érdekességek >> Kertészkedés
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 következő lap )
 egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-02-23 20:52   
Kedves Bovi!
Itt az ideje, hogy - amint nagy elődeink rendszeresen tették - a gyümölcsfák törzsét fehérre meszeljük!
Miért is?
- Hogy részesegen hazafelé menet neki ne menjünk? - Rossz válasz...

huba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-11 09:27   
Már az alma sem az, ami volt...

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-10 17:10   
2008-01-09 17:53, Pompéry Berlin:

Egyéb hasznosítható tanácsok?

Ha nem akartok krumplit termeli, a spárga is szereti a homokos talajt
Sőt, a szőlő is

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-09 18:43   
Hasonlóan olvastam valamit én is a krumpli Európába való betelepítéséröl. Egy neves francia személy, egy "Ludwig néhány" korabeli idöben nyilvánosan kijelentette, hogy itt és itt valami növényt ültetett aminek földalatti része ehetö és udvariasan kéri, hogy azt ne lopják el.

Na természetesen ellopták és igy elterjedt a krumpli termelése Franciaországban is.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-09 17:53   
2008-01-09 15:35, Tihi:
-
1.) Hm. Asszem ez a mi esetünkpen spec. nagyon visszaütne ...

2.) ezen még gondolkozom. Majd javasolni fogom családi társbérletünk müszaki igazgatójának. A "nagyon megnyugtató" az igaz.

3. Igazság szerint ezt tesszük nagyáltalánosságban. Azonban ezen a homokos, virágföldet teljességgel nölkülözö talajon csak a Szahara sivataga jönne be néhány év alatt garantálható biztonsággal, ha nem esne ahhoz túl gyakran az esö. Krumplit pedig nem termesztünk. Ugyanis nem véletlenül reklámozta utóbbit Nagy Frigyes errefelé - mert más nem-igen nö meg a homokban - úgy 300 évvel ezelött, miután elrendelte a kötelezö krumpliültetést, majd kiment a földekre megnézni az eredményt és a politikai nyomaték kedvéért leült a mezö szélén sültkrumplit enni.

Egyéb hasznosítható tanácsok?

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-09 15:35   
2008-01-08 11:56, Pompéry Berlin:
-
Nem vagyok "szagértö" de azért egy-két jó ötlet:
1. a kellemtelen szomszédot meg kell nevelni, hogy viselkedjen, pl megfenyegíteni, hogy feketén foglalkoztat takarítót, kertészt, vízvezetékszerelöt stb. és ezért feljelentetitek.
2. olyan fünyíró gépet beszerezni ami nem gyüjti, hanem összazúzza a levágott füvet és otthagyja elszórva gyepen, ezt a fünyírógépet "bio-fünyírógépnek" is nevezik és már a neve is megnyugtató.
3. abbahagyni a gyep gondozását, se mütrágya se locsolás, legyen ott egyszerüen "fü" Ha lesoványul a talaj, akkor ott esetleg évek után vadvirágok fognak nöni és szépen virágoznak tavasszal, egyszerüen élvezzük a látványt.

Ezek csak ötletek, nem kötelezök betartani, de én így csinálnám.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-09 15:02   
Valami félrértés lehet itt, igaz "kertészkedés" a topik, de én itt élek és egyáltalában nem kertészgetek, ezt csak így mondják, semmit nem termelek, a zöldséget inkább a piacon veszek jó minöségben. De hova máshová írjam be kis apró élményeimet?

Nekem van egy telkem, azon van lakásház, külsö raktárépület, kis pad és szönyegeket levegöztetö állmány, a nagy fák közé kifeszített szárító kötél a kimosott ruháknak, biokomposztor és szárazszemét kuka. Ami megmarad szabadon a telken az az udvarom, ahol nem kertészkedek, de rendben tartom és gondozom. Nem mondhatom, hogy udvarozok, mert azt megint valakik félrértenék félreértenék.

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-09 08:52   
2008-01-08 17:14, egyedls:

Ilyenkor legfeljebb csak keresztet, bufencet, vagy téli tarhonyát lehet vetni...

Mi 1000km-el nyugatabbra vagyunk tőletek )

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-08 17:14   
2008-01-08 15:02, bovi:
Csak találd meg, ha megjött a tavasz!?
Ma csöpögött az eresz, de a talaj még nem látszik a hó alatt. Ilyenkor legfeljebb csak keresztet, bufencet, vagy téli tarhonyát lehet vetni...

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-08 15:02   
Nemcsak beszélek róla, ma eldugdostam néhány nárciszhagymát is
Itt ma olyan szép az idő, hogy kell valamit kint tevékenykedni!

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-08 13:40   
2008-01-08 11:56, Pompéry Berlin:
"...mitől ilyen aktív ez a rovat, t.i. mi a csudát lehet kertészkedni most..."

Maris néni gyón a papnál:
- Atyám! A szénakazal tövében a juhászgyerek letépte rólam a ruhámat és háromszor megerőszakolt!
- Kedves lányom! Ezt már ezerszer meggyóntad nekem az elmúlt 40 év alatt!
- Tudom, atyám, de olyan jó beszélni róla...

Talán, mert most elég csak beszélni róla?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-08 11:56   
Hosszasan tűnődtem, hogy mitől ilyen aktív ez a rovat, t.i. mi a csudát lehet kertészkedni most, amikor nem hogy nincs mit csinálni a kertben, de épp orra estem a ház előtti jeges úton?!

Nos, a komposztálás nálunk sem megoldott feladat. Előrebocsátom, mi nem-igen szorgoskodunk a kertben. Időnként jön Marek - már amikor ő ráér - és lenyírja a füvet, ill kigyomlálja azt, amit szerinte kell. Szóval, ilyenkor a lenyírt fóvet felhalmozza a kert végén az ősi facsoport alatt. ennek a módszernek két alapvető hátránya van:
ad1 az eredmény ronda
ad2 a szomszéd állandóan megjegyzéseket tesz. Azt állítja, hogy újabban megjelentek nála a patkányok és egyenesen a mi halmunk alól jönnek (?!)

Korábban a sufni mégétt egy bokor árnyékában tettük ugyanezt, de ezt a sarkot a szomszéd a fenti megjegyzéssel elhordatta velünk. (Különben a patkányokban nem hiszek, ennek nyomát sem láttuk a komposztdomb felszámolásakor.)

A máshol használatos tartály nálunk azért alkalmatlan, mert a telek 1150m2 és a ház alapterületét levonva még mindig nagy a fűfelület. A zsákolást férjem ellenzi, mert az drága. A végeredmény = halom, majd annak elhordatása kétévenként először a ház elé letett szemétkonténerbe, aztán annak elvitetése - szerintem szintén nem olcsó, mert így a kertészt duplán kell megfizetni.

A hozzáértő szagemberek szerint mit kellene tennünk?

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-08 10:08   
2008-01-07 18:10, Tihi:

Itt a Bio kukát 2 hetente ürítik, de nem lehet benni semmi más, csak komposztolható dolog.

Egyszer, vendégünk beledobott egyetlen sörösüveg deklit, nem ürítették ki a kukát, mivel minden alakommal, belenyúlnak egy érzékelővel, hogy van e metál benne.
Erre kiborítottam az egész trutyót és áttapogattam a tartalmát (gumikesztűvel)
Erért tudom, hogy miért nem ürítetteték
4 féle kuka van felénk:Bio.papir, mindenes és plasztik.
Rend van ám itt Deutschland-ban
Az ára is megvan rendesen!!!

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-07 18:10   
Csak a konyhahulladékot teszem a biokomposztorba, ami biztonságos, hogy patkányok, rágcsálók stb nem férnek hozzá. Így elég évente az egyszeri ürítés.

A kerti hulladékokat, vágott füvet, virágok maradványai, összel a lehullott fák leveleit egy levegös drótketrecbe gyüjtöm. Van két kb 1 kubikméteres ketrecem, tavasszal kinyitom oldalát és villával áthányom a másik ketrecbe. Egy tél után az udvari hulladék magassága kb 1/3-ra csökken, 2-3 év folyamán ez is humusznak válik.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-07 17:45   
2008-01-07 09:52, egyedls:
-
Jó ötleteket mindig lehet egy forumon mondani, de most egyetértek Bovival: városi környezetben itt a konyhahulladékokat vagy ilyen zárt komposztorben lehet kezelni a szomszédok jogait is figyelembe véve vagy pedig rendszeresen el kell szállítatni. Az utóbbi vszont évente több száz eruróba kerülhet, pl hetente egy elszállítás 52 x 5 euro + 52 biozacskó (kukoricakeményítöböl van készítve) és darabja megint jó drágák. A természetvédelem nevében sokan nagyot szeretnek dumálni és jól bezsebelni a hiszékenyek pénzét.

Hátsó udvaromban lenne hely, de ez nem praktikus megoldás, gödröt ásni ott nagyon nehéz, mert a szikla bizony kemény, hatalmas jégkorszakbeli szikladarabok össze-vissza dobálva hevernek ott a domb oldalán. Télen sem kellemes papucsban a félméteres hóban naponta járkálni oda.

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-07 16:23   
2008-01-07 14:38, bovi:

Errol jut eszembe egy vicc.

A bolondokhazaban a kertesz dolgozik az eper ultetvenyen.

Odamegy hozza egy bolond es megkerdi: bacsi kerem mit csinal?

A kertesz: tragyazom az epret.

A bolond: tragyazza? En cukrozom, igaz, hogy en hulye vagyok!!!

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-07 14:38   
2008-01-07 09:52, egyedls:

Sajnos a Te jó ötleted nálunk nem lehet megvalósítani

A telek környes-körül be van építve.
Az a sarok, ami a mi szemszögünkböl nem látható, az pont a szomszéd balkonjánál lenne
Ez lejtős környék. Az utcárol küszöb nélkül a házba, de a kert felöl már emeletes a ház.
A konyhahulladék a Bio kukába kerül, aminek én nagyon örülök, ugyanis amikor ide építettünk, ez még nem működött, volt macska-kutya sőt patkány is a szeméten
Kicsi a telkünk, 600négyzet, amiböl a ház 200-at elfoglal. A maradék előkert utcárol és alul, most má csak fü bokrokkal.
A hulladék, csak a lenyírt fü, ami belefér egy tartályba. Szórok rá gyorskomposztáló port, igy elég.
Ettöl függetlenül kösz az ötletet!

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-07 09:52   
Szabad a témához hozzászólni?
Van egy egyszerűbb komposztálási módszer is, amelynek főként a házkörüli és konyhai hulladék hasznos és biztonságos megsemmisítése az elsődleges célja. Egy szem elől rejtett zugban ásunk egy 2-3 ásonyom széles és 1-2 ásónyom mély gödröt, a kiásott talajt pedig a gödör 3 oldalán halmozzuk fel. A gödörbe folyamatosan rakhatjuk a szerves hulladékot, majd amikor a kupac magassága 20-30 cm-t eléri a talajszint fölött, a negyedik oldalon folytatjuk a gödör ásását és az itt kapott földdel lefedjük a korábban elhelyezett hulladékot, amely néhány hónap alatt megroskad és 1-2 éven belül ismét a talaj szintjéig süllyed. Ha magaslatot akarunk ily módon nyerni, csak a hulladék mennyiségét kell növelnünk, így a domb a teljes bomlás után is ki fog egy kissé emelkedni a terepszintből.

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-07 09:16   
2008-01-06 20:40, Tihi:

Nagyobb munka a komposztor üritése, felül lehet tölteni és alulról lehet üríteni.

Ilyen van nakünk is, de én csak töltöm a levágott füvel
A kertész azt is kiüritette!

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-06 20:40   
Kedves Bovi,
egyszer az évben talicskázni az nem nagy sportolás. Nagyobb munka a komposztor üritése, felül lehet tölteni és alulról lehet üríteni. Ennek az az elönye, hogy nem kell teljesen üríteni, lehet benne egy harmadát hagyni és igy nem szakad meg a komposztor müködése.

A kert kezelése sem nagy munka, mert nagy fák vannak az udvaron, és azok alatt a fü is csak kínlódik, hogy zöld legyen. Száraz idöben 2 hetenként elég a gyep vágása. Ezeket a kis munkákat még bírom.

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-06 13:20   
2008-01-05 19:54, Tihi:

Tehát ez neked egyben egy sport is
Talicskázol, terítgeted stb..

Nekem elég volt a sok munka a kerttel.
Az idén feladtam.
Most dec.-ben volt itt a kertész. Mindent levagdosott, rendbehozott, a szemetet elvitte magával, mi csak gyönyörködünk az eredményben
Minden nap örömmel nézem a rendet és jó érzés, hogy nem rám vár ezentúl sem.
Csináltam 35 évig szinte minden munkát, most végre "nyugdíjaztattam" magam
A nyáron már nem volt konyhakertem sem, nem mérgelődtem igy a kudraccal.
A füvet ápolom továbbra is, tavaszra kell rá vastartalmú műtrágya, mert sok a moha az egyik oldalon. Ez a régi fü, az új gyönyörű, az szőnyegfü. Semmi gaz, semmi gödör, olyan, mint egy asztal
Ezt örörömmel végzem!

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-05 19:54   
2008-01-05 18:42, bovi:
-
A nyár végen kiüritöm a komposztort és a hátsó udvarra talicskázom egy halomra, az ott maradhat 2-3 évre, amikor giliszták, férgek, stb. folytatják a munkát és készítik a használható humuszt.
Tavasszal most a 3 éves dombot szórom el, pl. a gyepre, ahol foltok maradtak a tél után, vagy ahol a nagy fák elfogyasztották a humuszt, oda terítem javításnak.

Tehát nem egy gyors eljárás, de a természet naplója másként müködik, mint mi, az emberek nagyon is rövid jelenléte ezen a földgolyón.

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-05 18:42   
2008-01-02 20:17, Tihi:

Kedves Tihi, engem az érdekelne, hogyan használod fel a nyert humuszt?
Szétszórod a veteményes kerten, vagy beásod, vagy???

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-01-02 20:17   
Lassan lehült a levegö, hömérséklet -10 körül lehet, de a biokomposztor félig tele van és egyszerre megint beindult, a hömérséklet ott bent már 30 fok felül is van. Gyorsan megkeverem, hogy a mikróbák kapjanak több levegöt és örömmel élvezzék a biomaradványokat. Hasznosak ezek a mikróbák, mert a hulladékból humuszt gyártanak, egy kétszemélyes háztartás biohulladékából évente 1/2 m3 humusz lesz.

Ha ezt szemétdombra vinnék, mint eddig, akkor az ott csak a patkányokat táplálna és ami még károsabb, a biohulladék rohadna a szemétdombon és metángáz keletkezne, ami veszélyesebb a környezetre mint a széndioxid gáz.

Na, nem akarok sokat okoskodni, de 4 éve csinálom minimális munkával és manapság már költség nélkül is, és mindig újjabb mikróbák milliárdjai jelentkeznek a melóhoz.

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-12-08 15:12   
Tegnap, zuhogó esöben ugyan, de sikerült mégis a kertészünknek a környzetünk télre rendbehozni.
Rengeteg visszanyesnivaló volt, a földet leteritette fahánt-törmelékkel.
Most olyan ünnepélysen szép minden, jöhet a karácsony
Most van az ideje a virághagymák eldugásának. Ha nem lesz fagy, a jövö héten, teszek nárciszt, tulipánt és jáccintot a kertbe. Ezek a tavasz hirnökei!

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-11-07 09:58   
2007-11-07 07:31, Ferencz Zsuzsanna:
- A szobahárs levele semmire sem jó, le vele!
- Picikét sem túloztam, a figyelmesség mindig, mindenkor, mindenkinek jól esik...

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-11-07 07:31   
Nálam két szobában hullnak a hárslevelek, ha kinyitom az ablakot...Eltehetem télire...
Amúgy: Egyedke, miért túlzol?

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-11-06 15:49   
2007-11-06 06:55, Ferencz Zsuzsanna:
Kedves Zsuzsa! Jóleső érzés megtudni, hogy igény van rám valahol... Köszi

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-11-06 15:48   
2007-11-06 13:10, Ofi:
Söpörgetik, mint a Pengőket 46-ban a pesti utcákon...
Egyébként érdemes volna a bőségből egy télrevalót eltenni...

Ofi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-11-06 13:10   
2007-11-06, 13:05, egyedls:

Anyukámék meg is tudtak volna gazdagodni abbol a sok gingko biloba levelekböl, mert a házuk elött van 8 fa. Ma is panaszkodott telefonon, hogy mindennap 3-4 kosár levelet kell öszeszedniük a ház elöl.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó