2020. január 27. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> VITA: Újra vonzó Magyarország? - Külföldről hazatelepülők
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 következő lap )
 rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 17:41   
Ezt az emailt az Ausztriaban elo Zatonyi Janostol kaptam:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Sziasztok!

Ez egy nagyon nehez tema, amit most feszegetunk. Szamos tenyezo
jatszik szerepet abban, hogy ki hogyan dont. Es legfontosabb, hogy
mindenki megtalalja azt a helyet, ahol boldog lehet, nemigaz? En
ugyanebben a cipoben jartam egy eve, es jarok mostansag is,
mondhatnam.
Azt latom, hogy akik hazajonnek legfokeppen emberi tenyezok miatt
(kapcsolat, csalad, stb.) teszik. Mert talan elismeritek, hogy nem
olyan egyszeru kulfoldon elni (bar sokan ezt itthonrol maskeppen
latjak, de ez masik tema), es ha megvan a biztos (csaladi, emberi)
hatter, akkor mar tenyleg nem olyan szivesen jonnek haza azok emberek,
akik par evet kulfoldon eltek pl. magas szinvonalu munkakorben.

Egyebkent orulok a MON kezdemenyezesenek. Valahol el kell indulni.
Tavaly, amikor kulfoldi tanulmanyaim utan munkat kerestem, hamar
ratalaltam az alabbi oldalra:
http://www.brainpow er-austria. at
Ez az oldal tkp. az osztrak "agyelszivas" ellen jott letre, valoban
magas kvalifikaltsagu munkaeronek. Es raadasul meg a kulfoldieknek is
szivesen segitenek. En is nagyon sok segitseget kaptam toluk.
Kivancsi vagyok Magyarorszagon mikor valosul meg valami hasonlo, mert
egyelore meg mindig csak beszelnek az "agyelszivas" megallitasarol.
Ajanlom az oldalt a MON-nak is! Lehet belole tanulni.

Es meg par hozzaszolas. Valoban nem a penz a minden, es manapsag
Magyarorszagon is lehet jo fizetessel allast kapni (bar szurke
beosztottkent Magyaroszagon meg mindig nehez tisztesseges
eletszinvonalat nyujto fizut kapni). Ami nekem sokat szamit: az
eletminoseg.
Ez az amit meg egyelore nem erzek Magyaroszagon. Kint inkabb erzem,
hogy szamit nekik az, hogy hogyan erzed magad, ne is mondjam, hogy
meddig elsz ). Ha autozom, erzem, hogy rendben vannak az utak,
latom, hogy szedik a szemetet az ut szelerol, es takaritjak az
utszelet, normalisan fel vannak festve az utburkolati jelek, stb. Ha
sportolni akarok, akkor megvannak a lehetosegek, ahol mindezt
csinalhatom (a sportpalyan nem sajnaljak az embertol a halot a kapun,
nem sajnaljak, ha a profi rekortan atletika palyan futok par kort, es
eppen ezert nem is lakatoljak le a kaput). Pl. felvehetem a
gorkorcsolyamat, mert van(!) ut, ahol korizhatok. Ha bicajozni akarok,
akkor talalok autoktol messze levo hosszu kerekpar es vandorutakat,
kitablazva.

Es amit meg szivesen elhoznek/elvinnek Magyarorszagra: a nyugati
orszagokban a hatosag az meg hatosag, a rendor az rendor, a buntetes
az buntetes. Es nem mindent elinteznek azzal, hogy emberi jogok igy es
emberi jogok amugy, es kiskapu itt es kiskapu ott.
Egy kicsi pelda Svajcbol: ott a kozlekedesrendeszet honlapjan barki
beutheti egy auto rendszamat, es megkapja a tulajdonosanak a cimet.
Zavar ez ott valakit? Nalunk ilyet el nem tudok kepzelni...
Na bocsi, kicsit belemerultem.

Es mondom, en mindenki donteset tiszteletben tartom ! Hiszen szabad
orszag szabad allampolgarai vagyunk, gee ?

udv.:
Janos

robi1946  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 16:51   
2007-02-24 13:21, bazsi55:

Ha odakint kapkodnak érted, akkor nem hiszem, hogy itthon nem találnál megfelelő helyet, ahol a tudásodat kamatoztatni tudnád. Itthon is kell a szakképzett, jó munkaerő. Mikor kerestél itthon olyan területet, ahol érvényesülhetnél? Én sajnos már nyugdíjas vagyok (42 év szolg.idővel), villanyszerelő a szakmám és még mindig találok magamnak munkát, ahol érvényesülni tudok. Úgy látom, hogy aki dolgozni akar, az talál munkát magának, csak keresni kell.
Sajnos a bérek még nem mindenhol nyugatiak, tény. Különben egyik pártnak sem vagyok a híve. Megkérdezhetem milyen vonalon dolgozol?

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 16:37   
2007-02-24 16:02, robi1946:
-
2007-02-24 13:41, Erazs:

A hazatelepülőnek senki nem mondta,hogy a hazáját hagyja el.Ha itthon marad velünk itthoniakkal küszködhetne a jobblétért és nem odakint várni az Orbán-Gyurcsány párharc
végeredményére.Arra várni,hogy itthon jobb legyen és akkor hazajönni.Valamit kellene tenni érte,és nem a régi közmondásokat idézgetni.

Igen, mi tennénk érte. Ahelyett, hogy a régi beidegződéseket ápolnánk, megpróbálunk új módszereket, technológiákat, nyelveket megismerni és azt Magyarországra vinni.

Nem mellékes az sem, hogy a külföldiek számára bemutatjuk Magyarországot, felkeltjük iránta érdeklődésüket.

Lehet, hogy sokan nem tudják elképzelni, de mi egy bizonyos távolságból látjuk Magyarországot, megtapasztaljuk hogy mit lehet másként - rosszabbul vagy jobban csinálni mint otthon. Pont ezt a tapasztalatot kellene felhasználni a Magyarországnak azért, hogy élhetőbb ország legyen. Sajnos rövidlátó, csak saját érdekeiket néző politikusok/döntéshozók nem teszik lehetővé, hogy segítsünk...

Amúgy az Orbán-Gyurcsány párharcnak nem sok köze van kintmaradásunknak.

És hogy miért mentünk ki? Gondolj bele: Ha az ipari/technológiai forradalom idején nem lettek volna olyan tudósaink, akik külföldön szereztek volna tapasztalatot, akkor nem Magyarországon épült volna ki az első telefonhírmondó, nem Budapesten lenne a kontinens legidősebb földalattija, nem magyar tudós készítette volna az első színes televíziót, telefonközpontot, a kardántengelyt, a porlasztót, a kriptonnal töltött duplatekercses wolframszállal működő izzólámpát a c-vitamint, Pest ugyanolyan poros 40-ezer lakosú kisváros lenne, mint 1820-ban, stb.

Szóval tényleg el kellene gondolkodni, hogy az segít-e többet Magyarországnak, aki otthon robotol, vagy aki megpróbál tapasztalatokat gyűjteni és ezeket a nehézségek ellenére visszavinni Magyarországra...

robi1946  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 16:02   
2007-02-24 13:41, Erazs:

A hazatelepülőnek senki nem mondta, hogy a hazáját hagyja el. Ha itthon marad, velünk itthoniakkal küszködhetne a jobblétért, és nem odakint várni az Orbán-Gyurcsány párharc végeredményére. Arra várni, hogy itthon jobb legyen, és akkor hazajönni. Valamit kellene tenni érte, és nem a régi közmondásokat idézgetni.

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 13:41   
2007-02-24 13:07, robi1946:

Talán nem ott 800km-re kellene ülni és gondolkodni,hanem hazajönni és tenni valamit
Magyarország fellendüléséhez.Nem akkor hazajönni amikor már minden jól megy

Erre van egy pár régi jó magyar közmondás:
"Az okos ember a más kárán tanul...".
"Egy fecske nem csinál nyarat" valamint
"Nehéz a széllel szemben pisilni"

Ezek mind idevágnak. Ugyanis, ha látod, hogy mit leküszködik egy hazatelepülő, vsz. gyorsan elmegy tőle a kedved. És addig amíg ennyire instabil a politika, mert a Gyurcsány meg az Orbán egymás rivalizálásával vannak elfoglalva, addig nem is lesz jobb..

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 13:21   
Talán nem ott 800km-re kellene ülni és gondolkodni,hanem hazajönni és tenni valamit
Magyarország fellendüléséhez.Nem akkor hazajönni amikor már minden jól megy.

OK, eselteg elmesélhetnéd, mit tudnék tenni, ha egyszerűen nem találok Magyarországon olyan területet, ahol érvényesülhetnék?

Amikor váltottam, mindig először Magyarországon néztem körül különböző lehetőségek után kutatva. Nem találtam semmit, nem kellettem. Nyugat-Európában meg gyakorlatilag kapkodnak utánam.

Amíg Magyarországon csak a sógor-koma kap komoly lehetőséget, maradok itt, ahol a tudás, tapasztalat és a képességek számítanak.

robi1946  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 13:07   
2007-02-24 11:17, bazsi55:

-

Talán nem ott 800km-re kellene ülni és gondolkodni, hanem hazajönni és tenni valamit Magyarország fellendüléséhez. Nem akkor hazajönni, amikor már minden jól megy.

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 12:02   
Szerintem is Mo politikailag nagyon instabil. Ezzel tökéletesen egyetértek.

bazsi55  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-24 11:17   
Jó reggelit!

Na, kíváncsivá tettetek. Itt ülök Magyarországtól 800 km-re és gondolkodok rajt, mi lehet az, amit Magyarország tesz a visszatelepülni kívánók érdekében.

Az, hogy évi 1500 diplomát honosítanak, az édeskevés. (Statisztikai módszerekkel tippelve ez kb. azt jelenti, hogy évente kb. 200 olyan diplomát honosítanak, amelyet magyarországi születésű magyar állampolgár szerzett külföldön, de azt nem, hogy ezek után valamit tud is vele kezdeni.)

Szóval tud valaki valami _konkrét_ intézkedést?

Amúgy nem hiszem, hogy nagyon megváltozott volna az útirány. Mindig voltak/vannak/lesznek, akik ki akartak menni tapasztalatot szerezni és mindig voltak/vannak/lesznek, akik vissza akarnak jönni. Csak Te 2-3 éve (véletlenül??) olyanokkal beszéltél, akik kifele tartottak, most meg azokkal, akik visszajönnének.

Magyarorszagban sokan latnak lehetoseget maguktol, vagy azert, mert az orszag elkotelezte magat amellett, hogy mutasson is.

Addig, amígy Magyarországon ilyen kiszámíthatatlan marad a törvényi szabályozás, addig nem sok lehetőség van gyökeresen új dolgok meghonosítására.

Magyarorszag nemcsak passzivan visszavarja a kulfoldon gyarapodott szellemi toket, de sikeresen dolgozik azon, hogy a honvagynak engedo hazaterok szamara ez a lepes lukrativ lehetoseg is legyen.

Na, itt szeretnék konkrét példákat hallani, ugyanis én csak azt látom, hogy ahol csak lehet, keresztbe tesznek a visszatérni vágyóknak.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-23 20:38   
elvárni mindent el lehet.
Amúgy már régóta prédikálom, hogy a magyarok többet keresnek mint a németek, csak ezt nem sokan akarják nekem elhinni. Ettől függetlenül, a politikai instabilitása miatt Magyaro. jelen pillanatban a messziről elkerülendő helyek közé tartozik.

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-23 20:34   
Kicsit lejebb van már, de a kérdésre a válasz, hogy el lehet-e várni, hogy egy értelmiségi Mo-n annyit kapjon mit mondjuk Németo-ban: igen, el lehet várni.

Erre csak egy példa: lengyel könyvvizsgáló főnöknőm panaszkodott, hogy reál jóval kevesebb a fizetése itt Némethonban mint otthon (ugyanazt az abszolút összeget kapja Németo-ban mint Lengyelo-ban kapott). Konkrét összeget nem mondott, hogy mennyit keres, de egyszer elszólta magát, amiből kiderült, hogy a céges hierarchiában lévő elhelyezkedése szerint jóval több fizetést kap, mit a hasonló szinten lévő német kollégái...

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-23 20:17   
2007-02-23 19:16, bobo.2006:

Kedves Rigo, en is nagyon szeretnem, ha MO egy olyan tudomanyos es innovacios paradicsomma valna, ahogy Te szeretned. Az en eletemben viszont ez aligha fog megtörtenni! Talan az unokaim majd latni fogjak.

Nem szamit itt senki paradicsomra, meg az unokaid eleteben sem. Es nem is errol van szo termeszetesen. Egyszeruen valtozasokkal, uj lehetosegekkel egyutt jaro jelensegrol.

remelem, hogy a mostani korosztalyoknak elobb-utobb bevezetik azt, hogy egy-ket szemesztert kulfoldon kell tanulni ahhoz, hogy diplomat lathasson valamikor. Megvalosuljon a munkaero szabad aramlasa nemzeti korlatozas nelkul arra a piacra, ahol a legjobban tud ervenyesulni.

Na latod, ez a helyes irany, errol beszelunk.

Nalunk pedig vegyek ki a nemzetallamok kezebol a strategiai kutatast, fejlesztest es az Unio legyen a (jo) gazdaja. Tudom hogy ez kisse utopisztikus, de akkor mar en is almodozok egy kicsit!

Miert vennek ki a kezukbol? Ki vegye ki a kezukbol? A Magyarorszagon kutatni vagyok most otthoni penzekre is palyazhatnak es EU-s penzekre is. Nincs ebben semmi rossz.

A Project Retour-rol meg inkabb nem mondok semmit, nehogy megsertodj.

Nem dolgozom nekik, ugyhogy nincs min

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-23 19:16   
Kedves Rigo, en is nagyon szeretnem, ha MO egy olyan tudomanyos es innovacios paradicsomma valna, ahogy Te szeretned. Az en eletemben viszont ez aligha fog megtörtenni! Talan az unokaim majd latni fogjak.

Es kozben meg a vilag is valtozik, fejlodik talan egy hangyanyit. Nekem meg nem akartak anno 1981-ben kozgazdasagi diplomat adni azert, mert nem tudtam uszni. Surgosen el kellett huznom uszasoktatasra, ahol viszont nem volt betervezve ilyen egyeni akcio. Az elejen az ovisokkal gyurtam egyutt a vizet a pancsoloban, mert az uszotanarnak csak ekkor volt ideje velem foglalkozni. De lekuzdottem. En remelem, hogy a mostani korosztalyoknak elobb-utobb bevezetik azt, hogy egy-ket szemesztert kulfoldon kell tanulni ahhoz, hogy diplomat lathasson valamikor. Megvalosuljon a munkaero szabad aramlasa nemzeti korlatozas nelkul arra a piacra, ahol a legjobban tud ervenyesulni. Nalunk pedig vegyek ki a nemzetallamok kezebol a strategiai kutatast, fejlesztest es az Unio legyen a (jo) gazdaja. Tudom hogy ez kisse utopisztikus, de akkor mar en is almodozok egy kicsit!

A Project Retour-rol meg inkabb nem mondok semmit, nehogy megsertodj.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-23 16:01   
2007-02-23 00:12, bobo.2006:

En ugyanis azt lattam, hogy MO nem eppen a masodik Silicon Valley-ve valtozott az elmult evekben. Lehet hogy van nehany high tech ceg, kutatas, fejlesztes, de ez a nemzetgazdasagnak csak elenyeszo tomeget adja.

De nem is az a lenyeg, hogy szazalekban mekkora resze ez a nemzetgazdasagnak. A lenyeg az, hogy resze lett. Sot penzt es figyelmet kap a kormany reszerol is.

Ok pedig gondoskodnak valahogy a kutatokrol, tudosokrol, szakemberekrol, amire szukseguk van. Tovabbi igeny nincs a piacon.

Oh dehogynem. Igeny folyamatosan van, arrol nem beszelve, hogy nagyon sok kulfoldon tanult dolgozott ertelmisegi hazajon azert, hogy ceget alapitson, es a sajat iranyitasa alatt hozzon olyan tapasztalatot, termeket, az orszagba, ami eddig nem volt, vagy alig.

Ezert van szerintem az, hogy a nyugaton "tulkepzettek" meg allast sem kapnak maguknak a szakmajukban, mert nincs ilyen munkahely.

Ez is elofordul persze, ok sem mentesek a munkeropiac kihivasaitol. Sokszor nem tudjak meg magyar munkaltaotok, hogy mit kezdjenek a nem Magyarorszagon szerzett tapasztalattal. De ez szerintem egyre inkabb enyhulni fog az alapjan, ahogyan a sikeresen elhelyezkedo kulfoldon tanult es dolgozott magyarok bizonyitanak.

A Retour Project-re visszaterve, az o peldajuk pont azt mutatja, akkor is ha adomanyokbol meg ma is fenn tudjak tartani magukat, az eredeti celbol, a munkaero kozvetitesbol nem tudnak megelni. Ezzel parhuzamosan sok szaz mezei munkakozvetito ceg, mindenfele adomany nelkul elboldogul.

Itt valami felreertes lehet nalad. A Project Retour (nem Retour Project) nem munkakozvetito cellal indult es most sem az. Ez egy maganalapitasu, non-profit ceg (ergo teljesen normalis az adomanyokkal segitett letfenntartas), ami kapcsolatepitessel es kozossegepitessel, a media es a kormany segitsegevel a hazatero magyar allampolgarsagu fiataloknak szandekozik segiteni a visszailleszkedesben. Termeszetes, hogy rajtuk keresztul lehet feladni allashirdeteseket is, ez nem ellenkezik a profillal, sot.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-23 00:17   
2007-02-22 21:53, rigojanos:
-

Kérdések, válaszok külön topikban - itt:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=4576&forum=75&0

Tehát aki válaszol, ott tegye, itt pedig a vélemények, vita olvasható.

Hunor

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-23 00:12   
2007-02-22 21:41, rigojanos:
>>>Ugyan mar, ezt Te sem gondolhatod komolyan.

De, de! En ugyanis azt lattam, hogy MO nem eppen a masodik Silicon Valley-ve valtozott az elmult evekben. Lehet hogy van nehany high tech ceg, kutatas, fejlesztes, de ez a nemzetgazdasagnak csak elenyeszo tomeget adja.
Ok pedig gondoskodnak valahogy a kutatokrol, tudosokrol, szakemberekrol, amire szukseguk van. Tovabbi igeny nincs a piacon. Ezert van szerintem az, hogy a nyugaton "tulkepzettek" meg allast sem kapnak maguknak a szakmajukban, mert nincs ilyen munkahely.

A Retour Project-re visszaterve, az o peldajuk pont azt mutatja, akkor is ha adomanyokbol meg ma is fenn tudjak tartani magukat, az eredeti celbol, a munkaero kozvetitesbol nem tudnak megelni. Ezzel parhuzamosan sok szaz mezei munkakozvetito ceg, mindenfele adomany nelkul elboldogul.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-22 21:53   
Keszul a temaval kapcsolatban egy cikk is, de addig is beteszek par kerdest, es akinek van kedve, annak szivesen vennem a valaszat. Es egyebkent is mindenfele velemeny erdekel a temaban, azoktol is, akiknek ezek a kerdesek eppen nem relevansak.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Szukseges-e egy orszagnak, hogy mas orszagban folytatott tanulmanyok es/vagy szakmai tapasztalatok birtokaban visszaterjenek fiatal ertelmisegeiek? Es ha igen, miert?

Mely teruleteknek, iparagaknak, szakmaknak van szuksege kulfoldon szerzett tapasztalattal rendelkezo emberekre?

Mivel tudna Magyarorszag visszacsabitani azokat, akiknek kulfoldon tobb lehetoseguk van kutatni, tanulni, szakosodni peldaul?

Egy hazatelepulonek mit realisztikus elvarni a magyar munkeropiacon es mit nem? Pl. jogos-e e elvarni, hogy a magyarorszagi fizetes ugyanolyan eletszinvonat tegyen lehetoseve Magyarorszagon, mint a nemet fizetes Nemetorszagban?

Melyek azok a teruletek Magyarorszagon ahol kulfoldon fenyevekkel elobbre jarnak, es a felzarkozashoz elengedhetetlen a kulfoldon szerzett tapasztalat?

Ha On most kulfoldon el, szokott-e gondolkozni a hazateresen? Ha igen, miert es ha nem, akkor miert nem?

Ha On elt kulfoldon, azutan visszatert Magyarorszagra, megtalalta-e a szamitasait vagy megbanta-e?

Ha kulfoldon el, es konkretan keszul a hazatelepulesre, mire szamit, milyen elvarasai vannak? Mitol fel? Mi az amirol nehez szivvel mond le?

Hany eves On?
Melyik kulfoldi orszagban el(t) es miota/meddig el(t) ott?
Miert ment ki kulfoldre / mit csinalt a kulfoldi tartozkodasa alatt? Tanult? Dolgozott?
Miert akar hazamenni / miert ment haza?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-22 21:41   
2007-02-22 19:40, bobo.2006:

Szerintem Magyarorszagnak egyaltalan, hogy egy egyen hazajon vagy sem. Ugyanis az oktatasi rendszer el tudja latni utanpotlassal az egesz piacot.

Ugyan mar, ezt Te sem gondolhatod komolyan. A magyar oktatasi rendszer aligha vagy sehogyan sem tud ellatni olyan magas szintu tanulmanyi es szakmai kepzest megkivano teruleteket, mint peldaul az informatikaval, elettudomanyokkal, egeszsegugyi kutatasok, stb.

Ha pedig veletlenul megis van egy kutatora igeny, akkor azt megfizetik es hazajon, vagy vesznek egyet olcsobban keletrol vagy egy dragat nyugatrol. Es keszen van.

Jaj nem ilyen egyszeru ez. Illetve nevetsegesen bonyolult lenne igy csinalni Nemcsak a megfizetesrol van itt szo. Szerinted egyszerubb egy kulfoldi (fokent nyugati) kutatot egy "keleti" orszagba csabitani? Ez forditva szokott tortenni, ami nem veletlen. Magyarorszag nemcsak szeretne par teruleten felzarkozni, de szeretne ezeket strategiai iparaga is tenni. Ennek a megvalositashoz elengedhetetlen a kulfoldi tapasztalat, es teljesen logikus, hogy a legmegfelelobb emberek erre magyarok. Nem kulfoldi "vendegmunkas" tudosok, akik nem ismerik a terepet, az orszagot, a nyelvet, stb stb azok, akikre egy orszagnak ilyen esetben szuksege van.

Az nem allami feladat, hogy egy cegnek egy konyvelot intezzenek, mert a tulaj nem talal maganak a munkaeropiacon.

Ne hulyeskedj, nyilvan nem is arrol van szo, hogy Kis Jozsef butornagykereskedo nem talal Nyiregyhazan konyvelot. Tudomanyos iparagak megteremteserol, fejleszteserol van szo, ahol magyar kutatokra van szukseg. Ezen kivul meg ezeket az iparagakat tamogato szakteruletekrol, legyen az kommunikacio, informatika, stb.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-22 21:19   
A témával kapcsolatos széleskörű tájékoztatás itt
Minden riport, megjelent cikk megtalálható. De itt sincs frissebb 2006 júliusinál.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-22 20:54   
2007-02-22 19:07, bobo.2006:
-
http://hvg.hu/itthon/20050928saphier.aspx
-

Ez egy eleg regi hir, es csak nagyon rovidke ideig volt igaz. A Project Retour ma is mukodik, sot konferenciak szervezeseben vesz reszt, kormanyszintu kapcsolatokat tart fenn, stb. Azt hiszem egy 15 miilio forintos adomany segitsegevel sikerult akkor atlenditeni azon a holtponton.

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-22 19:40   
2007-02-22 13:10, rigojanos:
-
Miert fontos egy olyan orszagnak, mint Magyarorszag, hogy visszajojjenek kulfoldrol az ertelmisegiek? Es mit kell ezert tennie?
-

Szerintem Magyarorszagnak egyaltalan, hogy egy egyen hazajon vagy sem. Ugyanis az oktatasi rendszer el tudja latni utanpotlassal az egesz piacot. Ha pedig veletlenul megis van egy kutatora igeny, akkor azt megfizetik es hazajon, vagy vesznek egyet olcsobban keletrol vagy egy dragat nyugatrol. Es keszen van. Az nem allami feladat, hogy egy cegnek egy konyvelot intezzenek, mert a tulaj nem talal maganak a munkaeropiacon. A ceg dolga az, hogy intezze a sajat munkaeroigenyet.

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-22 19:07   
http://hvg.hu/itthon/20050928saphier.aspx

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-22 17:47   
2007-02-22 14:13, poe:
-

De kérdés: van gondolat, ismeret a topik indításában leírtak kapcsán? Erről nem ártana gyűjteni valamit.

"Amiről te akarsz beszélgetni, arról úgy tűnik egyelőre másnak nincs tudomása."

Mások - van vélemény?

Hunor

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-22 16:37   
Mennyi lehet peldaul egy kezdo gepeszmernok fizetese magyarban, ha talal munkat ?

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-22 14:42   
Igen ezt én is így látom. Pl. én a leendö német diplomámmal nem igazán hiszem, hogy otthon valami zsíros állást kapnék. Csak abból indulok ki, hogy a sógornöm férje "szintén zenész", és hát pályát kellett váltson. (Könyvvizsgálásról van szó)

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-22 14:13   
2007-02-22 13:10, rigojanos:

Állítottál valamit. Mégpedig azt, hogy évente 1500 diplomát honosítanak Magyarországon, amiből Te azt a következtetést vontad le, hogy a külföldön diplomát szerzett magyar állampolgárok akarnak nagyobb számban hazamenni.
Ennek tükrében fontos a bevándorlás témája! Mert az 1500 nem sok, ha kivesszük belőle a Kárpát-medencében élőket, akik, ha Magyarországon akarnak élni vagy dolgozni, akkor honosítják a diplomájukat.
Amiről te akarsz beszélgetni, arról úgy tűnik egyelőre másnak nincs tudomása.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-22 13:10   
2007-02-22 12:30, poe:

A bevandorlas is erdekes tema, de ennek a topiknak a temaja nem az. Van azt hiszem arra is topik egyebkent, ha nincs, akkor pedig erdemes nyitni

Itt a magyar szarmazasu ertelmisegiek nehany ev (vagy neha sok ev) kulfoldi tartozkodas (tanulas es szakmai tovabbfejlodes celjabol) utani hazateresi szandekairol, illetve a szamukra rendelkezesre allo magyarorszagi lehetosegekrol szol.

A Project Retour nevu szervezetet egyebkent eppen egy olyan holgy alapitotta, aki Amerikaban tanult, de haza vagyott. Mikor visszatert Magyarorszagra, egy erdekes, sok szempontbol nehez helyzetet tapasztalt a munkaeropiacon az olyanok szamara, mint o. Magyarorszagon nem igazan tudtak mit kezdjenek egy tobb nyelven beszelo, Columbia Egyetemen vegzett fiatal ertelmisegivel. A Project Retour mostmar allami egyuttmukodessel uzemel, es a celja, hogy segitse az alapitojajoz hasonlo helyzetben levo rengeteg magyar fiatalt (es nem olyan fiatalt), akik szeretnek a kepessegeiket es tapasztalataikat visszavinni Magyarorszagra.

A kutatas es elettudomanyok teren peldaul komoly allami penzek (es EU altal rendelkezesre allo penzekkel) probaljak visszacsabitani Magyarorszagra a kulfoldon tanult es szakosodott ertelmisegieket, tudosokat.

Ez volna itt a tema.

Kerdes:

Miert fontos egy olyan orszagnak, mint Magyarorszag, hogy visszajojjenek kulfoldrol az ertelmisegiek? Es mit kell ezert tennie?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-22 12:30   
2007-02-21 22:39, hunor:

Találtam egy tanulmányt, Gödri Irén és Tóth Pál Péter készítette, Bevándorlás és beilleszkedés a címe. Sajnos az egész nincs fönt a neten, de épp a minket érdeklö számadatok igen. Idemásolom.

"A KSH kutatásai szerint hazánkba bevándorlók többsége magyar nemzetiségű fiatal. A vizsgálatból az is kiderül, hogy 1988 és 2002 között 295 ezer bevándorló érkezett, csaknem háromnegyedük a környező országokból.
A KSH Népességtudományi Kutató Intézete (NKI) 2005. szeptember 14-én, sajtóbeszélgetést tartott, amelynek témája a Bevándorlás és beilleszkedés című kutatási jelentés volt. (A tanulmány szerzői Gödri Irén és Tóth Péter Pál az NKI munkatársai.)
A felmérésből kiderül, hogy a bevándorlók mintegy háromnegyede érkezik a környező országokból, és az onnan érkezettek körében 90 százalék felett van a magyar nemzetiségűek aránya. Sikeresen illeszkednek be az anyaország társadalmába, és többségük Budapestre költözik.
A vizsgálatból kiderül, hogy a bevándorlók zöme 25 és 34 év közötti, az úgynevezett secunder migráció keretében a ’90-es évek közepétől egyre több 60 évesnél idősebb ember is érkezik hazánkba. A fő motivációt a családegyesítés, a fiatalok körében a tanulás, az aktív munkavállalók körében pedig a jobb megélhetés reménye adja.
A kutatás szerint a magyar átlaghoz képest a bevándorlók között a felsőfokú végzettségűek aránya valamennyi korcsoportban magasabb. A hazánkba érkezők nagyrészt városi környezetből jönnek, azonban folyamatosan növekszik a faluról elvándorlók aránya is. A bevándorlók jelentős része, 72,5 százaléka olyan településről érkezik, ahol többségében magyarok élnek. 1990 óta közel 200 ezer bevándorló kapta meg a magyar állampolgárságot."

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-21 23:19   
2007-02-21 22:39, hunor:

Egyetlen helyen találtam meg ezt az infot, valószínűleg ez adta a topiknyitás alapját is. De nincs részletes adat a cikkíró szerint, ő azonban a határon túli magyarokat illetve a külföldi diplomás bevándorlókat nem is említi.

http://www.klubhalo.hu/modules.php?name=News&file=print&sid=43

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-21 22:48   
2007-02-21 22:17, poe:
"A népmozgalmi adatok összesítése alapján tavaly 27 ezer fővel csökkent az ország lakossága, az egyenleget azonban jelentősen javítja a külföldről bevándorlók 17 ezres száma."

Van aki úgy hagyja el az országot, hogy ki se jelentkezik Mo-ról. Vagyis statisztikailag otthon él. Ezekböl is akad szép számmal...

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó