2019. december 09. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> VITA: Újra vonzó Magyarország? - Külföldről hazatelepülők
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 következő lap )
 Izabella  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-13 07:32   
2007-04-13 05:54, Ferencz Zsuzsanna:
- (..)
Igen, van bizonyos feszültség köztük.És létezik nagy erdélyi összetartás. Magamon is észlelem:
ha valaki nekimegy egy erdélyinek, én is ugrom a védelmére.
Az ellenérzés szerintem főként a bécsi döntés után alakult ki, amikor megérkeztek Erdélybe az anyaországiak, főnöknek, és mindent jobban tudtak, mint az őshonosok.
Aztán a szocializmus évei elmélyítették a távolságot.
A magyarországiak voltak az ingyen-magyarok, mi pedig a mégis-magyarok. A kifejezések tőlem származnak.Vagyis mi nagyon sokat fizettünk a magyarságunkért.A népszavazás sokat ártott, nem lett volna szabad megtartani.(..)

Ezt öröm volt olvasni.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-13 07:01   
2007-04-13 02:30, Valeria:
-

Vannak olyanok akiknek sem honvagyuk, sem masmilyen vagyuk nincs.

Pista baràtomnak példàul a vàgya volt, hogy elvegye a szomszéd lànyàt, a Mancit. Hiàba mondtàk neki, hogy az egy különlegesen együgyü fehérnép. Na mit mondjak, hàt ilyesmik is vannak példàul ...

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-13 05:54   
Kedves Lajoma, ha ki akarod futni az erdélyi-magyarországi magyar témát, akkor nyissunk új rovatot.
Ha nem, akkor itt röviden válaszolok.
Igen, van bizonyos feszültség köztük.És létezik nagy erdélyi összetartás. Magamon is észlelem:
ha valaki nekimegy egy erdélyinek, én is ugrom a védelmére.
Az ellenérzés szerintem főként a bécsi döntés után alakult ki, amikor megérkeztek Erdélybe az anyaországiak, főnöknek, és mindent jobban tudtak, mint az őshonosok.
Aztán a szocializmus évei elmélyítették a távolságot.
A magyarországiak voltak az ingyen-magyarok, mi pedig a mégis-magyarok. A kifejezések tőlem származnak.Vagyis mi nagyon sokat fizettünk a magyarságunkért.A népszavazás sokat ártott, nem lett volna szabad megtartani.
Azt hiszem, emigrációs ügyekben nincs analógiás eset.Magam tollforgató vagyok, s az a véleményem: erdélyi magyar tollforgató üljön meg a fenekén a szülőföldjén,( vagy esetleg Magyarországon), különben elveszti a tollát.

lajoma  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-13 05:19   
Kedves Ferencz Zsuzsanna!

Hazamentel Erdelybe, mert hianyzott, mivel ott nem vagy folosleges. Hm. Ez erdekes. Az Amerikaba kivandorolt erdelyiek / nem magyarok/ erdelyiek maskent velekednek. Azert irom, hogy nem magyarok, mert igaz hogy magyarul beszelnek, de sajnos a magyarorszagi magyarokat nagyon nem szeretik. Pl. Az erdelybol kivandorolt magukat "magyarnak" vallo emberek sehogy sem akarnak asszocialodni a magyarokkal. Kulon kozossegeket alkotnak, nem szeretik a magyar magyarokat, ugyanakkor nem szeretik termeszetesen a romanokat, es altalaban mindenkivel hadilabon allnak, aki nem erdelyi. Az igaz, hogy sokszor fogalmuk sincs arrol amirol a magyar magyarok beszelnek, de ok sokkal jobban magyarnak tartjak magukat. Itt az USAban ertettem meg hogy miert szavaztak Magyarorszagon a kulfoldon elo "magyarok" allampolgarsaga ellen. Most mar en is azt mondom, hogy teljesen igazuk volt a magyar magyaroknak, mert ok is a sajat borukon ereztek az erdelyi "magyarok" magyarsagat. Valahova el kell koteleznie magat az embernek. Ketkulacsos eletet sokaig nem lehet elni ugy, hogy ki ne deruljon az igazsag.

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-13 02:30   
En 12 eves voltam amikor elhagytam Magyarorszagot, nekem sohsem volt honvagyam, viszont Anyamnak nagyonis volt.

Vannak olyanok akiknek sem honvagyuk, sem masmilyen vagyuk nincs. Csak elnek a vilagba es termelik az allati meleget. Akinek nem inge ne vegye magara!

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-12 15:23   
Én inkább meséskönyvnek tekinteném, amiből nem minden mese olvasása kötelező!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-12 15:18   
Kedves Hunor, ez itt egy tankönyv?

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-12 15:01   
2007-04-12 13:05, hunor:
-
Mert nyilvános fórum nyilvános üzenetére válasz.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-12 13:40   
Kedves Hunor, igen.
Talán ha ott férjem vagy élettársam élt volna, másként gondolkodom. Baráti köröm kialakult ugyan, de felületes kapcsolatok voltak,s ami a legjobban zavart: fél órával hamarabb már tudtam, mit fognak mondani.
Ezeken túl: rájöttem, hogy magyar író-újságíró írjon magyarul.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-12 13:05   
2007-04-12 11:12, ecet:
-

Mert nyilvános fórum nyilvános üzenetére válasz.
Bár Zsuzsa, ha jól tudom, Te újságíróként ösztöndíjat/ díjat nyertél, és úgy dolgoztál Németországban, nem? Mert akkor talán ez eltérő kategória attól, akik életvitelszerűen élnek külföldön, család, egzisztencia... nem?

Hunor

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-12 11:21   
Pàr nappal ezelött mondja a feleségem: figya, nem kell még az autot kötelezö vizsgàra vinni? Mondtam, hogy nem tudom, hivja fel a Strassenverkehrsamt-ot, ha ebben az évben kell, jobb ha levizsgàztatjuk mielött elutazunk M.o.-ra.
Nej felhiv -akcent nélküli svàjcisàggal mivel benszülött- és a következöt mondja "megyünk több honapra külföldre, szeretnénk mielöbb levizsgàztatni az autot, vagy ha lehet a vizsgàt késöbbre, az év végére elhalasztani". Svicàk hallja a nevét –ami tulajdonképpen az enyém, igy nem bennszülött svàjci- làtja az automàrkàt és rendelkezik az infoval, hogy a pimasz külföldi, megengedheti magànak hosszabb idöre külföldre jàrni. Na, azonnal ràjön, hogy savanyitsa meg a szemérmetlen Ausländer életét: megmondja, hogy NEM, elöbb nem/késöbb nem lehet vizsgàztatni az autot, ami természetesen egy marhasàg.
- Majd küld értesitést valamikor nyàron, füzi hozzà a joember. Na danke. Én szivesen visszajövök svàjcba a nyàr közepén, ha a Hinz vagy a Kunz ugy akarja!
Hànyszor mondtam màr a nejemnek, hogy ne beszéljen többet mint amennyi szükséges, és ne kérjen, hanem követeljen. Az ilyesmit igy kell kezdeni: le _akarom_ vizsgàztatni az autot _most_! Na mind-1, gondoltam, majd elintézem magam.
Bementem a garàzsba ahol vettem az utot, és kértem, hogy jelentsenek ök be vizsgàra. Beloggol a fönök a Strassenverkehrsamt adatbankjàba és nem hisz a szemének. Az adataim alatt piros betükkel àll a bejegyzés, "Ezt az autot nem lehet vizsgàra bejelenteni", az oldal le van zàrva. Svàjci alapossàg. Ha màr kibaltàzunk valakivel azt tegyük rendesen.
Az emberem felhivja az illetékes Wixxert aki neki nem meri mondani, hogy nem jelenthet be autot vizsgàra, inkàbb összehabol hetet havat, megigéri, hogy törli a bejegyzést, aztàn majd visszahiv telefonon. Vàrunk és vàrunk de nem történik semmi.
A fönök konsternàlt, én egyre zordabb kedvben megragadtam a telefont és megmondtam a foszernek, hogy tölem törölje a bejegyzést akkor amikor akarja, de elöbb adja ide a vizsgadàtumot màsként kapcsolja a fönököt.
Na, ilyen alkalomkor örülök, hogy el is mehetnék innen ha muszàj, viszont abban nem vagyok biztos, hogy ilyesmiért érdemes. Végül is nem kell, hogy szeressenek engem a svicàkok. Elég ha azt csinàljàk amiért megfizetem öket.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-12 11:12   
2007-04-12 10:02, Ferencz Zsuzsanna:
-
Ennek nagyon örülök kedves Zsuzsanna és öszintén gratulàlok! Miért gondolod, hogy nekem ezt tudnom kell?

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-12 10:02   
Kedves Ecet, én is hazajöttem, és még nem is Magyarországra, hanem Romániába. És hidd el, anyagilag nagyon jól ment.
Hiányzott Erdély, és pluszban untam Németországot.Ott felesleges voltam, itt meg nem.

ecet  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-12 09:19   
2007-04-12 05:02, lajoma:
-
Re: Honvagy.

(...) ezert koltozom haza, egy kicsit nekem santit.
Neked is, meg nekem is, de nem vagyunk egyformàk. A honvàgy indok sokkal elegànssabb, mint pl. az, hogy nem érzem jol magam ahol most vagyok. A beismerést, hogy valaki anyagi okokbol _kényszerül_ hazamenni nem lehet elvàrni, mert azt még sajàt magànak sem vallja be szivesen az ember.
Ha hazamennék -teljesen mindegy milyen okbol- a miértjét nem magyaràznàm senkinek, mint ahogy azt sem magyaràzom miért maradok ha maradok, és soha nem venném magamra a felelösséget valakinek az egyik- vagy a màsik megoldàst tanàcsolni.

lajoma  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-12 05:02   
Honvagy.

Van akinek van, van akinek nincs. Attol fugg, hogy miert hagyta el az orszagot.
Viszont a mai korulmenyek kozott akkor megy haza az ember amikor csak akar, vagy amikor az ideje engedi. Inkabb az utobbi. Szoval arra hivatkozni, hogy honvagyam van, es ezert koltozom haza, egy kicsit nekem santit.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-10 19:33   
Saját tapasztalataimra gondolok 50 év után. Ha valaki egy exisztenciát felépít valahol, nyugaton vagy keleten, családot alakít és beilleszkedik a környezö társadalomba, akkor egy hirtelen visszatelepülés az anyai hazába nem sikerül.

Az egész szociális környezet változott, barátok, ismerösök eltüntek vagy elhunytak, egy nagyon is idegen környezetbe kellene megint beilleszkedni, amiben csak a nyelv ismert, a többi mind idegen, és ha lenne valmi kérés, az akkor inkább elutasító, mint segítö.

Nem marad más megoldás mint élvezni a magyarországi látogatást, a kivilágított dunai partot egy kellemes nyári estén, bebarangolni a gyerekkori vidékeket, esetleg egy ritka, még élö osztálytárs társaságában. Látogatóként, akit turistának is lehet mondani, mindenütt szivesen fogadnak, mert minden szolgáltatást megfizetek.

De visszatelepedni? Hogyan? Mi történik a családdal, ismerösökkel, barátokkal? Ez valahogy így szerintem nem müködik. Az évtizedekre elköltözöttek lassan elvesznek az anyaországnak, szimpatia van, segítség is, ha van olyan lehetöség, hogy segíteni lehet.

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-10 17:34   
Biztosan sokan olvastatok Foldes Jolan, Halaszo Macska Utcaja cimu konyvet, ahol Parizsba kivandorolt szulok allando honvaggyal kuzdottek. Egyszer megadatott nekik, hogy kislanyukkal egyutt visszamenjenek Magyarorszagra. A szulok rettenetesen kiabrandultak es vagytak vissza Parizsba. A kislany viszont nagyon jol erezte magat, mert o nem hagyott ott emleket, nem kereste a regit.

Tenyleg jo gondolat lenne proba hazatelepulest csinalni mielott valaki vegleg elhatarozza magat a visszatelepulesre.

eötvös  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-10 04:59   
Hazatelepülés? Erre csak azt tudom mindenkinek tanácsolni, aki 20-30-40 vagy több éve nyugaton élt, hogy "próbaházassággal" kezdje otthon. Aki a fél életét külföldön töltötte, annak bizony a mai magyar otthoni valóság gewöhnungsbedürftig, ahogy a német mondja. Magyarul igen sok dolgot igencsak meg kell szokni itthon. És lesznek olyan dolgok, amit az elferdült, elkényeztetett nyugati gomrok nem fognak tudni soha megemészteni. De azért, ha valaki este kimegy Pesten a Duna partjára, ujra és ujra elkábul, elbódul a kivilágított város varázslatától. Ez az élmény felülír minden napközben elszenvedett sérelmet.

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-09 20:50   
2007-04-09 11:34, hunor:

Hm, nem inkább kontextustól függő?

Tudod, ez is egy magyaros tulajdonság.
A magyar ember mindig talál okot a piálásra is, nos, ha nincs kontexusunk, hát csinálunk magunknak.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-09 20:06   
2007-04-09 16:25, rigojanos:
-

Azzal egyetértek, hogy egyeseknek kitűnő lehetőséget nyújthat Magyarország, viszont általánosan kérdés, hogy mi lehet a vonzó.
Ha a kihívásoknál, pénznél tartunk, arra jobb terep Románia, a korábbi kivándorlás miatt nagyon sok szakember külföldre került, így van kereslet van, és a fejlődés/ szint miatt sokkal több kihívást lehet találni, mint más országokban, beleértve Magyarországot is. Pénzt pedig jobban lehet ott találni - nemcsak keresni, hanem csinálni is.

Hunor

huba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-09 18:18   
2007-04-09 16:25, rigojanos:
-
Maga szándékozik visszamenni mint Diplomás értelmiségi, külföldi tapasztalattal, kevesebb fizetésért?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-09 16:25   
2007-04-09 16:16, bazsi55:

Sok tudományterületben (quantumfizika, irodalom, régészet, stb.) viszont sokkal jobb az "amerikai" módszer: Engedd szabadon a gondolataidat, szárnyalj. 10 gondolatodból eleinete 9 és fél abszolút marhaság lesz, de ha pár év múlva 10-ből már csak 5 hülyeség, akkor sokkal jobb eredményeket fogsz elérni az életben, mintha nem így tanultál volna.

Ez igaz, es eppen ezert sok teruleten tudnak ujat nyujtani Magyarorszagon azok, akik kulfoldon tanultak es kepeztek magukat. Abszolut erthetonek tartom azt, aki a kulfoldi tapasztalataval olyan dolgokat kepes felfedezni Magyarorszagon, amiket a szakertelmenek felhasznalasaval lehetne orvosolni, fejleszteni, megoldani, stb. Es hozzaadva az egeszhez azt, hogy ismeros tereprol van szo, nem veletlenul tekintik sokan izgalmas kihivasnak Magyarorszagot.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-09 16:19   
2007-04-08 23:50, Mary:

Ami a matek, fizika és egyéb természettudományi versenyeket illeti: a véleményem az, hogy itt nem kell különösebben egyénien gondolkodni, kell tudni számolni, felfogni a fizikai törvényeket stb. Szerintem természetes, hogy pontosan ezekben a tantárgyakban állnak élen a tanulók: a matek nem vita tárgya. A fizika sem. Ott magolni kell.

Igy van. Egyebkent, hogy a hazatelepules temajahoz kossuk egy kicsit az egesz beszelgetest - ha itt olyan dologrol van szo, amiben lehet kulfoldrol alkalmazhato peldat meriteni, akkor kerdes, hogy mi kell ahhoz, hogy ebbol valami befolyasolja a magyar oktatast is.

Nem tudom vannak-e olyan hazatelepulok, akik tanitassal akarnak foglalkozni Magyarorszagon. Elkepzelheto, hogy nincs egy sem, mert ki akarna azert visszatelepulni, hogy egy olyan kimondottan alacsony fizetesu szakmat valasszon. Persze lehet, hogy megis vannak ilyenek, hiszen a tanitast karrierkent legtobben a hivatastudat miatt valasztjak, nem az anyagiak miatt.

De kerdes, hogy a magyar felso oktatasba akaratlanul is begyuruzik-e elobb-utobb valami kulfoldi oktatasra jellemzo gondolkozasmodbol. Az ottani diakoknal elofordulhat, hogy a kozepiskola alatt jartak kulfoldi gimnaziumba legalabb egy evet - ahogyan en is tettem, meg tobb osztalytarsam - es ok a magyar felsoktatasba mar visznek ey perspektivat, ami eltero lehet az osztalytarsaketol. Hogy ez mennyiben hat a professzorokra, nem tudom, de elkepzelhetonek tartom, hogy ezek a diakok hagyhatnak maradando nyomot maguk utan.

huba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-09 15:32   
Nem volt ez harminc negyven évvel ezelött se másképpen.
Szerintem ez egy korral járó dolog amit a legtöbben kinönek idövel szappanozás nélkül is.

Például a hetvenes évek elején a szülök utálták (50 évessen!) a Rolling Stone bandát csúf hosszú haj, sex drugs & R&R.
Ma 80%-ban e koruak járnak a bulijukra, és utálják a mindíg tejet ivó szép külsejü Boy and Girly bandákat.

Fiatal koromban természetes volt hogy a csajt akivel utaztam a villamoson lovagiassan lesegítem a lépcsön.
Ezt tettem pár hete otthon is, és a csaj megvolt lepödve.

A korosztályal való konfliktusok voltak, és lesznek.

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-09 14:29   
Sajnos nagyon porias lett a magyar tarsadalom nagy resze. A villamoson allva, mert persze a helyet egy fiatal sem adja at egy idosebbnek, egyfolytaban azt hallani, hogy b.meg, sz..pd ki, ny..d ki, stb. Az internetes chatszobakrol nem is beszelve, ahol minden egyes mondat a b..meg-el kezdodik. Nekunk kimostak a szankat szappannal amikor ezeket a szavakat hasznaltuk.

picassojr  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-09 13:52   
2007-04-09 03:31, lajoma:
Hol vannak azok a regi magyar irok mint Mora, Moricz, es meg a kozelmultbol is emlithatnek pl. Moldova, hogy csak az m betusoknel maradjak. Szerintem ki lehet fejezni az elet izet mindenfele tragar szo nelkul. Viszont azt vettem eszre Magyarorszagon, hogy a b... meg kotoszo lett. Nesze neked magyar kultura.
-

Meghaltak. Biológiai és átvitt értelemben is.
Átvette a helyüket Győzike, Mónika, és Juan Pedro de Gonzales y Alvarez Pereira, akit nem lehet csak a teljes nevén szólítani, és szemüveges, megvakult, fogszabályzós, hajat nem mosó, buta, de valamiért sikeres barátnője, aki egyébként a húga.

huba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-09 12:00   
2007-04-09 09:46, Ferencz Zsuzsanna:
-
olyan amerikai filmet is láttam, ahol minden második kifejezés az volt, hogy f.ck you vagy f.cking, és Oscar-díjat is kapott.

Kedves Zsuzsanna,

angolban a f.cking szó használata nem okvetlen az, aminek hangzik, sokszor inkább egy bizonyos szituáció alátámasztása, kiemelése, hangulata.

Egy másik példa erre, ha egy telefon végén úgy búcsuzol, hogy "love you" (hölgynek!) nem jelent szerelmi hátteret, hanem egy megbecsülést.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-09 11:34   
2007-04-09 11:27, amadeus:
-

Hm, nem inkább kontextustól függő? Ezért is írtam az alábbi megjegyzésem után, hogy általánosságban írtam.

Hunor

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-09 11:27   
Mindez ízlés dolga.
Attól, hogy bizonyos szavakat "müvészinek" titulálunk, azok még durvák, jóérzést sértöek és parlagiak maradnak...ez van.
Aki akarja használja öket, az ö dolga.
Mindenesetre eme szavak állandó használata lelki szegénységre, hiányos szókincsre vall.
Az érzelmeket, pillanatnyi lelkiállapotot sokkal szebben is ki lehet fejezni.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-04-09 09:46   
Kedves Lajoma, olyan amerikai filmet is láttam, ahol minden második kifejezés az volt, hogy f.ck you vagy f.cking, és Oscar-díjat is kapott.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó