2020. január 24. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Család, szabadidő, érdekességek >> Kolozsváriak, ide!!!
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 következő lap )
 Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-21 06:41   
Két új könyv Kolozsvárról:
Gyarmati Zsolt "Nyilvánosság és magánélet a békeidők Kolozsvárán"
Ulrich Burger "Klausenburg. Im Schnittpunkt von Geschichte und Kultur"

Barlang  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-07 20:57   
2005-12-07 19:41, Gagy:
-

Ott voltam a cirkusznál, amikor egykori magyartanárenőmet - aki hetedikes koromban az általános iskola magyar irodalmi titkárává tett, 13 éves fejjel -, mergrugdosta a rendőr, és aamikor nekem elvették a riportermagnómat. Vigyázzatok: aki nem tudja, mi van Kolozsváron, az csak rosszat tehet.

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-07 19:41   
2005-12-07 08:35, Barlang:
-
Idézek saját magamtól: Azé az ország, aki teleszüli !!
Háborút nem csak fegyverrel lehet nyerni...

Barlang  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-07 08:35   
Ott, ahol a közvécék vannak, Méri István ásatott a negyvenes évek tájékán. Honfoglaláskori lovassírokat talált. Az egyik harcos felhúzta "holtában" a lábát, mert egy római oszlop van a térde alatt. A másik "site" az Óvárban van, ott Cocis ásatott 96-97-ben. Ott "római utcán" találtak magyar kemencét. Nem a tényekkel van a gond, hanem a menedzseléssel. Piso múzeumigazgató Bécsben (is) tanít, és egyáltalán nem sovén. A baj a kiöregedett, megkeseredett magyarságban van; még mindig a régi Kincsesben képzelik magukat, és nem mernek szembenézni a borzalmas valósággal: hogy már labdába sem rugunk a szobor előtt. Szegény Ferenci azt nyilatkozta a kutatóárok megnyitása előtt, hogy nincs semmi a föld alatt... Aztán kiásták fél Napocát...Sajnos nincs egyetlen olyan fórumunk sem Kolozsváron, ahol meg lehetne boltolni a betömést. Ne feledjétek: ez már nem Az a Kolozsvár.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-12 13:03   
Aztán jön megint egy hülye, s megint felásatja...

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-12 06:54   
Betömték a kolozsvári főtéri gödröt
http://www.hhrf.org/szabadsag/uj/

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-02 12:00   
Ma, a Halottak Napján (is) emlékezzünk elhunyt szeretteinkre

Image hosted by Photobucket.com

(Gyurka Elõd felvétele a Szabadságból).

tundver  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-19 14:20   
És, ahogy a híradások kommentálták, a románok "nem értik a dolgot". Egy fiatal román anyanyelvű diákot szólaltattak meg, aki nagyjából a fentieket mondta, alátámasztva: ---"ez különben is etnikai ellentéteket szülne, ami nem lenne kívánatos..." . Ki(k)nek is?

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-18 12:34   
Tegnap Kolozsváron is tüntettek az önálló állami magyar egyetemért (kép a Szabadságból).

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-14 08:19   
Mai hír a Szabadságból:
Csütörtökre virradóra ismeretlen tettesek piros-sárga-kék festékkel mázolták be Körösfő Kolozsvár felőli kijáratánál a helységnévtáblán szereplő magyar településnevet. Antal János polgármester értesítette a rendőrséget. Két évvel ezelőtt a község Kolozsvár felőli végénél álló mindkét táblát összetörték, azóta mostanig nem volt újabb incidens.

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-13 11:23   
Gödörbántalmak - vélemény a szóbanforgó témáról.

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-13 11:20   
A történelmi hűség kedvéért: a kolozsvári főtéren, ha jól emlékszem, már 1890-ben is folytak ásatások. Akkor mindent lehető leletet feltérképeztek és betömték a gödröket. A két világháború között óriási víz-tartályok álltak ott.

A mostani ásatásokat Funar akkori szélsőségesen magyarellenes polgármester kezdte el 1984-ben, miután nem sikerült elvitetni a teljes Mátyás-szobrot azzal, hogy restaurálni kell. Az ügybe akkor az UNESCO szólt bele. A mostani ásatás tehát a szobor-ügy “bosszúja”. Az az indok, hogy meg akarják találni a Kolozsvár helyén egykoron állt római település, Napoca fórumát. Ez a kezdeményezés a ma már mosolyt fakasztó dáko-román kontinuitás elméletének igazolását szolgálná. Funár jó érzékkel kiszagolta, hogy ennek még mindig van foganatja a bukaresti vezetőségnél.
Az ügy pikantériája: nemrégiben a gödörből elloptak egy oszlopfőt…

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-13 05:03   
Kedves Som, persze, hogy ott egy római Castrum romjait (vagy romjainak a romjait) megtalálják. Hiszen az talán valóban ott volt.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-13 00:13   
Köszönöm a cimet, Judit.
A szàmomra kissé ködös mondandòjàbòl csak az érthetetlenül (talàn értelmetlen is!), hosszura kinyujtott munkàlatok kapcsàn fenntartott etnikai feszültségeket keltö/manipulàlò hangulat érzödött ki. (?) Na, és talàlnak is majd valaha valami érdemlegeset azokban a "kutatóárkokban", ha màr, ugymond, a valòs kutatàs a cél?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-12 23:28   
2005-10-12 23:20, SOM:
-
Kedves SOM,

Kolozsvárt nem most dúlták föl, hanem már évek óta nyílt gödör/ásatás áll a templomtéren. De talán olvasd el az idézett cikket végig!
http://www.hhrf.org/szabadsag/uj/index.php
Különben szép és kincses ... Hol van az már?

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-12 23:20   
Igy feldulni a dràga szép kincses Kolozsvàrt! Szkizofrének!!
Potyoghatnak a könnyeink a nagy òceénba, hiàba..

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-12 11:15   
Talan ezt is hozzafuzhetjuk: a mai Szabadsagban talalhato cikk cime : "Egyelőre maradnak a gödrök Kolozsváron"

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-12 10:23   

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-30 20:22   
2005-08-28 04:51, Ferencz Zsuzsanna:

Köszönöm, Zsuzsa, pontosan erre a könyvre gondoltam! Most beugrott a név is, ahogy írtad.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-28 04:51   
Kedves Mary, az egy gyönyörű könyv, az asszony családneve Győri. Nagy Olga készítette,
nem szerkesztette: beszéltette a sziki fehérnépet, s abból állította össze a kötetet.Amelynek a címe: Kiszáradt az én örömem zöld fája.
A hetvenes évek évek derekán jelent meg a Kriterionnál. Akkor még aránylag enyhe volt a cenzúra, ahhoz képest, ami azután következett...

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-27 21:05   
Bocs, kicsit offolni fogok. Kérdés Zsuzsának: hogy is hívják a Klári nénit (családi név) Székröl és önéletrajzát? Tudom, blamázs, de elfelejtettem; azt hiszem, Nagy Olga szerkesztésében jelent meg a könyv. Nagyon informatív könyv, ami a folklórt illeti.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-27 18:28   
2005-08-26 11:34, Gagy:
-

Szerinted kinek kellett volna díszpolgári címet adományozni ? Markó Bélának, aki szerint Erdély autonómiája most nem aktuális ? Vagy talán Verestoy Attilának, aki a román hírszerzés parlamenti felügyelö bizottságának tagja ?
Szerintem éppen a székiek azok, akik nincsenek manipulálva !!

-

Kedves Gagy,

nem tulzas azert az MVSZ szetverojet, es egy balul (es nem) sikerult nepszavazas kezdemenyezojet az erdelyi magyarsag kepviseletenek vezetojevel parhuzamba allitani? Ugy velem, talan Marko Belanak, valamint az RMDSZnek konkretan megis tobb koszonheto (az esetleges jogos kritikak mellett), mint Patrubanynak.

Hunor

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-27 17:03   
2005-08-27 16:28, Pompéry Berlin:
-
Ebből úgy tűnt, hogy a fiatalok elköltöznek, "kivetkőznek", nem akarják élni a szülők hagyományőrző életmódját. Ez természetes is, csak a nézőnek/nekünk tűnik szomorúnak. A néző viszont nem él ott.

Pont tegnap olvastam egy hasonló hangvételű írást a szlovákiában élő ruténekről: a cikkből kiderül, hogy a stagnálás és szegénység miatt elvándorolnak a fiatalok, az ottmaradóknak pedig egyéb gondjaik vannak, mint a hagyományőrzés, és sokszor kényelmesebb szlovákul beszélve felnevelni a gyerekeket. Mindezek ellenére nem mindenki borúlátó a közösség jövőjét illetően.
http://www.time.com/time/europe/html/050829/rusyn.html

Egy, a régóta kisebbségben élő európai népcsoportok kapcsán íródott összeállítás része a cikk, az európai nyelvi-etnikai stb. identitáskeresés újjáéledéséről és hasonlú témákról van benne szó. Érdemes elolvasni a többi kapcsolódó írást is, a fenti linkről elérhetők. Sajnos csak angolul, és most nincs időm bővebb összefoglalót írni.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-27 16:28   
2005-08-27 10:28, Gagy:
-
Ez olyan, mint amikor a tolvaj így védekezik: igaz, hogy loptam, de más is lopott !
-
A mondás kiváló, de nem értem a hasonlatot az adott összefüggésben.

Patrubány személye, munkássága és a megosztottság kiélezéséhez vezető népszavazás kiprovokálásában játszott szerepe ugyancsak vitatott. Ellenben híveinek tábora nemcsak a széki Polgármesteri Hivatalból áll.

A fénykép viszont nekem is megmelengette a szívem. Két rend széki viseletem van kalárisig bezárólag a szekrényben és örülök, hogy mégis él a hagyomány. A magyar TV-ben néhány évvel ezelőtt láttam egy dokufilmet egy széki családról. Anno a 90-es évek elején forgattak velük, róluk, majd 5-6 évvel később. A 2. filmbe belevágtak részleteket az elsőből mintegy szembeállítva az akkort a mával. Ebből úgy tűnt, hogy a fiatalok elköltöznek, "kivetkőznek", nem akarják élni a szülők hagyományőrző életmódját. Ez természetes is, csak a nézőnek/nekünk tűnik szomorúnak. A néző viszont nem él ott.

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-27 10:28   

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-27 03:58   
Kedves Gagy, odáig mennék az általánosításban, hogy ilyen meredeken fogalmaznék: politikailag mindenki manipulálva van, Szíken és mindenütt.

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-26 11:34   
2005-08-26 11:12, Fredi:
-
Lehet, hogy a székiek egy kicsit politikailag manipulálva vannak?
-
Szerinted kinek kellett volna díszpolgári címet adományozni ? Markó Bélának, aki szerint Erdély autonómiája most nem aktuális ? Vagy talán Verestoy Attilának, aki a román hírszerzés parlamenti felügyelö bizottságának tagja ?
Szerintem éppen a székiek azok, akik nincsenek manipulálva !!

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-26 11:12   
Lehet, hogy a székiek egy kicsit politikailag manipulálva vannak?

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-26 10:36   
Tegnap, a Birtalan napi megemlékezés keretében Szék „városa” díszpolgári címet adományozott a Magyarok Világszövetsége elnökének, elismerve a külhoni magyarok magyar állampolgárságának visszaállítása érdekében folytatott harcát.

Patrubány Miklós Szék harmadik díszpolgára. A címet korábban Orbán Viktor /2002/ és Tőkés László /2003/ nyerte el.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-26 06:24   
Kedves Gagy,

köszönet a képért. Remek felvétel, remek hagyományőrző közösség. Ha ilyeneket látok, akkor furcsa érzés vesz erőt rajtam, talán honvágy?
Nem árt a felvétel készítőjéről, Gyurka Elődről is valamit tudni: a kolozsvári barlangászok hőskori gárdájához tatózott, azok között volt, akik a Szelek barlangját feltárták.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó