2019. december 15. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> VITA: Újra vonzó Magyarország? - Külföldről hazatelepülők
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 következő lap )
 bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 20:06   
2007-03-21 16:13, rigojanos:

Na meg persze azokon a hozzaszolasokon is elsiklott valoszinuleg a figyelmed, amelyekben arrol van szo, hogy Magyarorszagon milyen sok terulet van, ahol hasznosithato a kulfoldi tapasztalat.

Terület van, de reális esély odakerülni az bizony kevés.

Szo esett mar a Project Retour nevu szervezetrol is, ami eppen ezert alakult es egy hasonlo cipoben jaro hazatelepult fiatal magyar ertelmisegi alapitotta, es tobb szaz tagja van.

Igen, én is. A tagok főleg külföldön élnek. A magyarországi összejöveteleken meg ritkán vannak 10-nél többen.

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 19:59   
2007-03-21 14:40, rigojanos:

Nem hiszem, hogy sokan lennenek, akik azt gondolnak, hogy az egyetemi eveikkel "elcsesztek" az eletukbol eveket.

Pedig sokan vannak. Menj be egy tanítóképzőbe és kérdezd meg a negyedéveseket.

Abban viszont biztos vagyok, hogy akik tovabbtanulas helyett babysitterkedtek, vagy ujsagot hordtak ki evekig, azok annal inkabb.

Ez nem igaz. Közben komolyodik az ember, megismeri a világot, elgondolkodhat sok mindnen, amin esetleg egy főiskolán / egyetemen nem gondolkodna.
Magyarul benő a feje lágya, kialakulhatnak céljai, stb.
Ha esetleg a babysitterkedés külföldön történik, akkor nyelvet tanul, stb, stb, stb.

Szerinted a jobb munka remenyetol futott tovabbtanulasi szandekon kivul mihez jon meg a kedve valakinek, aki mas gyerekevel labdazik egesz nap, vagy a Fules magazint szallitja hazhoz biciklin?

Khmmm, a bébisintérkedés nem feltétlen végig labdázás. Óriási kommunikációs gyakorlat, a konfliktuskezelést erősíti, felkészít az életre. Komolyan.

Ha belegondolsz, sok üzletembernek nincs diplomája. Egy példa Bill Gates, aki ugye megszakította tanulmányait, diploma nélkül milliárdos lett.

Rossz pelda, mert annyira ritka, hogy nem reprezentativ. 6 milliard emberbol o egyike egy maroknyinak, akik hasonlo helyzetben vannak anyagilag.

Jó, akkor nézzük csak a világ 20 leggazdagabb emberét. így már jobb az arány

Diplomaval, vagy anelkul, de talan a lotton is nagyobb eselyed van nyerni, mint milliardossa valni (dollarban).

Hát, ezt nem hiszem

Ha nem tudod, mit akarsz tanulni, akkor érdemes várni. Magad miatt.

Bizonyos szempontbol igen, de gyakorlatilag minel tovabb var az ember, annel kevesebb az eselye, hogy raszanja magat ujra a tanulasra.

Aki nem tudja magát rászánni a tanulásra, az egy korán elvégzett egyetem utáni munkahelyén nem fogja tovább képezni magát, lemarad és egy helyben fog toporogni. Nem jó dolog.

Tessék tenni azért, hogy előre juss. Mindegy, hogy 18 évesen, vagy 30 évesen.

Akkor tudod pontosan, hogy mit kezdesz a(z elso) diplomaddal, amikor mar dolgozo 1-2 eve azutan, hogy megkaptad.

Vagy megvárod, míg benő a fejed lágya és eleve olyan dolgot tanulsz, amivel jó esélyeid lesznek az életben.
Akkor már előre tudhatod, mit fog érni a diplomád.

Amúgy etikus a szüleidet anyagilag megterhelni, amíg Te olyan dolgokat tanulsz, amit nem fogsz használni?

Etikus? Ki tudja elore, hogy amit tanul, azt tudja-e majd hasznositani?

Én sejtettem.
Meg szerintem mindenki tudja, aki nem azért tanul, hogy legyen papírja.

A szulok meg felnottek, es altalaban eleg megbizhatoan el tudjak donteni, hogy jo otlet-e, hogy Jancsika otthon lakjon, amig egyetemre jar, vagy hogy fizetik-e a tandijat.

És haúgy döntenek, hogy Jancsika ne otthon lakjon 18 évesen és nem fizetik a tandíját, akkor Jancsika hogy fizeti a számláit?

Itt gyakorlatilag nincs különbség aközött, hogy most egyből középiskola után megyek egyetemre, vagy egy munkahelyről.

Erdekes, itt hol van az etikussag megkerdojelezese? Mert ha igaz, amint fentebb irtam, azaz hogy egy diploma nelkuli elso munkahelyen nem tudtal annyit osszeszedni, amibol el tudod tartani magad az egyetem alatt, akkor lehet, hogy jol jon a szulok segitsege.

Jó, Te mondtad, hogy ha később megy valaki egyetemre, akkor nem lesz miből fizetni a dolgokat...

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 19:59   
2007-03-21 19:42, bazsi55:

Egy Németországban frissen végzett asztalos gyakran több tudással büszkélkedhet, mint nálunk egy diplomás.

En nem is vitatom ezt, sot! Az az igazsag, hogy tudvan, hogy mennyit keres egy jo asztalos, vagy barki, aki epitessel, lakasfelujitassal, stb. dolgozik, nyugodtabb lennek praktikus szempontbol, ha a fiam egykor majd inkabb azt tanulna ki egy irodalom diploma helyett. Mert biztosan mindig lesz munkaja.

Sok helyen vannak alibi főiskolák, egyetemek, ahova eljár az ember, de tényleges tudást nem szerez, csak papírt.
Ezek aztán jól felvágnak a diplomájukkal, hiába nincs mögötte semmi különös.

Persze, ez igaz, es rengeteg a diplomas idiota is. De a lenyeg az, hogy ha nem ertesz semmi mashoz, akkor szinte muszaj egy papirt szerezned, mert anelkul milyen munkat kapsz gimnazium utan?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 19:51   
A temahoz kapcsolodva emlitettem korabban, hogy hamarosan felkerul egy cikk, amiben a magyar kormany azon kezdemenyezeseirol van szo, amelyekkel kulfoldon kutato magyarokat probal hazacsabitani. Nagyobb penzosszegekkel persze, amik megpalyazhatoak magancegek, kutatocsoportok, akademiai intezmenyek, stb.

Az EU kereteben is vannak egyebkent ilyen kezdemenyezesek, amik szo szerint nem a kutatok hazacsabitasat osztonzik feltetlenul, hanem az ugynevezett "kutatoi mobilitast." Az lenne tehat a lenyeg, hogy a szaktudas menjen oda (is), ahol a legnagyobb szukseg van ra.

Magyarorszag egyebkent az elettudomanyokat jelolte meg tobbek kozott, mint megteremtendo es fejleszteni valo iparagakat. Ezen belul is a biotechnologia az egyik terulet, illetve ehhez kapcsolodoan a gyogyszerfejlesztes. Az indexen is megjelent nehany napja egy cikk eppen errol a temarol, es egy magyar biotechnologiai cegrol szolt elsosorban. A ceg vezetoje egyetemre is jart Amerikaban (bar nem fejezte be), es o is Magyarorszagon el most.

Hogy fairek legyunk, azert meg kell jegyezni, hogy o, illetve az ezen a teruleten magas beosztasban dolgozok nyilvan nincsenek rossz helyzetben, ezert szamukra a magyarorszagi elet kedvezo lehet.

De a lenyeg az, hogy ezek rengeteg penzt rejto es termelni kepes iparagak, amik fontosak Magyarorszag jovojehez, es ezeknek a cegeknek a sikereik megnyitnak sok kaput mas vallalkozo szellemu elott is, akinek a termekorientalt kutatasaikhoz eppen az a kockazati toke kell, ami csak akkor kezd el beszallingozni Magyarorszagra, ha valaki mar felmutatott valamit, amit kutatott, aztan el is tudta adni.

picassojr  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 19:49   
2007-03-21 19:42, bazsi55:
-

Sok helyen vannak alibi főiskolák, egyetemek, ahova eljár az ember, de tényleges tudást nem szerez, csak papírt.

Jelenleg jó ha van 10 olyan egyetem itthon ahol valós, később is használható képzés folyik. Természetesen kivéve a milliós féléves tandíjú üzleti magániskolákat.

picassojr  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 19:46   
2007-03-21 14:16, rigojanos:

Nem lehet igy altalanositani ezt a peldat alapul veve. Minden szakmanak megvannak megvannak a maga idiotai, legyenek azok diplomasok, vagy diploma nelkuliek.

Igen, ebben igazad van. Csak sajnos olyan példákat tudnék mondani hogy az állad leesne. Ismerek rendőrnyomozó tisztet 100 as IQ val. Nem hallottam róla, hanem ismerem sok éve közelről, mert a feleségem unokaöccse.

Amerikaban van par egyetem, ahol 5 evig tart diplomat szerezni, mert 3 felevet nem a padban toltenek, hanem foallasu fizetett munkaerokent olyan teruleten, amit tanulnak. Igy logikusan elonnyel indulnak azokkal szemben, akiknek csak diplomajuk van 21 evesen, de gyakorlati tapasztalatuk szinte nulla.

Okos dolog. Csak itt akkor 7 évig tartana az egyetem, mert már most helyből is 10 szemeszter, és egy főiskola minimum 8, a általános iskola ha akarod akkor 4 év, a gimnázium pedig 10 év. Add csak össze: 25 éves korban szabadulnak az iskolából még 0 munkatapasztalattal. Más ekkorra 4-7 éve dolgozik.
Erre mondtam, hogy itthon egyre nyújtják a képzést.

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 19:42   
Remélem, hogy a közvélemény szerint nem szellemi magasabbrendűséget bizonyít a diploma.

Eppen a kozvelemeny szerint van igy. Sok szempontbol jogosan.

Egy Németországban frissen végzett asztalos gyakran több tudással büszkélkedhet, mint nálunk egy diplomás.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 19:38   
2007-03-21 19:07, rigojanos:

Eghetnek nalad a vonalak. Hozzad kell iranyitani akkor az osszes MON-rol kitorolt mosogatni vagyot.

Hogy hányan jelentkeznek nálam, azt én tudom, és köszönöm, nem kérek többet. Egyébként nem csak mosogatni vágyók jönnek errefelé munkát vállalni. Maastricht tele van fiatal diplomás értelmiségiekkel. Egy részük az egyetemen tanít. Magyar, sőt erdélyi diplomások.

ha Teged, mint kulfoldon nem dolgozot, nem erint a Magyarorszagra hazatelepulni vagyo fiatal ertelmisegiek ugye
Ebből a mondatból nagyon kiérzik a sérteni vágyás, de hát ennek a témához ugye semmi köze nincs. Bár igaz, ami igaz, én is szívesen elfórumozgatnék valami jó meleg munkahelyen.

aminek szerinted meg mondanivaloja sincs
Ezt hol olvastad tőlem?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 19:07   
2007-03-21 17:13, poe:

nagy többségük még mindig az ellenkező irányba vágyik. Naponta kapok mailt, magánüzenetet vagy telefont ez ügyben.

Eghetnek nalad a vonalak. Hozzad kell iranyitani akkor az osszes MON-rol kitorolt mosogatni vagyot.

A többi elég komolytalan dolog, rajzok, meg ilyen beírások

Sikerult volna vegre megis megtalalni a valodi honlapot? (ugyanis korabban csak egy reg nem mukodore talaltal ra). Ha a valasz igen, akkor erdemes alaposan olvasgatni, a felmeresektol kezdve mas informaciokig, meg akkor is, ha Teged, mint kulfoldon nem dolgozot, nem erint a Magyarorszagra hazatelepulni vagyo fiatal ertelmisegiek ugye.

Egyebkent nagy szerencse, hogy megis ennyi idot tudsz szanni erre a topikra, aminek szerinted meg mondanivaloja sincs

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 17:13   

Szo esett mar a Project Retour nevu szervezetrol is

Na igen. Azon az oldalon van is 24 állásajánlat, úgy a magyar mind a külföldi cimke alatt ugyanaz a 24, januárról. Ebből 2 senior.
A cégek közt - nevük alapján - mindössze 3 magyar kft van, a többi külföldi cég.
Érdekes lenne még a témában megrendezett konferencia, de ez csak angolul olvasható, és 2004-es.
A többi elég komolytalan dolog, rajzok, meg ilyen beírások:
"Jelenleg még nincsenek Project Retour ajándéktárgyaink, de hamarosan jön...
Jelenleg még nem indítottuk el hazatérési tréningünket, de amennyiben szeretnél ilyenen részt venni, kérjük jelezd az info@.....elérhetőségen.
Jelenleg még nem elérhető online kurzus, de amennyiben érdeklődsz, kérjük jelezd az info@......címen."

Most már magam is kíváncsi voltam, mi is ez a reklám, hát megkerestem a helpként feltüntetett skype címet, ezt találtam:
"További információk nincsenek, mert a partner hosszú ideje nem jelentkezett be."

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 16:50   

Az ismeretségi köröm elég bő, de a nagy többségük még mindig az ellenkező irányba vágyik. Naponta kapok mailt, magánüzenetet vagy telefont ez ügyben.
Ha neked van a tarsolyodban ellenpélda, tedd már közhírré kérlek, ne a sötétben tapogatózzunk. Mert azt senki nem vitatja, hogy Magyarországon tudnák hasznosítani a nyugati tapasztalattal rendelkező, minimum három nyelven tárgyaló-levelező, diplomás, fiatal, intelligens és okos munkaerőt, de mindig kettőn áll a vásár, hogy ezzel a paraszti bölcsességgel világítsam meg a dilemma magvát.
Annyit tudunk, hogy vannak, akiknek honvágyuk van. Mondják, hogy akadt, aki hazaköltözött. De hol vannak ezek a hazaköltözők? Ennyien itt vagyunk, majdnem tízezren, és senkinek nincs pozitív példája

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 16:13   
2007-03-21 15:53, poe:

Biztosan elkerulte a figyelmedet a kerdojel a topik cimeben.

Meg azok a hozzaszolasok is, amik arra utaltak, hogy Magyarorszagra sok diplomas vagyik, illetve aktivan tesz is azert, hogy ismet ott elhessen, es ez ne is jojjon ki tul rosszul neki. Na meg persze azokon a hozzaszolasokon is elsiklott valoszinuleg a figyelmed, amelyekben arrol van szo, hogy Magyarorszagon milyen sok terulet van, ahol hasznosithato a kulfoldi tapasztalat.

Errol beszelgetunk itt. Ehhez kapcsolodik sokminden, koztuk az ellenpeldak is, es azoknak a tortenetei, akik nem akarnak semmi penzert hazamenni, illetve azok, akik ezt megtettek, es nemcsak megbantak, de mar vissza is fordultak.

Ki az, aki hazamenne, és lemondana a "keleti kényelem-nyugati nyugalom" dolgokról?

A kenyelemrol sokan lemondanak, a sajat ismeroseim kozott is vannak olyanok, akik egy nagyon kenyelmes eletet hagytak itt a honvagy es a csalad hianya miatt. Nincs az a jolet, ami potolja ezeket, ha valakinek nehez a tavollet.

Egyetlen ellenpéldát tudok eddig: OMGI, de ő nem illik a fiatal értelmiségi munkakereső kategóriába, és mióta otthon van, azóta nincs internet kapcsolatunk vele.

Nagyon szuk lehet az ismeretsegi korod Szemelyesen talan nem ismersz Omgin kivul mast, de eleg, ha visszaolvasol itt, vagy korulnezel az interneten peldakat keresve. Szo esett mar a Project Retour nevu szervezetrol is, ami eppen ezert alakult es egy hasonlo cipoben jaro hazatelepult fiatal magyar ertelmisegi alapitotta, es tobb szaz tagja van. Gondolom csak akadnak ezek kozott olyanok, akikkel bovitheted a listat - ismeretlenul is. Omginak pedig remeljuk sikerul majd bekotnie az internetet, vagy elmenni egy internetkavezoba, ha fenn akarja tartani az internetes kapcsolatot, mert sokan kivancsiak ra, hogy hogy van.

Tovabbi peldakkal pedig egy a napokban itt megjeleno cikk szolgal majd, aminek kapcsan szinten tovabb lehet beszelgetni.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 15:53   
2007-03-21 15:30, Ferencz Zsuzsanna:

Kedves Zsuzsa

A kontextus az, hogy a diplomások körében egyre népszerűbb a hazaköltözés gondolata. Ehhez kellene pozitív példákat gyűjteni, de eddig még nem sikerült. Tehát még mindig arra várunk, hogy jelentkezzen valaki, aki hazament és nem bánta meg.
Én személy szerint szívesen olvasnék egy ilyen optimista beszámolót, és drukkolok. Nem a topik miatt, hanem szülőhazám miatt. De úgy látszik, a zsírosbödön még mindig vonzóbb, mint Magyarország felvirágoztatása

Mielőtt bárki felhördülne, általánosságban beszéltem. Ha van ellenvélemény ki vele. Ki az, aki hazament és elégedett? Ki az, aki hazamenne, és lemondana a "keleti kényelem-nyugati nyugalom" dolgokról?
Egyetlen ellenpéldát tudok eddig: OMGI, de ő nem illik a fiatal értelmiségi munkakereső kategóriába, és mióta otthon van, azóta nincs internet kapcsolatunk vele. Majd egyszer talán olvassuk, hogy érzi magát otthon az akklimatizálódás után.

Én kibővíteném a topikot, ha rajtam állna. Sok vajdasági, ukrajnai, erdélyi diplomás áttelepült Magyarországra. Honosított, dolgozik, beilleszkedett. Akár ők is megírhatnák tapasztalataikat, hogy sikerült a dolog, mi volt nagyon nehéz és megérte-e egyáltalán?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 15:38   
2007-03-21 15:30, Ferencz Zsuzsanna:

Muiért? Mi a kontextus?

Tizenegy oldalnyi olvasnivalobol mar ra kell tudni jonni

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 15:30   
Kedves Rigó, azt írod:
" fasiszta szoval nyugodtan abba lehet hagyni a dobalozast, mas neveben is. Foleg, ha abszolut nem illik a kontextusba."
Muiért? Mi a kontextus?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 14:40   
2007-03-21 07:30, bazsi55:

Nem soknak. De ez igazából baj, mert ha nincs jövőképe, elhatározása, akkor az 5. félévben fog rájönni, hogy az utóbbi 2,5 évben olyan dolgot csinált, amihez nincs kedve, sosem fog használni, vagyis elcseszte ezt a 2,5 évét az életéből. Helyette hordhatott volna ki újságot, kertészkedhetett vagy bébisintérkedhetett volna, lehet, hogy megjött volna a kedve valamihez és egyből azt tanulhatta volna.

Nem hiszem, hogy sokan lennenek, akik azt gondolnak, hogy az egyetemi eveikkel "elcsesztek" az eletukbol eveket. Abban viszont biztos vagyok, hogy akik tovabbtanulas helyett babysitterkedtek, vagy ujsagot hordtak ki evekig, azok annal inkabb. Szerinted a jobb munka remenyetol futott tovabbtanulasi szandekon kivul mihez jon meg a kedve valakinek, aki mas gyerekevel labdazik egesz nap, vagy a Fules magazint szallitja hazhoz biciklin?

Magyarországon. Svájcban pl. 4-5% az érettségizettek aránya, a diplomásoké sem igazán magas. Mégis valahogy boldogulnak az emberek.

Persze, ez orszag es tarsadalomfuggo. Eppen ezert is hiaba probaljuk peldakent felallitani az idealisabbnak tuno helyzeteket, sajnos nemigen lehet alkalmazni.

Ha belegondolsz, sok üzletembernek nincs diplomája. Egy példa Bill Gates, aki ugye megszakította tanulmányait, diploma nélkül milliárdos lett.

Rossz pelda, mert annyira ritka, hogy nem reprezentativ. 6 milliard emberbol o egyike egy maroknyinak, akik hasonlo helyzetben vannak anyagilag. Diplomaval, vagy anelkul, de talan a lotton is nagyobb eselyed van nyerni, mint milliardossa valni (dollarban).

Bizonyos szempontbol igen, de gyakorlatilag minel tovabb var az ember, annel kevesebb az eselye, hogy raszanja magat ujra a tanulasra.

Sokan dolgoznak az iskola mellett, meg kitalálták már a diákhitelt is. Az utóbbit érdemesebb akkor felvenni, ha már pontosan tudod, mit kezdesz a diplomáddal...

Akkor tudod pontosan, hogy mit kezdesz a(z elso) diplomaddal, amikor mar dolgozo 1-2 eve azutan, hogy megkaptad.

Amúgy etikus a szüleidet anyagilag megterhelni, amíg Te olyan dolgokat tanulsz, amit nem fogsz használni?

Etikus? Ki tudja elore, hogy amit tanul, azt tudja-e majd hasznositani? A szulok meg felnottek, es altalaban eleg megbizhatoan el tudjak donteni, hogy jo otlet-e, hogy Jancsika otthon lakjon, amig egyetemre jar, vagy hogy fizetik-e a tandijat.

Hogyhogy mi lesz? Megtervezem előre, mit hogy, miből fizetek.

Persze, idealis esetben. Foleg akkor, ha diploma nelkul, elso munkahelyen kerestel annyit, amibol eleget lehetett felretenni ahhoz, hogy par evet iskolaba jarj.

Itt gyakorlatilag nincs különbség aközött, hogy most egyből középiskola után megyek egyetemre, vagy egy munkahelyről.

Erdekes, itt hol van az etikussag megkerdojelezese? Mert ha igaz, amint fentebb irtam, azaz hogy egy diploma nelkuli elso munkahelyen nem tudtal annyit osszeszedni, amibol el tudod tartani magad az egyetem alatt, akkor lehet, hogy jol jon a szulok segitsege.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 14:19   
2007-03-21 05:40, Ferencz Zsuzsanna:

Remélem, hogy a közvélemény szerint nem szellemi magasabbrendűséget bizonyít a diploma.

Eppen a kozvelemeny szerint van igy. Sok szempontbol jogosan.

Lepunak erről rögvest a fasisztaság jutna az eszébe...

A fasiszta szoval nyugodtan abba lehet hagyni a dobalozast, mas neveben is. Foleg, ha abszolut nem illik a kontextusba.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 14:16   
2007-03-21 05:44, picassojr:

Ennyit érnek az agyonképzett elméleti szakemberek.

Nem lehet igy altalanositani ezt a peldat alapul veve. Minden szakmanak megvannak megvannak a maga idiotai, legyenek azok diplomasok, vagy diploma nelkuliek. A tulkepzettseg meg relativ. Nem akkor tulkepzett valaki, ha hulye ahhoz, amit csinal, ergo hiaba van papirja rola, hogy tudja mirol beszel. Hanem akkor, ha a munkaeropiac az o szakteruleten kevesebbet igenyel, mint amit o fel tud mutatni. A tulkepzettseg egyebkent nem feltetlenul negativ dolog. Az is "tulkepzett" a magyarorszagi hetkoznapokhoz, aki 5 nyelven beszel folyekonyan, megis sokan szeretnenek 5 nyelvet beszelni.

Én az egyetemi évekbe beépítenék 2 év szakmai gyakorlatot, szakmunkásként azon a szakterületen kétkezi munkát végezve, ahová majd tervezni fog.

Amerikaban van par egyetem, ahol 5 evig tart diplomat szerezni, mert 3 felevet nem a padban toltenek, hanem foallasu fizetett munkaerokent olyan teruleten, amit tanulnak. Igy logikusan elonnyel indulnak azokkal szemben, akiknek csak diplomajuk van 21 evesen, de gyakorlati tapasztalatuk szinte nulla.

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 07:30   
2007-03-19 10:50, bazsi55:

Szóval tanuljanak az emberek, de tanuljanak olyan dolgot ami érdekli öket és amit késöbb hasznosítani tudnak.

Amen, es mindenki csinalja azt foallasban, amit imad, es egyen annyit, amennyit akar, es ami a sziven, az legyen a szajan. Igaz es szep mottok, es muszaj hinnunk bennuk es predikalnunk oket, de a gyakorlatban nehez a kivitelezesuk.

Hehe, a definíció szerint ez a kommunizmus

Annak nincs értelme, hogy egy nem túl jól sikerült érettségivel, jövökép és elhatározások nélkül beiratkozzon valaki egy föiskolába, csak hogy egy papírral többje legyen.

Szerinted a foiskolara/egyetemre jelentkezok hany szazalekanak van "jovokepe" es "elhatarozasai"?

Nem soknak. De ez igazából baj, mert ha nincs jövőképe, elhatározása, akkor az 5. félévben fog rájönni, hogy az utóbbi 2,5 évben olyan dolgot csinált, amihez nincs kedve, sosem fog használni, vagyis elcseszte ezt a 2,5 évét az életéből. Helyette hordhatott volna ki újságot, kertészkedhetett vagy bébisintérkedhetett volna, lehet, hogy megjött volna a kedve valamihez és egyből azt tanulhatta volna.

Meg csak azt sem mondom, hogy nem ertek egyet azzal, hogy sok esetben hasznosabb lenne eloszor elettapasztalatot szerezni, dolgozni, stb., es ugy kitalalni, hogy az ember mit is szeretne tanulni. De a gyakorlatban nem praktikus a sorrend sokminden miatt.

A gyakorlatban egy normálisan működő társadalomban ennek az esetek 80-90%-ában így kellene működnie.

Diploma nelkul limitaltak a rendelkezesre allo munkak sok olyan teruleten, amiben az elorelepeshez kell a diploma.

Magyarországon.
Svájcban pl. 4-5% az érettségizettek aránya, a diplomásoké sem igazán magas. Mégis valahogy boldogulnak az emberek.

Ami meg fontosabb, hogy ha tudod, hogy tovabb akarsz tanulni a kozepiskola utan, akkor azzal nem erdemes varni,

marcsak azert sem, mert valakinek el is kell majd tartania, amig suliba jarsz.

Sokan dolgoznak az iskola mellett, meg kitalálták már a diákhitelt is. Az utóbbit érdemesebb akkor felvenni, ha már pontosan tudod, mit kezdesz a diplomáddal...

Ha mar dolgozol, akkor azt ott kell hagynod, es a szamlakkal, amiket addig fizettel (hacsak nem laktal otthon), azokkal most mi lesz?

Hogyhogy mi lesz? Megtervezem előre, mit hogy, miből fizetek.

Arrol nem beszelve, hogy Magyarorszagon (ahogy errol mar szo esett), teljesen termeszetes megkerdezni a munkahelyeken a jelentkezok korat, es ha par ev munka utan szereztel csak diplomat, akkor nagyon konnyen lehetsz "tul oreg" egy fiatalabb diplomas mellett, hiaba szereztel 4 evvel ezelott szakmai tapasztalatot.

Ez a "változtatnivalók" kategóriába tartozik.

picassojr  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 05:44   
2007-03-20 21:40, rigojanos:

Lehet, hogy pár év alatt összeszed annyi tapasztalatot, amit egy iskolában végzett építész sosem fog megszerezni.

Pár hónappal ezelőtt részt vettem egy csoportos személyiségfejlesztő tréningen, ahol kezdetnek mindenkiről tesztekkel kiderítették milyen jellegű személyiség, hogy legyen miből kiindulni.
Volt közöttünk egy 48 éves építészmérnök, aki éppen a jogi diplomáját szerezte meg. Mindenki elcsodálkozott, hiszen ez két elég komoly felkészültséget igénylő szakma, gondoltuk nagy fej lehet. Aztán kiderült, hogy az illető bármennyire is jó elméletben a gyakorlathoz semmit nem konyít, mindössze rettenetes nagy arca van, mert idézem:
"Engem nem érdekel, hogy egy probléma hogyan működik a gyakorlatban, ha elméletben az meg van oldva annak jónak kell lenni. Egy talicskát bárki odébb tud tolni. Amikor egyetemista voltam én is megtettem az egyik nyáron. Egy hónapot dolgoztam kőműves mellett."
Egy ilyen építész tervezte 15 évvel ezelőtt a barátaminak a ház tetőszerkezetét 500.000 ft ért, amit az öreg szakibácsi ács nem volt hajlandó megcsinálni, mert azt mondta: statikailag minden stimmel, és mégis a fejükre fog szakadni, mert a mérnök úr nem számolt az esővíz lefolyásával, és lesz olyan pont, amit kikezd az idő.
Aztán rágyújtott egy cigarettára és mire elszívta áttervezte az egészet, úgy, hogy a jellege megmaradt, nem kellett új engedélyt kérni, és azóta is áll, és nem kért érte egy fillér pluszt sem.

Ennyit érnek az agyonképzett elméleti szakemberek.
Én az egyetemi évekbe beépítenék 2 év szakmai gyakorlatot, szakmunkásként azon a szakterületen kétkezi munkát végezve, ahová majd tervezni fog.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-21 05:40   
Kedves Rigó, azt írod:
"... a diplomat a kepzettseggel, es a szellemi magasabbrenduseggel hozza az ember parhuzamba..."
Lepunak erről rögvest a fasisztaság jutna az eszébe...
Azt hiszem, a diplomát nem dramatizálja túl a közvélemény .
Nem vagyok közvélemény, de szerintem az csak egy papír, amely révén az ember elfoglalhat bizonyos állásokat, főként az infrastruktúrában. Viszont egyáltalán nem biztos, hogy a képzettség a fizetésben is tükröződik. Sőt.
A diploma megszerzése az a folyamat, amely kötelezi az embert,hogy elsajátítson bizonyos ismereteket, amelyekre a társadalomnak szüksége van vagy nincs. Sőt olykor az egyetemi hallgatónak sincs.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-20 21:40   
2007-03-19 10:50, bazsi55:

Nem is arra akartam célozni, hogy ne képezzék magukat az emberek, hanem arra, hogy ne azért tanuljanak, mert az a szokás, vagy mert eggyel több papír kell nekik.

Misunderstanding. En azt mondom, hogy ugyan tenyleg tobb munkalehetoseg varja azokat, akik egy (nem szellemi) szakmahoz ertenek, es ezert az lenne a logikus megoldas, hogy szakmat tanuljon a nep, ne a diplomakat gyujtse, ezt az uzenetet lehetetlen hatekonyan tovabbitani. Meghozza azert, mert a diplomat a kepzettseggel, es a szellemi magasabbrenduseggel hozza az ember parhuzamba, ergo magasabb poziciokkal es magasabb fizetessel. Tehat hiaba mondjuk, hogy Jozsi, hagyd azt a tortenelem diplomat, inkabb az asztalosmesterseget tanuld ki, falra hanyt borsofozelek lesz belole.

Szóval tanuljanak az emberek, de tanuljanak olyan dolgot ami érdekli öket és amit késöbb hasznosítani tudnak.

Amen, es mindenki csinalja azt foallasban, amit imad, es egyen annyit, amennyit akar, es ami a sziven, az legyen a szajan. Igaz es szep mottok, es muszaj hinnunk bennuk es predikalnunk oket, de a gyakorlatban nehez a kivitelezesuk.

Annak nincs értelme, hogy egy nem túl jól sikerült érettségivel, jövökép és elhatározások nélkül beiratkozzon valaki egy föiskolába, csak hogy egy papírral többje legyen.

Szerinted a foiskolara/egyetemre jelentkezok hany szazalekanak van "jovokepe" es "elhatarozasai"?

Lehet, hogy pár év alatt összeszed annyi tapasztalatot, amit egy iskolában végzett építész sosem fog megszerezni. Magát iskolában továbbképezni ráér késöbb is. Viszont akkor már tudni fogja, hogy milyen anyagot/szerszámot/technológiát mire használnak, minek mi az elönye/hátránya, látott már élöben terveket, tudja, mire kell ügyelni, stb, ráadásul becsülni fogja a munkát.

Meg csak azt sem mondom, hogy nem ertek egyet azzal, hogy sok esetben hasznosabb lenne eloszor elettapasztalatot szerezni, dolgozni, stb., es ugy kitalalni, hogy az ember mit is szeretne tanulni. De a gyakorlatban nem praktikus a sorrend sokminden miatt. Diploma nelkul limitaltak a rendelkezesre allo munkak sok olyan teruleten, amiben az elorelepeshez kell a diploma. Ami meg fontosabb, hogy ha tudod, hogy tovabb akarsz tanulni a kozepiskola utan, akkor azzal nem erdemes varni, marcsak azert sem, mert valakinek el is kell majd tartania, amig suliba jarsz. Ha mar dolgozol, akkor azt ott kell hagynod, es a szamlakkal, amiket addig fizettel (hacsak nem laktal otthon), azokkal most mi lesz?

Arrol nem beszelve, hogy Magyarorszagon (ahogy errol mar szo esett), teljesen termeszetes megkerdezni a munkahelyeken a jelentkezok korat, es ha par ev munka utan szereztel csak diplomat, akkor nagyon konnyen lehetsz "tul oreg" egy fiatalabb diplomas mellett, hiaba szereztel 4 evvel ezelott szakmai tapasztalatot.

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-19 10:50   

Szép dolog a sok tanulás, de most van egy csomó állástalan pedagógus, a képzés meg ennek ellenére gözerövel folyik tovább.

Alapvetoen nehez lenne azt a szemleletet eladni a tomegeknek, hogy ne tanulj tovabb es ne kepezd magad, inkabb keress egy kozeli epitkezest. Vegulis a "tovabbkepzes" lenyege a munkaero ertekenek novelese lenne.

Nem is arra akartam célozni, hogy ne képezzék magukat az emberek, hanem arra, hogy ne azért tanuljanak, mert az a szokás, vagy mert eggyel több papír kell nekik. Több tanítóképzöst ismertem, aki azért ott tanult tanítónak, mert nem vették fel máshova, vagy mert "kellene valami diploma".

Arra gondoltál már, mi lenne, ha mindenki csak tanulna és senki sem dolgozna építkezéseken? Magyarország ui. ebbe az irányba megy.

Annak nincs értelme, hogy egy nem túl jól sikerült érettségivel, jövökép és elhatározások nélkül beiratkozzon valaki egy föiskolába, csak hogy egy papírral többje legyen. Akkor inkább menjen az építkezésre (nem feltétlenül zulagernek).

Olyan elképzelhetetlen az számodra, hogy valaki egy ott több ismeretet szerez, mint más az iskolában?
Lehet, hogy pár év alatt összeszed annyi tapasztalatot, amit egy iskolában végzett építész sosem fog megszerezni. Magát iskolában továbbképezni ráér késöbb is.
Viszont akkor már tudni fogja, hogy milyen anyagot/szerszámot/technológiát mire használnak, minek mi az elönye/hátránya, látott már élöben terveket, tudja, mire kell ügyelni, stb, ráadásul becsülni fogja a munkát.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-18 13:06   
2007-03-05 05:03, manusz:

En is egyetertek azzal a gondolat menettel, hogy a kulfoldon elo mar nehezen tudja megszokni az otthoni viszonyokat. Azert allithatom ezt, mert en megprobaltam! ...es azota megint kulfoldon vagyok. Pedig mikor hazamentem, nagyon pozitivan altunk mindenhez hozza.

Elnezest, hogy csak ilyen keson reflektalok Irhatnal meg a magyarorszagi rossz (es jo) elmenyeidrol.

Gondolod, hogy mas lett volna a helyzet, ha mas szakmaval mesz haza, es nem sajat vallalkozast alapitasz, hanem munkat keresel?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-18 13:02   
2007-03-14 07:49, boots:

Te is hazakoltoztel, ha jol tudom. Irhatnal rola, hogy ez hogy ment es hogy sikerult.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-18 12:58   
2007-03-16 08:45, bazsi55:

Szép dolog a sok tanulás, de most van egy csomó állástalan pedagógus, a képzés meg ennek ellenére gözerövel folyik tovább.

Alapvetoen nehez lenne azt a szemleletet eladni a tomegeknek, hogy ne tanulj tovabb es ne kepezd magad, inkabb keress egy kozeli epitkezest. Vegulis a "tovabbkepzes" lenyege a munkaero ertekenek novelese lenne.

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-16 09:03   
2007-03-14 14:46, rigojanos:
-

Es nyilvan azert angol, nem barmi mas, mert az angol koloniaval a nyelv is jott Amerikaba anno, igy nehezkes lett volna azota barmikor mas nyelvre helyezni a hangsulyt.

Azért mentek oda portugálok, spanyolok, hollandok, franciák, stb. is, nem csak angol anyanyelvüek.

Amúgy asszem érdemesebb lesz jobban megnézni a forrásaimat. Ui. valahol azt olvastam és ettöl függetlenül hallottam is, hogy amerikában volt egy kongresszusi szavazás, aminek a tétje az volt, hogy a törvénykezés nyelve angol vagy német legyen.
Nos utánanéztem, tényleg volt egy szavazás egyes források szerint 1795. január 13-án, a wikipedia szerint 1794. január 9-én, de a tét "csak" az volt, hogy a törvényeket megjelentessék-e német nyelven is. Érdekes lenne végiggondolni, mi lett volna, ha a német nyelv megkapja azt a hiányzó 1 szavazatot... http://en.wikipedia.org/wiki/Frederick_Muhlenberg --> Mühlenberg legend

Amúgy állítólag felmerült az is, hogy az angol nyelven kívül héber, görög, vagy francia nyelv legyen a második - hogy ezzel is szimbolizálják Angliától való különválásukat.

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-16 08:45   
2007-03-15 21:31, Tihi:
Ha tényleg igaz, hogy Magyarországon sok épitkezési munkásokra van szükség, a munkanélküli magyarok mit csinálnak?

Az a gond, hogy Magyarországon elképesztöen magas a diplomások, érettségizettek aránya, kömüves, asztalos, bádogos, tetöfedö, stb. meg nincs...

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-15 21:31   
2007-03-15 13:48, bobo.2006:

-

Viszont bajok lesznek lassan Spanyolországban is, oda Afrikából évente több tízezer menekült próbál bejutni. Mennyi bejövetöt bír el a spanyol gazdaság, marad-e hely a moldaviaiknak? Ha tényleg igaz, hogy Magyarországon sok épitkezési munkásokra van szükség, a munkanélküli magyarok mit csinálnak?

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-15 13:48   
2007-03-15 09:36, Ferencz Zsuzsanna:
-

>>> És sokan mennek majd, mert 3-4-szer több pénzt kapnak, mint Romániában.Akik megkapják a román állampolgárságot, azok majd Nyugatra mennek...

No igen, ezt mar a roman szamoknal sem hittem el, hogy hol van az az egymillio szabad munkahely az EU-ban? De lehet hogy a moldaviaiak ezt is jobban tudjak. Mindenesetre az oroszok fognak orulni neki, mert ha egymillio moldaviai elmegy, akkor az orosz lakossag lesz lassan, de biztosan tobbsegben az orszagban. Az orosz pedig biztos nem ker roman allampolgarsagot!

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó