2018. szeptember 22. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Finnország >> Finnország belülről
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
 sadia  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-26 09:12   
Szia Zuloaga! Hát, volt ott pár jó pasi!!-de a névre sajnos nem emlékszem. Megörültem neked! Ide jártál főiskolára?

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-26 08:59   
Szia Sadia Kedves! Nos, a 80-as években, az akkor még Juhász Gyula Tanérképzőnek nevezett Főiskolán, Lengyel Zsolt volt az orosz tanszék vezetője továbbá a finn-magyar baráti társaság lelkes tagja, talán alapítója és vezetője is (nem emlékszem) - sokat járt Helsinkiben és szervezte a kapcsolatokat. Ha jártál rendezvényeiken, biztosan találkoztál vele vagy láttad őt (magas, jóképű, bajszos)... én nem a Lengyel Zsolt vagyok .

sadia  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-25 23:43   
Szia Zuloaga! Sajnos nem mond semmit a név.De ha segítesz...Ki ő? És te? /bocs, de én még nem ismerlek téged/

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-25 22:50   
Sziasztok Mindenki, de különösen Szögediek!
Lengyel Zsolt neve mond valamit?

sadia  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-25 16:01   
Szia boston! Hát, valóban nem jönne rosszul egy kis segítség az EU-ban.Nem kétséges, hogy az északi államok jóval előttünk járnak.Most olvastam, hogy Norvégia a dobogós első 28.18 eurós órabérrel, Dánia a második, 27.33 euróval, Németország harmadik 27.09 euróval a 2003-as adatok szerint. Mi...... egy kicsit lemaradtunk!!
De hajrá....remélem, jó úton vagyunk. Csak még kicsit messze a céltól!! A finnekre visszatérve: én is igyekszem ápolni a kapcsolataimat-szerencsére ismerek néhány itt, az egyetemen dolgozó kisgyermekes finn anyukát. A finn klub programját pedig figyelem-régen a polgármesteri hivatal klubhelyiségében voltak rendezvények, télapó ünnepség, stb. Ha tudsz valami programról, értesíts!

Boston  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-25 12:28   
2004-08-16 22:19, sadia:
-
"Régebben jól működött Szegeden a finn-magyar baráti társaság, több rendezvényükön voltunk,aztán valahogy elveszett. Nem tudsz róla valamit? "
-
Szia sadia! Igen, én is hallottam róla... a Szegedi Tanárképző Főiskolán a Finnugor Tanszékről is segítették a társaságot, de mostanában nem tudok rendezvényükről. Talán az EU-s finn-ugor találkozóval (Észt, Finn, Magyar) újra életre kel ez a remek kezdeményezés... remélem

Én mindenesetre addig is ápolgatom a kapcsolataimat, hátha "felsőbb szinten" is követik ezt a példát. Nagyon ránk férne, ha az EU-ban segítenénk egymást... ugye érted?!

sadia  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-16 22:19   
Szia boston! Visszanéztem több topicot, meg kutakodtam egy kicsit és nagy örömmel fedeztem fel,hogy találtam egy skandináv érdeklődésű szegedit!! Bár ahogy kicsit irigykedve olvasom, te már megjártad Finnországot, amit én már régóta tervezek.Régebben jól működött Szegeden a finn-magyar baráti társaság, több rendezvényükön voltunk,aztán valahogy elveszett. Nem tudsz róla valamit?

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-15 16:13   
2004-08-15 08:39, etelka:
-
A büdöskémen még magok sincsenek.

Szedtem én, majd küldök

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-15 08:39   
2004-08-14 16:04, bovi:
-
Bovikám és ma reggel fél 9-kor 4 Celsiust azaz négyes fokot mutatott a hömérö. Viszont a tegnapesti idöjárásjelentés a jövö hétre felmelegedést jósol. Mit számít, ha addigra elfagynak egy éjjel a kerti virágok? A büdöskémen még magok sincsenek.
-

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-14 16:04   
2004-08-14 14:58, etelka:
-
Ma reggelre megjött az ösz, nálam Finnország déli határán reggel 9 óra felé csak 8 Celsius fok volt.

Brrrrrrrrrrrrrrrrrr és ez aug.közepén?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-14 14:58   
Ma reggelre megjött az ösz, nálam Finnország déli határán reggel 9 óra felé csak 8 Celsius fok volt.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-12 20:26   
Erre, mifelénk, Etelkától >200 km-re ma váltakozott az esô és a napsütés. Vasárnapra még szurkoljatok nekem egy kis napsütést, mert "nyárzáró" bográcsbulit akarunk tartani.
Eszünkbe jutott, hogy a nyugodt falusi életet városira cseréljük, bosszúból, mert meghaltak a muskátlijaim. (Persze más okok is vannak)
Egy városi emeletes ház erkélyén meg nem biztos, hogy bográcsozhatok.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-12 08:46   
A fehér, nyári éjszakák után itt már kezdenek rövidülni a napok és kimondottan koraöszi szagok úsznak a levegöben - ökörnyállal keveredve.
A napok most igy rövidülnek:
Aug.12, csütörtök: napkelte 5.27 napnyugta 21.22
Aug.13, péntek: napkelte 5.29 napnyugta 21.19
Aug.14, szombat: napkelte 5.32 napnyugta 21.16
Az iskolák tegnap kezdödtek, az iskolai nyári szünet jun.1.-én kezdödött.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-25 08:53   
Finnországban átlag 1 templomot építenek évente. A legujabb nagy feltünést keltett , föleg építészkörökben. Ez az Oulu városától délre ,Kärsämäkiben épült és ma felszentelésre kerülö templom kívülröl modern és érdekessége, hogy teljesen zsindelytetejü, azaz összesen 50 000 fazsindelyt kellett készíteni kimondottan erre a célra.A templomot az 1700-as években használt kézmüvesmódszerekkel építették, tervezöje: Anssi Lassila .
Ha kedvetek van jobban megismerkedni ezzel az érdekes épülettel, nézzetek be a következö cimre: http://www.paanukirkko.fi

Boston  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-13 12:52   
Kedves espa!

Köszönöm a leveled, privát küldtem a választ. Amikor írtam, kicsit eszembe jutottak a Finn vendéglátóim, akik anno nagyon sok érdekességet meséltek többek között a Finn-Magyar rokonságról is. Hát én nem tudom, de amikor Finn nyelven beszéltek, nekem nem úgy tünt, hogy nyelvrokonok vagyunk A televízióban együtt néztük az időjárásjelentést (nekik fontos volt, mert gazdálkodók voltak, nekem pedig viszonylag könnyű nyelvlecke), de még annál is erősen kellett figyelnem. Egyébként aranyos nyelvnek tartom
De a nyelven kívül is sokat figyeltem a gesztusokat, a szokásokat és a szülő-gyerek viszonyt. Hidd el, teljesen másként viselkedtek, mint mi itt magyarországon. Tényleg igaz az, hogy skandináv szemmel mi "olasz temperamentummal vagyunk megáldva", ami nem baj, csak érdekes.

Üdv: Boston

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-12 16:52   
2004-07-12 12:25, Boston:
-
Boston! Irtam neked levelet -

Boston  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-12 12:25   
2004-07-09 14:57, bobe:
-
Nagyapadnak igaza volt Boston
-
No és ahogy mondta, Ő úgy is élt...
Azt viszont nem igazán értem, hogy nálunk miért nem használnak az emberek koleszterincsökkentésre halat. Kinn nálatok megtanultam, hogy egyes halak fogyasztása koleszterin csökkentő hatású, és ráadásul finom is. Nálunk mégsem terjedt el igazán, pedig hallevet hagyományosan mi is készítünk...

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-09 14:57   
Nagyapadnak igaza volt Boston

Boston  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-09 14:52   
Egy dolog biztos, a Finnek (legalábbis akivel volt alkalmam személyesen találkozni) nagyon szeretik a magyar ízeket... paprikás csírke, gulyás leves, pörkölt, burgonyás tészta stb. nem gyöztünk eleget készíteni belőle Ők viszont példát mutattak nekünk egészséges étkezésből... saláták, halételek, zabkása a legváltozatosabb módon elkészítve. Ha a magyar ember ilyet enne 120 évig élne, de ahogy nagyapám is mondta "... jó kis bírkapaprikás és pacalpörkölt nélkül ugyan minek éljek 120 évig???" Aranyos, nem?!

nyanyabandi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-07 12:30   
A cibereleves gyumolcsbol van mert olvastam valahol de meg sosem ettem, de van korpacibere is, az lehet affele kenyerleves korpabol....nyugi majd ujra divatba jon........itt amerikaban szoktam latni a gyurt formara vagott friss tesztat arulni a gourmet reszlegnel jo dragan mint kulonlegesseg....mindig elkap a nevetes mikor eszembe jut hogy gyerekkoromban anyam amikor gyurta nem is kepzelte hogy valaha ez csemege lesz......pl.a kaposztas teszta....Ami azt illeti amerikai ismerosoknek nem tudok annyit fozni hogy mind fel ne faljak, talan meg a porkoltnel is nagyobb a sikere, de a kaposztat csak parolom, nem barnara piritom..........

Boston  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-07 09:23   
Igen, igen... amit én írtam, az Csongrád megyei recept, máshol lehet hogy másként hívják. Ami viszont érdekes, hogy Urho Kittila (a farmer, akinél Finnországban dolgoztunk), szintén ezen a néven ismerte... Régen nálunk szokás volt erősebb ciberét csinálni, amit a pici gyerekeknek adtak, mikor kivitték Őket a föld végébe, ahol a szülők napszámosként dolgoztak. A gyerek így nyugodtan aludt, amíg tartott a munka.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-06 17:49   
2004-07-06 13:19, Boston:
-
2004-07-03 15:15, etelka:
-

A gyerekeimnek én is csinálok Ciberét (felénk így hívják) meggyből és max. 2% alkoholtartalommal.

Hajdu-Biharban - ahol gyerek voltam - a cibere igy készült:
Viz-ecet-cukor és beleapritottuk a kenyeret.

Boston  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-06 13:19   
2004-07-03 15:15, etelka:
-

Kedves Etelka! Csak most kapcsolódom be a beszélgetésbe, nagyon jó dolog Finnországról is hallani hasznos és vidám dolgokat. Idén Magyarországon is sok volt az eső, gombákat mi is látunk, csak ezek nem laska vagy csiperke gombák... szóval sokat kell permetezni. Viszont nagyon sok lesz a gyümölcs és én nagyon szeretem a gyümölcsborokat (illetve nem is tudom, hogyan nevezzem, mert itt csak szőlőből lehet bor). A gyerekeimnek én is csinálok Ciberét (felénk így hívják) meggyből és max. 2% alkoholtartalommal.
Örömmel olvasnék még többet a tolladból...

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-03 15:15   
A juniusi statisztika szerint junius hónap 30 napjából idén 20 nap volt esös. Az átlagos középhömérséklet a szokásos 17 Celius helyett 13 Celsius volt. Plusz.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-27 19:48   
Holnaptól kezdve Finnországot " bezárják" kb. három hétre, most Juhannus után megy a nagy többség szabadságra. Helsinkiben most könnyü lesz a közlekedés, de nehezebb az ügyek intézése, mert a nyári helyettesek - ha egyáltalán léteznek és nincs az egész hivatal zárva a szabadságok miatt- semmiröl nem tudnak valami sokat.
Az iskolák itt már augusztus közepén kezdödnek, május végén fejezödött be a tanév.
A napok holnaputántól kezdve lassan de biztosan rövidülnek, augusztus végére elmulnak a fehér éjszakák.
A diákok jelentös része nyáron dolgozik, mert szükség lesz a pénzre a megélhetéshez a következö tanévben.
Juliusban csökkentett ágyszámmal müködnek a kórházak, a járóbetegrendelések jó része zárva lesz. Csak sürgös mütétekre kerül sor, ami nem sürgös: viszér, epekö stb. várja az öszi ujrakezdést.
A tenger vize még csak 11 Celsius fok, a tavaké 14-16 fok között változik.
A Helsinki piacból turistaattrakció lesz, a belváros utcáin fiatalok dolgoznak, mint " Helpik" = utbaigazitják a turistákat.
A városban lehet olcsón biciklivel közlekedni, a bicikliket egy minimalis betétért lehet bérelni és sok helyen ott lehet hagyni "parkirozva ", nem kell oda visszavinni ahonnét elvetted.
A nyár itt nagyon rövid, kb. 10 hétvége -itt szokás "Jó nyarat" = Hyvää Kesää! kívánni. Eddig már annyit zuhogott az esö, hogy jó öszi gombaszezonra van kilátás.
Az áfonya virágzásakor a talajmenti fagyok sokhelyen elvitték az áfonyatermést.
A finn eper - remek - egy héten belül érik.
Itt is nagyon általános nyári étel az ujkrumpli heringgel és salátával.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-26 20:23   
2004-06-26 14:02, Perec:

A legényekre vonatkozó rituálékról nem mesél a fáma.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-26 14:02   
Érdekes szokások. Különösen a rozsföldön hempergés! Voltak rituálék a legényeknek is, vagy csak a lányoknak kellett ilyenkor a házasodásért megdolgozni?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-24 16:47   

Most a beigért folytatás következik. A Midsummer-est legfontosabb eseménye a máglya(kokko) égetése.Érdekes megfigyelés, hogy ennek a névnek feltehetöen keresztény eredete van és a név visszavezethetö Keresztelö Szt.János nevének arkaikus formájára:Juhannus (Johannes).Így lehetséges az is, hogy a máglyagyujtás nem is olyan pogány szokás,mint azt feltételezik.Sok faluban mindíg egy bizonyos helyen gyujtottak tüzet,föleg sziklás vízparton az erdötüzek elkerülése végett.Karjalában,ahol szokás volt óriási,templomtoronyszerü máglyákat rakni,azokat már két héttel az ünnep elött kezdték építeni az odavitt tüzelöanyagból. A máglya legfelsö fáját köldökfának hívták. A nagy hasábok égéséböl következtetéseket vontak le a falu leányainak férjhezmenési lehetöségeiröl.Ha nem égtek le teljesen,akkor a faluban sok aggszüzre volt kilátás.Ha a köldökfa leesett és porrá égett,az arra utalt, hogy a szomszédban esküvöre van kilátás.
Midsummer éjjel különben is mindenféle varázslatok éjjele.A máglyatüztöl hazafelé tartó házasitandó lányok meztelenül hemperegtek a legényes ház rozsföldjén, úgy hogy az éjszakai harmat a börükön maradt.Ez azt jelentette, hogy a vágy a legényekben is megragadt.Mások a virágzó mezökröl összegyüjtötték a harmatot egy arckendöbe,amivel megtörölték az arcukat. A Juhannusharmat eltüntette a szeplöket és különben is megszépítette az arcot a férfiak kedvéért.Ebben az idöszakban a napégetett barna bört csúnyának tartották.Ezen kívül a Juhannusharmat sokféle börbetegséget is meggyógyított. Mire végre lefeküdtek leányzók akkor még sokfélét csináltak,hogy álmukban lássák az igazit.Pl. a párna alá tettek egy négylevelü lóherét, vagy egy kilencféle virágból kötött kis koszorút, esetleg egy vad orchideát,zsoltároskönyvet,rézpénzt.
Azok a lányok,akiknek nem sikerült férjhezmenni már régebben,mindenféle szaunavarázslatot alkalmaztak a szent cél érdekében. A szaunában remek illatok voltak-füszeres növények-és a lányokat tapasztalt öregasszonyok mosták le tetötöl-talpig .Úgy néz ki, hogy ez nagyon hasznos volt,mert a vénkisasszonyok Finnországba régebben ritkaságszámba mentek.
Szóval ma ennyit a finn szokásokról.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-24 11:53   
2004-06-24 09:31, etelka:
-
De ezekröl majd a legközelebb írok, amennyiben van rá igény.
-
Hogyne lenne. Irjál ezekrõl is légyszives.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-24 09:31   
Miután most itt közeledik az év legnagyobb fiesztája,a nyári napéjegyenlöség,az év leghosszabb napja,midsummer,éjnélküliéj stb., finnül Juhannus talán érdekel Benneteket ennek az ünnepnek finnországi története és szokásai.
Az 1600-as évektöl kezdve a finn naptárakban volt említés az év leghosszabb terminusairól, így:Lucia(dec,13) a leghosszabb éjszaka andája, Vitus(jun.15) a leghosszabb nap candája.Az idöszámításunk elejétöl kezdve a napéjegyenlöségek kb.karácsonyra és Juhannusra (Johannes napja a finn naptárban) estek, de minthogy minden 128.évben betelt egy nap, a katolikus egyház korrigálta a naptárt 1572.-ben 10 nappal, amikoris a nyári napéjegyenlöséget jun.22.-re tették át. Finno.ugyanezt a korrekciót 1753.-ban hajtotta végre.Az azutáni naptárkban a jun 22 volt a nyári "napmegállás" napja. A régi nép az un. "fészeknapokról "beszélt,amik az év leghosszabb napjait jelentették a János(Johannes=Juhannus) napjának hetében.
A Juhannus, ami a régi kiejtési módja a Johannes névnek -nyárközepe-már régesrég a virágok és friss hajtások ünnepe volt. Ilyenkor szokás volt a ház ajtaja mindkét oldalára friss nyírfákat állítani, uj nyírfákból kis ligeteket építeni és ezekben fogyasztani a kávét, köszönve az Isten jóságát és kegyelmét a megujuló természet ölén. A fiatal nyírfák felállítása még most is szokás-föleg vidéken.
Ahvenanmaa szigetvilágában és Északfinnországban is szokás ilyenkor egy friss nyirfát feldíszíteni és egy nyitott mezön felállítani ,majd körülötte táncolni egész éjszaka-naplemente nélküli éjszakáról van szó!
Mostani szokás a zászló felhúzása és ez az egyetlen olyan nap az évben,amikor a zászló az árbócon lóg egész "éjjel"-itt nincs akkor éjjel.Különben a zászlót be kell venni napnyugtával,aminek az idöpontja változik az évszaknak megfelelöen.
Voltak az országnak olyan részei is, ahol szokás volt Juhannus-fenyöt állítani az udvarra, ennek a kérgét lehántották és csak a legfelsö ágait hagyták meg. Különösen a fiu gyerekek szerettek ezekre mint a mászórúdra mászni, mivel a kéregtöl megfoszott fa nedvei kristálytisztán száradtak meg és a fa törzsét különösen sikamlóssá változtatták.
Ilyenkor a szobák padlózatára friss leveleket hintettek ,amiknek illata összekeveredett a frissen súrolt padló illatával.A legfontosabb esemény ilyenkor a nagy tábortüzek (finnül=kokko) égetése volt,azaz most is van ilyen szokás.De ezekröl majd a legközelebb írok, amennyiben van rá igény.
Etelka

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó