2018. december 16. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> ÉLET EUrópában >> Árak, költségek, szolgáltatások EUrópában és a nagyvilágban
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 következő lap )
 espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-12 18:58   
2005-03-12 18:49, Perec:
-
Koszi Perec.
Elolvasom.
Azert nagyon jo, hogy letezik ilyen...

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-12 18:49   
2005-03-12 17:52, espa:
-
Kedves Espa, azt hiszem, a Fairtrade ugyanannak a nemzetközi mozgalomnak az elnevezése, mint amit Te alább az alapítója, Max Havelaar nevével említettél (ezt csak most tudtam meg, hogy ő volt az alapító, amikor megnéztem a honlapot). Több országban is van honlapjuk, az UK-változat információs oldalát belinkelem ide:
http://www.fairtrade.org.uk/about_what_is_fairtrade.htm

Mi is próbálunk Fairtrade-dolgokat venni: kávét, banánt, kakaót, és a múltkor pl. ilyen eredetű csokoládét kaptam ajándékba.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-12 17:52   
Hallottatok arrol a nemzetkozi szervezetrol (szegyellem, de csak most hallottam rola! )
amely ranyomja tanusitvanyat azon termekekre, amelyek eloallitasa soran a dolgozok megfeleloen voltak megfizetve ?
Max Havilar. Ha jol irom.

Csak most derult ki szamomra, hogy miert isszuk mindig ugyanazt a kavet Norvegiaban.

Igaz, hogy kicsit dragabb mint a tobbi, de nyugodt lelkiismeretettel isszuk. (Mondjuk en eddig is nyugodtan ittam)

Tehat vannak termelok es gyartok, akik vallaljak a vizsgalatot ezugyben! Nagyon tetszik!
Tudtok rola tobbet?

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-13 12:14   
2005-01-12 16:16, Pompéry Berlin:

Én inkább a konszernek társadalmi felelősségére apellálnék, miszerint a közép/távolkeleten elérhető két krajcár profittöbblet reményében ne zárjanak be egy gyárat itt.

Erről jut eszembe, mostanában elég sokat lehet olvasni különböző nagy cégek honlapjain arról is, hogy "társadalmi felelősségük" tudatában milyen közösségi projekteket szponzoráltak, vagy vettek részt ilyenekben. Ezek természetesen nem egyforma komolyságúak, van, amelyik inkább kirakat-szerű, de van, amelyik többet áldoz ilyesmire. Természetesen annak függvényében, hogy akkor éppen hogy megy a bolt. Amit említesz, Judit, már meghaladná ezt a bizonyos kiegészítő szintet, és mint ilyen, nem tudom, hány cég vállalná fel üzleti érdekei rovására.

Ezért is ragadta meg a figyelmem nemrég egy, a nyugdíjalaptól érkezett hírlevélben álló írás, amely arról szólt, hogy a nagy tőkeerővel bíró befektetési alapok hogyan befolyásolhatják a nagy konszerneket abban, hogy felelősségteljesebben bonyolítsák üzleteiket (gondolok itt pl. harmadik világbeli országokban érdekeltségekkel rendelkező nagy olajcégekre).

A gondolat (kissé elnagyolt) lényege abban van, hogy ahelyett, hogy azonnal bojkottálnák az ilyen cégeket, ezek az alapok összefognak, és mint nagybefektetők nyomást gyakorolnak az érintett cégekre, amivel úgy gondolják, többet el lehet érni.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 22:21   
Az ember bárhol éljen és bárki legyen, nyakon csaphatja a természet (ebbe beleértem az emberi természetből eredő katasztrófát is!).

Azt hiszem egyikünk sem szeretné ebben a szituációban érezni az övéit, se magát. Gondoljunk bele ebbe fordított helyzetbe (ha mi lennénk ott az Elba vagy messzi tengerek partján és ha mi lennénk ők, a tornyok, vizek ... vagy vagonok néma, merev emberroncsai).
Akkor az adakozás, hiába a média, valahol már feleslegessé is válik.

Ez a topic az árak, költségek ... helye ... jut eszembe egy karácsonyi üdvözlőlap Franciaországból (elszoktam már a hagyományos postától, így ünnep táján kimondottan élvezem), nos meglepett, hogy a bélyegen rajta volt az eurós és a frankos ár. Még mindig nem ...?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 21:49   
2005-01-12 18:41, bobe:
-
... vajon akkor is ilyen szolidaris es adakozo lett volna a vilag ha nyugati turistak nem lettek volna az aldozatok között? ...
-
Szerintem az emberekben nagy adag empátia van és ehhez kapcsolódó segítőkészség. Inkább az köszönhető a nyugati túristáknak, hogy a nyugati média ennek megfelelő figyelmet szentelt a katasztrófának. És mert minden csatornából a szökőár folyt kellő mennyiségű megrendítő képpel - ne feledjük, az emberek nagytöbsége vizuális -, ez hallatlan együttérzést és segíteni vágyást váltott ki az emberekből. Nem elsősorban a német/angol/amerikai/... stb. turisták miatt, hanem a tragédia, a nyomor láttán.

Másfél (vagy két és fél?) éve volt az elbai árvíz, amely falvakat mosott el. Előző (?) évben szintén hasonló katasztrófa volt az Odera árterében. Mindkét alkalommal akkora spontán szolidaritási hullám söpört végig az országon, hogy az magukat a németeket is meglepte. Leghíresebb az a magát megnevezni nem kívánó középosztálybeli házaspár esete, aki egész vagyonát felajánlotta a kárvízkárosultaknak. Szerintem mindez a készség az érzelmekre ható híradásnak, első sorban a mindenkori felétlen részvétet kiváltó képanyagnak köszönhető.

A presztizs-adakozás, az persze politikai (üzletpolitikai) dolog (is), political correctness, stb. De a mindennapi ember részvétét a képtömeg, audio-vizuális hírtömeg fakasztja - ugyanúgy, mint 11/9 esetén. Utóbbinál az áldozatok száma nem hasonlítható a szökőárhoz, de a körülötte kialakult részvét és segítőkészség ugyancsak hasonlítható. Hála a médiának.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 20:47   
A "mai" szolidaritás szerintem két ágra oszlik, ami teljesen független a nyugati turistáktól.
Az egyik az egyéni felismerés és a teljes jószántságból való adni akarás, holott nem tudod valójában eljut-e, amit adtál azokhoz, akiknek szántad még akkor sem, ha az a bankszámla vagy akármi szerinted megbízható.
A másik a politikai, nemzeti érdek. Igen. A kormányok kipipálhatják, hogy ennyit és ennyit adott az ő országuk, túllépték-e a szomszédot vagy nem, teljesítettek-e, vagy nem, ami a globális "szolidaritást" illeti stb...
Gondoljatok csak bele! Hogyan állna elő egy úgymond "nyugati" ország a többi előtt, ha semmi ilyen jellegű megmozdulás nem történt volna náluk ? ...
Ma presztizskérdés adakozni. Politikai szinten.
Nekem csak a saját pénztárcám marad. Egyéni szinten. Mint Neked és Neki ... és nem csinálunk belőle presztizst ...

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 18:51   

vajon akkor is ilyen szolidaris es adakozo lett volna a vilag ha nyugati turistak nem lettek volna az aldozatok között?

Szerintem akkor is!
Ismeritek a közmondást: Kéz, kezet mos.
Mi felépitjük a romokat, Ti meg fogadtok megint bennünket, turistákat.
Pl. Németország utazóiridái fele becsukhat, ha megszünik a turizmus Tailandba.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 18:41   
2005-01-12 16:45, Pompéry Berlin:
-
2005-01-12 16:39, Tessényi Györgyi:
-
...Epp most volt nagyon erdekes megfigyelni a katasztrofaval kapcsolatban a szolidaritast es annak a hangsulyozasat, hogy ezt az együtterzest kene a hatköznapokba is atvinni.
Tudom hogy kavarok de ez a katasztrofa miatti összefogas santit. Mar feltettem masnak is a kerdest es most nektek is felteszem :vajon akkor is ilyen szolidaris es adakozo lett volna a vilag ha nyugati turistak nem lettek volna az aldozatok között? . A kerdessemre levelben mar kaptam egy valaszt igen jo peldat . Nektek mi a velemenyetek?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 16:45   
2005-01-12 16:39, Tessényi Györgyi:
-
...Epp most volt nagyon erdekes megfigyelni a katasztrofaval kapcsolatban a szolidaritast es annak a hangsulyozasat, hogy ezt az együtterzest kene a hatköznapokba is atvinni.
-
Ez a szolidaritás, összefogás , annak részletei, kiaknázhatósága, példaértéke(?) megér egy külön publicisztikát, itt robbantaná a kereteket. Viszont van egy lényeges eleme, amely az összefogást segíti: a természeti katasztrófa nem terhel politikai, gazdasági felelősséggel semmilyen kormányt, pártot, politikust. Ez amúgy az "életben" egyedi eset és megkönnyíti az összefogást. Hogy aztán annak a mikéntjén ismét össze lehet veszni, az más kérdés.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 16:39   
2005-01-12 16:16, Pompéry Berlin:
Hát én nem vagyok ilyen derülátó. Az emberek kényelmesek és úsznak az árral.

En sem vagyok derülato, de inkabb arrol irtam, hogy lehetseges es szükseges a felvilagositas es a vasarlasi mania elleneben felhozott erveles.Epp most volt nagyon erdekes megfigyelni a katasztrofaval kapcsolatban a szolidaritast es annak a hangsulyozasat, hogy ezt az együtterzest kene a hatköznapokba is atvinni.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 16:32   
Nagyon nehez ez az "öntudatos " vasarlas. Itt egy erdekes pelda, aprosag az igaz :
Szoval megnyiltak a Lidl uzletek es termeszetesen a Lidl mint tudjuk sajat vedjeggyel rendelkezö arut ad el. Megprobaltak megegyezni a sved tejtermelökkel hogy eladjak nekik a szukseges tejet, tejtermeket ,a feltetel hogy Lidl nev alatt. Ez nem jött össze mert a sved csak a sajat neven arulja a termekeit ezert a Lidl most Nemetorszagbol hozza a tejet. Mi 600 km-re lakunk a hatartol es kb 900 km-re Nemetorszagtol. Kepzeljetek mi benzin mi szenmonoxid meg mit tudom en mi kerul a levegöbe szennyezi a környezetet. De!! mivel a svedek nagy tejivo nemzet hat persze hogy szamit ha olcsobban veszik a tejet. Van nehany aki öntudatos es az a tejet az itteni sved elelmiszeruzletekben vasarolja egyelöre, de meddig? Kispenzu sokgyerekes csaladnal minden fitying(öre, euro, korona stb) szamit.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 16:16   
2005-01-12 15:14, Tessényi Györgyi:
-
... Ezeknek az a szerepük, hogy leleplezzek a többit es peldajukkal bizonyitsak, hogy lehet mindennek ellenere maskepp is! Es mennel kevesbe hagyjak az emberek hülyiteni magukat...
-
Hát én nem vagyok ilyen derülátó. Az emberek kényelmesek és úsznak az árral. Miért ne hagynák magukat hülyíteni? Jó, a zöld mozgalom is valahogy így kezdőtött és 3 évtized távlatában elég sokat elért. De ott, ahol az emberek zsebére megy a dolog direkt, ott hosszútávú gondolatokat egy gazd. recesszió idején aligha lehet feltételezni az átfogó képpel amúgy sem rendelkező többségtől. A nemlétező német nemzeti érzésre egy "Védegylet" jellegű mozgalommal aligha lehet apellálni.

Én inkább a konszernek társadalmi felelősségére apellálnék, miszerint a közép/távolkeleten elérhető két krajcár profittöbblet reményében ne zárjanak be egy gyárat itt. Ez persze teoretikus érvelés, hisz nem látom magam előtt a mindenkori döntéselőkészítő prognózis grafikonjait.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 15:14   
Böbehez csatlakozom, pedig eddig csak olvastam, amit irtatok. Egytertek a nagyon sötet abrazolasoddal,de ha a vasarlok nem hagyjak magukat besorolni az agymentes lenyek soraba, akkor valtozasok lehetsegesek, ha nem is gyorsan es azonnal, de megis! Mivel mindig vannak olyan vallalkozasok es csoportok, amelyek az arral szemben usznak. Ezeknek az a szerepük, hogy leleplezzek a többit es peldajukkal bizonyitsak, hogy lehet mindennek ellenere maskepp is! Es mennel kevesbe hagyjak az emberek hülyiteni magukat, annal nagyobb sikerrel!

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 15:13   
2005-01-12 15:09, Zuloaga:
-
A bőség zavara elértéktelenít!
-
Zuloka te nagyon bölcs vagy

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 15:09   
A bőség zavara elértéktelenít!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 15:02   
Sajnos nem tudlak megvígasztalni Böbe
nem csak Ti, mi is vásárolunk, mások is , legtöbbször haszontalan, szükségtelen dolgokat, és amikor már nem férünk tőle, akkor elajándékozzuk, vagy kidobjuk.

A vásárlás egyrészt valóban kompenzálás, másrészt ennek az árpolitikának a következménye, hiszen valóban " ennyiért a bolondnak is megéri " tehát megvesszük, mondván, majd kell egyszer. Megjegyzem, volt rá precedens, hogy kellett

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 14:31   
Nehogy elmenj Ubuge !
folytassatok mert ez roppant erdekes tema. Itt akkora mereteket ölt az arleszallitas hogy nagyobb mint egy nemzeti ünnep. En már régota rajöttem arra hogy ez a vasarlasi hiszteria ez valami hianyt potol talan a baratokat a kiskocsmakat otthoni bulikat amikor egy uveg vodkaval es zsiros kenyerrel meg a petroleum lampaval jot lehetett bulizni.
Hiszen vasarolunk, en is mas is, ahelyett hogy elmennek a baratnöimmel a cukraszdaba es egy kave mellett egy jot pletyoznek.
Kerlek folytassatok tovabb vigasztaljatok mar meg

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 12:57   
Rigo írta az usa rovatban, hogy a gazdaság fellendítésének, a munkanélküliség letörésének az a módja, hogy vásárolunk. Ez a megállapítás gondolom nem csak Amerikára vonatkozik

Iskolapéldája a konzumtársadalom konzumszövegének. Vásárolj, vegyél fel kölcsönöket, cseréld le újra, fizesd a kamatokat, ettől lesz boldog és egészséges mindenki. Az egy eurós bér biztosan nem jelent az említett országokban sem egyebet, mint éhbért - a munkaadók (most nem a multinacionális cégre gondolok) biztosan nem ugyanannyiért menedzselik a kiskorúakat. Korrupció, panama, csalás, és a virtuális gazdaság áll a legtöbb dolog hátterében.

No, leállítom magam, s inkább visszavonulok a tudomány rovatba

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 12:45   
Két megjegyzést is fűznék ehhez a nagyon érdekes témához.

Az egyik hét évvel ezelőtti munkatapasztalat eredménye. Bedolgozó voltam - más munka híján - egy holland cégnél. Ruhaneműt kellett hajtogatni, csomagolni, és én meglepő felfedezéseket tettem már a második napon. A munkadarabok nagy konténerben bálákba kötve érkeztek, főként fehérneműk, pólók, pulóverek.
Amikor szétvágtam a köteget, kihullott egy munkalap belőle, miszerint a gyermekfehérneműket Marika, Zsuzsa, Kati és Csilla gyártották Magyarországon.
Az árcédulákat nekem kellett ráragasztanom a becsomagolt árura, ezek szerint Svédországba ment a szállítmány. Számomra azért volt hallatlanul érdekes a dolog, mert magyarországi Marika barátnőm szintén bedolgozóként varrt ilyesmit, svédországi barátnőmnek meg ilyen korúak voltak a gyerekei. Elképzeltem a három ország termelési-szállítási láncát csupa magyar ismerőssel .
A másik dolog a gyermekmunka. A foci-vb kapcsán volt egy reklám, hogy ne vegyük ezeket a labdákat, mert gyermekek készítik valahol Ázsiában 1 euro napi bérért. Először bennem is felmerült a bojkott szükségessége, de utánagondolva rájöttem, hogy az 1 euro itt éhbér, ott nem biztos. Emlékszem nemrég Jugoszláviában 80 cent volt egy havi nyugdíj!!!
A másik érv pedig, hogy ha bojkottálunk, lehet, hogy a nehezen megszerzett falatot vesszük ki a gyerekek szájából. Mi a humánusabb vajon? Ha éhenhalnak, nem tudják őket többet kihasználni??
Rigo írta az usa rovatban, hogy a gazdaság fellendítésének, a munkanélküliség letörésének az a módja, hogy vásárolunk. Ez a megállapítás gondolom nem csak Amerikára vonatkozik

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 12:34   
2005-01-12 12:22, Pompéry Berlin:
-

Ehh, muszáj mindent a kínaiakra fogni
Igenis tudomásom van arról, hogy, ha nem is pont Marosvásárhelyen, de az országban léteznek gyárak, amelyek a Boss-nak, s egyéb nagynevű cégeknek dolgoznak
Ez persze nem ok a nemzeti büszkeségre, inkább szegénységi bizonyítvány, de a lassan körvonalazódó csatlakozás előrevetíti a változásokat ezen a téren. Hogy ez kinek mennyire lesz jó, az majd kiderül.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 12:22   
2005-01-12 12:02, ubuge:
-
Előfordulhat, hogy pont Marosvásárhelyen gyártották
-
Inkább Kinában. Lassan a magasabb szállítási költségekkel együtt is olcsóbb. Appropó gyerekmunka: férjem a rá jellemző piszkálódó hangon egyből megpróbálta lehűteni Zsófinak a tegnap 16,- €-ért vásárolt jóminőségű, divatos angóra pullóver feletti lelkesedését:
"Nem szégyeled magad, biztos ázsiai gyerekmunka terméke!" - válasz:
"Hol a garancia, hogy a méregdrága BOSS márkát szintén nem ott gyártják?" (Nem hord olyat.)

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 12:02   
2005-01-12 11:50, Pompéry Berlin:
-
Előfordulhat, hogy pont Marosvásárhelyen gyártották
Itt még mindig rendkívül alacsonyak a bérek (a minimálbér 100 euró alatt van - és az ilyen-olyan varrodákban dolgozókat minimálbéren tartják), ezért megtörténhet, hogy nyereséges a "gyártó". Azért használtam idézőjelet, mert a legtöbb ilyen cég gyakorlatilag lohn-rendszerben állítja elő termékeit, s egyéb gondja nincs, mint a nyersanyagot leszállítani, valaimnt a kész terméket átvenni. Ez a folyamat elérte már valószínűleg a tetőpontját, a megrendelők továbbvonulnak kelet fele (Moldáviában és Ukrajnában még alacsonyabbak a bérek), mi meg még nem tudjuk, mit is hoz nekünk a továbbfejlődés.
Ehhez kapcsolódik valamelyik (vagy mindenik?) sportszergyártó esete, amikor kiderült, hogy távolkeleten kiskorúakat tartottak majd' rabszolgasorban a szétrugandó lábbelik gyártására.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 11:50   
2005-01-12 11:31, bobe:
-
A szezonvégi kiárusításról itt sokat cikkezetk pár éve. A cikkek kvintesszenciája az volt, hogy az "akciós" termékek sose voltak eredeti áron a piacon, mert az árleszállításra gyártották, tehát az áthúzott eredeti ár csak pszichotrükk és a vásárlás animálására szól.

Ezt megértemtettem akkor, világos. Ma inkább az izgat, hogy hogyan lehetséges egy komplett és hibátlan ruhadarabot 3,- €-ért piacra dobni. Egy olyan terméket, amelynek az ára - üzlete, környéke, tálalása válogatja - normál körülmények között 20-50,- € között lenne.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 11:31   
Köszi Judit !
Eh mar regota morfondirozok ezen. Valmi nem stimmel itt a piacon . Van egy uzlet ahova nagyon gyakran bejarunk es ott talaltunk egy telikabatot ami nagyon tetszett volna (az ara is,50 %-os ar)de egy szammal kissebb lett volna jo, es mikor kerdezösködtunk akkor azt a valaszt kaptuk hogy a tavalyi arubol maradt meg. Nem akartam az elarusitonövel vitatkozni de a tavaly ilyen kabatjuk nem volt egy sem mert kethetente bejarunk ebbe az uzletbe. Rengeteg mas uzletben is ugyanez a helyzet . Engem nagyon erdekelne honnan veszik elö ezeket a holmikat?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 11:04   
Bennem lassan rémületet kelt az állandó árleszállítás. Csupa akciós ár, már karácsony előtt is, utána méginkább. Nem kicsit, hanem 50-75%-ban. Kérdés, persze, hogy teljes áron megjelentek-e egyáltalán ezek a cikkek. De hogyan lehetséges egyáltalán kollekciónyi vadonatúj és nem is rossz minőségű lenvászon szoknyát, nadrágot 3-4-5,- €-ért adni, mikor már az anyagköltség érzésem szerint többe van. Ezt meg kell varrni, szállítani, legalább 3 kereskedelmi csatornán megy keresztül, végül az üzletnek is van bérleti díja, villanyszámlája, eladónöje, stb. Ilyen árak mellett a helyi ipar összes alkalmazottja előbb-utóbb munkanélkülivé válik.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-07 19:53   
Nem tudom mi van Amerikaban, de itt( Svedorszagban) is minden uzletben lehet kartyaval fizetni a Lidlben is, termeszetesen fizetökartyaval

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-07 18:53   
2005-01-07 13:52, gamma100:
-
Itt Kaliforniában még a 99 Cent Store is elfogadja a kredit kártyát.

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-07 18:45   
2005-01-07 13:52, gamma100:
-
kártyával nem lehet fizetni náluk, még egy automatájuk sincs. Ez világcég?????
-

Pont ez a trükk: csak kézpénzforgalom, kevesebb adminisztráció, nem kell várni az átutalásra, stb.
Nem maradiság, hanem üzletpolitika. Az más lapra tartozik, hogy valakinek tetszik, vagy nem. Én nem emiatt nem járok hozzájuk

gamma100  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-07 13:52   
Szép szép ez a globalizáció... Nálunk is megjelent a Lidl, de még kártyával sem lehet fizetni náluk, még egy automatájuk sincs. Ez világcég?????

gamma100

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó