2017. november 20. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> ÉLET EUrópában >> Árak, költségek... - MON Kezdemenyezés
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
 Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-18 20:40   
2004-10-18 00:56, andi_usa:
-
Halló Andi!

Remélem nem vetted úgy a dolgot, hogy egy nagy bevásárlóval álsz szemben, mert én inkább csak nézelödök. Nejem az ügyintézö, én meg csak trógeroskodok, de azt is csak az utóbbi idöben, amióta csatlakoztam ismét a bevásárlásokhoz. Persze igy van több idöm is a megfigyelésekre.

Az amerikai nadrágnál a "made in USA" cimke alapján feltételeztem, hogy legalábbis ott gyártották. Itt nem igen találkoztam olyan németek által ázsiában gyártattott darabokkal, ahol a "made in Germany" cimke lett volna benne. Gyakran irják úgy is, hogy német produkt, de ázsiában készült.

Igy találkoztam már korábban is, pl. a 80-as években olyan gyermekruházattal, amit Magyarországon csináltattak, s jobb anyagokból is, mint azt az ázsiai áruk esetében tapasztalhattam. Kerültek is valamibe! De a gyermekéért az ember mindent megtesz, legalábbis addig a határig, amig nem lesz majmolás vagy konkurencia a dologból. Arra ügyeltünk, s (túl) szerények is maradtak.

Te is beleestél abba a csapdába, mint sokszor mi is. Itt a farmerok esetében. Amikor Magyarországon is elkezdték azokat gyártani, a német viszonyokhoz képest ott 30-50%-al olcsóbbak voltak, s minden alkalommal vettünk is néhányat. Ugyan a fiatalok nem mindig voltak megelégedve a választékkal, mert abban is léteztek divatformák és szinek, s azt a fajtát kénytelenek voltunk itt megvenni.

Persze, hogy ha egy magyar valamit nehezen vett meg magának, akkor az azt jelentette, hogy ott "túl drága". De elöfordulhat, hogy Te még többet fizettél érte, s ráadásul ehhez jöttek a postai költségek.

Apámmal kapcsolatban is volt ilyen a cipö ügyében, ahol a lényeg azon volt, hogy az innen jöjjön, mert "ott drága", "nem lehet jót kapni", stb. Közben léteztek már akkor is az ú. n. nem egységcipöboltok, ahol jó olasz és más cipöket lehetett kapni. Sok esetben ezek is a külföldiek által ott készitettett cipök voltak, mint pl. az utóbbi idökben a német Salamander is, ami az ottani gyártástól ma már visszavonult.

Itt azért a Pick és társai el-elfogynak, még jó, hogy tartósak. A Picket is gyakran elöre felszeletelik, s a barnultsági fokán látod, hogy abban az üzletben megy e a dolog vagy sem. De ezzel is ritkán találkoztam.

Piros paprikát itt is vásárolhatsz, de mi azt inkább priváttól vettük mindig, mert az valóban jobb volt. A kis zsákos paprikánál elöfordult az is, hogy a pörkölt furcsa szint öltött fel. (Az ólmozásról ne is beszéljünk!)

Itt többször elhangzott a petrezselyemgyökér, nekem az csak fehér répa, amit gyerekkoromban nagyon utáltam. Lehet, hogy izesitette a pl. húslevest, de azt inkább áthagytam apámnak. A sárgarépától persze jól megtanultam fütyülni.

Itt pl. fehér répát is lehet kapni a különbözö szupermárktokban, ha nem is mindig, de egy jó pár elég egy darabig. D-Németországban, pl. Münchenben a piacon inkább volt, de Bonnban is láttunk már korábban. Feltételezem, hogy a sok fözés a TV-ben, föleg olasz konyha, az embereket befolyásolta ebben az irányban is. Német szomszédaink korábban olyan petrezselymet tartottak a kertben, aminek szinte gyökere nem is volt, de a nagyobbakat is eldobták. Változnak az idök!

Az árakat én nemzetközi viszonylatban nem hasonlitgatom össze, erröl korábban nyilatkoztam már. Ami van, azt kell szeretni, mit érek vele, ha itt egy dinnyéért 2 eurót kell fizetnem, amit M. o. a piacon talán 120 Ft-ért árulnak. Örülök, ha izletes, s el van intézve. De pl. ha olyant látok a boltban, hogy egy karalábé 22 Cent, azt is viccnek tartom, mert mint kereskedönek, azért a pénzért még azt megmozgatni sem érdemes. Persze "sok kicsi sokra megy".

Üdvözlettel!

Toeby

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-18 19:50   
2004-10-18 16:04, zitazita:
-
Halló Zita!

Itt már utána olvashatsz egy kicsit magyarul: www.lidl.hu Bövebben www.lidl.de alatt.

Egy egyszerü, általában 1000 m²-ig terjedö bolt, a napi használatos élelmiszerekre. Többnyire egy csinosabb raktár formájában. Az alacsonyabb árkategóriában, de jó minöségü árukkal. Akinek nem az, menjen máshova vásárolni, kérdés, hogy jobban jár e vele.

Szerintem az Aldi után ott vásárolnak a legtöbben. Az igényesebb dolgokat meg az átlag szupermárketokban vásárolja az ember, árkategóriájuktól függöen. Extra, HL, Globus, Maxus, Marktkauf, Real, stb.

Persze láttam már, hogy többen a Galeria-Kaufhof élelmiszerosztályán is telerakták a kocsijukat, ami Kölnben különösen elit. Különlegességért megéri, de az átlagnapra túl drága.

A Lidl és társai, ha elterjednek és elfogadják öket, leemelik a Corát és hasonlókat a magas lóról, mert azok valóban kifosztják a vásárlót.

Toeby

zitazita  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-18 16:04   
Milyen árúház a Lidl,most nyílik nálunk nov,1,.-én?????????
Grafschafter Goldsaftot nem lehet Mo.-on kapni ,mindig hozatok,ha valaki Nországba megy.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-18 00:56   
2004-10-17 21:28, Toeby:
-
Halló Toeby!

most jöttem meg a Marshalstol ahol vettem Julius Meinl "Melange" kávét, meg is néztem, Bécsben van pörkölve és lepakolva (250gr $ 3.99), francia gesztenye lekvárt és olasz Gianduja csokoládét. Sokszor csak amiatt megyek be abba a föleg ruha üzletbe mert vannak ilyen élelmiszer érdekességeik, de csak az amit nem kell hütöben tartani mert az nincs.

Nem régen olvastam, hogy a Heinz cég legtöbb áruját is külföldön gyártják.

Régen a Levis nadrágokat Magyarországon varrták, de abban az idöben küldtem innen rokonaimnak olyan nadrágot mert otthon joval drágább volt! Gondolom a ruhanemü itt azért olcsobb mert en gros áron tudják adni vagy mert a legtöbbet olcson készitettik valahol Ázsiában?

Tudomásom van arrol is hogy mindig a helyi izekre készitik a termékeket és sokszor helyben is gyártják ha olcsobb ugy mint szállitani.

Sajnos itt nem sok vevö lehet se a Gyulaira se a Pick szalámira, mert csakis magyar üzletekben lehet kapni öket. Kinek mi tetszik, én pl. a jo száraz Gyulait szeretem, nem a frisset. Igazi olasz Citterio szalámit és Prosciuttot a Trader Joe's is árul, vacuumosan lepakolva de hát több itt az olasz eredetü lakos. Viszont a magyar rumos meggy szerencsére marad a Trader Joe'sban, azt ugy látszik mindenki szereti.

Magyar piros paprikát viszont minden üzletben árulnak igazi magyar pakolásban, érdekes mert éppen ugy van mexikoi is!

Érdekes hogy a svájci csokoládé is kaphato mindenütt, amelett a Ricola cukorka, Emmentaler, Gruyère és Sbrinz sajtok, de a svájci Ovomaltine már nem! Nem tudom ki az aki kifürkészte hogy azt el tudják adni, a másikat viszont nem? Itt is van Egri Bikavér, de a Tokaji ritkán. Soproni Kékfrankost sose láttam.

Minden jót!

Andrea

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-17 21:28   
2004-10-17 17:04, andi_usa:
-
Halló Andi!

Itt találkozunk ismét egymással. A Kraft persze amerikai eredetü, s ezért nem is lenne csoda, ha egyes dolgok onnan jönnének, de helyileg is gyártanak különbözö termékeket több európai országban is. Azt hiszem egyik leghiresebb termékük a Mirácoli volt, mint ahogy most a honlapjukon irják is. Azt pl. itt a német piacra Brémában gyártják. Gyártanak több szószfajtát is, sokat viszont Hollandiában, ahol több a paradicsom.

Coca Colát minden országban gyártanak már licenc alapján, de valószinüleg az a legamerikaibb.

Különben amin csodálkoztam, hogy textil termékek is jönnek Amerikából, amit az ottani jóllét miatt nehezen tudtam elötte elképzelni. Ugyanis áruk a legalacsonyabbak közé tartoznak. Olyan farmerféle nadrágok, nem a neves márkák alatt, de ugyanolyan kitünöek.

Ami a Picket illeti, az itt szinte minden szupermárktban, de egyedi henteseknél is megtalálható. Az utóbbiak a nagykereskedésen keresztül szerzik be. Ebböl kihagyást még eddig nem tapasztaltam.

A gyulai kolbász egy kicsit más téma, mert annyira nem elfogadott, de szintén sok helyen megtalálható. Ebben voltak már kihagyások is, az okán nehéz lenne most elbeszélgetni. Ugyan ennél már póruljártam egyszer, mert nagyon kell ügyelni a frissességére. Egy alkalommal a Metróban vettünk belöle, de a középkorban is használhattam volna már buzogánynak.

Viszont egyre több hasonló termék jelenik meg, persze a több alatt az ember magyar voltán egy kicsit túlzásba is esik. Ilyenek a paprikás szalonna a Picktöl, s különbözö paprikás vastag kolbászok.

Hogy mennyire fogynak az más kérdés, mert pl. a gyulai a drágábbak közé tertozik. Ennek megfelelö német paprikás kolbász is van, ha nem is tökéletesen azzal az izzel, de nem is azt akarják utánozni . Ez sokkal olcsóbb. Ugyanakkor jelen vannak olasz és spanyol különbözö paprikás dolgok, amiket nejem miatt nem vehetek, mert állitólag fokhagymássabbak.

Ami a borokat illeti, azok is hosszabb múltra tekintenek vissza, mert valamilyen magyar bor mindig is volt, még ha nem is mindig olyan ismert néven, mint a tokaji (abból csak aszú) és egri bikavér. Szegedinek, szekszárdinak és soproninak nevezték, ami nekem annyira nem mondott semmit, mert inkább a villányit és badacsonyit ittam. Most ahol több van, 3-4 borvidék, szintén 3-4 fajtával képviselve van.

De ezek is mind multik, ami a magyarországi ismeretükböl eredö behozatallal jár, de a Pick mint elég erös vállalkozás, maga is képes volt már korábban is nagyobb exportot létrehozni.

Érdemes benézni a Tengelmann csoport oldalára, milyen cégek egyesülnek e név alatt. 16 országban 7.200 üzlettel rendelkeznek. Az elöbbi hozzászólásomban emlitett hölgy pl. náluk most a KD-drogériaüzletek Rossmanná való átszervezésével foglalkozik. http://www.tengelmann.de

Kisebbik leányunk a Toys "R" Us-nál a legó és playmobil központi elosztásával foglalkozik, ami német nyelvterületü központja szintén Kölnben van. 67 üzletet látnak el Németországban, Svájcban és Ausztriában. Az áruellenörzés "online" történik, az elektronikus kasszák továbbadják a jelentést az üzlet központi számitógépének, ami naponta egyszer továbbitja a jelentést a központnak. De ez ma már szinte minden üzletben igy zajlik.

Pl. a gyógyszertárakban volt már korábban is olyan rendszer, ha egy gyógyszert kivettek a fiókból, s csak 2-3 darab volt belöle, már regisztrálta a központi elosztónál éppen a gyors pótlása miatt. Jelenleg már ott tartanak, hogy a kasszánál csak fizetsz,s egy automatizmus elökeresi és odaszállitja a kivánt gyógyszert. Ez persze még nem általános. Mint ahogy az önkiszolgáló kassza sem, ill. az, ahol a kocsit csak áttolod egy érzékelö kapun, s már regisztrálva is van a vásárolt áru.

Az elöbbi csak kitéröként a modern rendszerekre. Érdeklödöknek még felsorolok néhány honlapot, ami nem is olyan nehéz, mert mindig az üzlet nevéböl+de-böl áll.
http://www.rewe.de http://www.globus.de http://www.globus.net/sbw/ http://www.metrogroup.de http://www.real.de http://www.extra.de http://www.galeria-kaufhof.de http://www.lidl.de http://www.aldi.de http://www.spar.de http://www.minimal.de www.edeka.de

Itt utána lehet olvasni a cégek történetének, sokszor hogy miképp fonódnak egymásba, termékekröl és árakról lehet ismeretet szerezni.

A Real és Exra pl. a Kaufhof-Metro-csoporthoz tartoznak. A Tengelmann alatt olyanok vannak egy tetö alatt, mint a Plus, OBI, KD (lassan már Rossmann), A & P és Kaiser's. De a legfontosabb, amit szintén elözö beirásomban irtam, miképp vannak pl. ez egyedi szupermárktok egy tetö alatt egyesitve, mint pl. a Spar alatt 2.400 és az Edeka alatt 4.100 egyedi önnálló kereskedö.
S minden egység valamilyen szerzödéshez van kötve, ami "mellékágakat", föleg amelyek konkurenciát jelentenének, nem engednek meg.

De most elég már a kereskedelemböl!

Minden jót!

Toeby

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-17 17:04   
2004-10-17 12:43, Toeby:
-
Hallo Toeby,

engem meglepett hogy a nagy szupermarket ahova anyámék járnak Baselbol át Lörrachba, ott tartja a Gyulait és a Pick szalámit a többi áru között de Baselban csak a Globusnál van néha, mikor voltunk, éppen nem volt.

A másik ami meglepett a sok amerikai áru aminek amerikai eredetéröl sokan nem is tudnak, azt hiszik ottani. Nem csak a Coca Cola, de a Kraft szoszok is.

Emlékszem Svájcban a Del Monte konzervekre ami szintén itteni s a catsup-ra is.

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-17 12:43   
2004-10-17 10:44, GTL:
-
Halló GTL!

A kölni olnalon emlitett budapesti látogatóim bizonyára megerösitenék véleményemet, amiröl most irok. Ugyanis eléggé bejártuk a környéket, de munkáim és szabadidöm során elmondhatnám, hogy az egész országot "átfésültem" már.

Elöször is, kisebb láncok nem léteznek, mert az általad emlitett falvakban müködö szupermarketok legalább a Spar- vagy Edeka-láncolatban vannak egyesitve, éppen a versenyképesség miatt. Korábban több különálló egység is létezett, hogy pl. a Sutorius piacokat emlitsem meg itt a környékröl, de azok is idövel beleolvadtak a REWE-csoportba.

A piacok alakulását eléggé figyelemmel kisérem. Az ú. n. Bäckerei-ok is szintén csoportulások, amik közül a legnagyobb jelenleg a Kamps, ami Európa legnagyobb ilyen lánca, Németországon kivül is ténykedik. Helyi jellegü pl. itt a Merzenich (mindent elégetnek, de annak ellenére jók), sok üzlettel, s persze léteznek még az egyéni vezetésüek.

Egy viszont biztos, hogy mindegyik a saját termékeit árulja. Ha talán megfigyelted, ezek nagyrésze Bäckerei - Konditorei, tehát süteményekkel és tortákkal is renelkeznek, amit kávé melett asztalnál ülve vagy estleg állva fogyaszthatsz.

Ami kivülröl jön, az a kávé és esetleg a fagylaltfélék. Ezeknél eleve hosszúlejáratu szerzödéseik vannak, s ezenkivül nagykereskedelmi ellátásra nem szorulnak rá.

A teljesen egyéni üzlet, ha esetleg még valami kiegészitést szeretne, beszerzi pl. a Metróban, Handelshofban, Selgros- / Fegro-ban és hasonlókban, ahova maga megy el az áruért, de pont ezekre ez abszolut nem jellemzö.

Ha valaki itt piacot keres, csak a nagykereskedelemben érdemes, ahol a további logisztikáról nem kell gondoskodni, de az nagy mennyiségü folyamatos ellétást követel. De lehet pl. az Aldiban is idöleges árúval jelentkezni, de akkor szintén ugyanazon a napon nagyobb területen. Ez is viszont inkább idényárukra vonatkozik, mint pl. a szentesi paprikára.

A kisebb egységek, az ú. n. Kioszkok hajlandóak lennének mindenre, ami pénzt hoz, ezek is az emlitett nagykereskedésekben szerzik be az árút, ill. nagyobb mennyiségek esetében szintén szerzödésük van pl. italellátókkal.

Nos most hogy az egyetemista bevállal ilyen üzletet, azt nem lehet olyan komolyan értékelni, hogy abból egy tartós valami alakulna ki, hacsak nem Jahnnak hivják, aki a Wienerwalddal még a Mc'Donalds elött egy hatalmas láncolatot épitett ki a csirkéivel.

Ezt most remélem nem iróniának vetted, de körültekintve egy olyan társadalomban, amelyik vagy 40 éve túlkinálatban él, s nem tud az áruk között dönteni, nem is ismeri az összeset, nehéz még valami újra rábirni. A csipös dolgokkal is elövigyázatos lennék, mert azt biztos nem a németek túlnyomó többsége igényli, hanem a mi fajtánk, s talán a török vagy görög is, de ehhez nem igen tudnék hozzászólni.

Különben a Selgrosban ezek a dolgok magyar változatban is ott vannak, de a volt jugoszlávok már korábban is betörtek erre a piacra, mint pl. "vegeta", stb.

Szerintem amennyiben valaki ilyen témával foglalkozik, legjobb ha olyanhoz fordul, aki profi ezen a téren. Az 1000 km és az utána való szétosztás egy ebben nem jártasnak nehéz. Nem kizárt, hogy egy REWE is nyitott az üggyel kapcsolatban, mint ahogy itt is történt a HL-piacunkon, amikor is mondtuk, nyugodtan renelhetnek több sárga paprikát, s gyakrabban is, mert elég sok magyar van a környéken.

Már egyszer emlitettem, hogy nagyon sok üzlet megnyitásában vettem részt. Ilyenkor gyakran elbeszélget az ember az ú. n. "körzeti vezetökkel". Nagyobbik lányunk barátnöje is ilyen teendöt lát el a Tengelmann csoportnál. Eléggé merev apparátusba ütközik az ember, mert rizikót nem vállalnak magugra. Ha valami megkötött, ahhoz tartani kell magát mindenkinek, nem igen lehet kibúvó, "hoppá, most éppen valami problémám volt". Az ilyen aztán hamar lekerül a piacról.

Ezzel pillanatnyilag csak annyit akartam mondani, hogy 10 darab ide 20 darab oda, azzal nem igen lehet üzletet csinálni, még ha esetleg jelenleg az Forintban kifejezve annak is tünik. De abban is változások vannak, s elöfordulhat, hogy pár év múlva az a minimális üzlet is visszaesik, amikor is a szállitásnál a soför eleve pl. 2000 Eurót keres, a benzinárak is emelkednek, s maga a szállitmány is jobban biztositva van.

Na ez nem borúlátás, hanem tények, de konkrét esetben, ha eddig még nincsenek meg az e-mail cimek, szivesen beteszek ide egy-kettöt kapcsolatfelvétel céljából. Pl. a REWE- és Metro-központok speciálisan itt Kölnben találhatók.

Üdvözlettel!

Toeby

GTL  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-17 10:44   
2004-10-16 14:57, Toeby:
-
Hello Toeby,
ismét nagyon tetszett az elemzésed. Abban is többek között teljesen egyet értek, hogy abból a kielégítően nagy kapacitásból, ami csak egy-egy No-i lánc ellátásához kellene, nincs igazán sok már magyar kézben. Tehát ez egy kis hazai export cégnek lenyelhetetlenül nagy falat.

Vannak viszont, úgy tudom, olyan kisebb láncocskák, amelyek főleg a kis falvakban lévő Backerei-ok ellátásában segítkeznek és alkalmasint 50-250 boltba szállítanak, teritenek, klf. termékeket. Véleményem szerint, lehet hiú ábránd, ezeknél lehetne labdába rúgni. Ezek felvevő igénye közel nem akkora, amit ne lehetne kielégíteni akár itthonról történő direkt szállítással is.

Igaz, ezeket jóval nehezebb megtalálni, és miután jóval kisebb a forgási mennyiség, nem is biztos, hogy egyik napról a másikra megtérül az üzlet. Ettől függetlenül én a magam részéről látnék egy ilyen dologban fantáziát.
Főleg akkor, ha van kinti kontakt személy, aki felfedezi, megkeresi, leegyezteti a bemutatkozást, illetve később gondozza a boltokat, vagy ezeket kisebb terítő cégeket. Na ilyet találni a legnehezebb úgy tűnik, pedig neki is megéri a dolog. Ismerek egy kinti egyetemistát, aki bevállalta ezt a dolgot és eredményes, ezáltal tud is egy kis kiegészítő pénzt keresni a tanulmányaihoz.
Bárki részt vehet ebben, aki rendelkezik egy kis szabadidővel, és megkérdezi a szokott boltosait, mit szólnának némi magyar termékhez, csak úgy frissítésnek. Működik a dolog, én pl. tapasztaltam, hogy az erős, pirospaprikakrém igen komoly sikerre számíthat.
A logisztikája sem gond a dolognak, mert ha arra gondolsz, hogy a megfelelő szállítójármű bemegy a gyártó raktárába, felpakol, és terít, akkor ez manapság nem megoldhatatlan, hogy a terítést ne 50 km-es közvetlen környezetben végezze, hanem 1000 km-el arrébb tegye egy ottani 50 km-es körzetben.

Üdv
GTL

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-16 14:57   
Halló!

A magyar kereskedelmi cikkek ny-európai megjelenitéséhez, de itt inkább speciálisan a németországihoz szeretnék egy-két gondolatot hozzáfüzni.

Valójában a magyar kereskedelem, s gyakran a termékek elöállitása is szinte külföldi kezekben találhatók. Igy meg van a visszahatás az eredeti országra is, abból a szempontból, hogy ezek természetesen informálva vannak azokról a termékekröl, amiket esetleg ide tudnának importálni.

Ugyan ezen áruk többsége már nemcsak az EU-bövitése elött, hanem a vasfüggöny esetében is megvoltak, mert több terméket állittattak pl. konzervgyárakban a németeknek "német iz"-ben elö, ami a dolgok forditottját idézte elö, azaz a "német iz" ott is hamarabb meghonosodott, mint éppen itt a "magyar".

Kétségtelen, hogy ma a kereskedelmet hatalmas csoportok uralják, a németek közül felsorolnám a következöket: Aldi, Lidl & Schwarz, Globus, Német-Spar, Tengelmann, REWE, Kaufhof-Metro, amelyek Európában a legnagyobbak közé tartoznak. Sokszor pl. osztráknak vagy más nemzetiségünek hitt üzletláncok is ezek kezében találhatók, mint pl. a Julius Meinl. Megemlithetném az angol TESCO-t és a most feljövöben lévö Corát (csak francia nyelvterületen léteztek korábban, s Magyarország volt az elsö azon kivüli lépésük), Auchan, stb. Ezek természetesen informálva vannak úgy idegen, mint hazai piacukról is, azaz egyes termékek megjelenitése nem lenne nekik probléma.

A német élelmiszer piacról pl. csak annyit érdemes megemliteni, hogy sokszor óriási tévedések állnak fenn azzal, hogy egy ipari országban valószinüleg "szenet és vasat" esznek az emberek. Valójában Németország Európa legnagyobb mezögazdasági exporteure úgy a természetes mint a feldolgozott termékekben. Ugyanakkor azonban ö a legnagyobb importeure is.

Ami az importot illeti, ott nem dominál az olcsó elöállitás, hanem inkább az eredetiség. Egy naiv példa lehetne erre, hogy senki nem fogadná el pl., ha a "pármai sonka" Oroszországból jönne, mint ahogy a "tihanyi camembertnek" is nehéz dolga lenne az erdetivel szemben.

Németországban az élelmiszerpiacon külföldi cégek nem igen találhatók meg. Elvétve lehet csak talán egy franciát látni, az olasz meg estleg már szintén német kézben lévö, amit már saját maga próbált itt meghonositani. Az utóbbi években egyedül az amerikai "Wal Mart" próbálkozott meg a piacra betörni, de az elsö éveik a tanulópénz volt, mert vesztességgel dolgoztak.

Kis termelöknek, gyártóknak nagy csoportoknál nincs nagy esélyük, mert ki tudná nap mint nap a pár ezer Aldit áruval ellátni, ráadásul távolról. A területenként változó termékeket ugyanazon a területen is szerzik be, ami a logisztikát lényegesen megkönnyiti.

Több esetben volt a sajtokról szó. Németországban vagy 350 féle sajtot állitanak elö, s Európa legnagyobb sajtexporteure. Ugyanakkor megtalálható minden ország jellegzetes terméke is, holland, belga, dán, svájci, francia, olasz, spanyol, stb.

Nincs olyan szupermarket, ahol ne lenne legalább 50-60 fajta sajt. Pl. a Maxusban 260 félét számoltam meg, s a fent emlitett nemzetek mind képviselve voltak. A sajtok ára ugyan valamennyire eltérö, de nem jelenti azt, hogy csak emiatt egyre fixálná magát az ember, mint ahogy Magyarországon a trapista esetében tapasztalható.

Megemlitve a kecskesajtot, Magyarország nem egy tipikus "kecskeország", s ezáltal "kecskesajt ország" sem. Ez inkább jellemzö a Balkánra, Francia- és Spanyolországra. Ugyanúgy jellemzö ezeken a helyeken a birkasajt is. De egyáltalán, ha nézzük, Magyarország még csak nem is jellegzetes "sajtország", mint Hollandia, Dánia, Franciaország és a már emlitett többiek.

A kecskesajttal kapcsolatban a Maxusban pl. több mint 10 félét lehet megtalálni. A külföldiek közül a franciák: Picandon, Bettine, Cherre Dargental, Soignon, Caprinell. Holland: Arina, Cikko, belga: Chevage, spanyol: Tinajeros Capra. És ezenkivül bizonyos német sajtok az alpesi területekröl, ahol a kecskék szintén nem ismeretlenek.

Gondolom, ezzel egy kissé érzékeltettem, milyen nehéz a harc a német élelmezési piacon, ami bizonyára hasonlóan zajlik le akár Hollandiában, Franciaországban és másutt is.

A magyar termékek másik problémája, ami talán a legfontosabb is, hogy azok a mi, azaz magyarok szájize, ami nem jelenti azt, hogy a másoké is. Téves gondolkodás lenne viszont a mások szájizét reformálni való törekvés is, azaz hogy a mienk a mérvadó, amit sajnos itt online-oldalainkon gyakran tapasztalok. S a talán 60-70 ezer szétszórva élö magyar kedvéért is nehéz lenne egy "magyar szájizpiacot" megteremteni. Ha most valaki itt a Pick szalámit és hasonlókat szeretné megeliteni, akkor arról külön is kifejteném a hosszútávú megfigyeléseim alapján kialakult véleményemet. Remélem senkiben sem romboltam le a nemzeti önérzetet.

Pl. a német a norvégról azt mondja, hogy a német szájnak az ö izük egy "kissé megszokás kérdése". Ezzel meg is mondott mindent, de nem is próbálja meg azt reformálni. A német sem sértödik meg, ha a norvég ugyanolyan viszontvéleménnyel van az ö ételükröl.

A dolgok lényege, hogy az élelmiszerpiac nagyon nehéz és bonyolult. Új termékek megjelenitése nem megy máról holnapra, s ha, akkor a multik azon nagyon rajta tartják a kezüket.

Toeby

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-11 13:34   
GTL | 2004-10-11 11:40
Kecskesajt van arrafelé?
Igen van kecskesajt, több helyen is láttam-vettem már. A gazdaboltban olcsóbb és finomabb, házi termék. Az önkiszolgálókban szárazabb és sokkal sósabb. A tehénsajtnál kicsit drágább, kilója 5-8 € között van
Én is szeretem, de ritkán veszek, mert egyedül fogyasztom. Nem áll el olyan sokáig, mint a "rendes" sajt.
üdv

GTL  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-11 11:40   
2004-10-09 22:32, poesje:

Kecskesajt az van arrafelé? Ha igen, akkor mennyibe kerül?
Én szeretem nagyon!
Te?

Üdv
GTL

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-09 22:32   
dubiduba 2004-10-09 22:21
hello
elöször is AlbertHeijnben nem vásárolok szinte soha, az a legdrágább üzletlánc. Keresd a C1000, Super de Boer, vagy Lidl üzleteit, olcsóbb, nem olyan extra a csomagolás, de jó, vagy legalábbis jobb. A piacon is árulnak friss húsfélét a termelök. Nem tudom, merre laksz, az újsághirdetéseket böngészd, a helyi lap mindig közli az ilyet. Nagyobb parasztgazdaságoknak van saját üzletük, ahol a friss húst, tojást, tejterméket elaadják.
Sok sikert a kereséshez.
A holland topikba is kukkants be

dubiduba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-09 22:21   
Poesje, milyen parasztgazdasagban veszed a hust? merrefele laksz Hollandiaban? Adhatnal egy par tippet, eleg volt mar az albert hein meregdraga iztelen huskeszitmenyeibol !

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-05 11:09   
GTL
"husit nem vettél? Mibe kerül most Hollandiában egy kiló csirkecomb?"
Nem vettem, de láttam 10 db kisebb méretü comb 7 €. Nagyobb üzletekben 1 € darabja. A hollandok élelmesek, sok mindent darabszámra árulnak, nem kell méricskélni. Én lehetöség szerint parasztgazdaságban veszem a husit, nagyban, olcsón , frissen és lefagyasztom. Ott néha akciós árban 5 kg 10 € , igaz egy picit utána kell kopasztani

GTL  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-05 10:49   
2004-10-02 15:03, poesje:
-
Most jöttem meg a piacról:

Szia,
husit nem vettél? Mibe kerül most Hollandiában egy kiló csirkecomb?

Köszi

GTL
kérdezzük a kérdezhetőt...

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-02 15:03   
Most jöttem meg a piacról:

3 kg alma 2 €
2 kg szölö 3 €
1 karfiol 1,50 €
2 kg paprika (kaliforniai apró, piros és sárga) 2 €
1 csokor fodros petrezselyem 0,75 €
2 kg szezámmagos fehér kenyér a török péknél
1,20 €
összesen: 10,45 €

ma olcsón vásároltam
üdv: poesje Hollandiából

ideals  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-22 21:14   
Szervusztok!
Idehaza aktuális téma az új adókulcs. Én spéci rettentően fel vagyok háborodva, mert azt gondolom, a szegényebb még szegényebb lesz, a gazdagnak meg tök mindegy az adókulcs nagysága.

Szeretném, ha megírnátok, melyik országban milyen adókulcsok vannak kb. nagyban-egészben.

Köszi: Ideals

GTL  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-22 12:03   
2004-09-21 10:22, Cunibaba:
-
"Sajnos nem ! Kicsit ironiànak szàntam, hiszen ugygondoltam pont, hogy a turorudi tényleg nem öszehasonlithato... Bocs! Pedig szivesen hasonlitgatnàm hiszen imàdom azt, de sajnos itt Belgiumban nem kaphato, még rendes turo sem nemhogy turorudi! "
-

Éreztem az iróniát! Át is érzem a helyzetedet, és csak azt tudom mondani, hogy manapság semmi sem lehetetlen. Ahogyan a Stuttgart környékiek részesülhetnek ebből a lehetőségből, úgy Te is, hiszen mióta megnyíltak a határok, csak elhatározás, némi tőke, és sok munka kell ezekhez a korábban elképzelhetetlen dolgokhoz.
Én még a mai napig sem hiszem el, hogy mekkora változást okozott ténylegesen az uniós tagságunk, pedig ebben dolgozom, és élvezem a lehetőségeit. Ha csak a kinntélők szempontjából nézem, ez olyan, mint amikor bevezették kötelezően a tachográfot a magyar autóbuszokon. Na akkor ez kb 200 km-es közeledést okozott, azaz, az addig 2200 km-re lévő Barcelonát, 2000 km-re hozta közelebb! Ebben az a vicc, hogy amíg nem volt kötelező a menetíró használata, addig a fuvarozók 2200 km-t írtak a menetlevélre, és ennyit fizettettek az utazási irodákkal. Amint megjelent ezaz objektív mérőeszköz, rögtön nem lehetett sumákolni, tehát csak a korrekt távolságot számolhatták el.
Na valahogy így működik az unió is. Sokan azért nem vágtak bele ilyen vállalkozásokba, mert a határokon napokat kellett eltölteni, ami bizonytalanná tett minden ilyen élelmiszerrel kapcsolatos vállalkozást. Mióta nem kell csak lassítani, teljesen olyan ez a dolog, mintha pestről Békéscsabára szállítanál. Csak a távolság nagyobb egy kicsit. Tehát, ha van Belgiumban olyan aki átveszi a magyar terméket értékesítésre, máris megjelenik a Te asztalodon is.
Szereted a Pálpusztait?

Üdv
GTL
közelítjük a közelíthetőt...

Cunibaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-21 10:22   
2004-09-20 19:59, GTL:
-
Hol élsz kedves Cunibaba? Meglehet, ha Stuttgart és környékén, akkor igaz amit írtál!
Stuttgart környékén már 20 élelmiszerboltban kapsz Rudit, az igazi Pöttyöst!

-
Sajnos nem ! Kicsit ironiànak szàntam, hiszen ugygondoltam pont, hogy a turorudi tényleg nem öszehasonlithato... Bocs! Pedig szivesen hasonlitgatnàm hiszen imàdom azt, de sajnos itt Belgiumban nem kaphato, még rendes turo sem nemhogy turorudi!

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-20 23:51   
2004-09-20 20:31, poesje:
-
Kedves Poesje,

köszönöm a magyarázatot, eddig mindig ugy tudtam, hogy hiresebb a magyar paprika a kaliforniainál. Ezért lepett meg vagy azért, mert azt a fajtát amit itt egész évben árulnak, ismertem már Svájcban is, de azt hiszem ott Olaszországbol hozták.

üdv.: Andrea

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-20 22:37   
2004-09-20 21:34, poesje:
-
Szia poesje, ez egy kicsit off, de ha erdekelnek a novenyek, van am kerteszkedes topik is

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-20 21:34   
kedves Hunor
én sem hazulról vagyok ilyen okos. Tizenöt évet éltem egy vajdasági pici faluban, amelynek híres dohányfajtája volt, és viselte is a falu nevét. Büszkék voltak rá, hogy még a messzi Amerikában is ismerik a falu nevét, legalábbis a dohánygyárak és a dohánytermesztök.
No meg most is mezögazdasági országban élek, Hollandia is híres a növénynemesítésröl.
üdv

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-20 21:16   
Kedves Andi!

... lasd poesje valaszat.

Kedves Poesje!
Koszonom, hogy valaszoltal helyettem, en sem ismertem ezt

Udv,

Hunor

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-20 20:31   
Kedves andi-usa
Bár nem nekem írtál, de éppen itt vagyok, ezért , ha nem bánod, én válaszolok. A kaliforniai paprika nem onnan érkezik, a fajtájának ez a neve, a növénytermesztésben nem ritka eset, hogy egy fajtát arról a helyröl neveznek el, ahol kikisérletezték, nemesítették. A vastag húsú, piros, sárga, zöld, kissé kerekded formájú paprikát nevezik így, ami télen-nyáron kapható, mint melegházi termék. Van bogyiszlói paprika, makedón paprika is.
üdv

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-20 20:25   
2004-06-08 14:55, hunor:
-
Kaliforniai paprika - 1099 HUF/ kg
-
Kedves Hunor,

Most láttam ezt az üzenetet, meg tudja nekem valaki magyarázni miért kell Budapesten kaliforniai paprikát árulni mikor ott is megterem? Milyen az? Itt van zöld, sárga és piros husos paprika.

Még megértem, hogy Svájcban van (Iceberg) lettuce érdekességböl, de ami ott megterem, nem viszik oda tudtommal olyan messziröl.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-20 20:22   
Jó estét
Kedves Heuro -ami majdnem € vagyis euro. - Ezt kérdezted: Miért kötelező az áraknak csak felfelé menni ? Melyik az a tényező, ami az árakat egyre feljebb tornássza ?
Biztosan több tényezö is van, de az egyik legfontosabb a nyersolaj világpiaci ára, az pedig folyamatosan emelkedik. Ez befolyásolja nemcsak a termelési,hanem a szállítási költségeket is. Mert mi emberek mindig olyasmire vágyunk, ami nekünk nincs. Például Túró Rudira, amit egyenesen Magyarországról kell hozni. Hiába van 1000 különbözö édesség, ha nincs Túró Rudi
De kell földieper Kaliforniából, zöldbab Marokkóból, banán Costaricából. Ezeket mind ide kell szállítani, hajóval, repülövel, kamionnal.Az én férjem is kamionsoför, régebben én is sokat jártam vele, tudom, milyen hihetetlen dolgokat szállítanak egyik helyröl a másikra (és néha vissza!)Út közben néha tönkremegy a szállítmány, azt is valakinek meg kell fizetni. A tárolást, a kis-és nagykereskedöket is. Ezek mind adóznak a jövedelmük után, az is benne van az árban, és a magas biztosítási költségek is. Minél bonyolultabb egy áru "elöélete" , minél több kézen megy keresztül, annál magasabb lesz az ára.
Remélem, nem voltam unalmas?
üdv:

GTL  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-20 19:59   
2004-06-09 18:56, Cunibaba:
-
Turo Rudi kicsi - 61 HUF/ 30 gr.
Turo Rudi nagy - 99 HUF/ 51 gr.

Megyek gyorsa, szaladok az üzletbe, hogy öszzehasonlitsam az itteni turorudi àràval! Még szerencse hogy minden sarkon kaphato, és mostmàr tudom a nagyhoz vagy a kicsihez viszonyitsak!
-
Hol élsz kedves Cunibaba? Meglehet, ha Stuttgart és környékén, akkor igaz amit írtál!
Stuttgart környékén már 20 élelmiszerboltban kapsz Rudit, az igazi Pöttyöst!

A kicsit kb. 45, a nagyot 79 centért.

GTL
"a Pöttyös az igazi"

Heuro  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-18 07:42   
Látom, itt az árakról is szó van.
Előzetes "beköszönésként" csak egyet, amit nem értek:
- Miért kötelező az áraknak csak felfelé menni ?
Melyik az a tényező, ami az árakat egyre feljebb tornássza ?
Egy közgazdász egyszer megpróbálta elmagyarázni, de feleúton láttam, hogy ő maga sem hiszi amit mond

Üdv, Heuro
http://heuro.hu

fean  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-12 10:30   
2004-06-12 09:51, saab:
-
2004-06-11 18:12, fean:
-
Hello,
de akkor ez a kiadás megoszlik kettötökre, igaz?
A lakás privátháznál, butorozott?
-
Igen, minden megoszlik kettöre...
Privát-tól béreljük, nem volt bútorozva, szerencsére szüleim is éppen akkor költöztek és a konyhájukat megkaptuk, a többit nekünk kellett megvenni, vagyis a barátom szülei is vettek nekünk dolgokat, amit fontosnak tartottak, pl. egy nagy tévét meg evöezközkészletet...

@espa:
az persze lehet, én csak az ismertetöt olvastam, amit az újságba tettek, és viccesnek találtam, mert extra hangsúlyozták miért kettö M

Az óabért korsó sörbe átszámolni nem is rossz, csak miután nem iszok sört, halvány gözöm sincs mibe kerül...
Egy üveg ásványvíz kerül 4-5,40 EUR-ba, én az egyetemen 8 EUR/óra-t keresek, tehát kettö üveg vizet tudok egy óra munkával venni. Persze egy iparos jóval többet keres, legalább háromszor ennyit...

saab  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-12 09:51   
2004-06-11 18:12, fean:
-
Hello,
de akkor ez a kiadás megoszlik kettötökre, igaz?
A lakás privátháznál, butorozott?

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó