2017. december 14. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Bobo talponállója
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 következő lap )
 Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-05 06:27   
Üdv SOM!

Ne kezd el a jaj, nekünk aztán, másoknak meg … mondókát, mert másoknak is megvolt bőven a keresztje, senki sem kapott semmit ingyen vagy ajándékba. Az természetes, hogy mindenkinek a saját sorsa a legbrutálisabb mert azt átéli, de nyugodt lehetsz, van kiút mindenből, csak meg kell találni.
Nem erőszakkal, mert az csak egy könnyen kiszámítható reakciót vált ki, hanem ésszel.
Én hiszek abban – ahogy a határokon kívül élő egyes magyar népcsoportok példája mutatja nem alaptalanul -, hogy nekünk magyaroknak van annyi sütnivalónk, hogy érvényesíteni tudjuk az érdekeinket, na persze, ha ügyeskedésünket más érdekeket szolgáló önmagukat magyarnak valló honfitársaink nem leplezik nagy melldöngetve időnek előtte le. Mert akkor esély sincs!

Legyél "jó"!

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-05 06:16   
2006-06-04 00:25, Mary:
Kedves Mary!

Ügyesen megpróbáltad összefoglalni dióhéjban, hogy szerinted mi a helyzet. Az összefoglalásban egyetlen apró hiba van csak. Hogy a tényeket sikerült ügyesen kikerülnöd. Miért is:

Felvetetted a hazafiság problematikáját

Én vetettem fel? Én eredetileg a nemzeti szimbólumok kommerszé tételének problematikáját vetettem fel, a hazafisághoz csak egy érdekes adalékot adtam, amit ha tetszik, ha nem meg kell látni, mielőtt az általánosítások hibájába esnénk. Szóval ez a megállapításod eleve, alapjáraton téves volt.

"Szerinted nem eléggé integrálódnak"

Nem csak szerintem nem!

"mivel azt sem tudod, miröl van szó."

Ezt most szépen megállapítottad önmagadnak. Az még véletlenül sem érdekel, hogy esetleg ez nem így van. Neked így kell, hogy legyen valamiért. Te tudod, hogy miért.

Az egyedüli burgenlandi magyar te vagy itt …

Újabb tévedés. Az szép, hogy te elhatároztad, hogy én burgenlandi magyar vagyok, ebben sem zavart meg az a tény, hogy ez esetleg nem így van. Úgy látszik csak így tudsz nekem egy olyan skatulyát eszkábálni, ami alapján eldöntheted, hogy miért nem kell valamivel szembenézned.

"Továbbá szó volt arról, hogy a külföldre emigráltak helyzete nem összehasonlítható a kisebbségben élö magyarok helyzetével."

Ez sem igaz, mert te a burgenlandi magyarok helyzetére írtad azt, hogy nem hasonlítható össze a kisebbségbe került magyarok helyzetével. Ne feledd el, hogy ők sem emigráltak, hanem ugyanúgy határmódosítással kerültek az országhatárokon kívülre és ezzel sem kell megpróbálkozni, hogy mert az osztrákok ..., mert ők sem voltak ma született bárányok, szóval ezt a nótát már meg sem kell pendíteni.

Az alma-körte hasonlításodból nem gyártottam viccet, csak alkalmaztam. Gondoltam, ha képletesen próbálsz beszélni, akkor érted is a képletes beszédmódot. A jelek szerint ebben tévedtem.

"minden jogon megvan olyanok fölött ítélkezni, akik a kényelmes semmittudásból kifolyólag tanácsokkal látják el a népet."

Gondolom le is vezeted ez a "kényelmes semmittudást", mert ez eddig szintén csak egy eresztéke a skatulyának. Kábé annyira megalapozott, mint az előzőek, amelyek ugyebár tévedésre alapoztak.

"ezután is minden eszközzel harcolni fogok az ilyen népbutító eszmék ellen, amiket te terjesztesz."

Milyen népbutító eszmét terjesztettem szerinted? Népbutítás-e megnézni, hogy hol, hogyan mit sikerült elérnie a hasonló helyzetben lévő magyaroknak és miután a hogyanokat megvizsgálja az ember, alkalmazni a sikeres utat. Lehet. Bizonyára butább dolog, mint fejjel csapkodni egy falat, amelyik minden egyes ütésre csak vastagabb lesz. Lehet, hogy az a rettentő okos dolog. Az évtizedek már megmutatták ugye, hogy mennyire az. De te csak hallgass azokra, akik arra bíztatnak, hogy üssük a fejünket a falba. Nekik ez jó, ez az érdekük, ami kivételesen a faléval is megegyezik. Ha neked is jó, akkor áldásom rá, de akkor mint mondtam, panaszra nincs ok ugyebár.

"Én mínusz 24 fokos hidegben kimentem gyertyával és könyvvel a kezemben, néma tüntetésre a kultúránk, nyelvünk megmaradásáért."

Komolyan hiszed, hogy ettől maradt meg a kultúránk és a nyelvünk? Ugye te is tudod, hogy nem. Sokkal több ember komolyabb munkája van ebben.

"esetleg a gyermekemet a fentröl elrendelt román névre keresztelni és román iskolába járatni"

Beilleszkedés és beolvadás (integráció és asszimizáció). Remekül kevered, ügyesen magad elé festettet az asszimilizáció mumusát. El is takar minden mást, ahogy elvárják tőled a "mesterek"!

"Aha, egyesek szeretnek tövisek lenni."

Te tényleg komolyan birkózol a képletes beszéddel. A tövis nem te vagy, ne hidd, hogy nem kerülnének meg az okosabbak. Te állhatsz a tövisen, ha ezt a szerepet szereted és választod.

"Ha valaki újra a Biblia nevében hadjáratot indít, de indítóokai szennyesek, az hallgasson."

Milyen érdekes, hogy manapság pedig azok ugatnak leginkább. Szennyes-e az az indítóok, hogy olyan úton járjunk, ami működik, aránylag göröngymentes és láthatóak, kézzelfoghatóak a célok, eredmények és ahol az érdekeinket érvényesíteni tudjuk, vagy esetleg az a szennyes, ami arra késztet, hogy fejjel újból és újból a falnak, hadd legyen még vastagabb?

A Bibliából egész pontosan azért idéztem, mert látatlanban, ismeretlenül elítéltél valakit. Szerinted ez keresztényi cselekedet? Igen vagy nem?

Az idézett szavak valóban az enyémek voltak, de mire reagáltam? Olvass csak utána:

"Nos, igen, ezen elgondolkodhatnál te magad is egy kicsit, hogy különféle zászlók és különféle jelek alatt mit csinálsz."

Ezek a te szavaid?

Nem tudom, hogy miért hiszed, hogy én téged bármire is "térítgetni" szeretnélek. Csak nem magadból kiindulva vetíted szándékaidat ki másra, mert ugye miért is cselekedne ő másért, mint amiért én, milyen indítíkok vezérelhetik mások mint engem alapon?

Legyél "jó"!

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-04 17:10   
Eddig óvatos voltam beleszólni az erdélyi vitákba mert ahoz tudásom, tapasztalataim minimálisan kevés, de továbbra is figyelmesen olvasom az idevonatkozó témákat.

Csak annyit mondanák, hogy szerintem Erdély kérdésében az integráció nem beilleszkedést hanem beolvadást jelentene és az ottani magyarság eltünésére vezetne.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-04 04:36   
A Sakál által leírt követendő példakép magyar neve pecsovics. Vagy renegát. Nekem nem az eszményképem.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-04 00:59   
Shakal, emlékszel még, honnan inditottál volt?! Mert, Erdély semmiképpen sem Finnország, vagy Bécs, vagy más... De ezt már mondtuk Neked eddig is, többen. Gondolom, az átkosban megzsigerelték a Te agyadat is, ami Trianont illeti. Márcsak azért emlitem ezt itt most, merthogy épp évforduló van: Jun. 4. !!!!

A malaszt-osztásod kapcsán pedig megkérdezném, hogy hallottál már Te a csángók mindenképpeni, erőszakos asszimiláciálásáról, amely ellen még a Vatikán is nehezen tud ténykedni. Merem vélni, hogy Isten igéjét, igenpicurka kivétellel (?!), mindannyiunk anyanyelvünkön hallgatjuk szivesen. De ott, a csángóknál, a Román Securitate áll őrt, hogy ez ne igy lehessen. S ez történik a XXI-ik században!!!! Nincs logika...

Ezennel, énmagam is hagylak békében monologizálni tovább.

Legyél "nagyon jó"!
-som-

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-04 00:25   
2006-06-03 19:46, Schakal:

Kedves Schakal

összefoglalom dióhéjban, hogy mi bajunk egymással. Felvetetted a hazafiság problematikáját, ezen belül szó került a romániai magyarokról is. Szerinted nem eléggé integrálódnak, söt, berzenkednek ellene, szerintem te nem kellene tanácsokat adjál, mivel azt sem tudod, miröl van szó. Távolabbról szóba került a burgenlandi magyarok integrációs készsége, mint követendö példakép. Az egyedüli burgenlandi magyar te vagy itt, aki bizonyítja. Továbbá szó volt arról, hogy a külföldre emigráltak helyzete nem összehasonlítható a kisebbségben élö magyarok helyzetével. Ezért emlegettem az alma és körte összehasonlítását, amit te hamar felkaptál, kis olcsó viccek gyártása céljából.

Kérdésedre: minden jogon megvan olyanok fölött ítélkezni, akik a kényelmes semmittudásból kifolyólag tanácsokkal látják el a népet. Tudomásodra hozom: ezután is minden eszközzel harcolni fogok az ilyen népbutító eszmék ellen, amiket te terjesztesz. Különben megmondtam már alább, hogy szerintem nem lehet az egyenruhát minden népközösségre ráhúzni, de szerinted mindent lehet. Példa a burgenlandi integrálódott magyar népcsoport.

"akinek a józan esze nincs meg hozzá, hogy normális emberi módon együtt tudjon élni a helyzettel és annak pozitív megváltozatása helyett a lehető legrosszabb fenntartására törekszik."

Tja, ha mindig bedölnénk a helyzetnek, hol tartanánk? Én mínusz 24 fokos hidegben kimentem gyertyával és könyvvel a kezemben, néma tüntetésre a kultúránk, nyelvünk megmaradásáért. Biztosan a józan ész hiányában. Mert jobb lett volna otthon maradni a meleg lakásban és alkalmazkodni az adottságokhoz, esetleg a gyermekemet a fentröl elrendelt román névre keresztelni és román iskolába járatni. Ez körülbelül akkor volt, amikor te integráltad a burgenlandi magyarokat.

"De ha már töviseken sétálok, akkor legalább annyi eszem legyen, hogy nem ugrálok, vagy ha mégis, akkor nincs panaszra okom, ha felsebzik a talpamat. "

Aha, egyesek szeretnek tövisek lenni.

"Milyen jogon ne idézhetnék? Erre különösen kíváncsi vagyok!"

Ez mellékes dolog, de szerintem a Bibliából csak az idézzen, aki a lelke mélyéröl meg van gyözödve bizonyos dolgokról. Ha az eszme tiszta és szent. Ha valaki újra a Biblia nevében hadjáratot indít, de indítóokai szennyesek, az hallgasson. A Bibliát te hoztad be ide, azért csodálkoztam, mit keres itt, ebben az összefüggésben. Szerintem a Biblia csak lelkiismeretes embereknek való.

"Se zászlóim, se jeleim! Nincsen szükségem rájuk ahhoz, hogy identitásom legyen. Furcsának találod? Én azt találom furcsának, hogy zászlókban és jelekben gondolkozol. "

Én azt találom furcsának, hogy te ilyen jelképekben gondolkodol. A fentiek nem az én szavaim, hanem a tieid (olvass utána).

Miután már mindenki elbúcsúzott innen, aki érdemben hozzászólhatna (több eszük van, mint nekem ), én is búcsúzom. Sose szerettem, ha eröszakkal megpróbáltak "jobb" útra téríteni és erösen kételkedek abban, hogy mit értesz te a "légy jó" alatt, ezért én is búcsúzok. Eddig se a szombatisták, se az adventisták, se más eröszakosak nem tudtak eröt venni rajtam. Engem pedig bosszant és frusztrál az egyoldalú társalgás. Tehát Isten veled, jó monologizálást továbbra is.

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-03 20:38   
Szia Tihi!

Köszönöm, hogy alátámasztottad azt, hogy a beilleszkedés (integráció) nem valami iszonyat szörnyűséges hétfejű sárkány. Talán ezért kell egyeseknek a beolvadással (asszimizáció) festett mumussal párosítaniuk, párosíttatniuk, hogy eléggé el tudjanak ijedni tőle és másokat is tudjanak rémisztgetni.

Ami neked, nekem és még sok-sok embernek természetes, az nem minden esetben, nem mindenkinek az. Ezért egy kicsit meg is lepett, hogy azt mondtad "természetesen".

A Norvégiában élő ismerőseim a gyerek nyelvtanítását úgy oldották meg, hogy megbeszélték maguk között, az anya csak magyarul beszél a gyerekekhez és csak arra reagál, amit a gyerek magyarul mond neki. Persze ezt következetesen nem mindig sikerült végigvinni, de nagyjából igen. Ezért sikerült a gyerekeket végül is hasonló körülmények között mint a tiéd megtanítani magyarul. Persze ehhez az is kell, hogy a házastárs legyen annyira toleráns és türelmes, hogy ezt lefogadja és segítse is. De mint mondtam, ez a probléma a távolsággal egyenes arányban növekszik arról nem is beszélve, hogy idegtépő is lehet néha.

"Integráció egy jó szó, de mondhatjuk magyarul is, az beillesztkedés (nem beolvadás), mi hiba van ebben?"

Szerintem az ég világon semmi, csak éppen nem ugrott be a legmegfelelőbb szó rá, illetve túl megszokott már az integráció használata ahhoz, hogy alapjáraton az jöjjön be.
De hálás köszönet, erre figyelni fogok mert a beilleszkedés és a beolvadás sokkal jobb, közérthetőbb párosítás!

Legyél "jó"!

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-03 20:15   
2006-06-02 21:18, Schakal:

"Akkor rád (is) el lehet mondani, hogy integrálódtál."

Szia Schakal!

Természetesen hogy integrálódtam,hiszen nincs semmi értelme, hogy idegen maradjak egy országban, ahol barátságosan befogadtak. Megtanultam a nyelvet, megismertem kultúrájukat, irodalmukat, megtanultam szokásaikat.

Viszont megtartottam magyarságomat is, magyarnak születtem és Magyarországon éltem 18 éves koromig. Ha magyarokkal találkozok a világban, magyarul viselkedek. Ha valahol bemutatnak nekem egy magyart, esetleg kézfogással üdvözlöm, de ha elbúzsúzunk, és ha nem veszekedtünk, adok két puszit köszöntésként.

Gyermekem sajnos keveset tud magyarul, amit tud, felnött korában a turkui egyetemen tanult saját akaratából. Próbáltam neki magyart tanítani, de az lehetetlen volt. Anyja finn, a környezet finn, a gyerekek az udvaron mind finnül beszélnek, nem volt hajlandó magyarul tanulni. Inkább úgy történt, hogy ö tanította nekem a finn nyelvet. Akkor én még kezdö voltam és finnül tanultam s ha valamit hibásan mondtam, ö rögtön kijavított, már 3 éves korában is.

Jövö héten találkozok Siófokon grázi unokatestvéreimmel, "osztrákul" fogunk csevegni, ök inkább, én csak amit tudok, a többit németül.

Integráció egy jó szó, de mondhatjuk magyarul is, az beillesztkedés (nem beolvadás), mi hiba van ebben?

üdv. T

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-03 19:46   
Kedves Mary!

ha már megszólítottál, direktben válaszolok, remélem, nem fog fájni.

Mitől fájna?

"Milyen alapon ítélkezel felette?"

"Ki felett?"

Akire azt írtad, hogy:
"Mert akinek ilyen barátja van, annak ellenség már nem is kell!"

"Te is nyugodt lehetsz, hogy úgy a nagymagyarkodó, mint a nemzettársait eröszakkal integrálni akaróktól fényévnyi távolságra állok. Egyik is, másik is visszatetszö."

Senki nem akar erőszakkal integrálni senkit, akinek a józan esze nincs meg hozzá, hogy normális emberi módon együtt tudjon élni a helyzettel és annak pozitív megváltozatása helyett a lehető legrosszabb fenntartására törekszik. Ha nem akar, hát ne tegye, de utána számára csőröket alaphelyzetbe, mert maga vállalta azt, amit magára vonz. Ez az élet minden területére érvényes. Ha a lázadó szerepét osztom magamra, akkor nem kell csodálkoznom, hogy töviseken kell sétálnom. De ha már töviseken sétálok, akkor legalább annyi eszem legyen, hogy nem ugrálok, vagy ha mégis, akkor nincs panaszra okom, ha felsebzik a talpamat.

"Még azért megkérdezem, milyen jogon idézel itt a Bibliából?"

Milyen jogon ne idézhetnék? Erre különösen kíváncsi vagyok!

"Nos, igen, ezen elgondolkodhatnál te magad is egy kicsit, hogy különféle zászlók és különféle jelek alatt mit csinálsz."

Se zászlóim, se jeleim! Nincsen szükségem rájuk ahhoz, hogy identitásom legyen. Furcsának találod? Én azt találom furcsának, hogy zászlókban és jelekben gondolkozol.
Mit csinálok? Elmondod?

"Miután konkrét kérdéseimre konkrét választ a mai napig nem adtál"

Mégpedig? A kérdést és a hozzászólás számát is add meg kérlek! Előfordulhat, hogy átsiklottam felettük, ha igen, akkor elnézés kérése mellett természetesen pótolni fogom!

"nem egészen tudom, milyen célokat követsz."

Célokat magamnak szoktam kitűzni és nem mennek előttem, hogy követnem kelljen őket, hanem kitűzöm és elérem. Követni csak akkor tudnám, ha valaki vinné előttem.

"Provokálni azért tudsz."

Ezt pozitív kritikának fogom fel és köszönöm!

"Ez is egy tehetség, de nem minden esetben erény."

Attól függ, hogy mit provokál ki az ember. Lehet erény is, ha pozitív változást idéz elő a provokáció.

Legyél "jó"!

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-03 19:22   
Szia Andu!

Minden kérdésedre választ találsz, ha elmész a:
http://www.viennahu.com
honlapra.
Ajánlom figyelmedbe az eseményajánlót (naptár).
Ja, és a hétfőnként rádióadást (paraméterek a honlapon "Viennahu - Bécs magyar hangja"), ahol szintén folyamatosan fel vannak sorolva a következő hét rendezvényei (a sulik és a zeneovi is)
Jó böngészést!

Legyél "jó"!

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-02 22:22   
2006-06-02 21:18, Schakal:
Kedves Schakal (Andi )!

Lehet kicsit off,de mindegy.
Hol van Bécsben zenés ovi, meg föleg hol vannak a magyar iskolák? ìgy többes számban? En egyetlen egy magyar suliról tudtam, ahova pl. a Malek Andi gyerekei is jártak. Èrdekelne a többi is, "ki tudja" jeligére! Komolyan érdekel.
Szerintem ballagjunk át privibe, nem harmónikázok az eddigi beirásokkal !

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-02 22:12   
2006-06-02 21:42, Schakal:

Kedves Schakal,

ha már megszólítottál, direktben válaszolok, remélem, nem fog fájni.

"Milyen alapon ítélkezel felette?"

Ki felett?

"Nyugodt lehetsz, hogy emberebb sok nagymagyarkodó embernél, akikkel sajnos sikerült megismerkednem és akik közeledését a mai napig is szorgosan kerülöm, mert ha ők lennének a barátaim, akkor tényleg nem lenne szükségem ellenségre. "

Te is nyugodt lehetsz, hogy úgy a nagymagyarkodó, mint a nemzettársait eröszakkal integrálni akaróktól fényévnyi távolságra állok. Egyik is, másik is visszatetszö.

Az igéket meg hagyjuk a papoknak. Még azért megkérdezem, milyen jogon idézel itt a Bibliából?

"Jézus zászlaja, jele alatt. "

Nos, igen, ezen elgondolkodhatnál te magad is egy kicsit, hogy különféle zászlók és különféle jelek alatt mit csinálsz.

Miután konkrét kérdéseimre konkrét választ a mai napig nem adtál, nem egészen tudom, milyen célokat követsz. Provokálni azért tudsz. Ez is egy tehetség, de nem minden esetben erény.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-02 21:47   
Elmegyek most egyet kirandulni punkosdkor, ha megjottem visszaterek a teveszmere!

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-02 21:42   
Szia Mary!

Mert akinek ilyen barátja van, annak ellenség már nem is kell.

Milyen alapon ítélkezel felette? Nyugodt lehetsz, hogy emberebb sok nagymagyarkodó embernél, akikkel sajnos sikerült megismerkednem és akik közeledését a mai napig is szorgosan kerülöm, mert ha ők lennének a barátaim, akkor tényleg nem lenne szükségem ellenségre.

Milyen hamar el tudjuk felejteni az igét, amelyik arról szól, "ne ítéljetek, hogy ne ítéltessetek" (Máté 7.1). Igaz?
Na nem baj, nemsokára vasárnap, talán elhangzik ez is, hogy egyesek pár percre újból megfogadhassák, mielőtt az ellenkezőjét gyakorolnák tovább Jézus zászlaja, jele alatt.

Legyél "jó"!

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-02 21:29   
Szia bobo.2003!

Na most akkor miben rejlik a tévút szerinted? Mumusként használják egyesek a nyelv kiveszésének rémét vagy nem? Mumusként használják egyesek az integráció útjába pingált asszimilizációt vagy nem? Keresd meg, hogy kikhez fűzhetőek ezen mumusok fabrikálása és érdekes megállapításra fogsz jutni.
Ha nem hal ki, akkor hogyan válik holt nyelvé? Hogy nem használják? Ergo kihal a használatból? Hm … ?
A többi ellenkezőjét szerintem sehol nem állítottam, sőt mi több, pontosan erről beszéltem én is korábban.

Szóval akkor hol is az a galád téveszme?

(Igen, idő közben sikerült átállítanom a tasztatúrát magyarra )

Legyél "jó"!

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-02 21:18   
Szia Tihi!

Akkor rád (is) el lehet mondani, hogy integrálódtál. Vagy szerinted nem?
Az, hogy a nyelv elveszik a generációk során orvosolható. Itt Bécsben is kemény munka folyik azért, hogy a fiatalokat, a gyerekek egyfajta közösségi életbe szokhassanak. Ez kezdödik a magyar zenés ovival (igaz jelenleg csak heti egyszer), aztán a különbözö korosztályt megcélzó magyar iskolákkal, amelyek heti egy alkalommal várják a különbözö osztályos gyerekeket. Igaz mi itt könnyen vagyunk, mert Burgenlandban eleve elismert volt a magyar mint népcsoport és nemrég sikerült itt a császárvárosban is elismertetni magunkat mint népcsoportot. Így jogosultak vagyunk olyan támogatásokra is, amelyekre csak elismert népcsoportok tarthatnak igényt.
Valamint az is elönyünk ugyebár, hogy a határ itt van tulajdonképpen az ajtónk elött.

Kemény építömunka folyik és sokszor támogatás nélkül is, úgymond társadalmi munkában. Pl. úgy jelennek meg újságok, hogy azoknak csakis a nyomtatására van fedezet, maguk az írók nem kapnak honoráriumot, vagy a különbözö honlapok, amelyek nagyon gyakran csak lelkes, de önzsebböl finanszírozott projektek. De nem kezdem sorolni a kezdeményezéseket. Ez most nem zok szó akart lenni azért, hogy az itt folyó munka nem kap elegendö támogatást - bá ahogy a támogatások elosztását megvizsgáltam a kölönbözö országra szabott és projektekre leosztott támogatások terén leltem egy-két "érdekes" dolgot, ami még korábbról alakult ilyen furcsán.

Az a cél, hogy a fiatalok, akik eleve integrálódnak, azért az itteni magyar közösségi kapcsolataikat is ápolják, olvassanak, írjanak, zenéljenek, bulizzanak, játszanak, sportoljanak ... együtt, keressék egymás társaságát, mert az a garancia arra, hogy nem hanyagolják a nyelvet. Szóval kiveszni még itt sem fog. Persze ez a távolsággal gondolom egyenes arányban egyre nehezebbé válik.

Vannak ismeröseim Norvégiában, ahol a lány magyar, a fiú norvég és mégis mindkét gyerekük jól ért magyarul. Az igaz, hogy a beszéddel néha gondok vannak, mert elöfordul, hogy egy-egy szó nem ugrik be magyarul nekik (de gondolom ez nem meglepö).

Hogy Finn hazafi lehetnél-e, az csak rajtad múlik. Nem akarsz lenni és ez így rendben is van, mint ahogy azt is el kell fogadni, ha valaki másként dönt. Letagadni a csillagokat az égröl értelmetlen dolog. Még ha gyerekkorunkban esetleg sokan ezen is nöttünk fel. Nem kellene folytatnunk ezt a módszert.

Legyél "jó"!

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-01 22:25   
A "fekete" munka csak a politikusok által kitalált bubus.
Az egy, hogy az így keresett bér után nincs adó és szociális biztosítás fizetve, de ha ez az árnyékgazdaság megszünne, lefulladna a konjuktúra is.
Hiszen mit csinál az ember az ilyen úton keresett pénzzel?
Elkölti, ezzel növelve a keresletet és következetesen a kinálatot valamint a termelést.
Nem olyan fekete az ördög, mint amilyenre festik!

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-01 16:47   
2006-06-01 11:11, bobo.2003:

A feketén dolgozás/dolgoztatás sokfelé nagy divat ... sőt, olyan, mint a Levis farmer, azaz, örök!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-01 11:11   
Amit en nem ertek az amerikai rendszerben, hogy miert csak az illegalis bevadorlot bunteti egyoldauan? Nalunk jol megbuntetik a munkaadot is, megha maganszemelyrol is van szo. Raadasul beteszik a nevet elrettento peldanak az ujsagba is. Ettol fuggetlenul mifelenk is nagy divat az epitoiparban feketen dolgozni!

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-01 09:12   
2006-06-01 08:49, bobo.2003:
Ez a cikk a könyvről pár hónapja már megjelent a 168 órában. http://www.168ora.hu/cikk.php?id=4505

Gyanúsan nagy a csend azóta is ...

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-01 08:49   
http://www.hhrf.org/nyugatihirlevel/index.php?id_lapszam=175

Muhi Maria: Turistavizum

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-31 11:31   
A tortenet vege az lett, hogy a deltiroli partok nem tamogattak a nepszavazast, es Cossiga visszavonta a torvenytervezetet.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-26 09:29   
Azt irja az ujsag:

Cossiga volt olasz allamfo, szenator egy torvenytervezetet nyujtott be az olasz parlamentnek, amelyben le akarna szavaztatni a del-tiroliakat egy nepszavazas kereteben az Ausztriahoz valo csatlakozasrol. Velhetoen a parlament el fogja a tervezetet utasitani, de ilyen is van! Egy erdekes szin az olasz belpolitikaban...

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-26 09:20   
2006-05-25 22:55, Mary:

Mindenfele vannak olyan balesetek, hogy vasarnap hajnalban fiatalok a diszkobol hazamenet halalos balesetet szenvednek, foleg gyorshajtas miatt.

Vannak emberek akik elmennek emellett, azt mondjak jobban kellett volna vigyazni, meghat egyszer ugyis meg kell halni, ezt senki nem tudja elkerulni. Aztan vannak akik aterzik a szerencsetlenul jartak sorsat, a szulok pedig majdnem beleorulnek a fajdalomba!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-26 09:06   
2006-05-25 23:05, Tihi:

>>>A norvégek elhagyták ös nyelvüket, ez elöfordulhat, majdnem egész Europa indo-germán nyelveket használ.

A dolog azert nem ilyen egyszeru. En nem vagyok annyira a norveg temaban bennt, de egyszer lattam egy filmet, hogy ez a norvegoknak egy komoly kerdes es megosztja a tarsadalmat is. Vannak akiknek eleg, hogy a dan nyelvet "norvegositottak" es van egy masik csoport aki a kozepkori norvegot akarja modernizalni es hivatalos nyelve bevezetni. Ez a nyelvi vita mar folyik Norvegia fuggetlenne valasa ota es egy nagyon fogas kerdes. Igazabol ez nem is nyelvi kerdes, hanem politikai. Ugyanakkor Izland, aki szinten dan uralom alatt allt, megtartotta az osi viking nyelvet es ma is hasznalja. Tehat ugyanabban a politikai korben levo ket kulonbozo tarsadalom is maskent reagalt a dan nyelvu asszimilacios torekvesekre.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-25 23:05   
2006-05-25 18:02, bobo.2003:
-
2006-05-24 20:40, Tihi:

>>Ok, maradjunk az eszaki peldaknal...

Örömmel fogadtam és élveztem logikus válaszodat úgy nekem mint valaki másnak is.

Teljesen egyetértek azzal amit írsz, esetleg én nagyon szükös szögben vizsgálom a "nyelv" szerepét. De még egy-két gondolat ehez a témához:

A norvégek elhagyták ös nyelvüket, ez elöfordulhat, majdnem egész Europa indo-germán nyelveket használ.

A lappok több ország területén éltek és élnek, esetleg nem volt lehetöségük vagy szükségük nemzetté fejlödni. Soha sem üldözték öket nyelvük és szokásaig miatt.

A finnek viszont megtartották ösnyelvüket évszázadokon keresztül, ápolták és fejlesztették (nyelvújitás, Agricola) és kiharcolták függetlenségüket 1917-ben a kedvezö politikai körülmények között (világháború, orosz forradalom, finn polgárháború).

Esetetleg a finnek is elvesztették volna már ösnyelvüket, ha az évszázados svéd uralom tovább tartott volna, de 1809-ban orosz uradalom alá terültek. Az kezdeti liberális orosz politika után (autonomia) az orosz elnyomás következett és ez csak erösítette a finn nemzeti öntudatát és ami végül a függetlenséghez vezetett.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-25 22:55   
2006-05-25 18:46, bobo.2003:

Csatlakozom a véleményhez; az alábbiakkal kapcsolatban még hozzáfüzném, hogy a nyelv maga nem csak nemzeti, hanem területi jellegü is. Ha egy szigeten mindenhol egy nyelvet beszélnek, kivéve a sziget közepét és emiatt megpróbálják az ottaniakat rákényszeríteni ennek feladására, hogy hadd legyen egységes a sziget - akkor ezt asszimilációnak nevezik. A többség, aki a kényszert alkalmazza, integrációnak nevezi. Attól függ, milyen perspektívából nézzük a dolgokat.

Amíg az emberek igényt tartanak anyanyelvükre és azon keresztül akarnak kommunikálni, senkinek nincs joga ezt elvenni tölük. És senkinek nincs joga nekik baráti tanácsokat adni integrálódás szempontjából. Mert akinek ilyen barátja van, annak ellenség már nem is kell.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-25 18:46   
2006-05-24 16:10, Schakal:

>>> A magyar nyelv kiveszésének réme egy ugyanolyan mesterséges rémkép, mint amit az integrációnál emlegettem az asszimilizációval kapcsolatban.

Teljesen tevuton vagy es ugyanazt a teveszmet ismetled. A nyelv a tarsadalmi elet szuksegletebol keletkezik es a verbalis jelek allandoan valtozo, fejlodo rendszere, amellyel az emberek a gondolataikat, erzelmi elmenyeiket cserelik ki. Egy nyelv nem szuletik es nem hal ki, hanem a tarsadalom igenyeit elegiti ki. Ha peldaul egy adott tarsadalomnak szuksege van a latin nyelvre, akkor hasznalni fogja, akkor is ha romaiak 1500 eve mar nem leteznek. Ha viszont nincs szuksege ra, akkor egy holt nyelve valik.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-25 18:02   
2006-05-24 20:40, Tihi:

>>Ugyanígy pl Finnország esetében, csak 90 éve függetlenek, de nem lettek svédek, nem lettek oroszok. Nemzetet tudtak képezni és életben maradtak.

Ok, maradjunk az eszaki peldaknal. A norveg nemzet peldaul a dan uralom nyoman feladta a osi nyelvet.De norveg nemzetnek megmaradtak. Ezzel szemben a lappok megtartottak nyelvuket, megsem alkotnak lapp nemzetet. A kozos nyelvnek fontos szerepe van, de nem kell az osok nyelve legyen, es a kozos nyelv sem az egyetlen tenyezo, ami automatikusan egy nemzet kialakulasahoz vezet.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-24 21:53   
2006-05-24 16:10, Schakal:
-

"A magyar nyelv kiveszésének réme egy ugyanolyan mesterséges rémkép, mint amit az integrációnál emlegettem az asszimilizációval kapcsolatban".

Nem félek a magyar nyelv eltünésére, ez a nyelv megmaradt évszázadok folyamán, megtartotta eredettiségét. Amig van egy közös hely, Magyarország, addig él a nyelv. Esetleg Magyarország nélkül is megmaradna a magyar nyelv, a nép megtartaná.

Külföldön viszont más a helyzet, az oda vándorolt magyarok lassan beolvadnak az ottani társadalomba a második vagy a harmadik generáció után.

Magamon folytatom, 40 éve élek Finnországban, megtanultam a nyelvet, szokásokat, megismerkedtem a finn kultúrával, irodalommal,beillesztettem magamat a finn társadalomba. Ha kérdezik, válaszolok: magyar születési finn állampolgár vagyok. Hozzáteszem, hogy én nem finn hazafi vagyok, az én nem lehetek.

üdv. T

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó