2020. január 24. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Család, szabadidő, érdekességek >> Kolozsváriak, ide!!!
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 következő lap )
 Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-26 00:07   
Lemaradt a kép alatti szöveg:
Nem a pusztulás, hanem a megmaradás napjaként ünnepli Szék népe augusztus 24-ét, Szent Bertalan-napját – hálásan azért, hogy népes közösség épülhetett újjá a tatárjárás után, életben maradt magból. Az egésznapos ünnepség hagyomány szerint a három istentisztelet köré épül, amelyeken a környék apraja-nagyja részt vesz.

F. I.

(Gyurka Előd felvétele)

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-25 22:44   
2005-08-25 15:36, Gagy:
Ennivaló kép jelent meg a mai Szabadságban:

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-25 15:36   
Ennivaló kép jelent meg a mai Szabadságban:

Image hosted by Photobucket.com

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-11 16:53   
Ez szep kis "segitseg" volt .

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-11 10:50   
Import tetüt égetni? Ez aztán a leégés!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-11 08:45   
Kolozsvár mellett napokig régi ruhákat égettek. Amelyek néhány segélyszállítmányból származtak, büdösek voltak, s emellett te tetűvel.

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-01 23:32   
Én is ismertem Beát. Az édesanyja tanított magyarra, Beát velünk küldte néhányszor a kisbányai sitáborba, amit Muzsi Zoltán tornatanár szervezett. Isten nyugtassa !

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-21 15:49   
2005-07-21 03:12, Cseko:
ismertem az egesz csaladot,nem messze laktak tollunk a Gorogtemplom utcaba.

Cseko  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-21 03:12   
2005-07-20 15:19, fellegvar:
-

Igen ,velem volt egyidos ,es rakos beteg volt.Mikor meghal egy regi ismeros atfutnak az emlekek az ember fejen,ismertem az egesz csaladot,nem messze laktak tollunk a Gorogtemplom utcaba.Maskulonben Budapesten hunyt el ,ugy tudom ott elt 89 utan.

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-20 15:19   
2005-07-20 15:16, Cseko:
Igen.

Cseko  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-20 15:16   
2005-07-20 14:53, fellegvar:
-
2005-07-20 03:11, Cseko:
elhunyt volt osztalytarsnom Banhegyesi Beata ,Budapesten.
Udv:fellegvar
-
Igen

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-20 14:53   
2005-07-20 03:11, Cseko:
elhunyt volt osztalytarsnom Banhegyesi Beata ,Budapesten.

Cseko  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-20 03:11   
Sajnos rossz hirem van ,elhunyt volt osztalytarsnom Banhegyesi Beata ,Budapesten.
Temetese julius 22 en lesz a Fiumei temetoben.Isten nyugtassa bekeben.

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-26 04:40   
Elhunyt László Gerő ... Az en emlekezetemben ugy maradt meg , mint amikor a Nema levente-t jatszotta . Nyugodjon bekeben.
http://www.hhrf.org/szabadsag/uj/#E14E12

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-24 13:57   
Hazalátogatók figyelmébe:

2005. júl. 1-tôl Romániában bevezetik az új, u.n. "erôs" lejt.
4 nullát vágnak le, azaz 10.000 régi lej = 1 új lejjel.
Az átállás alkalmával jún. 30 - júl. 3 között a bankok zárva
tartanak, a minibankok sem üzemelnek júl 1-én délelött.
A régi bankjegyek 2006. dec. 31-ig maradnak forgalomban.

Az valutaközi árfolyamok így módosulnak
(mai napi áfolyamon számolva):

1 euró = 3,6 lej
1 USD = 2,98 lej
100 NOK = 45,45 lej
100 HUF = 1, 46 lej

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-07 15:22   
2005-06-07 04:04, Ferencz Zsuzsanna:
A kérdés nem: miért Kolozsvár, hanem: mi Kolozsvár? Mi Erdély? Mi Közép-Európa?
------------
Kedves Zsuzsa !
Koszonom a cikket . Elgondolkoztato ...

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-07 04:04   
Tudom, hogy nem szokás cikkeket bemásolni ide, most mégis megteszem, éspedig az Élet és irodalomból.
Tehát:

Poszler György: A "másik" város. Esszék. Komp-Press-Korunk Baráti Társaság, Kolozsvár, 2005. 150 oldal, 1300 Ft

"...az élet körforma. Visszatér önmagához. Vége kezdetébe fonódik. Szétválaszthatatlanul. A felépülés a leépülés görbéjébe. Először még üres az elme. Még nem vett fel semmit. Fokozatosan leereszt. Két üresség közötti pillanatnyi lét. A leeresztő állapot a feltöltődőre, vég a kezdetre nosztalgikusan visszanéz. Megismétlődnek a dolgok - de nem ugyanúgy. Nekem Kolozsvár volt a kezdet a valóságban. Kolozsvár lesz a vége az emlékezésben. Éltem a tényleges várost - nappali realitásokban. Élem az álom-várost éjszakai vizionálásokban."

Ez hát a magyarázat, bár szinte felesleges. Aki életének első 14, kétszeresen is 7 évét, Kolozsváron élte le, annak felesleges magyarázkodnia. Amikor egyszer Gadamernek feltették azt az egyszerű kérdést, hogy professzor úr, ön hova valósi?, akkor rettenetes zavarba jött. Hova is? Majd sok-sok dadogás után oda lyukadt ki, hogy az ember onnan való, ahol a gyerekkorát töltötte. Aki Kolozsváron volt gyerek, az kolozsvári marad, ami nem zárja ki, hogy ne dobbanna meg a szíve Párizsban, a Rue de Rivolin vagy a Kosztolányi téren, Budán. De ha a térben máshol is otthon lesz, ha a kultúrában mondjuk a Mihályok (Vörösmarty és Babits) adnak számára otthont, ha nyelvben másutt per absurdum otthonra talál, az időben egyetlen igazi otthona a gyerekkor marad.

Ha pedig ez így áll, a gyerekkori helyszínek átalakulása során - ha tehát beépítenek egy grundot, befednek egy patakmedret, kiszélesítenek egy utcát, akkor hiába épül felhőkarcoló, hiába épül sugárút, a gyerekkor otthonossága a térben leromlik, a realitás fenyegetően örvénylik, és rémes éjszakai álmok bukkannak fel hullámaiból. Szükség van tehát a napvilágnál elvégzett racionális számvetésre. Mi maradt meg, mivel kell szembenézni, mit lehet gondolni róla?

A kötet is e kavargó, örvénylő hallucinációk perspektívájával indul, később aztán ellendül tőlük az elme, hogy a maga tudásával hadakozzon ellenük... A város pontos leírása veszi kezdetét: a falak miről tanúskodnak, az utcák vonala mit őriz, az épületek eltűnése milyen drasztikus változások következménye, és miféle tanulsággal szolgálhat az a tény, hogy itt minden drasztikusabban eltűnt, mint másutt Kelet-Európában. Ehhez a nappali számbavételhez csatlakozik az életinterjú, a kérdések biztosítékával, a család történetének felidézése, ahogy beleszövődik egy nagyobb történetbe, illetve ahogy a nagyobb történet szövi - vajon hogyan is van? Akár egy karóra meséje is tanulságos lehet. Karóra, aztán a kar, amely viseli, az ember, aki karjával döntéseit láttamozza, a láttamozott írás, amely sorsokról dönt - és így tovább, beletorkollón a történelem óceánjába.

A kérdés nem: miért Kolozsvár, hanem: mi Kolozsvár? Mi Erdély? Mi Közép-Európa?

Poszler György három elveszett tradícióról beszél. Először is van a közvetítő szerep Kelet és Nyugat között. Aztán van a három nemzet kultúrája, a magyar, román, német együttélés. Harmadik a vallási sokszínűség. Ez szinte egyedülálló hagyomány, valóban. Na és van egy negyedik elveszett tradíció is, ez a legfőbb, a legkérdésesebb, a legfontosabb. Jelen lenni a világban! Nem csupán földrajzilag, hanem történelmileg is jelen lenni.

Valamikor a hetvenes években bontakozott ki Erdélyben egy nemigen publikus vita arról, hogyan tovább: felzárkózni vagy fent maradni? Akkor a vita résztvevői megoldásként, elég döbbenetes eredmény volt ez, a visszacsatolást találták meg. Erdélyt Magyarországhoz. Valószínűleg ma ezt úgy mondanák: Európához. Poszler György könyvéből hasonló gondolatot olvastam ki, természetesen a kételyekkel együtt. Megfogalmazását az Áprily-versre bízza: "S a dallamot karral kisérve halkan, / napsugaras nyugat dalolt a dalban, // hol a sötétség tenger-árja ellen / ragyogó gátat épített a szellem."

Meg kell írni azt a történelmet, amely magában hordozza a progressziót, meg kell írni, mert ha az megvan, akkor már nem csupán földrajzilag létezik a vidék. Meltzl Hugó, Márton Áron, Janovics Jenő, Krenner Miklós és így tovább, munkásságukból szövődik Erdély története... És végül a kataklizma, amely nélkül érthetetlen a ma: az 1956-os nagy összeomlás. A bukás pillanata, amikor szinte mindenki megtörik, bedobja a törülközőt, átáll, beáll, felad, elárul. A konzekvenciákat le kell vonni. Az illúziókat fel kellett számolni.

Valószínűleg a mai felelet a "Mi Kolozsvár?" kérdésére így hangzik: Kolozsvár az önvizsgálat helye, az identitás keresésének helye, az otthonkeresésé. Ennyiben pedig Kolozsvár nem csak Kolozsvár. Erdély is. De Erdély sem csak Erdély. Épp ezért mondható nagy erdélyi regénynek Nádas Péter műve, az Emlékiratok könyve - inkább, mint sok zászlósnak kikiáltott provinciális mű.

Hogy milyen keservesen lehet az illúziókat felszámolni, a mai napig van erre példa. Vannak illúziók, de főképp rémes hazugságok... Akik elolvassák ezt a könyvet, azok talán ráébrednek, ha az illúziók olykor termékenyek is lehetnek, a hazugságok végzetesen otthontalanná tesznek mindent, térben és időben.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-27 18:13   
2005-05-25 19:10, bobe:
neked is köszi Böbe
Már szét is néztem

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-27 15:42   
2005-05-25 20:18, Gagy:

Gagy
Nagy voltál ezzel a rengeteg másolással!
Köszi, már ki is printeltem.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-26 04:31   
Kedves Espa, én is nagyon szivesen segítenék tanáccsal, de nekem se jut smmi az eszembe. Öt nap nagyon kevés.

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-25 20:18   
2005-05-25 17:45, espa:
-
Kedves espa,
a kanadai Eliz Bognar rendszeresen szervez Erdélybe kirándulásokat, nyugatiak számára. Éppen most kaptam töle egy ajánlatot, megpróbálom idemásolni:

Ismerje meg Erdélyt!
- 2005 (Aug.8- tol 19- ig)

7-en Érkezés Budapestre
8//1st day.
A határátlépés után az aradi vértanuk emlékmûvének meglátogatása. Arad.
Bojte Csaba arvahaza. A dévai vár romjai,
Magna Curia, Deva.

9//2nd day.
Utazás Vajdahunyadra, a várkastély
meglátogatása. Gyulafehérvár (a Hunyadiak
sirjai) Magyarigen, (Bod Péter temploma)
Sarmisegetusa, Demsus.

10//3rd day
Nagyszeben, a Déli Kárpatok,Fogarasi Havasok, Fogaras
(a vár), Bethlen Kata sirja, BRASSO
Fekete templom, városnézés

11//4th day.
Látogatás a királyi rezidencián, Sinaia (ebéd) délután ; TÖRCSVÁR (The Bran kastély)

12//5th day.
Prazsmar, Utazás Kezdivásárhelyre, látogatás a helyi muzeumban. Torjai budos barlang. A gyönyörû Szent. Anna tó, - Tusnad.

13//6th day.
Csikszereda, Csiksomlyó a hires búcsujáróhely
Madéfalva, a Csiki medence, Szekelyudvarhely.
Vacsora zenével és tánccal

14//7th day.
Szovata a hires gyógyfurdõ. - (ebéd) Délutáni vásárlás a cserépvásáron Korondon. Látogatás Tamási Áron és Orbán Balázs szülõföldjén Farkaslakán és Szejkén.

15//8th day.
Egész napos kiránduás a Gyilkos tóhoz és a Békás
szoroshoz, (ebéd) Gyalogtúra a csodálatos szorosban,
ami Európa egyik legszebb szurdokvölgye.

16//9th day.
Egész napos kirándulás a Hargitára, a székelyek szent hegyére. Friss hegyi pisztráng ebéd a Hargitan. Sikaszo.

17//10th day.
Látogatás Segesvaron, séta a városban, majd Marosvásárhely. Teleki Teka, délután Tordai
sobanya, Tordai - hasadék, majd Kolozsvár.

18//11th day.
Kolozsvári városnézés , Házsongárdi temetõ,
a Farkas utcai Református templom, Boncida, DÉS, Szamosujvár, (örmény templom), Valaszut.

19//12th day
Bánffyhunyad, (erdélyi fakazettas templom)
KÖRÖSFŐ (kirakodó vásár). Utazás Nagyváradra, látogatás a Szent Laszló
székesegyházban, városnézés. (bucsu ebéd)
Érkezés Budapestre a késõi órákban.

Informatio és helyfoglalás;
elizbognar2004@yahoo.ca

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-25 19:10   
Mi Erdely lenyege szerinted, Espa?
Es 5 nap alatt mit is szeretnel latni?
http://www.erdely.web.com/ itt egy oldal nezz korul

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-25 17:45   
Nem tudom melyik topicba irjam be, de szeretném ha segitenétek.
Kellene nekünk egy kb 4-5 napos ut Erdélybe. 2 házaspár, Norvégiából, vonattal mennénk, de valami kellemes programot kellene összeállitani, hoy lássunk is sokat, meg jól is érezzük magunkat. Érintetlen területre vágyunk, amennyiben lehetséges. És nagyon rendes emberekre
Nem kell luxus, csak kikapcs. és lássuk, ami Erdély lényege. Régi házak, érintetlen természet, stb. Vagy kicsit el vagyok tájolva ?
Segitsetek azért lécci. Köszi

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-21 05:14   
Július elsejétől bezárják Kolozsvár egyik szimbólumát , a Continental (volt New York) szállodát eladták egy gyulafehérvári cégnek, és az új tulajdonos a rendeltetés megváltoztatása mellett döntött .
http://www.hhrf.org/szabadsag/uj/#E14E2

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-16 16:41   
2005-05-16 09:32, bobe:
Ez a posta?
--------
Latszik , hogy tobbszor voltal otthon Igen , a posta ...

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-16 09:32   
Ez a posta?

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-15 23:49   
Kedves Kolozsvariak !
Itt kuldok egy nehany fenykepet nektek abban a sorrendben , ahogy valahogy sikerul felismerni egy bizonyos kolozsvari helyet .
Ugye , nem konnyu ?

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-14 22:33   
2005-05-14 08:51, gvirag:
Kétszer is átutaztam Kolozsváron. Tudtam, hogy a városben vagy Fellegvár, sokszor eszembejutottál az utamon.
-------------
Kedves Gvirag !
Most mar ertem miert csuklottam !
Nagy elmeny volt vegig barangolni a varoson ... Annak ellenere , hogy kificamodott bokaval erkeztem oda , minden fajdalmat elfelejtettem , amikor viszontlathattam az imadott Kolozsvart . Nem tudom , ha elhiszitek-e , de osszeszorult torokkal es meg is oromtol repeso szivvel indultam "felfedezo" utamra . Meg a kocka koveknek is tudtam orulni ... A Farkas utcai templomban egy nagy csoport kirandulo diakkal talalkoztam es olyan jol esett , hogy ok is csodaltak . A torzito uj epuletek ellenere is megorizte a varos a patinajat . Lehet , hogy azt hiszitek , hogy elfogult vagyok , de Funaru minden erolkodese ellenere , Kolozsvarnak sikerult megmaradnia annak , ami volt : Kincses Kolozsvarnak . Buszke lehet mindenki , akit erzelmi szalak fuznek hozza .

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-14 08:51   
Kétszer is átutaztam Kolozsváron. Tudtam, hogy a városben vagy Fellegvár, sokszor eszembejutottál az utamon.

Nekem mindíg összeszorul a szivem, ha Kolozsvárt utazom. Pedig én sohasem voltam lakója a városnak, csak jártam ott akkor is, amikor még a feleki tetőn volt az országhatár.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-12 08:42   
Szívszaggatóan ísz Fellegvár!
Isten áldjon minden igaz kolozsvárit.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó