2017. november 25. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> ÉLET EUrópában >> EU változások, jövő
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 DECOTEXT  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-12-29 17:58   
Nem nagyon todok egyetérteni!
Én egyszerű műszaki rajzoló vagyok, de pl. volt már szerződésem tervezőként is ahol egyáltalán nem a végzettség volt a fontos hanem a hozzáértés!(Diplomás munkahely elvileg)

(Volt további 7 egyetemet végzett kolega akiknek gépészmérnöki végzettségük volt, de még csak "horzsolásuk" sem volt a CAD rendszerekről, igy a digitális tervezést meg kellett tanulniuk mert ma már senki nem dolgozik rajztáblán....-noha az sem ment nekik-!)

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-11-28 00:12   
Az igaz, sőt annyira, hogy a master meg a bachelor sok helyen csak egy mosolyt vált ki. Persze az egyetemek reagáltak erre, ezért gyakorlatilag már csak mastert és bachelort lehet csinálni. Tudják ám itt is, hogy mi az ami a kutyának sem kell, képezzük ki a szakembereket az amerikai piacra. Mert a bevándorlási statisztikáknál azt nem nagyon hangoztatják, hogy évente több(mint)százezer, általában diplomás szakember hagyja el az országot, és a helyükre jönnek a repülőszőnyegfonók...

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-11-27 23:35   
2006-11-27 23:08, Lepu:
-
Jobb IT cégeknél amihez érteni kell még mindig elötérbe helyezik a német diplomát. Lehet, hohy indiában, manilában olcsóbban dolgoznak, de ott olyan szintü munkát is várnak el tölük. Itt Németországban tapasztalatom szerint még mindig a szaktudás kell, ha valaki pénzt is akar keresni.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-11-27 23:08   
2006-11-01 00:07, Mary:

És sok IT-tanfolyamot, mert mi Indiából importáljuk Green-Card-dal az IT-szakembereket.

Nem egészen. A német piacon nem váltak be.
Amerikában, ahol a hire&fire jól működik, szuperül élnek, mert átlagban 9 hónap, mire kiderül, hogy semmit sem érnek. A németek és a franciák előtte viszont nagyon megnézik az indiai "szakembereket", és általában nem veszik fel őket. Ennek az okai hivatalosan: hiányos szaktudás. Nem hivatalosan hozzájön még az európai orr számára kellemetlen kipárolgás. Hosszútávon az indiaiknak külön irodát kell biztosítani (Tapasztalatom Svájcból). Ezzel szemben a románokat kedvelik, mert a fokhagymaszagot el lehet viselni, a szaktudásuk ugyan hasonlóan gyér, de angolul érthetőbben makognak, és beérik kevésebb fizetéssel, mert Romániában valami speciálisan csökkentett adót kell fizessenek. A magyarokat meg úgy dolgoztatják, hogy megveszik az egész magyar céget, és Magyaro.-n helyben. Viszont ők túl drágák, és nem kell nekik greencard. Bár jővőre az oláhoknak sem kell.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-11-27 22:56   
2006-10-28 22:35, Pompéry Berlin:

Melinda, különben tévedsz, már autógyártás is van Kínában saját modellel, nincs feltétlenül szükség az eu-i tervezésre, fejlesztésre és dizájnra. Emlékezz a Magnetbahn-botrányra: Kína ma már csak akkor vesz meg technológiát Eu-tól, ha a teljes tervdokumentációt is megkapják. Magyarán ingyen jutnak hozzá ahhoz a know how-hoz, amelynek kifejlesztése az anyagyárban évekbe és milliárdokba került.
-

Egy képet többet mond, mint ezer szó:
http://www.cicero.de/234.php?galerie_name=Karikaturen&total=774&n=91

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-11-01 00:07   
2006-10-31 21:01, huba:
-
és e mellett csinálj egy Indiai tanfolyamot is.

-

És sok IT-tanfolyamot, mert mi Indiából importáljuk Green-Card-dal az IT-szakembereket.

huba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-31 21:01   
2006-10-28 23:10, melindalaczay:
-
Azt hiszem hétfön beiratkozom egy kinai tanfolyamra

-
és e mellett csinálj egy Indiai tanfolyamot is.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-31 20:47   
2006-10-29 17:50, Erazs:

Ha jók az infóim, akkor pl. az IBM már ki is vonult Ázsiából,

Eppen ellenkezoleg, az utobbi evekben felerositette a kinai piacon valo mukodeset peldaul.

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-29 17:50   
2006-10-28 23:10, melindalaczay:

Én egyetértek Pompéryvel, szerintem se fog azért odáig süllyedni a dolog... Ha jók az infóim, akkor pl. az IBM már ki is vonult Ázsiából, mert azt mondta, hogy többe kerül a leves mint a hús... Hiába olcsó a munkaerő, azért az nem minden.

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-28 23:10   
2006-10-28 22:35, Pompéry Berlin:
-
"Ha leengednék az órabért, azzal nem lenne megoldva a dolog. Aligha hiszem, hogy eu-i ember hajlandó lenne olyan munka- és életkörülmények között napi 14 órát gürcölni mindennemű biztonsági rendelkezés nélkül és ökológiai károkozás mellett, mint ahogyan az Kínában szokásos."

Pedig fognak, ha muszáj lesz, enni kell, számlákat is fizetni kell, a cégeket nem fogja zavarni az a pár ezer tüntetö aki az utcára vonul, ha nem tetszik, felvesznek másik embert a helyedre.

Azt hiszem hétfön beiratkozom egy kinai tanfolyamra

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-28 22:56   
2006-10-28 22:43, bobe:
-
ez szomorú, de igaz sajnos. De szép álom lenne.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-28 22:43   
Ebben egyetertek , de mikor volt igazsag ? Szabad mozgas ott elj ahol akarsz es azt csinald amit szeretsz. Ez utopia, alom. Sajnos ez sohasem valosul meg. Es meg valami a szomszed füve mindig zöldebb

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-28 22:38   
2006-10-28 22:00, bobe:
-
Látod itt kezdödik az én problémám, hogy nem minenki dolgozhat annyiért amennyi jár a tudása szerint addig ameddig nem tudja mindenki szabadon megválogatni, hogy hol éljen és melyik munkapiacra adja szaktudását Európában.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-28 22:35   
2006-10-28 21:48, melindalaczay:
-
Azt hiszem, hogy itt nem vagy nem csak a melós értékéről van szó. A létfenntartási költségek mások. Különben kicsit egyszerű az érvelésed. Ha leengednék az órabért, azzal nem lenne megoldva a dolog. Aligha hiszem, hogy eu-i ember hajlandó lenne olyan munka- és életkörülmények között napi 14 órát gürcölni mindennemű biztonsági rendelkezés nélkül és ökológiai károkozás mellett, mint ahogyan az Kínában szokásos. Mert hogy ezzel állunk versenyben: N.o., M.o. és az egész "fehér" civilizáció.

Melinda, különben tévedsz, már autógyártás is van Kínában saját modellel, nincs feltétlenül szükség az eu-i tervezésre, fejlesztésre és dizájnra. Emlékezz a Magnetbahn-botrányra: Kína ma már csak akkor vesz meg technológiát Eu-tól, ha a teljes tervdokumentációt is megkapják. Magyarán ingyen jutnak hozzá ahhoz a know how-hoz, amelynek kifejlesztése az anyagyárban évekbe és milliárdokba került.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-28 22:00   
2006-10-28 17:20, poe:
-
Nem ismerem a Times cikkét, de óvatosságot ajánlok, Nagy-Brittannia nem tartozik az euro-államokhoz, nehogy ez az írás a rókára és a savanyú szöllöre vonatkozna.

Ha egy EU-ország nem lehet az euro-tömb tagja, annak van komoly oka van. Csak Szlovénia mutatott olyan gazdasági és politikai fejlödést, minden veszekedés nélkül, hogy csak Szlovénia csatlakozhat az euro-tömbhöz.

Hogy a többiek nem, az nem az EU, hanem saját hibájuk. Nem megfelelö tagállamok felvétele veszélyeztenné az euro müködését, esetleg meggyengülését, és ez nem lehet cél. Botrányos, hogy Olaszország és Görögország hazudott annakidején, ismerös kifejezés ugye manapság (hamisították a statisztikákat), de ha a gazdasági rendszer ezekben az országokban nincsenek rendben, akkor ök szenvednek és fájdalmas reformokat kell átélniük.

Egy másik angol folyóirat, The Economist szerint, a baltiai országok és Szlovénia kivétével a közép-európai országok Lengyelországtól Magyarországig a politikai államvezetés válságán szenvednek, még mindig az "értékrendválság" éreztetö. Ezekben az országokban másodrangú politikai vezetök vannak az országok vezetésében. Inkább csak veszekednek, marják egymást az összemüködés helyett.

Gazdaságilag a 90-es évek folyamán rengeteg nyugati tökebefektetés történt a közép-európai országokba. Egy bizonyos gazdasági változás történt, de az valahogy leállt. Csodálkozom azon, hogy hogyan lehet egy "munkásparadicsom" országban egy-két év alatt olyan sok milliomost találni. Valaki lopott? De az ügyesen lopott.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-28 22:00   
Nem mondta senki sem, hogy nem ér annyit a magyar melos, de sose fog megnöni a fizetese es a nyugatihoz közeledni ha azt propagaljuk hogy csökkentsek a nyugati fizeteseket. Mert ez nem megoldas. Hidd el en is talalkoztam olyanokkal akik nem dolgoztak de ez nem altalanos. A nagy atlag kemenyen dolgozik, es tudjak a szakmajukat.

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-28 21:48   
2006-10-28 21:05, bobe:
-
A magyar melos is ér annyit.Ez nem féltékenység, keressen mindenki annyit amennyit tud, nyilvánvalóan mi is ezért élünk külföldön.A bérek itt úgy alakulnak, hogy a melós és a fehér inges dolgozó között nem nagy különbség van.
Olyat átéltem már, hogy Bp-en a Deutsche Bankban a magyar dolgozó diplomával a zsebében 3-4 szer kevesebbet keresett mint a német kollega aki 2 év után még mindig nem tudott kitölteni helyesen egy inkasszót.5 müszakban még nem dolgoztam, de háromban már igen itt is és ott is, és azt is tudom milyen 12 órát dolgozni, mind a két helyen voltam ilyen szituációban. Engem az zavart, hogy amikor 35 óráról 38 ra akarták emelni az óraszámot azonnal tiltakotak az emberek.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-28 21:05   
Melinda arra gondoltal-e hogy ezek a fizetesek miert ekkorak?
Kerlek vonjal parhuzamot egy nemet es egy magyar munkas között. Engem epp elegge elszomorit az mikor allandoan azt hallom hogy mi itt nyugaton tul vagyunk fizetve, mert ez igy nem igaz. Akkor szerintem a norvegot meg a dant aki papiron többet kap(brutto fizetesröl beszelek) azokat kellene igazan irigyelnem, vagy a nemet elelmiszerarakat habar nem hiszem hogy annyival olcsobb mint nalunk. Vagy amerikai atlag fizetest . De nem lehet igy gondolkozni meg szamolni. Ha az en kecskem nem el meg akkor dögöljön a szomszede is ugye? Nagyon sajnalom hogy nem tudom jol kifejezni magamat hogy elmondhatnam hogy az a fizetes amit a ferjem kap azert ö nagyon kemenyen megdolgozik es nem akarjuk semmikeppen sem hogy kisebb legyen, meg aztan szerintem epp eleget dolgozik minden nap 8 es felorat. Szerinted mennyit kellene 12-t? Vagy 16-ot? Hat igen terjunk vissza a 19-ik szazadba es kapjuk a fizetesunket szeszben mint annak idejen . Nyugdijra akkor gondolnunk sem kellene mert kb ugy 45 eves korunkig birnank aztan belehalnank a munkaba meg a szeszbe amit fizeteskent kaptunk.
En is dolgoztam 5 valtasban . Tudod-e milyen? dolgoztal-e igy? Hidd el ahhoz kepest keves volt a fizetesem .
Még utolag hozzatennek valamit tudod-e hogy atlagban mennyit keres a munkaado egy munkason? Most amikor ilyen sok a fizetesunk? Nekem van adatom erröl a sved nagyvallalatoktol. Ha akarod szivesen elkuldom neked. A cikk svedul van de a vallalatok neve ismerös lesz es a szamok azok minden nyelven ugyanazok

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-28 17:56   
A Németek csak egyszerüen túl vannak fizetve. Nézzük csak meg mennyit kap egy Német melós és mennyit egy Magyar.
Nem mondom, hogy a Magyar nagyon rendbe lenne, de az sem helyes, hogy itt Németországban egyáltalán nem progresszivak a bérek. Itt mindenki hozzászokott a jóléthez, meg a szakszervezethez, ez nem is volt probléma egészen addig ameddig volt termelés, de most, hogy az összes gyár költözik keletre, nyilvánvaló, hogy az órabéreket kell lefaragni vagy az óraszámot felemelni.
Ami marad Európában mindig az az amihez ész is kell, hiába csinálják az Adidas cipöt Kinában a design marad Európában, vagy például autóipar; egy motort megtervezni csak több éves tapasztalattal lehet, összerakni lehet 2 nap alatt is.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-10-28 17:20   

Ez a cikk az index szerint a Times újságírójától van, bár nevet nem közölnek. Esetleg látta valaki az eredetit? Tényleg ilyen egyszerű lenne minden? És ki jár jobban, aki eurót költ vagy aki nem?
Az olvasnivaló itt.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-17 01:26   
2004-07-17 01:05, Pompéry Berlin:
-
2004-07-17 00:33, Mary:
-
"Szerintem itt nincsenek profik, max. többé-kevésbé tájékozott, érdeklődő emberek. Én ugyan közgazdaságtant tanultam, megjegyzéseim mégsem a makroközgazdász érszrevételei, hanem egy N.o-ban élő újságolvasó és élettapasztalattal rendelkező emberé. Nyilván ezért nem is pontosak. A demokrácia jogán szólaltam meg, nem szakközgazdászként hozzáértésből."

Kedves Judit!

Senki leírásai pontosak itt, de a közgazdászatot sem érti mindenki. Talán ésszerübb lenne a hétköznapi szintre lehozni a dolgokat, tehát XY ezt és ezt tapasztalta. A szellemi eszmefuttatások a fórumosok egy részét elérik, a többit nem. Amerikai, Ausztráliai és egyéb egzotikus fórumozóinkat ez a téma nem érinti, tehát eleve nem szólnak hozzá (vagy gyéren) . A maradék az európaiak, akiket lassan a két kezemen meg tudok számolni. Keressünk egy közös nevezöt, ahol a magas információs szint a normál emberi tapasztalatokkal találkozik. Az életben is így van: az elmélt és filozófia különbözik a valóságtól, de abból táplálkozik.

"Különben mindenki úgy fogalmaz, ahogy akar: konyhanyelven, lezserül, jópofán, szárazon, ... , ill. ahogy tud. "

Természetesen, ez a lényeg, valamilyen eredményt csak ebböl lehet leszürni.

Mary

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-17 01:05   
2004-07-17 00:33, Mary:
-
...Van köze a közös Európához, de mégis egy tipikus német vagy tipikus szakszervezeti probléma. ... Ezt a témát tovább nem is boncolnám, talán csak a Németország topikban

Jó, menjünk át Németországba! Annyiban azonban mégis van eu-i vonatkozása, hogy a hanyatlás oka szerintem nemcsak a német gazdaságot érinti. Ez az egész ú.n. "fehér civilázió" problémája. Nem azonos mértékben, de szerintem az EU törzsgárdáját érinti és előbb-utóbb a belépőket is.

... Nem túl magas itt a színvonal? Már úgy értem, hogy nem mindenki tud hozzászólni, mert versenybe kerül EU-politika profikkal? ...

Szerintem itt nincsenek profik, max. többé-kevésbé tájékozott, érdeklődő emberek. Én ugyan közgazdaságtant tanultam, megjegyzéseim mégsem a makroközgazdász érszrevételei, hanem egy N.o-ban élő újságolvasó és élettapasztalattal rendelkező emberé. Nyilván ezért nem is pontosak. A demokrácia jogán szólaltam meg, nem szakközgazdászként hozzáértésből. Úgy tapasztalom, hogy ezt mások is megteszik, ezért nem félek a "túl magas" színvonaltól.

Különben mindenki úgy fogalmaz, ahogy akar: konyhanyelven, lezserül, jópofán, szárazon, ... , ill. ahogy tud.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-17 00:33   
2004-07-16 12:40, Pompéry Berlin:
Habár sok mindennel egyetértek, vagy tudok róla, mégis azt modanám, hogy ezek részletkérdések. Van köze a közös Európához, de mégis egy tipikus német vagy tipikus szakszervezeti probléma. Kulcskérdés is, igaz, ami a német viszonyokat illeti. Kerdés az is, hogy veszteségek miatt kell-e spórolni, vagy a "Wachstum" (gazdasági növekedés?) kevesebb volt, mint máskor. A milliós végkielégítésekröl nem is beszélve, a munkások hátán.

Ezt a témát tovább nem is boncolnám, talán csak a Németország topikban, hanem lenne egy személyes meglátásom, véleményem: Nem túl magas itt a színvonal? Már úgy értem, hogy nem mindenki tud hozzászólni, mert versenybe kerül EU-politika profikkal? Ez a topik haldoklik és a Hunor könyörgései sem hoznak semmit a konyhára. Lehet, hogy sokan nem mernek hozzászólni, mert félnek a blamázstól? Én mindenesetre fel kellett kössem nagyon a képzeletbeli gatyámat, hogy hozzá merjek szólni. Amit én mondhatnék, az itt valószínüleg pipifax. Nem lehetne a hozzászólásokat közérthetöen, akár csevegés fomájában is, fogalmazni, hogy minél több fórumos be tudjon kapcsolódni? Bocs, ha netán illemtelen, amit mondok, ahogy mondtam, ez csak a személyes benyomásom.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-17 00:17   
2004-07-16 15:08, rigojanos:
-
Persze, de munkaidore vonatkozo torvenyeknek (tulora, stb.) nincs jelentosege privat cegeknel, ahol annyit dolgozol, amennyi munkad van, es ez ugyan hosszu tavon pozitivan befolyasolja a karrieredet, de rovid tavon ugyanolyan a penztarcad, mintha csak napi 8-at dolgoznal.

- Nálunk van jelentösége, a privát cégekre is érvényes a törvény, csak a feketemunka kivétel. A "Tarifvertrag" egy szerzödés a munkaadók és szakszervezetek között, ennek csak törvényes alapja lehet.Aki plusszban púpol, az valamilyen okból teszi, de utólag igényeket jelenthet be a Munkatörvényszéknél, az érvényes törvények alapján. Persze, kivételek mindig vannak, akiket lehet, mindig megnyúznak.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-16 16:18   
Az 50 órára vonatkozó kiegészítéseket később közlöm. Egyelőre elfoglal a Csiki Kurjantóban lezajlott kulturális pályázat eredményhirdetése és az általa kavart bonyodalom.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-16 15:08   
Persze, de munkaidore vonatkozo torvenyeknek (tulora, stb.) nincs jelentosege privat cegeknel, ahol annyit dolgozol, amennyi munkad van, es ez ugyan hosszu tavon pozitivan befolyasolja a karrieredet, de rovid tavon ugyanolyan a penztarcad, mintha csak napi 8-at dolgoznal.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-16 14:57   
Az 50 óra még mindig nem megy a fejembe, mert akkor meg kellene változtassák a munkaidötörvényt (Arbeitszeitgesetz). A napi 8 órát nem szabad meghaladni, csak bizonyos idöszakokban (pl. szezon) max. 10 órára és csak annyi ideig, hogy 6 hónap alatt átlag napi 8 óra jön ki. Tehát a túlórákat ki kell venni. Àllandó tízórás munkaidöt a törvény nem enged. Ennyit a törvényröl, a gyakorlat néha más.

Egy ún. Tarifvertrag csak a létezö törvények tiszteletben tartásával köthetö meg, minden egyéb érvénytelen.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-16 14:20   
50-órás munkahetet még a "Kárpátok géniusza" sem mert bevezetni, megelégedett a heti 48 órával.Sajnos egyre több jel mutat arra - ez is, hogy kelet és nyugat szintjének a kiegyenlítése nem elsősorban a kelet felemelkedésével, hanem a nyugat hanyatlásával történik. Egy másik példa erre az utak mostani képe, főleg városokon belül. Ezeknek egyre inkább balkáni kinézete van.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-16 12:40   
2004-07-16 10:20, Mary:
-
... nem 40 órát akartál írni? Sindelfingenben legalábbis ez ellen tüntetnek.
-
jein, ahogy a német mondja.

Az 50 óra úgy jön a képbe, hogy a VW konszernnek sikerült kiegyezni az illetékes szakszervezettel, hogy - természetesen csakis eseti jelleggel, amely nem állhat példaként, de épp azt teszi - felemelik a kötelező munkaidőt 50 órára bérkiegészítés nélkül.

Sindelfingen képviseli szememben az egész országot érintő problémát. Daimler-Chrysler munkvállalói jogokat akar visszasrófolni, amelyek a német gazdasági csoda alatt/következtében - akkoriban - példamutató módon munkavállaló-barát voltak, ma viszont terhes költségtényezőként jelentkeznek. A konszernek vezetősége szerint elsősorban emiatt válik versenyképtelenné a német iparcikk, jelesen az autó.

(Az ipar mindenkori helyzetének N.o.-ban az autógyártás az értékmérője, mert az a munkaképes lakosság szignifikáns részét foglalkoztatja. Nemcsak a Volkswagen, BMW, Opel, Daimler-Chrysler az érintettek, hanem a számtalan beszállító cég. Ezért volt érdekes megfigyelni a 90-es években a szakszervezeti harcokat, amelyek során nem a fent említett cégeknél szerveztek béremelés vagy munkaidőcsökkentés elérését célzó tüntetéseket, hanem éppen a kisebb, de kulcsfontosságú beszállítóknál, mert az nagyon efektív volt. Kisebb mennyiségű sztrájkolót mozgatott, de az egész autóipart megbénította.)

A sindelfingeni részletek (40 óra, de be akarják szüntetni az óránkénti 5 perc cigarettaszünetet, a túlórák plusz díjazását, a (magasabb bérű) késői műszak fogalom megszüntetését, ill. átdefiniálását, stb. (A részletek talán nem is annyira érdekesek és nem is esküszöm a felsorolás pontosságára.) Ha ellenállna a szakszervezet, akkor a szükséges költségkímélés miatt máshová kényszerülnek kitelepíteni a termelést.

Erről egyeseknek az a véleménye, hogy sima zsarolás, hisz a konszern veszteségei nem itt keletkeztek, hanem az elmúlt évek felvásárlási, fuzionálási és egyéb börzei manipulációi folytán, ill. az ezért bekaszált vezetői honoráriumok miatt. Ezt tehát társadalmilag igazságtalan dolog a munkavállalók megrövidítésével kiegyenlíteni. Hogy ez a tézis és összehasonlítás így mennyire igaz, azt kívülállóként megitélni nem tudom. Ahhoz összehasonlító gazdasági adatok szükségések, amelyek nem állnak rendelkezésemre.

Szerény nézetem szerint fáradtságos azon vitatkozni, hogy mik voltak a múlt gazdasági hibái, hibás döntései és ezért milyen mértékben vontak személyesen felelősségre embereket anyagi következményekkel. Ez politikai, társadalmi, szociológia, filozófiai, .. és még sorolhatnám tudományos kérdés. Persze, jó, ha tudjuk, de ahogy pestiesen mondják, utólag nem vehetünk rajta semmit.

Egy tény: Eljutott N.o. mára abba a sajnálatos helyzetbe, hogy nincs vagy alig van olyan innovatív termék, amelyet csak itt lehetne előállítani, ugyanakkor a híres "made in Germany" minőséget máshol is tudják ma már. Máshol - és itt gondolok elsősorban Kelet-/Dél-Kelet-Ázsiára - az előállítási költségek sokkal olcsóbbak, amelynek elsődleges oka, hogy nincs német szakszervezetek által kivívott munkaidő, bérezés, szabadság, szociális háló, betegbiztosítás, stb. Ez tehát az a körülmény és környezet, amellyel szemben a 20. sz.-i szociális vívmányoknak, ill. azok költségeinek versenyre kell kelniök.

Megoldás:
- Visszasrófoljuk a vívmányokat
- Sürgősen kitalálunk világviszonylatban nélkülözhetetlen és csak itt előállítható innovatív termékeket, szolgáltatásokat.

Az előbbi visszafejlődés, hanyatlás lenne + ellenállásba ütközik + politikailag népszerűtlen.
Utóbbihoz először rengeteget kell invesztálni az éppen hiányzó pénzből. Elsősorban oktatásba, kutatásba, kultúrába. Márpedig hagyományosan ezek azok a területek, amelyektől első helyen von meg pénzt a mindenkori költségvetés, ha baj van. N.o.-ban éppúgy, mint M.o.-on.

Nem magamtól vagyok ilyen bölcs. De ahogy engem nem, úgy a nálam autentikusabb hozzáértőket sem kérdezik. Ill., ha mégis, akkor nem aszerint lépnek a politikusok. Mert van pártérdek, meg presztizs, meg a hatalomhoz való ragaszkodás, meg kinek ki a kicsodája, meg ... Itt talán kicsit szemérmesebben kendőzik, de azért itt ugyanúgy megvan mindez. Ellenben politikáról itt a MON-on, ugye nem beszélünk.

Nos, ez van.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-16 10:20   
Még egy dolog Európával kapcsolatosan: az Európa-kérdésekben legtapasztalatlanabb ember is észrevette, hogy az Uniónak nincsen egységes külpolitikája. Az iraki háború nem csak Európa és Amerika között okozott átmeneti szakadást, hanem az uniós tagállamok és várományosok között is.

Alkotmány még mindig nincsen, pedig volt elég huza-vona.

(Pompéry, nem 40 órát akartál írni? Sindelfingenben legalábbis ez ellen tüntetnek.)

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó