2018. december 10. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Finnország >> Finnország belülről
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
 OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-01 22:16   
Ejnye Zulokám! Hát mén megint a pojitika?? Pártsmiegymás? Csak puszikról vót szó! Naaa!

S most, hogy mondod. Tányleg, a párommal spontán kipróbáltam, tényleg elôször jobbról adott cuppanóst nekem s csak aztán balrul!

Egyéként, jó, hogy más is jár ide, nemcsak én, -miután E. nem jön többé Már teljesen egyedül éreztem magam.

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-01 21:55   
Kedves Áfonya, ha nincs időd, engem ne olvass, mert én csak beszélek itt össze-vissza és velem nem haladsz északra, csak romantikus délre .
Szóval, Kedves Emberek elnézést, hogy közbeszólok itt a finn-magyar barátságba, amihez, mint magyar közöm lenne épp és érzelmi lelkemre hagyatkozva is megfogtak ezek a puszilkodós dolgok. Bár a végén kiderül, hogy nem is vagyok magyar, mert ilyen hármas puszilkodásban nem volt részem. Igaz, párttag sem voltam.
Ami pedig a magyarok jobbról balra való arccsókjait illeti, rengeteg "kellemetlen" helyzetbe kerültem emiatt. A spanyol úgyanis pont fordítva csinálja ... próbáljátok ki a berögzött szokást egy másik berögzöttbe ütköztetni!

Na mentem!

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-01 21:20   
Kedves Áfonya!

Örülök, hogy ismét itt jártál, sejtettem, hogy ilyen okai lehetnek a ritka jelentkezésednek.

Egy-két kérdésedre válaszolok:
Tehát:
1./........ hogyan viszonyulnak az emberhez, miután kiderült h magyar........

nagyon pozitívan és kedvesen,

2./.... és egyáltalán a finnek vannak annyira tisztában nyelvrokonságunkkal mint mi itthon?
.....
Azt hiszem igen, sôt! Bár mostanság tudósok egyre inkább vitatják ezt a rokonságot, de az átlag finn ember tartja ezt a dolgot. Gyanítom azonban, hogy ez lassan inkább már eltolódik a középkorúak felé, mivel a fiatalokat már nem nagyon érdeklik a "rokonságok".

3./ ....."Bár egy előző megjegyzésben olvastam, h barátságosak azzal az emberrel, aki nem akar végleg kint maradni....

Ez így igaz,

4./.. És aki mégis?

Amíg nem ismernek meg, amíg nem szerzel barátokat, addig nem érdemes beszélni ilyen tervrôl akkor sem, ha ott bújkál az agyadban.
A finnek egyébként -ritka kivételtôl eltekintve- nem tolakodóak, ha valamirôl nem akarsz beszélni, nem faggatnak.

5./....Vagy érdekelne pldául ez a sokat emlegetet hűvös magatartásmód.

Igen, amíg nem ismernek meg, addig nem sok energiát fektetnek abba, hogy könnyebben megszokjál, hogy jobban érezd magad.
Nem elutasítóak, de nem is közeledôk.

6./... Szokták mondani h tipikus finnes,

.. az én tapasztalatom szerint a sokszor túlzottan is higgadt fogadtatása olyan dolognak, amit mi magyarok sokkal temperamentumosabban (hú de randa szó lett! .()fogadunk, vagy
talán az, hogy egy finn ember arcán ritkán veheted észre egy dologról, tetszik-e neki vagy sem, rezzenéstelen ábrázattal tud örülni vagy keseregni.

7./ ... és h ők meglepődve nézik pl turistaként a mi itthoni hármas puszis köszöntésünket. H arrafelé ez idegen?

..bizony, nagyon idegen.
Általaban a "test érintése" túlzott bizalmaskodásnak tartanak. Elég hosszú itt-tartozkodásoom alatt többször megdöbbentem azon, ahogy szülök a gyerekeiket utazás után fogadják (barátságos vállveregetéssel és ha már túl szeretettel teli a kapcsolat, no akkor át is ölelik egymást, de csak a karjuk ér a másiknak a válla mögé, a testük nem ér össze). Ahogy a kisgyermek kikerül a karonülô idôszakból, alig láttam anyát, aki magához szoritaná a gyermekét.

Ja, és a puszi. Az nincs.
A hármas puszi egyébként az én szememben is oroszos szokás (de néprajzot nem kutattam ebben a kérdésben). Nálunk csak jobbról - balról való puszi van.

Lehet h butának tűnnek a kérdéseim....

Egyáltalán nem, sose felejtsd el, nincs buta kérdés, csak rossz vagy ostoba válasz. Ezt nem én találtam ki, hanem egykori magyar tanárom.
Remélem az én válaszaim nem az utóbbak közé tartozik.

Sajnálom, hogy egyedül csak én válaszoltam.
Próbálkozz még az itt kint élô fiatalokkal, ôket talán megtalálod a következô címen:

www.magyarutca.org/fme

Jelentkezz még, sok sikert kívánok a tanulásodhoz és jó eredményeket!!

Afonya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-01 20:15   
Kedves OMGi ésa többiek.

alóban nem tudok minden nap az internet elé ülni, így ritkábban nézem az üzeneteket is. Ribizlinek köszönöm a kezdő nyelvtanfolyamot:)))
Ja igen, ami a nyelvet illeti: nincs szükség semmiféle előzetes nyelvtudásra ahhoz, hogy az ELTE-re mehessek. Tavaly voltam már felvételizni finnből magyar nyelven. Ha az ajánlott irodalmat elolvasta a jelentkező, nem volt nehéz sem a feladatlap, sem a szóbeli elbeszélgetés. Hogy mégsem vettek fel, azt csakis magamnak, illetve addigi nemtanulásomnak köszönhetem. És ami a kérdéseimet illeti: pl. érdekelne, hogyan viszonyulnak az emberhez, miután kiderült h magyar és egyáltalán a finnek vannak annyira tisztában nyelvrokonságunkkal mint mi itthon?
Bár egy előző megjegyzésben olvastam, h barátságosak azzal az emberrel, aki nem akar végleg kint maradni. És aki mégis? Vagy érdekelne pldául ez a sokat emlegetet hűvös magatartásmód. Szokták mondani h tipikus finnes, és h ők meglepődve nézik pl turistaként a mi itthoni hármas puszis köszöntésünket. H arrafelé ez idegen?
Lehet h butának tűnnek a kérdéseim, de a szokások és a magatartásmód érdekel, mert a többit elolvastam (történelem, művészet kultura stb...), nem annyira hiányosak ám az ismereteim, mint ahogy itt feltétlezték.De a mindennapokról fogalmam sincsen.
Üdvözlettel: Áfonya

Ribizli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-29 16:25   
Kedves omgi,

kössz a bókot.
én így mondanám "hejhej", "kiszumiszuni" (hangsúly az elsö szótagon)

???

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-29 15:15   
Kedves Áfonya!

Remélem, nem sorakoztál fel azok közé, akik csak kérdeznek valamit, aztán ide sem dugják többé az orrukat!
Lehet, hogy ritkán jutsz I-nethez???

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-28 14:36   
Ribizli!
Gratulálok, nem is tudtam, hogy ilyen nagy a szókincsed, finnül!

Egyébként jól írtad! Ki is tudnád ejteni?

Ribizli  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-27 01:18   
Ribizli üzen áfonyának:

hei - szia (jövet)
heihei - szia (menet)
kisumisuni - cicamicám

ennyit tudok finnül. Javíts ki OMGI, ha nincsen igazam.

Áfonya, bátor vagy ilyen zsákba kisumisuba kezdeni.

Szeretettel
Zsófi

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-26 18:32   
2005-01-26 14:46, Afonya:
-
Megfordítom a kérdést:

Ha az ELTE bölcsészkarán finn szakra készül valaki, a szak nem tételezi eleve fel a finn nyelv ismeretét? Német-angol-francia-orosz-spanyol-... stb. tanulmányok tudtommal elképzelhetetlenek az illető nyelv fejlett szintű tudása nélkül.

Miért pont finn? Milyen információk, prioritások alapján döntöttél a finn nyelv mellett, ha a róla szerzett közvetett ismereteid is még ilyen kezdeti stádiumban vannak?

Milyen esélyekre számítasz?

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-26 17:13   
Kedves Áfonya!
Isten hozott Téged is ide a MON-ra.
Ha kicsit visszanézel, úgy egy-két hónapnyi beírást épp itt a Finnország topikon, elég sok mindent megtudhatsz, de nagyon szívesen adok részemrôl más felvilágosítást is.
Biztosan látni fogod, hogy itt elég "nyers" információkat" kaphatsz, nem szoktuk túl kifényesíteni a dolgokat.
Ezen már többen meg is sértôdtek és más fórumokon urambocsá még bukóknak is neveztek bennünket.
Elriasztani sem akarunk senkit, de ha az igazat akarod hallani,akkor hát rajta, kérdezz!
Tehát, ha az érdeklôdésed valóban komoly, számíthatsz ránk.
Ha gondolod, keress meg a privátban is, üdvözlettel OMGI

Afonya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-26 14:46   
Sziasztok kedves hozzászólók!

Még új vagyok ezen a fórumon, de örülök, hogy megtaláltam az engem érdeklő témát.
Most készülök tovább tanulni az ELTE finn szakán, és gondoltam, megkérdezlek titeket, nagy tapasztalókat néhány dologról.
Elsőként főleg a nyelv érdekelne....olvastam itt, hogy ha beszélnek, nemigen hasonlít a magyarra. De akkor mégis milyen leirást adnátok róla? Mire készüljek fel? És egyéltalán - a nyelvrokonságunk miatt - tényleg könnyebben tanulható? Mert már ilyen véleményt is hallottam...
Másodszor pedig érdekelne néhány olyan dolog, amit eddig még nem mondtak el itthon, amit nem lehet elolvasni a kötelező irodalomban, és csak tényleg olyanok tudják megosztani velem, akik már "sokat láttak".
Ha válaszoltok, előre is megköszönöm: üdvözlettel, Áfonya

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-20 07:46   
Helsinkiben nagy hiány van buszsofförökben. Ennek egyik oka, hogy a sofförök munkaideje hosszú és megterhelö, a nap déli óráiban többórás ”sziesztájuk” van a csökkent forgalom miatt, reggel és a délutáni órákban pedig több sofförre van szükség. A kiképzés egy 8-hónapos tanfolyamon történik, sokan az ott tanulók közül külföldröl érkezettek, akik a hazájukban szerzett foglalkozásukat Finnországban nem tudják gyakorolni. Míg a 90-es évek közepén a bevándorlók körében a munkanélküliség elérte az 53 %-ot, az utóbbi években ez 29%-ra csökkent de még mindíg sokszorosa a született finnek munkanélküliségének. A bevándorlók munkanélküliségének egyik legföbb oka a finn nyelvtudás hiánya. A helyzet Finnországban ugyanaz, mint Svédországban is, sokan tudnak angolul, de ebben az országban az érvényesüléshez elsösorban a finn és nem az angol nyelvtudásra van szükség.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-19 09:24   
Azoknak a Finnország iránt érdeklödöknek, akik tudnak angolul, ma a legnagyobb finnországi napilap, a Helsingin sanomat angolnyelvü internetes kiadását ajánlom ezen a cimen olvasható:
http://www.helsinginsanomat.fi/english/

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-16 21:02   
OMGI láttam és Menneisyys is válaszolt neki . Kedvem lett volna Limanuljaska vagy esetleg Tulevaisuus néven beiratkozni, de nem tettem meg.
Nem vagyok Finnország "fáni"...

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-16 20:24   
Szia Etelka!
Szóval megkerested azt az ominózus "panaszkodást".
Tatti42 válaszolt rá, láttad?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-14 13:37   
OMGI!
Én is olvastam Amy07 beírását az index hu. finnországi fanik rovatában. Az rám vonatkozott, mert én adtam neki 2004 novemberében az igazságnak megfelelö információt arról, hogy Helsinkiben nincs olyan házbérlö aki egy 8-tagu külföldi fiatalokból álló társaságnak egy hétre a házát bérbeadná a nyáron. Ugyanakkor azt is megírtam, hogy hol találnak olcsó szállást.
Ebböl én is tanultam sokat, de azon azért csodálkozom még most is, hogy vajon miért " tök bunkó " (Amy07) az, aki nem hazudik? Ö azt irta nekem, hogy én megaláztam öt. Vajon mivel? A valóságnak megfelelö információval?
Ha azt írtam volna, hogy ide mindenki tárt karokkal várja az olcsó szállást keresö fiatalok csoportját, akkor "örök hálája" talán még ma is üldözne, mert ezt helyezte kilátásba az információért.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-14 10:09   
Nos, sajnálom,
hogy kedves kérdezônk nem tért ide vissza a válaszért, remélem azonban nem jelenik meg ismét az Index-fórum, finnország fánik között olyan reagálás, hogy itt "bunkók" vannak, mert nem segítenek az idefordulóknak.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-12 16:43   
Noraw!
Vártam, hogy jelentkezel.
Írtam a Bp-en lakó ismerôsömnek, de még tôle sem jött válasz. Ha Ô és Te is jelentkeztek, akkor tudok továbblépni.
Habár látom, rohamosan közeledik az utazásod.

Nagyon meleg ruhákat hozzál magaddal, amikbe rétegesen tudsz öltözködni. Finnországban szerencsére az emberek OKOSAN és nem csinosan öltözködnek.
Ha komoly tél jönne még (és biztos fog jönni) figyelned kell arra, hogy rétegesen, minél több, nem mûszálas, meleg ruhát ölts magadra.
Lábbelivel úgy indulj el, hogy a száradó lábbeli mellett legyen meleg váltásod. Az otthoni, csinos csizmácskát szinte elfelejtheted, abban lefagy a lábad. Inkább keressél egyszerû hótaposót, amibe szükség esetén még egy meleg zoknit is húzhatsz.

A fejfedô is olyan, hogy idôjárása válogatja.
A szép frizura mindenesetre nagyon megsínyli a hideget, -mármint a sapekot.
Aztán, ha szaunázni is fogsz, no az meg egy tortúra, mig a szauna után újra "emberi" hajzatot varázsolsz a fôdre.

Az emberek hallatlanul kedvesek, bár tartozkodóak. Többéves tapasztalatom, hogy amint megtudják, hogy magyar vagy (és nem is akarsz itt végleg letelepedni), nagyon kedvesen fogadnak.
A fiatalokkal már nem garantálom, hogy könnyû dolgod lesz, -másmilyenek, mint a mi otthoni ifjaink. Sokkal korábban érettek, hamarább "leválnak" a szülôi felügyeletrôl, nincsenek hozzászokva, hogy valaki beleszól az életformájukba, stb. Óvatosan kell közelíteni ôket.
Volna még néhány dolog, -de ha nem jössz ide vissza, kár a fáradtságért. Majd ha jelentkezel, folytatom.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-09 22:13   
Igen kedves noraw és Etelka!

Amint igértem, itt vagyok.
Tavaly ismerkedtem meg egy huszonéves "kislánnyal", aki egyházi háttérrel volt itt -ha jól emlékszem kb. 9 hónapig-, ifjúsági szervezéssel kapcsolatos témában.
Megpróbálom vele felvenni a kapcsolatot, hátha megtaláljátok egymást. Biztosan tudna tanácsokat adni.
Kérlek noraw jelentkezz a Magánüzenetben!
Egy-két napon belül visszatérek ide.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-09 15:19   
Noraw!
Gyere hamarosan vissza ide, találkoztam OMGI-val akinek van egy hasonló munkakörben itt dolgozott ismeröse, mint amibe Te is jössz. OMGI megígérte, hogy fog ide írni és ad Neked egy pár jó tanácsot!, az a kislány már otthon van, esetleg felvehetnéd vele a kapcsolatot egy kis tapasztalatcserére.

noraw  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-08 18:59   
Köszönöm szépen a tanácsokat. Egy ifjúsági szervezetnél fogok dolgozni, sport- és szabadidős programokat szerveznek fiataloknak. Pontosan még nem tudom, hogy én mit fogok csinálni, majd kialakul. A szakmai gyakorlat célja az, hogy lássuk, hogy Finnországban hogyan tudják motiválni a fiatalokat, hogy vegyenek részt különböző programokon, és majd ezt tudjuk hasznosítani Magyarországon, ahol az ifjúságsegítő munka elég kialakulatlan még.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-07 21:43   
Finnország sokkal drágább mint Magyarország! Jó meleg holmikat hozz, itt nem érdemes venni, annyival drágább. Meleg nadrágot, keztyút, sapkát, sálat, pullovereket,esöholmit, vastagtalpu cipöt, a hideg az csak ruha kérdése.
Készülj fel arra, hogy itt a külföldit nem csodálják,hanem sajnálják, mert nem finn. Remélhetöleg tudsz jól angolul. Mi a szakmád? Van-e itt szakmai kapcsolatod már? Mit vársz Te ettöl az országtól?? Készülj fel arra, hogy itt az emberek zárkózottak és befelé élök! Ha találsz itt barátokat az egész életre szóló barátságot jelenthet. Légy nyitott minden benyomásra, ne várj túl sokat akkor többet találsz
UI:Kis kiegészítés: Ranua nincs a Lappföldön, hiszen ez a helység Rovaniemitöl délkeletre található. Ranua honlapján www.ranua.fi talász angolnyelvü ismertetést is erröl a helyröl.
Isten hozott Finnországba!

noraw  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-07 21:06   
Sziasztok! Január végén indulok Lappföldre, Ranuába fél évre szakmai gyakorlatra. Nagyon sok szépet és jót hallottam Finnországról, el sem tudom képzelni, hogy milyen ott lakni. Örülnék a jó tanácsoknak, egyáltalán mire kell felkészülnöm. Sokkal drágább ország, mint Magyarország? Milyen téli ruhákat vigyek? Esetleg érdemes ott megvenni őket? A ruhafélék drágák?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-06 10:24   
Finnországban a svédet anyanyelvként beszélö finn állampolgárok száma a lakosság 10 % alatt van.
Ma, november hatodikán Finnországszerte ünnepeljük a svéd kultúra napját: Svenska dagen, ez a nap egyben II. Gustav Adolf svéd király emlékének napja is, aki 1632-ben esett el Lützenben. Ennek a napnak ünneplésével azt akarják hangsúlyozni, hogy minden finn állampolgárnak joga van a saját anyanyelvéhez. Ezt a napot Finnországban 1908 óta ünneplik.
November 6.-a a svéd kultúra napja itt zászlós ünnep, mindenütt lobognak a finn zászlók az árbócokon. Erre északon sokkal több zászlórudat látni, mint pl. Magyarországon, hiszen szinte minden háznak van saját zászlóruda, melyre az ország zászlaját még családi ünnepek alkalmából is szokás felhúzni.
Óhatatlanul is eszembe jut: Mi lenne, ha minden olyan országban, ahol a magyarajkúak száma még az 10 %-ot sem éri el, lenne magyar nap, magyar zászlóval, magyar ünnepi eseményekkel. Vágyálom......

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-31 07:37   
2004-08-31 07:34, etelka:
-
Ha ránéztek Finnország térképére, közvetlenül Helsinki mellett-azzal teljesen összeépülve-találjátok Espoo városát.
-----------------------
Ott lakik a nővérem lánya és családja

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-31 07:34   
Ha ránéztek Finnország térképére, közvetlenül Helsinki mellett-azzal teljesen összeépülve-találjátok Espoo városát. Espoonak 221 597 lakosa van (2003-as adat), magyar szempontból annyiból is érdekes, hogy Espoonak 30 éve van Esztergommal testvérvárosi kapcsolata. A harmincéves barátságot és egyben az espooi finn-magyar társaság 30 éves születésnapját Espooban aug. 27-29 között ünnepelték az Esztergomból érkezett küldöttséggel együtt. Ezalkalommal Espooban uj parkot avattak :Esztergominpuisto ( puisto = park, rokonnyelv! ) néven.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-28 09:07   
Espa! Hunor a szöveget bemásolta és nem Ö pötyögtette. Mivel azonban feltételezem, hogy a nyelrokonság ellenére fogalmatok sincs miröl van szó, mellékelten a kérdéses szöveg fordítása:
Az Unkari lista ( Unkari = Magyarország) a Mo.-on élö finnek és azok hircsatornája akiket ezek a dolgok érdekelnek.Itt szabadon lehet beszélgetni,kérdezgetni, felelni és az aktuális dolgokat hirdetni.
A csatlakozás ingyenes és a lista használata könnyü.
A legegyszerübb módja a csatlakozásnak egy üres levél elküldésével történik az alábbi cimre: unkari-lista-subscribe@yahoogroups.com. Ezután minden, a listára beküldött posta automatikusan jön a saját postaládádba. Viszonzásként küldhetsz mindenkinek, aki a lista tagja postát a következö cimre: unkari-lista@yahoogroups.com

A forditó megjegyzése: Ez a lista finn nyelvü , így a Finnország iránt érdeklödö magyaroknak nem sok haszna van belöle, hacsak nem tudnak finnül és ma már ilyenek is sokan vannak. Szerintem a rövid üzenetek alkalmasak a finn nyelv tanulására is, sok sikert:
Etelka

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-28 06:12   
2004-08-27 23:34, hunor:

Hunor! Ezt mind bepötyögted???

Nagy vagy!

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-27 23:34   
Egy erdekes link - Magyarorszagon elo finnek (nem en jottem ra, hanem Etelka forditott) levelezolistaja:
http://groups.yahoo.com/group/unkari-lista/

Finn nyelvu leirasa:

"Unkari-lista (unkari-lista@yahoogroups.com) on Unkarissa asuvien suomalaisten ja muiden asiasta kiinnostuneiden tiedotuskanava, jolla voi käydä vapaamuotoista keskustelua, kysellä, vastata ja ilmoitella ajankohtaisista tapahtumista.

Liittyminen on ilmaista ja listan käyttö helppoa!

Helpoin tapa liittyä listalle on lähettää tyhjä viesti omasta sähköpostiosoitteestasi osoitteeseen: unkari-lista-subscribe@yahoogroups.com . Tämän jälkeen kaikki muiden listalaisten listalle lähettämät viestit tulevat automaattisesti omaan sähköpostilaatikkoosi. Vastaavasti voit lähettää viestin kaikille listalaisille osoitteeseen: unkari-lista@yahoogroups.com"

Hunor

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-26 16:20   
Sadía Kedves, nem, főiskolára picit messzebb jártam, viszont szegedi vagyok. Kedden reggel még otthon voltam, késő éjszaka pedig már itthon ...

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó