2020. január 18. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Család, szabadidő, érdekességek >> Kolozsváriak, ide!!!
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 következő lap )
 Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-26 04:36   
Végre nekiláttak a kolozsvári Mátyás-szobor restaurálásának. 105 éves a szobor, még sose javították.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-13 07:57   
Hát megmondhatom előre, hogy Avram Iancu szobrát sose fogják lebontani, bár olyan randát nagyon ritkán lát az ember...Gondolom, a polgári kezdeményező bizottság is esztétikai okokra hivatkozik

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-11 10:38   
A mai Szabadságból:

Nyílt levélben fordult Emil Boc kolozsvári polgármesterhez elődje, Gheorghe Funar szenátor. A nagy-románia párti politikus egyrészt az Avram Iancu szobor eltávolítására irányuló civil kezdeményezés ellen tiltakozik, másrészt az Isten Szolgája Márton Áron püspök tervezett kolozsvári szobrának felállítása ellen. Nyílt levelében a volt polgármester, többek között, terroristának, tömeggyilkosnak, románellenesnek és szekus besúgónak nevezi a nagy püspököt, akinek boldoggá avatási pere Vatikánban folyamatban van. Funar tiltakozik az ellen, hogy a Kolozsvári Városi Tanács 30 000 lejt utalt ki a „Budapesten öntött szobor" talapzatára, és követeli, hogy a polgármester kezdeményezzen nyílt vitát a Vatra Romanească és más egyesületek részvételével, valamint kérje ki Márton Áron dossziéját a CNSAS-tól. A boldogemlékű püspök szobrát, Bocskai Vince szobrászművész alkotását a Szent Mihály-templom kertjében tervezik felállítani.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Bocskai Vince alkotása a kolozsvári Szent Mihály templom kertjében kapna helyet

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-01 18:34   
Témánkba vágó cikk jelent meg a kolozsvári Szabadság mai számában:

Muroktól a karottáig

Az utóbbi időben még jobban érzem magam Budapesten. Nemcsak azért, mert közvetlen repülőgépjárat van Kolozsvár és Budapest között, és így a várakozási időt meg a félórás kolozsvári taxizást beleszámítva három és fél óra alatt a Monostoron lehetek Budapest központjából. Talán azért, mert egyre többen értik meg, amikor a meghonosodott sárgarépa – újabban: karotta (!) – helyett murkot mondok, hiszen egyre-másra találkozom Budapesten olyanokkal, akik otthonról érkeztek idegenbe – néha haza – szerencsét próbálni.

Idegen újságíró hív fel, negyedóra után kiderül, hogy Nagyváradon született. Műszaki szakemberrel beszélgetünk egy távközlési cégnél, és kiderül, hogy a Szilágyság a szülőföldje. Autónkat is egy Szilágyságból származó vásárolja meg… Ácsingózunk a nagy bevásárlóközpontban a mozi előtt nemrég megnyílt, helyben kicsavart zöldség- és gyümölcsleveket árusító kis hely – pestiesen drinkbár – előtt. Kicsúszik a számon: muroklevet narancslével kérnék. A szolgálatkész leányzó rögtön megkér, ismételném meg, mit kérek. Mondom, muroklevet és narancslevet. Majd kapcsolok, hogy ez itt Budapest, és sárgarépalevet kérek. A leányzó elmosolyodik és magyarázkodik: értette ő elsőre is, csak székely fülének annyira jólesett a murok szó, hogy még egyszer hallania kellett.

Budapesten sokan nem értik a törvényszék kifejezést, a krumpli itt burgonya, és abból is hasábot kell kérni, a szalmakrumplit túl népiesnek tarják. Vinetta sem kapható az üzletben, de mikor van, padlizsánnak hívják, és nagyon drága, meg a zakuszka is szerb ételkülönlegesség. A vöröshagyma itt lila, a fehér pedig vörös – igaz, Budapesten már régóta megszokott a szupermarketekben az Erdélyben még viszonylag újdonságnak számító harmadik színű, valóságosan fehér hagyma. A laska szó is hiányzik az üzletekből, és tésztának becézik az olaszok ételét, süteménynek a finom Kossuth kiflit, de az is biztos, hogy a Rákóczi úti pékségben első osztályú mákos és diós pozsonyi kiflit lehet vásárolni. Az anyaországiak nem értik, mit jelent: potyolom a lapítón a vinettát. Ők ugyanis klopfolják a vágódeszkán a padlizsánt.

Újabban még jobban érzem magam Kolozsváron is. Hiszen egyre több olyan emberrel találkozni ott, akik Budapestről, Magyarországról érkeznek „üzletet csinálni", és akiknek, úgy érzem, magyar–magyar szótár hiányában is sokat lehet Kolozsváron nyújtani.

VASS ENIKŐ
(BUDAPEST)

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-28 16:33   
Kedves Roald, az üzenetem a Magánüzenetekre kattintva olvasható.
Üdv. Gagy

Roald  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-28 15:37   
2007-08-28 15:29, Roald:

Kedves Gagy!

Elnézést kérek, hogy pont ide írok most:-). Nagyon rég nem találkoztunk már... Sigmund Tamás vagyok, szintén kolozsvári. A szüleimet jobban ismerte, Sigmund Liát és Sigmund Tomit. Szüleim elváltak, még 1989-ben, édesanyámal 11 éve élünk Bp.-en. A múlt évben végeztem Bp.-en az ELTE TTK-n terület- és településfejlsztő geográfus szakon. Remélem nem baj, ha azt kérem, hogy e-mailen írjon, nem vagyok azzal tisztában, hogy itt mennyire lehet személyes dolgokról beszélni...

Minden jót kívánok,
Tamás (Roald:-)

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-25 05:09   
2007-08-24 12:41, Gagy:
Papp Sándor Zsigmond cikke egy 2006-os Népszabadságban:

Én is köszönöm !

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-24 15:18   
Kedves Gagy,

köszönom, hogy közölted Papp Sándor Zsigmond nagyszerű írását a murokról és még sok másról.

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-24 15:07   
2007-08-24 12:41, Gagy:
Olvasván ezt a remek monológot most örülök, hogy pár nappal ezelőtt belekötöttem ebbe a szóba!! A karcolatnak van egy icipici hibája: hogy nem ér írtam Igaz, egy másik helyen pár héttel ezelőtt a "vajaskenyér" felett én is elrévedeztem, sokkal gyengébb kivitelezés mellett (Humor/Balga főzéseim)

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-24 13:21   
Sirva nevetek ,vagy nevetve sirok

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-24 12:41   
Papp Sándor Zsigmond cikke egy 2006-os Népszabadságban:

A murok
Aki Erdélyből települ át, annak legelőször is a murokról kell lemondania. Egy ideig még próbálgatja piacon, vásárcsarnokban, eldugott kis zöldségesben, de mindannyiszor a hiánnyal szembesül. Illetve nem is a hiánnyal, hanem valami egészen mással: a répával. Mert a murok itt megmagyarázhatatlan nyelvi logikát követve sárgarépává lényegült át, ahogy a szalmakrumpli sem lesz többé szalmakrumpli, hanem hasábburgonya. Ha nem épp hasiburi. A répába viszont az áttelepült sehonnai semmiképp sem képes belelátni a murkot, mint ahogy anatómiaórán sem látta bele a szemléltető rajzba legértékesebb szerszámát, férfiúságának lényegét. Pedig mennyire izzadt a tanár úr, de a barlangos test sehogy sem akart életre kelni. Csak másutt, másmilyen körülmények között. Bizonyos szempontból ez utóbbi is elmehetett volna egy anatómiaórának, de ezt a vonalat most terjedelmi és egyéb okok miatt nem követhetjük tovább.

A répa tehát bár megszólalásig hasonlít a murokra, mégsem az. Nem úgy viselkedik. Nem úgy puhul, és nem úgy ízesíti a levest. Nem lehet tőle fütyülni. Nincs meg benne az a remegés, az aromáknak az a biztonsága. A sehonnai ekkor érzi át először teljes mélységében, hogy voltaképpen hontalanná vált, az az ország és haza, melyet a murok bélelt ki magabiztossággal és kényelemmel, melyet a murok pántlikázott fel nap mint nap, nincs többé. Nincs többé kis mánus és nagy mánus, a húst ezentúl tésztával kell ennie a laska vagy makaróni helyett, a recept is inkább vény, de ekkor már semmin sem csodálkozik.

Viszont egyik sem fáj annyira, mint a murok. A krumplitól már megvált, a pityókát elsiratta. De mindent mégse lehet. Az identitás nem tréfadolog. De hát hogy is lehetne otthonos a répa? Ez az ormótlan, elfajzott állat? Hát ebben nincs semmi a murok eredendő kecsességéből?! Egy murok bármikor táncra perdülhet, míg a répa csak bambán árulná a petrezselymet. A répa földhözragadt, mentes minden költői vonzalomtól, a répában a nyelv inkább a szűkmarkúságáról, esztelen kuporgatásáról vall, semmint gazdagságát mutogatná. Nem beszélve arról, hogy a murok mögé bármikor felsorakozhat az egész történelem, Erdély fény- és aranykora, Bethlenék és a transzszilvanizmus, Fadrusz és Dsida mind ott tülekednek. Hát hogy lehet minderről egy egyszerű vállrándítással lemondani? A murok a mi testünk és vérünk. A murok egy és oszthatatlan. A murok nem lehet tárgyalási alap.

Hirtelen átvillan a sehonnai agyán, hogy aláírásgyűjtésbe kezd, hátha ezt is meg lehetne szavaztatni, hogy a répa időnként, néhanap, kedvező konjunktúra esetén mégis legyen murok, de a kérdés politikai vetületeit belátva mégis meghátrál. Kell-e még egy front ebben a nagy állóháborúban? Pedig már elképzelte, hogy a narancsosok mint védenék elfehéredett szájjal a murkot, amellyel nem csupán egy szó, nem csupán a nyelv kívánt sokszínűsége, hanem a nemzet kreativitása is veszni látszana. S miként fitymálná le a másik oldal, a szegfűvörösök népes tábora, hiszen ezzel csak többletkiadás járna, a zöldségesek költséges továbbképzése, hogy murok hallatán ők ezentúl tévedhetetlenül répát értsenek, szóval az egész felesleges költségvetési tehertétel lenne, nem egyéb.

- Hej, murok, murok - dúdolgatja fene nagy magányában a sehonnai, s hirtelen érteni véli azokat, akik mindig és mindenütt Nagy-Magyarországban gondolkodnak. Hogy mégiscsak lehet abban valami. Mert ha még élne Horthy, és az ő fehér lova, akkor most megint be lehetne vonulni, be egyenesen a murok szívébe, a hontalanság közepébe, s ott ordítani: magyarok vagyunk, vagy mi az Isten!!

És akkor ehetnénk végre egy jó kis húslevest.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-24 05:04   
Ledves Erazs, a murok szláv eredetű szó.A románok is átvették.

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-23 23:59   
2007-08-23 23:57, Gagy:
biztos "ellopták" a magyaroktól

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-23 23:57   
A murok, régiesen murokrépa nem tájszó, hanem a sárgarépa régebbi magyar neve.
Én a sárgarépá-ra szisszenek fel. Nem tudom honnan származik ez a sárgarépa név, de gyanúsan "fordítás"-íze van.
Pl. norvégül gulrot a neve, azaz "sárga répa"

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-23 23:25   
Szerintem a kolozsvariak tudjak mi a murok
Kulönben nem gond van egy erdelyi -magyar szotar biztosan kezetek ugyeben es ott ra lehet keresni.(Google)
Nemetul hogy hivjak a sargarepat? mert svedul :morot (vagyis murut) majdnem mint az erdelyi szo tehat nekem segitett a svednyelvben

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-23 21:12   
2007-08-23 13:09, egyedls:
A murok az leánykori nevén a sárgarépa? Mert abba a botanikai családba tartozik...
Szép lista, csak nincs viszonyítási alapom

Nekem van: "2007-05-17 12:04, Gagy"
A murok ára éppen 0,2 lejjel csökkent, azaz kb. 10%-kal.

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-23 20:32   
2007-08-23 18:04, ubuge:
Ahááá...

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-23 18:04   
2007-08-23 13:09, egyedls:
-

A murok az murok, s a Román Nemzeti Bank holnapra érvényes árfolyama szerint egy euró annyimint 3,25 román lej.

egyedls  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-23 13:09   
2007-08-23 10:06, Gagy:
A murok az leánykori nevén a sárgarépa? Mert abba a botanikai családba tartozik...
Szép lista, csak nincs viszonyítási alapom

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-23 13:02   
Az árak kisebb eltérésekkel ugyanolyan magasak mint nalunk.
A különbség a jövedelemnél van. Kiváncsi vagyok a nyugdijasok hogyan piacoznak ?

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-08-23 10:06   
Szerda reggel a kolozsvári Széchenyi téri piacon a következő árakat lehetett feljegyezni:

burgonya – 1-1,2 lej/kg,
hagyma – 2 lej/kg,
paradicsom – 2-4 lej/kg,
káposzta — 2 lej/kg,
zöldpaszuly – 8-10 lej/kg,
karfiol – 2,5 lej/kg,
zöldpaprika – 2 lej/kg,
paradicsompaprika – 3 lej/kg,
uborka – 3 lej/kg,
padlizsán – 1,5-2 lej/kg,
murok – 2 lej/kg,
főzőtök – 1-1,5 lej/kg,
alma — 3-4 lej/kg,
őszibarack – 3-4,5 lej/kg,
kajszibarack – 6 lej/kg,
szilva – 2-2,5 lej/kg,
sárgadinnye – 3 lej/kg
körte – 3-5 lej/kg,
szőlő – 3-5 lej/kg.

Cseko  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-07-03 03:07   
A jo oreg Csocso (Tellmann Jeno), aki az oszim es fizikatanarom volt, jo egeszsegnek orvend, amit kivanok neki meg sokaig. Megismert egybol es azt kerdezte "meg focizol?" Ja, mondtam neki, "az 50 feletti es a halal kozotti bajnoksagban".
Felkeszultem a vele valo talalkozasra, vettem neki ajandekot. Sokat gondolkoztam odaadjam-e, vagy sem. Aztan az osztalyfonoki ora meggyozott, odadom, gondoltam, es odaadtam a banketten. Az ajandek egy toltottoll volt, es egy most megjelent aranyozott 1 $-os. Vette a lapot, tudta miert ez az ajandekom, ugyanis mindenkit azzal idegesitett, hogy ha megakadtal feleleskor, kezdte kicsavarni a kupakjat a tollanak (velem sokszor megtortent ez), ha meg megszolaltal, kezdte visszacsavarni es kaptam tole egy 1 (egyest) fizikabol.
Kituno fizikatanar volt, de mint pedagogus, nem allt a magaslaton. De az jolesett, hogy megismert egybol.

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-23 06:43   
2007-06-18 04:13, Ferencz Zsuzsanna:
Mondd, nem vetted észre, hogy elég sok régi épületet rendbe hoztak?
Nem nekem szólt a kérdés, de engedd meg, hogy saját tapasztalatomat megosszam Veled: 2006 júniusától mostanig pozitív változást észleltem, ami a város kinézését illeti. A Kossuth Lajos és a Móricz Zsigmond utca a szemünk láttára újjá született. A város összetétele és a Házsongárdi temetô meghamisítása megríkatott.
Üdv: fellegvar

Cseko  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-21 00:32   
Kicsit kitisztult fejjel, visszagondolok a 3 hetre amit Erdelyben toltottem, mert nem csak Kolozsvaron jartam, hanem elmentem Nagyenyedre hogy megismerjem szemelyesen az apatarsamat (kisebbik fiam felesegenek a szuleit), es persze ittuk a jo enyedi bort. Elmentunk Torockora veluk es gyonyorkodtem a festoi tajakba. Az apatars vezetett es kerulgette a godroket elvezte vezetni a berelt autot, hiaba mondtam csak nyugi belemehet a godorbe, mert nem az enyem, benne megvolt az ottani erzes, mindenre kell vigyazni. Nagyenyedrol elmentem meglatogatni az unokatestvereimet Haromszekre, vagyis Kezdivasarhelyre. Sok nyarat toltottem Ozsdolan, es Szentkatolnan gyermekkoromban, csak habzsoltam es kerestem az emlekeket. A Feketeugy mellezz (folyo) eszembejutott, hol tanultam meg uszni, es labdazas kozben a patakba ugyanugy kupan vagni a labdaval a milicistat, aki minket, kolykoket hajigalt fejbe nagy rohogve. Miutan kijottunk a patakbol, felvette az egyenruhajat a zsaru, es en csak bamultam, kinek is adtam vissza amit o tett velunk. Megjegyzem, semmi kovetkezmenye nem volt a dolgoknak, csak nevetett a zsaru. Ez is csak egy emlek, mintha tegnap tortent volna.
Ha osszeszedem gondolataimat, meg folytatom a nosztalgiazast, talan.
Udv,
Cseko

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 04:13   
Kedves Cseko, örvendek, hogy jól érezted magad otthon...
Mondd, nem vetted észre, hogy elég sok régi épületet rendbe hoztak?
Itt jegyzem meg: szívből remélem, hogy a Bánffy palotát nem fogják rikító színre festeni...

Cseko  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-18 02:18   
Tegnap erkeztem vissza az Allamokba, Kolozsvar megvaltozott, balkaniasabb lett, plane a kozlekedes es a parkolas. Az erettsegi talalkozo viszont remek volt. Sok regi jo barattal talalkozni ujra, tiszta szegyen, de beletelt 2 nap, mig rajottem, ki is az a holgy, vagy oregfiu, aki puszilt, vagy olelgetett. Sajnos elerzekenyultem, ami ritkan fordul elo velem, de hat en is ember vagyok. Roviden ennyit pedig sokat lehetne meselni.
Udv,
Cseko

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-05-29 10:41   
Kedves Zsuzsa,
erre nem is gondoltam de így, hogy kérdezed, valóban lényegesen kevesebb a trikolór, mint Funar bidejében.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-05-29 09:04   
Kedves Frédi, kösz, ismét elkapott a honvágy...
Mondd, kevesebb a trikolór, mint annak előtte, vagy te kerülted ki a géppel?

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-05-29 08:08   
Egy néhány, a múlt hét végén készített fénykép Kolozsvárról:
1. Városháza

2.Főtér, részlet

3. Szentegyhéz utca

4.Szent Mihály templom, részlet

5. Főtér, részlet

6. Mátyás szülőháza

7. Főtér, részlet

8. Jókai utca

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-05-17 12:04   
Csütörtök reggel a Széchenyi-téri piacon a következő árakat lehetett feljegyezni:
burgonya – 1,2–2 lej/kg,
zöldhagyma – 1 lej/kötés,
murok – 2,2 lej/kg,
káposzta – 1–1,3 lej/kg,
szemes paszuly – 5 lej/kg,
hónapos retek 2 lej/kötés,
karfiol – 4 lej/kg,
karalábé – 1,2–1,5 lej/fej,
spenót – 2 lej/kg,
alma – 2,7–3,3 lej/kg,
eper – 8 lej/kg,
aszalt szilva – 10 lej/kg

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó