2018. december 16. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Kultúra >> Költők, irók, képzőművészek, színészek, zenészek
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 következő lap )
 barna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-18 15:19   
Köszönöm!

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-18 08:49   

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-18 08:26   
Was Albert
Dalol a honvágy

Szeretnék szántani,
hat ökröt hajtani,
régi eke szarvát
kezemben tartani.

Harmatos hajnalon
régi útat járni.
Régi erdőszélen
virágot csodálni.

Szeretnék még egyszer
tavaszbúzát vetni!
jó fekete földet
a kezembe venni.

Beszívni illatát
frissen kaszált fűnek,
mialatt a réten
tücskök hegedülnek...!

Látni, még csak egyszer,
a leszálló estét.
Villanó szárnyával
az érkező fecskét.

Keleti ég alján
ahogy gyúl a csillag,
békés tájak fölé
békességet ringat...

Istenem, add hogy még
egyszer haza menjek!
Régi hegyeimen
új bort szüreteljek!

Fáj a bujdosás már.
Csupa fáj az élet.
Elvész idegenben
erdélyi cseléded.

Régi hegyeimen
lábujjhegyen járnék.
Jó volna a napfény!
Szép volna az árnyék!

Szép volna, jó volna!
Hallgass meg, Úristen!
Hisz más kívánságom
e világon nincsen:

Szeretnék szántani!
Hat ökröt hajtani!
Régi ekém szarvát
még egyszer...
még egyszer
kezemben tartani!

Bajorerdő, 1946

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-29 00:03   
2006-01-28 08:36, Várady:
Nehéz lesz öket pótolni, na és elfelejteni is.
________
Potolni ... kell... elfelejteni ... nem szabad !

Várady  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-28 08:36   
Azért milyen szomorú, hogy sajnos egymás után elmennek a nagy szinészeink.
Bessenyei Ferenc.
Még 1-2 éve a tv-ben beszélt a múltjáról, az életéről, kalandjaiól, stb. De már akkor érezni lehetett, hogy búcsúzik tölünk. És sajnos bekövetkezett.
Agárdi Gábor
Tudtuk, hogy nagy beteg, de azt nem, hogy ilyen hamar elhagy minket. Olyan sok jó szerepeket alakitott, hogy felsorolni is nehéz.
Nehéz lesz öket pótolni, na és elfelejteni is.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-19 13:38   
Meghalt Agárdy Gábor. Szegeden született 1922-ben ... utolsó filmszerepe Márai, A Gyertyák csonkig égnek c. könyvének megfilmesítésében ... nagyszerű alkotás. Tavasszal kerül bemutatásra ...bár színre vitelét sokan láthatták már Avar Istvánnal szerepelve.
83 tavaszt megélt, a 84-diken viszont csak a filmvásznon marad...

2004-ben Szeged díszpolgárává választották.
Nemcsak azért tisztelem és szeretem őt mert mindketten szegediek vagyunk.
Hanem mert ember volt és nagyszerű művész(lélek). Képes volt megnevettetni, máskor megsiratni és komolyan elgondolkoztatni dolgok felett, amit át- és megélt...
Most viszont leélte életét. Legnagyobb szerepét!
Milyen kár, hogy vége!

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-13 06:33   
A tegnap közölte a TV, hogy elhunyt Trebitsch Gyula. Béke poraira!

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-07 13:12   
Faterral együtt jártak a györi bencésekhez, egy idöben - még elég kicsi voltam - járt is össze a két család. Nagy kanyhaló volt az öreg. Egyszer kutakodott valami történet után, kidobták a Levéltárból, hogy öneki itt semmit, erre az volt a reakciója: na fájin, akkor kitalálok valami külömbet. Késöbb, a nyolcvanas évek közepén dolgoztunk is egy pár hónapot együtt.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-02 09:29   
2005-07-22 09:24, elckerlyck:
-

Elcky, már többször akartam kérdezni, (már ha szabad) hogy Hernádi Gyulával (mert ö van a képen) volt valami személyes kapcsolatod? Gondolom igen, ha édesapádnak "üzensz" általa.
Andi

gyongyos_NZ  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-02 08:21   
Kedves Hunor, azt hiszem, hogy a három verset a holt költők oldalára írtam és az talán helytelen. Kérlek áttenni a megfelelő helyre! Kösz: Imre

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-02 06:44   
2005-11-30 07:52, gyongyos:
-

egy sort sem írtam festészetről egész életemben.

Kár pedig. Viszont most van egy másik MON-os megrendelésed is Zuloaga részéről. En szivesen olvasnám..

gyongyos_NZ  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-30 07:52   
Kedves SOM
egy sort sem írtam festészetről egész életemben. Viszont festettem legalább négy tucat portrét, melyeket itt kies Zélandiánkban tűrhető pénzért eladtam. Az egyetlen portrém az interneten megtalálható Dr Bonaniné Tamás Tarr Melinda portálján, ha jól emléákszem Fáy Ferenc tanulmányom elött, amit egy kis 6X9-es fényképről készítettem. A fekete fehér foto a kölcsön kapott összes Fáy vers borítójának a hátán volt eredetileg. A képzőművészethez csak ennyi az adalékom!
I...

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-29 23:45   
2005-11-29 23:38, Zuloaga:
-

Zulo Aga...! "Mikel Angelo" (visszautalva különféle kifacsart kiejtések emlitésére, itt a kultúra alatt..)

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-29 23:38   
2005-11-29 23:32, SOM:

Akkor most, a klasszikusok után, jöhetnek a Mikel Angelo és társairól irt remekműveid.

Utánuk Zuloaga is jöhet a sorban! ...hm ...

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-29 23:32   
2005-11-29 04:34, gyongyos:
-
Akkor most, a klasszikusok után, jöhetnek a Mikel Angelo és társairól irt remekműveid.
..és eszküszöm, ezt most nem zuhanyként irom.
Talán, a vénség tesz egyre kiváncsibb bácsivá; az érdekes egyéniségek mindig is kiváltottak bennem egyfajta túlzott érdeklődést, ezért is szeretném ha megegyeznénk, hogy nem árt néha tisztábban látni a dolgokat.

gyongyos_NZ  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-29 04:34   
2005-11-29 04:33, gyongyos:
-
Kedves SOM,
az idézett versek régi versek, amelyeket polémiánk tudatában biztosan nem tennék be a MONba.
Szégyenszemre kizárólag fiam zenemonstrumát hallgatom, amikor hozzájutok, nagyon ritkán. Dave Brubeck, Stan Kenton, Oscar Peterson, Telonius Monk, Stan Gets és szorgalmas utóda, aki szerintem túlszárnyalta őt: Ken Propalszki vagy (Kropalszki!?), annyita nincs még egy audióm sem tőle, hogy nevét leírva láttam volna, mert mindig csak a rádióban hallottam. Szaxofonos és clarinétes! Ezek között a hatvanas években elhúnyt Paul Desmondot szeretem legjobban, akinek a síri, templomi tónusa egyedülálló!
Mindebből az tűnik ki, hogy semmiféle speciális zenegyűjteményem, sőt lejátszóm sincsen, pedig nagy örömöt okoz. És most, ha azt mondanám, hogy a festészetről vannak a legkiterjedtebb ismereteim, valószínűleg megint kapnék Tőled egy zuhanyt!
I...

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-28 23:56   
gyongyos idézve: "Engedd meg, kérlek, hogy az intellektusbeli hiányaimat ne takargassam!

Kedves Gyöngyös,

Nem kell azt külön kérni, itt mindenkinek meg van engedve, hogy " intellektusbeli hiányait ne takargassa". Csak, amikor az intellektus annyira kirivóan van tálalva, hogy az átcsap egyfajta 'mindenkit pontra-tevő' nagyzolásba, akkor az már nem hiány-takargatás.. Ezt éreztem akkor, amikor a tegnap olvastam a klasszikusokról betett verseket, a saját versekhez. Egyből láthatóvá kerekedett az ellentmondás. A pontra-tevősdi különben már korábban is nyilvánvaló volt, csak előbb még szó nélkül átléptem azokon.

Mindenesetre, én Gershwint* "takargatás" vagy anélkül is szeretem, akár úgy is mondhatnám, hogy az ő muzsikáját hallgatom a leggyakrabban.
~ *Gershwin: Mit hallgatsz most? - 2005-10-30 08:09 -- és itt alább: 2005-10-30 20:51; - ugye micsoda időbenni, merő véletlen koincidencia? (de van több is!) ..mert az adott téma, akkor ott, nem kapcsolódott zenéhez, vagyis nem igényelte volna meg a zenekultuszodról való lepel lerántást, részedről.) ~
Biztos vagyok abban, hogy most világosan fogalmaztam. Csak ha nem akarod érteni, akkor veheted nem érthetőnek.

A MON-tanya vegyes összetételű, ne probáljuk hát megfejteni a zenei Kódokat, mert hogy aszongya a mondás is: kinek a pap, kinek a papné!

üdv. som

gyongyos_NZ  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-28 21:27   
Kedves SOM,
nem volt az butítás, színigaz az, hogy amikor a MONzenei oldalát végigolvasom, mintha egy idegen Kódot kéne megfejtenem, mert olyan kiadványokról van szó, amelyekről nem is hallottam. A klasszikusokon kívül csak a jazz legnagyobbjait ismerem. De, ha már szeretem a jazzt miért ismerem olyan felületesen?
Kizárólag ezekre a szentimentekre céloztam, amikor az Általad idézett mondatot leírtam!
Engedd meg, kérlek, hogy az intellektusbeli hiányaimat ne takargassam!
Szépen vannak!
I...

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-28 05:05   
2005-10-30 20:51, gyongyos:
-
(...)
Zenekultuszomban még egy fokkal felületesebb vagyok! Most hogy így lerántom a leplet magarról, csak egyet mondhatok magamnak korholásul: "Let that be a lesson to me!"

Kedves Gyöngyös,
baráti kiváncsisággal kérdezném meg, hogy kiket is akarsz itt a MON-on butítani?
(Én mint mondtam szeretek tanulni, de akár a tanitómat is levegőnek tudom nézni, ha a tanulási vágyamat különféle ficákkal igyekszik megszegni, kedvemet elvenni. Let that be a lesson to us.)

gyongyos_NZ  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-31 23:02   
2005-10-31 22:07, SOM:
-

Kedves SOM,
sajnos az én szövegem volt túl homályos mindennemű "libel"-októl való félelmemben, tekintettel a még életben levő szóban forgókra.
Köszönöm az átfogó szemléltetésedet Koestler A.-ról és munkásságának idejéről. Nem írtad, hogy Sárközi Mátyás Molnár Ferenc unokája és nagyon sikeres irodalmi szakíró Londonban. Az Angliai magyar tükörben rendszeresen olvasom végtelenül szellemes írásait.
Szomorúságod valahogyan életműved befejezetlensége miatt bukkant fel, legalább ahogyan én fejtettem meg. Mindenesetre köszönöm magyarázatodat is!
I....

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-31 22:11   
DE: maradjunk a rovatnál, a méltatásoknál;

.. Molnár Ferenc és Márai Sándor -és a sor méltan hosszabb lehet..- mellett Kösztler Artúr nem volt elég fontos számunkra. Mostanáig.

Az 1905-ben, Budapesten született magyar zsidó iróról kezdetben csak hazugságokat és később is csak féligazságokat hallhattunk. Ideje megismerni, felismerni, elismerni.. Száz éves születésének alkalmából..

Magyarul is megjelent könyvei:
Mint éjjeli tolvaj. Fabula Könyvkiadó, 1992
Párbeszéd a halállal. Fabula Könyvkiadó, 1993
Alvajárók. Európa Kiadó, 1996
A Teremtés. Európa Kiadó, 1998
Sötétség délben. Európa Kiadó, 1998
A föld söpredéke. Osiris Kiadó, 1998
Nyílvessző a végtelenbe. Osiris Kiadó, 1998
A lótusz és a robot. Terebess Kiadó, 1999
Egy mítosz anatómiája. Osiris Kiadó, 1999
Szellem a gépben. Európa Kiadó, 2000
A dajkabéka esete - A vak véletlen gyökerei. Európa Kiadó, 2002

2005. október 25-én, a Terror Háza Múzeumban nemzetközi konferenciát tartottak Arthur Koestlerről.

A konferencián az első előadó a Columbia Egyetem professzora, Michael Scemmel volt, aki most fejezte be Koestler első hivatalos életrajzát. Sárközi Mátyás író (ismét egy magyar-angol név; -de ugyan ki tehet ezekről a fintorokról?!) 1956 decembere óta él Londonban. Előadásában azt világitotta meg, hogy milyen hatással volt a sztálini koncepciós pereket leleplező világhírű regény, a "Sötétség délben", a kommunista mozgalomra.

Moszkva soha nem bocsátotta meg Koestlernek az ellen-"fordulatát".

Koestler regényéről 1945-ben írt elismerő kritikát George Orwell, aki néhány évvel később megjelentette szintén világhírű, 1984 című utópiáját.

Illyés Gyula franciául olvashatta annak idején a "Sötétség délben"-t, és rá egy évre írta az "Egy mondat a zsarnokságról" című versét.
http://www.harmashalom.hu/text_hun/elo_tortenelem_versek_igy_1.html

som

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-31 22:07   
2005-10-31 08:22, gyongyos:
-

Fontolgatom, vajon csakugyan annyira rosszul fejeztem volna ki magamat, hogy a soraimat olvasóban csupa irreális meglátásokat válthattak ki azok.
Mert a visszajelzés szerint, legalábbis teveled, kedves Gyöngyös, ezt történt. Félreértettél két ponton is. Mert, csaknem a nagyszerű életet is tartalmazó mondatomra utalsz, amikor szomorúságot vélsz feltételezni rólam? Egészen ifjú nyugdijasként ilyesmiről szó sem lehet, egyszerűen ki van zárva. Tulajdonképpen most kezdődik az életünk java, a világot-járásaink korszaka, amit talán már máshol is emlegettem, előbb. Es tegyük fel, hogy száz évig élnék..; Igen, még akkor sem valósulhatna meg az "olvasottságom nyilvánvaló szakadékainak betöltése". Erre a gondolatodra vonatkoztattam megjegyzésemet, csak nem éppen ennyire direktben idézve azt. Vagyis, akarom mondani, csak semmiféle szokatlan szomorúságot nem kiolvasni onnan ahol nincs, please.

Melankólia? Es Faludy? Es hogy mi köze..? Láthatni lentebb, hogy egy teljesen új sor-, és bekezdésben utaltam vissza az általad előzőleg elinditott gondolatmenetre, miszerint "Faludy fordulatainak száma tulszárnyalja..". Igen, voltak fordulatai, és én valóban voltam annyira merész, és"megkockáztattam" az emberit emliteni itt, dehát tudvalevő, hogy itt e fórumon a politika tabu. Te kiemelted a "NŐT" beirásodban, igy tudni legalább, hogy nem egy titkot fecsegtem ki; no meg csupáncsak az egykori jóbarát felemlitése nem szabadna okot adjon semmiféle/fajta mellé-utalásra, whatsoever. En igy gondolom, legalábbis.

üdv. som

gyongyos_NZ  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-31 08:22   
Kedves SOM,
utolsó elötti mondatod szokatlan szomorúságot enged feltételezni! Korod ismeretében biztosan közelebb kerülnék rejtvényedhez. Nem tudom mennyi köze van Faludyról megkockáztatott megjegyzésednek
melankóliádhoz, én sajnos csak főbb körvonalaiban ismerem életét és nem emberi, hanem inkább politikai pálfordulásaira céloztam. Annyit tudok, hogy egy évtizedekre nyúló háztartását megszűntette és kilencven valahány éves korában egy nálánál csaknem ötven évvel fiatalabb NŐT választott élettársul. Költőnő az illető!Megint Karithy jut eszembe: "Fülébe súg -- én magyar költőnek érzem magam! -- (függöny) (Drámák ecetben és olajban) Persze országait is ugyanilyen könnyedséggel változtatta!
I...

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-30 22:03   
2005-10-30 20:51, gyongyos:
-

...and to me too! Azért mégiscsak örvendek, hogy beinvitáltál minikönyvtáradba. Ez máris olyannak tünhet akárcsak a "róka - kisherceg - megszeliditések"; mind közelebb és közelebb s egyszer talán a szelidülések időszaka akár barátsággá is szelidülhet, virtuálisan, legalábbis. Mindenek mellett is, meg vagyok győződve arról, hogy nekem van nagyobb behozni valóm, ami a "szakadékokat" illeti. De az is biztos, hogy előbb hagyom itt ezt a nagyszerű életet, mint azt valaha is sikerre vihetném.

Faludynak valóban voltak "fordulatai". Az emberit, a kedves Eric Johnson barátja sinylette meg leginkább. Indiában halt meg, viszonylag fiatalon.

üdv. som

gyongyos_NZ  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-30 20:51   
Kedves SOM,
sajnos hevenyészett könyvtáramban egyetlen sor sincs tőle, ezért bármilyen "off the cuff" vélemény nyilvánítása pimaszság lehetne. Karori szuburbiánk könyvtárát éppen újjá építik és le kéne mennem kies Wellingtonunk belvárosába olvasottságom nyilvánvaló szakadékainak betöltése érdekében. Kocsimban minikönyvtár gyanánt tárolom Márai Füveskönyvét, Szerb Antal Magyar Irodalom Történetét, a Túlélő Falvak az Erdélyi Könyv Egylet kiadásában, Katona József Bánk Bánját puhakötésben, Ruth Gilbert Collected poems-jét, egy kis Walter De la Mare antológiát és a teljes Shakespeare életművét Collins londoni kiadásában Peter Alexander skót professzor összeállításában, két kis angol magyar szótárt és a nagy rejtvénykönyv negyedik kötetét. Nagyon sokszor úgy érzem, hogy kritikai véleményemre akkor érdemes odafigyelni (ezt kizárólag magamfelé jegyzem meg!), ha valakinek a művészetét igazán megszeretem, mert akkor behatóbban foglalkozom vele. Ha valójában nem fog meg a művészete, akkor azon kapom magamat, hogy egy kissé "flippant" vagyok a véleményemben.
Zenekultuszomban még egy fokkal felületesebb vagyok! Most hogy így lerántom a leplet magarról, csak egyet mondhatok magamnak korholásul: "Let that be a lesson to me!"
I...

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-30 06:13   
Kedves Gyöngyös,
irnál , légyszives, valamit Kösztler Artur - Arthur Koestler- ről is. Voltak netán neki is fordulatai? Nagyon élvezem olvasni kisebb-nagyobb megjegyzéseidet.

som

gyongyos_NZ  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-30 05:19   
Eörsi volt az a hazafi, aki Sztálin halála alkalmával azt a könnyeshangú és mesterien megírt gyászverset írta! Nagy tehetség volt egy kevés erkölcsi kilengéssel! Persze Határ Győző, akitől szabadon idézek Fáy tanulmányomban is Kossuth-díjas, mert még Hack Győző néven egy antológia formájában lefordította a Marx Engels Sztálin által kialakított ideológiai terminológiát három tucat nagyon vonalas vers formájában. Még megvan a kötetem valahol! Ma Londonban él jó pár száznyolcvan fokos ideológiai fordulata után. A fordulatok számában talán Faludy, aki őket túlszárnyalja, de biztosan ő a legtehetségesebb közöttük!
Nagyon remélem, hogy nem borzoltam fel senkinek a haját a tarkóján! Imre

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-14 12:31   
Tegnap meghalt Eörsi István.

Konrád György nekrológja a mai Népszabadságban:
http://www.nol.hu/cikk/380639/

A többnyire Berlinben élő szerzőt, drámaírót - a "Kihallgatás" c., 1956 utáni megtorlásokról szóló darabját, mely M.o-on be volt tiltva, először a nyugat-berlini "Schaubühne" mutatta be - és a kultúrális közélet népszerű szereplőjét a Tagesspiegel mai száma így méltatja:
http://www.tagesspiegel.de/kultur/index.asp?ran=on&url=http://archiv.tagesspiegel.de/archiv/14.10.2005/2114329.asp#art

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-22 09:24   
Adé Gyula!
Ha fatert látod, mond meg neki, hogy hiányzik!

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-11 17:12   
Száz éve született József Attila.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó