2020. február 24. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Bobo talponállója
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 következő lap )
 Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-12 12:36   
Drága Zsuzsám,
meghalni az emberek szoktak, akit Te említesz az megdöglött!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-12 12:33   
Kedves Hunor,
ha az illető román szülőt meghiivják az értekezletre, akkor románul kell azt megtartani, s a magyarországi szülők nem értik.
Igen, nagyon érdekes ez a bukaresti magyar óvoda-iskola-ügy. Ceausescu alatt úgy próbálták megszüntetni, hogy egyre több román gyereket vettek fel az oviba, majd román osztályokat indiitottak az iskolában
A román gyermekek nemigen tanulnak meg magyarul az oviban vagy az iskolában , mivel az oktatás magyar anyanyelvi szinten folyik, nincsenek kezdő csoportok stb.
Egyszer megkérdeztem egy nagyon karakán román embert (akiből nem néztem ki, hogy szekus): miért íratta oda a gyermekét. Azt válaszolta: mert ott nem tanulnak annyi hülye verset Ceausescuról.
Elhittem neki.
Mások azért vitték oda a román gyermeküket, mert pártfeladatként kapták: járuljanak hozzá a magyar oktatás megszüntetéséhez. Ami meg is történt volna, ha Ceausescu elvtárs meg nem hal.
Viszont ezek az okok már nem érvényesek.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-12 11:17   
Elolvastam egy néhány többé-kevésbé jóindulatú és egy néhány teljesen abszurd eszmefuttatást a Zsuzsa által elmesélt ovis esettel kapcsolatban.
Facit: 1. a hozzászolók egy részének halvány lila gőze sincs a romániai nacionalizmusról és olyan mércével és elvárásokkal mérlegelik a történteket, mintha Románia nem egy balkáni ország, hanem a nyugateurópai demokrácia kimagasló állama lenne.
2. Tök mindegy, hogy az a bizonyos apuka miért ragaszkodott románnyelvű társalgáshoz, de egy magyar ovodában magasfokú neveletlenség valakit arra felszólitani, hogy ne beszéljen magyarul. Teljesen egyértelmű ez egy - sajnos a romániai kisebbségek által jól ismert és sűrün ismétlődő nacionalista megnyilvánulás

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-12 11:03   
2007-10-11 12:11, Ferencz Zsuzsanna:
-
Kedves Hunor, a román szülő nem tudom, miért iratja a gyermekét magyar oviba, elég sok román gyerek van ott, de még az iskolában is. Lehet, hogy közel van a lakáshoz, lehet, hogy nagyobb a tisztaság, mit tudom én. Megérne egy felmérést.

-

Igen, ez érdekes kérdés szerintem is, illetve ha minden magyar kötődés nélkül kerül magyar óvodába, iskolába román gyerek, akkor milyen nyelven tud bekapcsolodni a közös tevékenységekbe, sok érdekes kérdés van. Jelenleg úgy működik, hogy bárki beülhet, bekerülhet, aki az utcáról betéved, nyelvtudás, bármi más nélkül?

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-12 11:00   
2007-10-12 08:54, Andu:
-

"provokáció (...) egy dillóbimbó szülö sértö, nacionalista kijelentést tesz (...) Lükepék Apukának (...)"

Ez csak így, ismeretlenül, a helyzet magyarázata nelkül?

"Ezt észre kellett vennie, a gyereke biztosan szomorkodott emiatt. Ez volt a válasz, a hülyeségére."

Az témaindító hozzászólás egy fontos részlete:

"Ám a gyermek és az apja kijelentette, hogy ott nem szabad magyarul beszélni."

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-12 10:53   
-

A szülőértekezleten jelen lesz az érintett szülő is? Engem tényleg érdekelne, hogy mivel indokolja ezt, mielőtt ítélkeznék felette. Nyilván volt valami oka, nacionalista okot kevésbé feltételezem, de ez is kiderül majd, de akkor meg furcsának találom, hogy miért magyar óvodát választott, tehetős emberként nyilván választhatott a költői túlzással fél Bukarestet megtöltő, a magyarnál nyilván nagyobb vonzerővel bíró* angol, német, stb. nyelvű, vagy egyéb magánóvodák között is. Tehát itt valami tisztázásra szorul, és kiváncsi vagyok.

Hunor

*nagyobb vonzerővel bíró kifejezés magyarázata: magyar óvoda szerintem annyira specifikus dolog Bukarestben, hogy nyilván kell legyen a magyarság kapcsán valami érv, ha egy román szülő ezt választja, a tisztaság, színvonal jelen van ennél piacképesebb nyelvű, vagy magánóvodákban is. Másrészről eddig csak annyit tudunk, hogy megkérte, a meghívottak ne beszéljenek magyarul, az okát még nem, az sem derül ki, hogy eddig ennek magyarázatára rékérdeztek-e, megindokolta-e, stb.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-12 09:16   
Kedves Andu, több sértő eset történt már ott.Viszont egyik sem volt ilyen hülye. Azért tartják a szülői értekezletet pár hét múlva, hogy lehiggadjanak a kedélyek.
Lehet, be kellene vezetni a kötelező magyar nyelvi tesztet, legalább hozzávetőlegesen, hogy ne végezzen magyar óvodát olyan román gyermek, aki nem akarja megtanulni a nyelvet.
Az itteni német, francia, olasz, angol ovikban a teszt létezik.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-12 08:54   
Zsuzsám értem miröl beszélsz, de aláírom személyesen érintettnek lenni bizonyára sokkal-sokkal sértöbb mint kivülálóként olvasni róla.
Viszont kitartok a véleményem mellett, hogy a további retorziókkal, újabb olajöntés következik a tüzre. Egy újabb román, mit ne mondjak elég félresikerült, gyerekes "provokációra" jön a kollektív, összevont megtorlás. Szülöi értekezlet az eset kapcsán.

Most csak azt írom le, ami így nagy hirtelen az eszembe jut: az ovodának van egy rendje igaz? Gondolom a közintézményekre létezik egy egyetemleges elöírás, mi a használandó nyelv. Ez alól kivétel képezhet pl. ez az ovi, mivel ez egy magyar-ovi. Abból indulok ki, hogy az odajárok és az ott dolgozók nyelve legyen akár hopi indián, az oviban koncentrált pedagógusi munka folyik magyarul.
Ezt kell leszögezni, ez az alap. Az oviban tehát engedélyezett, söt!! kiemelt nyelv a magyar. és az ovi után? Az, hogy egy dillóbimbó szülö sértö, nacionalista kijelentést tesz egy privát programja alkalmából, az nem az óvoda magánügye.
Kizárólag az érintett szülök felelhetnének Lükepék Apukának, vonhatnák kérdöre.
A "büntetést" már megkapta, gyerekek maradtak távol a gyereke szülinapjáról. Ezt észre kellett vennie, a gyereke biztosan szomorkodott emiatt. Ez volt a válasz, a hülyeségére.
De tényleg nem értem, nem lehetne kedélyesen, picit viccesen az élét venni ennek a félreértésnek? Elásni a csatabárdot és úgy kezelni, mintha meg se történt volna?
Még egyszer: abszolut kivülállóként fogalmazódtak meg bennem a fenti sorok

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-12 02:57   
Kedves Bobó, azt iirod, nem érted ezt a mondatomat:" A helyzetet bonyolítja, hogy több magyarországi gyermek is jár abba az óvodába, és ők nem beszélnek románul."
Hát itt a Meki-programról volt szó, vagyis arról, hogy a Mekiben a fura apuka szerint csak románul szabadott beszélni.
Belgiumban meg mindenütt más a helyzet, mint itt. Itt a magyarság nem óhajtja feladni saját, magyar nyelven működő intézmény-rendszerét.

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-11 15:47   
>>> A helyzetet bonyolitja, hogy több magyarországi gyermek is jár abba az óvodába, és ők nem beszélnek románul.

Kedves Zsuzsa! Ezt mar vegkepp nem ertem Miert baj az, ha egy magyar gyerek nem beszel romanul a magyar nyelvu oviban? Az ovo neni romanul tanitja oket a magyarra, vagy hogy van ez nalatok?

Nalunk a gyerekek azert jarnak oviba tobbek kozott, mert ott tanuljak meg az orszag hivatalos nyelvet. Kulonben az elso osztalyban nem ertik a tanito nenit es bacsit. O ugyan minimum 5 nyelven beszel, de elo van irva, hogy csak az allamnyelven tanithatja a nebulokat irni/ olvasni. A 6. osztalyig a gyerkocoknek mar harom nyelven kell beszelni,mivel az oktatasi nyelv a kozepiskolaban megvaltozik.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-11 15:34   
2007-10-08 11:23, Ferencz Zsuzsanna:
-
Kedves Zsuzsa, egyetértek veled. Ez egyszerüen pofátlanság és semmi más. Egyes hozzászólások nem értik és mellébeszélnek.

Taníts kutyádat magyarul káromkodni!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-11 12:11   
Kedves Hunor, a román szülő nem tudom, miért iratja a gyermekét magyar oviba, elég sok román gyerek van ott, de még az iskolában is. Lehet, hogy közel van a lakáshoz, lehet, hogy nagyobb a tisztaság, mit tudom én. Megérne egy felmérést.
Kedves Poe, akkor mondjuk, állami héber ovi...
Igen, csak a magyar óvoda volt hivatalos a Mekibe.
Kedves Andu, elhiheted, hogy megtörtént, sajnos.Eszke unokám ezek után nem ment el a szülinapra.
A helyzetet bonyolitja, hogy több magyarországi gyermek is jár abba az óvodába, és ők nem beszélnek románul.
Egy hónapon belül meglesz a szülői értekezlet, ahol döntést hoznak: hogyan tovább.
Amúgy nem csodálkozom, rám is gyakran rámszóltak, hogy ne beszéljek magyarul. De még azt is hallanom kellett, hogy miért nem tanítottam meg a kiskutyámat románul...
Igaz, az utcán történt, nem pedig az oviban

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-11 09:48   
Zsuzsám, ha nem Te írtad volna le ezt a sztorit azt mondanám nem is igaz.
A pali kijelentését különben nem értem, óvodás koru gyerekek úgy beszélnek (feltéve persze, ha mindkét nyelv a sajátjuk) ahogy a kedvük tartja. Nem találnak különbséget a két nyelv között. Azt veszik éppen elö amelyiken a másik megszólítja, vagy amihez öltöztek aznap.
Az apuka kérését gondolom nacionalista szemszögböl nem vizsgálják, állítom nem is érdekli öket. De így, hogy egy osztályravaló szülö ezen rágódik, kezdik valószínüleg nem érteni!
Attól aki a gyerekét Mekibe viszi többet el sem várnék!

Apukának nem mondanék semmit, felesleges, agyilag úgyse fogná.
A szülökön múlna a szitu helyes kezelése. Véleményem szerint ezzel egyszerüen nem kellene ilyen komolyan foglalkozni. A Mekis/román apuka gyerekét pedig jól megbüntetitek azzal, hogy a gyerekek le...ojják a társuk születésnapját. Szegény kisgyerek, nem hiszem hogy tehet az apja faragatlanságáról.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-11 09:42   
2007-10-11 04:16, Ferencz Zsuzsanna:

Zsuzsa a példa rossz. Nem hiszem, hogy Németországban van állami török óvoda . Egyébként kérdés, kik vettek részt a születésnapi ünnepségen. Csak a magyar óvodai csoport? Vagy voltak "külső" vendégek is?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-11 09:28   
De ha nacinalista a szülő, akkor miért járatja gyerekét magyar óvodába? Nem lehet, hogy csak azért mondta, hogy ne beszéljenek magyarul, mert sok más meghívott nem értette volna őket, és nem akarta, hogy elkülönülés legyen a rendezvényen?

Hunor

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-11 04:16   
Kedves Bobó, nem értem, mi itt a nagyszemét. Ha egy román szülő meg egy román gyerek, aki a magyar óvodába jár, rászól a többi gyerekre, hogy NEM SZABAD magyarul beszélni, az legalábbis az illető szülő részéről súlyos nacionalizmus.
Képzeld el, mi történne, ha egy német apuka egy állami török oviban rászólna a török gyerekekre: s vendéglőben nem szabad törökül beszélni.
Más: kedves Bobó, ha az ember mércének venné a román realitásokat, fel is köthetné magát. Emellett a realitásokat meg lehet változtatni, nem?
Más: a kis óvodai esetet nem akarom nagy történelmi példákhoz mérni, de azért meggondolandó: ha Trianon után az elszakadt magyarság a realitásokat vette volna figyelembe, már réges-rég nem létezne.

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-10 17:21   
Nem hiszem hogy valoban errol van-e szo. Egy bukaresti magyarnak ismerni kell a roman realitasokat, az ovi vezetoinek es a szuloknek is. A problema az, hogy a szulok a nagypolitika szemetet leviszik a gyerekek koze az ovodaba. Ebbol jo nem jon ki soha...

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-08 11:23   
Kedves Bobó, hát éppenséggel pofátlanságnak is nevezhető....

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-08 08:06   
2007-10-05 09:17, Ferencz Zsuzsanna:
-
>>> a magyar óvoda nem arra való, hogy ott a román gyermekek terrorizálják a magyar gyermekeket...

De tenyleg errol volt-e itt szo?

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-05 09:17   
Kedves Bobó, egyelőre szülői értekezlet kell hozzá. És mivel több hasonló eset volt,és mivel a magyar óvoda nem arra való, hogy ott a román gyermekek terrorizálják a magyar gyermekeket, valami döntés kell szülessék.
Más itteni idegen nyelvű óvodákban a gyermekeket tesztelik, ismerik-e bár valamennyire az illető nyelvet.Ha nem, elutasítják.
A magyar óvodában nincs nyelvvizsga, azért sem, mert sok vegyes házasságból származó gyermek ott tanul meg magyarul.

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-04 21:49   
2007-10-04 16:34, Ferencz Zsuzsanna:

>>> Mi lehet itt a megoldás?

Meg kell mondjam, hogy nalunk is nagy divat a gyerekszulinapokat a mekiben es tarsaiban tartani. Egyszeruen azert, mert a szuloknek igy nincs gondjuk vele. Behajitjak a gyereket az evo/ivoba egy ora animacio van, ket orat felugyelnek a gyerekre, mindent helyben kapnak es nem is tul draga. Ebbol az okbol a gyerekek nem nagyon nyomulnak az ilyen mekis szulinapokra.

Szerintem bunkosag egy gyereknek eloirni, hogy beszeljen. Biztos vagyok benne, hogy a szulinap lefolyasa a roman mekiben is a vilag osszes mekijeben levo standard forgatokonyv szerint zajlik. Most kerdem en, hogy ha odamegy a gyerek es magyarul beszel,akkor mi van? Talan megpofozza a roman apuka ? Nem kell politikai ugyet csinalni mindenbol, hanem batran szembeszallni ezekkel az ostoba megnyilvanulasokkal. Nem kell ehhez igazgato, meg tv stab.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-04 17:37   
2007-10-04 17:11, Ferencz Zsuzsanna:
-
Nem is tudtam arról, hogy vársz bennünket, csak láttam, hogy OMGI beszélget veled, kellemetlen esös idö volt, valaki nagyon is integetett, hogy gyorsan, gyorsan be a buszba. Kiderült hogy az integetö csak penzt várt csomagom beemelésére az autóbuszba, idegen volt, semmi köze csoportunkhoz.

Különben is ideges volt a helyzet, egy utitársunk eltünt, a határörök is zavartak, hogy menjünk már ki, jön a következö gép csoportja. Az elveszett tagunk egyszerüen elörement és már kint volt, OMGI meg csak idegeskedett.

Kedves Zsuzsa, Veled itt végül a MONon ismerkedtünk és néha írogatunk egymásnak.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-04 17:25   
2007-10-04 15:59, Valeria:
-
Igen, annakidején OMGI részletesen beszámolt utazásunkról. Èn csak egyes epizódokra emlékszem most, amiröl írtam. Örülök, hogy jelentkeztél megint a MONon.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-04 17:11   
Most jut eszembe, Tihi, és nem tudom megállni: amikor ti a finn csoporttal megérkeztetek Bukarestbe, én 4-5 órát furikáztam, különböző autóbuszokkal, oda.vissza, térdig érő esőben, hogy megkérdezzem tőletek, Mon-alapon: van-e valamire szükségetek, segithetek-e valamiben?
Én is magyar vagyok. Vagy te csak a rosszra emlékezel?

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-04 16:34   
Kedves Tihi, ezeket a disznó vicceket én sovinisztának nem nevezném...
Bobó, fura válasz a te kérdésedre:
A bukaresti magyar óvodába sok tiszta román gyereket iratnak be, ki tudja, miért.Talán többet takarítanak ott, mint más óvodákban...
Az egyik ilyen román gyermeknek - újgazdag szülők sarja- épp születésnapja volt, s a gyermekek számára kibéreltek egy McDonaldsot.
Az unokámat a lányom elengedte, bár nem rajongunk a hasonló intézményekért és gesztusokért. Ám a gyermek és az apja kijelentette, hogy ott nem szabad magyarul beszélni. Erre fel Eszke és néhány más gyermek nem ment el.
Az ovi igazgatója először nem akart tudomást venni az ügyről, ám most már túl nagy a cirkusz.
Mi lehet itt a megoldás?

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-04 16:00   
Szegény O..., már a fülei is pirosodnak, ilyen durva beszédre ö nem szokott hozzá.

A következö napokban inkább a "jó román" társaságában élveztem jól magam. Elbeszélgettünk, a gyilkos-tói kiránduláson együtt falatozzuk uzsonánkat, rögtön megkínál saját szalonnájával, mondja, azt ö csinálta, kóstold meg.

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-04 15:59   
2007-10-04 15:17, Tihi:
-
Errol az utrol en is hallottam anno

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-04 15:17   
2007-10-04 14:28, Ferencz Zsuzsanna:
-
Kedves Tihi, azért kíváncsi lennék, milyen soviniszta vicceket mesélt az az úr...
Egyértelmileg "kétértelmü" (szerintem is) ízléstelen vicceket és az úr elvárta, hogy utazási vezetönk azt a finn csoportnak tolmácsolja.

Egyik kirándulásunk Csángóföldre vezetett és az úr megkérdezte, hogy jöhet e velünk unokája, egy fiú kb 14 éves. Természetesen beleegyeztünk és elindultunk. Útközben ez az úr hirtelen kijelentette, hogy unokájának hasmenése van és gyorsan megálltunk valahol és ök eltüntek egy kocsmában. Félóra várakozás jután útvezetönk (neve O...) bement a kocsmába és az urat és a gyereket ott piázni és cigarettázni találta.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-04 14:28   
Kedves Tihi, azért kíváncsi lennék, milyen soviniszta vicceket mesélt az az úr...

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-03 18:56   
2007-10-03 13:23, bobo.2006:
-

amikor a "jó románnal" találkoztam, megismertem egy "jó magyart" is. Egy nyugdíjas geologus, rengeteg tudása van Erdélyröl, élvezzük elöadását, de ...
Soviniszta viccek és nagy nevetés saját vicceire, közben mindig kihangsúlyozottan románul beszél az említett "jó románnal" (aki soförunk volt erdélyi utunkon).
Nem értettem viselkedését, de mindent nem lehet megérteni.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó