2018. június 19. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Család, szabadidő, érdekességek >> Dohányzás
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 következő lap )
 poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 19:05   
2005-11-03 18:44, rigojanos:

de azota egy allam sem uzi ezt a "szokast."
Ez mindenesetre megnyugtató. Elcky kösz a segítséget
És akkor kanyarodjunk vissza a dohányzáshoz. Bár én már 14 hónapja neeeem, tehát nem vagyok érintett....

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 18:44   
2005-11-03 18:27, elckerlyck:

Volt, a 70 es évekig:
http://abcnews.go.com/WNT/Health/story?id=708780

Remlik meg az egyetemrol ez a tema bar teljesen elfelejtettem, ugy mea culpa Poe a kategorikus cafolatert!

Na tenyleg nem ide tartozik, de azt hiszem ez egy szazad elejen kezdodott, es vilagszerte elterjedt (foleg a masodik vilaghaboru elott) program volt.

Az elcky altal berakott cikk szerint meg 30 evvel ezelott is volt ra pelda (itt legalabbis), de azota egy allam sem uzi ezt a "szokast."

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 18:28   
2005-11-03 18:21, poe:

Akkor nem kell fustologni

Tenyleg erdekel a tema, mert a sterlizalas elterjedt vedekezesi modszer, de termeszetesen onkentes alapon. De te torvenyileg elrendelt sterilizaciora gondolt? En errol meg ilyen altalanosan veve soha nem olvastam/hallottam, ezert tenyleg erdekelne.

Ha arra volt mar pelda, hogy torvenyileg rendelt el ilyet az igazsagszolgaltatas, annak feltetelezem, hogy nyomos oka volt, de tobb allamban elterjedt, altalanos jelensegben erosen ketelkedem.

Es ugyan parhuzamot vontal e kozott es a munkaltato vizeletvetel altali nikotinellenorzese kozott, ez tenyleg mas topikba valo tema

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 18:27   
2005-11-03 18:21, poe:
-
Arról volt szó, hogy néhány amerikai államban gyakorlat ez.
-
Volt, a 70 es évekig:
http://abcnews.go.com/WNT/Health/story?id=708780

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 18:21   
Rigó ez most kicsit nehéz lesz, mert régebben olvastam róla és fogalmam sincs, hol keressem. Arról volt szó, hogy néhány amerikai államban gyakorlat ez. De természetesen nem jegyeztem meg, hol, mikor, hány.

Igazad van Perec, a füstölgés az nem dohányzás, csak pótcselekvés

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 18:16   
Hmmm. Mintha a dohányzástól kicsit továbbfejlődött volna a téma...

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 18:04   
2005-11-03 17:47, poe:

Marmint torvenyes uton elrendeltek a sterilizaciot? Ez erdekes tema, tudnal mutatni konkret peldakat is?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 17:47   
Bocsánat, nem kasztráció, sterilizáció.
Szellemi fogyatékosok, bűnelkövetők terméketlenné tételéről több helyen is olvastam

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 17:27   
2005-11-03 16:59, poe:

Dehogynem, ha engem akaratom ellenére vizeletvizsgálatra kényszerít a munkaadó, akkor belegázol a személyiségi jogaimba.

Ugyan mar, ha joga van vizeletvizsgalatra kuldeni, akkor logikus, hogy nem kovetett el jogsertest. A szemelyisegi jogok is behataroltak - azert pl nem rughat ki, mert meleg vagy, vagy fekete, vagy no. De ez mas kategoria.

Holnap esetleg HIV szürésre küld, holnapután nemibetegség-vizsgálatra? Nem hiszem, hogy erre lenne paragrafus az adott államok törvénykönyveiben.

A HIV is mas kategoria, mert ha jol tudom, azert pl. nem rughatnak ki, es nem utasithatnak el, mikor felvetelre jelentkezel.

Bár az is igaz, Amerika fura ország, ott az embereket kasztrálni is szabad.

? Amerikaban embereket herelnek? Bovebben?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 16:59   
Dehogynem, ha engem akaratom ellenére vizeletvizsgálatra kényszerít a munkaadó, akkor belegázol a személyiségi jogaimba. Holnap esetleg HIV szürésre küld, holnapután nemibetegség-vizsgálatra? Nem hiszem, hogy erre lenne paragrafus az adott államok törvénykönyveiben. Bár az is igaz, Amerika fura ország, ott az embereket kasztrálni is szabad.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 16:17   
2005-11-03 13:41, poe:

...jogos-e vizeletvizsgálatot követelnie egy munkaadónak, majd az ebből kimutatott nikotinérték miatt felmondani!
Ezt én a személyiségi jogok súlyos megsértésének, diszkriminációnak tartom.

De most fogalomzavar van, mert itt nem szemelyisegi jogokrol van szo. Illetve nem azok megserteserol. A torveny legalabbis nem igy gondolja. Azt lehet szubjektiven erezni, hogy "ez nem fair" de attol meg jogsertes nem biztos, hogy tortent.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 16:08   
2005-11-03 14:32, ubuge:

azzal a feltétellel, hogy alaposan visszaszaglászhassam őket

Ejnye. Ez nem a referenciatopik.

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 14:32   
2005-11-03 14:13, Híúz:
-

Hehe, el tudnék képzelni egy ilyen bagósszaglászó munkakört, de kizárólag 18 és 25 év közötti csinos hölgyalkalmazottakkal, s azzal a feltétellel, hogy alaposan visszaszaglászhassam őket

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 14:13   
2005-11-03 13:41, poe:
Kedves Poe,
Bizonyos munkahelyeken igenis jogosnak látom az alkohol- és gyógyszertesztet, akárcsak a kábítószer kimutatását is ( vagy ez is a személyi jogok megsértése?). Nem is olyan rég volt itt egy baleset, iskolabuszt vezetett az ittas soför, a busz tele volt gyerekekkel... Hát akkor inkább ellenörzés.
A terhességi teszt pedig nem igazán szükséges, mert amúgy jelenteni kell a munkaadónak, ha terhes az ember: éppen a terhesek jogi védelmének érdekében.
A dohányosokat nem lenne muszály tesztelni, elég lenne egy nemdohányzót odaállítani, kiszagolja (még fogmosás stb. után is). Egyszerüen büdösek.
Bocs, ha valaki megsérödött, de saját magán még a fokhagymaszagot sem érzi az ember, de máson igen.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 13:41   
2005-11-03 13:32, Híúz:

A kérdés nem ez volt, kedves Hiúz, hanem hogy jogos-e vizeletvizsgálatot követelnie egy munkaadónak, majd az ebből kimutatott nikotinérték miatt felmondani!
Ezt én a személyiségi jogok súlyos megsértésének, diszkriminációnak tartom. Remélem, alkohol-, koffein- és gyógyszertesztet, valamint terhességi tesztet is rendszeresen végeznek! hiszen mindezen személyekkel is akadhatnak egészségügyi problémák.

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 13:32   
A munkaadónak jogában áll megmondani, amit szabad vagy szabad a cég területén tenni vagy nem tenni. szerencsére Németországban egyre inkább terjed a dohányzásmentes munkahelyek száma. Aki cigarettázik, annak el kell hagynia a munkahelyét, sok esetben az épületet vagy a cég területét is. Tavaly pedig - végre - bevezették egy páran, hogy aki cigarettázni megy, ki kell jelentse magát, mintha szüneten lenne. Így derült ki az alább már említett 10%, amit a dohányosok a munkaidöben elcigarettáztak.
Semmi kifogásom sem lenne, hogy 10%-kal többet kapjak, mint valaki, aki legalább óránként eltünik 5-10 percre bagózni.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 12:11   
Azt hiszem, ez követendő példa lehetne. Még az állatidomárok is tudják, hogy a korbács nem elég, kockacukor is kell.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-03 12:08   
A mézesmadzag-megközelítésre nemrég láttam egy példát. Egy híradó riportot néztünk németórán. Arról volt benne szó, hogy Drezdában egy hoteligazgató azt hiszem 10 százalékkal többet fizet a nemdohányzóknak. Az indoka az, hogy kb. ennyivel többet dolgozik az, aki nem tart cigiszüneteket stb. Sőt, aki a dohányzó alkalmazottak közül vállalja, hogy leszokik, a cég befizeti leszoktató tanfolyamra is. Többen vállalták a leszokást a pénz reményében. Viszont ha az illető újra elkezd cigarettázni, a többlet fizetést és tanfolyamdíjat vissza kell fizetni.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-01 20:04   
2005-11-01 13:11, rigojanos:

Kedves Rigó, nekem elég a te véleményed is, ha már nem készítettél felmérést.

Nálunkfelé is keményen kampányolnak a dohányzás ellen, ezt helyesnek is tartom, föleg ami a fiatalokat illeti, hogy ne is szokjanak rá.

Viszont a betegbiztosítót a munkaadó és munkavállaló közösen fizetik, fele-fele arányban, emiatt a munkaadó nem is léphet fel ennyire keményen, hiszen ö csak részben társul be a költségekbe. Viszont megtörténhetik, hogy a munkavállaló harminc évig befizet és azalatt jóformán sose lesz komoly beteg. Tehát joga van így is, úgy is kezelésre, mert ez a biztosító rizikója.

Újabban gondolkodnak egy bónuszpontos rendszer bevezetéséröl, hogy az egészségesen élöket anyagilag is megjutalmazzák. Sajnos, nem sikerül összeállítani egy listát a kritériumokról. A biztosítók tesznek ezt-azt, például dohányosoknak leszokási programokra lehet jelentkezni, vagy vannak különféle sportcsoportok, ahol ingyenesen részt lehet venni.

A munkaadónak viszont mindehhez (még) semmi köze. Reméljük, hogy így is marad.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-01 19:34   
2005-10-31 22:42, perec:

Engem azért érdekelne, miféle törvény az, amely megengedi, hogy a munkáltató a dolgozót bármilyen okkal kirúgja.

Inkabb arrol van szo, hogy a dolgozo vedelmet nem biztositja torveny ilyen esetben.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-01 15:32   
En megertem ha USA-ban a köversegre mint rizikofaktorra gondolnak hiszen a lakossag 60%-a köver.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-01 13:34   
2005-11-01 13:22, poe:

1. ki állapítja meg, mennyi az ideális testsúly, hiszen sovány egyén is lehet beteg

Lehet persze, de a dohanyzas es a koverseg ket olyan dolog, ami konnyen definialhato, es statisztikailag (gondolom) eleg nagy a valoszinusege annak, hogy egeszsegugyi problemakkal jar mindketto. Penzbe kerulo problemakkal.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-01 13:22   
Az rendben is van, hogy a munkahelyen tilos a dohányzás, az is, hogy stimulálják a leszokást. Ezek a dolgok errefelé is így működnek. Például az életbiztosítások drágábbak a dohányosoknak és az elhízottaknak. Én azonban már ezt is diszkriminatívnak tartom, mert

1. ki állapítja meg, mennyi az ideális testsúly, hiszen sovány egyén is lehet beteg
2. a kövérség látható, viszont mondhatom, hogy nem dohányzom. Bizonyítsák be, hogy a biztosítás megkötésekor dohányoztam
3. Hiába szoktam le, a biztosítás havi összege nem csökken
4. Az alkoholistákra, drogosokra, mértéktelen kávé- vagy gyógyszerfogyasztókra nem sújt le a Szent Bürokrácia

Szóval talán többet érne a lépesméz mint a korbács.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-01 13:11   
2005-10-31 23:43, Mary:

Te csak példákat írtál itt, saját véleményt vagy az átlag amerikai véleményét nem. Hogy fogadják el ezt az emberek? Kérdésem nem függ össze 100%-ban a témával, de írnál erröl is, esetleg máshol (USA?) ?

Hat felmerest nem keszitettem, igy az atlag amerikai velemenyet sem ismerem Az zenyem viszont az, hogy ez azert veszelyes terulet, mert ahogy mondtad, ennyi erovel barmilyen mas, munkahelyen kivuli tevekenyseget is biralhat a munkaadod, amihez semmi koze, es a amunkadat sem befolyasolja feltetlenul. (A musorban emlitett pelda szerint egy lokharito matrica is ide tartozhat)

Viszont a korabban emlitett esetben a munkaltatonak anyagi erdeke, hogy ne novelje a betegbiztositas koltsegeit, es ha o oszinten ugy gondolja, hogy ezzel az intezkedessel (amire hozzateszedm tobb, mint egy evet adott a dolgozoknak) penzt takarit meg, akkor nehez vitatkozni vele, nem?

Egyebkent rengeteg ceg inditott az utobbi evekben wellness program okat, amikbe ugyan onkentes a belepes, de ha benne vagy, akkor ellenorzik a sulyodat, kerdoiveket toltettnek ki veled, stb. Viszont olcsobb a konditerem berlet is.

Ami meg a dohanyzast illeti, egy Miamiban levo rendororson is kizaro ok volt a felvetelnel evekig, ha valaki dohanyzott. De megszuntettek, mert egy ido utan rajottek, hogy ugyan megsporotak valamennyit, a legkvalifikaltabbat sokszor emiatt nem tudtak felvenni.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-31 23:43   
2005-10-31 18:01, rigojanos:

Részben érthetö az "aggódás" a munkavállaló egészsége iránt (és föleg a gazdasági háttere meg a költségek különféle megbetegedések esetén). Másrészt viszont elég durva beletaposás a magánéletbe.

Én pl. nem szeretném, ha a munkaadóm megméretné a koleszterinszintemet, mert egy szelet tortával többet vágtam be a kelleténél.

Te csak példákat írtál itt, saját véleményt vagy az átlag amerikai véleményét nem. Hogy fogadják el ezt az emberek? Kérdésem nem függ össze 100%-ban a témával, de írnál erröl is, esetleg máshol (USA?) ?

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-31 23:38   
2005-10-31 22:56, bobe:

Ezek szerint USA is a korlatlan lehetösegek hazaja.

Attól függ, kinek. A munkaadónak biztosan..

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-31 22:56   
Ezek szerint USA is a korlatlan lehetösegek hazaja.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-31 22:42   
2005-10-31 18:01, rigojanos:
-
Errol van szo, hogy amig a torveny a munkaltato oldalan all, addig barmilyen okkal kirughat.

Engem azért érdekelne, miféle törvény az, amely megengedi, hogy a munkáltató a dolgozót bármilyen okkal kirúgja.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-31 18:01   
Errol van szo, hogy amig a torveny a munkaltato oldalan all, addig barmilyen okkal kirughat. Egyebkent megemlitettek nehany peldat az errol szolo musorban - olyanert is kirugtak valakit egy cegtol tavaly, hogy Kerry for President matrica volt az autoja lokharitojan. De ez csak egy pelda arra, hogy milyen elvarasoknak kell neha megfelelni egy-egy munkahelyen.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-31 17:56   
És ha gombászni jársz? Ha gyorsan vezetsz? Ha az ágyban fekve cukorkát szopogatsz? Ha a túl szűk cipőtől tyúkszemet, a sok tilalomtól vérszemet kapsz???

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó