2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Információkérés - Letelepedés külföldön
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-06 16:56   
2008-08-06 13:00, zuzu:
-
Kedves ZUZU, pont erről van szó. A hazáját - valamilyen okból - elhagyott ember jellemzője a honvágy, ami egyértelműen egy szubjektív érzés.

De visszatérve a kérdésedre, gondolom, az érdekel, hogy mi (volt) az emigráció (vagy csak migráció), pontosabban a M.o-ról való elvándorlás kiváltó oka ma, 20, 50 évvel ezelőtt.

Számomra érdekes lenne megtudni, hogy Te hol élsz, kb. milyen korú vagy és milyen szempontból érdekel a téma.

zuzu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-06 13:00   
A haza és a születési hely csak alakjában lehet azonos. Szövegkörnyezetében valószínű a megfelelő fogalmat jelöli. A haza fogalma inkább érzés számomra, és nem a szó tartalmának nyelvi megértése.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-05 13:30   
De igen Judit, édes Erdély az a hazám volt, csakhogy nyugateurópában az ilyesmit nem igazán értik. Itt nagyjából az van a köztudatban, hogy hol születtél, Romániában? na akkor román vagy. Ha nem tévedek a francia nyelvben nincs is külön szó a nemzetiségre és az állampolgárságra, mindkettő nationalité, az angolban szintén nationality. A német nyelvben mindkét fogalomnak van ugyan külön neve, de a köztudat azokat összekeveri.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-05 12:01   
2008-08-05 07:25, Fredi:
-
Frédi,

igazad van, bár előbb tisztázni kellene a haza fogalmát. Van erre egy régebbi szó: pátria. Ideális esetben a lokalitás, a táj, az emberek, a kultúra, a nyelv, a szociális kötődés, stb. mellett az államiság is hozzátartozik a fogalomhoz, de nem kötelező erővel.

Neked Erdély nem (volt) hazád? Mármint a román államtól függetlenül.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-05 07:25   
Kedves Judit,
az ad1.-el csak részben és feltételesen értek egyet. Persze az örök nagy probléma, hogy mit értünk az alatt, hogy haza. Az én esetemben, ha a haza és az illető állam közé, ahonnan a kivándorlás történik egyenlőség jelet teszünk, akkor nem igaz, mivel én az illető államot soha nem tekintettem hazámnak. Én választottam magamnak egy hazát, hogy megszűnjön a hazátlanság állapota. Persze a haza más értelmezésénél más a helyzet.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-05 02:16   
2008-08-04 13:10, hunor:
-
ad1. Aki elmegy, kivándorol, áttelepül, szerencsét próbál, ... nevezd ahogy akarod, vagyis elhagyja hazáját, jelenlegi lakhelyét, szülöhelyét, stb., az egyáltalán nem hazát cserél. Lehet idövel az új lakhelyben egy második hazára lelni, de ez egy plusz, nem a haza feladása, cseréje. Nem "hazacseréröl" szól általában a migráció.

ad2. Gondolom, a leglényegesebb különbség abban rejlik, hogy a ma távozót személy szerint nem üldözik el, nem politikai menekült, motivációja nem a hiányzó szabadság pótlása.

ad3. Pont a minap érdekes felmérést olvastam arról, hogy a posztszoc. országokból történö el- illetve nyugatra vándorlás csökken. Itt a cikk felsorolta Lengyelországot, Csehországot, Szlovákiát. Magyarországot nem! Szubjektív érzésem, megfigyelésem szerint a magyar elvándorlás inkább nö.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-08-04 13:10   
ZUZU ÜZENETE:

A mai magyarok mi alapján választanak új hazát? Mi a különbség 20 vagy 50 évvel ezelőtt kivándorolt elődeikhez képest?

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-25 11:21   
2005-04-25 10:58, boots:
-

Nem tudom miröl beszelsz? Itt Svedorszagban ideig-oraig eltengödsz ha tudsz angolul ,turistakent is jo az angol nyelv, de ahhoz hogy itt elj tudnod kell svedul. Nem ertem hogyan lehet ilyen kijelenteseket tenni?
Hany evet eltel Svedorszagban?, mert az hogy atutaztal meg nehany napot itt töltöttel az nem relevans. En 15 eve elek itt es allitom hogy ahhoz hogy munkat kapj hogy orvoshoz menj hivatalos ugyeidet intezd igenis tudnod kell svedul.

boots  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-25 10:58   
Kedves Pompéry Berlin,

Tapasztalatom az északi országokkal az, hogy nem fontos a helyi nyelvet ismerned, elegendõ angolul tudni. Ismerõseim szerint igaz ez Németországra is: diplomás munkaerõt már felvesznek angol tudással is. Kérlek cáfold, ha ez nem igaz. Úgy 10 éve jártam Berlinben, akkor is csak angolul tudtam, de (turista szinten) nem volt nehéz boldogulni.

Udv
boots

boots  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-25 10:52   
Kedves Kitti!

[quote]"Itt sincs kolbászból a kerítés, bizony itt is dolgozni kell. De azért egészében véve jó itt élni, lehet boldogulni, sokkal könnyebben mennek egyes dolgok, mint Magyarországon. (shedir)[/quote]

Hansonló a tapasztalatom Finnországról. De abban, hogy neked kell mindent egyedül kitalálnod, végigjárnod, nem értek egyet shedirrel. Azért vagyunk, azért tartunk össze külföldön magyarok, hogy egymásnak is segíthessünk. Kezdetben minden nehéz volt, de mindig akadt valaki, aki felhívta a figyelmünket egy két apróságra. Már az elsõ nap, amikor el kell menj a regisztrációs hivatalba személyi számot kérni úgy hogy nem ismered a várost, a közlekedést, kell hogy legyen melletted valaki. Itt a MON-on és a célország magyar közösségeiben biztos találsz valakit, aki segít.

De a legfontosabb tanács: tudnod kell kommunikálni az ottani emberekkel. A hivatalokban - Finnországban, Svédországban - beszélnek angolul, a nyomtatványokat angolul is kitöltheted. Javaslom, hogy juss el középfokig angolból, a helyi nyelv úgyis rád ragad, ha elég nyitott vagy. (Ha nem, akkor nincs is ott keresnivalód.) Orosz nyelvtudásodat pl. Észtországban kamatoztathatod, õk is rokonaink, nagyon hasonló Finnországhoz, és olcsóbb is minden.

Azért vigyázz, nem mindenki ilyen segítõkész. Van, aki az ismereteket, tanácsokat, tapasztalatokat örömmel veszi, hasznot húz belõle, de tovább nem adja az újan érkezõknek. Van aki örül, ha magyar szót hall az utcán és szóba elegyedik veled, és van aki azt mondja, megint egyel többen vagyunk.

Üdvozol,
Boots

shedir  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-24 15:57   
Szia, Kitti!

Remélem, még bekukkantasz ide.
Hátha érdekel Spanyolország. Mivel én itt élek, igaz, még csak néhány hónapja, de úgy tervezem, sokáig maradok.
Nagyon szívesen segítek mindenkinek, akit érdekel, hogy hogyan lehet itt boldogulni, élni, dolgozni, lakást vásárolni, akár családdal együtt kitelepülni.
Fontos: NEM vagyok közvetítő, munkát, megélhetést senkinek nem tudok és nem is akarok keresni, ajánlani. Én is egyszerű emberként végigmentem a különböző stációkon: tervezgetés, vágyakozás, ismerős keresés, kapcsolatépítés, az első lépések, ügyintézés ezer helyen, az egész életem újra felépítése. Nem volt egyszerű, de nem is elrettentően nehéz. Aki kellően elszánt, vannak vágyai, tervei, netán konkrét céljai, és azokért tényleg hajlandó a fenekét felemelni a fotelből, annak szerintem simán sikerülhet.
Itt sincs kolbászból a kerítés, bizony itt is dolgozni kell. De azért egészében véve jó itt élni, lehet boldogulni, sokkal könnyebben mennek egyes dolgok, mint Magyarországon.
Nos, egy szó mint száz: amire tudok, válaszolok, a tapasztalataimat elmondom, akár neked, akár bárki másnak. Én is nagyon örültem minden használható infónak amikor még Magyarországon tervezgettem az új, spanyol életemet.... )

Gross Kitti  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-04-10 21:19   
Szia Bobe !
Köszi a svéd elérhetőséget, de - tudom annyira nagyon égő - de az angolt most tanulom...( más nyelvet pedig "nem tudok"- az orosz középfokot nem tekintem semminek- ) Persze ez az én egyéni probl.,
Szóval kössz!
Amúgy ha valaki tud a lejjebb lévő kérdésemre válaszolni, megköszönném neki!
Sziasztok!

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-04-09 20:13   
itt a sved bevandorlasi hivatal oldala angol nyelven itt talalhatsz informaciot
:
http://www.migrationsverket.se/english.jsp

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-04-09 19:50   
Gross Kitti uzenete:

Sziasztok!
Én teljesen új vagyok ezen a topicon és igazából levelező társat keresek... az iránt érdeklődnék elsősorban hogy családok hogyan juthatnának Magyarországról külföldre, mondjuk az egyik európai országba, abból a célból hogy majd ott letelepedjék, munkát vállaljon. Mit tudnátok akár " nulladik" lépésként javasolni - azon kívűl hogy tanulja meg a nyelvet, mert hogy jelenleg tanulom a németet - és mi az amire előszőr figyeljünk, mi az amit még a kezdetek kezdetén el kell intézni? Lehet hogy ciki, de nem igazából ismerem az olyan fogalmakat, hogy vízum, hogy tartózkodási engedély mit takar, mi az állampolgárság megszerzésének feltételei, stb. Ha esetleg tud valaki válaszolni, vagy javasolni egy olyan oldalt, NET-címet, elérhetőséget ahol mindezekről tájékoztatást adnak, köszönettel venném ha megírná!
Minden jót kívánok mindenkinek,örülök hogy a magyar anyukák is itt a fórumon gyakorlatilag interaktív csevejbe kezdhettek! Ha bárkinek van valami felvetése, gondocskája írja meg, ha tudok válaszolok
Sziasztok, Jó n(l)apot kívánok mindenkinek!
Kitti Magyarországról

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-29 16:35   
Kedves Katóka!
Érdeklödj Pesten, -ha jól tudom ott élsz-hátha van a Baján praktizálthoz hasonló lehetöség.
Baján ez már szinte organizálva van, német tanfolyam és munkahelyközvetés hasonló munkára, amit Te keresel.
A nyelv feltétlen szükséges, mert aki az ápolásodra szorul, az bevásárolni sem tud.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-27 13:17   
2004-02-27 12:55, Katóka:
-
Katóka,
már a második topic-ban olvasok külöföldi munkavállalási szándékodról német nyelvterületen. Indokaidat megértem. Azt írod továbbá, hogy nem beszélsz németül, ezért külföldön élő idős magyarokat akarnál gondozni.

Eltekintve attól, hogy az itt élő magyarokra korlátozódó munkakeresésed 99%-kal csökkenti az esélyeidet, az ittlét szinte lehetetlen nyelvtudás nélkül. Még ha a 4 fal között boldogulnál is magyarul, néha azért el kell hagyni a házat. Most, hogy nincs napi 8 órás elfoglaltságod és célod a külföldi munka, gondolom, mindent megteszel napi több órában annak érdekében, hogy addig is, amíg találsz megfelelőt, megtanulj németül.

A nyugaton élő és ebben a témakörben írók bármelyik bejegyzéséből kiderül ugyanis, hogy helyi nyelvtudás nélkül aligha lehet boldogulni. Nagyon nagy szerencse és nagyon speciális területen mutatkozó kivételes tehetség kell ahhoz, hogy eliminálhasd a nyelvtudás hiányából származó hátrányokat. Ill. egy életen át rosszul fizetett segédmunka jöhet csak szóba rossz, megalázó körülmények között. De utóbbi megszerzéséhez is többnyire már itt kell lenni fizikailag. Azt a távolból és nyelv nélkül megszerezni, megszervezni elég kilátástalan vállalkozásnak tűnik. Nem állítom, hogy lehetetlen, hisz néha van ötös találat is a lottón.

Katóka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-02-27 12:55   
Kedves Liz. Gratulálok a bátorságodhoz 42 évesen váltani.irigyellek én 48 évesen 1 éve lettem munkanélküli.Nagyon rossz idők járnak Magyarországon erre a korosztályra.Esélyem sincs elhelyezkedni.Most próbálok a szomszédos országokban valami munkát keresni.de nyelvtudás nélkül/tudod mi még oroszt tanultunk/találni kell kint élő magyar idős nénit,vagy bácsit akinek segitségre van szüksége.Sok idős egyedül élőmagyar van szerte a világban ezért bizakodom.1-2 év után a nyelvet megtanulva talán lesz esélyem szociális otthonban vagy elfekvőben gondozást vállalni,mert erre nagy igény van,de nyelvtudás nélkül sajnos lehetetlen.Ezek után ugye megérted miért mondtam,hogy irigyellek. Kivánok minden külföldön élőnem nagyon jó egyészséget és lelki békét.

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-29 16:33   
Etelka - teljesen elismerem, hogy a Te eseted egeszen mas mint a mi esetunk. Mi menekultunk 56 novembere vegen. A Te esestedben megertem, hogy nem orszagot, hanem elettarsat valasztottal, akivel jart egy idegen orszag is.

A mi esetunkben, es szerintem a legtobb menekulo vagy kivandorlo (a ketto nem ugyanaz) ember eseteben viszont azert eleg sokat tudhat az ember a varhato fogadtatasrol es nagyon is aszerint donthet, hogy hova keri bevandorlasat. Nem mi voltunk az elso magyarok, akik az USA-ba erkeztek, elottunk allt tobbmillio bevandorlo, magyar es mas nemzetisegu. Mindenki pontosan tudta, hogy az Usa, Kanada es Ausztralia/Uj Zealand bevandorlokbol es bevandorlasra epult tarsadalom, ahol a bevandorlok szama es azok sorsa sokkal magasabb es jobb szintu volt mint mas, homogen nepsegu europai orszagban. Ez kulonosen akkor, 1956-ban volt igy. Itt, az USA-ban pl. tobb ismerosom van, akik francia tudasuk, vonzodasuk, stb. alapjan Franciaorszagba mentek. a franciak oket nagyon kedvesen fogadtak, de nem tudtak veluk mit kezdeni es taborokban tartottak oket honapokig. (Mi is voltunk taborban az USA-ban, 3 napig, mikozben megkaptuk a zold kartyainkat, es apam allast). Vegul, kertek bejoveteluket az USA-ba es atjottek es francia imadatukat gyakori parizsi utakkal elegitik ki.

Azt persze nem mondom, hogy orszagot valtani -sot, ha mondhatom, hazat valtani - konnyu dolog. Uj nyelv, uj kornyezet sehol sem konnyu megszokni. De sokat tesz, ha a befogadok joindulattal, vagy teljes oda-sem-figyelessel fogadnak es hagynak boldogulni.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-29 10:53   
Mikor az embernek menekulnie kell akkor nem gondolkozik azon hol jobb csak azon minel messzebbre keruljön az uldozestöl. A mi esetunkben peldaul csak annyit tudtunk hogy Svedorszag kiralysag es laknak ismerösök meg rokonk ott. No meg eleg tavol van

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-29 09:53   
2004-01-29 06:46, taursus:
-
Kedves Taursus!
Nemcsak a gazdaságilag jobb életre való törekvés visz külföldre embereket.Èn pl. férjhez jöttem ide 24 évesen. Annak negyven éve....
Hogy kit hogyan fognak befogadni azt elöre nem lehet tudni, hiszen ilyen esetben az uj és eljövendö környezetröl sem lehet sokat tudni. Tudod Taursus ilyen esetben az ember nem számításból, hanem szerelemböl vált hazát.
Etelka

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-29 06:46   
Kedves Etelka - igazad van, hogy orszagonkent maskent fogadjak az ujjonan erkezetteket. A kerdesem viszont akkor az, hogy ha ez kozismert teny, akkor miert megy valalki oda, ahol elore tudja, hogy nem fogjak befogadni.

Ez - az en edesapam eseteben - nem csak meddo beszed. 56-ban amikor Becsbe erkeztunk, en, mint 15 eves srac azt hittem Apam Parizsba, Franciaorszagba fogja beadni a kerelmet, hiszen korabban annyiszor orommel es szivesen emlekezett vissza korabbi parizsi 3 evere, amit mint diak es kovetsegi alkalmazott toltott ott, meg a haboru elott. Apam kijavitott: Dehogy megyunk Franciaorszagba! Ott van a bevandorloknak a legkeservesebb sorsa. Diplomata utlevellel, fizetessel, es egy kis hazai "tappenzel" ott elni fantasztikus. De bevandorlonak, lenni, a francia allamban lehorgonyozni nagyon nehez. Hetediziglen idegen maradsz. Szamunkra, mint magyar menekulteknek, csak harom orszag johet szamitasba: Kanada, az Egyesult Allamok es Ausztralia (ahova o tevesen Uj Zelandot is odaszamitott).

Apam a napokban halt meg. Visszanezve, csodalom jozan velemenyet.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-22 16:50   
_Kedves Pamut!
A beilleszkedés nem csak az embertöl magától függ, hanem a környezetétöl is. Ez is egy igazság.
Olyan országokban, melyekben viszonylag egységes a népesség és soha nem voltak nagyobb bevándorlási hullámok, eltéröen Amerikától a beilleszkedés nem könnyü és sok esetben csak felszinesen és látszólag sikerül. Tudod Pamut, vannak olyan országok is a világon, ahol a benszülött lakosság gyanakvással kevert elöitéletekkel tüzdelten viszolyog mindentöl és mindenkitöl aki külföldi. Az a külföldi, aki nem turistaként érkezik, hanem maradni jön mindig potenciális versenytárs és "félmüvelt" kivülálló marad, hiszen még a helybeli , hazai kultúrát sem ismeri, nem is emlitve a hiányos nyelvismereteket.
Erröl a MON on leginkább azok tudnának Neked igaz " meséket" mondani akiket skandináv országokba vetett a sorsuk.
Örülj annak, hogy Neked 4 év alatt ilyen remekül sikerült a beilleszkedés, ne feledd azonban, hogy sokan vannak olyanok is akiknek önhibájukon kivül a tökéletes beilleszkedésre egy élet sem elég. Szeretettel üdvözöl: Etelka ________________

pamut  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-19 01:08   
2004-01-09 00:25, liz:
"Ha valaki odaig eljut,hogy nyugaton akarja letolteni hatralevo eletet (mindegy milyen korulmenyek kozott ment ki az illeto)szamolni kell azzal,hogy mindig masodlagos allampolgar lesz. Barhova is megy. [...] Olyan orszag nincs, ahol te ugy elhetsz mint az ott szuletettek."

Vitatkoznek ezzel, kedves liz. Szemelyes tapasztalatbol mondom, hogy nekem nem tobb, mint 4 ev utan sikerult. Allasom van, otthonom van, mindenkivel jol kijovok, a munkahelyemen megbecsulnek, az uj ferjem csaladja befogadott, es -- ami a fo -- SOHA, sehol meg nem ereztem ugy, hogy kulfoldikent vagy plane hogy 'masodlagos allampolgarkent' kezelne barki is.

"Minden toled fugg."

Ez viszont egy nagy igazsag. Kivanok mindenkinek sok szerencset es sikert a beilleszkedeshez!

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-16 01:45   
Ok meg szeretnenek engem, vagy legalabb is amikor azokon a tajokon jartam, mindig kedvesen bantak velem. De inkabb nekem hianyozna New York. Ket evig Chicagoban laktunk, nagyon elveztuk, stb., de azert megis nagyon orultunk amikor "hazajottunk". De igy vagyok Budapestel is. Szep, gyonyoru, sok rokon es barat is van, 47 ev utan mar nem "otthon".

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-15 19:45   
2004-01-14 18:15, taursus:
...Es biztosan mondom, nem szeretnek pl. Texas vagy North Carolina vagy Iowa kozepen egy kisvarosban lakni. Nem tudom azert, mert magyar vagyok vagypedig azert, mert new yorki vagyok, viszont ez teljesen mindegy, mert jol erzem magam itt.

Yankee (!) vagy, azért nem szeretnek arrafelé!

taursus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-14 18:15   
En is 15 eves koromban jottem ki, igy ertem amit ferjedrol irsz. Raadasul, hal 'istennek jo nyelvtehetsegem van es angoul szinte "akcentus" nelkul beszelek. Amerikai felesegem van es sok amerikai ismerosom, baraton van.

Edesapam viszont majdnem 40 eves volt, amikor kijottunk. Neki mar sokkal nehezebb dolga volt beleszokni az amerikai eletbe. Bar egesz jol tudott angolul (Magyarorszagon a sarospataki angol internatusban jart iskolaba) megis eros akcentussal beszel. Igaz, naponta golyostollal megoldja a New York Times keresztrejvenyt, de kiejtesen azonnal erezheto hovatartozasa.

Ennek ellenere nem mondhatnam, hogy valaha itt "masodrangunak" erezte volna magat. "Masnak" talan igen, de nem masodrangunak. Hiszen itt annyi mas nemzetiseg idekerult emberei nyuzsognek, hogy senkinek nem jut eszebe, hog ebbol kerdest csinaljon.

Egyet azert hozzatennek: nekem is voltak alkalmaim Amerika kisseb, belsobb varosaiban, ahol amikor megtudtak, hogy kulfoldi szuletesu vagyok, ugy neztek ram mint a ketfeju birkara. Es biztosan mondom, nem szeretnek pl. Texas vagy North Carolina vagy Iowa kozepen egy kisvarosban lakni. Nem tudom azert, mert magyar vagyok vagypedig azert, mert new yorki vagyok, viszont ez teljesen mindegy, mert jol erzem magam itt.

Cunibaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-09 21:06   
Személy szerint sosem éltem Magyarorszàgon. Én egy az egyben, direktben keverettem ide Belgiumba. Nem panaszkodhatom egy szoval sem hogy hàtrànyom lenne szàrmazàsom miatt. Söt sokan megkérdezik töllem "Honnan van ez a szép accentus amivel beszélem a franciàt?" és elég büszkén vàlaszolom rà "Hogy magyar!".
Megtörtént màr ugyan, hogy màs hangnemben is feltették ezt a kérdést, de vàlaszom utàn mindenkinek kiderült az arca. Néha igaz hozzà tették "Azt hittem flamand!"
( a rassizmus mindenüt, minden nemzetnél létezik, sajnos)

Ja még annyit, hogy még abban sem gàtolt meg "eredetem" hogy vàlasztva legyek. Igaz csupàn mint "néptanàcstag" , de ha ambiciom lett volna és kitartottam volna a politika mellett többre is vihettem volna.. én azonban a "csalàd" mellett vàlasztottam!

nyumi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-09 20:40   
Ugy láttom olyan dolgokrol is beszélűnk ami egyértelmű és megváltozthatatlan. Én nem arra gondolok hogy olyan helyen élnék ahol ugyanugy elfogadnak mint aki ott szűletett. Szo se nincs rola ,nem vagyok gyerek ....De hiszem azt hogy van olyan hely ahol elsősorban nem az számit hol szűlettél, ahol az elvesztett múnkahelyet nem a bevándorlo nyakába varják, ahol ismerik azt a szot hogy , tolerancia, multinacionalizmus, kompromiszum stb stb. Azt hiszem tisztán érezhető ki milyen országban éli meg a bevándorloi státuszt, szerepet, állapotot.

sycamore  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-09 11:49   
taursus!
Minden ember maskeppen reagal szituaciokra.
A ferjem 15 evesen jott ki Angliaba.Egyedul.
Tehat a kora,meg az alkalmazkodo termeszete megmentette attol,hogy masodlagosnak erezze magat.
En 42-evesen jottem ki.Senki sem erezteti velem a masodlagossagot,de ahhoz tul keson jottem ki,hogy olyan magabiztos legyek mint ami otthon lennek.Ha masert nem is de a nyelv miatt.

sycamore  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-09 11:40   
Bobe igazad van.A ket szituacio(erdelyi Magyarorszagon,vagy egy magyar mas orszagban)ket teljesen kulonbozo eset.
A "gyokerekhez"kell visszamenni amit az ember meg el nem bocsat meg az elkovetoknek.(trianon)
Bobe , volt nekem egy erdelyi kolleganom aki ferjhezment egy budapesti fiuhoz.Senki sem jegyezte meg.Na es?Egy debreceni elvesz egy sopronit,egy pecsi egy mohacsit.Termeszetes.Most igy visszagondolva eszunkbe sem jutott,hogy a kolleganom "nem magyar"Dehogynem.
A noverem masodik ferjet is egy erdelybol Magyarorszagra koltozott emberben talalta meg.Tehat sok fugg a kornyezettol amibe belecsoppen az ember.

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó