2019. szeptember 21. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> MON 2002 - 2011 >> Belgium belülről
Új topik indítása   Üzenet küldése
 midrienn  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-30 11:03   
sziasztok mindenki.nekünk a múlt héten vágták ki az körte fánkat a szomszédék mert az úszómedencéjük tele volt falevéllel.mivel csak öt hónapja költöztem ki nem viaskodtam hiszen a párom azonnal bele egyezett(igy lessz az anyoséknak mit eltüzelni a kandalloba)meg ugye a jószomszédi viszony..én azért kicsit sajnálom mert a mostoha lányom jókat csemegézett a körtéböl.van egy diófánk is ami minden évbe rengeteg diot hoz és egy kis mókus is innen gyüjti a télire valót azt NEM ENGEDEM!

vedett  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-12 14:29   
ja es a mokusoknak is csurran-cseppen mindig viszont asszem a sunit elgazoltak, mert nem lattam nehany napja, de tegnap lattam egy elgazolt sunit az ut mellett, kicsit morbid de tok lapos volt es az arcocskaja hasonlitott a mienkre.

vedett  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-12 14:26   

Szabad tudni, mit csinálsz Belgiumban, hogy ennyi embert "terelgetsz" majd?

üdv.: Ideals,
www.krinkel2004.be
a tabor neve krinkel es kb.olyan mint a jamboree a cserkeszeknel,itt szukseg volt olyan emberekre akik ertenek egy kotelplaya osszerakasahoz,csomokhoz,kotelekhez ezzel kapcsolatosan tudnak kreativ felnapos egynapos programokat osszetakolni;tagjai a szervezetnek es hajlandoak onkentes munkat vegezni,szeretem a kihivasokat igy beneveztem a melora.tiszta stressz de eskuszom hianyozni fog ha vege lesz.raadasul ekkora projekten meg eletemben nem dolgoztam eddig 1600an jelentkeztek es csak a '2napostura' programunkkal 400 embert tudunk ket napig trukkos feladatokkal kirandultatni.a 'koteles'programok kevesebb fore szolnak viszont -szerintem- olyan minoseget sikerult osszehozni amiert a 'piacon' 100 eurot is elkernek fejenkent.persze mindez azert johet letre mert a szervezetet az allam tamogatja evente!,rendszeresen! a tabor idejere kivett szabadsag az onkenteseknel NEM szamit bele a rendes szabadsagba!es persze a mi utazasi,etkezesi koltsegeinket is kifizetik, tehat probalnak minket olyan helyzetbe hozni hogy tenyleg csak a munkankat adjuk es ne fizessunk ra a dologra.( es mint magyar gyerek egy csomo ismerost szerezhetek es kicsit 'tanitgathatom' oket magyarorszagrol)egyszoval tiszta jo,
csoki

ideals  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-07 11:52   
2004-06-07 21:18, egérke:
-
"A temetési bizt, a ház biztosítás,a kocsibizt.,a fogorvosbizt.,aztán évvégén ránkvágják az adókat,szemétdíj 500 eu,lakásadó 600 eu...
sorolhatnám..."

-- Egérke! Mi az, hogy "temetési biztosítás"? Még egészen jó egészségnek örvendetek, nem? Előre kell kifizetni az embernek a temetési költségeit? Vagy hogy van ez? És ha mondjuk nem Belgiumban hunyja majd le a szemét?

Lehet tudni ezekről bővebbet?

üdv.: Ideals

ideals  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-08-07 11:48   
2004-07-06 14:50, vedett:
-
Kedves Vedett!

"namost a masodik szomszedomat ket evig pereltek a kozvetlen szomszedai hogy vagja ki 6 darab kb. 20 meter magas nyarfait, mert: sok a level (?),elveszi a napot (kilatas joga magyarorszagon)es egyebkent sincs meg a 3 metere egyik szomszedtol sem.a pasi azota nem szol senkihez,mindeneste vegig megy az utcan olyan fejjel mint aki citromba harapott.mondanom sem kell kivagtak az osszes fajat."
--- nem is csoda, hogy nem szól senkihez. Én azon csodálkozom, hogy nem halt bele a fái kiirtásába... Képzeld el, nevelgeted, örülsz minden új ágnak, még akkor is, ha olyan magasra nő, és egyszercsak valakinek eszébe jut, hogy eltakarja a napot!
Szegény szomszédod!
De mondd! Ugye a mókusoknak tartasz kéznél mogyorót? Londonban, ahol idős asszonyt gondoztam 6 hónapig, nem volt szabad - a háziasszony szerint - etetni a kertbéli mókusokat. Szerintem egyszerűenő félt tőlük, még a látványától is.
Azért ezt a kérdést megoldottam, mert a sétaúton etettem a mókusokat.

"ps; augusztus 20-25 kozott vegig Dorbesban vagyok, 2000 emberrel a volgyben (szerintem konnyen meg lehet majd minket talalni)ha egyedulletre vagytok ne akkor gyertek,egyebkent a sziklaknal leszek.meglatogathattok. "
Szabad tudni, mit csinálsz Belgiumban, hogy ennyi embert "terelgetsz" majd?

üdv.: Ideals

vedett  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-06 14:50   
kedves mindenki,

tenyleg jo itt elni, az en hazzal/kerttel kapcsolatos meglatasom az,hogy itt videken szeretnek az emberek 'hozzaepiteni'sokan sajnaljak a penzt epiteszre igy a negyzetmeterekkel jatszva sajat erobol oldjak meg a helyhianyt.halkan mondom de egy-ket negyzetmetert a kutya se vesz eszre,igy kelletkezhetett egyszerusitett engedely alapjan a veranda ahol most ulok es ahol az elobb elszaladt itt egy mokus!!!pont az orrom elott!!!meg ram is nezett!!!
na de visszaterve a temahoz ami nekem egy kicsit fajt, hogy magas fatorzsu fat nem ultethetunk a kertunkbe, meg nem nyomoztam ki pontosan a szabalyt, de valahogy ugy van hogy a szomszedoktol 3-3 meter tavolsagnak meg kell lennie.puff neki ez a mi jo kis 'verkaveling'='felparcellazott' flandriai kertunnkben sehol nincs meg.igy hat kozepes vagy kistorzsu fat telepithetunk.
ez szerintem egy ritka ellentmondasos szabaly mivel a kormanyzat 'elvileg' tamogatja a novenytelepitest, kifejezetten a tolgyre van szabaly, sot torveny van a fa telepites osztonzeserol is. A 'gyakorlat' pedig hogy evrol evre fogy a faallomany flandriaban.namost a masodik szomszedomat ket evig pereltek a kozvetlen szomszedai hogy vagja ki 6 darab kb. 20 meter magas nyarfait, mert: sok a level (?),elveszi a napot (kilatas joga magyarorszagon)es egyebkent sincs meg a 3 metere egyik szomszedtol sem.a pasi azota nem szol senkihez,mindeneste vegig megy az utcan olyan fejjel mint aki citromba harapott.mondanom sem kell kivagtak az osszes fajat.
ahogy hana mondja tenyleg kicsi az orszag es nehez eltunni benne, de egy jo terkeppel(ez nem a belgak eros pontja) megteheto,mar sikerult hegyipatakban mezitelenul megmeritkeznem, kivancsi szemek nelkul termeszetesen.
egyebkent nagyito nelkul a turistaterkepet nem ajanlom, ugyanis sikerult az utakat feher szinnel jelolni....ezt meg a belgak is enyhen fura otletnek tartjak, es kis kulonckodest velnek felfedezni( nehogy mar ugy csinaljuk mint a franciak)pedig a franciaturistaterkepek veletlenul nagyon jok,tobbseguk mar gps kompatibilis is.
hetvegere ajanlom Dourbes-t es kornyeket a Viroinvalban,hajnalban a mezon valami transzcendens elmenyem volt,de lehet hogy csak nagyon emlekeztett Magyarorszagra.
Marcsak az utakrol szolanek:en haragszom a kozvilagitasra.hihetetlen fenyszennyezessel jar,ugyebar a Holdrol is latszik Belgium.Regebben Zawentemben laktam egy darabig es sosem volt sotet,az eg alja mindig rozsaszinu volt,csillag egy szal se, itt egy kicsit jobb a helyzet de ha este balra nezek (brusszel fele) latom az autopalya tollakvo fenyeit az egen, es ez zavar, szerencsere nemcsak engem igy talan nehany even belul elerhetunk valami valtozast.
elnezest hogy kicsit bolere eresztettem, de nagyon tettszik a topic igy gondoltam en is beallok a sorba.
ps; augusztus 20-25 kozott vegig Dorbesban vagyok, 2000 emberrel a volgyben (szerintem konnyen meg lehet majd minket talalni)ha egyedulletre vagytok ne akkor gyertek,egyebkent a sziklaknal leszek.meglatogathattok.

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-02 14:50   
Halló belga szomszédok és látogatók!

Miután a "belügyekbe" már az elözöek során beavatkoztam, itt alátámasztom pozitiv benyomásaimat.

Amikor elsö alkalommal voltam Brüsselben, a Grande Place nagyon megragadott (remélem jól irom a dolgokat, de ha nem, az sem baj, a kép maga beszél).

Amit már emlitettem, a teritett utcák:

És ez nem én voltam:

És az Atomium, ahol manapság már nem állnak hosszu sorok, mint korábban.

Azt hiszem teszt nélkül oda sem juthat el mindenki!

Toeby

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-08 16:18   
Halló!

Most ismét egy kis belgiumi benyomás következik.
Ugyan haragudni kellene rájuk, mert évekkel ezelött, amikor irodánk még közvetlenül a Köln-Brüssel vasútvonal melett volt, valahányszor eldübörgött a Thalys, elkeztek csukladozni a computerek. Azon kivül, hogy az épület is majdnem összedölt.

De Brüsselröl akartam pár szót ejteni. Többször ellátogattam oda, egy valóban szuper város, de most inkább egy negativ dolgot emelek ki, s ez a "hivatali negyed". Az valahogy nem igen tetszett, s nem hiszem, hogy meg is lehet vele barátkozni. Annak ellenére, hogy egyes épületek bizonyára nagyszerü alkotások, de együttességügben hiányzik a lélek. Kietlen, rideg, egyhangu, fátlan utak, autóval megállni sem lehet (valószinüleg a biztonság miatt).

A munkahelyemet valahogy nem igy képzelem el. Már a gondolatra is, hogy munkába kell mennem, megborzongna a hátam. A videokamerákat meg sem emlitem. Igy az emer automatikusan gépiessé változik.

Az Atomicba csak most utoljára merészkedtünk fel, a korábbi idöszakokban mindig sokan álltak sorban, de épp azért választottunk egy hétköznapot. Ha nem is valami szuper magasságból, de jól ráláttunk a városra, aminek felülröl is igazolódott a rendezett benyomása.

Bent a cityben több helyen lélegezni lehet a múlt századok levegöjét, csodás épületekkel, de ami még jobb, az a gasztronómia. Már délelött éttermekké változnak az utcák, s el is lehet mondani, hogy a szemre is nagyon jó benyomást kelt a teriték. (Hogy a kulisszák mögött mi történik, azt jobb, ha mindenütt pozitivan feltételezzük, mert különben a legelökelöbb hoteléttermekben sem lenne szabad étkeznünk.)

Különben erröl a környékröl, mint már emlitettem egyszer, a német ünnepnapokon jár át a tömeg. Akkor viszont, jobb, ha itthon marad az ember, mert ott is úgy érzi magát, mintha itthon lenne. Azaz mindenütt csak a német kocsi.

A napokban olvastam ismét a belga autópályarendörség szigoráról. Hát azt még eddig mindig megusztam, de ha valaki nem igen tartja magát a dolgokhoz, elöfordulhat, hogy nemcsak "szegény ember" amikor visszajön, de még az utat is gyalog teheti meg. Tehát sok esetben a német viszonyokhoz a többszörösét kell fizetni.

Toeby

egérke  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-08 09:10   
ez jó,te meg én végülis "szomszédok"vagyunk!

egérke  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-08 09:08   
ez igaz!!!!

Már nagyon megszoktam itt,pedig hogy tud fújni a szél,ez valami örület...én nemmessze lakom a tengertöl,ma valószínüleg megyek oda napozni.
Ja ,ezt még nem is mondtam,egyszer vagy 8 éve voltunk odaát Belgiumban,Oosteinde-ben...nagyon szép hely.
Sajna lenyúlták a pénztárcánkat.Azóta is csodálkozom, hogy hogy sikerült nekik a dolog.
Még jó,hogy elötte tankoltunk,és hazaértünk a tankkal,tiszta ideg voltam...
A rendörségen kb,vagy 4 órát ültünk....voltak ott még vagy 6-an,akiket szintén lenyúltak.

A rendörséget is vagy egy óráig kellett keresnünk,mert jobbról balra,balról jobbra irányítottak minket az utcán...még most is ezen nevetek,holott akkor nem nevettem.

Cunibaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-08 08:47   
Aha! igy van ez.... én màr felsoroltam (mint màr irtam, nekünk is van minden féle biztositàs is)

De azért szuper itt, nem igaz? Hiszen egyikünk sem szalad haza! Ràadàsul mint lentébb Hana irta, nekünk is jut a jo idöböl is. Ma 29fokot igérnek, de meg is lesz hiszen még 9 ora sincs és màr is megütöttük a 20-at.
Igy hàt ki a kertbe gyerekek!

egérke  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-07 21:18   
attól függ hogy bruttó vagy nettó 3000 euró...

3500 nettó pl.nekünk nem valami sok,mert a gyereknek a napközije(2 napra jár csak!! ) maga belekerül 200 euróba havonta.
A ház kölcsöne 500 euró.Akkor még a rezsit nem mondtam,na meg a BIZTOSÍTÁSOKAT!itt mindenre van biztosítás,és nagyon sok megy el rá havonta.a betegbiztosítás az kapásból 100 eu/hó.A temetési bizt, a ház biztosítás,a kocsibizt.,a fogorvosbizt.,aztán évvégén ránkvágják az adókat,szemétdíj 500 eu,lakásadó 600 eu...
sorolhatnám...

Cunibaba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-07 09:47   
Hu ha! Egy pàr nap alatt miket nem irtatok?
Elöször is én imàdok itt élni!
Hogy a belga idöjàràs elején engem is kikészitett, ma màr jobban szeretem mint az Erdélyit. Sem az a nagy kànikula nyàron sem az a nagy hideg télen. Igaz sokat esik az esö, de meglehet szokni.
A hàzakkal kapcsolatban. Mi is épitkesztünk (6 éve) és bàr tényleg meg volt irva hogy mit és miböl de azért annak keretében igen nagy lehetöség àllt elötted.
Ami viszont jobban zavart az példàul hogy mivel kàbeltévé van az utcàban nem tehetek a falra parabolla antennàt. De ezt is megoldottuk, hiszen amit nem làtni az utcàrol ....
Viszont hogy egy két gyerekes csalàd 3000eruobol csak horol hora él? Erröl irtam màr Arak és költcségvetések Eruopàban.... Több mint 10 évig 2000böl megéltünk, most hogy még egy félfizetés is fog jönni hozzà ....
Hàt tudni kell beosztani a dolgokat.

Na majd még irok màskor amit idöm lesz!
Cuni

Hana  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-07 09:42   
Belgiumban belulrol /pill gyonyoru ido van, pedig kivulrol mindenki ugy latja, hogy allandoan esik.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-04 21:55   
Halló Toeby,

Nem úgy mint az amerikai kártyaházak, amiket könnyen és olcsón felépitenek, de ugyanolyan gyorsan el is viszi öket az elsö tornádó!

Itt a mobil home-okrol beszélsz? Azok az elsök amiket a tornado vagy a hurricane elvisz! Itt Kaliforniában "csak" földrengés van, de nem mindenki szivleli meg a tanácsot hogy ne legyen tégla kéménye a kandallojához, nekünk nincs, egy elözö háztulajdonos leszedette, befalaztatta a kandallot. A mi házunk az idén 100 éves és emiatt is még szolidan van épitve.

Csak egy másik példa, milyen az ember. Felépiti a házát a katonai repülötér mellet pont a le- és felszálló övezetben. Beköltözés után protestál a zaj miatt. De hát azt már elötte is tudta?

Az olyanokat én sem értettem meg soha, mert biztosan olcson kapta a telket ott. Persze sok esetben mikor a házat megvette az illetö nem tudta elképzelni mennyire és milyen irányban fejlödik a kis falu vagy város, mikor férjem ezt a házat vette a 60-as években, ez volt az utolso ház, mikor én jöttem, szemben még citromliget volt, mellettünk nagy üres telek, most mellettünk többcsaládos házak, szemben a citrom liget helyett pedig családi házak és egy uj utca le ott. A forgalom is megnött de eddig nem csináltattunk dupla ablakokat. Viszont azok tették fent a dombon, ahol hirtelen meg lett épitve a freeway pedig ismerek egy magyar hölgyet aki mesélte hogy az ingatlan ügynök nekik igérte mikor vették a házat, hogy amig élnek nem lessz ott freeway, pedig régota tervezve volt! Az annyira elfajlott hogy a szomszédos kisvárosban a freeway csikra drága családi házakat épitettek, ott is ismertem valakit, counselor volt a High Schoolban ahol lányom volt, voltam házukban is. Nem tudom hova költözött el onnan! De borzalmas lehet, ha hirtelen forgalmas freeway kerül a közelben, vagy ha el kell menni mert lebontják házadat! Esztelen tervezés, épitkezés!

Férjem nevelt lánya lakott egy olyan házban azelött San Diegoban családjával ahol nem lehetett beszélgetni amig elzugott egy repülö fejük felett. Onnan elköltöztek ki San San Diegobol egy csendes helyre, de aztán azt is eladták és elmentek Északkaliforniába élni ahol a férj rokonai élnek.

De visszatérve a Belgium topikhoz, én sok érdekes kiadando házat néztem meg, mikor küldtek mert arrol volt szo hogy oda költözünk amig férjem ott dolgozik. Ha érdekel, scannolhatok a fényképeimböl és feltehetem a belga házakat.

Andrea

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-04 18:49   
2004-06-04 17:59, espa:
-
Halló Espa!

Válaszod sajnos már nem Belgiumhoz ködödik, de hogy ne töröljék ki innen, vedd úgy, hogy ez most Belgium.

Korábban családi összefogással épitkeztek, szinte úgy, ahogy akartak, de megkötések akkor is voltak. Ellenörzés kevésbé. A "belga sógorom" is szigorú tervek alapján épithetett, amit úgy szokás, hogy a hivatalos ellenörzés után oldalt ráépitett még, s aztán a tetöteret is kiépitette.

Különben ezt az "új belga szigorúságot" nem szabad sem készpénznek venni, sem eltúlozni. Néz körül Ausztriában, Bajorországban, a Fekete Erdöben, s sorolhatnám. Valószinüleg ez Norvégiában is hasonló, ami a tájjellegü épitkezéseket illeti. S ott az elöirásokat be is tartják, megmarad a tájjelleg. Különben olyan "belga falusi tájjelleg" nem is igen létezik, mert kevés olyan falusi tornácos ház van, amit érdemes lenne modernizálni. Az ilyen jelleg inkább az erdélyi részekre (ez itt egy a belgák által követelt terület) jellemzö. (A Trianon-topik alatt ezt nem emlitik meg.)

Pl. Pécsett, ami itt van direkt a belga- német határnál, megpróbálkoztak törökös jelleggel, ami egész "Belgiumra" nem jellemzö, mert polgári épületek abból az idöböl nem maradtak meg. Viszont "Budapest" (belga föváros) közepén hogyan néz ki egy olyan erdélyi ház, mégha nagy "belga mesterük" Mak.... is tervezte. (Buda, a belga királyok lakhelye.)

Én semmi különöset nem látok, sem az elöirásokban, sem szigorban, sem ellenörzésben, sem jó vagy rossz példát. Elkezdtek épitkezni, ahogy egy nyugateurópai azt mindig is tette.

Ha valaki épitkezési engedély nélkül elkezd épitkezni, még jó hogy megbüntetik. Elö is fordulhat, hogy utána módosithatja az épületet, ha nem kell esetleg lebontania.

De nem fejtem itt ki tovább a dolgot, mert most már lassan 40 éve ezzel foglalkozom, s egy regényt is irhatnék róla.

Toeby

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-04 17:59   
2004-06-04 14:03, Toeby:
-
Ez különben M.o. nem probléma, mert sok mindent nem vesznek komolyan. Amikor sógorom épitkezett, a ház már az átvételezés elött majdnam "összedölö" félben volt.

Nem tudom Toeby mikor volt ez, de azt a szigort, amit én tapasztalok most az épitkezés kapcsán, - hangsulyozom amit én tapasztalok - azt bármelyik tőzsgyökeres EU ország megirigyelhetné!

A szomszédom épitkezik, és már akkor megbüntették először, amikor előbb kezdett hozzá az épitkezéshez, mint ahogy a papirjai rendben voltak. Két héttel előbb kezdte, és megkapta a büntetést. És nem folytathatta, amig a papirokat be nem mutatta.

Meghatározták neki miből épitheti a keritést és hogyan. A ház egész formáját meghatározták, (csak falusias jellegű lehet)

Nincs kecmec, én is megkérdeztem az önkormányzatot, mit tehetek, hát biztosithatlak jól elmagyarázták!! leirták!!
Eltérni nem lehet, mert büntit kell fizetni. És a bünti nem csekély ám!

Egyébként én örülök neki.

Hana  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-04 14:31   
2004-06-04 11:43, Pompéry Berlin:

Szasz. Az itt ertelmezett demokraciarol mostanaban sokat beszelunk barati korokben, es tozsgyokeres belgak meselik, hogy az utso 20 ev alatt termelodott ez a rengeteg papirvar, a burokracia. Az orszag egy nemzetisegi gyujtokatlan, sokan jonnek a volt belga afrikai gyarmatokrol pl. A feketek tobbsege meg Afrikaban szuletett, es konnyebb eletet remelve jonnek fel Europaba, Parizs, Brusszel (a nemet regiot nem ismerem), + rengetegen vannak Marokkobol, Algeriabol es Lengyelbol akik 99% fekete melosok. Nemetben gondolom van hasonlo dolog a kelet- europai bevandorlokkal meg vendegmunkasokkal, de az orszag terulete nagy, maskepp jelentkezik a hetkoznapokban. A masik, kb 85% flamand, a maradek francia nemzetisegu, a flamandokra meg erosebb nacionalistak es mivel ok a kormanypart, ott is van szethuzas. A harmadik, itt van a kocsi-, es prostimaffia 'kozpontja', kelet- eu-bol ide futnak be a lanyok es dobjak szet oket eszak es del fele. Magyarban lehet majd hasonlo problema a soknemzetiseggel, a franciak es nemetek beruhazasaival (verseny). Itt spec most mindenki kelet- europai ingatlant igyekszik venni, foleg lengyel foldeket.
); ezzel csak azt akartam elenekelni, hogy ez sztem nem a demokracia velejaroja, Belgium az orszag terulete es felosztasa miatt vmivel masabb helyzetben van, es ezt a burokracia erositesevel probalja libikokazni.
Hollandia megint mas, ott a nacionalizmus idegenszeretettel es okes idegen munkaeropolitikaval osztozik, legalabb is /pill, kulonben is van nagyobb gondjuk mint a versenyfutas: a tenger az utso 30 evben 100 millio m3 homokot rakott le es a 350 km-s partszakasz megerositese folyamatos melo. Az Amsterdam kornyeki kertes hazakban 5 evente kb 10 cm-rel feltoltik a talajt. A termofoldet szinte a tengertol nyerik, folyamatos feltoltesekkel, mert a folyok is aradnak es a talaj alapbol 'vizes'. Az Unio meg mindig nem eleg egyseges, es ha igy folytatja, nem fog tudni Amerikaval egy polcra kerulni. Az euro meg jo, de sztem atmeneti erosodes utan 20 even belul csokkenni fog. Ahogy a dollar is.
Na jo; szal csak ennyi

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-04 14:03   
2004-06-04 11:00, Hana:

Halló Hana!

Belgiumban ugyan nem tapasztaltam, hogy a házak nagyon szinesek lennének, különösen a kisebb városokban inkább olyan komor benyomást tesznek az emberre, de azt már az épitészeti stilus is meghatározza. De ez hasonló pl. Hollandiában is, de éppen a korábbi német épitkezési módhoz is, legalábbis itt a nyugati részeken.

A bürokráciát én sem szeretem, de elönye, ha valamit engedélyeztek, akkor arra jogod van, s nem érvényesül az "ököl joga". Nem midegy, hogy egy egy emeletes házat épitenek a házad mellé, vagy egy 3 emeleteset. A szineknek is harmonizálni kell, meg kell felelni a szokásoknak, ill. vannak divatszinek, mint pl. most az erös sárga, elötte a rozsdabarna volt, stb.

Különben M.o. is kell épitkezési engedély, s ott sem dönthetsz mindenütt a ház szinéröl. Persze falun ezt kit érdekel? De nem is igen adnak szint a házaknak. Még Szentendrén, ami a szinesebbek klözé tartozik, ott is ritka, hogy valami erösebb szinnel találkozik az ember. A legtöbb ház viszont szinte az egész országban a "piszokszinü" vakolat, ami elötte is szürke volt, de legfeljebb valamilyen sárga. (A sétáló utcák persze kivételek.)

Az "ököljogra" meg csak annyit, ha nincs engedélykötelezettség, akkor a szomszédnak sem kell az ellen fellebezni, s azt csinál, amit akar. Pl. anyósonak máról holnapra befalazta a spájzablakát, hogy ne lásson esetleg a szomszéd udvarra. De a spájz sem kapott többet levegöt. Erre én is alkalmaztam az öklömet, s kivertem újra. S ezt lehetne végtelenségig ismételgetni.

Másik nagyon fontos engedély a statika miatt van. Ha nagyobb ablakokat teszel be, összedölhet még a ház is. Ez különben M.o. nem probléma, mert sok mindent nem vesznek komolyan. Amikor sógorom épitkezett, a ház már az átvételezés elött majdnam "összedölö" félben volt.

Belgium viszont egy földrengési körzetben fekszik, mint ahogy Hollandia egy része és itt Aachen környéke is. Az állam gondoskodik arról, hogy egy esetleges földrengés után ne az ö vállukra támaszkodj.

Andi!
Nem úgy mint az amerikai kártyaházak, amiket könnyen és olcsón felépitenek, de ugyanolyan gyorsan el is viszi öket az elsö tornádó!
Utána aztán a közösségnek kell támogatni a rászorulókat.

Csak egy másik példa, milyen az ember. Felépiti a házát a katonai repülötér mellet pont a le- és felszálló övezetben. Beköltözés után protestál a zaj miatt. De hát azt már elötte is tudta? Ezért ilyen helyeken csak erösebb hangszigeteléssel lehet házat épiteni, ami nemcsak a falakon, hanem ajtókon, ablakokon is megmutatkozik. De erre százezer példát lehetne emliteni. Csak emlitésként, nem negativ szándékkal, de pl. szegény magyar eddig az ilyent csak "elviselhette", mint ahogy még jelenleg is a falukon, kisvárosokon átmenö autóforgalmat. "Ott aztán tényleg festheted a házat amilyenre akarod. Pár hónap mulva már ismét csak szürke."

Toeby

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-04 11:43   
2004-06-04 10:37, Hana:
-
... Tiszta liliput; nincs egy elfeledett, vadon maradt resze az orszagnak. Es ha piknikezni akarsz csak a csaladdal, tuti h minden bokor mogott lesz meg egy ilyen csalad ugyanilyen ambiciokkal; madarcsicserges helyett lehet hallgatni oket.

Ahogy így "hallgatlak", megértem, hogy miért van tele Franciaország - nekem főleg az Ardèche-ben tűnt föl - belgákkal.

... A pedofil, 3 gyereket elve eltemeto pasit meg 3 ugyved vedi, ahelyett hogy a bortonben felejtenek. ...

Ez a demokrácia velejárója, nem belga specialitás. Előbb-utóbb M.o.-on is így van/lesz. Ezt meg kell emészteni annak érdekében, hogy elkerülje a társadalom az önkényuralmat.

Ami a bürokráciát illeti, abban M.o. sem marad le a belga helyzettől. Mi itt N.o-ban kivételezetten kevéssé vagyunk kitéve a hivatalok packázásainak . Már úgy értem, relatíve kevéssé. Lásd írásomat a 10 tudnivalóról N.o., ill. M.o. viszonylatában.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-04 11:38   
Visszatérve a témához: Belgiumban láttuk elöször a kirakatban ülö nöket, mert a taxi soför arra vitt minket a repülö térröl be a hotel Métropolehoz. Azt magyarázd meg a 7 éves kislányodnak miért ülnek a nénik ott a kirakatban?

Hana  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-04 11:00   
Magyaro.ban hogy is van? Olyanra festjuk amilyenre akarjuk vagy nem? Azon kivul h ne nezzen a haz a szomszedera milyen kikotesek vannak meg? (Erdekel es tenyleg nem tom )

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-04 10:53   
Kedves Hana,

Baselban is hallottam olyat hogy ad egy nem festetheti valaki a házát olyan szinüre amire akarja, és rászolnak a városiak ha rendetlen az elökertje, mert a harmonikus utcaképet zavarja!

Viszont mi morgunk, mérgelödünk azota amiota az elözö pap nyugdijba ment és ide telepitettek egy ujat a szomszédba aki elsönek ujra festette a házat rozsdabarnára! Borzalmas szin, azelött krémszinü volt, kellemes a szemnek! Mi naponta látjuk étkezés közben, onnan a direkt kilátás arra a borzalomra!

Éljen a szabadság és fájjon a szépérzékünknek.

Hana  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-04 10:37   
Hmhm. Mennyi szep dolog Belgiumrol. Nekem is tetszett elsore, a tisztasag, a rend, wallon teruleten nagyon segitokeszek az emberek, a flamandot nem ismerem de szidni mar hallottam meg minden. Az autopalyat is dijaztam a francia arak utan. Aztan egy ido utan eszrevenni, h itt csak az autopalya utan nem fizetunk, hogy ha ablakot akarsz nagyitattni v csinalni meg egy lepcsot, akar olyan fel letrasat is, a commun nelkul + anelkul h megkerdeznel husz illetekest nem megy, es az sem biztos hogy engedelyezik a szomszedok miatt. Hogy ha pl kajakozni akarsz, a viz jo helyen van vagy masfel meter, es epp hogy elfolyik, egyebkent megall benne az evezo, kulonben is annyian vannak hogy meg nem lehet mozdulni mert mindenki elvezi a jo idot de keves a hely az orszagban. Tiszta liliput; nincs egy elfeledett, vadon maradt resze az orszagnak. Es ha piknikezni akarsz csak a csaladdal, tuti h minden bokor mogott lesz meg egy ilyen csalad ugyanilyen ambiciokkal; madarcsicserges helyett lehet hallgatni oket. Ketgyerekes anya, 13 eve epulo meg be nem fejezett hazzal, hasznalt kocsival, isten hata mogott (ahol minden olcsobb), 3000 euro/ho csak horol hora el; es 3 muszakban melozik a korhazaban. A pedofil, 3 gyereket elve eltemeto pasit meg 3 ugyved vedi, ahelyett hogy a bortonben felejtenek.
De!; biztos van melyebb folyo is pl .
Most mondta vki aki figyeli a politikat, h a flamand terulet a leszakadason dolgozik. Ha nem is sikerul, de a politikat es ebbol a foglalkoztatast ez is vmennyire mutatja.

Egyebkent szep orszag )).

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-02 10:30   
2004-06-01 19:43, kaytee:
-
A világon a legesleges-legjobb bonbonokat a LEONIDAS gyártja.
(Néhány éve az USAban is lehet kapni.)
-
Szerintem a Teuscher Zürichben, van Beverly Hillsben is üzletük, de ez izlés dolga. De külömben csoda jo koszt van Belgiumban, finom erös kávé is. Nagyon kellemes, kedves nép, csak a klimájuk nem a kedvencem.

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-01 19:43   
A világon a legesleges-legjobb bonbonokat a LEONIDAS gyártja.
(Néhány éve az USAban is lehet kapni.)

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-01 19:27   
Valamikor, ha innen Lillebe mentünk, mivel az volt az elözö otthonunk, akkor Brüxellesen keresztül vitt az út. Nagyon féltem a régi 3 sávos utakon, mert akinek erösebb volt a kocsija, az elzött. Láttunk nagyon szép házakat, különbözö stilusban, nem olyan katonás sorrendben, mint itt N o.ban.
Amit igen érdekesnek tartottunk, hogy a ablakokon nem volt függöny. Ott ültek a porondon, az egész család! Ez ma már nem tüne annyira fel, mert a régi német szigor is fellezult, akkor még elképzelhetetlen volt, hogy bárkihez is belehessen látni.
Sajnálatos ma az utazásnál, nem tapasztalunk semmilyen szokásokat, érdekességeket, mert az utak már a lakott területeket kikerülik. Akkoriban az utazás egy igazi élmény volt, akkor is, ha tovább tartott mint ma. Igaz, mehetnénk még most is a régi útakon, de mindenki siet, igy mi is. Azóta sem láttam Brüxellest, hogy készek az autópályák

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-01 15:53   
Halló!

Szegény belgák! Nem dicséri öket senki?
Mivel közvetlen szomszédaim, s itt is több jó barátság alakult ki, elmondhatom, hogy Belgium minden alkalommal újabb meglepetésekkel tárult elém.

Az, hogy az autópályák éjszaka ki vannak végig világitva, az a világon egyedülálló! (Még ha az utóbbi idöben próbálnának spórolni is azzal.) Különben minden harmadik világitótest is elég lenne, de hát az az ö dolguk!

Brüsselben, amikor még korábban voltam, léteztek emeletes utak, amik vasszerkezetböl, mint a hidak lettek felépitve, s ugyancsak ette már öket a rozsda. Itt is nagyon pozitiv volt az utóbbi idökben, hogy az utakat lehelyezték a föld alá, s ezzel megszünt a várost csúfitó jelleg.

A pralinéjuk kitünö, lehet hogy az is okozta a súlyproblémáimat, de az utóbbi idöben arról inkább lemondok.

Még nagyon tetszett a müvészek városa, Antwerpen, s valamikor hajdanán Brugge-ben volt szerencsém az 50.-emet megünnepelni, egy nagyon régi hotelban, a berendezés olyan volt, mintha XIV. Lajosnál szálltam volna meg.

A kezdet kezdetén discoba jártunk át, annyian voltak, ha este rendeltük meg a colát, reggel elött biztos nem hozták.
Akkor persze még nagyon naiv voltam, mert a felszolgáló beleejtette a colába a Márkást, mire elvitte, hogy majd hoz újat.
Mivel mondom reggel elött amúgy sem kaptam volna meg, nem gyöztem kivárni, s közben hazamentem. De különben is ugyanazt hozta volna vissza!

Vásárolni ilyen helyekre nem járunk, csak nézelödni, kötetlenül, hol egy kávé, hol valami sütemény, stb. keretében.
A pommes-uk kitünö! Olyan szép sárgára sütött hasábburgonyát (valószinüleg ez a magyar szótári neve, hogy már szép anyanyelvünket is "müveljük" egy kicsit), különben nem lehet sehol sem kapni, ugyanis marhazsirban sül, s az adja meg a patináját.

Itt a határ mögött németül beszélnek szinte mindenütt, másutt elövettem a francia tudásomat, de volt, ahol azzal nem sokra mentem. Kicsit furcsa volt, hogy a két nyelvet, azaz a flamanddal együtt, nem mindenütt beszélik, s igy még sokáig marad az ezáltal bekövetkezett megosztás.

Ja, még Ostende is jó volt, de szerintem jó idöben ott nagy lehet a tömeg. Az ember inkább a kisebb településeket keresi.

A Standard Liege-röl az utóbbi idöben nem sokat hallottam, de többször játszott itt Kölnben az FC-vel nemzetközi porondon. A két tábor között soha sem merült fel ellenségeskedés. A belgák is hol Allez Standard-ot, hol Allez FC-t kiabáltak. Ja, az FC-nek a 2. Ligában most kiabálhatnak akármit!

Toeby

MagyarOnline.net  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-01 11:48   
Magyar szemmel Belgiumban - sztorik, elmenyek, helyek, eletmod...

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó