2018. december 16. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> ÉLET EUrópában >> Paraszolvencia, hálapénz - az egészségügy finanszírozása M.o.-on és másutt
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
 Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-12 12:40   
2005-05-12 11:21, hunor:

"nagyon agitalt ffi beteg".

Ezért a diagnózisért kár volt odamenni.

"Halapanzt nem adtam. "

Még csak az hiányzott volna!!!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-12 12:33   
Így jár az aki a franciadrazsét a szája helyett a fülébe dugja

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-12 11:21   
Hm, nagyszuloknel tudom, ok mindig keszitettek kulon novereknek (orvosoknak nem igazan, szinte mindegyikuk nagyapo tanitvanya volt).

De igazabol korhazi elmenyek kapcsan irok - sok-sok evvel ezelott ket korhazban voltam Budapesten, egy kisebb tudgyulladas kapcsan - gondolom, egyikben sem varnak vissza. Szoval ugy kezdodott, hogy utazas kozben megfaztam, strandon fullgyulladas keletkezett, plusz 39 fokos laz, ugyhogy nem volt mas valasztasom, irany Budapest. Korulbelul az Ors vezer tereig elvezettem, elegge szedult allapotban, ott aztan mar ertem jottek, atvettek a vezetest, aztan irany az elso korhaz, lassuk, mi a gond. A gond ott kezdodott, hogy mondta az ugyeletes orvos, hogy AAAAAAA, es valami femkanalat akart a torkomba begyomoszolni, amire en viszont nem voltam hajlando semmi AAAAA-t mondani, leven gyerekkoromban az orvos ezt nem kerte soha, mert nem birtam. Alternativakent jeleztem, hogy a kanal fabol keszult valtozata johet, vagy esetleg probalja meg minden nelkul, mas orvos eseten sikeres volt. Erre mar elegge turelmetlenul azt valaszolta, hogy vagy fem, vagy mehetek mashova - amire en viszont hivatkoztam a lazra, es szegyen ide, szegyen oda, de eleg csunyan karomkodtam parat, amit ma sem banok feltetlenul, hiszen erthetetlen, hogy ennyire szedult allapotban hogyan volt kepes megemliteni, hogy akar el is mehetek.

Szoval a karomkodas utan tavoztam, egy masik korhaz fele, ahol fogadtak, minden rendben volt, valami injekcio, rontgen, stb., majd alvas kovetkezett (leven mindez ejszaka tortent). Masnap kezdtek kezelni a fulem - jeleztem azt is, hogy valami idegen targy becsuszhatott... Ezt megnezte az orvos, majd kozolte, nem igaz, bebeszelem magamnak, de valamilyen kezelest azert alkalmaz a gyulladas miatt, es megprobalta valami ruddal a gyogyszert a fulcsatornaba bevinni. Ez ugy mukodott, hogy egyet nyomott, en egyet uvoltottem, aztan hirtelen ott termet ket apolo, akik lefogtak, majd ugy folytatta. A kovetkezo nem tetszo lepes az volt, hogy nem voltam hajlando nappal pizsamaban jarkalni, hanem feloltoztem. Ezert nem szoltak nem semmit, hanem jott Apu, es neki panaszkodtak, hogy kezelhetetlen beteg vagyok, es felhaborito, hogy nem vagyok hajlando alkalmazkodni a tobbi beteghez, aki pizsamaban jar, es kilogok a tomegbol, stb. - gondoskodjon rola o, hogy ne forduljon elo ez. Szoval ekkor dontottem ugy, hogy tavozom innen is, ami kisebb vitaval jart - de ultimatumom kovetkezteben sikeres volt a tavozas: kozoltem, alairom, hogy megyek sajat felelossegemre, vagy pedig nem irok ala semmit, es megyek anelkul.

Az elengedo korlapot ma is orzom, erdekes emlek eme megjegyzes: "nagyon agitalt ffi beteg".

Halapanzt nem adtam.

Es a vegkifejlet: gyerekkori kezeloorvosom Moron rendelt, Apu gyerekkori jo ismerose, stb. - masnap lementunk oda, rogton azzal a baratsagos mondattal kezdett, hogy o annak a hive, hogy hallgassunk a betegre is, mert neki is lehet igaza... megtalalta az altalam emlitett idegen targyat, egy mozdulattal, minden fajdalom nelkul kivette, majd pedig kezelte a tudogyulladast, es nekem meg megerte kezelesre Budapestrol Morig tobbszor levezetni.

Hunor

Salaj  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-12 11:02   
2005-05-12 10:58, espa:
-
Kivánom, hogy a TV hiradók tartsanak ki, minél többet közöljenek és akkor nem lesz mersze az orvosnak kicsit mellévágni, az altatóorvosnak ....

Nem akarlak elkeseríteni, de a híradók nem mellettünk állnak, hanem a szenzációt hajszolják. Lényegtelen számukra minden egyéb... A nézettségből élnek.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-12 10:58   
2005-05-12 10:45, Salaj:

Üdvözöllek az élők sorában

Csak azt remélem, hogy az összes TV hiradójában az utóbbi időben sorozatosan előforduló orvosi műhibák és műhibaperek (80 %-ot a beteg nyeri meg ! ) változtatnak ezen a helyzeten.
Kivánom, hogy a TV hiradók tartsanak ki, minél többet közöljenek és akkor nem lesz mersze az orvosnak kicsit mellévágni, az altatóorvosnak ....

Salaj  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-12 10:45   
2005-05-12 09:31, espa:

Kedves espa!

A kedvedért akkor kicsit belemegyek a részletekbe .

Igen, Magyarországon élek... még. Remélhetően már csak néhány hónapig. Mail címem azért német, mert itthon még ebből sem találtam normálisat , s mivel úgyis No.-ban tervezem a jövőmet, adja magát.

Kórház. Az, hogy van egy véleményem, nem jelenti azt, hogy adott körülmények között nem kell alkalmazkodnom a "helyi szokásokhoz". Amennyiben új hazát választ az ember, jó ha beilleszkedik, alkalmazkodik. Ugyanez igaz kicsiben is, ha egy kórházi közösségbe kerülünk. Mivel nem tartozik szorosan a topic témájához, majd moderátorunk eldönti, törli-e vagy sem, de akkor leírom az én történetemet.

Altatásban volt egy műtétem (én választottam az altatást a kezelőorvosomnál). Az átlagostól sokkal jobb bánásmódot kaptam már a befekvést megelőző hónapokban az orvosomtól. Mivel nagyon utálom a kórházat, kértem, hogy már a befekvés napján műtsön meg, hogy akár másnap hazajöhessek.
A befekvés előtti napon felhívott a barátom, s beszélgettünk. Kérdezte, ugye már lerendeztem az altatóorvost? Mondom, ugyan mit kellett volna rajta lerendeznem? Erre ilyedten mondja, hogy még műtét előtt feltétlen adjak neki, hisz tőle függ az életem. Aha... Mondom, mi van ha egy kezdőt kapok? Akkor azt ugye hiába tömködöm, ha nincs gyakorlata. Válasz: ha idős, akkor azért kell neki adni, hogy ne csak rutinból csinálja, ha fiatal akkor azért, hogy szedje össze minden tudását.

Na, én másnap befeküdtem, jött az ügyeletes orvos, felvette a szükséges adatokat, majd elmondta a dolgok menetét. Mondta, hogy akkor fogok kapni gerincbe egy érzéstelenítőt... Szóltam, hogy ácsi! Az egy másik beteg lehet, mert én bizony aludni fogok. Mivel elég határozott voltam, nem variált, mondta, hogy OK. Feírta a hozzátartozó nevét, telefonszámát, ... na itt volt egy kissé rossz érzésem. Aztán az ápolónő elismételte az egészet. Mondom, a doki 5 perce vette fel ugyanezeket. Nem lehetne átírni? NEM! Rendben.
Később közölték, hogy a műtét valószínűleg elmarad, majd másnap. Kezelőorvost megrendeltem, mondtam, ha ez igaz, akkor én most megyek, és reggel visszajövök. Nyugtatgatás, intézkedés következett, még aznap műtöttek. Megkaptam a kábító szurit, de szerencsére nem ütött ki rögtön. Feltolnak a műtőbe, ott az altatóorvos közli, hogy akkor most érzéstelenít. Mondom, bocsi, már mindenkivel megbeszéltem, akivel találkoztam, hogy én altatást kértem.
Na akkor jelentőségteljesen rámnézett, s közölte, hogy ezt VELE kellett volna "MEGBESZÉLNEM". Remélem érzitek mire célzott. Én nem vettem a lapot, de ebben a pillanatban be is következett a filmszakadás...

Aztán itt vagyok, s később sem kerestem meg a kedvest...

Másnap szóltam a kezelőorvosnak, hogy mennék haza. Mondta, hogy még egy napot kellene maradni. Közöltem, hogy lehetetlen, mert egész éjjel nem aludtam, a szomszédok sztereóban horkoltak, fáradt vagyok, pihenni szeretnék. Délután otthon voltam .

A kezelőorvosom más tészta, neki - kizárólag a kedvessége, hozzáállása, figyelmessége, rugalmassága és törődése miat - szigorúan az eset után egy kicsit hálálkodtam.

Mindezzel együtt fenntartom, amit előzőleg írtam, nem nekünk kellene, és a hiba a rendszerben van, nem a mi készülékünkben. MI ezt nem tudjuk megoldani... más padig nem akarja.

Ez csak egy kis kitérő volt, de a lényeg továbbra is az, hogy ha mi is legalább olyan arányban fizetünk a biztosítónak, mint a németek, akkor itt miért nincs rend?

Persze, tudjuk, hogy könnyebb úgy nemdohányozni, ha rá sem szokunk, mert aztán már nehéz leszokni... de nem lehetetlen.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-12 09:31   
2005-05-11 23:39, Salaj:
-
Kedves Salaj!
Azt hiszem Mo-élsz, habár német emailcimed van, azért kicsit bizonytalan vagyok.

Én maximálisan egyetértek veled, már ami az utolsó mondatodat illeti, (nehogy már mi dobjuk össze stb).
azt irod most voltál kórházban. Itthon?
És mertél nem adni "hálapénzt"?
bátor vagy!

Én nagyon "bátor" vagyok ha pincérről van szó, de nagyon inamba szállna a bátorságom, ha kórházba kerülnék.
sajnos
Félnék, hogy kicsit mellévágna "véletlenül".

Salaj  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-11 23:39   
Nekiveselkedtem, hogy átolvasom a topicot annak apropóján, hogy nemrég kórházban jártam, így érintett lettem a témában. Nem akarok az esetemről beszélni, hisz nem erről szól a topic.
Az átolvasás teljes egészében nem sikerült , de még az első oldalon olvastam a topic indítónak - Juditnak (alias: Pompéry Berlin ) - egy írását, amiben azt mondja, hogy Németországban azért másképp mennek a dolgok, ott keményen fizetik a biztosítást (felét a dolgozó, felét a munkáltató). Ezt nem is kívánom vitatni, de hirtelen felindulásból szereztem egy idei bércédulát egy dolgozó embertől, majd neki álltam összevetni az adatokat egy odakinti dolgozóéval, aki 1-es adókategóriában van, vagyis egyedülálló (bár ennek semmi jelentősége, mert a hangsúly a szociális járulékon van). A %-ok kerekítve vannak, csak a nagyságrend a lényeg.

Németország (2500 eurós bruttó fizetést nézve)
-------------------------------------------------------------------------------
Munkavállaló részéről fizetett
Szociális járulékok: (522 euró ~ 20%)
Adók: (460 euró ~ 18%)

Nettó bér: (1520 euró ~ 62%)

Munkáltató által fizetett
Szociális járulékok: (515 euró ~ 20%)

Szociális járulékok összesen: 1037 euró ~ 40%

Ugyanezt megnéztem 3500 eurós bruttóra is, ott is százalékosan ugyanannyira jött ki a szociális járulék, csak az adók és a nettó jövedelem változott.

Magyarország (217.000 forintos bruttó fizetést nézve)
----------------------------------------------------------------------------------------
Munkavállaló részéről fizetett
Szociális járulékok: (26.660 forint ~ 12%)
Adók: (59.000 forint ~ 29%)

Nettó bér: (130.000 forint ~ 60%)

Munkáltató által fizetett
Szociális járulékok: (63.000 forint ~ 29%)

Szociális járulékok összesen: 90.000 forint ~ 41%

Illetve, ha nagyon pontosak akarunk lenni, és mindkét országnál csak a nyugdíj és betegbiztosítást számoljuk (mert No.-nál ehhez még jön egy kis plusz is, ami a szociális járulékokhoz csapódik) akkor ez a százalék No.-nál mind a munkavállalót, mind a munkáltatót tekintve 17%-ra csökken, így az össz. 34-35%-ra módosul, míg nálunk változatlanul 41%.

Na, kérem szépen. Akkor Mi ezek szerint itthon nem fizetnénk keményen a biztosítást? Tisztán látszik, hogy arányaiban ugyanolyan mértékű (sőt, még nagyobb)összeg folyik be a biztosítóhoz, mint odakinn, annyi különbséggel, hogy ennek csak kisebbik részét fizeti a dolgozó, s nagyobbat a munkáltató. Az pedig, hogy a nettó fizetésünk mégis kisebb, vagy szinte azonos mint odakinn, azért van, mert a Magyarállambácsi sokkal nagyobbat nyúl ki a zsebünkből mint a Németállambácsi. Igaz, lényegesen kevesebbet is ad érte, de ebbe már ne menjünk bele, mert akkor az politika lesz .

Az pedig, hogy az orvosnak mennyi a fizetése, ne legyen már az én gondom! Ne várják már el tőlünk, hogy a fenti összegeken felül, még az Ő fizetésüket is Mi "dobjuk össze". A jelen helyzet szerint Mi keményen fizetünk, aztán még "hálálkodunk" is.

veréb  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-24 11:14   
Üdvözlet mindenkinek!

Engem az zavar, hogy órákig sorolhatnám nyugdíjas , beteg édesanyám budapesti orvosoknál megélt kellemetlen élményeit, söt a sajátjaimat is, de attól még nem változik meg semmi. Mit lehet tenni azon kívül, hogy panaszkodunk és a körülmények miatt szenvedünk?
A férjem szerint a politikusokat kellene kérdésekkel ostromolni, pl. a lakóhely szerinti országgyülési képviselöt, ( sajnos innen Németországból még azt sem tudom, hogy ki a helyi országgyülési képviselö- bár ki lehet deríteni...). Meg kellene kérdezni, hogy mit tesz a viszonyok megváltoztatása érdekében és közölni kellene vele, hogy legközelebb nem fogjuk megválasztani, ha nem tesz semmit...Müködne ez Magyarországon? Hatna ez valakire? Komolyan venne egyáltalán a képviselö? Amilyen korrupció van, már nem hiszek semmiben.
A barátnöim szerint már a sajtó sem tud segíteni. Ha nyilvánosan megjelennek a kirívó esetek, nem reagál rá senki.
Mondjátok meg, mit lehet tenni? A beteg anyagilag tönkre megy a hálapénzek miatt, de legalább az egészségét kapna vissza érte. ..Sajnos az sem történik meg. Az orvos küldi a beteget a következö jó baráthoz, miután már ö bezsebelte a pénzt. Lehetöleg telefonon történik a megbeszélés, hogy nyoma ne maradjon semminek. A zárójelentésbe, diagnózisba pedig valótlan dolgok kerülnek be.
Érdeke egyáltalán az orvosnak meggyógyítani a beteget? Ha meggyógyul, akkor nem jön vissza újra hálapénzt adni.

telkes  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-18 10:46   
Üdvözlök mindenkit! Akit érdekel a téma, "online brainstorming" folyik a www.halapenz.hu fórumán, gyertek, nézzetek be - ezt a topikot ott is megutatom, várhatóak vendégek tölünk.

Törölt Nicknév  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-04-14 06:04   
Atyavilag. Mary helyesen irta, a hiba a rendszerben van. Abnormalis helyzetben az orvos abnormalis viselkedese vegul is normalis kovetkezmeny. Orvosnak lenni nem egy stressz-mentes szakma. Azert csak tobb megbizhato orvos van mint kutyauto szerencsevadasz?! Sajnos Mo-n az orvosi munka presztizse es jovedelme(!) igen sokszorosaval marad alatta a nemzetkozi mercenek. Nem veletlenul vannak az orvosok IGEN JOL megfizetve a fejlett nyugaton. USA kozepes altalanos orvos $100 000, gyerekorvos valamivel folotte, altatoorvos 160 000 kezd (!) stb. Nos ez igen sokszorosa az atlag jovedelemnek meg az USA-ban is. Igaz, itt (az USA-ban) az orvosi kepzes joval hosszabb mint otthon. Az alap egyetem utan jon csak az orvosi egyetem es azt koveti a szakorvosi kepzes. Meg igy is, a rendszert ma mar nyiltan lehet szidni, fejlettebb formaban pedig a valtozasert lobbizni. Az orvosokat szapulni? Nem latom sok ertelmet. Lia

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-30 10:34   
2005-03-27 17:23, eötvös:
-
Kedves Péter,

örülök pozitív reakciódnak. Úgy érzem, mi nagyon hasonlóan látjuk a világot. Ezt a magam részéről már rögtön megállapítottam "Ki mitől magyar" c. cikked alapján.

Ne gondold különben, hogy a kő csobbanás nélkül esett a vízbe! Az írás több véleményt váltott ki, mint az adott fórumban olvasható, hisz ugyenerről a témáról vitatkozunk a "Hol vagyunk otthon" és a "Kötődések" két szomszédos rovatban.

eötvös  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-27 17:23   
2004-02-06 12:04, Pompéry Berlin:
-

"Őszintén szólva egyáltalán nem értem az erről szóló vitát. Mármint az indokoltságról szóló vitát. Mit jelent egyáltalán, hogy mikor indokolt és mikor nem indokolt a hálapénz? Hozzáteszem, Németországban élek 28 éve. A rendszer korántsem tökéletes itt, de fényévnyire van a kelet-, kelet-középeurópai rendszerektől. Ezt nem anyagilag értem, hanem szemléletmódban."

Kedves Pompery,

mivel a téma érdekel és csak most láttam a topicot, elkezdtem olvasni a hozzászólásokat. A tiédig jutottam. Abszolút tökéletesen látod a dolgokat, tapasztalatból tudom.

5 évvel ezelött Pesten lettem rosszul és itt végezték el a szükségoperációt. Most nem akarok az itthoni korházi (v)iszonyoról írni, de a kifizetett hálapénzek - az orvosoknak leadózatlan fekete jövedelem, amit az állami tulajdonú munkahelyeik segítségével keresnek - egy kis vagyon volt. Egyetlen más, esetleg szintén rosszul fizetett munkahelyen sem elképzelhetö a korrupció ilyen mértéke. Ez mindenen felül még azért is erkölcstelen, mert a függöségi viszonyban lévö betegeket sokszor formálisan, máskor szubtil módon kényszeritik - mondhatnám zsarolják - akik abelei (jogos) félelmükben, hogy ha nem fizetnek, nem kapják meg a szükséges kezelést, fizetnek. Még a NINCSTELEN nyugdíjasok is. Türhetetlen állapot!

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-14 23:21   
Kedves Judit! Mar poenkodni sem lehet a sok lehuto politikus karara? Hova jutottunk

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-06 20:33   
2005-02-06 16:26, bobo2003:
-
Csak a megfelelo szazalekot kell eltalalni es meg van oldva a problema!

-
Valóban ilyen pimf egyszerű lenne a dolog? Ha valóban, akkor gondolod, hogy erre más nem jött volna eddig már rá? Bobo, Te ennél sokkal intelligensebb vagy, semhogy ilyen olcsó módon tudnád csak "lekezelni" a kérdést. Pl. nyilván azt is tudod, hogy a társadalombiztosításba befizetett összegek korántsem, fedezik a valós költségeket. Némi cinizmussal lehet ennek kiegészítéseként felfogni a hálapénzt (kétlábú rendszer második lába), amely viszont nem etikusan, nem demokratikusan és a költségek születésének nem összes helyére "terülnek".

Ami az egyéni etikát illeti: próbáltál már kórházban dolgozó orvosként nem elfogadni hálapénzt?

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-06 16:26   
2005-02-05 19:43, Mary:

Konstruktív javaslat van? Hogyan alakulhat ki egy egységes értékrendszer? Elméletileg, természetesen.

Sehogy nem alakulhat ki egyseges ertekrendszer,mert az egy tarsadalomban nem kivanatos. Gondolj Ausschwitz-ra, hogy mekkora karokat tudott a multban okozni.De ez nem tartozik most ide.

Tehat a tarsadalom aktiv dologzo resze betesz egy osszeget evente az egeszsegugyi gondozasra. Ezt szetosztjak az egeszsegugyben. Ez az allami egeszsegugy mukodese leegyszerusitve. Ennek ellentete a magan egeszsegugy, ami a piac igenyei szerint mukodik, tehat aki nem beteg nem fizet, aki beteg meg a teljes koltseget fizeti. A legtobb gazdag orszagban egy un. szolidaritasi rendszer mukodik, ami a kettonek a kombinacioja mas-mas aranyokkal a ketoo kozott. Csak a megfelelo szazalekot kell eltalalni es meg van oldva a problema!

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-06 15:45   
2005-02-04 15:38, Pompéry Berlin:

<
Jo akkor pontositok. Az orvos egyeni jellemenek kerdese. Mindenkinek van valasztasa es soha nem all olyan helyzet elo, hogy semmilyen valasztasi lehetosege ne legyen.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-05 19:43   
2005-02-03 19:30, bobo2003:

Konstruktív javaslat van? Hogyan alakulhat ki egy egységes értékrendszer? Elméletileg, természetesen.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-04 15:38   
2005-02-03 19:30, bobo2003:
-
Az alábbiakban rejlik némi ellentmondás: vagy egyéni jellem vagy általános értékerendszeri kérdés.

Szerény nézetem szerint mindkettö, ill. összesen három komponens összesen:
1.) Finanszirozás: Valós költségek effektiv kiszámlázása a betegbiztosító/beteg felé
2.) Értékrendszer: a fentiek függvényében helyére kerülne az orvosi szolgáltatás megitélése a társadalomben.
3.) Hosszútávú elöfeltétel az emberi egyenjogúság, az emberi méltóság kialakulása, az egymáshoz való viszony demokratikus egyenrangúsága, amely a kelet-közép-eu-i társadalmakban még mindig messzemenöen hiánycikk.

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-03 19:30   
A korrupcio es halapenz nem a fizetestol fugg, hanem az egyen jellemetol dontoen. Ha nem alakul ki egeszseges ertekrendszer a tarsadalmon belul, addig remenytelen a halapenz, korrupcio megszuntetese.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-03 18:10   
Kedves bobo2003?

Elárulnád, miröl szól ez a hasonlat? Nekem ugyanis nem mond semmit...

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-02 19:34   
Tehat egy uszni nem tudo emberhez, csak oda kell menni, penz adni neki es azon nyomban tud uszni?

Oda mesz az uszni nem tudo emberhez azt mondod neki, valtoztassa meg az eletet,tanuljon meg uszni, tessek itt van ketezer euro, jarjon tanfolyamra kezdjen uj eletet. Nem lehet hogy mindent megiger, aztan siman elkolti masra, ami sokkal fontosabbnak tunik neki?

Legkozelebb talalkozol vele es azt mondja, adjal meg 3000 eurot, mert a gyerek megbetegedett orvoshoz kell vinnem es az orvos mar 3000 euro halapenzt var? Adsz-e neki ujra ?

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-02 18:59   
2005-01-21 15:34 TELKES UZENETE:

Érdekelne, hogy mi a véleményetek a http://www.halapenz.hu blogon fevetett kérdésekröl?

A fórumba beleolvasva annyit tudok mondani, hogy a kezdeményezés dícséretes és sok sikert kívánok hozzá. Nem tudom, sikerülni fog-e a célokat elérni, de meg lehet próbálni valamit tenni a visszásságok ellen. Inkább tenni, mint tovább siránkozni. Ezért tartom a kezdeményezést nagyon helyesnek: a tapasztalatgyüjtést, a brainstormingot, tehát mindent, amivel ez a fórum küzdeni akar.

Nincsen tapasztalatom a magyarországi hálapénz helyzetröl, csak az általános népi böcsesség: orvoshoz üres zsebbel ne menj. Ez állítólag mindehol így van, legyen az reha, szülészet, sebészet stb. Ezeket viszont csak hallásból, rokoni elbeszélésekböl tudom.

A nyugati egészségügyben eléggé ismeretlen fogalom a hálapénz, legalábbis ennyire széles téren, mint Magyarországon. Biztosan elöfordul itt is, hogy valaki valamiért fizet, de szerintem inkább a gazdagok dobálóznak a pénzzel, ha jobbat akarnak a meglévö jónál. Viszont nem jellemzö, hogy egy orvos, akit tisztelet övez, borítékokat szedjen (néha szegény) pácienseitöl. Nagyon rossz lenne az image-ének.

Például a német orvosok szerzödéses formában dolgoznak a különféle betegbiztosítókkal. Az orvos honoráriumát és egyéb költségeit a biztosítóval számolja el, nem a beteggel. És érdeke minél több pácienst megtartani, mert az egésznek szolgáltatás jellege is van. Ez a szabad orvosválasztással van összefüggésben: ha az orvos nem úgy kezel, ahogy kellene, nem áll be javulás, szalagmunka folyik stb., akkor a páciens továbbáll egy másik orvoshoz. Egy másik aspektus, hogy szegénységtöl és gazdagságtól, betegségtöl vagy egészségtöl függetlenül, a betegbiztosító mindenkinek fizet, tehát az orvosnak minden páciens jövedelmezö. A szolidaritási elv alapján mindenki egyformán fizet be a biztosítónál (egyforma=ugyanaz a százalék a fizetésböl, ami egyiknél nagyobb, másiknál kisebb összeghez vezet). És az ellátás mindenkinek egyforma, a befizetett összegtöl függetlenül. Az egészségesek finanszírozzák a betegeket, így is lehetne mondani.

Az orvosokat errefelé nem az állam fizeti (kivétel lehet pl. egy városi kórház), hanem a legtöbb önmagát tartja fenn. Egy orvos, amelyik praxist nyitott, saját maga diktálja a jövedelmét is. Tehát minél több pácienst köt magához, minél jobb munkát végez, annál több a munkája ugyan, de a jövedelme is. Ezért a hálapénz elfogadása a tönk sze´lére vezetné, ha kitudódna, mert nem minden páciensnek van pénze ilyesmire, azok azonnál mást keresnének. Az elveszített bizalomról nem is beszélve.

Azt hiszem, kissé össze-vissza írtam, ahogy eszembe jutott, remélem, azért még érthetö. Summa-summarum, oda akartam kilyukadni, hogy ha az egész egészégügy más alapokra helyezödne, nem a siralmas állami fizetések dominálnának, más, új struktúrák kerülnének a régiek helyére, akkor talán megszünne a hálapénz divatja.

bobo2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-29 15:23   
Hofi Geza :

Tud uszni ?

Nem!

Es ha megfizetem ?

??????

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-21 15:34   
TELKES UZENETE:

Érdekelne, hogy mi a véleményetek a www.halapenz.hu blogon fevetett kérdésekröl?

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-27 20:01   
Bocs, betoltam ide az orromat, -hosszú szünet után, de ígérem rövid leszek.

1./ A szegedi orvosoknak igazuk van.
2./ Nincs orvos a családomban.
3./ Édesanyám másfél évvel ezelôtti 1.sz.Belklinikán eltöltött 3 hetével kapcsolatban nemcsak negativ, de nagyon is pozitiv észrevételeim voltak az orvosokkal és ápolókkal kapcsolatban.

4./ Újabb érdekes élmény:
A jó magyar pógár már hivatalosan is mehet magánrendelôbe.
A beteg: 70 éves, kisnyugdijs nô.
A baja: Hónapok (tán évek) óta tartó rettentes váll- és kézfájdalom
Az orvos: Elsô vizit 6000 Ft.,
Tud olyan injekciókat, ami segithet, ô megszerzi Ausztriából, 20 db kell. 300 EURO-ért!!!, majd beadja 4500 Ft-ért darabját.
Akit érdekel, számolja ki.
Tehát van gyógyítási lehetôség, de csak annak jár, akinek van rá pénze.

Kezdem magam ott is úgy érezni, mintha itt lennék. Csak itt kissé jobbak a fizetések ehhez.
Ennyi.
SZINES ÁM EZ A PALETTA IS!

Minden jót Nektek!

Szijjarto  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-16 14:12   
Külföldön dolgozó kollegák számára a mi faxunk.
Küldjétek el ti is, hátha segit valamicskét:

Fax:0036 62 545172

A Szegedi Orvostudományi Egyetem Sztrájkbizottsága által megfogalmazott problémák a magyar egészségügyben általánosak,
ezért kezdeményezésüket aláírásunkkal támogatjuk,
mert véleményünk szerint is követeléseik nagy része kormányzati döntést igényel.
A külföldre távozó és távozott orvosok eü. dolgozók jelentös része morális és gazdasági menekült!
Ezért a magyarországi kormányokat terheli a felelösség 50 évre visszamenöen politikai hovatartozásuktól függetlenül.
Mi nem vagyunk hajlandók paraszolvenciáért vagy éhbérért dolgozni, betegeink életét vezélyeztetni a gyógyitás feltételeinek hiányosságai miatt.
Elég volt!
A magyar betegellátás nem nélkülözheti tovább a gyógyítás, ápolás személyi és tárgyi feltételeinek megfelelő szintű biztosítását.
Követeljük a helyzet rendezését!
Szeretnénk hazánkba visszatérni, magyar betegeket gyógyitani!

... ,2004. július 16.

Aláírás:

Szijjarto  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-06 18:22   
2004-07-06 17:27, hunor:

Kedves Hunor és fórumozók.
Köszönöm a tippet.

Konkrét elképzeléseim:
-Kisérlet a magyar egészségügyért, orvoslásért feleösséget érzö külföldre menekült, kibvándorolt szakemberek összefogására , közös fellépésre, mely segiti a magyar országi egészségügyi rendszer európai szinvonalra emelését.
Itt sok lehetöség van a nyugati eü rendszerek hiteles bemutatásától kezdve, a magyar rendszer kritikáján ( a kivülálló szemével keresztül akár konkrét magyarországi politikamentes reform mozgalmak, érdekképviseleti csoportok támogatásáig vagy a kormányzat (ha végre rászánná magát) átlakitási tervének segitéséig.
A Magyarországon dolgozó tisztességüket megörzö kollegák szinte egytöl egyig kiszolgáltatot helyzetben vannak. Félniük kell , hogy elveszitik állásukat, vagy csökken jövedelmük, ha betegeik és saját érdekeikért felszólalnak.
Az egészségügyben nem volt "rendszrváltozás".A mai napig ésszerütlen, szegény és mégis pazarló feudális hierarchiától és fásultságtól reménytelenségtöl tehetetlen rendszer müködik a korrupció(hálapénz és egyebek nyilt vagy titkolt) segitségével.
E rendszer haszonélvezöi, akik sokszor betegeiket megalázva sokszor becsületes munkát végezve vagy csak mézesmázaskodva hálapénznek nevezett korrupciós pénzekböl gazdagodnak meg, vagy élnek viszonylag stabilan nem érdekeltek a helyzet rendezésében.

Igy széleskörü összefogásra a hazai orvoskaron belül kicsi az esély.

Javaslatom, melynek megvalósitásán már munkálkodunk egy páran ( remélem ez nem számit tiltott sztrájkfelhivásnak) egy békés országos permanens demonstráció szervezése, melynek során az orvosok és eü dolgozó kék szalag viselésével nyilvánitják ki változtatási szándékukat, követelésüket és szolidaritásukat betegeikkel és egymással.

Egyenlöre ennyit.

Hollandiai tapasztalataim nagyon pozitivak: jól szervezett ,magas szinvonalú, rendkivül racionális (néha kicsit túl racionális), mégis nagyon demokratikus egészségügyi ellátást ismertem meg. Öröm benne dolgozni.
Persze itt is vannak hibák ,hiányosságok, emberi gyarlóságok, de ezek felismerésére, kijavitására törekszik minden szereplö.

Üdv László

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-06 17:27   
Kedves Laszlo,

Udv a MONon!

Ime, par tipp:

Semmelweis Orvos-, Fogorvos-, es Gyogyszeresztarsasag - Nemetorszag
http://www.magyaronline.net/ismertetok.php?iid=41

Amerikai Magyar Orvosszovetseg
http://www.hmaa.org/index.htm

Kapcsolatfelvetelhez kivanok sok sikert!

Mas - orulnek, ha nehany konkret elkepzelesedet megosztanad velunk is, valamint irnal a hollandiai tapasztalataidrol is.

Udv,

Hunor

Szijjarto  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-06 17:12   
2004-07-06 06:25, espa:
ha rám gondolt én olvastam.
Szörnyü és szégyenletes.
Emberek megalázása föleg orvos beteg kiszolgáltatott viszonyában megbocsájthatatlan bün.

Többek között ezért is keresek segitséget a külföldön élö magyar orvosok között is.
Az eü viszonyai szégyenletesek a magyar orvoslásra, de a rendszerváltás óta az egész magyarságra nézve.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó