2018. április 21. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> ÉLET EUrópában >> Árak, költségek, szolgáltatások EUrópában és a nagyvilágban
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 következő lap )
 Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-28 16:05   
2005-07-28 12:57, bobe:
-
A ti àrcsökkentésetekre màr itt is hatalmas feszültséggel vàr mindenki! Az elsö Aldi és Liedl màr kinyitott, nagyon szorakoztam azokon az ujsàgcikkeken, ahol az elsö benyomàsokat közölték és a két olcsoüzlet összehasonlitàsàt. Hàt azt hiszem egy kisebb sokkélmény a sväjciaknak ez a piacbövülés (semmikép sem piacbüvölés!)

shannara  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-28 15:34   
Kedves Györgyi, Bobe es Ibolya,

szeretnek en is röviden hozzaszolni a temahoz....15 ev elek becsben, 13 eves korom ota. talan eppen ezert (itt jartam gimibe, egyetemre stb...) mar nagyon regota nem kezel senki "bevandorlokent" semmilyen ertelemeben. lehet ez azzal is összefügg, hogy itt ausztriaban a magyarokat szeretik, legalabbis a mas "nem osztrak" nemzeteísegüekhez kepest. mivel akcentus nelkül beszelem ezt a borzaszto "osztrak" nemetet, itt is csak a vezeteknevemböl derül ki sokaknak hogy nem vagyok osztrak. de meg akkor sem valtozik meg semmiben a viselkedesük. azonban be kell valljam, hogy ennek ellenere en magyarnak erzem magam, magyarorszag az otthonom. ezert is döntöttem ugy, hogy most egy idöre haza költözöm. valoszinüleg nem vegleg, de most szeretnek egy-ket evet pesten lenni.
annak ellenere hogy a ket orszag szomszedos, es van közös multunk, azert az emeberek es a gondolkodasuk is különbözik sokban. megse ereztettek velem soha hogy kivülallo lennek.
üdv
anita

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-28 12:57   
Offolunk a javabol. Majd lesz mit takritson utanunk .
Gyorsan nehany szot az arakrol is.
Kepzeljetek olcsobb lett nalunk az ennivalo igaz csak 4-5 %-kal de olcsobb. Hála ezert az euböl ide terjeszkedett vallalatoknak . Igy most mar van konkurrencia es mi vasarlok örvendunk a leginkabb . Hurra!!!!

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-28 07:55   
P.S. ha elnézem milyen off-olàs folyik itt, hunor elnézését kérem, de ö most ugyis nyaral....

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-28 07:53   
2005-07-27 17:59, ibolyai:
beolvadni tokeletesen megsem tudok. Kulsoleg talan igen de a szivemben nem igazan.

Làtod, ez a mi "müvészetünk". A létfenntartàsért alkalmazkodunk, de hüségesek maradunk önmagunkhoz, a gyökereinkhez.Ennél többet nem lehet tenni!
Ebben a MON közösségben, pedig azt àpoljuk, ami az elhagyott hazàban màr nincs, (mert tovàbb ment egy lépéssel): azt a nyelvet, ami nekünk mindent jelent.

ibolyai  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-27 17:59   
Györgyi, Bobe,

Hat igen - akarhogy is berzenkedek a bevandorlo cimtol, beolvadni tokeletesen megsem tudok. Kulsoleg talan igen de a szivemben nem igazan.

Ahogy Bobe irja, esetleg az unokak majd valamikor, ok talan amerikaiva valnak (unoka meg nincs). A fiam 10 evesen kerult ide, akkcentusa nincs, kivulrol nezve senki nem gyanitana hogy nem amerikai, de bizony a gondolkodas modja mas.

A MON-t en is nagyon szeretem, nagyon jol esik olvasgatni es olykor "elbeszelgetni" a szamitogepen keresztul.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-26 20:15   
2005-07-26 17:49, ibolyai:
Kedves Ibolya, elolvastam a honvàgy gondolataidat, csak azt mondom, ez a sorsunk, ezt vàlasztottuk, a gyökereink maradnak otthon és fàjnak, a törzs és a lomb itt alakult szép terebélyessé , amit büszkén nézünk, de amiböl az otthoniak vagy nem tudnak, vagy nem akarnak làtni semmit. Mi meg àlmainkban összehozzuk a gyökereket a törzzsel, lombbal, talàn ilyenkor boldogok is vagyunk.A MON-on meg kompenzàlunk, ahogy lehet....

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-26 20:02   
En azt hittem mar ott elsz vagy 30-40 eve 15 ev az nem sok akkor meg te is gyerekcipöben jarsz ott

ibolyai  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-26 17:49   
Kedves Bobe es Gyorgyi: hat igen, ebben en is jartas vagyok - en sem vagyok teljesen az en elememben az AEA-ban. Noha mar nem is tartozok a friss bevandorlok korebe, megsem olvadok be tokeletesen az itteni tarsasagba (szerencsere)

Par napja errol igy morfondiroztam: http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=382&forum=71&84

Udv., Ibolya

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-26 14:08   
Erre Györgyi pontosan erre . Idöben sajnos nem lehet behatarolni. Bevandorlokent jöttem ide es ugy is fogok meghalni, a gyermekeim is akik 15 es 17 evesen kezdtek itt uj eletet. A kis unokam talan mar sved lesz de csak a nevelteteseben hiszen magyar a lelkem magyarul beszel es a neve is az. A bevandorloi statust nem lehet levenni , nem lehet kinöni belöle. En itt itthon vagyok köszön a kasszasnö, ismernek, az utcan sokan ramköszönnek de mint Györgyi is ramutatott apro jelekböl veszem eszre hogy igenis kivulallo vagyok. Nem zavar nem bant hiszen a volt hazamban is kisebbsegkent eltem ismerem az erzest. Neha ugy erzem magam mint a nezöközönseg egy szinhazban ott vagyunk latunk hallunk mindent, de nem veszunk reszt az elöadasban .

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-26 12:44   
2005-07-25 13:40, ibolyai:
Kedves ibolyai,
nem böbe helyett vàlaszolok, csak az én nevemben. Ugy érzem, az ember bevàndorloként érkezik, és idegenként hal meg, akàrmilyen jol is illeszkedett be.37 éve vagyok Svàjcban, remekül beilleszkedtem, szeretnek, becsülnek, jolérzem magam, de idegen vagyok. Egy értékes, sokszor érthetetlen idegen, a nevemet nem tudjàk kimondani, és ha egy közösségben hozzàszolok a vitàhoz, azon csodàlkozni szoktak, jééé erre itt senki sem gondolt. Ilyenkor lehajtom a fejem, és tudom miért nem. Vagy ha iskolai pàlyafutaàsukat mesélik, hallgatok, ismeretlen terület ugyszintén. A dialektusaikban màr többet tudok, mint ök, mégis ha két ember egy falubol beszélget, ki vagyok zàrva....
Azt hiszem erre az idegenségre gondolt böbe és nem a bevàndorloi stàtuszra.

ibolyai  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-25 13:40   
2005-07-19 18:23, ibolyai:

-

Kedves bobe:

En ma mar nem szamitom magam bevandorlonak mert sikeresen beilleszkedtem az itteni tarsadalomba.

En a bevandorlok alatt a relativ ujonnan jott kulfoldieket ertem es ertettem - azokat a szemelyeket akiket diszkriminacio sujt bevandorloi statusukbol adodoan.

A bevandorloi periodusat az eletemnek hala legyen a sorsnak, tuleltem es tulleptem. Engem a bevandorlokat sujto diszkriminacio mar nem erint. A kulfoldi szarmazasom sikeresen atminosult es ma mar erenyemul szolgal nem hatranyul.

Veled ez nem ugyanigy tortent? Te meg mindig bevandorlonak erzed magad? Hany eve elsz kulfoldon es hol?

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-19 23:06   
2005-07-19 18:23, ibolyai:
"En is bevandorlo voltam valamikor, "

Miert most nem vagy az? Hogyan sikerult ez neked?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-19 18:37   
Ibolya

Nem a bevándorló kínaiakról szólt az általad nehezményezett mondat, hanem a Kínában robotoló kínaiakról, az ö életkörülményeikre nekünk kevés ráhatásunk van. Sajnálni lehet ugyan öket, de attól nem lesz jobb soruk.

ibolyai  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-07-19 18:23   
"A kínai munkásból - ahogy írod - ott áll a küszöbön a következő. Saját elhatásrozásból".

Ez egy kisse durvan hangzik - hiszen minden kinai munkasnak sajat egyedi elete van amely tiszteletet es meltanyossagot erdemel de ezek szerint pozitiv megbiralas nem adatik meg nekik.

En is bevandorlo voltam valamikor, ki tudja, lattamon is ugyanugy morfondirozhatott egy amerikai: hogy nem erdemlek semmit mert ugyis annyi van az en fajtambol hogy a Potomacot el lehet tomni.

Nagyon sok keseruseget es szenvedest okozhat az ilyen magatartas egy bevandorlo eleteben. Az hogy sajat elhatarozasbol van ott ahol van az meg nem ok arra hogy durva banasmodban reszesuljon. Nagyon erzektelen az a felfogas ami szerint a bevandorlo csak alazatra megtiporasra es kinmunkara erdemes. Nem is merek a bevandorlo gyerekere gondolni akire kihat a bevandorlot erinto diszkriminacio.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-22 21:38   
2005-06-20 12:23, Salaj:

Kedves Salaj,

ismerem a hajléktalanok (és sok más, a társadalom perifériáján tengödö szociális réteg) problematikáját.

Természetesen sokan pontosan ezt az életformát választották, sokan pedig önhibájukból vagy véletlenül csúsztak bele. Ilyenformán van olyan, aki ki akar ebböl a helyzetböl kerülni, van, aki benne akar maradni.

Ha megveszem az általuk (segítséggel) kinyomtatott újságjukat, akkor igazán nem sajnálom tölük ezt a jövedelmet, ezért meg is dolgoztak. Meg ha valaki szemmel láthatóan éhes, öreg és beteg, az ételt sem sajnálom töle. Erös, fiatal és részeg hajléktalannal én sem szoktam nagylelküsködni.

"Ideje volt már végre észrevenni, hogy az állatok is érző élőlények, de ki vannak szolgáltatva az emberek szeszélyeinek. A változást jelzik az állatvédelmi törvények is."

Ehhez nem fér kétség, nem is kérdöjelezem meg, a saját mentalitásomat is tükrözi.

Salaj  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-20 19:33   
2005-06-20 14:49, rigojanos:
-
Igen, ez a másik része a dolognak. Amennyiben nekem kellene kivégezni egy csirkét, hogy elfogyasszam, nem tudnám megtenni. De ha már elő van készítve, nem fintorgok tőle . Az én életembe is volt egy 1,5 éves szakasz, amikor abszolut vegi voltam. Aztán megtörtem, mert hiába minden, a hús megszokott zamatát, elkészítésének sokszínűségét semmilyen szója vagy más növény nem tudta helyettesíteni. Viszont az is tény, hogy azalatt az idő alatt sokkal jobban éreztem magamat. Fizikailag és szellemileg egyaránt.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-20 14:49   
Igen, nehez az allatok erdekeben altalanosan felszolalni, mert barhonnan is nezzuk, az ember prioritast elvez. Igy "jogos" a kerdes, hogy miert fontosabb, hogy a tyukok szaladgalas kozben tojtak-e, vagy szuk ketrecben mikor a rantottankat kuldjuk az arcunkba. De van olyan ismerosom, aki azota vegetarianus, amiota latta egy farmon a tobbszaz tojos tyukot ketrecbe zarva szenvedni. A szagrol nem is beszelve. Ezt persze bor cipoben es bor taskaval a vallan adta elo.

Salaj  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-20 12:23   
2005-06-19 02:17, Mary:
-
Rövid hozzászólás az én részemről is :

De - a Judit beírásával kapcsolatosan - sok eset eszembe jutott, ahol az állatok elökelöbb helyen állnak, mint az emberek.
Véleményem szerint inkább egyes állatoknak előkelőbb életmód jut osztályrészül, mint egy átlagembernek (viszont van az ellenkezőjére is példa). Ez semmiképp sem jelenti azt, hogy előkelőbb helyen állnak. Ideje volt már végre észrevenni, hogy az állatok is érző élőlények, de ki vannak szolgáltatva az emberek szeszélyeinek. A változást jelzik az állatvédelmi törvények is.

Mellesleg én is megpróbálok öko-tojást venni - ha engedi a pénztárcám - de sokszor inkább olcsó tojást veszek és a maradék pénzt a hajléktalanoknak adom.
Hajléktalanok...
Biztosra veszem, hogy (csakúgy mint az átlagembereknél) a hajléktalanoknál is él az országok közötti (életszínvonal és mentalitásbeli) különbség. Ennél fogva én csak az itthoni hajléktalanokról tudok véleményt alkotni. Az elmúlt tíz évben munkámból kifolyólag elég közelről ismerhettem meg életkörülményeiket, szokásaikat, nagyon sokukkal hosszasan beszélgettem.
Emiatt nálam első szempont: hajléktalannak nem adok pénzt. Miért? A hajléktalanok a társadalom különböző rétegeiből lecsúszott emberekből állnak. Ezzel nem mondtam újat . De 99%-a ezeknek az embereknek annyira megszokta ezt a fajta - társadalmon kívüli létet - hogy nem is akar ezen változtatni. Megélhetésüket koldulásból, vagy bűncselekmény útján szerzik. A koldulás és hajléktalan újságárusítás forgalmas kereszteződésekben (ez is a koldulás egyik formája) a legkifizetődőbb, ugyanis nem ritka, hogy a napi 10.000.-Ft-ot is megkeresik teljesen adómentesen. Ez ugye kb. durván 40 eurónak felel meg. Persze amint összejött bizonyos összeg, azonnal szünetet tartanak, s elisszák.

Itt is megtalálhatók az élettársi kapcsolatok, ahol a férfi alkoholista, s ebből rendszeres veszekedések vannak közöttük. A bevételük jelentős részét alkoholra, dohányra költik (cigarettát is szoktak koldulni, úgy több marad alkoholra), kisebb részüket élelmiszerre.

Egyszerűen megszokták ezt az életformát, s elfogadták, mert a látszat ellenére jobban élnek (saját szintjükre levetítve), mint az átlag magyar állampolgár. Hogy csak egy példát említsek: a tömegközlekedést ingyen veszik igénybe, hiszen semmit sem lehet velük kezdeni. Ember nincs aki esetleg leszállítaná őket a buszról, mert a közelükbe sem lehet menni a bűztől.
Mivel hivatalos jövedelmük nincs, bírságot sem tudnak tőlük behajtani. Ennél fogva törvényen kívülinek érzik magukat, és sajnos nem alaptalanul. Viselkedésük sokszor szélsőséges, durva és erőszakos. Tudnék mesélni... S akik nap mint nap ellátják őket pénzzel, tudtukon kívül ezt az állapotot erősítik, ezáltak csökkentve az esetleg még bennük lappangó, munka útján történő megélhetési vágyat.

Összegezve tehát, a hajléktalanok a társadalom (több irányból is támogatott) eltartottjai, akik érthető okból nem is akarnak már "visszakapaszkodni". Nincs még egy olyan lehetőség, hogy a mai világban valaki munka nélkül nagyobb jövedelemre tegyen szert, mint egy átlagos dolgozó állampolgár (s ne firtassuk, hogy az így szerzett jövedelmet mire költik). Persze ennek az életformának is megvannak a nehézségei, de ők inkább vállalják ezt...

Salaj  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-20 11:24   
2005-06-18 18:30, Pompéry Berlin:
-
Miért pont a tyukok életkörülményei izgatnak? Mi van, pl. a kínai vándor- vagy vendégmunkásokkal...

Talán azért, mert az állatok egyszerűen kiszolgáltatottak. Mégpedig nekünk. Nincs lehetőségük dönteni, vagy választani... A kínai munkásból - ahogy írod - ott áll a küszöbön a következő. Saját elhatásrozásból (de ennek körülményeit ne firtassuk).

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-19 18:56   
2005-06-19 16:04, bobo2003:
-
Kedves Bobo,

plakativan fogalmaztam, a dolog ennél bonyolultabb, de nem volt érkezésem akadémiai székfoglalóra. A média szerepe külön "misét" érdemel, de szerintem nemcsak témafelfújásról van szó.

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-19 16:04   
2005-06-18 18:30, Pompéry Berlin:

>>Azon túl, hogy az egész embertelen, az ilyen módon olcsón gyártott termékek teszik munkanélkülivé az EU korábban sikeres nagyvállalatainak dolgozóit.

Ilyen egyszeru lenne a dolog? Nem inkabb a media egyoldalu beszamoloirol van szo ?

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-19 02:17   
Rövid hozzászászólás az én részemröl: szerintem az állatvédelem nagyon fontos helyet foglal el úgy általában. De - a Judit beírásával kapcsolatosan - sok eset eszembe jutott, ahol az állatok elökelöbb helyen állnak, mint az emberek. Természetesen, engem is utolér az utálat, amikor látom, milyen körülmények között tengödnek a tyúkok, disznók, marhák és egyéb hústermelö állatok. Párhuzamosan olyan ripotokat láttam emberekröl, akiknek nincsen annyi négyzetméter lakfelület, mint a nyugati tyúknak. Néha felteszem magamnak az immorális kérdést, hogy az állat, vagy az ember élvez prioritást? A mindent komfortot élvezö öleb, vagy a híd alatt tengödö fogatlan "asszociális"? Sokszor nem tiszta az összefüggés, de azért van, ha belegondolunk.

Mellesleg én is megpróbálok öko-tojást venni - ha engedi a pénztárcám - de sokszor inkább olcsó tojást veszek és a maradék pénzt a hajléktalanoknak adom.

A poe felsorolása különben szuper, aki tudni akarja, mit eszik, és mire adja a pénzét,itt megtudja.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-18 18:37   
Kedves Judit
a kettő nem zárja ki egymást, sőt!
Tapasztalataim szerint aki elítéli az állatkínzást, az az emberi szenvedések iránt is fogékonyabb

Isten hozott újra a csapatban

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-18 18:30   
Miért pont a tyukok életkörülményei izgatnak? Mi van, pl. a kínai vándor- vagy vendégmunkásokkal, akik a távoli provinciákból özönlenek a legközelebbi ipari településre, hogy embertelen körülmények között végezzenek éhbérérét heti 7 napban napi 14 órás munkát, ami mellett úgy élnek/laknak, mint a heringek a dobozban és évente egyszer mennek haza a családhoz, hogy leszállítsák a nyomor árát (TV, rádió, egyéb fogyasztási cikkek). Szabadság nincs, fizetés 50-70%-a pedig a szerződéses idő végén - mondjuk karácsonykor. Van, aki nem bírja a munkafeltételeket és egy hét urán elszökik, de nincs addig baj, amiíg a küszöbön ott áll a következő.

Azon túl, hogy az egész embertelen, az ilyen módon olcsón gyártott termékek teszik munkanélkülivé az EU korábban sikeres nagyvállalatainak dolgozóit.

Juli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-17 23:25   
2005-06-16 23:05, poe:
-
Megnézte már valaki közelebbről a szabvány európai tojást?

Fantasztikus vagy!

Juli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-17 23:23   
2005-06-17 20:23, Tessényi Györgyi:
tojàsait kapjuk hàzhoz, két hetente hatot, ez két embernek elég.

-
az 1,5 db/fö/hét
Hol van a palacsinta?süti?torta?pogácsa?
rántotta?´tükörtojás?....

Ne érts félre, kérlek: DE: a mi 3(és fél)
tagú családunkban legkevesebb 10 tojás fogy el 1 héten, pedig senki sem szereti. !?

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-17 20:23   
2005-06-16 23:05, poe:
-
Gratulàlok mesterdetektiv druszàm!
Làttam legutobb egy filmet, majdnem rosszul lettem töle! Valoban bojkottàlni kéne az ilyen szörnyüséges produktumot, amit egy lelkét vesztett tàrsadalom, mint természetes, higienikus àrut ad el.
Nekünk az a szerencsénk, hogy szabadon élö tyukok tojàsait kapjuk hàzhoz, két hetente hatot, ez két embernek elég.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-16 23:16   
Nalunk is van ilyen komplikalt betuszamkombinacio de ugyanakkor a dobozon irja ha szabadon setalo tyukok tojtak a tojast en azt veszem mindig .

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-16 23:05   
Megnézte már valaki közelebbről a szabvány európai tojást?
Mindegyiken van egy kód, ami a hozzáértőnek elmeséli, hol és milyen körülmények között él a tojás létrehozója, azaz a tyúk
Gyakorlásképpen nézzük az én két tojásomat, mindkettőt az Aldiban vettem, olcsón. Az egyik Aldi itt van a sarkon, tehát úgymond holland. A tíz darab ára 89 eurocent volt. A barna héjú tojáson a következő kód látható:

3 BE 7038
Az első szám, jelen esetben a hármas a tyúk élőhelyére utal, a tojás tehát –sajnos – szűk ketrecben tartott tyúk terméke, amelyik megfordulni sem tud élete végéig. Csak eszik és tojik. Csőre hegyét levágják, hogy ne tudja megcsípni a kolléganőket.
A két betű BE Belgiumot jelenti.
A négy szám annak a gazdaságnak a kódjele, ahol a tojás megtermett.

A fehér héjú tojást a német Aldiból hoztam, 50 eurocent 10 darab. Kódja:

3 DE 0352451
Itt a hármas szintén a szűk ketrec jele, a DE Németországot jelöli, a hosszú számsor pedig a gazdaságot. Belgium kisebb, ott elég a négy számjegy, Németországban hétjegyű ez a kód.

Ha bojkottálni akarjuk az állatkínzást, akkor a 0-1-2 jelű tojásokat kell keresnünk.
0 – biotyúk biotojása szigorú szabvány szerint
1 – szabadon kapirgáló tyúk tojása
2 – tágas, világos tyúkólban szabadon élő tyúk tojása

Milyen jó hogy van választék. Az árak a közeli üzletben így alakulnak :
0- ….3,5-5 euro
1- ….2,5-4 euro
2- ….1,5-3 euro
3- ….0.50-1.50 euro 10 darab

http://eicode.nl/ innen tanultam a kód olvasását
http://www.domino-printing.com/uk/ angol információ
http://www.farmtojas.hu/menu3_8.htm magyar honlap a biotojásról

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó