2020. december 01. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Finnország >> Finnországi töredékek
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
 Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-27 20:34   
Kedves Virág és fellegvár!
Köszönöm szépen kedves soraitokat.
Most, hogy holnap kezdödik az Ádvent és ezzel a karácsonyvárás idöszaka talán a finn karácsonyi szokásokról is lehetne valamit írni, remélem, hogy OMGI is társul hozzám és ír, hiszen neki nagy tapasztalata van az itteni karácsonyi szokásokról.
Azzal kezdeném, hogy ez az egész karácsonyi idöszak és maga a Karácsony is a virágüzletek legjobb ideje, hiszen a legnagyobb forgalmat most csinálják. Mivel itt ilyenkor a tél már mindenhová beköszöntött és semmi virág nincsen a természetben, a finnek a virágot nagyon nagyra értékelik és mindenki örül az egyik leggyakoribb karácsonyi ajándéknak, az élö virágnak. Többféle virágot szokás adni, az egyik leggyakoribb a karácsonyi kaktusz, amit sokan otthon, maguk is ápolnak. Az alábbi képen lévö kaktuszt én kb. 3 éve kaptam, akkor kis palánta volt, azóta minden évben virágzik így karácsony táján. A színe az itteni karácsony színe: piros. Hogy miért pont a piros a karácsony színe azt nem tudom, az ezüst és aranyszínü dekorációk késöbb lettek honosak itt, a piros volt az elsö szín. Karácsony táján sokan viselnek piros ruhát, blúzt, pullovert, talán azért, mert itt karácsonykor jön a magyar Mikulás és Ö is pirosba van öltözve? Vagy azért mert minden fehér és a piros szín valami élénkséget hoz a tájba? Talán OMGI tudja erre a választ.

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-27 20:00   
2004-11-27 17:27, etelka:
- Óriásit tévedtél azonban, ha azt hiszed, hogy ide az " tudatlanokat" nem szívesen látjuk, ennek pontosan az ellenkezöje igaz a MON-ra.
_________
Kedves Etelka !
Ez igy igaz , ahogy mondod es teged lehetne a legkevesbe vadolni avval , hogy meg akarnal alazni valakit . En ertekelem es halas vagyok minden olyan informacioert , amely a realitast festi le . Sajnos , nagyon sokan felrevezeto informaciot adnak (itt a szallasra gondolok ) es a lefestett rozsas kep helyett amikor a szomoru valosaggal talalkozik az ember az nagyon elkeserito. Ha valaki jovo evre tervez kirandulast akar Finnorszagba , akar mashova , nem art minden lehetoseget figyelembe venni sajat erdekeben .

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-27 19:03   
Kedves Etelka,

Ez a levelezőlista talán a MON listák közűl a leg informatívabb. Sokat tudunk meg a finnek életéről és életkörülményeiről. Írásaid közel hozzák Finnországot hozzánk és kedvet ébresztenek személyes élmények szerzésére is. A beszámolóid annyira inspiratívak, a képek annyira szépek és jellemzőek, hogy az emberben óhatatlanul felkeltik az érdeklődést a finnek és országuk iránt. Minden sorodból kiérzem választott hazád iránti szeretetedet is, egy missziót teljesítesz, amiért nem csak mi magyar olvasóid vagyunk hálásak, de hálásak lehetnek finn testvéreink is.

Az pedig egyáltalán nem baj, hogy a tájékoztatás a realitásoknak megfelel. Sőt!

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-27 17:27   
Kedves Amy ! Sajnálom, hogy félreértettél. Én nem akartam "lealázni " sem Téged sem mást. Óriásit tévedtél azonban, ha azt hiszed, hogy ide az " tudatlanokat" nem szívesen látjuk, ennek pontosan az ellenkezöje igaz a MON-ra.
Csak egy példa: Te 2004.11.25.-én 18.51-kor kértél tippet olcsó szállásra Helsinkiben, erre én 2004.11.25.-én 19.33-kor válaszoltam megírva Neked az itteni legolcsóbb szálláslehetöséget. A kérdésedre a választ egy órán belül már meg is kaptad.
Ezt vajon minek nevezed?
Majd ha ujra megjön a kedved és többet olvasgatsz itt meglátod, hogy mennyi mindennel tudtuk segíteni itt egymást és a "tudatlanokat".
További kellemes ismerkedést a MON-nal és jó utat Finnországba Neked és az egész társaságodnak !

Amy07  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-27 16:40   
Köszi etelka, ennyi józan paraszti eszünk van, talán a megfogalmazás nem volt egyértelmű. Ettől még nem kell lealázni. Klassz, hogy te mindent tudsz az országról, valószínűleg mi is felfedezzük egy pár év alatt.
És kössz, hogy elvetted a kedvem a további beszélgetéstől ezen az oldalon. Ezek szerint a "tudatlanokat" itt nem szívesen látják.
Üdv.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-25 20:38   
Kedves Amy!
A mökki=nyaralóház az NEM Helsinki szállást jelent!
Helsinkiben SENKI nem ad ki házat egy hétre .
Vegyétek elö az un. "paraszteszeteket" = józan eszeteket és gondoljatok arra, hogy mit akartok itt csinálni? Ismerkedni a várossal és este valahol nyugovóra térni vagy egy házban lakni Finnországban egy hétig.

Amy07  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-25 19:42   
Örök hála!!!!

A stadionhostelt már néztük, és bele is fér az árba, csak a szívünk húz egy ház felé, de nem akarunk máshová menni az országon belül - mármint megszállni több napra mökkiben, bár biztosan klassz lenne - és a honlapokon nem találtunk Helsinkiben kiadó házat.

De mindenért köszike!!!

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-25 19:33   
Helsinkiben az Olympiai stadion hostelja a legelönyösebb szállás, de a 10 euro oda sem elég, talán a 15 sem, az idei árakat nem tudom.
Az e-mail cimük itt van.
stadion@hostel.inet.fi
Mindenki tud ott angolul, irjatok oda és kérjetek felvilágosítást . A legolcsóbbak ott a nagy szobák, amikbe 9 ember tud aludni együtt, gondolom, ez nem zavarna Titeket, ha nyolcan vagytok.
Zimmer frei szállást Helsinkiben nem találtok.

Amy07  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-25 18:51   
Sziasztok!

Nagyon szépen kérek valakit, aki segíteni tud, tegye meg.
2005 augusztusában VÉGRE elmegyünk Helsinkibe egy hétre. Az utazás már megoldott, de egyik honlapon sem találok megfelelő szállást. Kb. 8-an megyünk, és szeretnénk amolyan "zimmer frei" szállást találni. Fejenként kb 10-15 euro-t szánunk éjszakánként szállásra, de igazából ez kevésbé számít. Csak kb. e-körül számolunk.

Ha valaki tud kiadó házat, vagy hosztelt kb. ilyen áron (vagy bármennyiért!!!!!)az kérem üzenjen nekem : amy07@freemail.hu

Örök hálám fogja üldözni!!!!

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-24 21:04   
OMGI!
Köszönöm szépen a gratulációt, Bovinak már megköszöntem priviben. Ha gyönyörü fákra gondolok, akkor ezek a fák jutnak eszembe. Egyszer egy koratéli napon egy kis hidról fényképeztem ezeket a fenyöket a finn kisváros Hyvinkää közelében.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-24 20:17   
Nahát Bovi!

Azért az én kis halacskámat is észrevehetted volna Etelka gyönyörû fái alatt!!!! De azok tényleg csodásak!
Gratula érte innen, keletrôl is!

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-24 10:37   
Drága Etelka!
Szerencsésnek tartom magam, hogy ennyire megtanultál szép képeket ide feltenni!
Az ember láthat sok fotót, de egy kép ami valakihez kötödik, az egészen más élményt kelt az emberben. Köszönet érte.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-24 10:15   
Nálam most a legszebb a finn tél. Nincs túl hideg, csak 8 fok minusz, ragyogóan süt a nap és hófehér a táj. A lakás meleg és barátságos. Az utak rendben vannak, a közlekedéssel semmilyen fennakadás nincsen. Karácsonyi már a hangulat.Az alábbi képen a bejáratomat látjátok most és nyáron. A fa: magyar orgona.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-23 10:46   
Ez pedig mai hír, mifelénkrôl:

7 cm-es jégtakaró egy öbökben, és az elsô "óriáshal" a lékbôl!

Aranyos nem, -de a karácsonyi halászlébe még kevés.
Ha érdekel valakit, errôl a szokásról majd késôbb, még többet....

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-22 17:27   
Kedves Etelka,

szép ez a szokás Nálatok és ez a jégmécses pedig egy nagyon eredeti találmány!

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-22 17:11   
Mint irtam az elöbb itt a vendéget szokás élö lánggal várni. Sokféle fajtája van az ajtó elé kitett "tüznek" a mécsestöl kezdve a fáklyákig. Télen , ha nagy hideg van kiteszünk egy vödör vizet éjszakára, az nem fagy meg fenékig és felboritva a vödröt lesz belöle egy jégmécses, itt van:

Ez az élö láng használata vendégváráskor nemcsak privátházaknál szokás , hanem a nagy fáklyatüz és a bográcsszerü edényben olaj égetése finn szokás pl. vendéglök ajtaja elött, hivatalos ünnepségek helye elött az utcán, stb.
Igen ez azt jelenti, hogy mi ünneplünk azzal, hogy valaki jön hozzánk és a vendégünket meleg szeretettel várjuk.

ExMONTag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-22 15:21   
Etelka ez egy nagyon kedves szep szokas,
a vendeg erzi itt szeretettel varnak.
Meselj nagyon erdekes es mint velem sokak szamara ismeretlen a Te szep orszagod es szokasai.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-22 13:59   
Azt ugye mindenki tudja, hogy erre északon fehérek a nyári éjszakák. Viszont tudjátok-e, hogy télen nagyon rövidek a napok és Északfinnországban hónapokig nem jön fel a nap egyáltalán, ennek az idöszaknak a nave finnül: kaamos.
A mellékelt kép Helsinkiben készült ma, azaz nov.22.-én helyi idö szerint 14.50-kor( Középeurópai idö: 13.50). Vendéget várok, itt a vendéget szokás élö lánggal várni. A kép az én lámpásomat mutatja most, a lámpás a bejárati ajtó elött lóg. Csöndben szállingózik a hó.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-21 18:08   
Még csak most jutottam el az F betühöz az országok között. Élmény volt az olvasgatás. Az ember kedvet kap a rokonlátogatáshoz. Csak egy baj van, hogy Ausztráliánál olvasgatva elhatároztam, elöször oda megyek....félek, nem lesz elég idöm mindent megnézni, amit még szeretnék, és még csak az ABC egyharmadánál tartok.
A reggeli kép pedig egyszerüen csodálatos.
Köszönöm, hogy részei lehetünk a finnországi hétköznapoknak.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-21 10:32   
Finnországban sokféle fajtája van a téli sportoknak, az egyik talán nem annyira ismert a jégbe vágott lék vizében való úszás = avantouinti. Sokan azt mondják, hogy a hetente többszöri megmártózás a jeges vizben megelözi az összes náthát és jól tesz az ember psychejének is. Az alábbi kép a Helsingin Sanomatból van ( 2004, nov. 19)és a finn bajnoknöt Helena Räikkönent mutatja szárazedzésben. A helyszin Helsinki centruma, egy tengeröböl partja ahol ez a fiatal lány egy teherautó gumiját húzva maga után fut . Az ujságcikk szerint a csodálkozó tekinteteken kivül csak pozitiv megjegyzéseket tesznek rá a mellette télikabátban elhaladók.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-21 08:50   
Ma reggel, 2004 nov.21.-én amikor kinéztem a hálószoba ablakán ezt láttam.

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-20 17:20   
Kedves Etelka!
Nem vágyom a hidegbe, mert nagyon fázós vagyok, ettöl függetlenül lenyügöz minden, amit Finnországról irsz.
Köszönöm az eddigit és várom a továbbit

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-19 22:30   
2004-11-19 14:40, Etelka

A csillag híres (jó választás!), 80 Ursae Majoris, más néven Alcor (lovas), a Mizarral többszörösen összetett rendszert alkot. A Mizar A2-es színképosztályú csillag, amely színképéből tudjuk, hogy további két , szintén A2-es színképosztályú csillaggal hármas rendszert alkot (1889). Ennek a hármasnak kisérője az Alcor. Ez, az egész csillagkép legbonyolultabb rendszere. Távolsága valamivel kevesebb mint 80 fényév.

Etelka Te vagy az egyetlen aki nem tart bolondnak a vágyam miatt, már ami a szánkózást illeti a sarki éjszakában. Ezért külön köszönetem.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-19 15:08   
A Helsingin Sanomat mai cikke szerint Finnország legmagasabb építménye az északfinnországi városban, Ouluban épülö 3 megawattos szélmalom lesz. Ennek magassága eléri a 135 métert. Összehasonlításul, a Helsinki Olympiai Stadion tornya 72 m magas, egy ötemeletes ház kb. 20 m magas. Mellékelten az ujság képe a szélmalomról, összehasonlításul egy pár kep, balról jobbra: egy 110 kW-os nagyfeszültségü vezeték oszlopa: 45 m, a szélmalom 135 m, ötemeletes ház kb. 20 m, 22kW-os ”háztartási” szélmalom: 24 m , Olympiastadion Helsinkiben; 72 m

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-19 14:40   
OMGI és Virágom!
Én is szeretem a finn telet, talán a legjobban azt szeretem, hogy semmi fennakadás nincsen, minden müködik, a meleg lakásokban a telet szinte észre se lehet venni.
Ma nálam - OMGI tól több mint 200 km.-re délnyugati irányban - reggel minusz 12 fok volt.
Virág! Én voltam északon sitalpas motoros szánkóval ( skidoo) , soha nem fogom elfelejteni azt az élményt. A kékesen derengö félhomályban a 26 szánkóból álló " libasor" csöndben kigyózott a befagyott tenger jegén a kis szigetek között. Az égen csillagok és telihold, a göncölszekér rudjának 3. csillaga melletti kis, szinte alig látható csillag az én jó barátomé......

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-19 11:04   
Szép lehet Finnországban a tél. Mindíg szerettem volna a Lappföldön motoros szánnal száguldozni a sarki éjszakában. Azt hiszem ez már végleg kimarad, megöregedtem hozzá.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-19 10:46   
Etelka!
Itt nem csak esett, esik is, apró, finom, puha pelyhekben.
Olyan jó, hogy világosabb lett!
Én szeretem a hideg, fehér telet.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-18 13:43   
Mára - nov. 18 - az egész országot összefüggö hótakaró fedi. Míg Dél-Finnországban csak minusz 4 fok körül van, a Lappföldön a hömérö higanyszála a minusz 20 fok alá süllyedt.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-17 09:14   
Vajon hallottátok-e/tudjátok-e, hogy a II. Világháború idején kb. 70 000 gyereket mentettek a szüleik a háború elöl az éhezö Finnországból Svédországba ? Ezeket a gyerekeket svéd családok fogadták be és évekig voltak ott. Ök maguk hívták magukat késöbb ” sotalapsi = kriegskind”- nek, amikor az otthontól távol töltött évekre emlékeztek. Az otthontól való távollét és a visszatérés nem volt mindig zökkenömentes, sok gyereket örökbefogadtak nevelöszüleik, a hazatérö gyerekek a jólét után ujra a nélkülözéssel találták magukat szemben, anyanyelvüket elfelejtették.
Ha valakit érdekel erröl többet is megtudni, a link: http://www.migrationinstitute.fi/index.php
A kinyitott oldal jobb felsö sarkában lehet vagy az angol vagy a svéd nyelvet választani az olvasásra- ha valaki nem tudna közületek finnül

ExMONTag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-16 19:53   
2004-11-16 13:23, gvirag:
-
Pedig én már láttam lelki szemeimmel amint versengenek ki ér előbb hozzám a friss kávéval.
Kénytelen voltam ma is megfőzni magamnak.

-

Szerencses apa vagy nemkell a versenyzök iranti nagy szeretetböl fakadoan a kavet lekenyszeriteni torkodon
Ha magad keszited tudod mit iszol
Udvözlettel egy anya aki megtiltotta az anyaknapi reggelit.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó