2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> A magyar nyelv tanulása és tanítása
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 következő lap )
 AndreaJulianna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-26 10:11   
Szépjonapot,

Csatlakozom azokhoz a szulokhoz, akik nyelvi tàbort keresnek a gyerekeiknek.

Andrea

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-12 00:29   
2008-05-11 23:54, m.bori:
-

Kedves Bori,

érdemi válaszok/ a téma hírlevélben történő megjelenéséhez nem ártanának a következők:

- indíts a témának egy külön topikot, jelen témakör alatt
- bemutatkozásod
- a választott téma, kutatás bemutatása, hogy miért választottad, hová készül, stb.
- módszertan, stb.
- és alkalmanként a beérkező válaszokról tájékoztatás, egyéb háttérinformációk

Gondolom, egy hasonlóan vezetett önálló topik esetén a várt eredmény (minnél több válasz ) nem maradna el, míg így...

Hunor

m.bori  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-11 23:54   
Sziasztok!

Készítek egy kutatást a többnyelvűséggel kapcsolatban. Kérlek, nézzétek meg, és ha van időtök és kedvetek, akkor töltsétek ki, ezt a kérdőívet!

Köszönöm szépen,
Bori

http://FreeOnlineSurveys.com/rendersurvey.asp?sid=98i2hi8gvvqgmnl437618

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-26 23:30   
2005-10-21 18:31, Híúz:
-
Kedves Hiúz, szerintem ez a téma azelőtt sem igazán a manchesteri pótmamák felkutatásának rejtelmeiről szólt, hanem utoljára éppen a gyermekbarátságokról. Így kapcsolódott a témához is, amit felvetettél.

Az jutott eszembe egyébként, hogy meglehet, az az egy nő aki jelentkezett a hirdetésedre talán tőled és családodtól remélt egy kis "ihletet" vagy valami hasonlót, azaz hogy a gyerekek esetleg kedvet kapnak ahhoz, hogy magyarul is beszéljenek.

Vegyesházasságokban szerintem előfordul az elég könnyen, hogy a gyerek kapálózik a magyar beszéd ellen.

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-24 10:53   
Az a baj, hogy vannak helyben is magyarok, de nem ismerik egymást, a nyugdíjasokon kívül. S talán egy pár egyetemista találkozik az elöadásokon, ha ugyanarra a szakra járnak. Próbáltam már a helyi online-lapban hirdetés feladni, jelentkezett egyetlen marburgi nö. A családban csak németül beszélnek, a gyermekek nem akranak (!) magyarul tanulni...

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-23 22:41   
Ertem, neked csak helyben kell egy osszkonfortos megoldas. Ebben biztos nem tudok segiteni. Tovabbi sok sikert!

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-23 20:43   
Kösz, a frankfurti csak az egyházon keresztül müködik, havonta egyszer van Gießenben is magyar nyelvü istentisztelet, de oda csak az idösebbik generáció jár el, s ez nem az, amit keresek. Mainz pedig nincs a szomszédban, hidd el. Utazgatni nem nagyon tudok,
1. nincs autóm és nem is szándékozomvenni egyelöre;
2. kisgyerekkel az ember eléggé idöhöz van kötve. a nyári vakációban csak Kölnben jártunk, a barátomnál, s meglátogattuk a szüleit, mindezt egy hétvégére lebontva. Kinga nem aludt az idegen helyen, fáradt volt, végig üvöltötte az egész látogatási idöt, pedig ilyesmi nem szokása. Most képzeld el, mi lenne, ha még vadidegen emberek társaságában is lenne. Így hát várnom kell. Majd lesz valami.
Mindenképpen ismétlem: az egyházon kívül müködö magyar társulás érdekelne, templom csak múzeumként érdekel, ha gótikus.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-23 19:47   
Akkor nem is kell messzire menned, mert Frankfurtban es Mainzban is van mukodo magyar kozosseg, csak fel kell venni veluk a kapcsolatot. Lehet hogy meg tobb helyen is van a kozelben, en csak ezt a kettot ismerem. Munkara fel!

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-23 16:53   
2005-10-22 22:02, bobo.2003:

-

Kösz a jókívánságot, bár optimizmusom egyre inkább lanyhadóban van.
Különben Gießenben lakom, az adataimba is beleírtam.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 22:02   
En sok sikert kivanok neked, hogy ne csak keresgelj, hanem talalj is valamit. Azt meg elarulnad hogy hol laksz?

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 13:47   
Rendes német nem lesz belölük, de rendes enber, az biztos. Kapcsolatokat keresgélek már, másképp nem kerültem volna ide a fórumba. Bár egyelöre nem igazán úgy néz ki, hogy a környékünkröl is lennének itt, mindenesetre megérí körülnézni. Jó lenne erdélyieket találni, mert a nagyfiamnak leginkább azzal van meggyülve a baja, hogy nem érti, mi is ö. A múltkor az iskolából egy igazolásra volt szükségem (tartózkodási enegdély hosszabbítása miatt), s jó, hogy átolvastam a benyújtás elött. Ugyanis az állt az okiratban, hogy a fiam magyar állampolgár. Megkérdezték a gyermekeket, ki micsoda, s ö megmondta, hogy magyar. Erre beírták a nyilvántartásba magyar állampolgárnak. Kijavítattam, de sokáig kellett magyaráznom, hogy is lehet valaki egyszerre németországban élö romániai magyar.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-22 12:42   
Ha valaki minden nap egy pohar tejet akar inni reggelire, nem vesz mindjart egy tehenet
Epp itt a MON-on a Nemetorszag rovatban sok varosbol vannak jelen. Lehet batran keresgelni, elobb-utobb csak talalsz valami megfelelot. Masreszt ha a gyerekednek tenyleg magyar kulturalis identitast akarsz adni, akkor aldozatot kell hozni erte, es foleg neked kell megkeresni a modjat az egyeni helyzet figyelembevetelevel.De hangsulyoznom kell, hogyha rendes nemetet nevelsz a gyerekedbol,akkor sem lesz a vilagnak vege
Ez megy automatikusan, nemetben semmilyen aldozatot nem kell hozni erte.

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-21 23:50   
El nem keseredem, ahogy eddig sikerült, megy továbbra is. 600 km-t azért mégsem autózom, s a cserkészet nem igazán az,amit keresnék. A fiam az iskolában is etikát tanul, mert annyira nem vagyunk hívök, hogy a pápaválasztás után az egyházból is kiléptünk. De ez nem tartozik ebbe a fejezetbe, s Hunor mindjárt átdobja az irományomat másfelé.
Tehát: tudom, hogy a környéken élnek magyarok, jobban mondva fél magyar-fél német házaspárok, a gyermekeik azonban nem tudnak magyarul. Egyéltalán. Vagy pedig csak magyarul beszélnek, s németül nem tudnak.
Már gondoltam arra is, hogy leköltözzem Dél-Németországba, mondjuk Baden-Württenbergbe, ahol több a magyar egy csokorban, s több a gyerek is. Ahhoz azonban az elkezdett továbbképzést bekell fejeznem, állást kell találnom, lakást, iskolát, óvodát stb... Nem olyan egyszerü az, ahogy valaki kitalálta.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-21 18:50   
No azert nem kell mindjart elkeseredni. Amit felvetettel azt rem egyszeruen meg lehet oldani. Keressel aktiv magyar kozosseget a kornyekeden. Ezt nem ugy ertettem, hogy ha a szomszed utcaban nincsen ilyen magyar kozosseg, akkor nincs mit tenni. Sokkal inkabb aldozatot kell hoznod azert, hogy talaljatok egy megfelelot. En peldaul eveken keresztul havonta egyszer 600 km autoztam hogy a gyerekek magyar cserkeszcsapatba jarhassanak.A gyerekeim 4-5 nyelvuek minimum, de szerintem sikerult belejuk plantalni a magyar kulturalis identitast. Ami azert lenyegesen tobbet jelent,mint a cserkeszet.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-21 18:41   
2005-10-21 18:31, Híúz:
-

Hm, en csak a topik cimet neztem. Az alabbi topikok foglalkoznak meg a temaval ebben a temakorben:

Olyan anyukak tapasztalata akik kulfoldon elnek
Gyermekek - környezet
Hogyan tanítsuk magyarul írni/ olvasni gyerekeinket?
Beszéljünk magyarul?!

Ezek kozul a legaktivabb a Beszeljunk magyarul?! cimu topik. Van meg tovabbi ket tema gyerekek es tanitas/ kornyezet kapcsan. Javaslom, valassz, es akkor nyugodtan tedd at a Neked szimpatikus topikba.
(Csak azert koltoztettem, mert ujabb topik inditasa a meglevok mellett nem indokolt.)

Udv,

Hunor

Híúz  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-21 18:31   
Kedves Hunor,
átnéztem ezt az oldalt, nem igazán gondolom, hogy ide találna, amit írtam. Legalábbis nem hiszem, hogy üzenetemmel elérnék valakit, akit a téma valóban érdekel. Szerintem ez valamivel több, mit pótmamát vagy ovit találni Manchesterben. Nem gondolod? Valószínüleg nem. Sajnálom.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-21 17:26   
HIUZ UZENETE:

Gondolom, ez sokak számára ismerös. Környezetemben két - nem követendö - utat látok: az anya maga sem tud jól németül, így a gyermek csak magyarul beszél; vagy a kicsit csak németül tanítják, mert az anyja/apja nem tud magyarul. Két gyermekem - 11 és 2 éves - kétnyelvü, bár nagyfiam szivesebben beszélne németül - ha hagynám. Legnagyobb baj, hogy nem ismerünk egykorú gyermekekkel "megáldott" családokat, ahol a gyermekek egymás között a mygar nyelvet használhatnák. Merthogy ha én mondok valamit, azt érti, de mást hallva már nagyon kell koncentrálnia, hogy mindent megérthessen.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-15 21:55   
2005-05-14 12:51, Tami:
-
Tami, a választ a "Gyermekek - környezet" rovatba írtam.

Tami  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-14 12:51   
Perec!

Mate fiam meg nem jar oviba, csak dadushoz kb. 2 honapja. Ott nincs is semmi gond, jol erzi magat - tegnap pedig leteszteltem. Angolul beszeltem hozza es nagy banatomra mindenre reagalt, bar nem szoban. Azert "banatomra", mert mi itthon egyaltalan nem beszelunk vele angolul es furcsa volt, hogy nem en tanitottam meg ra. Az volt a benyomasom, hogy 2 nap es siman angolul kommunikalna velunk is. A magyart meg ugy kell huzni belole harapofogoval. Hiaba no, dagad a keblem minden elsajatitott uj keszseg utan,mert ugye "en tanitottam meg"... Es egyszercsak "magatol" kepes volna angolul beszelni.

Keves szomszedunk van (egy ujonnan epitett utcan lakunk Glazeburyban), bar a kornyeken sok a gyerek.Az anyukak kedvesek, de nem ertik, hogy en miert vagyok meg mindig otthon Matyival es ezt az allamunk tamogatja is... Gondolom nem szimpi nekik az sem, hogy az utcan is magyarul szolok a fiamhoz es soxor a mums-tots klubban is, ha valami komolyabb konfliktust akarok elkerulni. Eleg csodabogarnak szamitok ezert... vagy inkabb Szlovakiaban is tapasztaltam hasonlokat, de ott nem gond magyarazkodnom, viszont angolbol meg nem vagyok nyelvileg olyan szinten. Es ugy erzem meg ugyse ertenek, mert szinte semmi mas nyelvet nem beszelnek.

Ti merre vagytok? Van gyerkoc is?
Tami

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-14 12:16   
2005-05-14 11:14, Tami:
-
Szia Tami, persze, hogy olvasgatunk ha van új üzenet.

Én ugyan nem Manchesterben lakom, de nem is olyan messze onnan. Az az általános tapasztalatom, hogy a gyerekbarátságok nagyrészt attól függnek, hova viszed el a gyereket (toddler group, playgroup, nursery), és miyen környéken, milyen szomszédságban laksz. Sok-e a kisgyerekes család, otthon maradnak-e az anyukák a kisgyerekkel.

A szigetországbeli szülők is megnyílnak, de idő kell hozzá. Persze az is előfeltétel, hogy jól kijöjjetek egymással.

Üdvözlettel,
Perec

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-14 12:12   
Kedves Tami,

meg par topik ebbol a temakorbol - erdemes belenezni (lapozgatni a topik neve alatti szamokra kattintva lehet):

Hogyan tanítsuk magyarul írni/ olvasni gyerekeinket?
Beszéljünk magyarul?!

Es meg par kapcsolo tema van.

Hunor

Tami  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-14 11:14   
Haliho!

Olvasgat errefele meg valaki?
Engem erdekelne minden tapasztalat ovikkal, sulikkal, dadakkal kapcs. Termeszetesen kulfodon. Persze Manchester kornyeke a legerdekesebb a szamomra, de tenyleg minden erdekel. Es a gyerekbaratsagok?
Nekem az a tapasztalatom, hogy a gyerekekkel nincs is gond (az en fiam korosztalyaval - 22 hos), inkabb a szuleik nem igazan nyitottak. De lehet,hogy ez csak az angol (szigeti) nep "adottsaga" ?

Tami

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-25 12:45   
DREAMS UZENETE:

Bocs

Nem azok lehetnek befektetők, akik tanítanak, hanem azok a diákok, akik a magyar iskolában magyar szót és történelmet, bármi mást tanulnak és felnőve úgy gondolják, van közük ehhez az országhoz

Elírtam. Elnézést

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-25 12:41   
DREAMS UZENETE:

Sziasztok!

Az elmúlt három évben többször is ellátogattam ide, és három éve (akkor még más néven) kaptam is jó szót, biztatást tőletek, ami akkor nekem sokat segített, és amit ezúton is köszönök mindenkinek.

Miről szeretnék most beszélni nektek?

Magyarországon a pedagógusoknak, ezt talán tudjátok is, képzéseken kell résztvenniük, hogy a pályán maradhassanak.
Én egy olyan képzés egyik az OM által kiválasztott trénere vagyok, ami a pedagógusok kiégésének megelőzésében, módszereik tökéletesítésében, pedagógus munkájuk szemléletének átalakításában segít.
Így az oktatás színvonalát javítja jelentősen.

A képzés neve "Mentálhigiénés Alapképzés Pedagógusoknak" - röviden MAP.
Az Oktatási Minisztérium évente több pedagógus számára is ingyenesen teszi elérhetővé. Most hétvégén 144 pedagógus vett részt térítésmentes képzésben Zánkán!

Szeretnénk ezt a képzést, más országokban élő magyarok számára is hozzáférhetővé tenni, tehát a magyar iskolák tanáraihoz elvinni.
Kárpátalján és Erdélyben már volt egy-egy képzés, de sajnos pénzügyi források nincsenek, a dolog elakadt.

Én most azt szervezem, hogy a tréning az Észak-amerikai magyar iskolákba is eljusson. Jelesül és elsőként, Kanadába.
Egyelőre saját pénzből vagyok misszionárius, de az én forrásaim is végesek.
Szerintem ennek hosszú távon mindenki számára haszna van, hiszen akiket a magyar iskolákban kint tanítanak, ők akár a jövő befektetői lehetnek itthon! Ráadásul a kanadai tréningsorozat talán(?) hír a médiának is, és közvetve segítheti az erdélyi és a Kápátalján megvalósuló képzések anyagi hátterének megteremtését.

Ötleteket várnék tőletek!
Szerintetetek milyen körben keressek ehhez szponzorokat?
Minden gondolatot és támogatást szívesen veszek.
A trénerek ingyen mennének (a világban bárhová!) de a költségek jelentősek sajnos.

Köszönöm, hogy meghallgattatok.

Szép napot mindenkinek

stromfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-05 19:16   
2005-04-05 10:57, poesje:
-
2005-04-04 23:39, stromfi:
Ami a baty szavunkat illeti, gondolom ez az a bizonyos kivetel, ami erositi a fenti szabalyt.

Ez a szó nem kivétel, az alapszó nem báty, hanem bátya, mint apa, anya, macska ezekböl apám, anyám, macskám.... és bátyám lesz.

-

Latod, ezt nem is tudtam! Koszi az infot! Ez a regi, eredeti alapszo, ugye, ami a koztudatban kezd elfejtodni? Legabb is, ami az en tudatomat illeti Sot, az enyemben soha meg se fordult.

Ami a kenyer - tanyer szavakat illeti, a kotohangok kovetik a szabalyt. A kenyer "e" kotohangot kap, mert magashangrendu es maganhangzora vegzodik, mig a tanyer "o" kotohangot kap, mert vegyeshangrendu szo, s ezek a szavak altlaban (!) a toldalek melyhangrendu alakjat veszik fel.

stromfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-05 19:13   
2005-04-05 14:10, OMGI:
-
OK, de most egy darabig nem lesz alkalmam szamitogep kozelebe kerulni, arrol nem is beszelve, hogy a postaladamra is raferne egy kis tavaszi nagytakaritas, mert lassan mar nem fer bele semmi. Szoval, majd jelentkezem. Addig is ismetelten koszonom a segitsegedet.

Udvozlettel,
Stomfi

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-05 14:10   
Stromfi!

Akartam küldeni neked a profilon keresztül egy levelet, de valami csuda folytán nekem minden magánüzenetem Valeriánál készül landolni.

Ha küldesz nekem magánban egy E-mail címet, és ki tudsz bontani egy táblázatot, l-2 napon belül küldenék neked egy anyagot a magyar szÓtövekrôl. (csak le kell elôször fordítanom)

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-05 12:41   
2005-04-05 10:57, poesje:
-
Ami a baty szavunkat illeti, gondolom ez az a bizonyos kivetel, ami erositi a fenti szabalyt.

Ez a szó nem kivétel, az alapszó nem báty, hanem bátya, mint apa, anya, macska ezekböl apám, anyám, macskám.... és bátyám lesz.

Az anya, atya és bátya (névszók) szavaink csonka tövéhez; any+... aty+...báty+... kötôdnek a ragok ill. toldalékok.
Pl.:
csonka tô (any-) + j-vel kezdôdô birtokos személyrag (-ja, -juk, -jai, -jaik) és ilyenkor jön ugyan kiejtésben egy teljes hasonulás, de írában mégsem jelôljük.

Csak azért, hogy csemegézzünk egy kicsit.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-05 11:04   
és hogy még keverjem egy kicsit, nézzük meg ezt a két-két szót

ér-vér
erem-vérem (mert ugye az érem és a verem egészen mást jelent)
kenyér-tányér
kenyerem-tányérom
Ezek azok a dolgok, amitől egy külföldi megőrül, ha meg kell tanulnia

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-05 10:57   

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó