2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> A magyar nyelv tanulása és tanítása
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 )
 Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-25 10:02   
2004-11-25 08:40, aurora:
-
Köszönöm a kiigazítást, rosszul fejeztem ki magam, mondatszerkezetileg az alanyra gondoltam, amely adott esetben egy, éppen tisztázandó, hogy ki által birtokolt tárgy.

aurora  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-25 08:40   
2004-11-25 01:21, Pompéry Berlin:
-
2004-11-23 19:31, stromfi:
-
2. és 3b-nél a tárgyra kérdezünk. Itt világos, hogy kié, a kérdés inkább az, hogy a megjelölt dologról van-e szó.

Kíváncsi vagyok, hogy a nyelvészek igazolnak-e.

Pompéry Judit
-

Nem a tárgyra kérdezünk, hanem az alanyra.

stromfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-25 02:13   
Kedves Judit!

Koszonom valaszodat! Nagyon erdekesnek es meggyozonek talalom. Feltetlenul elteszem a nyelvtani kis okosomba.

Udvozlettel,

Stromfi

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-25 01:21   
2004-11-23 19:31, stromfi:
-
Előrebocsátom, nem vagyok nyelvész, csak a nyelvet használó és logikusan gondolkodó ember. Többször is elolvastam hangosan a három kérdést és bizonyos mondatszerkezeti logikát vélek felfedezni a különböző hangsúly/hanglejtés között. Szerintem a hang felemelése összefüggésben van azzal, hogy mire kérdezünk. Ennek megfelelően módosítanám a Te tézisedet, ugyanis a 3. kérdést lehet így is és úgy is hangsúlyozni. Az alábbiakban aláhúzom azt a szótagot/magánhangzót, amelyik felemelkedik/magas.

1. Ez az enyém?
2. Ez is az enyém?
3a. Ez a pohár az enyém?
3b. Ez a pohár az enyém?

1. és 3a-nál a birtokviszonyra kérdezünk, vagyis, hogy kié.
2. és 3b-nél a tárgyra kérdezünk. Itt világos, hogy kié, a kérdés inkább az, hogy a megjelölt dologról van-e szó.

Kíváncsi vagyok, hogy a nyelvészek igazolnak-e.

Pompéry Judit

stromfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-24 16:18   
"minden nyelvnek léteznek megfejthetetlen titkai"

Kedves Zsuzsa,

A fentiekkel en is egyetertek, de remeltem, hogy a kerdesem reven rabukkanhatok ujabb, altalam nem ismert szabalyokra. Azert meg remenykedem, hogy valaki meglep mindkettoket valami erdekes magyarazattal.

Stromfi

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-24 05:34   
Kedves Stromfi,
magam német-magyaros vagyok, a nyelvtanban és a hanghordozásban, illeszkedésben sok olyasmit találtam, ami szabályok révén nem magyarázható.
Mondd, te nem gondoltál még arra, hogy minden nyelvnek léteznek megfejthetetlen titkai? A nyelvépiités mégsem hiidépiités...

stromfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-23 19:31   
Sziasztok Magyarosok!

Mar mas magyar forumon is porbalkoztam, hogy az alabbi kerdesemre valaszt talaljak, de egyelore sikertelenul. Gonoltam, ezen az oldalon is megprobalkozom, hatha valaki visszair.

Itt van harom kerdo mondat:
1. Ez az enyem?
2. EZ is az enyem?
3. Ez a pohar az enyem?

Mindegyik igen-nem kerdes, s mindegyik tobb mint harom szotagbol all.
Egy kulfoldieknek irodott magyar nyelvkonyv szerint, az igennel es nemmel valaszolhato kerdeseknel a hanglejtes az utolso elotti szotagnal felemelkedik, s rogton utana, az utolso szotagnal, hirtelen leesik.(Pelda ra a masodik kerdo mondat a fenti listabol.)
Ugyanakkor a konyv azt is irja, hogy ha a kerdes kevesebb mint harom szotagbol all, mind az emelkedes es az eses az utolso szotagon tortenik.
A fenti mondatok kozul azonban, sem az elso es sem a harmadik nem koveti a szabalyt. Mindketto tobb mint harom szotagbol all, s megis az utolso szotagon tortenik mind az emelkedes es az eses. Miert?

A segitseget elore is koszonom.

Ildi

Olimpia  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-12-10 15:21   
Én is találtam egy igazi kis csemegét az alábbi oldalon: http://www.textassist.com/indexhu.html
Nagyon aranyos...
Érdemes eljátszadozni vele.

Rényi Andrea  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-10-21 11:03   
Figyelmetekbe szeretnèm ajànlani ezt az èrdekes weboldalt: http://www.magyarora.com

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó