2017. december 14. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Bobo talponállója
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 következő lap )
 Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-28 21:22   
2006-04-27 19:52, bobo.2003:

Akkor már alakul.
A következő gondolom a sör lesz, aztán az üdítő és már haladunk is a szotyola felé. Jön majd a Szent István pirított, pirított-sós, natúr, … Brrr …
Ha jól emlékszem volt Szent István pezsgő, amit egyetlen évben palackoztak, jubileumi kiadás gyanánt. Nem hittem volna, hogy aztán később márka lesz belőle. A külföldi meg beteszi Szent Istvánt legfeljebb az alkohol védőszentjének – amíg a szotyola nem akad a kezébe, mert akkor lesz zavaros a kép.

Az uniformizálás veszélye nem hiszem, hogy fenyegetne, mert a verseny ezt kizárja.

Legyél "jó"!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 19:52   
Szent Istvan bor az mar van, a Hungarovin "markaneve". Nem ertem ugyan a tortenelmi szemelyiseg es a borgyartas kapcsolatat, a letezik. Valaki biztos megideologizalta mar ...

Magam sem azert vagyok, hogy a nemzeti ertekeinket degradaljuk, de zavar az uniformizaltsag is. Hogy a gumicsizmabol csak zoldszinut lehet kapni egesz Europaban, akkor is ha nem kell gumicsizma egyaltalan.

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 17:24   
Elnézést, a "nagyezerű" természetesen "nagyszerű" akart lenni!

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 17:22   
2006-04-27 16:53, bobo.2003:

Szerintem az a gond, hogy nem igen alkalmazzuk a mértékletességet. Hungaricumoknál természetes, hogy megkülönböztetve fel kell tüntetni a származási helyet (mondjuk a címerrel), de abba a túlzásba, hogy öt kiflit nemzetiszín zacskóba csomagolunk, szerintem megint nem kellene belezuhanni, mert ugye hol is köt ki a zacskó?
A rémálmom, hogy egy szép napon találkozni fogok mondjuk a Szent István szotyolával, amúgy szépen nemzetiszín alapon koronamintás nylonban…
Középszerű termékekre pedig szerintem fölösleges használni megkülönböztető jelzést. Szerintem azt hagyjuk meg olyan nagyezerű termékeknek, amelyekre méltán lehetünk büszkék

Legyél "jó"!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 17:16   
2006-04-27 16:53, bobo.2003:
kulonosen ha kifejezesre akarjak juttatni, hogy itt egy magyar termekrol, gyartorol van szo.

Mondhatnánk, hogy jó bornak nem kell cégér, de ez ma már nem igaz. Amit nem hirdetnek, reklámoznak, az nincs is.
A magyar (és általában a kelet-európai) termékeken sok esetben akarattal nem tüntetik fel, illetve csak egészen apró betűkkel a származási vagy gyártási helyet. Sok cikket ömlesztve szállítanak nyugatra és itt csomagolják, címkézik. Csak alapos szemrevételezés után derül ki, hogy a miénk. Nem tudom, mi az oka, szerintem a vásárlók bizalmatlanságának feltételezése.

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 17:06   
2006-04-27 16:49, rigojanos:

Mint már korábban írtam, nagy gond lehet ott, ahol ilyen "mankóra" van szükség a nemzeti öntudathoz. Mondjuk az amiknál valamelyest megértem, hiszen történelmi múltjuk, önálló kultúrájuk történelmi időszakban mérve nagyon fiatal.
Az általad említett nemzeti öntudat hiányát nem tapasztaltam Magyarországon. Legalábbis nem jellemző formában. Szerintem az egészséges és a szükséges öntudat jelen van és nem csapott át túlzott nemzeti önbizalomba, felsőbbrendűségi komplexusba, ami rossz pálya lenne, hiszen össznemzeti eltunyulásba vezetne, illetve vezethetne.
De látod, hasonló a véleményünk az amerikaiak által hétköznapivá tett nemzeti szimbólumaikkal. Elkoptatták, egyszerű divatcikké, fogyasztói cikké téve őket. Jelentésük, jelentőségük elveszett az idők során.

Legyél "jó"!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 16:53   
Visszakanyarodva a nemzeti jelkepek, szinek hasznalatara, en ezt pl. egy kenyereszacskon, vagy borosuvegen nem latom egy picit sem negativnak. Ha a kereskedelem figyel a megfelelo esztetikus aranyokra, azt mondom csinaljak nyugodtan, kulonosen ha kifejezesre akarjak juttatni, hogy itt egy magyar termekrol, gyartorol van szo.

Peldaul a magyar borok kartonjain es cimkein szerintem a kereskedelem rem sporolosan banik a magyar szinekkel. Vegignezve egy magyar szupermarket boros polcait egyido utan elbizonytalanodtam, hogy itt tenyleg magyar borokat arulnak-e?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 16:49   
Szerintem ami a zaszlot es egyeb nemzeti motivumokat illeti, nem olyan egyszeru a kerdes. Alapvetoen vannak olyan nemzetek (amerikai elsosorban), ahol a nacionalista, patriota erzesek elvartak az emberektol, es a tarsadalomba valo beilleszkedes resze az ontudat buszken torteno "mutogatasa". A zaszlo, a "proud to be American" tablak, matricak, stb. a legegyszerubb es legkezzelfoghatobb interpretacioi ennek az erzesnek.

Az, hogy ezek a szimbolumok az uzleti erdekektol vezerelve milyen eladhato formakban jelennek meg, mar egy kiagazasa egy altalanos tarsadalmi jellegzetessegnek.

A magyar tarsadalomban nemigen letezik ilyen szintu nemzeti ontudat, legalabbis annak az egyeni szinten torteno megmutatasa teren biztosan nem. Ezert ezekre a nemzeti szimbolumokra sincs igeny, ergo uzletet sem lehet epiteni ra.

Szerintem ez is oka annak, hogy egy magyar, akihez az amerikat jellemzo szimbolumok mar ilyen elaprozottan kommersz es konnyen hozzaferheto valtozatban jutnak el, nem is tartja ezeket egy magasabb szintu nemzeti ontudat hetkoznapi megnyilvanulasanak, inkabb csak egy sokkal magasabbrendu, szinte "szent" eszme es jelkep olcso ledegredradalasanak.

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 16:45   
2006-04-27 16:36, poe:

Hajaj, nehogy ötletet adj valakinek, mert kardomba dőlök! De előtte természetesen megnézem, hogy erre biztosítva vagyok-e?

Legyél "jó"!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 16:36   
2006-04-27 16:13, Schakal:

Ilyen zászlós mintával gatyó és bugyigó is kapható , szerencsére még nem "hazai" színekben.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 16:32   
na jo, ha nem vilagos, akkor felejtsuk el a megjegyzest!

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 16:22   
2006-04-27 16:08, bobo.2003:

Ezt tudom, meg Perec is szerintem, csak a megjegyzesed nem volt vilagos.

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 16:13   
2006-04-27 10:33, perec:

Na, ez se kutya!
De jól mintázza a nemzeti jelkép kommerszé tételét. Komolyan mondom, nem tudom, hogy idáig kellene-e "ócsitanunk" a sajátjainkat is?

Legyél "jó"!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 16:08   
2006-04-27 14:50, rigojanos:

?

Geri Halliwell-rol, az egykori Spice Girls egyuttes egyik holgyerol van ez a zaszlos kep!

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 14:50   
2006-04-27 14:23, bobo.2003:

nem, ez a spicy a Gerrin , ennyit legalabb tudhatnanak az angolok :

?

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 14:23   
2006-04-27 10:33, perec:
>> Giccses, ironikus, avagy 'cool' ?
-
nem, ez a spicy a Gerrin , ennyit legalabb tudhatnanak az angolok :

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 10:33   
A lentebb említett kutyaruházatról eszembe jutott egy itteni (Anglia) elhíresült darab (itt megtekinthető) ami aztán természetesen mindenféle követõkre talált. Giccses, ironikus, avagy 'cool' ?

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 01:06   
2006-04-27 00:45, poe:

Ne is rémisztgess, mert megemelkedik az életbiztosításom havi részlete aztán még éhen halok miatta, amire mg még csak nem is fizet.

"Lentebb viszont a holland szavak magyar ragozású használatát sérelmeztem, ami, ha túlteng, már megkérdőjelezhető a beszéd magyarsága"

Na, ezt már én sem szeretem, csak akkor fogadom el, ha olyan szavakról van szó, aminek valódi, frappáns megfelelője nincs. Mivel a magyar nyelv szókincse elég gazdag, szinte nincs ilyen szó, csak egy kicsit maximum gondolkodni kell a kiválasztásnál. De ezt meg inkább mi, idekint élők szőjük a nyelvhasználatunkba, szóval ez a mi sarunk, erre nekünk kell ügyelnünk, ahogy gondolom te is teszed. Az itteni baráti körömben is előfordul néha, hogy nem ugrik be a megfelelő, akkor aztán leginkább vesszük a fáradtságot és agyalunk egy sort a dolgon.

Örülök neki, hogy neked is többet jelentenek a jelképeink annál, hogy hétköznapok során koptassuk őket, amivel szerintem elveszthetjük az irántuk érzett tiszteletünket, megbecsülésünket.

Legyél "jó"!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 00:45   
Schakal 2006-04-27 00:2

Ne haragudj, nem akartalak ijesztgetni

A különös, érdekes, tájnyelvi vagy régi szavakat én is nagyon szeretem, használom is, amikor csak lehet. A vicces szófordulatokat, újszerű szóösszetételeket szintén. Lentebb viszont a holland szavak magyar ragozású használatát sérelmeztem, ami, ha túlteng, már megkérdőjelezhető a beszéd magyarsága. Tehát ha a főnevek és igék többsége már nem magyar, akkor mi marad?

A jelképek használatával kapcsolatban egyetértek veled, az ünneplő ruhámat sem használom mosogatáshoz. A kutyapóráz elég extrém példa, én már a kenyeres zacskótól is elvitattam a magyar zászlót .

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 00:29   
Szia Poe!

Akkor meg vagyok nyugodva, csak pontatlanul fogalmaztad meg a műveletet a vétellel kapcsolatban. Nem mondom, jól rámhoztad a frászt!
Amiatt ne aggódj, hogy rá kell kérdezni, szerintem ez mindenkivel így van, volt és lesz is, aki huzamosabb időn keresztül távolabb él Magyarországtól. Eleve kiesik a nyelv dinamikájából, amibe ezek a divatszavak is beletartoznak. De azt nem szabad elfelejtenünk, hogy mi vagyunk azok, akik ebből kiesnek, nem követelhetjük meg, hogy a mi kedvünkért a nyelv mindig ugyan az maradjon. Gondolom olyan probléma nincs, hogy téged ne értene meg valaki csak azért, mert a divatkifejezéseket nem használod. Mert akkor lehetne miért aggódni, akkor veszett el valami. Eddig mindig csak a divatkifejezések koptak ki.
Na, a helyi specialitások, az egy külön világ, de ez a nyelvünk tartozéka, ez is ugyanúgy ragyogóan megfigyelhető itt Ausztriában is az osztrákoknál. Mindegyik beszél németül, de a különböző tartományok dialektusai olyan idegen szavakat is tartalmaznak, amelyet a másik nem ismer. Ettől a német mindenütt megmaradt, de ápolják a dialektusaikat is, mert ez is a nyelvi, mondhatni nemzeti kincsük, amit őriznek. Nálam megesett az a különös eset is, hogy fiatalkoromban még Magyarországon megismerkedtem egy lánnyal – na nem a megismerkedés a csodaszámba menő mutatvány, csak nem félreérteni – aki úgy 20 Km-el arrébb lakott egy, mára már várossá vált helyen. Olyan szavakat ismert tárgyakra, amit az életemben még nem hallottam és én is ismertem olyan szavakat nagyszüleimtől – azaz természetesen ismerek még ma is – amelyeket Ő nem. Én mindezt anyanyelvünk kincsének fogom fel attól függetlenül, hogy egyértelműen jövevényszavakról van szó. Ott, azon a részen már beépült a nyelvbe a magyar megfelelője mellé, ahol ugyebár a mellé –n (na nem a lánynak ) van a hangsúly.

Legyél "jó"!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-27 00:01   
2006-04-26 23:44, Schakal:

Nem vettem magamra, hanem magamra ismertem
A téma most megint aktuális volt, hiszen egy hete jártam otthon, és alkalmam volt ismét kérdezősködni. Sokszor furcsa, hogy a családban csak magyarul beszélünk, mégis rá kell kérdeznem egyes szavakra, kifejezésekre. Példáim tehát most éppen családi vonatkozásúak. Valószínűleg túl szigorúan itélem meg ezt a dolgot, de hát mindenkinek van valami hóbortja.

A másik vesszőlovam az idegen szavak használata elleni harc. Nem a nemzetközivé vált kifejezésekre gondolok, hanem a helyi specialitásokra. Van egy ismerősöm, alig pár éve él itt, de mondataiban szinte csak a káromkodások és a ragok emlékeztetnek arra, hogy magyarul beszél. Érdekesen alakul a társalgásunk, mert folyamatosan "fordítom", pedig olykor inkább ordítani szeretnék

Sajnos, nem mindig vagyok jó példája a keresztényi türelemnek.

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 23:57   
Szia bobo.2003!

Én ebbarátként sem öltöztetném semmibe, de a nemzeti színekbe öltöztetést nem csak az öltöztetés miatt tartom bizarr dolognak, hogy a vesszőparipámat, a nemzetiszín pórázt már ne is említsem (na, mégis megtettem ).
Szerintem pontosan ott van az eb – ruha és póráz nélkül - elhantolva, amit említesz is. Nemzeti jelkép és a giccs, pontosabban a giccsesített és kommerszé tett nemzeti jelképek. Látod ez szerintem megérne egy misét így magában is.
Nem tudom, hogy miért kellene nemzeti jelképeinket hétköznapi használatra alkalmazni. Valahogy nem látom értelmét. Például március 15.-én nekem az ünnep része, hogy akárhol is vagyok kitűzöm a kokárdát. Ez egyfajta az ünnephez tartozó rituálévá vált és az ünnepelteknek szól, nem a magyarságomnak szánt támasz. Hétköznap pedig semmi szükségem tárgyi kisegítőkre ahhoz, hogy vállaljam nemzeti hovatartozásomat. Megy az nekem mankó nélkül is.

Legyél "jó"!

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 23:44   
Szia Poe!

Nehogy magadra vedd, rád nem célozhattam, méghozzá azon egyszerű okból kifolyólag, hogy eddig nem adatott meg az a szerencse, hogy beszédbe elegyedhessek veled.
Megértem a gondolataidat, de annyira nem félek tőle, egyszerű divatjelenség. Szerintem annyit nem ér az egész, hogy az ember szót fecséreljen rá. Elmúlik magától. Nevetni fogsz, de az én szüleim és lehet, hogy a te szüleid is használtak hasonlókat. Csak úgy röpködtek néha a verdák, brinyók meg a telók és a hasonlók, amelyek mára már szinte kihaltak.
Még abban sem látok kivetnivalót, hogy ha valaki felnőttként fiatalosan akar öltözködni, vagy beszélni, hiszen miért kellene valakinek a személyiségét valami korhoz kötött követelményekhez igazítania? Mondhatnám egyféleképpen uniformizálnia magát? Mert ez valamikor így alakult ki? Az még nem azt jelenti, hogy csakis így lehet jó. Vallom, hiszem, hogy mindenkinek meg kell hagynia azt az emberi szabadságát, hogy személyiségét úgy fejezze ki, ahogy éppen akarja. Ezzel nem jelleméről, hanem csak személyiségéről mutat képet.
A bevett rövidítéseket én is szokom. Mármint a megértésüket. Nem használom (legalábbis nagyon keveset), amihez ugyanolyan jogom van, mint bárki másnak a használatukhoz. Engem nem mosolyog meg senki azért, mert nem használom és én sem mosolygok senkin, ha teszi. Ettől a nyelvünk egyáltalán nincs veszélyben. Képzeld, ismerek írót, akinek már több könyve is megjelent és a magánéletében használja. Ettől még irodalmilag remek műveket alkotott szerintem.
Mondjuk én sem irigylem azokat a külföldieket, akik magyarul tanulnak, ahogy senkit sem, aki idegen nyelven tanul, hiszen bizonyára Hollandiában is vannak olyan szavak, amelyek nincsenek benne a szótárban és még az is lehet, hogy mindennap használod őket. Mint ahogy itt Bécsben is bőven van ilyen példa a némettel kapcsolatban. Ettől egyetlen nyelv sem fog elsekélyesedni, mint ahogy a német sem sekélyesedett el Bécsben, pedig az itteni dialektusnak nevezett beszéd nem fiatal.

Legyél "jó"!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 23:22   
A meccs megvolt, nem is volt rossz, csak a Milan egyenlito golja hianyzott, de nagyon, akkor lehetett volna izgulni.

De meg szeretnek visszaterni a nemzeti jelkepek kereskedelmi celu "hasznositasara". Egy kutyat nemzetiszinu zaszloba oltoztetni, ez tenyleg mar tobb mint rossz. En nem vagyok nagy kutyabarat es allattarto, de minek kell egy szegeny kutyat egyaltalan oltoztetni ? Masreszt viszont a nemzeti jelkepek kereskedelmi forgalma ellen nincs kulonosebb kifogasom, kiteve magam annak a veszelynek, hogy a sok giccs miatt ez nem teszek a jo izlesrol tanusagot.

Nekem az a benyomasom, hogy egy magyar akarhol is van felve mutatja ki a nemzeti hovatartozasat, aggodik nyilvanosan kituzni a nemzeti jelkepeket, eros kisebbsegi erzessel kuzd a patriotizmussal szemben.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 23:18   
2006-04-26 22:30, Schakal:
Amit viszont észrevettem, hogy egyesek hajlamosak a fiatalok által használt szlengek miatt iszonyatos pánikba esni. Miközben elfelejtik, hogy tizenéves korukban ők is használtak egyféle szlenget és amiatt akkor szüleik aggódtak. Aztán az ember természetesen elhagyja azt is.

Magamra vettem a célzást, mert valóban egyike vagyok azoknak, akik megpróbálnak "harcolni" a szleng elharapózása ellen. Amit írsz, az igaz volt régebben, mi is mondtuk az osztályfőnökre, hogy oszi, a történelemre, hogy töri, és ezek a pongyolaságok valóban eltűntek a kamaszkor végére.
De ma más a tendencia. Az idősebbek egyáltalán nem ítélik el a fiatalok "szövegelését", épp ellenkezőleg, valami tévedés folytán azt hiszik, ha átveszik ezeket a jópofaságokat, maguk is fiatalabbnak tűnnek. Szerintem ami jól áll egy óvodásnak, vagy egy tizenévesnek, az eléggé megmosolyogtató, sőt esetleg disszonáns egy középkorú vagy idős személynél. Ez vonatkozik az öltözködésre, a viselkedésre és a beszédre is.
Ami nagyon zavar, az a rengeteg rövidítés, ettől a szöveg lassacskán már érthetetlenné válik. Egyre gyakrabban kell visszakérdeznem, miről is beszélnek, nemcsak a tizenévesek, hanem a negyvenes szülők és a hetvenes nagyszülők is.
Lehet, hogy maradi vagyok, vagy "kukacos vénasszony", de nem tudok megbarátkozni sem az ubisalival, sem a palival, de a karival, a talival és a telcsivel sem. A pusszantás, pusszancs, puszkó és társai is inkább az óvodába valók. Mikor ilyesmit hallok, mindig megsajnálom azt a szerencsétlen külföldit, akinek magyarul kell megtanulnia.
(A magyarországi hollandok fórumán volt is erről szó )
Csak az vígasztal, hogy tudom, nem vagyok egyedül.

Beszéljünk, írjunk szépen magyarul

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 23:03   
Keves amadeus!

Az természetes, hogy másként látod, ez az egészséges, hiszen nincs globalizált vagyis inkább uniformizált véleményünk.
Szerintem mindig a vásárló befolyásolja a kínálatot. Tudod, eszkimónak hűtőszekrényt …
Az természetes, hogy a reklám arra irányul, hogy igényt keltsen, hiszen ez a feladata, semmi más, de lehet-e szerinted az előbbi példa szerint az eszkimóban igényt kelteni a hűtőszekrény felé? Valahogy nem alapoznám rá a jövőmet a sarkvidéken.
Szerintem a termékek árát (többek között természetesen) inkább a kereslet méretének (célcsoport nagyságának) kielégítésére kialakult verseny, továbbá az árverseny miatt létrejövő minőségi különbségek befolyásolják.

"A rossz árukínálatot nem feltétlenül a fogyasztók igénytelensége okozza, inkább a helytelen piackutatás."

Ez látod igaz, de térjünk kicsit vissza a korábbi példámra a nemzeti ünnepek kommerszé tétele idejéből. Hol hibázhatott a piackutatás, mikor az eladó nemzetiszínű pórázt árult a március 15.-i ünnepségen? Ha volt rá vevő, akkor várható-e, hogy jövőre is találkozni lehet vele? Ha a kutyának sem kellett eme bizarr ötlet, akkor lekerül-e kínálatról? Befolyásolhatjuk-e, hogy ne lehessen ennyire kommersz egy-egy nemzeti ünnepünket kísérő sátrak kínálata? Ez magyarországi példa!

Legyél "jó"!

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 22:43   
2006-04-26 22:05, Schakal:
...a keresletünkkel mi gerjesztjük a kínálatot...

Kedves Schakal, én ezt másképpen látom.
A kereslet-kínálat kapcsolata nem az árukínálat minöségét, hanem a termékek árát befolyásolja.

A rossz árukínálatot nem feltétlenül a fogyasztók igénytelensége okozza, inkább a helytelen piackutatás. A kereskedelem egyszerüen feltételezi a reklámipar befolyása alatt álló vásárlórol, hogy annak igenis ezekre a termékekre van szüksége.

Sajnos Magyarországon nincs még akkora hatalmuk a fogyasztóknak, hogy vásárlásukkal befolyásolhassák a kínálatot.

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 22:35   
2006-04-26 22:21, rigojanos:

No de most Te is inkabb "globalizaltad" a chat szot, ahelyett, hogy a magyar nyelvbol meritettel volna ihletet.

Biza, ha már harcolunk ellene, akkor csak szépen, következetesen. "Csevegő" lenne az, ha minden igaz!

Schakal  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 22:30   
Kedves bobo.2003!

"En inkabb a hetkoznapi nyelv elszintelenedese es eldurvulasa miatt aggodom."

Látod szerintem ebben van ráció de ez attól is függ, hogy a hétköznapi nyelv melyik területére gondolsz. Mert ugyebár más az, mikor az ember leugrik a közértbe szódáért és szókincsének a minimumára van szüksége, közlendője tőmondatokra redukálódik és megint más az, mikor egy baráti társaságban egy üveg vörösbor mellett diskurál a cserebogarak halhatatlanságáról. A szókincs mindig is személyfüggő volt és lesz is. Mindig voltak akiknek szókincse szegényesebb volt és mindig voltak, lesznek is, akiknek gazdagabb, akik választékosabban fejezik ki magukat. Szóval az általánosítástól azért tartózkodnék.
A technika fejlődésével sok idegen szó kerül a nyelvbe. De az idegen szavak integrációja sem újkeletű. Elég csak megszámolni, hogy mennyit is használtam ebben a rövid bejegyzésben, mégis érthető maradt.
Az elangolosodástól én sem félek. Amit viszont észrevettem, hogy egyesek hajlamosak a fiatalok által használt szlengek miatt iszonyatos pánikba esni. Miközben elfelejtik, hogy tizenéves korukban ők is használtak egyféle szlenget és amiatt akkor szüleik aggódtak. Aztán az ember természetesen elhagyja azt is.
Na a meccset (match-et … hm …) meg elfelejtettem. A fene bele!

Viszont az érdekes elgondolás, hogy a globalizációs mumus egyes elemeit igen, valóban lehetne hasznosítani, csak ugye akkor meg megszűnne a mumus funkciója. Új mumust kellene találnunk, amitől aztán retteghetünk, mert erre iszonyú szükségünk lehet – a jelek szerint.

Legyél jó!

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-26 22:21   
2006-04-26 15:05, Ferencz Zsuzsanna:

Kedves Schakal, menj be kérlek egy magyar csetire

No de most Te is inkabb "globalizaltad" a chat szot, ahelyett, hogy a magyar nyelvbol meritettel volna ihletet.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó