2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Magyar választójog gyakorlása külföldön
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 következő lap )
 bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 17:37   
Nohat, most olvasom, hogy elfelejtettem a neveto pofat a multkori irasom vegerol. Miattam egyebkent nem kell megsertodve elmenni. Igazabol en csak nemi onkritikat gyakoroltam az irasom vegen, ez vegleg nem lehet serto rad nezve. En ugy latom hogy kicsit elveszel a tartalmi es formai reszletekben, aprosagokban, de ettol fuggetlenul jol eldumaltunk. Viszont az hogy a valasztas jogabol a kulfoldon elo magyaroknak kozul csak az otthoni allando lakhellyel rendelkezok reszesulnek, ez nem tema, hanem alkotmanyos realitas. Most mennem kell a marcius 15.-i fogadasra , kellemes unnepet, erezzetek jol magatokat.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 10:29   
Kedves Frimi,

nehogy elmenj, hiszen Te kepviseled a MONon a Magyarorszagon elotol szarmazo, aktualis temakban megalapozott, tenyekkel alatamasztott velemenyt, szempontot - erre szerintem itt szukseg van.

Mas - ezen a nevetos arcocskan napok ota gondolkodom, a soha nem szamitott nevetesnek, hiszen az ez: A -t nyilvan nem mindenki hasznalja ugyanarra, de azert nagyon sokan hozzam hasonloan igen (kontextusokban latom) - kenyszervigyor, szajhuzas, stb., nem tudom pontosan megfogalmazni, de semmikeppen sem nevetes. Es azt is tudom, hogy Bobo is egyenes MONos, nyilvan ma ir.

Hunor

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 09:58   
2006-03-14 09:55, poe:
-
IGEN! Legyszi Frimi maradj itt, naaa!!!
en pont ezert szeretem a forumot, mert vitatkozunk, temakat boncolgatunk, elgondolkodunk bizonyos dolgokon, kell a nezet elteres, kulonben unalmas lenne!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 09:55   
Kedves Frimi

A megfutamodás nem a helyes megoldás. Mindenkinek joga van elmondani a véleményét. Én személy szerint sajnálom, hogy írásaid egy részét törölted. Nem kell, hogy mindig mindenki egyetértsen veled, velem, vele, beszélgethetünk anélkül is.

Őszintén szólva nem értem ezt a mimózalelkűséget itt a fórumon: ha valakinek ellentmondanak, az megsértődik és elmegy. Mire jó ez?
Szerintem egészen természetes, hogy másképp gondolkodik egy otthon élő, egy határon túli vagy egy évtizedek óta nyugaton élő magyar, hiszen az otthon élők sem gondolkodnak egyformán, lásd a választások előtti közhangulatot. Mások a tapasztalatok, mások az érzékeny pontok. Ez nem ok arra, hogy itthagyjunk csapot-papot.
Pláne, hogy amúgy is kevés a férfink
Szóval szerintem gondold meg a dolgot, és maradj köztünk.

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-14 09:37   
2006-03-13 19:13, bobo.2003:
-
Valami félreértés van, amit szándékosan okozol.

Elsőbb nevetős smiley-t tettél, amelynek személyes éle volt. A véleményemre vonatkozott. Erre kérdeztem rá - hogy pontosabb legyek: kierőszakoltam egy másik topicban - némi magyarázatot.

Most meg már nem is irónikus, hanem egyenesen gúnyos megjegyzéssel reagáltál.

Az "élet napos oldala"... meg a külföldön élő magyarok - közte a kettős állampolgárok - "sírása"... Úgy gondolom, hogy részedről a korrektséghez hozzá tartozott volna, értékeled azt, e jogotok - és a szuverén döntési jogotok mellett - kiálltam. Mert itthon vannak más vélemények is. Eléggé markánsak olykor-olykor...

Nagyon sajnálom, hogy számodra csak olyan apolitikus véleménynek van helye, amely teljesen egybevág a nézeteiddel. Sajnos ennek az elvárásnak nem tudok megfelelni.

Miután ez egyébként amúgy is a külföldön élő magyarok találkozóhelye, úgy látom egy itthoni állampolgárnak - eltérő véleménnyel - itt nincs helye.

Egy évig nem irtam semmit ide és most úgy látom, hogy kár volt "visszajönnöm".

Kértem is Hunort, hogy töröljön a tagok sorából.(Remélem, ez az írásom legalább addig fennmarad, amíg el tudod olvasni...)
Üdvözlettel
Frimi

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-13 19:13   
2006-03-10 15:17, frimi:
>>Nem értettem. Mármint az öröm okát...

Oromre nincs semmi ok, talan sok optimizmusra sincs. Ez egy szomoru fejezete a magyar politikai eletnek, de lassuk be nem is a legjelentosebb. Egyebkent csak azert nem valaszoltam, mert alabb irtad hogy mar befejezed ezt a (siros) temat.

A sirost ugy ertem, hogy ha mar valaki hutlenul elhagyta hazajat a Magyar Koztarsasagot, mint peldaul en is, letelepedett az elet naposabb oldalan, akkor mi a fenenek sipakol a kulfoldi magyarok valasztojoga miatt ?

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-10 15:17   
2006-03-10 10:48, bobo.2003:
-
2006-03-09 22:18, frimi:
>> mely szerint a választás első fordulójában való részvételre eddig .... külföldön élő magyar állampolgár vettette fel magát

Ejnye,ejnye! Nem hogy nekem nem, de meg a magyar alkotmanynak sem hiszel!

-

Nem értettem. Mármint az öröm okát...
Frimi

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-10 10:48   
2006-03-09 22:18, frimi:
>> mely szerint a választás első fordulójában való részvételre eddig .... külföldön élő magyar állampolgár vettette fel magát

Ejnye,ejnye! Nem hogy nekem nem, de meg a magyar alkotmanynak sem hiszel!

Minthogy en megtettem, hogy regisztraltattam magam, ezert ujra csak ugyanazt tudom mondani. Ezekrol a szemelyekrol a kitoltott adatlap nyoman csak maximum annyit tudhatnak, hogy a valasztas napjan kulfoldon kivannak szavazni es rendelkeznek magyar allando lakhellyel. Az ügyi a valasztasi irodaban a kulfoldi lakcimet nem is kerte kitolteni. Ez a valasztasi rendszer a magyar allando lakcimre van felepitve. El tudom kepzelni, hogy a kulfoldi tartozkodas helyet azert irtak be az adatlapra, ha postan kivanja a szavazasra jogosito papirt kezbesitetni valaki. A valasztasi adatok alapjan x szamu kulfoldon elo magyart elovezetni, meglehetosen legbolkapott es felrevezeto.

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-09 22:18   
Talán nem lesz érdektelen, ha megosztom az érdeklődőkkel valamelyik tv adás esti híradójában hallott információt, mely szerint a választás első fordulójában való részvételre eddig mintegy 4900, míg a második fordulóba mintegy 4200 külföldön élő magyar állampolgár vettette fel magát az illetékes jegyzőnél a választói névjegyzékbe.

A témát ezzel a magam részéről lezártam.
Mindenkinek - aki részt vehet az áprilisi választás(ok)on - eredményes részvételt kívánok!
Frimi

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-09 15:42   
2006-03-09 10:23, bobo.2003:
-
Fogalmaink eltérnek.

Számomra a politizálás egészen mást jelent.
Sokkal komplexebb dolgot, mint egy joghézag, egy kiskapu feltalálását. Azt az eljárást, amely megoldást jelent. Még akkor is, ha az egy nagyon fontos kérdésben csak provizórium.

Magam politizálás alatt eszmecserét értek hazánkról és a világról, eszmerendszerekről, világnézetről, társadalmi és gazdasági kérdésekről, felfogásokról. Ezek egyes aktuális elemeiről. Sok mindenről, amely mindennapi életünket érinti és befolyásolja. És amely enegem személy szerint érdekel. S ez persze korlátokat jelent. Nincs mindenről véleményem, de lehetőségeim keretén belül törekszem rá, hogy legyen.

"Ha úgy hozza a sors", a választójog is foglalkoztat, s ezen belül a külföldön élő magyarok választójogának gyakorlása is. És annak megoldása is. Felfogásom szerint - adott esetben - a politizálás e cél érdekében egyéni és társadalmi szinten folyó eszmecserét jelent, e cél érdekében kifejtett munkálkodást.

Azonban nincs szándékomban meggyőzni. Véleményedet tiszteletben tartom, de magam a "politizálás" szónak más, sokkal többrétű értelmet tulajdonítok.
Frimi

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-09 10:23   
2006-03-08 18:13, frimi:
>>Viszont azt nem értem, hogy ez a megoldás miért "politizálás"?

Nem a megoldas a politizalas, hanem az eljaras maga. Egy politikai kerdes megvitatasa szamomra a politizalas.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-09 10:19   
Nagyon jo beszamolo, erdemes elolvasni!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-09 00:27   
Ha valakit érdekel, hogyan zajlik Hollandiában egy helyhatósági választás itt olvashat róla

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-08 18:13   
2006-03-08 17:40, bobo.2003:
-
Egyetértünk, hogy ezt a megoldást nem a külföldön élő magyar állampolgároknak találták ki. És nem is méltányos.

Viszont azt nem értem, hogy ez a megoldás miért "politizálás"?

Nekem inkább egy joghézag felfedezését jelenti. Amit adott esetben lehet pozitívan is értékelni...

Ha nem utaztál volna haza, és valóban élsz is a szerzett lehetőséggel, akkor egy alkotmányos jogot gyakorolhattál volna. És -megítélésem szerint - ez egyfajta politikai irányzat melletti döntést jelenthetett volna.

A politizálás inkább az lett volna, hogy - másokkal együtt elvitatkozva - értékeled azt, hogy a te elképzeléseid szerint melyik politikai erő teremti meg számodra az elkövetkező négy év országvezetésének legjobb irányát. És az mellett voksolsz. És itt jön elő a voksoláshoz kapcsolódó felelősség.
Frimi

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-08 17:48   
2006-03-08 17:24, bobo.2003:
-
Azért - ha nem veszed rossznéven - megnéztem. Legalább azért, hogy pontos ismeretem legyen.

Nos, valóban, az Alkotmány 70. paragrafusának (1) bekezdése rögzíti.

Az Alkotmányt egyébként 1949. óta toldozzák-foldozzák, noha azóta több társadalmi formáció is "kiment a divatból" és az elmúlt 16 év egymástól lényegesen eltérő politikai felfogású, országgyűlési többséggel rendelkező pártjai/kormányai/ pedig eddig "nem értek rá" kezdeményezni, hogy új Alkotmányt alkossanak.

A külföldön élő magyar állampolgárok - amely nem zérus számú választópolgárt jelent - szavazati joga gyakorlásának és a hozzá kapcsolódó felelősség kérdésének megítélése tekintetében eltér a véleményünk s úgy tűnik, hogy azok nem is közelíthetők.
Ugyanis nekem személy szerint az a véleményem, hogy vannak olyan elvi kérdések, ahol nem az a meghatározó, hogy az hány lélekszámot érint.
Frimi

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-08 17:40   
Most hogy itt ezt a temat vitatjuk es pont otthon voltunk mult heten, elhataroztam hogy en is elmegyek szavazni. Nekem van magyar lakcimem, en elhetek alkotmanyos jogommal. Begyalogoltam a valasztasi irodaba, ahol nagyon serenyem inteztek a papirjaimat es mint a villam ment a kulfoldi szavazas.

Es ha mar ott voltam az irodaban, gondoltam miert ne politizaljak egy kicsit Benyomultam a jegyzohoz es megpedzettem neki a temat. Vegul abban maradtunk, hogy akinek nincs magyarorszagi lakcime az ugye hajlektalan. Ha hajlektalan, akkor a valasztasi korzetben van lehetoseg,hogy hajlektalankent bejelentkezzen es a valasztasi iroda kiallitja neki es a kezebe nyomja a szavazatra jogosito dokumentet . Es mehet valasztani a szamukra kijelolt korzetbe. Leellenoriztem a valasztasi irodaban is, tenyleg letezik ilyen korzet is.
De azert ez nem meltanyos es kielegito megoldas, foleg nem a kulfoldi magyarok szavazasanak biztositasara talaltak ki!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-08 17:24   
2006-03-06 18:03, frimi:

>>Azt hiszem nem az alkotmány zárja ki a szavazásból a magyarországi lakhellyel nem rendelkezőket, hanem alacsonyabb szintű jiogszabályok... (Nem tudom, majd megnézem.)

Ennek nem kell utannanezni. A magyar alkotmany zarja ki a szavazasbol a kulfoldon elo magyarokat, akik nem rendelkeznek magyar lakcimmel.

>>Elhiszem ugyanakkor, hogy a többség gátolt a szavazást illetően, de azért nem "egy meg nem született gyerek" az, akit illet aggodalmam.

En ugy latom, hogy a diszkriminacio megszuntetesere semmilyen politikai akarat nincs a parlament alkotmanyozo tobbsegeben. Ugye eloszor az alkotmanyt kene modositani, amire semmi jel nem mutat. A kulfoldi magyarok valasztojoga egy nagyon meg nem szuletett gyerek marad meg,ki tudja meddig.
A felelos vagy felelotlen szavazasi magatartasukert (szerintem) sajnos meg sokaig nem kell aggodnod..

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 18:03   
2006-03-06 17:22, bobo.2003:
-
2006-03-06 08:04, frimi:

"Csak arra akarok utalni,hogy fel sem merul egy kulfoldon elo magyar allampolgar eseteben, hogy feleloseggel vagy felelotlenul szavaz,mert a magyar alkotmany szerint nem szavazhat, csak ha van allando lakhelye magyarban."

Azt hiszem nem az alkotmány zárja ki a szavazásból a magyarországi lakhellyel nem rendelkezőket, hanem alacsonyabb szintű jiogszabályok... (Nem tudom, majd megnézem.)

Elhiszem ugyanakkor, hogy a többség gátolt a szavazást illetően, de azért nem "egy meg nem született gyerek" az, akit illet aggodalmam.

Erre - ha jól olvastam - e topicban is van példa. És van példa saját családom körében is.

Egyébként azonban - elviekben - akár csak egyetlenegy embert is érinti felvetésem, akkor sem indokolatlan. A joghoz kötelesség is járul és aki él a jogával annak ahhoz fűződő kötelességet is fel kell vállania. Hogy legjobb ismerete alapján határozzon. Mert annak tudatában kell lennie, hogy esetleg olyasmiről dönt, amelynek következményeiben nem is érintett...
Frimi

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 17:22   
2006-03-06 08:04, frimi:
>>nem értek egyet azzal, hogy a külföldön élő magyar állampolgárok szavazati joga a jelenlegi jogszabályok szerint magyarországi lakóhelyhez legyen kötve.

Ez onmagaban egy rokonszenves allaspont, de nagyon nem valtoztat semmin. Csak arra akarok utalni,hogy fel sem merul egy kulfoldon elo magyar allampolgar eseteben, hogy feleloseggel vagy felelotlenul szavaz,mert a magyar alkotmany szerint nem szavazhat, csak ha van allando lakhelye magyarban. Te egy meg sem szuletett gyerek rovidlatasa miatt aggodsz. Amugy a tartalommal en is maximalisan egyetertek, csak aktualitasa nincs!

MoMa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 09:06   
2006-03-04 15:33, frimi:
-
2006-03-04 13:45, MoMa:

Köszönöm...

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-06 08:04   
2006-03-05 22:30, bobo.2003:
-
2006-02-27 15:52, frimi:
>>>Magam azt tartom fontosnak, hogy minden magyar állampolgár - és közöttük a külföldön élő állampolgárok is - éljenek szavazati jogukkal, de döntésükben elsősorban ne az érzelmeik, hanem az értelmük játsza a főszerepet.<<<

"Ez a tevhit, hogy a kulfoldon elo magyaroknak van szavazati joguk, ugy latszik makacsul tartja magat. Hidd el nekem kedves frimi, hogy a kulfoldon elo magyar allampolgarnak a roghozkotottseg miatt nincs szavazati joga. Ez alol kivetelt kepeznek azok, akiknek van magyarorszagi bejelentett lakcime."

Az a baj, hogy sajnálatos módon - tévedésből - kitöröltem korábbi írásom, amelyben leírtam, hogy nem értek egyet azzal, hogy a külföldön élő magyar állampolgárok szavazati joga a jelenlegi jogszabályok szerint magyarországi lakóhelyhez legyen kötve.

Úgy tűnik, hogy neked nem volt alkalmad ezt elolvasni. Ez egyértelműen az én hibám.

Másfelől azonban - ha ettől el is tekintünk - akkor sem volt minden értelem nélküli szvsz írásom, hiszen abban arra igyekeztemn felhívni a figyelmet, hogy aki szavaz, az felelősen tegye. Aktuális magyarországi ismeretek alapján.

Mert nem csak az alkotmányos alapjog gyakorlásáról van szó, hanem arról a felelősségről is, ami e joghoz kapcsolódik. Pontosabban arról, hogy a voks az itthonélőkről dönt, akik viselik annak következményeit. Ezért nem mindegy, hogy valaki érzelmek, a hazai viszonyok hiányos ismeretei alapján voksol, vagy értelemmel, a hazai viszonyok ismeretében. Mert egy országot csak értelemmel lehet kormányozni.

Az egyébként közömbös számomra, hogy ki kire-mire szavaz. Az szíve joga.

És erről is szólt kitörölt írásom.
Frimi

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-05 22:30   
>>>Magam azt tartom fontosnak, hogy minden magyar állampolgár - és közöttük a külföldön élő állampolgárok is - éljenek szavazati jogukkal, de döntésükben elsősorban ne az érzelmeik, hanem az értelmük játsza a főszerepet.

Ez a tevhit, hogy a kulfoldon elo magyaroknak van szavazati joguk, ugy latszik makacsul tartja magat. Hidd el nekem kedves frimi, hogy a kulfoldon elo magyar allampolgarnak a roghozkotottseg miatt nincs szavazati joga. Ez alol kivetelt kepeznek azok, akiknek van magyarorszagi bejelentett lakcime.

A kulfoldi szavazas lehetosege is csak a valasztas napjan kulfoldon tartozkodo magyarorszagi polgar joga.

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-04 15:33   
2006-03-04 13:45, MoMa:

Kedves Monika!

Sajnos csalódást kell okoznom... A helyzet az, hogy "röptében" szoktam fogalmazni s ezért a kitörölt írásom így elveszett...

Egyébként örülök, hogy figyelemreméltónak találtad azt, amit írtam. A helyzet az, hogy én így látom a világot, vagy legalábbis azt a töredékét, amiről gondolataimat "elmondtam".

Igaz, hogy egy fórumot a vitáknak találták ki és mindig szívesen is vitázom, szweretem megismerni mások nézeteit is, hiszen az az én gondolatvilágomat is formálja.

Ugyanakkor nagy szónak tartom, ha az ember olyanokkal találkozhat, akikkel egyetérthet... Mert mint egy réges régi vicc poénja mondta valahogyan, ha két magyar találkozik, az már vita...

Ha lesz mondanivalóm - s ha azt el is mondhatom - akkor ismét "találkozunk".
Addig is üdv innen Pestről!
Frimi

MoMa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-04 13:45   
2006-03-02 20:23, frimi:
-
2006-03-01 17:43, frimi:
-
"MoManak válaszolva, de nem csak neki szánva...

Kedves Melinda!"

Bocsánat a téves megszólításért, amire felhívták a figyelmem!

Természetesen:

Kedves MoNa!
Frimi
-
Na, megint sikerült kitörölnöm az írásomat.
Sebaj, mert akit érdekelt, az eddig el is olvashatta...
Frimi

-
Kedves Frimi,
Engem nagyon érdekelne az írásod, és be-be nézegettem a MON-ra, mert nagyon tetszett amit írtál, s bár egy fórumon nem az a legérdekesebb, amikor az emberek egyetértenek, hanem amikor nem, azért mégis szívesen elolvastam volta, azt a kitörölt beírást. Ha van kedved, elküldheted Priviben is.

A Melinda versét pedig nagyon szépnek találtam. Ezért írtam be... De személyesen sajnos még nem ismerjük egymást...

Én MoMa vagyok a Monika Masalából, ami a monogramom...
Várom a kitörölt válaszod.

Monika

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-02 20:23   
-

Kedves Melinda!"

Bocsánat a téves megszólításért, amire felhívták a figyelmem!

Természetesen:

Kedves MoNa!
Frimi
-
Na, megint sikerült kitörölnöm az írásomat.
Sebaj, mert akit érdekelt, az eddig el is olvashatta...
Frimi

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-01 19:42   
Nem teljes bedobással, de itt vagyok.
Megígértem, hogy amikor választ kapok a szavazást illetöen jelentkezem, beszámolok.

Második nekifutásra, a szükséges nyomtatványt kitöltve ajánlottan feladtam a budapesti kerületi jegyzô címére (a neten minden megtalálható!!). A válasz már meg is érkezett, felvettek a szükséges névjegyzékbe, s erröl hivatalosan értesítettek.

Nem olyan ördöngôs a dolog, de érdemes pontosan eleget tenni a szabályoknak.

Korábban Hunor közbejöttéel pontosan megírtam a teendôket, de siessetek, mert kiszaladtok a határidôbôl.

Egyébként:

friminek köszönöm a nagyon is korrekt véleményét és okfejtését. Egyetértek.

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-01 19:22   
-
Igazad van, igy fogok tenni.
Nalam a valasztas azert is fontos, mert lehet, hogy en mar nem elek otthon, de a szüleim, szeretteim, barataim otthon vannak es szeretnem, ha nekik egy kicsivel jobb lenne.

frimi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-01 17:43   

Kedves Melinda!"

Bocsánat a téves megszólításért, amire felhívtás a figyelmem!

(A lónak négy lába van, mégis nyerít...)

Természetesen:

Kedves MoNa!
Frimi

MoMa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-01 09:49   

-
Kedves Frimi,
érdeklődve olvastam soraid, és abból mintha az tűnne ki, hogy te Magyarországról írsz.

No ebből a szemszögből nézve, nagyon nagy örömömre szolgál, hogy vannak otthon magyar állampolgárok, akik elismerik a külföldön élő magyar állampolgárok jogainak gyakorlásának vagy éppen gyakorolhatóságának fontosságát.

Viszont meglátásod, mármint, hogy a külföldre került magyarok külföldre kerülésében erősek a politikai indíttatások, igaz lehetett 1990-ig. Azóta ám eltelt már 16 év. Az emberek különböző indokkal, vagy élve (ma már állampolgári és igenis legális) az élet adta lehetőségeivel gyakran anyagi és nem politikai indokkal választ lakhelyül egy idegen országot, gyakran azt az álmot dédelgetve, hogy amint "összeszedi" magát egy kicsit esetleg (?!?!?) akár vissza is költözik. Én ilyen fiataloknak egész hadát ismerem itt olaszhonban... Akik igenis figyelemmel kísérik a magyar közéletet. Ha más nem először csak a nosztalgia zászlaja alatt, aztán talán már "hovatartozási igénnyel". Hiszen pont éppen mi, a mondjuk úgy "új emigráns nemzedék", akik 1990 után kerültünk el, új lakhelyünkre költözvén, éppen csak letelepedési és munkalehetőséggel élünk külföldön. Nem szólhatunk bele a befogadó ország vagy akár a helyi önkormányzatok bel és külpolitikájába. ( Bár az utóbbi években már e téren is történt javulás, hiszen amióta Magyarország EU állam, legalább az EU szavazásain van szavazati jogunk... )
Szóval, az én személyes meglátásom szerint a külföldön élő magyar igenis amint ideje és lehetősége van rá keresi a magyar szót, magyar újságokat, magyar tv-t, magyar internetet, és még az otthoni gépére is magyarul tölti fel a különböző operáziós rendszereket... Ma már igazán elavult az a látás, hogy aki külföldön él már el is szakadt... Legalábbis az EU-ban élőkkel szerintem így van.

Ennek a kapcsolatkeresésnek megvan a maga stádiuma. Ez kb. akkor következik be, amikor az ember úgymond sikerül beilleszkednie a befogadott ország társadalmi életébe, de valami még sem stimmel... Valami miatt még sem illik teljesen oda. Ekkor az individuális személy, elkezd keresgélni; szóval akkor hova is tartozom. Ide nem, mert nem szavazhatok, tehát nem szólhatok bele semmibe sem, oda nem mert ott sem szavazhatok már, tehát ott sem szólhatok bele semmibe sem... ?!?!

Ez az egyenes út affelé, hogy az ember ne tartsa meg külföldön magyar állampolgárságát és ez gyorsítja a magyarok "beolvasását" külföldön...

Ja, mellesleg ez más EU országokban nem így van. De ezt már írtuk lentebb.

Na akkor hova is tartozik egy magyar, amikor már nincs Magyarországon bejelentett lakcíme?

S hogy ezt nem csak én érzem így, itt a tanúlság, már vers is született róla. Az irodalom már szájára vette e problémát. A politika és a magyar jogalkotás mire vár?

HONTALAN

Mikor valaki mondja:
«Szerencsés vagy,
két hazád van!» -
nem is tudja,
mennyire bánt
ezen megállapítása...

Két haza!
Bár ezt mondhatnám!
De nem így van -
s gyötör a hontalanság.

Igaz, kettős az én jogállapotom:
magyar s olasz állampolgár vagyok...
De Magyarország már csak
külföldinek tart engemet,
s itt ezen a félszigeten
még nem vagyok olasz egyed.

Két haza!...
De groteszk egy helyzet!
Valójában nem vagyok
más csak gyökértelen ember:
Nem tartozom már
a magyarok földjéhez, -
s új hazámban
Itáliában
nem eresztettem gyökeret...

___________Melinda Tamás-Tarr ___________

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-28 18:08   
Na szóval én ma körbetelefonáltam a fél Budapestet szavazás ügyben, és azt a legújabb információt kaptam, hogy nem a jegyzönek kell írni, mert az igy túl bonyolult lenne az önkormányzatoknak, illetve polgármesteri Hivataloknak, hanem csak úgy egyszerüen az XY polgármasteri hivatalnak, és azon belül a Választási Irodának kell címezni.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó