2018. június 24. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Mi vagyunk! >> Kérdések MON tagoknak
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 következő lap )
 husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-25 18:50   
Omgi drága,

A nyilatkozat nekem szólt, hiszen én mondtam hogy anyja lánya Zsófi

Minden jot

Husi

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-25 18:20   
2004-01-24 09:44, Pompéry Berlin:

"
független, szuverén individuumok."

Kedves "szuverén individuumok"

Ribizliit csupán egy kis anyai élménybeszámoló kérdésére bíztattam.
Remélem nem éreztetek hosszas okfejtésemben semmi bántót? Mert, hogy már egyre jobban kell figyelni arra, hogy ki, mikor, miért bántódik meg.

Ammellett meg továbbra is kitartok, hogy mindaddig, amíg a világon és kis hazánkban annyi "kulturálatlan" ember él, mint amennyi él, addig szükségünk van az ilyen giccses napokra.

Még mindíg baráti szeretettel:
OMGI

Ribizli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-25 17:18   
2004-01-24 09:44, Pompéry Berlin:
-
NYILATKOZAT

stb, stb, stb.... -

Idesanyám, ami az "esetenkénti együttes alkotótevékenység"-et illeti: megváátozottt a webcím...

http://www.transycan.net/cafe/index.php?topgroupid=1&groupid=27

...a zoldal végin van.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-24 11:16   
"... mindenki számára elérhetö,
művészeteket szerető emberek Cyber világban
valo elérhetésének? "

Kedves Géza, nem tudom, hogy kérdésed jól értelmezem-e kérdésed.

Az internet egy új kommunikációs forma. Itt mindenki úgymond a lelkét adja először, tehát míg a realitásban általában az első benyomás a külső, ebben a világban a belső az. Ez egy előnye a virtualitásnak. Belülről ismerjük meg embertársainkat, akár beszélgetéseik, akár írásaik, akár valamilyen más jellegű alkotásaik alapján.
Egy másik előnye a netnek, hogy alapjába véve mindenki számára elérhető, nemtől és kortól függetlenül, ha az illető is akarja.
Aki kicsit is belekóstolt, hamar ráérez, mit, hol és hogyan.
Ezt tudják az alkotó emberek is és sokan kihasználják a világháló adta lehetőségeket arra, amit a realitásban nem tudtak vagy (még) nem akartak elérni. Műveiket, ha egy bizonyos kereteken belül rendszerezik, akkor a hasonló érdeklődési körbe tartozó közönség hamar megtalálja. Rengeteg szakember is figyeli a netet és sok új tehetséget itt halásznak.
Vigyázni kell azonban a dolgok jogi viszonyban való megközelítésével (copyright), mert ez még eléggé sántít a neten.
Épp ezért javaslom, hogy inkább tartogasson mindenki meglepetéseket a tarsolyában, mintsem hirtelen maga legyen a meglepett.

Fotóművész megjegyzésednél egy pillanatra megálltam, megtisztelve éreztem magam, de utána gyorsan haladtam tovább ...

Szeretettel:
Zuloaga vagyis Zulo, aki egyben Mónika is

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-24 09:44   
To whom it may concern

NYILATKOZAT

Alulírottak ezennel büntetőjogi felelősségük teljes tudatában kijelentik, hogy független, szuverén individuumok. A fentiek értelmében véleményüket önállóan alkotják. Mindezt az esetenkénti együttes alkotótevékenység ellenére.

Pompéry Berlin + Ribizli
(olvashatatlan aláírások)

http://www.transycan.net/cafe/

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-24 02:35   
2004-01-23 09:45, MagyarOnline.net:
-
Ribizli uzenete:

Csak mosolyogtam, mert nekem ugy tünt hogy már az ilyen fajta "giccset", és nônapi dolgot halottam itt régebben. Amikor olvastam akkor azt gondoltam hogy ez olyan Pompéry dolog

De most tudtam meg, hogy te tényleg idesanyád (igy irja Omgi - de külömben erdélyben a szilágyságban, "í" betüsön beszélnek: ídesanyám, ídes, kík stb) lánya vagy

Jol van na, nem is irok többet, Judit nehogy feketén besatirozott nagy betüs felhivást szánj számomra ezért

Minden jot

Husi

husikamm  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-24 02:29   
2004-01-23 21:15, OMGI:

Irod: "
(Ha valaki nálunk csak feleannyira akar "jó magyar lenni", azonnal rásütik azt az ostoba bélyeget, hogy "magyarkodik". Ééés?? Miért ne? )"

+++

Jelentem: rám, rám, rám.....már meg vagyok bélyegezve mindenütt: magyarkodásomért + ôstörténeti kedvencemért (mélyen kultura, és mult, amit emlegetni fontos mindenkoron)

Melindával mélyen egyet értek, és veled is Omgi.

Zulo egy dijat tôlled én is elfogadok

Minden jot

Husi

Koborlo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 21:35   
2004-01-23 18:11, Zuloaga:
-
Na jó! Ez érdekes volt és gratulálok mindkettőtöknek. Igenis védje meg mindenki az igazát!
Szimbolikusan kiosztom mindkettőtöknek a Zuloaga díjat. Ezt most alapítottam hirtelen és nem jár egyébbel, mint elismeréssel.Jól csináltátok!
Ez van.

Részemről, maradok semleges.

Kedves Monika.
Mint egy uj infoval rendelkező kezdő riporter
felkérlek egy kérdésemre adj választ.
Igazságost és ne semlegeset.

Kérdés?
Mint a MON Forumának ugy a Kaláka szépirodalmi folyoiratnak szeretettel megbecsült munkatársa ami szintén az internet segitsége révén hozhattak létre
megalkotoi. Szerinted milyen Uj lehetőséget látsz mint Foto művész a jövőben készitendő
alkotásaid mindenki számára elérhetö,
művészeteket szerető emberek Cyber világban
valo elérhetésének?

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 21:15   
2004-01-23 09:45, MagyarOnline.net:
-
Ribizli uzenete:

Kedves Ribizli-Zsófi!
Lehet, hogy azért írtad ezt, mert ki akartál húzni bennünket a lagymatag hallgatásból???

" Milyen hülyeség ez a január 22-kultúrnap???? Ez olyan mint április 4. "

Ez a kettô rettenetesen nem azonos! Még tán nem is kellene egy napon kérdezni. Konzultálj kicsit Ídeseddel. Szerintem ô érzi és tudja a különbséget.

" Hangsúlyozni szükséges netán, hogy a nemzetnek van kultúrája?"

Sajnos igen! Olyan kort élünk (csatlakozás egy nagy csapathoz, -mondjam, hogy "globalizáció"???), amikor igenis egyre nagyobb szükség van arra, hogy ápoljuk, védjük és ismertté tegyük sokak, mások, külföldiek számára is AZT, AMI t a g a d h a t a t l a n ul a miénk! Ez pedig minden népnek a SAJÁT KULTURÁJA.
Ebbe a kifejezésbe pedig rettenetesen sok dolog fér bele, -de hiszen ezt Te is tudod!

A finneket -hozzáteszem megérdemelten!- igen nagyra becsülik világszerte.
Még soha, sehol korábban nem találkoztam olyan mértékû "önbecsülésre, hazaszeretetre és a saját kulturájának megbecsülésére" nevelô társadalmat, mint ezt.
(Ha valaki nálunk csak feleannyira akar "jó magyar lenni", azonnal rásütik azt az ostoba bélyeget, hogy "magyarkodik". Ééés?? Miért ne? )
És, lám, a finnek is megünneplik a saját kulturájuk napját.

Február 5-én, Runeberg napja. Johan Ludvig Runeberg svéd lírikus volt, de munkássága volt alapja a megindult nyelvújításnak.

Február 28-án ünneplik, nemzeti eposzuk, a Kalevala napján a Finn kultúra napját.

De még egy kis adalékként, figyelj csak, kérlek:

Április 9-én, Mikael Agricola (aki megalkotta az elsô finn ABC-s könyvet) napján ünneplik a finn nyelv napját,

május 12-én a finn nemzeti mozgalmakat elindító J.V.Snellmann napján a "finnség napját",

július 6-án Eino Leino, a finnek Petôfijének (egyébként az egyik legjobb Petôfi fordító) és egyben a finn vers napját ünnepeljük.

Október 10-én az elsô finn klasszikus író, (akit mi magyarok Jókaihoz merészelünk hasonlítani) Aleksis Kivi napján a finn irodalom napját ünnepeljük.

és még egy kicsi info:
Finno. hivatalosan kétnyelvû, ennél fogva a svéd lakosságnak is van saját zászlós ünnepnapja: november 6-án

és külön van ünnepnapja a finn nemzeti lobogónak; június 21-én.

Ezek mind megnevezett és un. lobogós ünnepek, amikoris a zászlót felhúzzák, és ezt a finnek nagyon is becsületbeli dolognak tartják.

Kérdezem hát? Ez nem mind a kultúrához és annak megbecsüléséhez tartozik?
Az EU csatlakozásuk után pedig még fontosabbá vált egy csomó dolog, ami az övék, és amit meg szeretnének védeni, -mint a finn kkultúra egy darabkáját. Még akkor is, ha az pl. "csak" egy tájjellegû pirog, vagy egy egy bikasült, aminek az elkészítési módja speciális.

Befejezésül idéznék egy remek mondást Snellmanntól:
"A nemzeti mûveltség Finnország egyetlen támasza!"

... és lám, hová nôtte ki magát ez a különbözô "nagyoktól" álladóan gyötört kis ország és (ma) alig 5 milliónyi lakója!
Azt hiszem, példaértékû!

Köszönöm ha végigolvastad e kis eszmefuttatásomat, és szeretettel üdvözöllek:

OMGI

Koborlo  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 20:58   
Kedves Melinda és Zsuzsa

Köszönöm Melinda kérdésemre adott nagyszerü ,minden igényemet kielégitő válaszod.

Köszönöm Zsuzsa kérdésemre adott nagyszerü, kielégitő "villám gyors" válaszod.

Baráti szeretettel Géza.

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 19:26   
2004-01-23 18:11, Zuloaga:
-
Na jó! Ez érdekes volt és gratulálok mindkettőtöknek. Igenis védje meg mindenki az igazát!
Szimbolikusan kiosztom mindkettőtöknek a Zuloaga díjat. Ezt most alapítottam hirtelen és nem jár egyébbel, mint elismeréssel.Jól csináltátok!
Ez van.

-

Hej, Mónikám! Micsoda megtiszteltetés! Köszönjük! (Remélem Zsófi nem utasítja vissza!) Hova menjünk átvenni?
Hívjuk meg az egész MON-baráti társaságot a ceremóniára! Nem lenne jó ötlet?
Szeretettel ölellek.

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 19:18   
2004-01-23 17:52, Ribizli:
-
Zsófikám!

«A giccs szerintem az, ami sok. (túl-....). Nem érzem a különbséget a "mesterkélt" és a "giccs" között, de ez nem jelent semmit - hiszen nem éltem soha Magyarországon. Biztosan igazad van. »

A túldíszített, túlcicomás, túldekorált értelmezésben helytálló az értelmezésed.

«Nem értem, hogy mi bajod a privát megrendezett körökkel. Az lehet giccses, de lehet szinvonalas is, attól függöen, hogy ki rendezi, ki az elöadó, milyen a publikum és a keret.»

Éppen ez az: a Te szavaiddal válaszolok «lehet giccses, de lehet szinvonalas...», stb.,....,stb... De ugyanez vonatkozik, a M.K.N-ra is és egyebekre, mint ahogy Hunor is említi a különbözõ «Napok»-ra vonatkozóan. Igaza van a megállapítását illetõen.
Gézának az érvei is helytállóak!

«Ami a dijakat illeti, pontosan meg kell nézni, hogy ki osztja milyen motivációból, mielött átvenné az ember. Tehát nem tartom kizártnak, hogy elutasítsak egy díjat.»

Ez természetes, s teljesen egyet értek Veled.

Remélem, hogy a Zuolaga-díjat nem utasítod vissza: én nagy örömmel és hálás tisztelettel elfogadom. Szaladok megköszönni neki. Talán együtt mehetnénk átvenni, nem gondolod? Hol találkozzunk?

Szeretettel köszöntelek.

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 18:46   
Koborlo uzenete:

Kedves Ribizli

Meghallgattam véleményed. Meg is értettem.
Az ha van saját véleményed elönyös.
De hidd el az Ember nem él tradiciok nélkül.
Ha nem lennének űnnep napok elvesznénk a hétköznapok unalmas egyhangúságában.
Őseinkröl maradt ránk ez a szokás, a tisztelet adás szokássá válik.
Vegyünk pár példát alapul.
Uj Év napja.
Mit jelképez?
A leg fontoddabbat.IDŐ.Kezdet.
Ünnepe bármelyik civilizáciot veszük alapul. Kinában,Izraelban,Mekkában,és még sorolhatnám
más napokra esik. Minden vallás keydésekor vagy megerösödésével vagy Civilizáciok kezdetekor egy Uj naptar lapjait kezdik lapozni egy Uj idő ünnepen.
Ha egy Ünnep napot akár államakár csak egy családakár ay egész emberiség elfogad azt csakis a tradiciok folytatása végett egy rövid idő tartamra Perc,Ora,Nap,Hét szabja meg az idejét.
Vissza térve Január 22-re azért választoták ezt a napot mert egy 150 éves tradicio folytatásának idő pontja.
Nincs az a törvény ami kötelezné mindenki számára ay ünnepek betartását,de aki személy szerint kivonja maga által épitett elvei ,eszméje vagy bármilyen más okra hivatkozva egy kijelölt vagy követendö ünnep nap hatása allol magát az esetleg élményektöl,szép emlékektöl vállik meg.

Baráti szeretettel Géza.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 18:12   
Nekem is vegyes erzeseim vannak a kulonbozok Napok letezesenek kapcsan. De tartalmukat tekintve tobbsegeben hasznosnak tartom ezeket, jo lehetoseget nyujtanak, hogy azon a napon az adott temara nagyobb mertekben felhivjak a kozfigyelmet. Es szerintem ez szamit... a haszna, mintsem a szemelyes izles.

Ugyhogy erdemes eltekinteni a sima Nap megnevezestol, es talan arra koncentralni, mivel jar az?

Hunor

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 18:11   
Ez van.

Ribizli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 17:52   
Kedves Melinda,

A giccs szerintem az, ami sok. (túl-....). Nem érzem a különbséget a "mesterkélt" és a "giccs" között, de ez nem jelent semmit - hiszen nem éltem soha Magyarországon. Biztosan igazad van.

Nem értem, hogy mi bajod a privát megrendezett körökkel. Az lehet giccses, de lehet szinvonalas is, attól függöen, hogy ki rendezi, ki az elöadó, milyen a publikum és a keret.

Ami a dijakat illeti, pontosan meg kell nézni, hogy ki osztja milyen motivációból, mielött átvenné az ember. Tehát nem tartom kizártnak, hogy elutasítsak egy díjat.

melinda  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 10:08   
2004-01-22 23:55, Ribizli:
-
Kedves Zsófi!

Bizonyos nézőpontból igazad is lehet egy-két politikus lelkiismeret könnyítő álláspontodat illetően. De ez mindennemű ilyen vagy hasonló jellegű megemlékezésre, rendezvényre, kongresszusra, könyvhétre, stb. lehetett jellemző és jellemző, amióta világ a világ. Voltak és lesznek is kampány jellegű rendezvények, az előbbieket is azoknak lehet tekinteni, ha jól megboncolgatjuk...

Nos, hogyan könyveled el a Te giccs-értékítéleted szerint a magánszalonokban megrendezett, otthonról hívott és vendégül látott otthon érdemesen vagy érdemtelenül felkapott, sztárosított írók és költők szűk külföldi környezetben való bemutatásával összekötött irodalmi összejöveteleket, házi koncerteket és egyéb hasonló indíttatású rendezvényeket? Na igen, magán műkedvelő célból rendezett, baráti összejövetelek ezek. De ennél a baráti elismerésen kívül ki ismeri az illetékeseket külföldön a tágabb társadalmi környezetben?

De legalább - az már más kérdés, hogy a jutalmazásban lévők milyen kritériumok szerint lettek kiválogatva és felterjesztve az egész nemzet előtt elismert jutalmakra - valakik tevékenysége ezen a napon, a nagyokra való megemlékezés során hivatalos elismerésben részesült…

Azt hiszem, hogy kissé fogalomzavarba estél (« > ergo giccs. Mert müvi.») A német eredetű "giccs" főnév az én ismereteim szerint mást jelent: az, hogy valami művi, az nem giccset, giccseset, hanem mesterkéltet, mesterségeset jelent. Lényeges jelentéskülönbség… Én abban a tudatban vagyok a mai napig is, hogy a giccs olcsó hatásokra törekvő, felszínes, érzelgős, gyakran hazug műre; művészietlen, olcsó eszközökkel dolgozó, hatásvadászó irodalmi vagy művészi alkotásra vonatkozik… Vagy giccses egy előadás, mert giccses irodalmi alkotásokat mutat be, vagy giccses egy tárlat, mert giccses festményeket, szobrokat, stb. állít ki… (Az más lapra tartozik ki mit tart giccsnek, giccsesnek…, ízlések és pofonok különbözők…)
Ha azt mondod, a szó igazi értelmével élve, hogy művi (mesterséges, mesterkélt, azaz erőltetett), az már más, igazad is lehet. Én ehhez hozzátenném azt is, hogy hazug és farizeus (képmutató, álszenteskedő vonatkozásban).
(Kérlek szépen, ne keverd ebbe bele a valóban hazug, kommunista, kimondottan politikai felszabadulási és a nőnapi ünnepeket még akkor sem, ha a Magyar Kultúra Napja politikai célokat szolgálna is. Ugyan, miben nincsen politika! Egy üzemi munkatervben, termeléstervben is van politika, határozottan mondják: «üzemi politika», stb… Túllépve a bevezető sorokat: Talán az nem politikai fogás, hogy kik és milyen kritérium szerint, döntik el, hogy mely hazai írók, költők, tartózkodhatnak ösztöndíjjal bizonyos ideig Németországban?… Vagy kik érvényesülhettek és érvényesülhetnek, kiket kiáltanak ki hivatalosan elismert íróknak vagy költőknek az irodalmi életben? Vagy kik nyernek el alkotói tevékenységüket ösztönző és finanszírozó pályázatokat?… Ez mind politika!…)

Feltételezem, ha a "politikai célt szolgáló" Magyar Kultúra Napján N. Zs. egy-két lelkiismeretén könnyítő politikustól az eddigi giccs mentes képzőművészeti alkotásaiért, tanulmányaiért, kapna ezen az általa hülyeségnek titulált nemzeti ünnepen egy - gondolom pénzjutalommal is járó - "vimpli"-t, hogy nem vetné meg s örömmel elfogadná, mindenkit büszkén értesítene erről az elismerésről a rokonai és ismerősei körében s nem utasítaná vissza mondván: «Köszönöm, de nem veszem át a "vimpli"-it, mert: "Milyen hülyeség ez a január 22-kultúrnap???? Ez olyan mint április 4...Egy ilyen egynapos megemlékezés csak azt a célt szolgálhatja, hogy egy-két politikus könnyítsen a lelkiismeretén és kiosszon néhány vimplit. És akkor foglalkozva lön a kultúrával." Tehát nem fogadom el ezt a "vimpli"-t!»
Sőt, meghatódna, mint berlini másodgenerációs magyar (többek között magyar), mert művészi tevékenysége magyarországi elismerésben részesült…
Gondolom én… Vagy mégsem így lenne?! Nem hinném…

(A kézirat szerint Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be a «Himnusz» megírását. Ennek emlékére 1989-től január 22-én ünnepelik Magyarországon a Magyar Kultúra Napját, és a pedagógusokat 1993-tól e napon tüntetik ki. Előtte, a Kádár-rendszerben létezett a «Pedagógusok Napja», amely alkalmából a politikai ármánykodások ellenére 1978-1983 között én is nem egyszer kaptam - az 1978/79-es tanévet kivéve minden esztendőben - a munkahelyemtől pénzjutalmat oktató- és nevelő munkámért... Sőt még november 7-e alkalmából is 1980/81, 1981/82-es tanévekben, pedig nem voltam párttag, sem spicli="tégla" /!/, mert akkoriban ezen a napon általánosak voltak a miniszteriális és helyi munkahelyi jutalmazások...)

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 09:46   
Fredi uzenete:

Kedves Ribizli,
rokonszenvezek véleményeddel, én sem szeretem a kampányszerü dolgokat. En már sok ilyen napot töröltem. A nönapot azért mert azt a kommunisták találták ki, a Valentinnapot mivel az amerikai, a saját születésnapomat, mivel az terhes, de a többit is majd megreformálom.
Üdvözöllek és örvendek, hogy olvastalak.

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 09:45   
Ribizli uzenete:

Engem ugyan nem kérdeztek, de mint képzömüvész-hallgató mégis érintve érzem magam. Milyen hülyeség ez a január 22-kultúrnap???? Ez olyan mint április 4.

Hangsúlyozni szükséges netán, hogy a nemzetnek van kultúrája? Ha igen, akkor EZZEL KOMOLYAN EL VAN TEMETVE AZ EGÉSZ! Innentöl kezdve nem autentikus, hanem politikai célokat szolgál, > ergo giccs. Mert müvi.

Egyébként én ma ugyanannyi kulturát produkáltam mint tegnap és tegnapelött. Szomnorú lenne ám a müvészek sorsa, ha csak egyszer egy évben vennék öket észre... Ezzel a "nemzeti ünneppel" létrehozták a Nemzetközi Nönap kishugát - azzal a különbséggel, hogy ez nemzetközi - köz nélkül. A nök is utálják, ha csak évente egyszer elözékeny hozzájuk az emberiség másik fele.

Egy ilyen egynapos megemlékezés csak azt a célt szolgálhatja, hogy egy-két politikus könnyítsen a lelkiismeretén és kiosszon néhány vimplit. És akkor foglalkozva lön a kultúrával.

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 09:44   
Ferencz Zsuzsanna uzenete:

kedves Géza, jól nekem szegezted a kérdést. És a szöveget.

"Mint Kőszáli sas az Erdélyi hegyek közt oly erös kritikája
irásaiban.
De most én teszek fel egy fogas kérdést.

Kedves Zsuzsa

Ma Január 22. A Magyar Kultúra Napja van

Milyen fontos a Magyar nyelv és irodalom valamint müvészeti értékeink fenn tartása az Erdélyi Magyaroknak ?
Te mint Bukarestben élö Magyar iro aki ott magyar nyelven irod müveid milyennek gondolod,érzed a Román államban lévő magyar nyelvü alkotok, müvészek segitségét?"

Egyrészt inkább zerge vagyok, mint kőszáli sas.
Másrészt a magyar nyelven és kultúrán át lélegzünk mi, erdélyi magyarok.
Harmadsorban akkor érezzük egymás segítségét, amikor találkozunk. Ez pedig főleg augusztusban fordul elő, a Zetelaki Írótáborban. És az csöppet sem igaz, hogy a segítség csak borban vagy vodkában állana. Szavakat is cserélünk, sőt nagyon sokat vitatkozunk azon, hogy hogyan lehetne egymásnak segíteni.

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 09:43   
Melinda uzenete:

2004-01-22 00:25, Koborlo:
-
Megkérem Dr. Bonaniné Tamás-Tarr Melinda
Olasz országban élö MON tagunkat
aki a Magyar irodalom Olasz nyelvü tolmácsolása valamint Olasz irodalom magyar nyelvü tolmácsolása, eszéi versei,mü forditásai mü kritikái nagy elismerést érdemelnek mind két ország irodalmi köreiben és itt a MON forumaiban is nagy tiszeletnek, szeretetnek örvend.

Kedves Melinda

Te mint külföldön élö irodalommal föként Magyar irodalommal foglalkozó
szakember miben látod ennek a napnak rendkivüli fontosságát, a Magyar nyelv és irodalom valamint müvészeti értékeink ismertetése,megismerése az egész világ civilizáciojára is hatással lehet?
-

Kedves Géza!
Köszönöm megtisztelő kérdésed, az alábbiakban teszek némi kísérletet a válaszra:

A magyar kultúra napjának rendkívül fontos szerepét látom - minden demagógia nélkül -, abban, hogy tudatosítsa minden magyar lélekben a magyarság által létrehozott anyagi és szellemi értékek összességét, vagyonát s annak hallatlan értékét, amelynek jelentősége és egyetemes vonatkozású rangja semmivel sem alacsonyabb rendű bármelyik más kisebb- vagy nagyobb nemzetek kultúrájánál, az egyetemes kultúrával egyenrangú, nincs szüksége az idegen kultúrák kritikátlan majmolására, az egyetemes kultúrába szervesen beépül anélkül, hogy csorbulna a magyar jellegzetessége és egyedisége, hiszen az egyetemes kultúra tagadhatatlan és szerves része a mi nemzeti kultúránk is, mivel az egész emberiség anyagi és szellemi értékének egyik kis fontos láncszeme.

Ugyanígy a kultúra szerves egységei a tudományok mellett a különféle művészeti ágak, s így az irodalom, s ennél mi nem természetesebb, hogy a magyar irodalom is. Az irodalom minden nemzetnél, így nálunk is újrakezdődik a történelmi-társadalmi-politikai körülmények szerint változó ritmusban, hol gyorsabban, hol lassabban, folyamatosan vagy megszakításokkal, néha mindent újrakezdve fejlődik. S ebben a fejlődésben szemtanúi vagyunk tárgyi gazdagodásnak, idegen hatásoknak, kiemelkedő, lángeszmék szerepének és hatásának az irodalom tartalmi és formai változásokkal összefüggő társadalmi szerepének növekedésének, jelentőségének. Az irodalom fejlődése sokkal több társadalmi és egyéni tényezőtől függ, mint gondolnánk; tehát egyenes vonalban sohasem haladhat. Mi, az utókor olvasói vagyunk azok, akik a tulajdonképpen a múlt alkotóinak egyéni erőfeszítéseit visszatekintve egy valami egységes fejlődés részeként látjuk.

Szívesen idézem a XX. század magyar irodalmának egyik, általam nagyra becsült és tisztelt kiemelkedő alakjának, Benedek Marcellnak szavait: «Ősi vágya az embernek, hogy megismerje önmagát, helyzetét embertársai közt a természetben, a világban. Homályosan, határozatlanul, de élt ez a vágy a már legrégibb, legegyszerűbb emberekben is, mert ösztönszerűen félt attól a sok ismeretlen valamitől, ami benne magában lakott, s ami körülvette. Minél fejlettebb az értelme, minél tudatosabb a gondolkodása, annál inkább érzi ennek a ismerkedésnek szükségét. S az ismerkedés megkezdődött már, mielőtt az emberi nyelv kialakult… A tapasztalati ismeretből gondolat csak a nyelvben formálható…» A gondolatot viszont már tudatosan elraktározhatjuk agyunkban, közölhetjük másokkal, értesülhetünk mások gondolatáról. A nyelv segítségével mi társadalmi lénnyé váltunk. Akivel meg tudjuk értetni magunkat, attól már kevésbé félünk. A nyelv a gondolat lefestett képe, tehát annak festménye…

A más népekkel való megismertetés egyik kiváló lehetősége, eszköze az irodalmi alkotások bemutatatása, így a magyar nyelv és irodalom ismertetése, a fordítások útján való bemutatása, általában az összes művészeti értékeink bemutatása s azokra való figyelem felhívása.Térjünk vissza az irodalomhoz: igaz, hogy nem mindegy, hogy hogyan fordítjuk le a hazai kiemelkedő irodalmi alkotásokat. Az hiú és alaptalan ábránd lenne, ha arra törekednénk, hogy a magyar kultúra, mint sok más kis nemzet kultúrája az egész civilizációra hatással legyen. Hiszen annak ellenére, hogy irodalmunknak sok világirodalmi értékű terméke van, de ezek közül a gyöngyszemek közül még mindig - a jelenlegi fellobbant nagy érdeklődés és igény ellenére is -, a világ még mindig aránylag keveset ismer, s azt is elhalványítva, legfőbb nyelvi és stílusbeli értékétől megfosztva. Hogy megismerhessenek bennünket más nemzetek, nagyon fontos, hogy megmutathassuk magunkat - de sosem erőszakkal, hanem csemegeként, kostolóként «tálalva» - a szellemi- és művészi alkotásainkat kell hangyaszorgalommal bemutatni a más nemzetek nyelvén. Ami viszont nagyon nehéz vállalkozás, most különösen olyan előzmények után, amikor az utóbbi időkben számos művészt, tudóst foglalkoztatott és ma is foglalkoztat az a gondolat, hogy milyen lesz a kultúra a harmadik évezredben, lesz-e műveltsége a jövő emberének? Hiszen most ebben a harmadik évezredben az emberi műveltség számos kihívással kell, hogy szembenézzen. S ezek közül nem kis problémát jelentenek - mint minden máshol -, a kultúra forrásainál a profitorientáltság jegyei, amelyek következtében negatívan átformálódtak az emberek értékítéletei, értékrendszere. Egyre több az olyan könyvkiadó, színház, stúdió, amelynek fő célja, hogy nagy bevételekre tegyen szert és ezért olyan könyveket, filmeket ad ki, amelyek hosszú távú élményt, helyes értékítéletet nem nyújtanak, de könnyebben emészthetők, gyorsabban eladhatók és ezért nagyobb nyereséget hoznak. Ennek következtében a kultúra két ágra szakadt: hosszú távú hatást biztosító, valódi élményt kiváltó elitkultúrára, valamint e gyenge minőségű, legtöbbször üzleti célt szolgáló, napjainkban egyre nagyobb és szédületes gyorsasággal teret hódító tömegkultúrára. Ez utóbbi önmagában nem is lenne annyira aggasztó és veszélyes, hiszen az igazi művészetnek vannak eszközei, amelyekkel ki lehetne szűrni. A probléma az, hogy a mai emberek tökéletes táptalajt adnak a nyereségorientált kultúrának. Miért? Azért, mert lelkileg üresek, felületesek, igénytelenek, értékrendjük torz, s ennek következtében valódi környezetszennyezés tanúi lehetünk. S ez sajnos világjelenség! No, de nem újdonság, tulajdonképpen minden megelőző korban voltak hasonló gondok! Mivel az ember lelkének legmélyén mégis ott szunnyad az értelmes, az értékes és a szép iránti vágy, ezt is kinövi az emberiség. Mint minden ostoba divatot.

Az igaz, nehéz az árral szemben úszni, de ha napjainkban az erőfeszítés még nem nagyon látható, de az idő múlásával, az utókorban a szemét elrothad, megsemmisül, a jó minőségű, igazi értékkel bíró szellemi és művészi alkotásaink fennmaradnak az utókornak. De ehhez valóban áldozatos, kemény, rendíthetetlenül kitartó hangyamunkára van szükség, amelynek, ha nem is azonnal, de meglesz a megérdemelt gyümölcse! Mert ne feledjük az igazi érték minden területen, így a világirodalmi érték nem egyértelmű a világsikerrel, csak ritka kivételekkel találkozhatunk, ahol egybeesik a világsikerrel a világirodalmi siker! Időleges világsikert arathatnak ügyes mesteremberek is, határon kívül és belül egyaránt megtörténik. Nem a siker az érték próbaköve!!! Főként ismeretlen nyelvű kis nemzet gyermekei futnak nagy terheléssel ebben a versenyben, így hazánk gyermekei is. Éppen ezért tartom fontosnak saját magam által kitűzött feladatom és célom érdekében függetlenül, következetesen folytatni megkezdett irodalmi- és kulturális tevékenységemet a magyar és az olasz irodalom és kultúra érdekében, amelyeknek évszázados - hol barátságos, hol ellenséges - kapcsolatai vannak. Hiszen irodalmunk gyöngyszemei vitathatatlanul a világirodalom szerves részei, mint ahogy már Goethe utalt erre, hiszen a «világirodalom» szó tőle származik, ő gondolt először arra, hogy a különböző nemzeti irodalmak közös emberi tulajdonságokból erednek, külső különbségeik ellenére közös vonásokat fejeznek ki és bonyolult kölcsönhatások révén elválaszthatatlanul kapcsolódnak egymáshoz!

Tehát - leszűkítve, mert ez a fogalom hihetetlenül széleskörű, hogy egy emberöltő nem lenne elegendő még egy felületes körülhatárolására sem -, a világirodalom fogalmába beletartozik mindaz, amit az emberi művelődés kezdete óta bárhol a világon, így hazánkban is tudatos, művészi, írói szándékkal vagy népi ösztönösséggel szóba foglaltak! Tehát ismétlem a fenti kijelentésemet, de kibővítve: az irodalom és világirodalom nem más, mint a nyelvünk által a gondolataink művészi igénnyel megszületett festménye…, amelynek világirodalmi értékét az adja, amit magában a műben - e festményben - találunk: ha a korának legjobbjainak eleget tett, akkor kétség kívül számunkra is van mondanivalója, még ha más is , mint amit kora kiolvasott belőle. Ha egy mű mond nekünk valamit más időben, más országban, más társadalmi viszonyok között élő olvasónak is üzen valamit, akkor világirodalmi értéke van az adott irodalmi műalkotásnak. Lehet, hogy a mű megszületésének pillanatában a szerző csak szerencsés és boldog keveseknek írt, mert szava nem juthatott túl ezeknek szűk körén, de alkotása azzal is amit ezek a kevesek megláttak benne, s még inkább azzal, amit nem láthattak meg, de ma már milliókhoz, mindnyájunkhoz szólnak, s éppen ezért válik a mű világirodalmi értékű a szigorú esztétikai értelmében s bizonyos, hogy szellemi és szociális haladás eszköze. S így válik egy egyedi alkotás egyetemes érvényűvé…! Így lehet a nemzetek népeit egymással megismertetni, egymáshoz közel hozni s lehetőséget adni az, ha nem is a teljes kiküszöböléshez, de ellentétek csökkentéséhez amelyek a történelem során felhalmozódtak. Mint ahogy szintén Benedek Marcell ma is érvényes megállapítása mondja: «...a legnagyobb meglepetés, amely a világirodalom régi, idegen nagyságaival ismerkedni kezdő olvasót éri, éppen az, hogy lépten-nyomon neki szóló, mondhatnám: aktuális gondolatok, érzések kifejezésével, történetekkel, jellemekkel találkozik. Azt jelenti ez, hogy nincs semmi új a nap alatt? Ellenkezőleg. Azt jelenti, hogy nagy tehetségek alkotása, esetleg szerzőjük tudta nélkül is, tele van új dolgokkal, amelyeket kora még nem vehetett észre, de újabb és újabb korok ámulva hüvelyeznek ki belőle. Ennek a látszólagos csodának az a magyarázata, hogy az író, a költő - ha igazán nagy - bármily erősen gyökerezik is a hagyományokban és korának életében, mondanivalójával mindig kiemelkedik a múltból és jelenből, s a jövő felé mutat...»

Ahhoz, hogy irodalmunk gyöngyszemeit közkinccsé tehessük határainkon túl is, szorgalmas, jó minőségű fordítói és népszerűsítői bemutató hangyamunkára van szükség, amelyet az «Osservatorio Letterario» irodalmi és kulturális, non-profit kiadványom segítségével a legnagyobb akaratom, a legjobb képességeim és tehetségem szerint igyekszem ellátni, s ez hihetetlenül nehéz irodalmi és kulturális vállalkozás, amelybe szenvedélyesen beleadom szívemet, lelkemet! Hogy mennyire sikerült és sikerül jó minőségű munkát végezni, azt a külföldi olvasóim dönthetik el leginkább, s majd később fog kiderülni igazán...
Ahhoz, hogy irodalmunk gyöngyszemeit közkinccsé tehessük határainkon túl is, szorgalmas, jó minőségű fordítói és népszerűsítői bemutató hangyamunkára van szükség, amelyet az «Osservatorio Letterario» irodalmi és kulturális, non-profit kiadványom segítségével - 1997. októberétől - ( Honlap: http://www.osservatorioletterario.net ; Az «Osservatorio Letterario» Magyar Kulturális és Irodalmi Galériája: http://www.artigrafiche.net/osservatorioletterario ; magyar oldal: http://osservatoriolfa.supereva.it/ ; néhány archív - a kezdeti Web-Honlapok közül - oldal: http://digilander.libero.it/osservletter , http://digilander.libero.it/osservletterdgl1 ) a legnagyobb akaratom, a legjobb képességeim és tehetségem szerint igyekszem ellátni, s ez hihetetlenül nehéz irodalmi és kulturális vállalkozás, amelybe szenvedélyesen beleadom szívemet, lelkemet! Hogy mennyire sikerült és sikerül jó minőségű munkát végezni, azt a külföldi olvasóim dönthetik el leginkább, s majd később fog kiderülni igazán...
(De, hogy valami kis jót és hasznosat is jelent már most is, arra az a bizonyíték, hogy a világ minden tájáról érkeznek hozzám levelek, írások... Itt van egy kis ízelítő - a teljesség igénye nélkül - akik gazdagítják a lapom, s elősegítik ezen munkám: http://members.xoom.virgilio.it/bellelettere/chi.htm
http://digilander.libero.it/osservletter/direttore.htm
http://members.xoom.virgilio.it/_XOOM/bellelettere/indice35-36.htm
http://gaia.bibl.u-szeged.hu/bibl/eforras/link/irodalom.html )

Nem tudom, hogy mennyire sikerült megfelelő és kielégítő választ adnom…

Köszönettel a figyelemért:
Melinda

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 09:42   
Koborlo uzenete:

Romániában élő Magyar iró MON tagunk Kik és Mik Uj könyvéröl olvasoi köztük én is csak a legjobbat mondhatom,
elbeszéléseit, cikkeit,hozzászolását naponként olvashatjuk forumunkban.
Interjui mint ujságiró sok kedves tagunknak bemutatása nagy élmény számunkra mert dinamikus sok mindenre kiterjedő kérdései
megizzaszák azokat akiket mint interju alanyokat körmei közé kerit.Mint Kőszáli sas az Erdélyi hegyek közt oly erös kritikája
irásaiban.
De most én teszek fel egy fogas kérdést.

Kedves Zsuzsa

Milyen fontos a Magyar nyelv és irodalom valamint müvészeti értékeink fenn tartása az Erdélyi Magyaroknak ?
Te mint Bukarestben élö Magyar iro aki ott magyar nyelven irod müveid milyennek gondolod,érzed a Román államban lévő magyar nyelvü alkotok, müvészek segitségét?

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 09:42   
Koborlo uzenete:

Ma ünnepnapja van minden Magyarnak.
Éljen a föld bármely részén ha meghallja Erkel zenéjének dallamát és az énekes kezdi
Kölcsei Ferencz Himnusz cimű versének első sorát "Isten álld meg a Magyart" könny csepp
lopozik szemünk sarkába, együtt énekelünk
vallás,párt,érdek,kor külömségre vallo tekintet nélkül.
Ez a nap Január 22-t amikor Kölcsei irta
a "Himnusz"-t lett a Magyar Kultura Napja.
Szellemi örökségünk a Magyar Nyelv
Irodalom és Müvészet amit tovább viszünk
fejlesztünk Itt a MON honlapon is.

E napnak tiszteletére több MON tagunknak teszem fel kérdésem.
Baráti szeretettel Géza

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 09:40   
Koborlo uzenete:

Izraelben élő Magyar iró és költő MON tagunk sok versét, elbeszélését,
hozzászolását olvastuk forumunkban.
Miután Avokado néven vagy listánkon sokáig nem jöttem rá hogy te irónő vagy, hiszen irásaidban a harcias hazaszeretetet és a béke iránti vágy egyformán benne van, tudositásaid értékessé teszik a forumot.

Kedves Ildiko

Miben látod ennek a napnak rendkivüli fontosságát, a Magyar nyelv és irodalom valamint müvészeti értékeink ismertetése,megismerése az egész világ civilizáciojára is hatással lehet?
Te mint külföldön élö Magyar iro és költő aki ott magyar nyelven irod müveid milyennek gondolod,érzed az Izraeli magyar nyelvű állampolgárok müvészet szeretét?

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 09:39   
Koborlo uzenete:

Köszönöm Judit
Nagyon helyes a meglátásod Hiszen nem igazán dolgozni jövünk a MON forumába. Inkább szorakozni beszélgetni gondolatainkat baráti társaságunk tudomására hozni.Mindezt természetessen szeretett anyanyelvünkön Ki ki
tudása szerint szabadon.
Szerintem ép ezért tudunk egymás részére oriási
mennyiségü informáciot nyujtani.

Megkérem Dr. Bonaniné Tamás-Tarr Melinda
Olasz országban élö MON tagunkat
aki a Magyar irodalom Olasz nyelvü tolmácsolása valamint Olasz irodalom magyar nyelvü tolmácsolása, eszéi versei,mü forditásai mü kritikái nagy elismerést érdemelnek mind két ország irodalmi köreiben és itt a MON forumaiban is nagy tiszeletnek, szeretetnek örvend.

Kedves Melinda

Te mint külföldön élö irodalommal föként Magyar irodalommal foglalkozó
szakember miben látod ennek a napnak rendkivüli fontosságát, a Magyar nyelv és irodalom valamint müvészeti értékeink ismertetése,megismerése az egész világ civilizáciojára is hatással lehet?

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 09:38   
Pompery Berlin uzenete:

2004-01-21 20:45, Koborlo:
-
Ha megengeded, kicsit módosítanám a kifejezést. Valóban sikeresnek találom MON-unkat, de nem nevezném jól végzett munkának azt, ami itt két év alatt történt. Ha a mi nyitott, őszinte, közös érdeklődésre és barátságra alapozott eszmecserénk bármilyen "ügynek" hasznára vált, az, persze örvendetes. Nem hiszem azonban, hogy bárki a fórumban megnyilvánulók közül megjegyzéseit munkajelleggel, elhivatottságból, kötelező felvilágosítási szándékkal tenné. Ha ennek a kötetlen formában zajló társalgásnak hasznos információtartalma van, az jó, de azt én inkább véletlen haszonnak tekintem.

A MON a Kárpátmedencén kívül élő magyarokat kívánja megszólítani, nekik nyújtani fórumot. A dolog talán éppen az eredeti szándék miatt vált az "otthoniak" számára érdekessé. Ilyen "felállásban", ennyire különböző életúttal rendelkező emberek beszélgetése, tapasztalataik sokszínűségének felcsillantása aligha szervezhető más formában, szerezhető meg tudatosan.

Növelni? Valószínűleg még lehet. De tartok tőle, hogy egy bizonyos nagyságrenden túl áttekinthetetlenné válhat, megszűnhet az intimitás. Különben a regisztrált 1770 tagból csak kevesen vesznek aktívan részt. Azt persze csak a statisztikát látók tudhatják, hogy mennyi a passzív olvasó. Így a "kisugárzást", hatást megítélni objektíven nem tudom. Személyes tapasztalatom szerint is sok olvasója lehet a MON-nak a hozzászólókon kívül. Több levelet kaptam az elmúlt hónapokban ismeretlen emberektől, akik a MON-on bukkantak a címemre.

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 09:36   
Koborlo uzenete:

Köszönöm Hunor.

Most néztem a Duna Tv-n a hirekben ahol megemlitették a MON forumát is mint informácios lehetöséget az internetezö magyaroknak világszerte.

Megkédezem a MON szerkesztöség általunk jol ismert egyik vezető tagját Pompéry, Berlin-t
Juditot.

Kedves Judit miben látod hogy a Magyar On line Net az eltelt majdnem két évben rendkivüli jo munkát végzett ugy tagjaink mint a velünk kapcsolatban álló Magyar országi és az ország határain kivül müködö szervezetek, csoportok informálása terén és egyben ismertetö forumunk segitségével az egész földünkön élö különbözö Magyar egyesületek közelebbi megismerésével a jövőben is növelni tudjuk kapcsolatainkat?

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 09:32   
Hunor uzenete:

2004-01-20 19:46, Koborlo:

....gondoltál e arra hogy Honlapod elkészitésével,népszerüsitésével a Magyar Kultúra,nyelv és egy létszámban de föleg érzö Magyar szivű Baráti társaságot tudsz létre hozni?

-

Erdekes kerdes. Nem gondoltam erre. Amikor a MON tervet elkeszitettem, a Forum otlete "csak ugy", mondhatni divatbol kerult bele. Akkoriban nem is sejtettem, hogy az internet segitsegevel hasonlo kozosseg, vitaforum johet letre. Tehat bekerult divatbol, es mara a MON legfontosabb resze lett.

Udv,

Hunor

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 09:31   
Ferencz Zsuzsanna uzenete:

Látom, hogy a Frédi emlegette járványkórháznak új áldozata van, Kóborló személyében. Nála elég végzetes tünetek mutatkoznak: hozzáfogott mind memoárt, mind pedig újságot írni.Géza, sok sikert e rögös pályán.

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-01-23 09:29   
Koborlo uzenete:

Kedves Hunor
Miután részben érdekelt is vagyok nagyon sok szempontbol is abban hogy egy közös interju
készüljön egyszerre több MON taggal
van egy javaslatom.
Mi történne akkor ha mondjuk több érdektöl vezérelve kiindulva a ket nap mulva Magyar országon ünnepnapnak elfogadot
Január 22. A Magyar Kultúra Napja
alkalmábol tagjaink a MON-on egy sorozatban interju alanyként röviden kérdés-felelet formájába erre az celra itt Most elkezdeném.
Elöször te adj választ kérdésemre utána több
ismert és esetleg még nem eléggé ismert interju alanynak teszek fel kérdést és várok választ a következö napokban.

Bevezetö.
Lehet én mint műkedvelö nem vagyok jogosult
arra hogy interjut készitsek a MON tagokkal
de egy kérdés talán nem sok és az arra kapott
rövid válasz talán jobban betekintést ad életünkbe itt az Internetten belül a MON forumában.

Simon István Hunor A MON Honlap alapitoja és vezetöje (jo barátom)
Kérdés
Most hogy Január 22. A Magyar Kultúra Napja
alkalmábol (Kolcsei Ferencz Himnusz cimu verset ezen a napon irta.)gondoltál e arra hogy Honlapod elkészitésével,népszerüsitésével a Magyar Kultúra,nyelv és egy létszámban de föleg érzö Magyar szivű Baráti társaságot tudsz létre hozni?

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó