2021. október 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Kultúra >> Mit olvasol most?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 következő lap )
 Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-09 13:56   
Jason Goodwin: Von Danzig bis nach Istambul című könyvét olvasom. 1990-ben játszódik és részletesen ír Erdélyről, Kolozsvárról, Marosvásárhelyről, Segesvárról, a Székelföldről, stb. Érdekes megtapasztalni, hogyan látta egy idegen az ottani drámai időket.(A szerző Danzigtól Isztambulig gyalog ment!)

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-04 22:48   
2008-09-04 18:16, hunor:
Azt hiszem, inkább valami étel- és itallapot fogunk tanulmányozni.

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-04 22:45   
2008-09-04 17:23, Pompéry Berlin:
Judit, ez akasztófahumor. Ha látom a takarékbetétkönyvemet, sírni volna kedvem.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-04 18:16   
2008-09-04 16:09, amadeus:
-

Hány kötetnyi lesz, vagy volt?
Kik és Mik, vagy inkább a Kőszívű emberi fiai?

Hunor

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-04 17:23   
2008-09-04 16:09, amadeus:
-
Komolytalanok vagytok

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-04 16:09   
2008-09-04 15:37, Fredi:
Kedves Fredi,
holnapután találkozunk, majd olvashatjuk együtt!

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-04 15:37   
Én megolvasom a hajam szálát. Könnyű olvasmány!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-04 15:24   
2008-09-04 08:51, hunor:
-
Jé, ilyet én is néztem egyik számlámon (csak az előjel más):
Gesamtsaldo ausgewählter Konten* -4,50 EUR

-
Tapasztalataim szerint a minusz gyorsabban nö, mint a plusz. Mégpedig automatikusan. Úgyhogy csak vigyázat!!!

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-04 08:51   
2008-09-03 21:14, amadeus:
-

Jé, ilyet én is néztem egyik számlámon (csak az előjel más):
Gesamtsaldo ausgewählter Konten* -4,50 EUR

Hunor

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-03 21:14   
Sparkasse Ulm: Sparbuch
Tartalom: 4,83 Euro...

Nincs értelme tovább olvasnom

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-03 19:37   
Barabási Albert-László: Behálozva

Hunor

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-09-01 13:57   
2008-08-28 10:28, huba:
-
Kösz a figyelmeztetést, de

ad1 Megfigyelésem szerint csak nyugatiakat rabolnak el. Ott majd a magyar útlevelünket lobogtatjuk.

ad2 Szintén megfigyelésem szerint csak az Ararátot valóban megmászókat, azokat is mindig ugyanabból a 3600 m magasan lévő - és ezek szerint a PKK által vezetett - camp-ből. Mi majd csak tisztes távolból, hisz a 6000-es csúcs onnan is látható. (Ebben már van gyakorlatom. Kicsit odébb, a jelenleg orosz krízissel terhelt Kaukázus orosz felén van az Elbrusz - szintén hatezres csúcs. Azt is láttam vagy 50-100 km. távolból és gyönyörű volt.)

Ismered a mondást, hogy vizet felülről, hegyet alulról, templomot kívülről, kocsmát belülről ... úgy érdemes. Szóval a hegyet alulról.

De azért köszönöm az aggódást.

Más. A törökországi 9000 éves kultúráról szóló könyvvel nagyon kínlódom. A szerző, hogy olvasmányosabbá tegye a (másoknak esetleg) száraz történelmi adatokat, rengeteg irodalmiasnak vélt sallanggal dologozik. Kevesebb több lett volna.

Pl. hogy a hetiták nyelvét ki miképp és milyen áttételekkel fejtette meg, miközben pechére ... (kb. 5-6 oldal), hogy az Ars Aslannal szembenálló bizánci x-edik Romano stb. császár sorsdöntő csatájáról ha filmet készítenének, akkor a vélhetőleg görög rendező milyen drámai képi elemekkel dologozna a csillagtalan csata előtti éjszaka váratlan, de annál merészebb és ismét csak sorsdöntő, ... Csak az nem derül ki, hogy mindez mikor volt. ...

Mindez 350 oldalon keresztül. Olvashatatlan. Engem inkább a történelmi és kulturális összefüggések érdekelnek, nem a történész szerő sikertelen irodalmi próbálkozásai. Miközben nem tudja eldönteni, hogy történész-e, régész vagy novellista.

Asszem, többhetes kínlódás után - és idő fogytán - ma átlapozok egyből a 370. oldalra, ahol az időrendi táblázat található. Kár.

huba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-28 10:28   
2008-08-28 00:14, Pompéry Berlin:
-
Mindezt pedig azért, mert jó 10 nap múlva Kelet-Törökországba utazom: Fekete tenger keleti vége, grúz és örmény határ, Ararat, Kars, Erzurum, meg ahová még eljutok.
-

Auswärtiges Amt

Aktuelle Reise- und Sicherheitshinweise Türkei

Am 08.07.2008 wurden drei deutsche Staatsangehörige am Berg Ararat von Personen entführt, die sich als Kämpfer der PKK ausgaben. Die Deutschen sind seit dem 20.07.08 wieder in Freiheit.
Von Reisen in die östlichen Provinzen der Türkei, insbesondere die Provinzen Hakkari, Sirnak, Mardin, Siirt, Van, Agri und Igdir wird dringend abgeraten.

Infolge der deutschen Maßnahmen gegen den PKK-nahen kurdischsprachigen TV-Sender Roj-TV liegen Gefährdungshinweise vor. Es besteht die Gefahr, dass Deutsche, insbesondere Individualreisende, in diesen Provinzen Opfer von Racheaktionen (Anschläge, Überfälle, Entführungen) durch PKK-Terroristen werden könnten.

Mindenestre vigyél magaddal elég olvasni valót... "Alles wird gut"

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-28 08:14   
2008-08-28 00:11, Pompéry Berlin:
-

Nem hiszem, hogy a nem tudása komolyabb gondot okozna.
Egyébként Gregor József lánya, színésznő is pár film, színház erejéig, de magánéletéről gyakrabban ír a bulvársajtó.

Hunor

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-28 00:14   
Jelenleg két vaskos könyvet olvasok Törökország kultúrtörténetéröl, illetve hogy hová tart a mai török társadalom. Rém érdekes. Tudtam, tudtam ezt-azt, többet is jóval az átlagnál, de most fontos összefüggések világosodtak meg elöttem.

Mindezt pedig azért, mert jó 10 nap múlva Kelet-Törökországba utazom: Fekete tenger keleti vége, grúz és örmény határ, Ararat, Kars, Erzurum, meg ahová még eljutok.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-28 00:11   
2008-06-28 23:20, perec:
-
Sorry, nyilván nem ide tartozik, de ki ez a Bernadett? illetve baj, ha nem tudom?

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-26 15:42   
Udo Polmer, Dr.Monika Niehaus Wer gesund isst, stirbt früher (Aki egészségesen eszik, az hamarabb hal meg) című könyvét. A szerzők lehuzzák a leplet a táplálkozással, egészséggel kapcsolatos tévhitekről és hazugságokról és minezt kellemes humorralfüszerezve.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-28 23:20   
Ha a Bernadett-történetet majd valaki az Aranykoporsó színvonalán megírja, akkor el fogom olvasni.
Jelenleg Bill Bryson történetét olvasgatom a gyerekkoráról, meg az ötvenes évek Amerikájáról. Nem nehéz olvasmány, de érdekes, és van benne valami meghatóan nyílt nosztalgia.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-28 23:14   
2008-06-28 22:57, perec:
-

Én többször olvastam, mindig tetszett, bár most csak kényszerből (egyike volt a kézügyben lévő köteteknek), ha nincsen meg Neked, kölcsönözhetem.

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-28 23:12   
2008-06-28 22:57, perec:
-

Igen, és érdekesebb is, történelmi, stb. háttere miatt, mint mondjuk a Blikk Gregor Bernadettről szóló címlapsztorija - ott azt állítják, a férj megcsalta őt, és emiatt vetélt, a férj szerint nem tette ezt, mert csak ismerkedett, és azt is csak azért, mert nem ment rendben a kapcsolat.

Hunor

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-28 22:57   
2008-06-28 07:44, hunor:
-
Az Aranykoporsó egy gyönyörű történet, legalábbis így emlékszem rá. Nem merem ismét elolvasni, nehogy esetleg ne tetsszen, és elrontsa az emléket is.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-06-28 07:44   
Szombat reggel, Wirtschafts Woche, Nepszabadság, Blikk, EVZ, és pár oldal Móra Ferenc Aranykoporsójából, ezzel töltöm az időt hat óra óta.

Hunor

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-11 09:29   
És igaza van, Frédi. Né mit találtam W. Hauff Lichtenstein c. regényében: "Von mir mag ich nicht reden, Eigenlob stinkt; aber BASSA MANELKA in Spanien und Holland hab ich gedient und Canto cacramento in Italia und Teutschland, Mordblei! in jedem Heere kennt man den langen Peter." Szintén katona az illető... Tehát mondhatjuk, a magyar huszárok megtöltötték Németországot sajátos stílusukkal.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-09 13:57   
Van egy frankfurti német jóbarátom, ő gyakran használja a Bassa Manelkát, s azt mondta, a meseíró Hauff kedvenc káromkodása volt. Nem tudom, honnan vette az értesülést.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-09 13:12   
Frédi, Kleistot szégyenszemre leginkább magyarul olvasom, leszámiitva az elbeszéléseit, amelyek azért érthetőbbek. Az Erdbeben von Chili majdnem világos...

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-09 12:43   
Kedves Zsuzsa, kedves Perec olvassátok Földényi F. László idevágó magyarázatát: » Amikor élete végén, 1810-11-ben Heinrich von Kleist a Berliner Abendblätter t szerkesztette, igyekezett mindenrôl tájékoztatni olvasóit -- politikáról, gazdaságról, de még a bûnügyekrôl is. Figyelme egész Európára kiterjedt, Helgolandtól Párizsig, Itáliától Lengyelországig. Magyarország valahogyan kimaradt -- úgy, ahogyan a nyolcvanas évek végéig a nyugat-európai TV-állomások idôjárásjelentéseiben sem szerepelt soha. A Berliner Abendblätterben Kleist két alkalommal mégis szóba hozta a magyarokat -- szándékán kívül. Az Anekdota az utolsó porosz háborúból címû híressé vált anekdotájában egy porosz lovas történetét mesélte el, aki a jenai csata után, egy franciáktól körülzárt faluban haláltmegvetô bátorsággal -- vagy inkább nemtörôdömséggel --, ahelyett, hogy menekült volna, egyik pálinkát a másik után töltötte magába. Három francia lovas már fel is tûnt a falu végén, de a porosz még arra is szakított idôt, hogy rágyújtson. S ezekután fölkiáltott: Bassa Manelka!", rárontott a franciákra, kivetette ôket a nyeregbôl, majd újra elrikkantotta magát: "Bassa Teremtetem!", s ezzel diadalmasan elvágtatott.

A porosz lovas nem németül káromkodott, hanem magyarul -- méghozzá a lehetô legtrágárabban. Annak lelkét átkozta el ("basszam a lelkét!"), aki a másikat teremtette -- a Jóistenét. «
Zsuzsa Kleistot eredetiben olvasod-e? Én tőle csak az Amphitriont olvastam. Nekem egy kínszenvedés volt. Valamivel türhetőbb volt Szabó Lőrinc fordításában.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-09 11:33   
Perecke, azt én sem tudom, de jól hangzik...

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-09 10:10   
2008-05-08 16:30, Ferencz Zsuzsanna:
-

Csak arra nem tudok rájönni, mi az a Manelka?

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-08 16:30   
Heinrich von Kleist német klasszikust olvasom újra, aki a XIX. század elején sok csodás könyvet, darabot irt.
Az Anekdota az utolsó porosz háborúból címû híressé vált anekdotájában egy porosz lovas történetét mesélte el, aki a jenai csata után, egy franciáktól körülzárt faluban ahelyett, hogy menekült volna, egyik pálinkát a másik után töltötte magába. Három francia lovas már fel is tûnt a falu végén, de a porosz még arra is szakított idôt, hogy rágyújtson. S ezekután fölkiáltott: "Bassa Manelka!", rárontott a franciákra, kivetette ôket a nyeregbôl, majd újra elrikkantotta magát: "Bassa Teremtetem!", s ezzel diadalmasan elvágtatott.
Hát igen, hahaha. Hunor, remélem nem cenzúrázd ki, mert nagyon édes.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-04-09 01:03   
A napokban olvastam Békési Ágnes "Muzsikusok" c. a Pont Kiadó gondozásában 2003-ban megjelent könyvét, amely a muzsikus cigányokkal készített interjúsorozatának szociológiai tanulságait foglalja össze.

Több monográfiát, életrajzot, szociológiai munkát olvastam a cigánysággal kapcsolatban. Ezek kívülröl "osztályozzák" a M.o-on, illetve erdélyben élö cigányságot nyelvi, rétegbeli, foglalkozási, stb. hovatartozás szerint. Olvasmányaim alapján azt hittem, aránylag tájékozott vagyok e téren.

Békési Ágnes könyve döbbentett rá, hogy mennyire nem: ugyanis az eddigi munkák közül egyik sem tudta a kulturális különbségeket, illetve a cigány hagyományokhoz, életmódhoz való és a "fejlett" civilizáció szempontjából érthetetlen ragaszkodást kellőképpen megvilágítani.

(A könyv alapján jobban értem, hogy mi történt néhány éve abban a cigány fiatalokból álló csoportban, akik egy oranienburgi egyesület meghívására két hétre N.o-ba jöttek, és akiket az egyesület hagyományaihoz híven egy hétvégére külön-külön magáncsaládoknál helyeztek el. Így hozzánk is. Az itttartózkodás a vendéglátók szempontjából egy végetnemérő katasztrofális megpróbáltatásnak minősült: állandó félreértések, veszekedések, gyanusítgatások, követelődzések, elégetlenségek sorozata. Két világ ütközött, amelyek semmit nem tudtak egymásról.)

Érdekes továbbá, hogy Békési Ágnes részletesen ismerteti az általa tanulmányozott szakirodalmat, amelyben elsö helyen angol/amerikai szociológusok munkái állnak, akik a m.o-i cigányságot vizsgálták.

Most nem vagyok eléggé felkészülve a részletes elemzésre, de feltétlenül javaslom a könyvet mindenkinek, aki érdeklödik a téma, valamint empátiával rendelkezik az érintettek iránt.

http://www.pontkiado.hu/index.php

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó