2018. szeptember 20. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Finnország >> Finnország belülről
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 )
 saab  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-20 20:12   
Ez még svédben is cider.
Gyerekek itala.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-20 20:04   
2004-05-20 19:18, rigojanos:
-
Mi a siideri? Ez valami gyumolcsbol keszult alkoholos ital?
-
Szerintem ami nálunk a cider.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-20 19:18   
Szia Berci!

Mi a siideri? Ez valami gyumolcsbol keszult alkoholos ital? Es milyen jellegzetes italok/etelek vannak ott, ahol Te elsz?

Az EU alatt van egy Nemzetek Konyhaja c. topik, oda illene a tema, hogy itt ne tereljuk el a beszelgetest mas iranyba

Itt a link: http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1346&forum=60&14

Koszi!

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-20 18:54   
Halló!

Ha jól tudom, a szaunázás sok betegséget negativan befolyásol, azaz amit az orvos gyógyszerrel egyszer beállitott, megzavarja. Ide tartozik a pajzsmirigy is.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-20 18:29   
2004-05-20 06:08, espa:
-
2004-05-19 07:59, etelka:
Ugyanis én viszonylag rendszeres szaunázó voltam, mignem azt olvastam, hogy akinek viszeres a lába annak nem szabad
-
Én is ugy tudtam és azt hogy ha melegben lüktet, az ember hideg, alkoholos pakolással hütse a lábat felpolcolva. Az idén mégis probáltam saunaba menni de csak rövid ideig, legfeljebb 10-15 percre. De azt is csak olyankor amikor kint hüvösebb volt és az ember lehült töle utána.

Berci  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-20 13:14   
Sziasztok!

Annyit tennék hozzá a szauna témához, hogy ugyan lehet, hogy hagyományosan az alkohol nem része a szaunázásnak, azonban tapasztalatom szerint nemcsak elötte, de közben is szoktak sokan inni sört vagy siideri-t. Söt, egyszer egy elég erös puncsot is megitattak velem a szaunában, mondván hogy úgy az igazi ha utána az ember vesz a száján keresztul egy jó mély levegöt - ezt nem ismételném meg...
Természetesen a szaunázás nem idöre megy, mivel az a lényeg, hogy az ember minél jobban ellazuljon. Mindenki addig marad amíg jól esik. Semmilyen ruhát nem visz a szaunába az ember magával (még megsértené a szauna szellemét:)). Hétvégén volt szerencsém szaunázni, és mivel egy tóparti helyen voltunk, meg is furödtem. A legjobb az amikor kijön az ember a vízböl: hiába volt 5-6 fok, egyáltalán nem fáztam meztelenul.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-20 10:42   
A szauna által a sziv és érrendszerre okozott megterhelés megfelel egy jó erös séta által okozott megterhelésnek. A szauna melege kitágitja a vérereket és ez meglátszik a bör kipirulásán. Ilyenkor a vérerek befogadóképessége megnö és a vérnyomás leesne, ha a sziv nem verne gyorsabban.Nagyon erös náthával nem tanácsos szaunába menni a szivizomgylladás veszélye miatt. Itt soha nem hallottam, hogy a viszér magábavéve kizárná a szaunázást. Ha valaki annyira szivbeteg, hogy a szivbetegség nyugodt állapotban és sétálás közben is tüneteket okoz, akkor a szauna túl nagy megterhelésnek számít.
Friss sebekkel - varratok még a helyén- nem szabad szaunázni.
Szivmütétek után 3-4 hónapig tilos a szaunázás.
Magas vérnyomás esetében nem tanácsos szaunázni.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-20 06:08   
2004-05-19 07:59, etelka:
Etelka Kedves!
Lécci mond el nekünk, kinek nem szabad szaunázni? Ugyanis én viszonylag rendszeres szaunázó voltam, mignem azt olvastam, hogy akinek viszeres a lába annak nem szabad Meg annak sem, akinek magas a vérnyomása stb. (Ez hála Istennek nem érint.) Szóval kinek nem ajánlott? A lábam viszeres, ez az anyai örökségem, és azóta bizony nem voltam Ennek pár éve.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-19 08:27   
Kedves Etelka,

köszönöm, annyira sose merültem bele a pszihologiába, hogy most magyarázo könyvet akarnék erröl olvasni, csak csodálkoztam.

Lehet, hogy sok minden a neveléstöl függ ami egy rokonságban is hasonlo lehet. Csodálkoztam nagynéném kijelentésén és egyet értettem vele annak idején mikor kérdeztem milyen Budai gyogyfürdökbe menjünk lányommal. Ö azt mondta, ne vigyem a Lukács fürdöbe mert sokkot kapna szegény gyerek (elemista koru volt) a sok meztelen öreg nö láttára! De kinek mi erröl is a nézete, természetesen tisztelem másét, de nekem se volt soha kedvem kevésbé esztétikus dolgokat látni.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-19 07:59   
Családi szauna, folytatás
Elöljáróban csak annyit Andreának, hogy mig a finneknél a meztelenség természetes állapot és nem szégyenkeznivaló, a finn gyerekek ugyanolyanok mint minden más gyerek. A serdülökori testi átalakulás és az ezzel együttjáró nemi jelleg kifejlödése ugyanolyan misztikus és érzelmeket felkavaró jelenség mindenütt. Ezzel együtt jár az, hogy serdülö lány nem okvetlenül szaunázik együtt az édesapjával vagy a fiutestvéreivel. Forditva ugyanez álla fiukra is, ök sem szaunáznak az édesanyjukkal serdülö korukban. Ha Andrea erröl többet akarsz esetleg tudni, akkor szexualpsychologiai olvasmányokhoz kell nyulni én itt csak a finn szaunázási szokásokról mesélek.
A szaunában van egy szaunakályha, ami a városi családi szaunák legnagyobb többségében elektromos kályha, finnül: kiuas . Ez sokféle formáju lehet, kerek, szögletes stb. de mindegyikben nyitott fent és kövekkel ( kö = kivi) van tele . A kövek alatt lévö elektromos ellenállás felhevül, és a vörösen izzó szál atadja a meleget a köveknek, amik azt kisugározzák. A szaunakályhák nagysága és teljesitöképessége a szauna méreteitöl függ, kisebb szauna = kisebb kályha. De egy normális otthoni szauna, amibe pl 3-5 ember fér el ülve kb 1 óra alatt melegszik fel 90 fokra. Minden finn szauna falán van hömérö és a modern hömérökkel együtt van a hygrometer is, a nedvességmérö. A szauna szellözése is fontos, ezt vagy ablakkal vagy a szellözést biztositó nyilásokkal érik el. Amikor a szauna meleg lett, a család tagjai zuhanyoznak és utána bemennek a szaunába és ott leülnek. A gyerekek sokszor az alsó lépcsön vannak, ha úgy érzik, hogy nekik fent túl meleg van. Minden szaunához tartozik egy edény amiben viz van ezt kiulunak hivják és magyarul elsösorban sajtárt jelent, olyan a formája is. De lehet akármi, pl. egy normális vödör is, manapság müanyagból vannak a vödrök errefelé. Ehez a szaunasajtárhoz tartozik egy hosszunyelü kanál = kauha. A száraz szaunában úgy lehet nedvesebbé tenni a levegöt, hogy ebböl a kauha-ból a kövekre egy pár kanál vizet locsolunk, azonnal felszáll a göz és a meleg még sokkal melegebbnek érzödik. Tréfás versenyek is vannak, hogy ki milyen meleget bir ki, pl. a katonaságnál a nagy közös szaunában – amibe 30-an is elférnek- sorba öntenek a fiuk vizet a kövekre és ha valakinek túl melege lesz, az kimegy. Annál keményebb a legény, minél tovább birja az egyre forróbbnak érzödö szaunát, ami ténylegesen is forróbb, mert a nedves göz sokkal megeröltetöbb, mint a száraz.
Kb 15 perc utan, a fö hogy akkor amikor az egész börfelület izzadása megindultés legalább nyirkos az ember, de sokat szaunázott férfiakról már patakokban folyik az izzadtság ilyenkot, kimegyünk a szaunából és városi lakások esetében ujra tussolunk, ki ahogy akar meleg vagy hideg vizzel és ujra visszamegyünk a szaunába ami ilyenkor már szinte nem is érzödik melegnek. Ezeket a szakaszokat: szauna-tuss-szauna-tuss szokás legalább kétszer ismételni, általában háromszor, de többször is. Szauna után a gyerekek általában hálóruhába öltöznek és fürdököpenybe, majd vacsoráznak és ágyba mennek. Ugyanez vonatkozik a felnöttekre is, de a gyerekek lefektetése után szülök még sokáig beszélgetnek, olvasnak, TV-t néznek egy pohár ital mellett. Ez lehet bármi, egy jó hideg sör, egy limonádé vagy egy pohár bor. Szaunázás elött nincs alkohol!!
Egyenlöre ennyit az otthoni, családi szaunázásokról. A szauna mindenre jó, megelözi a náthát, gyógyítja a lemerevedett, meghuzodott izmokat, és a nöknek még csak annyit, hogy a börre nagyon jó hatása van, hiszen a kitágult pórusok fokozzák a vérkeringést az arcban is ahol a fokozodott börnedvesség lassitja a ráncok kialakulását.
Talán még folytatom, ha akarjátok olvasni.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-18 23:51   
Kedves Etelka,

pont azt nem értem, ha valakit csecsemö korátol ugy nevelnek hogy nem szégyen a meztelen test, akkor hirtelen miért jönne egy ilyen érzés serdülö korban? Nekem ez nem volt logikus a finn nézeteknél.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-18 22:11   
2004-05-18 21:56, andi_usa:
-
Kedves Etelka,

nem egészen értem a finn logikát! Ha a gyerek bébi kora ota a szüleivel meztelenül saunázott, akkor miért kell serdülö korában hirtelen elkülöniteni?

Csak röviden válaszolok erre: nem kell a serdülö gyereket elkülöniteni, de a serdülökorban kialakul egy természetes szégyenézet ami miatt testvérek már nem szaunáznak együtt, a serdülö lányok kezdik az egyre nöiesedö alakjukat az apjuk elött is szégyelni. Gondolom, hogy ez nem finn jelenség ´
De pl. serdülö lányok szívesen szaunáznak együtt, ott egymással minden szivügyet és minden pletyust meg lehet beszélni. Ugyanez vonatkozik a fiukra is.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-18 21:56   
Kedves Etelka,

nem egészen értem a finn logikát! Ha a gyerek bébi kora ota a szüleivel meztelenül saunázott, akkor miért kell serdülö korában hirtelen elkülöniteni?

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-18 21:52   
Kedves Bovi,

nálunk a nöi Fitness Clubban nincsenek gyerekek beengedve, ha jol emlékszem 16 éves a korhatár, igy a sauna-ban sincs gyerek.

Glen Ivyben a gyogyfürdöben se engednek gyerekeket a saunaba de még a Jacuzziba se bizonyos koron alul!

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-18 21:41   
Szeretem én is a szaunát, de a régi, otthoni neveléstöl nem tudok megszabadulni.
Itt is vannak un.vegyes szaunák és napok, amikor csak nök az az csak férfiak mennek.
A vegyesbe föleg házaspárok járnak együtt gondolom, mert még csak nökkel voltam eddig.
Szintén 3 fokon lehet ülni, vagy feküdni, attól fögg mennyien vagyunk. Van bizony gyakran, hogy mindenki csak ülni tud. Számitásom szerint úgy 20-an férnek egyszerre be, de örökös jövés-menés van, ki meddig birja.Az öltözet egy törölközö, amin ülünk!
Az ajánlat 3 menet, 20 perc után hideg zuhany és egy medencébe merülés, ahol a viz csak 5°C-os rövid idöre. Ezt követi egy pihenés fél óra, vannak állitható ágyak, nagyon fincsi, ahol a lábak magasabban lesznek, mint a fej. Ezt 3 x és után kimerülten haza. jó 3 óra kell hozzá, ha nem találkozunk úgy össze, hogy még egy poharazásra is valahová betérünk.
Van sok helyen háznál is saját szauna, de olyan drága az üzemeltetése, hogy mégis eljárnak inkább. Sajnos nekem 10 km-re van a legközelebbi, mégsem szeretnék egyedül szaunázni, jó alkalom emberek közé menni.
Olyat itt még nem hallottam, hogy bébiket is vinnének. Csak uszni, az van.

saab  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-18 19:56   
Folytasd Etelka!
Hátha megértik az emberek hogy a sauna nem egyenlö a sexualitással és attól sem kell félni ha a jéghideg vizbe ugrasz vagy a hóba veted magad a saunából kijövet. Bár azt az érzést át kell érezni. Igaz, itt nálunk bastu-nak hivják, de csak a név más.
Viszont ha visszagondolok a gyerekkoromra, a háboru alatt iskolás voltam és minden héten mentünk az iskolával a fürdöbe. Soha nem hallottunk a saunáról. A fürdés ugy kezdödött hogy tusolás után bementünk egy gözkamrába ahol voltak padok és tus. Bizonyos idö után kijöttünk és mindenki abba a medencébe ment amihez kedve volt. Már a viz höfokát értem, tehát volt a jéghideg medence is. Már akkor kipróbáltam és csodák-csodája, nem éreztem hogy hideg.
Most mikor visszagondolok, akkor azt kell mondanom hogy egy igazi sauna volt, igaz, nem volt nyirfaág. Tényleg, erröl nem is irtál pedig hozzátartozik a rituálhoz.
A szó a Tiéd!

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-18 19:33   
A finn szaunáról-családi szaunázások
Talán ott kezdem, hogy házaspárok együtt szaunáznak. Ezt most nem nyilvános szaunákra értem, mint pl. uszodákkal és sporttelepekkel összekötött szaunák, hanem az átlag, otthoni szaunárol van szó. A szaunában legalább két lépcsö visz fel a padra, amin ülni vagy feküdni lehet. Az alsó fokok hüvösebbek és az igazi meleg a felsö fokon, azaz a padon van.
Pólyásokat 1 hónapos koruk után lehet már vinni a szaunába melegedni, általában az alsó lépcsöfokon ül velük vagy az édesanyjuk vagy az édesapjuk. 10-15 percig. A meleg zuhanyt és pancsizást a bébikádban minden pólyás nagyon szereti. Családok általában egyszer hetente szaunáznak együtt addig, míg a gyerekek nem lesznek serdülökoruak. Minden finn gyerek látja és látta a szüleit ruha nélkül a szaunában, ugyanigy látják a kistestvér várását is, mert a terhes nök az utolsó hónapig nyugodtan mehetnek szaunába, ha nekik jól esik. Itt a gólyamese ismeretlen.Hogy az anyuka kistestvért vár az közös beszédtéma, az is, ahogy a magzat megmozdult, a nagyobb gyerekek még az anyukájuk pociját is megfogják és érzik a mozgást.Ez egészen természetes, nem erkölcstelen és nem is gusztustalan.A szaunázás kapcsán van hajmosás és körömvágás. A szaunai meztelenség természetes állapot, amiben semmi szexualitás nincs. A szauna a család együttlétének ideje, amikor megbeszéljük a hét eseményeit, az elöttünk lévö hétvégét, mindent. Amikor a gyerekek serdülö korba kerülnek a fiugyerekek az édesapjukkal és a lányok az édesanyjukkal szaunáznak. De ha a serdülö kor alatti gyerkeket pl. az édesapjuk viszi az uszodába, ott a kislányok is a férfiszaunába mennek, a finn uszodákban a szauna és a zuhanyozás kötelezö a medencébemenetel elött. A kisfiuk pedig az édesanyjukkal mennek ilyen esetben a nöi szaunába.
Egyenlöre ennyit a családi szaunázásról folyt. köv.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-17 22:30   
2004-05-17 22:19, rigojanos:
-
Volt benne viszont egy mondat, ahol arrol ir, hogy egy holgy, akivel a liftben talalkozott csak, levette a ruhajat elotte, es gond nelkul folytatta a beszelgetest meztelenul. Ismerve az atlag amerikait, el tudom kepzelni az ujsagiro arcat
-
Ha fiatal jo alaku nö volt, akkor biztos örült neki! Nálunk a nöi fitness clubban szerencsére senki sem vetközik le a saunában, elég igy is látni a sok szegény elhizott nöt fürdöruhában.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-17 22:19   
Koszi etelka a felvilagositast, szoktam ettol felni, mikor egyszer-ott-jart-kelt emberek irnak kulturakat, szokasokat, embereket elemezgeto irasokat egy orszagrol.

Akar a media, ujsagiras topikba is helye lenne, mint jelensegnek.

Volt benne viszont egy mondat, ahol arrol ir, hogy egy holgy, akivel a liftben talalkozott csak, levette a ruhajat elotte, es gond nelkul folytatta a beszelgetest meztelenul. Ismerve az atlag amerikait, el tudom kepzelni az ujsagiro arcat

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-17 22:12   
Kedves Etelka,

homokorát sose láttam kaliforniai saunában, de van egy rendes ora és egy tábla is figyelmeztetéssel, javaslattal, mennyi ideig lehet valaki bent. Nincs illatosito sem, a fitness clubban van a tussok közelében ben a kis terem két magasitott paddal, olyan hosszu egy pad hogy egy személy kinyujtva le tud feküdni, elektromos sauna, köveket melegit, vizet nem öntenek rá. Persze van messzebb az uszoda a szabadban, de az nem hideg, mindig fütve van.

Filmen láttam finn saunázásrol olyan jelenetet, ahol szaladnak ki és a hoval ledörzsölik magukat, és utána mennek a hideg toban uszni is, persze az itt nem lehetö, de nem is lennék rá hajlando! Arra sem ami itt Ujévkor divat, hogy a San Franciscoi öbelben mennek uszni a jéghideg Pacifikban! Van aki naponta használja a meleg/hideg tussolást is vérkeringésre, állitolag jo, annak sem vagyok a hive, én nagyon fázos voltam mindig!

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-17 21:39   
Rigokám!
Elolvastam a cikket, tele van "apró" történelmi hibákkal, a neveket rosszul irja, stb. Tipikus "Besserwisser" irta, aki életében elöször volt itt és most már mindent tud. Nincs annyi idöm, hogy részletesen elemezzem. A szaunákról semmi érdemlegeset nem ir. Sorry!

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-17 21:00   
Rigo!
Beleolvastam a Globe cikkébe( Carol Stocker ).
Az elsö fundamentalis hiba az az állítás, hogy orosz építészek épitették Helsinkit. A nagy Helsinki tüzvész után került sor az ujáépítésre, amit Carl Ludwig ENGEL , német származású építész vezetett és nagyrészt tervezett is!!! Hogy Helsinki egy amerikai film hátterének szolgált,mint " slavic city " annak egész más okai voltak- de itt nem szabad politizálni, nem igaz?
Most olvasom tovább és ujra jelentkezem.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-17 20:30   
A vasarnapi Globe-ban volt egy cikk Finnorszagrol meg a szaunakrol, atolvasom, es beirom ide, ha van benne olyan info, amit Etelka meg nem mondott.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-17 20:24   
Bovi:
Az itteni szaunák mostanában 90 fok körül vannak, régebben sokkal melegebb volt, 120 fokig is felfütötte az apósom. Itt soha nem szoktak semmilyen homokórát használni, azt a németek találták ki. Mindenki addig van a száraz gözben, amig jólesik - 10-15-20 percig, utána fürdés és vissza a gözbe.
Hunor:
Itt semmilyen illatositó folyadék nem tartozott a szaunához. Ez uj találmány nem a finnek találták ki ezt sem,hanem a kozmetikaipar.
A szaunának sokféle változata van, a füst szauna (savusauna),földbevájt-szauna (maasauna)azután a fafütésü szauna(puulämmitys) és az elektromos kályha által melegitett(sähkösauna).Utóbbi a városi lakások szaunája ahol a szauna kiszoritotta a fürdökádat, ezekben szauna + zuhany van, még a kis lakásokban is !
De az igazi szauna a vidéki szauna, vagy füstszauna vagy fafütésü, ahol a forró szaunából kiszaladva a hideg tóba uszol egy kört majd visszamész a meleg szaunába.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-16 09:28   
Kedves Etelka!

Engem is erdekel reszletesen a szaunazas, fokent a fajtai, mikentje. En nedves szauanaba szoktam jarni (a ko folyamatos locsolasa), es utana hideg zuhany. Mivel szoktatok illatositani Ti a folyadekot?

Udv,

Hunor

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-16 08:39   
Etelka, érdekelne, hogy hány fokosak ezek a szaunák? Itt amibe én járok, 90°C körül van, ott bizony csak ülünk és nézzük a homokórát, hogy mikor jár le a 20 perc!
Elképzelhetetlen ilyen höben tisztán gondolkodni, üzletelni, ünnepelni.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-16 08:19   
Az alábbiakban a finn szaunáról irok . A téma olyan bö, hogy nem lehet egy rövid hozzászólással elintézni, így most csak elkezdem, ha van rá érdeklödés akkor majd folytatom. Várom a reakcióitokat !
A finn szaunáról-bevezetés:
A finn szauna története több mint ezer évre nyulik vissza. A finn szauna ismertebb a világon, mint Sibelius zenéje vagy Alvar Aalto építészete. A szauna a finn életmód elengedethetetlen velejárója. Sokféle szauna van ezek közül a legrégibb , hagyományos szauna a füst-szauna (savusauna) legujabb a modern lakásokban a fürdöszoba szerves része, amiben elektromos áram forrósítja a szaunakályha köveit. A szauna Finnországban nemcsak fürdésre szolgál. Aleksis Kivi , finn klasszikusnak számító író (1834-1872) irja, hogy a szauna a szegényember egyetlen szórakozása, a beteg test és lélek legjobb orvossága. Amikor a finn eposzban a Kalevalában Väinemöjnen az Öregistent Ukkot a szaunába hivja, azért hivja oda, hogy egészséget és békét adjon. Szaunában történnek még ma is üzleti megbeszélések, fontos tárgyalások, hivatalos kapcsolatok ápolása, a szauna elképzelhetetlenül fontos hely. Sok ünnep kezdödik a szaunában, közös megtisztulással és felkészüléssel az ünnepre. Ilyen például ma is a karácsonyi szauna, amiben az egész család együtt kezdi az ünnepet.
A finn szaunától a szekszulaitás olyan messze van, mint Mako Jeruzsálemtöl. A szauna a titka a már történelmi idökben is alacsony finn gyermekhalandóságnak, hiszen a csiramentes szaunában született csecsemö és az egész gyermekágy alatt ott élö édesanya nem volt kitéve semmilyen fertözésnek.
A finn közmondás azt tartja, hogy ”Ha a szauna a kátrány és a szesz sem segít, akkor halálos a betegség ”.
Vajon akartok-e többet olvasni a finn szaunáról?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-10 18:02   
Miért tiszta Finnország? Az alábbi szöveg a legnagyobb példányszámban terjesztett napilap, a Helsingin Sanomat 2004 május 9.-i cikkének összefoglalása. Irta: Heli Saavalainen. Magyarul összefoglalta: Etelka

Ilyenkor májusban elkezdödik az országutak széleinek és a nagyobb autóutak melletti pihenöhelyeknek tél utáni nagytakarítása. Ez a szemételtakarítás az államnak évente 3-4 millio eurojába kerül. A takaritás legnagyobb részét a helybeli sportegyesületek és a falusi közösségek végzik, akik ezért pénzt kapnak. A sportegyesületeknek ezt a munkát az egyesületekben sportoló gyerekek szülei végzik, hiszen biztonsági okokból a gyerekeket nem engedik a forgalmas utak széleire. Egy-egy utszakaszt lehet ” adoptálni” is. Az adoptált út ápolása becsületbeli ügy és kárpótlásul a fáradtságért az út ápolója táblát kap, ami elmondja az arrajáróknak, hogy ki az, vagy milyen szervezet az, aki/ami rendben tartja a kérdéses utszakaszt. Az utmenti takaritás azonnal kezdödik, amikor a hó elolvadt. A sportegyesületek az igy megkeresett pénzt edzötáborok költségeinek fedezésére használják.
Èvente 10 000 tonna szemetet szednek így össze. A takaritásért 50 eurot fizetnek kilométerenként és az országban kb. 78 000 kilométernyi utat takaritanak ilyen alapon, ennek költsége kb 3,9 millio euro/ év. A takaritásba beletartozik az utmenti szemét összeszedése, tavasszal az út téli homokozására felhasznált homok összesöprése az útszélekröl és a pihenöhelyeken felállított fedett területek takaritása.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-04 20:23   
Az alábbiakban az uj nyelvtörvény, ami az 1922 óta érvényben lévö törvény modernizálása és a finn és svéd anyanyelvü finn állampolgárokra vonatkozik kiemelve az egészségügyre vonatkozó részleteket.
A svéd anyanyelvüek aránya a népességböl kb. 6 %-a. Egyes helyekre a könnyebb megértés miatt beszúrtam egy pár kis megjegyzést.

2004 jan. 1.töl érvényben van a Nyelvtörvény legujabb változata. Ez a törvény csak az itteni un. nemzeti nyelvekre, a finn és a svéd nyelvre vonatkozik. Más nyelvekröl mások a rendelkezések ilyen pl. a számi nyelvröl szóló törvény. A törvény célja, hogy megfeleljen az ember alapvetö igényeinek. Az igények lehetnek kulturához kötöttek, társadalmiak,pl. irányulhatnak arra, hogy az ügyeinket intézhessük, hogy felvilágosítást kapjunk jogainkról és kötelességeinkröl valamint a hatóságok müködéséröl és irányulhatnak arra is, hogy jó betegellátást kapjunk, nyelvi szempontból is.
A törvény nyelv-neutrális, azaz egyik nyelvcsoportnak sem ad több jogot ( A ford. megjegyzése: a svéd nyelvet a finn állampolgárok 6%.-a !! vallja anyanyelvének).
A törvény célja :
-annak az alkotmányban lefektetett jognak biztosítása, mely szerint mindenkinek joga van hatóságok és bíróságok elött a saját anyanyelvét, azaz vagy a finnt vagy a svédet használni.
-biztositani mindenkinek az igazságos birói eljáráshoz való jogát a nyelvtöl függetlenül és anélkül, hogy a saját nyelvhez való jogra külön kellene hivatkoznia.
A törvény szabályozza a beteg jogát arra, hogy saját anyanyelvén részesüljön betegellátásban és a hatóságok kötelessége az ilyen kezelés megvalósítása.
Mikor beszélünk Finnországban egy- vagy kétnyelvü községröl, vagy városról?
A helység kétnyelvü, ha az ottlakó nyelvi kisebbség legalább 8 %-a lakosságnak, vagy minimum 3000 lakost számlál
A helységet egynyelvünek kell nyilvánitani, ha az ottlakó nyelvi kissebbség 3000 lakos alatt, vagy 6% alatt van
Az államigazgatási hivatalok egynyelvüek, ha a hivatal területén egynyelvü helységek vannak és kétnyelvüek, ha mind finn mind svédnyelvü helységek vannak a hivatal hatáskörében.
A központi allamigazgatási szervek pl. a miniszteriumok és az azokhoz tartozó hivatalok mindig kétnyelvüek ! Állami hivatalokban mindenkinek joga van a saját választása szerint vagy a finn vagy a svéd nyelv használatára. (Ford megjegyzés: pl. állami hivatalokban, beleértve a kórházakat is a személyzet köteles az anyanyelvén kivüli másik nyelvböl is hivatalos nyelvvizsgát tenni. A vizsga szintje a helység nyelvétöl és az ott dolgozó beosztásától függ, de vezetö állásokban a 2. nyelvet is anyanyelvi szinten kell tudni-vizsgával bizonyitottan ).
A hivatalnokok nem kérhetik a nyelvhasználat megváltoztatását, ez elsösorban a betegre, de annak hozzátartozóira is vonatkozik. (Ford.megjegyzése: finn anyanyelvü áplonö v. orovos nem válthat át finnre, ha svéd anyanyelvü beteget ápol vagy lát el ).
A kórtörténetekben mindig meg kell jelölni a beteg anyanyelvét és a kórtörténetet ennek megfelöen kell irni.
Kétnyelvü hatóságoknál, pl. kórházakban is –mindkét nyelvnek láthatónak kell lennie, ez gyakorlatilag kétnyelvü irányítótáblákat, osztályok megjelölését, stb. tartalmazza. Minden hivatalos közlemény és kérdöiv mindkét nyelven kell megtalálható legyen, ugyaznez vonatkozik a betegeknek adott irásbeli utasításokra, pl. diéták, vizsgálatok elötti eljárások otthon, diéta, böjt, stb . vagy operációk utáni otthoni sebellátás, varratkiszedés re vonatkozó utasítások stb.

Egy régebbi hozzászólásomban azt irtam, hogy a romániai magyarság még elképzelni sem tudja, milyen jogai vannak itt a svéd anyanyelvü finn állampolgároknak. A fentieket egy kis izelitönek szántam.
Kiváncsian várom reakcióitokat.
Mindenkit szeretettel üdvözölve: Etelka

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-01 11:46   
Magyar szemmel Finnorszagban - sztorik, elmenyek, helyek, eletmod...

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó