2019. augusztus 19. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Németország >> 10 dolog, amit Németországról tudni érdemes
Új topik indítása   Üzenet küldése
 Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-02-07 23:20   
Jobb helyen a szervizelésnél ingyen megkapod. Aztán a felsorolt városok is olyanok, hogy általában csak a belvárosról van szó. Ergo, a P+R-ben le kell tenni a kocsit és metrózni kell...

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-02-07 21:42   
A "finompor-matricát" már kérheted otthon is. Ezzel a TÜV SÜD foglalkozik, de a matrica azonnali kiadására nem jogosult, hanem vissza kell igazoltatni a német hivatalokkal.

A határon való beszerzés nem olyan egyszerü, mert kérdés, hogy mikor érsz oda (pl. éjjel 2-kor), van e idöd és beszéled e a nyelvet. Mert a határátkelö után sem mindenki jogosult a matrica kiadására, s aztán csak az idödet szurod el.

Egy németnek persze egyszerü, mert odahajt a TÜV-hoz, Dekra-hoz, vagy bármelyik olyan mühelyhez, amelyik azzal foglalkozik.

Sokszor elöfordulhat, hogy kényelmesebb elöre azt az Interneten megkérni, mert ha drágább is, idöt és kényelmetlenséget spórolsz meg illetve küszöbölsz ki.

Aki Németországban valamit el akar intézni, ahhoz ismereteinek kell lenni, ugyanúgy mint amikor én Magyarországon akarok elintézni valamit.

Toeby

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-02-07 08:47   
2009-02-07 07:57, kurier:
Szerintem nagyon sokan nem is hallottak a matricáról.

Nem kell félni, mint minden hülyeséget ami teljesen felesleges és csak arra jo, hogy kilopják a zsebedböl a pénzt, ezt is áfogja venni Magyarország.

Egyébként látom, ez a cég 29,80 Eurót kér a matricáért.
Ne dölj be nekik, a német határon hivatalosan megkapod 5 Euróért, és gyakorlatilag csak egyszer kell megvenni.

kurier  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-02-07 07:57   
Köszönöm az információt!
Magyarországon most olvastam először egy nyúlfarknyi cikkben erről. Szerintem nagyon sokan nem is hallottak a matricáról.

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-02-06 18:01   
2009-02-06 17:28, kurier:
Igen, de itt úgy hívják: Umweltplakette.
Kukk ide:
http://www.umwelt-plakette.de/int_ungarn.php?SID=tkmo6plhb0oj3to3mh3vnup146

kurier  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-02-06 17:28   
Halihó!??!

Hallott már valaki a "Finompor-matricáról?

Kurier

steffkóc  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-15 21:09   
szia pompery,

persze hogy ez nem minden németre vonatkozik.
lehet hogy néhány dologban tul szigoru vagyok. magammal és mással is.
azt hogy én miért gondolkozok igy, vagy honnan szedem ezt a gondolkozást, nem lehet röviden leirni.
tény hogy beszéltem én német emberekkel, haverokkal. és ha komolyabban eldumálgatsz velük pl. az "ausländerfeindlichkeitrol", akkor csak is kiderül hogy van határa a toleranciának.
én ezt tapasztaltam.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-15 16:50   
2004-11-15 08:09, steffkóc:
-
... az olyan igazi német az neked (mint külföldi) addig barát még birja belöled szivni "a vért"!
ez a "tolerancia" nagyon nagy divat lett. itt mindenki toleráns...egy bizonyos határig. ...

-

Kedves steffkóc,

nem általánosítasz egy kissé túlzottan? A jelenség, amelyről Te szólsz, az a mindenkori többség egyszerűen struktúrált - de kifejezhetem úgy is, hogy iskolázatlan, tájékozatlan - rétegére jellemző. Jellemző továbbá, hogy fél minden számára idegentől, ill. attól, hogy mással, szerinte értéktelennel szemben esetleg alulmarad. Ez megfigyelésem szerint nem nemzeti, jelen esetben "német" jelenség, hanem ennek a mindenkori rétegnek, bárhol is éljen, "szociális" jellemzője. Ezt ugyanígy megtalálod M.o-on mint Angliában, Oroszo-ban és Spanyolországban. Sőt, a kommunizmus idejében zárt társadalmaknál még fokozottabb mértékben, mint a keveredéshez szokott és ezért liberálisabb nyugati országokban. Próbáltál-e már kiszolgáltatott külföldi lenni M.o-on? Még erdélyi atyafiainkat is folyton lerománozzák, ha éppen munkahelyüket - vagy bármijüket - féltik anyaországbéli feleink. A toleranciaképesség, annak határa máshol sem tág az általad kritizált szociális rétegnél. De azért hálistennek sehol nem ez a többségi vélemény.

steffkóc  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-15 08:09   
2004-10-18 21:07, Toeby:
-
A másik, aki a Porschét hobbyjává tette, lehet hogy éjjel egy leszakadt ágyban alszik, mert arra esetleg már nem jutott neki. Sok variáció lehetséges.
?

ez szerintem inkább a külföldiekre jelemzö. föleg a törökökre stb.
az "igazi" németnek nem kell attól félni hogy leszakadt ágyban kell aludjon. az egyszer biztos.
és az olyan igazi német az neked (mint külföldi) addig barát még birja belöled szivni "a vért"!
ez a "tolerancia" nagyon nagy divat lett. itt mindenki toleráns...egy bizonyos határig.
amivel nem éneklik el a hymnust egy lakodalmi vacsora elött, nem azt jelenti hogy nem maradt egy kicsi "názi"-onalitás a fejük egyik sarkában.
kivételek vannak, de kevés.

bocs a helyesirási hibákért. nem voltam olyan szerencsés helyzetben hogy iskolában tanitottak volna.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-14 22:28   
2004-11-14 21:44, angaba:
-
Kedves angaba,

egész pontosan a volt Nyugat-Berlin északi végein. De hol láttál még felbukkanni? Idönként járok, persze M.o-on is, valamint néha nyaralok máshol.

angaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-14 21:44   
Kedves Pombery!

Sok helyen látunk feltűnni, hol elsz pontosan?

Angaba family aus FULDA

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-19 13:08   
Már látom, hogy alapvetően helytelen az ilyen általánosítás. A mindenféle "jellemző" pontok pedig mindig általánosítanak, leegyszerűsítenek, egy kalap alá vesznek. Nyilvánvaló, hogy a tapasztaltak szubjektívak, ki-ki a maga neme, életkora, környezete, képzettsége, munkája, hobbija és földrajzi helyzete szerint gyűjti ezeket össze. Minden megállapítás lehet egy körben találó, máshol helytelen.

Berlin hallatlanul nyitott, sokszínű, soknemzetiségű, óriási kulturajánlattal rendelkező, a sokféleséget naponta megélő, azt messzemenően eltűrő város. Én itt látok valamit általánosnak vagy ilyennek, olyannak, noha ez a megállapítás is csak részben igaz: a vélemények megoszlanak kelet-nyugat, adott kerület, társadalmi réteg, szemlélet, életkor, nyelvtudás, alapvető emberi érdeklődés és még ezer egyéb szempont szerint. A fentiek értelmében készséggel elhiszem, hogy sok jelenséget Freiburgban, Mainzban, Koblenzban, Deggendorfban, stb. másként értékelnek.

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-18 21:07   
Halló!

Az utolsó két témához, amire tkp. már vártam a választ, s tökéletesen egyet is értek vele, talán még annyit.

A fiatalok vetélkedése más, mint érett emberek esetében, s biztos nem meghatározó egyetlen társadalomra sem. Ilyenek mindig és mindenütt is voltak, s talán lesznek is.

Az "érettebbek" vetélkedését, ha egyáltalán sokszor annak lehet nevezni, én másképp értelmeztem. A "Firmenchef" hogyan mehetne egy Lupoval "Auftragsverhandlungra"? Akkor az milyen cég?

A másik, aki a Porschét hobbyjává tette, lehet hogy éjjel egy leszakadt ágyban alszik, mert arra esetleg már nem jutott neki. Sok variáció lehetséges.

Idövel mindent másképp lát az ember. Én az oszikkal sem látom azt a borzasztó problémát. Ha a médiák nem fújnák azt annyira fel, sokszor még a Solidaritätszuschlag-ot is elfelejtené az ember. De mivel nap mint nap oszikkal van dolgom, hogyan is utálnám öket? Különben emberileg nagyon kellemes kapcsolataim voltak és vannak is. Azt a keserüséget, hogy az oszik a vesziktöl a megbizásokat elveszik, meg is lehet érteni, de kimondott "utálatot" ebben sem véltem felfedezni. Legtöbbször amúgy is mi hozzuk ide öket, mert olcsóbban dolgoznak. Valamit valamiért!

Én szivesen járok "oszilandba", s az utóbbi idök felkiáltása: "A veszik legszivesebben ismét felhúznák a falat!" sem tekinthetö igazán komolynak, "legalábbis nem fognak egymás ellen háborút inditani".

Toeby

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-18 00:26   
2004-09-16 12:44, klukacs:
-
Krisztina,

eszmefuttatásomat mintegy összehasonlításként írtam a korábbi magyar 10 ponttal szemben. Nem állítom az 5.-nél, hogy nincs különbség, pusztán azt mondom, hogy az általam ismert magyar/kelet- és kelet-középeurópaihoz képest demokratikusabb. Ami az öltözködési vagy egyéb státuszszimbólumok alapján történő lenézést illeti, nos az ma tapasztalataim szerint M.o.-on szintén sokkal erősebb. Mindez vonatkozik a 6. pontra is. Inkább lennék török vendégmunkás itt, mint ukrán vagy román Bp-en.

klukacs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-16 12:44   
Csak nehany gondolat, es nem kötekedes celjabol...
5-ös ponthoz
Ma Nemetorszagban a "rangosodast" nem a születes vagy mas alapjan hatarozzak meg, hanem az alapja milyen autot vezetsz. Vagy esetleg Boss vagy MaxMara ruhakat hordasz vagy netalantan "csak" esprit. Es igenis lenezik ezert egymest.
6-os ponthoz. Lehet, hogy a külfödieket mar nem, de hogy az "Ossie"-kat utaljak, a nyugat nemetek, az mar biztos. Nem utolso sorban a Soldaritäts Zuschlag miatt..

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-15 00:45   
2004-05-08 15:28, Fredi:
-
Kedves Frédi,

úgy érzem, nem egészen ugyanarról beszélünk. Az általam említett polgár a 18-19. sz-ban M.o-on is köztiszteletben állt, csak kevesen voltak. Ebbe a kategóriába tartozott Jókai Aranyembere, Tímár Mihály, erről a rétegről ír nosztalgikusan Márai a Kassai polgárokban vagy az Egy polgár vallomásaiban. (Utóbbi inkább kívánságműsor sok nosztalgiával, később, Bp-ről nézve, ahol nem érezte M. otthon magát.)

Menj el a reneszánsz festészet bármely kiállítására. A berlini Gemäldegalerie Holbeinjeit tanulmányozva láthatod, hogy a Hansa jólmenő kereskedői a kor - persze inkább polgári ismeretekkel rendelkező - kiművelt emberfői voltak. Nagyon szeretem ezeket a képeket. A mai, világot járó üzletember néz rám a kosztümtől eltekintve, ugyanazzal az öntudattal, mint amit a mai XY világkonszern utazó képviselőjének arcán látsz a Frankfurt-Moszkva-Athén repülővonalon. Ennek a mérnök-közgazdász kereskedőnek fogalma sincs Hölderlinről, de Theodor Stormról se, valószínűleg nem ismeri a heideggeri filozófiát, viszont a polgári értékeket képviseli, védi, miközben mind a két lába leér a földre. Hát, valahogy így gondoltam a 4. pontot.

Ennek szöges ellentéte a csehovi drámák életképtelen nemesi-értelmiségi világa. (Ványa bácsi, Három nővér) A magyar valóság valahol a kettő között volt található.

A benesi dekrétumot illetően szerintem be fog következni a pillanat, amikor azokat hivatalosan is visszavonják. A 6. pontnál elsősorban a mai Lengyelországra gondoltam.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-10 21:08   
Kedves Toeby,

talán annyiból igazad van, hogy hajlamos vagyok egyedi esetekből az általánosításra és ez nem helyes. Én kimondottan provinciális. mondhatnám falusi gondolkodású és mentalitású kisvárosom kézműveseivel tett tapasztalataim alapján fogalmaztam meg véleményemet. Igaz, hogy nem elektronistákkal, volt dolgom, de pékkel, mészárossal, festővel, stb.
Azt sem vitatom, hogy mint mester szigorúan a szakmáját tekintve jól képzett, de azon felűl más minden stimmel: nem csak műveletlenek, de nincs is igényük a kulturára, rendkívül fukarok (még saját magukkal is). Azt mondod, hogy részt vesznek a politikában, a közéletban. Igaz, sajnos. Úgy is mennek itt a dolgok.
Hát csak ennyit akartam még hozzátenni.
Szép jó estét !

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-10 10:09   
2004-05-08 15:28, Fredi:

Kedves Fredi!

Ha megengedsz egy "ellengondolatot":

A kézmüvesnek is van "mittlere Reiféja", esetleg "érettségije" is. Azonkivül elvégezte a szakmunkásképzöt, s ha "mester", akkor egy kemény "Meisterschulét" IHK-vizsgával. Itt ugyanis inkább a mesterekröl van szó, mert azok képezik a Mittelstandot, ök a munkaadójuk 5, 20, 120 vagy akár több 100 dolgozónak. A kézmüves lehet kömüves, de lehet "Anlagenelektroniker" is.

Most az "Anlagenelektronikernél már nagyon el lehetne vitatkozni, hogy valóban müveletlen e? Az ügyvéd lehet azért lett az, mert az elektrónika neki már "túl magas" lenne. A kézmüves is olvas, utazik, sok minden ragad rá, ami nem más az akadémikernél sem. Résztvesz a közösségi életben, politika, stb.

Ha a kézmüvesek nem is "Anlagenelektronikerböl" állnak, de ezekre a szakmákra is jellemzö ma már a technologiai kihivás. Most mi a különbség az ügyvéd, diplomás Kaufmann, közgazdász és a Mittelstand elitjei között. Különben ott is a legtöbb már felsöfoku végzettséggel rendelkezik, ami egy nagyobb cég vezetéséhez elengedhetetlen.

Önállóságom elött a tervezöirodákon kivül 7 évig dolgoztam egy cégnél, ahol magyar értelemben "fömérnöki" posztot töltöttem be. A Seniorchef, s idösebb fia mesterek voltak, a fiatalabb szintén mérnök és diplomás Kaufmann. Ma inkább ez a jellemzö, de nemcsak egy 120 fös cégnél, hanem a kisebbeknél is. Manapság sok mérnök alapit kézmüves céget, illetve az utódok az ilyenekben nem elégszenek meg a csak "mestervizsgával".

De hol vannak a "büdösül gazdagok"? Szerintem a legkevesebb az. Egy ház, egy Mercédes, ezek csak szimbólumok, amik természetesek, de nem jelképei a valódi gazdagságnak. Ezek nam villák, hanem többnyire egyszerü házak. S ha mint kézmüves a szerzödéskötéshez odahajtasz egy Golffal, akkor "cégednek már nem mehet olyan jól", "talán nem is vagy már képes a megbizást kivitelezni".

Különben vannak buta ügyvédek is, pl. akit megbiztam, hogy hajtsa be a megbizómon a még hátralevö 15.000 Eurot, amivel a Gemeinde Kürten az iskola tervezéséböl még nekem tartozott. De valószinüleg elkaptam a leglustább, s valószinüleg legsötétebb felsöfoku vegzettségüt, mert még semmi okos nem derült ki az ügyböl.

Jó munkát!

Toeby

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-08 15:28   
Kedves Judit,

a Németországról írott 10 pontodat már megjelentekor elolvastam és megállapítottam, hogy megint egy tipikus Pompéry írással állunk szemben, amely a német realítások borotvaéles fényképét tárja elénk. Most megint elolvastam a 10 pontodat, kétszer. Most sem változott véleményem, de a 4. pontnál írottakkal - annak ellenére, hogy így van -nem tudok azonosulni. Nem mindig a saját szorgalom, stb. vezet ahhoz a status quo-hoz, amiben egyesek csillogtatják magukat. Magyarán én ellenszenvesnek tartom, hogy egy műveletlen, modortalan kézművesnek nagyobb legyen a becsülete, mint egy szerényebb anyagiakkal rendelkező intelektüelnek, csak azért, mert a kézműves "büdösül gazdag".
A 6. ponthoz pedig hozzátenném, hogy az amit írtál, akkor válhatna teljessé, ha a Benes-dekrétumokat semmisnek nyilvánítanák az illetékesek. Amig ez nem történik meg, addig sok feszültség marad még az EU-ban.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-03-09 22:10   
Az alábbiakban összeírtam néhány dolgot, amit szerintem jó tudni ahhoz, hogy megértsük "a" németeket.

1. Nincs nyelven és/vagy kultúrán alapuló össznémet nemzeti identitás. Van egy néha felsőbbrendűségi érzéshez hasonlító öntudat, amely a német gazdaság, korábban a német márka (DM) erejébe vetett hiten alapult. (Ez a tartós gazdasági recesszió miatt szerintem előbb-utóbb megkérdőjeleződik.) Helyette viszont komoly regionális, tartományi kötődés van, amely sokkal inkább jellemző, mint a nemzeti érzés. A 30 éves háború után 300 fejedelemségre oszlott a korábban sem egységes Német-Római Császárság. Az ekkor kialakult tartományok helyi tradíciói ma is tovább élnek és erősek. Inkább bajorok, svábok, szászok, berliniek, frízek, ... , stb. az emberek, mint németek.

2. Az ország decentralizált. Ennek történelmi előzményei a fent leírt regionalitásban rejlenek. Berlin ugyan fajsúlyosabb a tartományi központoknál, de a kiegyensúlyozottság végett nem cél minden intézmény, hivatal, kultúra, ipar, stb. fővárosba történő áttelepítése.

3. A korábbi hierarchikus struktúrák, szervezettség, fejlett bürokrácia ellenére az alulról építkező protestáns hagyományok elősegítették a racionális együtt gondolkodást, csapatmunkát, egyéni kezdeményezést. A polgári demokrácia játékszabályait a Hansa óta gyakorolják. (Egy egyszerű molnár pert indíthatott és nyerhetett a 18. sz-ban az uralkodó ellen.) Ez a független gondolkodás a műszaki, gazdasági sikerek egyik alapja.

4. A gondolkodásban, mentalitásban az iparos és kereskedő réteg képezte polgárság gyakorlati pragmatizmusa a jellemző, ez az értékmérő etalon a 19. sz. óta. (Összehasonlításul: M.o-on ugyanezt a szerepet a kisnemesség soraiból alakult értelmiség játszotta.) Polgári öntudat, amely nem humán műveltségen, hanem szorgalmon, gazdasági eredményeken, tudáson, megbízhatóságon, kezdeményezőkészségen, magabiztosságon alapul. Ehhez nem szükséges az ezeréves nemzeti történelem, a kultúra, az irodalom részletes ismerete, az nem is jellemző.

5. A társadalom demokratikus. Nincs rangkórság, a tudományos címek elsősorban a tudományban számítanak. A létező társadalmi rétegződés ellenére egyenrangúbbak az emberek, mint Kelet- és Kelet-Közép-Európában.

6. Németországban nagy erénynek, vívmánynak érzik a szomszédokkal való megbékélést. Első és legnagyobb eredmény a franciákkal történt kiegyezés. Másik fontos lépés volt az elveszett keleti tartományokról való végleges lemondás. Ezt ma, 60 évvel a háború után kevés kivételtől eltekintve a legtöbb ember helyes döntésnek és nem veszteségnek érzi.

7. Megtörtént a történelmi múlttal való szembenézés, leszámolás. Ez vonatkozik úgy a náci időkre, mint az NDK Stasi-múltjára (ÁVÓ vagy III/III).

8. Németország az EU egyik motorja, az európai gondolat egyik legfőbb letéteményese.

9. A társadalom meglehetősen nyitott. Ez vonatkozik úgy a különböző itt élő nemzetiségi csoportokra mint felekezeti vagy bármilyen egyéb kisebbségekre.

10. A hagyományosan nem kenyérevő étkezési szokások ellenére 300 kenyérfajta létezik.

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó