2017. december 14. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Beszéljünk magyarul?!
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
 Chichi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-08 03:20   
Sziasztok!
Koszi a leveledet, Kadarka. Nekem el Ausztraliaban egy baratnom, en persze meg nem voltam ott,de majd egyszer. Ugy kerultem Antiguara, hogy a ferjem amerikai es imad hajozni. En sajnos meg nem vagyok az a megszalott hajos, bar a kicsi lanyunk mar annak tunik. Imad a vizben es a hajon lenni. Nem ugy mint az anyukaja ( tengeribeteg). Tehat a ferjem miatt, aki mar amikor megismerkedtunk, allandoan a tengrerrol beszelt:-))Es mivel mar ismert is itt embereket ide vissza akart jonni. Soknemzetisegu a sziget es mivel nem nagy igy mindenki mindenkit ismer. Persze, amikor nincs szezon akkor megjobban osszeszukul a kor.
Es te hogy kerultel Ausztraliaba?
Nem hihetetlen hogy magyarok mindenhol vannak? A multkor meg kerdezet tolem egy ember, hogy Magyarorszagon nemetul beszelnek-e? ilyen fajta kerdeseket mar megszoktam es csak mosolygosan valaszolok. Amugy szeretek itt elni. Az emberek mentalitasa mas mint othon.
Milyen neked Ausztraliaban?
Udv,
Chichi

Kadarka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-04 01:32   
Szia Chichi,

2001-ben volt szerencsem Antigua-ban tolteni egy kis idot illetve Guadeloupe-on. Hogyan kerultel ilyen messzire???
Egyebkent en Ausztraliaban elek es van egy keteves kislanyom, akit szinten csak en tudok a magyar nyelvre tanitani. Sokszor elkeserit, hogy inkabb angolul szol hozzam is, de kitarto vagyok. Mindent ert, amit mondok neki es hiszem, hogy kesobb majd megerti a ket nyelv kozotti kulonbseget. Sok magyar konyvet, dvd-t es jatekot mutatok neki, azt hiszem ez segit. Es persze minden evben megyek haza 2 honapra...

Udvozlettel, Kadarka

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-03 23:40   
Kedves Chichi:
A gyerekeim mar felnottek, USA-ban elnek, egyiknek mar van harom gyereke, azok sajnos nem tanulnak magyarul, mert az edesanyjuk nem magyar szarmazasu, es, igy nehez.

Te ne add fel, tanitsd csak magyarul a gyerekedet, lehet, hogy kicsi koraban ellenkezni fog, de kesobb majd megkoszoni neked.
Udvozlettel,
Valeria

Chichi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-03 21:17   
Szia Valeria!
Ez tok jo, hogy irtal. Es most hany evesek a gyerekek es hol eltek?
En is tervezek hazalatogatni. Marcius vegen megyunk Budapestre a szuleimhez. Lauren kislanyom egyebkent Budapesten szuletett. En is ugy gondolom, hogy evente legalabb egszer hazalatogatunk. Nem csak o miatta, nekem is nagyon hianyoznak a szuleim, a barataim es az othoni kornyezet. Mar vagyok egy kis hidegre ))
Irjatok,
udv,
Chichi

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-02 20:32   
2005-02-02 02:22, Chichi:
-
Kedves Chichi:

Nekem harom gyermekem szuletett kulfoldon, egy Venezuelaban es ketto Puerto Ricoban. Otthon magyarul beszeltunk veluk, a szomszed gyerekektol megtanultak spanyolul es angol nyelvu iskolaba jartak. Nem volt problema a harom nyelvuseg, egyikbol valtottak a masikba minden tovabbi nelkul. Azonkivul, a nyarakat Magyarorszagon toltottuk, negy alkalommal beirattuk oket nyari taborba magyar gyerekekkel, ahol tokeletesitettek a magyar tudasukat. A fontos az, hogy Te ne add fel, mert kulfoldon magyarul csak Toled fog megtanulni.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-02 07:09   
HUNOR UZENETE:

2005-02-02 02:22, Chichi:
-
Kedves Chichi!

Udv! Gyere gyakrabban, a forumon eddig egyedul es elsokent kepviseled azt a foldrajzi helyet.

"Megneztem a javasolt topikokat, mar eleg regota nem volt hozzaszolas, vajon miert?"

Talan azert, mert az itt jelenlevok kozul az ezirant erdeklodok mar korabban beszelgettek a tema kapcsan - uj hozzaszolasokhoz pedig uj felvetesekre, kerdesekre, gondolatokra van szukseg. Mindenesetre eme topik eddigi irasait is atmasolom a Beszeljunk magyarul c. topikba, es igy maris vannak uj hozzaszolasok.

Udv,

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-02 07:08   
CHICHI UZENETE:

Kedves Hunor es a tobbiek!
Koszonom a hozzaszolast, jol esett.
En elege elszigetelten elek )) (Antigua es Barbuda, Karibi szigetek). Termeszetesen magyarul beszlek az egy eves kislanyomhoz, de nagon keves idom van netezni. Sokat vagyok vele, teljesen lefoglal.
Megneztem a javasolt tolikokat, mar eleg regota nem volt hozzaszolas, vajon miert?
Azert jo volt beleolvasni.
A magyar nyelvet csak interneten hasznalom, a gyerekhez meg mindenki csak angolul vagy franciaul beszel. Gondolom, nem zavarja ot meg, hogy en maskep beszelek.
Udv nektek,
Chichi

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-02 07:07   
CHICHI UZENETE:

Kedves Hunor es tobbiek!
koszonom a hozzaszolast es orulok hogy jelentkeztetek.
Megneztem a javasolt topikokat, mar eleg regen nem szolt hozza senki. Miert?
De azert jo volt belenezni.
En eleggel elszigetelten elek:-)) ( egy szigeten, Karibi szigeteken)nem mindig van idom bongeszni a neten. A kicsi lanyom meg csak egy eves es nagyon sokat vagyok vele. Termeszetesen magyarul beszelek hozza, de mindenki mas angolul. Ha van egy kis idom internetezek, onnan meritek magyarsagot.
Udv nektek,
Chichi

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-02 07:06   
HUNOR UZENETE:

Kedves Chichi,

en is a Magyar Vilagkapcsolat temakort javasolnam, oda tartozik a tema, nezz be az alabbi topikokba, es szolj hozza!

A Magyar Vilagkapcsolat temakor/ Beszeljunk magyarul? c. topik:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=74&forum=75&143

A Magyar Vilagkapcsolat temakor/ Hogyan tanitsuk magyarul irni/ olvasni gyerekeinket? c. topik:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=281&forum=75&23

Kultura temakor/ A magyar nyelv tanulasa es tanitasa c. topik:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1108&forum=26&18

Kultura temakor/ Gyerekeknek magyarul
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1935&forum=26&27

Udv,

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-02 07:06   
ZULOAGA UZENETE:

2005-01-29 01:57, Chichi:

-
Szia Chichi, azt hiszem az a dolog trükkje, hogy születésétől kezdve, teljesen természetes módon kommunikálj vele magyarul. Soha ne érezze a gyerek, hogy tanítod, az átcsap a kötelezettségbe ... én sok magyar rajzfilmet is engedtem neki nézni, és minden este magyar mese olvasás (már ő olvassa) ... nagyon tetszik neki a "mi titkos nyelvünk" elnevezés, élvezi, hogy rajtunk kívül senki nem érti ...
Szóval, lazán, természetesen ...

Egyébként több ilyesmi topic van, pl. itt egy:

http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=74&forum=75

Szép napot!
Zulo

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-02 07:05   
BOBE UZENETE:

Hiszen ez nagyon egyszeru:
te konzekvensen csak magyarul beszelsz hozza a parod meg a sajat nyelven, mukodik ez nagyon jol. Es 5 eves korara majd jol beszeli mind a ket nyelvet.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-02 07:04   
CHICHI UZENETE:

Sziasztok!
Szeretnek egy olyan topikot, ahol megbeszelhetem a kulfoldon elo anyukakkal, hogyan is nevelik ketnyelven a gyermekuket, tavolban a csaladdol es a magyar nyelvtol.
Varom a jelentkezest.
Chichi

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-07 10:24   
2004-12-06 17:25, Zuloaga:
Képzeljétek el, hogy Montágh Imre nekem tartott régen beszédtecnikát!! 14-évesen egy diákszínpadra jártam, akkor jött el hozzánk. (Gabnai Katalinnal együtt!)
Akkor tudtam meg, hogy nem jók az "s" betűim. A Montágh tanár úr (mert ugye így hívják) már akkor is nagyon nagy szaktekintélynek számított. Ez 1980-ban volt.

Kedves Zuolaga! Gratulálok én is "többnyelvű" kisfiadhoz, akiről már azt is tudom, hogy milyen szép!!
Andi

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-06 17:27   
En is tanusithatom, hogy nagyon jol el lehet beszelgetni Zulo kisfiaval, aki eletben meg szebb, mint kepen.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-06 17:25   
Köszönöm kedves soraitokat! A fiam egyébként akcentussal beszél magyarul, de végtelenül jól áll neki. Az iskolában baszkul tanul, ha onnan kijön átvált spanyolra. A magyar, az a "titkos" nyelvünk, mert csak mi értjük itt. Néha külön jól jön magyarul felhívnom a figyelmét olyan dologra, amit épp nem árt, ha más nem hall vagy ért.

A Holnap Kiadó gondozásában megjelent, Montágh Imre: Mondd ki szépen c. könyvét, minden szülőnek ajánlom. Rendkívüli nagy segítségemre van a magánhangzók közötti különbségek érzékeltetésében és egyébb nyelvi fontosságokban. Az akcentus azonban ennek ellenére is él és én nem megyek utána radírral.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-05 17:18   
2004-12-04 07:58, espa:

Egyébként láttátok ennek a gyereknek a fényképét is?

gyönyörű! És nagyon-nagyon kedves arca van!
-----------------
Elarulom, eletben meg ennel is gyönyörübb!!!!

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-04 08:46   

Gyönyörű! És nagyon-nagyon kedves arca van!

Hát ilyen egyszerű az örökléstan!

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-04 07:58   
2004-12-03 17:48, Pompéry Berlin:
-
másodikos kisfiának,
----------------

Gyönyörű! És nagyon-nagyon kedves arca van!
-----------------
Ugyan nálunk nem ilyesmi a helyzet, de "vegyesházasságom" miatt mi is mixeljük rendesen a nyelveket. A norvég a vezető nyelv, de rendesen keveredik bele angol, egyre több magyar is, mivel enyhe pressziót gyakorlok erre a lusta norvég férjemre. Viszont a fiam!
Aki angolul tartja a kapcsolatot a férjemmel, de milyen sebességgel szedi fel a norvégot!!
Csak hallja tőlünk, de döbbenetes, hogy ragad rá!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-03 17:48   
Gyakorlati példa visszaigazolása

Az, hogy Zulóval hosszasan telefonáltam tegnap, az, ugye önmagában még nem feltétlenül tartozik ebbe a rovatba. De a végén átadta a kagylót másodikos kisfiának, akivel - többek között - remekül megvitattuk a karácsony várható lefolyását Bilbaóban. Nos, mivel én sem baszkul, sem spanyolul nem tudok, így nyilván ...

Gratula, Zuló!

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 20:15   
Maryéhez hasonló "ködmönös" élményem legutóbb a Tanár úr kérem kapcsán volt. Gondoltam, elolvassuk, szereti a gyerek a mulatságos írásokat. Abban is volt aztán mindenféle ma már nemigen használt szó, ezek között a lénia még a szelídebbek közül való volt. Ez önmagában egyáltalán nem baj, de ha aránytalanul sokat kell magyarázni, fordítgatni, nagyon lelassul a dolog, a gyerek figyelme elkalandozik, az írás mulatságos oldalának pedig sokszor úgyszintén lőttek.

Hogy mennyire az én szókincsemtől függ az övé, arra a legfrissebb példa, hogy valamelyik nap a fiam nem értett meg egy telefonban elhangzott kérdést. Kiderült, hogy azért, mert a "suli" szót nem ismerte. Aztán rájöttem, hogy azért nem ismeri, mert én ezt a szót nem szoktam használni, ezért aztán ő sem tanulta meg.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 19:33   
Én nem egészen tudok itt jó tanácsokat adni, mert férjem ugyan német származású, de magyarul is beszél, tehát a nyelv sose volt probléma a gyermeknevelésben.

Általánosságban viszont úgy van, hogy elég kemény munkát igényel, egy gyereket idegen nyelvkörnyezetben úgy nevelni fel, hogy anyanyelvét is megörizze (esetleg megtanulja), de a környezetbe is beilleszkedjen a másik nyelv ismeretével (nálunk ez a német).

Nálunk voltak olyan problémák, hogy a három éves lányomnak gyorstanfolyamot tartottunk németböl, mielött óvodába ment. Ugyanis nem tudott, csak magyarul. Aztán ovi elött hamar-hamar meg kellett tanulni, hogy hogyan kell köszönni, mit mondjon, ha éhes, ha szomjas, ha kell vécére menni és ha fél. De az elsö napokban inkább csendesen elüldögélt magának és figyelte a többieket. Aztán fél év múlva úgy beszélt, mint a többiek, még a dialektust is elsajátította, nagy bánatomra.

A másik szokás nálunk, Pompéryékkal ellentétben hogy ha vendég jön, akkor csak németül beszélünk (magyar vendégek kivéve, persze Ezért automatikusan átcsapunk a németbe, ha úgy érezzük, valaki kizárva érzi magát, mert nem érti, mit beszélünk. A gyermekeink szintén. Lányom az Andu fiával abba a lelkiismereti konfliktusba került, hogy nem egészen tudta, melyik kategóriába esik az André. Mert össze-vissza beszéltünk, hogy az André papája is értse és André elég csendben volt egy darabig. Így aztán André abba a kategóriába esett, mint az osztálytársak, szomszéd gyerekek stb. és elindult a német duma. De máskülönben csak magyarul beszél, megvegyítve egy-egy német kifejezéssel, ami nem jut eszébe magyarul. Ilyenkor rögtön mondom a magyart is, hogy ragadjon meg. Amíg kicsik a gyerekek, hamar tanulnak. És nekik nem fárasztó, mint ahogyan mi képzeljük néha.

A fiammal kapcsolatosan ugyanezek a tapasztalataim, annyi különbséggel, hogy ö Csíkszeredában született és 100%-os magyar környezetben élt több mint három évet. Aztán hamar megtanult németül és mai napig mindkét nyelvet beszéli.

Minden nem olyan rózsás, ahogy kinéz, mert szókincsük nem túl nagy. Csak az általunk használt szavakat ismerik. Ezért nehéz régebbi mesék olvasása, pl. Mátyás király stb., mert nyüzsögnek az archaikus szavaktól, amiket meg is kell magyarázni. Vagy a Kincskeresö kisködmön. Már jön a kérdés: Mi az, hogy ködmön? Mivel ezt sose hallják, efélénk nincs a lakásban és amúgy ritkán diskurálunk ködmönökröl. Vagy Mesetarisznya. Mi a tarisznya? És így tovább.

Sokat segít viszont a nagyik látogatása, de a legtöbbet a kortársakkal való találkozás, Magyarországon és Erdélyben. Ott nincs kibúvó, hogy beszúrunk egy német szót, mert nem jut eszünkbe a magyar. És ilyenkor bövül a szókincs. Nem mindig a remélt irányba, mert amikor a lányom "imádja" a fagyit és "menös cuccokat" akar, akkor tudom, áhá, valahol felcsípte ezeket a kifejezéseket.

Szóval, nem szabad csüggedni, beszélni kell velük minél többet és ha sose lesz is belölük zseni, ami a magyar nyelvet illeti, de megtartják a nyelvet. Ez már nagy siker, szerintem.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 17:39   
Otthoni családi környezetedet nem ismerem, de jó megoldás lehet, ha hazaviszed/küldöd arany töpörtyűt 2-3 hétre és elintézed, hogy járjon ott vendégként óvodába. Ennek persze előfeltétele, hogy a ottani otthonában a vendéglátóknál(nagyszülők, pl.) jól érezze magát.

Nürnbergben és környékén elég sok magyar van. Létrehozhatnátok magyar óvodát. Mármint heti 1 alkalommal hasonszőrű és -korú pepita gyerekeknek. Berlinben jelenleg két ilyen is működik. Ha érdekel - tapasztalatcsere szempontjából - meg tudom adni a hozzáférhetőségüket.

Nálunk a baráti körben kezdetektől fogva sok ilyen pepita gyerek volt a barátok nemzetköziségéből, a vegyes házasságokból adódóan. Mindegyik gyerek természetes állapotként élte meg, hogy a másik is kétnyelvű: német-angol, német-francia, német-orosz, német-cseh, stb. A gyerekszületésnapok is ennek megfelelően bábeliek voltak. Vagyis a miénk nem lógott ki a sorból ezzel a kétnyelvű "furcsasággal".

Volt persze minden este egy mese. Nemcsak ebből a könyvből, de eleve magyarul. Gyerekkazetta dalokkal - Kalákát nagyon javaslom - és velem csak magyarul. Ezt nem győzöm ismételni. 2-3 éves korban a Mehemed volt a kedvenc. Fénykép örökíti meg azt a felejthetetlen pillanatot, amikor karácsonykor fölolvassa a Mehemedet kedvenc plüs állatának. Áhitatos képpel, nagyra tátott szájjal, felhúzott szemöldökkel, teátrálisan hangsúlyozva "olvas" a maga mellé ültetett Süninek a könyvből - amelyet fejjel lefelé fordítva tart a kezében.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 16:02   
2004-12-02 15:53, Perec:
Köszönöm Perec neked is a válaszodat!! Örülök, hogy Te is Judittal együtt, "túl" vagy a nehezén. Ugye azzal, hogy a problémát felismertem, talán nálam sem visszafordíthatatlan a folyamat.
A minden napra 1 mese, szerintem nekem fog jót tenni! ) Én szeretem a királylányos és "szegényemberes" meséket. Érdekes, most hogy mondod, engem sem érdekelt minden. Az állatos mesékért soha nem voltam oda. Andrénak is olvastam belőle egy-két rövidebb mesét, de láttam, hogy nem köti le. Lázár Ervinem is van természetesen! Meg Pöttyös Pannim és minden minden, csak még nagyon alul a dobozban!! A nyelvre visszatérve: a múltkor írtam a nürnbergi topicban, hogy meglepődtem, amikor Maryékkal találkozva az ő kislánya és az én "csöppem" németül beszélve játszott egymással. A 2 magyar gyerek! Azt hiszem, ettől az időponttól kezdve, figyelem a fiú beszédét tudományos alapokra áthelyezve!

mogyoro80  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 15:59   
2004-12-02 15:53, Perec:

köszönöm!!!

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 15:53   
Szia Mogyoró, csak eszembe jutott, ha férjed a képes módszert jobban kedveli a nyelvtanulásban, talán tetszene neki a CD-ROM-os megoldás is. Nem túl sok magyarra tanító CD-ROM-mal lehet találkozni, de egyet biztosan találtam (fiamon kipróbáltam, sikerrel):
http://www.eurotalk.com/Library/fmpro?-db=web_prod.fp5&-lay=web&-format=../pages/product.html&productid=AMT5014&-find
Az alapnyelvet be lehet állítani, nem feltétlenül kell angolnak lennie.

Kedves Andu, a gyerek magyartudása nálunk is téma volt a családban. A szüleim nagyon megértőek, teljes mértékben elismerik, hogy nem olyan egyszerű dolog egy gyereket magyarul megtanítani nyelvi környezet hiányában. De ők sem adják fel, minden héten beszélnek vele telefonon, megdícsérik, ha valamit szépen mondott és hasonlók. Rokonok sokszor kérdezik ma is, hogy tud-e már. Megszoktam, nem tud már a kérdés felzaklatni.

Az én gyerekkori könyveim nem mind váltak be, a Minden napra egy mese pl. kifejezetten nem jött be. Biztos minden generációnak megvannak egyébként is a maga kedvencei. Lázár Ervin viszont most éppen népszerű itthon. A háromnyelvű (angol, magyar, német) Tesz-vesz szótárt is olvasgatjuk még most is.

És a sikerélmény: múltkori hazalátogatásunk alkalmával meglátogattuk egy régi ismerősömet, akinek szintén van egy kisfia. Egy szomszédkislánnyal hármasban olyan jót játszottak, magyarul, hogy a fiam alig akart eljönni. Ez nem mindig volt így!

mogyoro80  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 15:52   
2004-12-02 15:21, Pompéry Berlin:

jó lenne a pedagógia módszerek kikisérletezéséhez legalább egy szenvedő alanyt összehozni.
-

larsi lesz a probaalany

aztän, ha valamennyire rendezödtek a dolgaink es valahol feszket rakunk, belehuzunk. 1-2 evnel en sem adok többet magamnak!

addig meg ellesem töletek a legfortelyosabb trükköket

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 15:35   
2004-12-02 15:32, Pompéry Berlin:
Igenis, kedves Judit! Gyönygyharmat 5 éves lesz februárban!

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 15:33   
2004-12-02 15:21, Pompéry Berlin:

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 15:32   
2004-12-02 15:14, Andu:
-
Andu, jobban tudnánk testre szabott és azonnal ható receteket adni (biztos recept, persze, nincs, de azért adnánk ), ha megtudhatnánk, hogy hány éves a - és most itt idézem édesanyádat - ... drága kis gyönyörűségem, kis manóm, stb.. , André?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-02 15:21   
mogyoro80 írja 2004-12-02 14:39

... mindenesetre a magyar nyelvü gyerekfilmeket epp most väsärolom össze (olcso dvd-ket)
-
Azért halkan megjegyzem, hogy mielőtt raktárkészleteket gyűjtesz és fogadalmakat gyártasz, talán jó lenne a pedagógia módszerek kikisérletezéséhez legalább egy szenvedő alanyt összehozni.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó