2019. december 14. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> VITA: Újra vonzó Magyarország? - Külföldről hazatelepülők
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 következő lap )
 bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 16:21   
2007-02-25 14:05, robi1946:

>>> Onnan én is tudnék kritizálni.

Tavol all tolem, hogy dontesedet kritizaljam. Feltetelezem, hogy ugyanugy szabad akaratodbol dontottel, mint ahogy en, es nem valamilyen kulso nyomasra.

Ez tulajdonkeppen teljesen lenyegtelen, mert ezek egyeni dolgok, ami itt nem tema. Egy tarsadalmi helyzetrol, problemarol cserelunk velemenyt. Nehany napja Rigo rozsaszin szemuveget kapott ajandekba, es egyszerre ugy latja, hogy allitolag "ujra" vonzo MO a kulfoldrol hazatelepülöknek.

Az en velemenyem pedig az, hogy sem regen nem volt, sem ujra nem lett vonzo! Valojaban senkit nem erdekel, hogy XY egyen hazatelepul-e vagy sem.

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 16:09   
2007-02-25 15:48, ecet:
-
Gondod Neked van Honfi.

Hä? Was wötsch?

Az ingatlanmaffia ügyre nem térek ki. Nem tudom hogy jön ide. Kérdezd a szomszédot.

Rejtélyes oknál fogva Te írtál valami 40 milláról, gázolvasóról és két havi üres lakásról. Kissé zavaros volt a gondolatmeneted.

Ja, meg a magyar munkamorálról úgy írsz, mintha Magyarországon mindenki rosszul dolgozna. Ez így nem igaz, sokak számára sértő is lehet. A magyarok többsége ugyanúgy dolgozik, mint Svájcban. Csak mint mindenhol, inkább a rossz példák kerülnek napvilágra, azok maradnak meg az emberekben.
Ami Magyarországon rossz: Ott is a fejétől bűzlik a hal, sok vállalatnál most is képzetlen, nem ügyfélorientált, vízfej-típusú vezetőség van, akik gyakorlatilag azokat nem hagyják normálisan dolgozni, akik amúgy szívesen megtennék.

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 15:58   
2007-02-25 15:46, Lepu:

A szegedi ő-zést mindenütt megértik. Csupán annak nehéz beszélni, akinek nem anyanyelve. Kicsit kiestem már a gyakorlatból, de azért még mindig megy

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 15:48   
2007-02-25 14:31, bazsi55:
-
-Na, most a köznéppel van gondod, vagy az ingatlanmaffiával?-
-
Gondod Neked van Honfi.
Figya:
Tételezzük fel, a gàzoraleolvaso tud idegen nyelvet. Tételezzük fel tovàbbà, hogy talàl megfelelö munkàt Svàjcban. Tételezzük fel, hogy azt hiszi a megszokott modon végezheti a munkàjàt mint Magyarorszàgon, akkor fel sem fog merülni a kérdés visszatelepüljön-e vagy ne. Mert rövid idön belül kirepül a munkahelyéröl és még vécésnéninek sem veszik fel sehovà.
Az ingatlanmaffia ügyre nem térek ki. Nem tudom hogy jön ide. Kérdezd a szomszédot.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 15:46   
2007-02-25 14:18, bazsi55:
Ehh, sajnos nem ez a legnagyobb probléma. Feleségem magyar tanítói diplomája magyarul tartalmaz értelmetlen, magyartalan mondatokat. A nyomtatvány alján látható, hogy az Oktatásügyi Minisztérium jóváhagyásával.

Valóban itt kezdődik a gond. A magyarok nagy része nem tud magyarul sem. De az önbizalma szerint beszél még 40 másik nyelvet is.

Ez érdekes is lenne. A legtöbb nyelv nem annyira homogén, mint a magyar: Ld. a különbözö angol, német, spanyol, olasz nyelvjárásokat - akár országon vagy régión belül is.

A magyar homogén nyelv? Hát egy szegedi ő-zös összejön egy palóccal egy székellyel meg egy cigánnyal, akkor az nyugodtan felér egy bajor-platt-letzeburgisch-switzer csúcstalálkozóval.

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 14:31   
Tanàcs a nagy magyar köznépnek. Végezze mindenki a dolgàt amiért meg van fizetve. Ne küldjön a tirpàk két honapra elöre gàzszàmlàt mikor a hàz lakatlan. Ha bank megbizàssal fizetnék szaladhatnék 40 milla utàn.
Tovàbb is van, mondjam még?
http://w.blog.hu/2007/02/22/honfoglalas#comments

Na, most a köznéppel van gondod, vagy az ingatlanmaffiával?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 14:18   

Meddő vita, aki házikoszton van, vendéglőit kíván, aki étteremben eszik, eleped a szépasszony főzteért.
Magyarul: aki otthon maradt, irigyli a külföldön élőt, aki kint él, nosztalgiából irigyli az otthon maradottat.

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 14:18   
Ezzel teljesen egyetértek! Nekem a bizonyítványaimat az Országos Fordító Iroda fordította borsos áron és hetekbe telt mire kész lett, és bizony sokszor szégyellem elővenni itt külföldön, mert hemzseg a hibáktól, egyes részeket egyszerűen kifelejtettek a fordításból stb.

Ehh, sajnos nem ez a legnagyobb probléma. Feleségem magyar tanítói diplomája magyarul tartalmaz értelmetlen, magyartalan mondatokat. A nyomtatvány alján látható, hogy az Oktatásügyi Minisztérium jóváhagyásával.

A nyelvtudásra visszatérve, én itt Németo.-ban úgy tapasztaltam, hogy azért annyira nagyon nem fontos, hogy valaki tényleg anyanyelvi szinten beszéljen egy nyelvet.

Ezért is találták ki a tárgyalási szintü nyelvtudás kifejezést. Szerintem ha üzleti ügyekröl van szó, akkor egy külfölditöl simán elfogadnánk egy olyant, hogy "Az irodám tizenöt kerületbe van.", akkor is, ha nyelvtani hibák vannak benne. Ugyanígy vannak a külföldiek is. Néhány nép kimondottan boldog, ha a saját nyelvén beszélnek.

Megfigyeltem azt is, hogy az anyanyelvi szintű kiejtés se égetően fontos.

Ez érdekes is lenne. A legtöbb nyelv nem annyira homogén, mint a magyar: Ld. a különbözö angol, német, spanyol, olasz nyelvjárásokat - akár országon vagy régión belül is.

Szép német példa kiejtés szerint leírva: "S Tüütsch vom Wallis verstaat mer au als Zürcher nume schlächt."

Persze nem árt, ha az ember jobban ejti ki a szavakat angolul mint a japánok (elnézést, senkit nem akarok megsérteni), de ha már érti a másik fél, bőven jó.

Mondjuk az is lehet, hogy Münchenben német nyelvet magyar akcentussal beszélve kevesebbet röhögnének rajtad, mintha szász akcentussal beszélnél.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 14:15   

-Adjál tanácsot mit tegyünk még?-

Tanàcs a nagy magyar köznépnek. Végezze mindenki a dolgàt amiért meg van fizetve. Ne küldjön a tirpàk két honapra elöre gàzszàmlàt mikor a hàz lakatlan. Ha bank megbizàssal fizetnék szaladhatnék 40 mille utàn.
Tovàbb is van, mondjam még?
http://w.blog.hu/2007/02/22/honfoglalas#comments

robi1946  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 14:05   
2007-02-25 09:02, bobo.2006:
-

Tisztelt Bobo!

Szerinted mit kellene tenni nekünk itthon, hogy az országban jobb legyen az élet? Én úgy gondolom, hogy a 60-évem alatt megtettem a tőlem telhetőt. Az talán nem baj, hogy itthon maradtam, nem hagytam el a hazámat?Pedig lett volna 1965-ben lehetőségem: két hónapig az NSZK-ban voltam, de eszembe nem jutott ott maradni. Adjál tanácsot mit tegyünk még? Nektek könnyü messziről kérdőre vonni minket, hogy mit teszünk az országért itthon. Onnan én is tudnék kritizálni.

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 13:10   
2007-02-25 12:43, hunor:

EÖTVÖS ÜZENETE - VÁLASZ INNNEN:
Még a hiv. forditó iroda termékei sem tökéletesek, főként, ha valamilyen szakmai szövegről van szó.

Ezzel teljesen egyetértek! Nekem a bizonyítványaimat az Országos Fordító Iroda fordította borsos áron és hetekbe telt mire kész lett, és bizony sokszor szégyellem elővenni itt külföldön, mert hemzseg a hibáktól, egyes részeket egyszerűen kifelejtettek a fordításból stb.

A nyelvtudásra visszatérve, én itt Németo.-ban úgy tapasztaltam, hogy azért annyira nagyon nem fontos, hogy valaki tényleg anyanyelvi szinten beszéljen egy nyelvet. Fontos, hogy jól, tényleg valóban jól, de ha valaki egy-két hibát csinál, attól még nem dől össze a világ. Megfigyeltem azt is, hogy az anyanyelvi szintű kiejtés se égetően fontos. Persze nem árt, ha az ember jobban ejti ki a szavakat angolul mint a japánok (elnézést, senkit nem akarok megsérteni), de ha már érti a másik fél, bőven jó. Volt alkalmam magas szintű üzleti telefonkonferenciákat angolul végighallgatni, ahol a másik fél is tanulta az angolt. (Kézzel való gesztikuláció a telefon előtt, megfelelő szavak keresése stb. mindez főnököktől)

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 12:53   
2007-02-25 12:43,

EÖTVÖS ÜZENETE

Aki külföldön akar élni, annak persze előbb-utóbb tökéletesen kell bírnia a nyelvet, ha érvényesülni akar. Bár mindenki ismer a környezetében olyanokat, akik tizen-huszonéve élnek külföldön, mégis csak makognak a befogadó ország nyelvén. Ez bizonyos fokig adottság kérdése is.
De kezdetnek annyi is elég lenne, ha Magyarországon mindenki beszélne valamilyen szinten egy idegen nyelvet.
A hollandokat tudnám felhozni példának, akik mindig is Európa "csavargói" voltak. A lakosság többsége 3-4 nyelven beszél, ennél csak több van. Nem olvassák Shakespearet sem Dantét eredetiben, de a kereskedéshez, utazáshoz, magánjellegű és üzleti kapcsolataik ápolásához eleget tudnak. És a legnagyobb pozitívum, hogy nyitottak, bármikor készen állnak egy újabb nyelvvel megismerkedni, legyen az magyar, lengyel vagy török, ha a munkájuk úgy kívánja.

Viszont az a magyar, aki pár év külföldi tartózkodás után elfelejt magyarul, és minden második szava idegen, az ne nagyon várja, hogy otthon majd tárt karokkal fogadják. Affektálásnak veszik, és kicsit le is nézik, joggal, mert az anyanyelvet néhány év alatt elfelejteni negatív "művészet"

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 12:43   
EÖTVÖS ÜZENETE - VÁLASZ INNNEN:

http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=4582&forum=75&3
(2007-02-25 10:48 - Kata323)

Meg lehet-e tanulni idegen nyelvet Mo-on? A válasz természetesen igen. A kérdés, csak, hogy tökéletesen-e? Az előző hozzászóló szerint ez nem is szükséges, fontos, hogy az ember magát meg tudja értetni. Ez nem csak igényesség kérdése. Miután én külföldön éltem le az életem nagyját, jól ismerem a nyugateurópai hozzáállást e témában. Intelektuális pályán és vezető poziciókban a gazdaságban elengedhetetlen a tökéletes nyelvtudás. Aki ezt nem igy látja, annak szerintem hiányos tapasztalatai vannak e téren. Mo.-on gyakran találkoztam olyan németül "anyanyelvi szinten" beszélőkkel, akik bizony igen gyengék e téren. Még a hiv. forditó iroda termékei sem tökéletesek, főként, ha valamilyen szakmai szövegről van szó.

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 09:02   
2007-02-25 08:42, robi1946:
>>> gyere haza és tegyél valamit az országért.

Mi az a valami, amit tesznek a Magyarorszagiak az orszagert?

robi1946  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 09:00   
2007-02-24 23:09, Lepu:
-

Ha szerinted túl nagy a jólét, miért vagy még külföldön távol a hazától? Miért nem jössz haza, hogy a süllyedést megállitsd, és segíts gondolkodni? Ilyen emberekre lenne szükség és akkor az ország gazdasága fellendülne.

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-25 08:28   
2007-02-24 20:50, robi1946:
-

Az érzésed valóban nem csal, mert nemcsak a villanyszerelő, de sok más szakmában is hiány van a képzésben. Már most is probléma a jövőbeni villanyszerelő szakma utánpótlása, mert egyre kevesebb a fizikai munkát végezni akaró fiatal. Ez más fizikai szakmákra is jellemző.

Nos, akkor azt hiszem, az oktatási szakemberek sem hiába járnak külföldön. Svájcban a lakosságban az érettségizettek aránya 4%, ott valahogy még motiválni lehet a lakosságot a fizikai munkára. Ezt is el lehetne lesni.

A villamos szélerőműveket már itthon is kezdik alkalmazni, bár még gyerekcipőben jár.

Nosza, hozzunk vissza olyan magyarokat, akik Hollandiában vagy Dániában tapasztalatot szereztek ilyen téren.

A napkollektorok is már kezdenek elterjedni, egyre több épületen látni bár az áruk még elég húzós.

Figyeljük meg, hogy támogatja Németország a napkollektorok, napelemek használatát és honosítsuk meg nálunk is, mondjuk EU-s forrásokkal.

Sajnos anyagi probléma és szakmai féltékenység miatt még most is vannak megvalósítatlan találmányok.

Na, ez nagyon nagy probléma. Ez ellen nagyon nehéz tenni valamit.

A felsővezeték nélküli trolit már elég régen, ha jól emlékszem 1965-ben Németországban, Rheydtben láttam. Azok azt hiszem akkumulátorral működtek, amit a motor hajtotta generátor töltött fel. Ilyen már itthon is van.

A BME-s módszer azért más, mert ők kondenzátorokat töltenek akku helyett, amivel nagyobb hatásfok, hosszabb élettartam érhető el amellett, hogy egy kondenzátorból gyorsabban visszanyerhető az energia, mint egy akkumulátorból, vagyis a troli jobban gyorsul majd.

Ami Schwarz Dávidot illeti, én úgy tudom, hogy 1897-ben a halála évében megépítette a merev rendszerű léghajót.

Igen, Berlinben. Magyaroszágon nem kapott támogatást. Ma sem kapna.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 23:31   
2007-02-24 23:09, Lepu:
-
De ez nem probléma, mert Darvin bácsi
-

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 23:09   
Na, ez az egyetlen dolog, amiben a magyaroknak nem kellene a nyugatiaktól tanulni. Semmit ami a gazdasággal kapcsolatos. Amúgy a magyarok most mindent átvesznek, ami már itt sem működött. Az egész országban semmi innovácíó nem folyik, hacsak azt nem tekintjük annak, hogy egyre újabb és jobb ötleteik támad a rablásra, és a rombolásra. De ez nem probléma, mert Darvin bácsi elmélete szerint kipusztul az ilyen faj. A magyar nem az első nép lesz aki eltünik a történelem színpadáról. Az idő megérett rá. Mondjuk ez sem először, és eddig valahogy mindig megoldódott a probléma. Szóval nem kell nagyon beleélni magunkat. Mi itt kint jobban látjuk, hogy mi folyik ott, de nem a saját bőrünkön kell megéljük a javítási lehetőségeket. Viszont a magyarok semmittevése és az egyre nagyobb nyomor sem érint minket. A magyarok mindig mindent jobban tudnak mindenkinél, és még túl nagy a jólét ott. Még kell nekik egy pár év süllyedés, hogy a nyomor egy olyan fokozatát megtapasztalják, amiben esetleg neki is állnak gondolkodni.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 23:08   
2007-02-24 22:52, rigojanos:

A public relations-t es a public affairs-t peldaul egy olyan teruletnek tartom, ahol muszaj eltanulni a szakmat olyanoktol, akik kulfoldon gyakoroltak.

Magyarul?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 22:52   
2007-02-24 19:27, bazsi55:

Meg az is fontos lenne, hogy ne vágjanak át készakarva az üzletekben, vegyék komolyan az ügyfeleket, ne fusimunkát végezzenek a szakik, a hivatali ügyintézők ne feleslegesen tologassanak aktákat, stb. Itt van egy gyűjtemény a magyarországi viszonyokról: http://index.hu/homar/ Ezek nagy része nem fordulhat elő kint. Ezek kezelését is tanulni kellene. Ha itt nem lehet, hát külföldön.

Ez a tema egyebkent trivialisnak is tunhet, ha arrol beszelunk, hogy Magyarorszagon mit tanulhatnanak kulfoldi orszagoktol, de szerintem minden ide vonatkozo pelda tunete egy altalanos uzleti mentalitasnak. Az egyik fundamentalis problema, hogy Magyarorszagon a vasarlot nem, mint visszatero penzkoltot nezik, hanem az altalad emlitett rovidlatas aldozataul esve egyszeri penzszerzesi alkalomnak. Nem tartja erdekenek az uzlet vezetoje/tulajdonosa, hogy a vasarlo (barmilyen kellemetlen elmeny eri is, amig ott van) ugy tavozzon, hogy "ide visszajonnek, mert tobb, mint fair modon bantak velem." Nem erzik sokan azt sem, hogy az ugyfelszolgalat minosege legalabb annyira fontos, mint a szolgaltatase es az arue.

Ami a legkevesbe tanuskodik szakertelemrol, az a krizis-helyzetek eseten megfelelo kommunikacio. A public relations-t es a public affairs-t peldaul egy olyan teruletnek tartom, ahol muszaj eltanulni a szakmat olyanoktol, akik kulfoldon gyakoroltak.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 22:41   
2007-02-24 20:50, robi1946:

A villamos szélerőműveket már itthon is kezdik alkalmazni, bár még gyerekcipőben jár. A napkollektorok is már kezdenek elterjedni, egyre több épületen látni bár az áruk még elég húzós. Itt az anyagiak miatt látom még az elterjedés hiányát. Sajnos anyagi probléma és szakmai féltékenység miatt még most is vannak megvalósítatlan találmányok.

Talan az is elosegitheti az ilyen problemak megoldasat, hogyha a hazatelepulni vagyok szakmai sikereik folytan befektetheto penzt is hoznak magukkal, es igy masoktol kevesbe fuggve megvalositjak ezeket a projecteket.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 22:33   
2007-02-24 16:02, robi1946:
A hazatelepülőnek senki nem mondta, hogy a hazáját hagyja el.

Tökéletesen egyetértek veled. Csak apám annak idején azt mondta, hogy idén nyugaton nyaralunk, itt meg azt, hogy na és most nem megyünk vissza. 12 évesen meg nem volt sok beleszólásom. Utána meg nem mehettem vissza. Utana meg az a nemzetáruló gárda, aki szerint az székely nem magyar, és aki megtagadja a határon kívüli honfivérnek is az állampolgárságot ugrál nekem, hogy nem kellett volna elmenni.

Ha itthon marad, velünk itthoniakkal küszködhetne a jobblétért, és nem odakint várni az Orbán-Gyurcsány párharc végeredményére.

Bocs, Magyaro.-n rendet lehetne teremteni. De ez kb. annyit jelent, hogy Magyaro. lakossága kb 3. millióra csökkenne. Azt a 7et meg ki temeti el? - Nem csak a politikával van a baj, hanem az egész magyar néppel.

Arra várni, hogy itthon jobb legyen, és akkor hazajönni. Valamit kellene tenni érte, és nem a régi közmondásokat idézgetni.

Jól van. Csináljatok forradalmat és megyek.

robi1946  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 20:50   
2007-02-24 18:52, bazsi55:

-

Az érzésed valóban nem csal, mert nemcsak a villanyszerelő, de sok más szakmában is hiány van a képzésben. Már most is probléma a jövőbeni villanyszerelő szakma utánpótlása, mert egyre kevesebb a fizikai munkát végezni akaró fiatal. Ez más fizikai szakmákra is jellemző. A villamos szélerőműveket már itthon is kezdik alkalmazni, bár még gyerekcipőben jár. A napkollektorok is már kezdenek elterjedni, egyre több épületen látni bár az áruk még elég húzós. Itt az anyagiak miatt látom még az elterjedés hiányát. Sajnos anyagi probléma és szakmai féltékenység miatt még most is vannak megvalósítatlan találmányok. A felsővezeték nélküli trolit már elég régen, ha jól emlékszem 1965-ben Németországban, Rheydtben láttam. Azok azt hiszem akkumulátorral működtek, amit a motor hajtotta generátor töltött fel. Ilyen már itthon is van. Ami Schwarz Dávidot illeti, én úgy tudom, hogy 1897-ben a halála évében megépítette a merev rendszerű léghajót. A bérekről annyit tudok írni, hogy az építőiparban sajnos a villanyszerelő szak ma a legalulfizetettebb.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 20:04   
2007-02-24 19:27, bazsi55:

Ha körülnézek, azért találok híres magyarokat, pl. dr. Dinnyés Andrást. Persze Magyarországon nem annyira híres, csak külföldön. De ez megint az, amiről regélek: Itt nem becsülik meg a külföldi tapasztalatot.

Nagyon jo pelda Dinnyes, es egy Washington Times-ban megjelent interjuban olvastam, hogy sok mas kutatotarsaval egyutt szinte kofalba utkozott a hazatelepulesenel. Elomdasa szerint olyat is ismer, aki ezert fogta magat es visszafordult, de o maradt es ma sem banja.

Es hogy ne csak a tudomany teruleterol essen szo, ott van peldaul Fischer Ivan, akit a munkaja sokat vitt kulfoldre, de alapvetoen egy olyan muvesz, aki Magyarorszagon/rol is vilaghiru tudott es tud maradni.

Meg az is fontos lenne, hogy ne vágjanak át készakarva az üzletekben, vegyék komolyan az ügyfeleket, ne fusimunkát végezzenek a szakik, a hivatali ügyintézők ne feleslegesen tologassanak aktákat, stb. Itt van egy gyűjtemény a magyarországi viszonyokról: http://index.hu/homar/ Ezek nagy része nem fordulhat elő kint. Ezek kezelését is tanulni kellene. Ha itt nem lehet, hát külföldön.

Oh, mintha gondolatot olvasnal. A Tekozlo Homart en is naponta kiserem figyelemmel, es neha amulva, neha nevetve, neha pedig felhaborodva arra gondolok, hogy az ott leirt esetek korulmenyei 15 evvel ezelott annyira igazak voltak, mint ma. A kulonbseg az, hogy amig nem eltem kulfoldon, es nem lattam, hogy lehet es kell javitani/megszuntetni/orvosolni/stb, addig ezek fel sem tuntek. Es eppen ezert nemcsak buta, de szinte onpusztito magatartas nem kihasznalni a kulfoldi tapasztalatbol adodo szakertelmet/jotanacsot es elni az altala nyujtott elonyokkel.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 19:49   
2007-02-24 16:37, bazsi55:

Igen, mi tennénk érte. Ahelyett, hogy a régi beidegződéseket ápolnánk, megpróbálunk új módszereket, technológiákat, nyelveket megismerni és azt Magyarországra vinni. Nem mellékes az sem, hogy a külföldiek számára bemutatjuk Magyarországot, felkeltjük iránta érdeklődésüket.

Igen! Egyetertek, fontos levetkozni a kliseve valt szokasokat, es progresszivan gondolkodni. Muszaj megkockaztatni azt, hogy nagyobbat gondolunk, mint aminek a megvalositasa azonnal lehetseges. Es fontos, hogy hogyan kepviseljuk az orszagot. Nyelveket kell beszelni, de lagalabb egyet tokeletesen - a magyaron kivul.

Lehet, hogy sokan nem tudják elképzelni, de mi egy bizonyos távolságból látjuk Magyarországot, megtapasztaljuk hogy mit lehet másként - rosszabbul vagy jobban csinálni mint otthon. Pont ezt a tapasztalatot kellene felhasználni a Magyarországnak azért, hogy élhetőbb ország legyen.

Pontosan! Egyszerubb sznob kritikakent kipipalni, ha valaki kulfoldon mast megtapasztalva olyan hianyossagokat lat es emel ki Magyarorszagon, amit a kulfoldi pelda alapjan mukodokepesebbe, hatekonyabba, felhasznalobaratabba lehetne tenni. Pedig erdemes odafigyelni arra, amit az mond, aki latott mar valamit jobban mukodni, es tudja, hogy az mitol volt.

Amúgy az Orbán-Gyurcsány párharcnak nem sok köze van kintmaradásunknak.

En sem kevernem ide a politikat. Az en esetemben soha nem volt szempont Magyarorszag belpolitikai helyzete.

És hogy miért mentünk ki? Gondolj bele: Ha az ipari/technológiai forradalom idején nem lettek volna olyan tudósaink, akik külföldön szereztek volna tapasztalatot, akkor nem Magyarországon épült volna ki az első telefonhírmondó, nem Budapesten lenne a kontinens legidősebb földalattija, nem magyar tudós készítette volna az első színes televíziót, telefonközpontot, a kardántengelyt, a porlasztót, a kriptonnal töltött duplatekercses wolframszállal működő izzólámpát a c-vitamint, Pest ugyanolyan poros 40-ezer lakosú kisváros lenne, mint 1820-ban, stb.

Igy igaz. Es az ilyen es hasonlo peldakat kellene kiragadni a tortenelembol, amikor visszafele akar tekintgetni valaki, es ebbol erot es optimizmust meritve elvarasokat felallitani Magyarorszag lehetosegei, es a vilagban betoltott szerepe teren.

Szóval tényleg el kellene gondolkodni, hogy az segít-e többet Magyarországnak, aki otthon robotol, vagy aki megpróbál tapasztalatokat gyűjteni és ezeket a nehézségek ellenére visszavinni Magyarországra...

Ezt a mondatodat csak ismetelni tudnam.

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 19:27   
Azok a tudósok, úgy emlékszem, nem azért mentek külföldre, mert itthon nem tudtak volna megélni (mint a mostani külföldre menők), hanem tanulni. A mostanában hazatelepülő magyarok között még nem hallottam Puskás Tívadar, vagy Szent-Györgyi Albert-hez hasonló neveket, mert szerintem csupán a jó kereset reményében mentek külföldre.

Rengeteg fiatal megy külföldre tanulni, kutatni ugyanúgy, mint Puskás Tivadar. Csak most nincs lehetőségük arra, hogy itt kamatoztassák tudásukat. Lehet, hogy 20 év múlva ugyanolyan nevük lesz, mint Puskásnak. (Amúgy őt sem vetette fel a pénz, apja gyakorlatilag elmulatta a vagyonukat.)

Szent Györgyi Albert sorsát nem lenne jó követni, ő ugyanis (ha jól tudom) trianon miatt került el Magyarországról.

Ha körülnézek, azért találok híres magyarokat, pl. dr. Dinnyés Andrást. Persze Magyarországon nem annyira híres, csak külföldön. De ez megint az, amiről regélek: Itt nem becsülik meg a külföldi tapasztalatot.

És kérdezem, mire menne az ország ha mi itthon nem robotolnánk? Szerinted?

Tudom, hogy ez is fontos.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 18:59   
A témához kapcsolodó topikok - szintén ebben a témakörben:

Kinek, minek néznek bennünket otthon, ha hazamegyünk?
Hazatelepedettek
Miért mennél és miért nem mennél haza?
A nyugati magyar szellemi potenciál...
Nyugati magyar - magyar magyar kapcsolatok (Hol vagyunk otthon?)
Külföldön élő magyarok jogai
Magyarként külföldön, külföldiként otthon

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 18:52   
2007-02-24 16:51, robi1946:

Ha odakint kapkodnak érted, akkor nem hiszem, hogy itthon nem találnál megfelelő helyet, ahol a tudásodat kamatoztatni tudnád.

Én azt hiszem, hogy kevés ismerősöm van Magyarországon, ezért nem sikerült elhelyezkednem. Ezért is írtam, hogy Magyarországon a komolyabb állásokat a sógor-koma módszerrel töltik be, teljesen mindegy, hogy piacgazdasági szereplőről, vagy állami szervezetről van szó.

Itthon is kell a szakképzett, jó munkaerő.

Ezzel nagyon egyetértek.

Mikor kerestél itthon olyan területet, ahol érvényesülhetnél?

Legutoljára 2005-től 2006 elejéig. Azóta nem, mert általában hosszabb lélegzetvételű munkáim vannak, ha valamit elkezdek, akkor be is fejezem - egy komolyabb projekt pedig eltarthat pár évig.

Én sajnos már nyugdíjas vagyok (42 év szolg.idővel), villanyszerelő a szakmám és még mindig találok magamnak munkát, ahol érvényesülni tudok.

Látom, nyugdíjasként továbbra is képzed magad. (Internet, stb.) Mi igazából ugyanezt csináljuk, csak pár száz kilométerrel arréb.

Ugyan nem a témába vág, de megkérdezném: úgy érzem, villanyszerelőből nincs nagy utánpótlás Magyarországon. Tényleg így van?
Mi a véleményed a jövő villanyszerelőiről?

A saját szakmádban látsz olyan területet, amelyen esetleg jó lenne több tapasztalatot - akár külföldről is - szerezni? Olyanokra gondolok, mint pl. az villamos hálózatba a házi napkollektorok által termelt energia visszatáplálása, internet a villamoshálózaton keresztül, szélerőművel termelt energia pufferelése szélmentes időre, működő alternatív energiaforrások, termelőüzemek biztonságosabb energiaellátása, stb?

Tudom, hogy sok kutatás folyik Magyarországon is a témában (pl. BME kondenzátoros, felsővezeték nélküli trolit tervez), de lehet, hogy pár újdonságot csak külföldön lehet megismerni.

Az is előfordulhat, hogy csak egyszerűen hasonló a helyzet, mint a keszthelyi származású Schwarz Dáviddal: Anyagi gondjai miatt nem tudta megépíteni találmányát, amit később a világ Zeppelin léghajóként ismert meg...

Úgy látom, hogy aki dolgozni akar, az talál munkát magának, csak keresni kell.

Igen, a legtöbb területen így van. Mondjuk az is igaz, hogy sokszor kicsit nagyobb rugalmasság kellene a potenciális munkavállalótól. Örömmel látom, hogy ez Neked megvan.
Sokszor hallottam olyant, hogy "nem vállaltam el a munkát, mert 40 km-re van a munkahely otthonról". Nos ilyen itt elképzelhetetlen.

Sajnos a bérek még nem mindenhol nyugatiak, tény.

Ez az egyik téma, amit külföldön a legelsők közt megtanul az ember: a bér egy munka értékelésekor a harmadik - negyedik helyen kell hogy álljon. Fontosabb az, hogy a munkavállaló jól érezze magát a munkahelyén, szeresse amit csinál, érezze úgy, hogy van értelme annak, amit csinál, jó legyen a munkahelyi légkör, stb.

Különben egyik pártnak sem vagyok a híve.
Én sem.

Megkérdezhetem milyen vonalon dolgozol?

Rendszerszervező vagyok, most épp köztisztviselőként dolgozom, közigazgatási/önkormányzati rendszereket optimalizálunk.

robi1946  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 17:50   
2007-02-24 16:37, bazsi55:

-

Azok a tudósok, úgy emlékszem, nem azért mentek külföldre, mert itthon nem tudtak volna megélni (mint a mostani külföldre menők), hanem tanulni. A mostanában hazatelepülő magyarok között még nem hallottam Puskás Tívadar, vagy Szent-Györgyi Albert-hez hasonló neveket, mert szerintem csupán a jó kereset reményében mentek külföldre. És kérdezem, mire menne az ország ha mi itthon nem robotolnánk? Szerinted?

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 17:46   
2007-02-24 16:51, robi1946:

Én pl. könyvvizsgálónak készülök. Még tanulok, de ha minden igaz, hamarosan vége. Otthon nem sok lehetőségem van, mint könyvvizsgáló elhelyezkedni és ennek azt hiszem a politika is az oka, hiszen csak nagyobb cégeket "kell" vizsgálni. Hogy ilyen eset ne álljon fel, a növekedésnek indult cégek "osztódnak". Ezt az információt a sogórnőmtől tudom, ő könyvelő, az ő kuncsaftjai ezt csinálják. A másik infót, hogy könyvvizsgálóként nagyon nehéz elhelyezkedni, azt meg a férjétől tudom, ő meg könyvvizsgáló. Az infóim nem légbőlkapottak.

Az országot azért hagytam el, hogy meglegyen a nyelvvizsgám a diplomához. A fősulin volt nyelvóra, de olyan.... Már ez is jelzi a minőséget, nem?
Családunknak nem volt sok pénze, de mivel édesanyám alkalmazott volt, neki plusszban volt a jövedelme. Nem úgy mint a vállalkozó családoknak, ahol ügyes könyveléssel mínuszban volt a család, és elvitték a sulitól az összes támogatást, mert kellett a gyereknek az autóba benzinre pénz. Nekem meg sokszor kajára nem tellett... Ez Magyarország!

Nővéremet kirugták a munkahelyéről, mert megházasodott! Mindenki tudta, hogy ez az ok, hivatalosan meg létszámleépítés. (Megjegyzem, neki is van diplomája)

2000-ben jöttem ki Münchenbe, hogy megszerezzem a nyelvvizsgát a diplomához. Azóta teljesen másfelé terelődött az életem... Van egy gyermekem is.
Otthon maradt barátnőim (már mind szült) küszködnek, hogy állást kapjanak. Ez sem az ország előnye. Itt Németo-ban is gázos, hogy az ember kapjon egy helyet az oviban, viszont a munkáltatóval és munkatársaimmal eddig mindig szerencsém volt, azt mondták "gyerekbarátok" és tartották hozzá is magukat.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó