2020. október 28. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Norvégia >> Norvégia belülről
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 következő lap )
 Kisvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-22 13:43   
Hello Gagy!

A fizetéseket nettóban érted?Mert akkor az árakhoz képest azért mégsem annyira sok!Gondolom, egy bankár ennek a 10szeresét keresi.
Pont ez az, hogy én csak angolul próbálkoztam, a németet és a hollandot, pláne a magyart kevésbé értik, szóval angolul is alig beszélt valaki!
Akkor ezt a sok gyereket te is tapasztalod!De ez a 3000 eurós támogatás havonta jön?
Üdv,

kisvirag@gmail.com

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-22 09:43   
2005-08-20 18:28, Kisvirag:
-
Szia Virág !

Csalódtál a norvégok nyelvtudásában ? Ez azt jelenti, hogy irreális volt az elvárásod ! Köztudomású, hogy a norvégok az angolon kívül semmilyen nyelven nem beszélnek. Egy-két minta-osztályon kívül nem is oktatják az idegen nyelveket.

Egy átlagfizetés 1600 euró (gyári csomagoló) és 2600 euró (buszsoför) között van. Egy megszûlt gyermekért 28.000 kr. jár (3100 euro) jár. Ezért szûlnek a bevándorlók olyan sok gyermeket. A norvégok is szûlnek kivétel nélkül, hiszen itt egy szociológiailag igen érdekes helyzet alakult ki: ha egy leány szûl egy gyermeket, akkor soha többé nem kell dolgozzon. Olyanok a törvények, hogy rendszeres támogatást kap, mint egyedülálló leányanya !

Kisvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-20 18:28   
Kedves Norvégiában élők!
Néhány hónapja jártam itt kérdésekkel, azóta túl vagyok azon a bizonyos vitorlásversenyen (Tall Ships Race) amivel eljutottam Norvégiába és a hajón elszenvedett összes létező rosszullétet elfeledtetve velem amikor Risorben kikötöttünk és először végigsétáltam a parton. Az élményt csak fokozta, amikor Risortől észak felé mentünk végig a fjordokon keresztül.Király volt!
Ha véletlenül ismeritek Frederikstad-ot, nagyon ajánlom, Oslotól kábé 100 km délre. Nagyon szép, de csalódtunk a norvégok nyelvtudásában!Az árak láttán pedig még többet ittunk!
Azt meg tudnátok mondani, hogy mennyi az átlag norvég fizetés? Meg azt, hogy mennyit kap az ember kismamaként az államtól, mert ennyi gyereket, babkocsit és terhes nőt még életemben nem láttam!
Üdv,
Virág

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-05 17:22   
2005-06-25 11:53, gvirag:
-
Rohanj...

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-25 11:53   
Espa'

Rohanok a napszemüvegemért'

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-24 15:34   

Igy sut a nap Norvegiaban, es a kepen en vagyok
Kellemes nyaralast!

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-23 16:41   
2005-06-23 08:07, espa:
-
1. Sutott a nap Norvegiaban
2. Este 10 ora is elmult !
-
3. Dél-nyugat felé haladtál.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-23 08:07   
Csak erdekessegkent elmeselem, hogy tegnap este valamivel 10 ora utan jottunk haza autoval es ezek szerint nyugatnak tartottunk, mert a nap a szemunkbe sutott, annyira, hogy fel kellett venni a napszemuveget.
Ket dolgot tartok fontosnak kiemelni.

1. Sutott a nap Norvegiaban
2. Este 10 ora is elmult !

Vidam  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-06-09 10:23   
Kedves Gagy!

Köszönöm az ötletet, feliratkoztam a listara es mar alig varom, hogy lathassam Oslot.
Minden jot kivanok!

Vidam

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-31 23:03   
2005-05-31 22:54, espa:
-
Hát Gagy nem tudom...
én még soha egyetlen egyet nem kaptam. Sem bevándorló sem "rendes" üzletben.

-
Én ma is láttam a negyedünkben (Mortensrud) levö közönséges Rema 1000-ben.
Ott még olyan elörecsomagolt levesbevaló vetemény is van (egy drb, sárgarépa, egy petrezselyemgyökér, egy fél karalábé stb), amit eddig csak Kolozsváron láttam a hóstátiaknál.

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-31 23:00   
2005-05-30 13:31, Vidam:
-
Azt ajánlanám, hogy iratkozz fel a norvégiai magyarok ingyenes levelezö listájára. Már több mint 100 tagunk van. E-mailban megkapsz minden levelet és a tiédet is mindenki megkapja. Ott egymást értesítjük az újdonságokról, fapados repülöjáratokról, ránk vonatkozó magyarországi eseményekröl, elöadásokról, egymást hasznos infóval segitjük.
A cim: http://www.empolis.no/~barna/HunNor/

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-31 22:54   
2005-05-31 22:42, Gagy:
Petrezselyemgyökér is van böven, nemcsak a számtalan egzotikus "bevándorló-üzletben" hanem a "rendes" élelmiszerüzletben is.
-----------
Hát Gagy nem tudom...
én még soha egyetlen egyet nem kaptam. Sem bevándorló sem "rendes" üzletben.
Az igaz, hogy többnyire nem Oslóban kerestem, hanem a környékünkön, (meg Svédországban) de soha nem volt. És Oslóban is kerestem Grunerlokka környékén.De végül is nem ettől forog a világ....

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-31 22:42   
-
Itt Osloban van katolikus magyar pap (Teres Gusztáv S.J.), aki minden hónap elsö vasárnapján tart magyar nyelvü szentmisét az Akersvn. 4. alatti kápolnában. Református istentisztelet is havonta egyszer szokott lenni. A résztvevök száma 40-50 személy, ünnepekkor még többen is vannak. Van két magyar szervezet is, rendszeres havi elöadásokkal, magyarországi meghívott szinészekkel, tánccsoportokkal. Az osloi Nagykövetség is szervez néha nagyszabású közös flekkensütést, azonkivül ünnepi megemlékezéseket, fogadásokat pl. aug. 20 vagy okt. 23-án.
(Szükség esetén címek, telefonszámo nálam)

Petrezselyemgyökér is van böven, nemcsak a számtalan egzotikus "bevándorló-üzletben" hanem a "rendes" élelmiszerüzletben is.

Az eddig "istencsapásának" minösitett mák (az ópium forrása), amit eddig csak a gyógyszertárak árusítottak 5 gr.-os csomagolásban - már kapható szabadon negyedkilós és egykilós kiszerelésben, aránylag olcsón. Lehet bejglit sütni !
Hiába, minket is megérintett az EU szele )

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-31 22:04   
Kedves Vidám!
Nem akarlak elkeseriteni,de a felsoroltakból magyart nem találsz. De hiszen - már bocsi - nem azért mész!
Már mért lenne magyar mise ne haragudj!
Egy biztos: több muzulmán van Norvégiában, mint katolikus.

Magyar étterem volt "Lille Budapest" de a nagy érdeklődésre való tekintettel bezárt.
Egyébként én voltam ott, és azonnal kerestem a tulajdonost, majd amikor elém állt, ékes magyarságal elkezdtem beszélgetni vele, és nagyon-nagyon törte a magyart. Ő már csak a kivándorolt fia volt.
De hát azért mész, hogy Norvégiában legyél....
Ugye?
És vigyél tonnánnyi petrezselyemgyökeret, mert nem találsz egész Norvégiában. Meg túrót sem.
Meg sok mindent. Viszont nagyon sok mindent találsz, ami itt nincs. Igy kerek a világ.

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-30 20:16   
-
Kedves vidám
sok ilyen oldal van, a legnagyobb a http://www.notar.no/
Szerintem nem sokra mész vele, mert házvásárláshoz kell a helyszíni szemle is. Találsz pl. egy megfelelö lakóterületüt, az ár is meglelelö - és szemrevételezéskor derül ki, hogy minden szomszédod pakisztáni és a gyermekeik rendszeresen a lépcsöházban végzik szükségleteiket. Elöbb gyere ide, aztán nézz körül.

Vidam  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-30 13:31   
Sziasztok!
Segitseget szeretnek kerni, hogy milyen norveg weboldalakon lehetne keresni elado hazakat a finn. no-n kivul.
Ezenkivul nagyon erdekelne, hogy nektek magyaroknak mi a velemenyetek Norvegiarol? En juli vegen fogok megerkezni. pl.van-e magyar etterem, bolt, katolikus templom (magyar misevel)stb.
Nagyon varom a jelentkezeseteket!
Vidam

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-30 00:09   
2005-05-25 18:11, kekmarty:
-
Kedves kekmarty,
nem tudok senkiröl Stavanger környékén, de még szaglászok

kekmarty  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-25 18:11   
Szevasztok! Norvegiaban elo magyarokat keresek, Stavanger kornyekerol. Jo lenne levelezni valakivel, mert nem ismerek senkit errefele. Irjatok, barki barmirol. Marty

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-09 07:16   
2005-05-08 18:16, Gagy:

Kedves Gagy! Csakhogy előkerültél!

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-08 18:16   
005-05-02 17:29, espa:
-
Az eset kísértetiesen emlékeztet kolozsvári létem ismert jelenségére: akkora volt a szegénység, hogy hozzánk képest még az afrikai diákok is a nábobot játszhatták az állami ösztöndíjukból.
Itt is, a norvég diákok ösztöndíja háromszor nagyobb, mint a boncmester fizetése.
Szerintem a DOTE-nak fölösleges volt vizsgálodni, mert régi és közismert tényt vizsgált. Majd 20 éves EU tagság után más lesz a helyzet.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-02 17:29   
Hát most kicsit haragszom választott, második hazámra

biztos hallottatok a bonc-borányról..
Egészen röviden, ha mégsem:

Itt -Debrecenben - tanuló norvég ovosi egyetemisták megengedett időn kivül bejártak a boncterembe, ugy, hogy a boncmestert lefizették. (Ez maximálisan igaz.) Itt tanultak, gyakoroltak, vizsgára készültek.

Ebből a norvég TV2 csinált egy rejtett kamerás filmet, és óriási botrányt. Mondván, hogy azoktól a végzősöktől, akik ilyen elitélendő módon jutnak Magyarországon orvosi diplomához, külön etikai vizsgát kérnek ( ?? )

A botrány akkorát szólt, hogy a boncmester ellen fegyelmit inditottak és felfüggesztették állásából, de még a professzort is átmenetileg. (Ma visszahelyezték.)

Most kormány-szinten folyik a diskurzus, és valószinű a DOTE bepereli a TV csatornát.

Hamis állitásokat közöltek a TV-ben, miszerint: a tanulók kiviszik a kollégiumba az emberi szerveket, melyeket hajléktalanok holttestéből szereznek (?) fiókban, szemeteskosárban műa. szatyorban tárolják.

Szóval sok, megalapozatlan, szenzáció keltő hiresztelés, amiből lassan már semmi sem igaz és mindenki visszavonul. Több norvég diák levélben közölte a TV csatornával és a minisztáriummal is, hogy elhatárolják magukat ezektől az állitásoktól.
Enyje-benyje

itt van egy link.

http://index.hu/politika/bulvar/bonc7582/

Vidam  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-05-02 08:13   
Sziasztok!
Szeretnelek megkerni bennetek, hogy kicsit ismertessetek meg velem a noveg eletet. Milyenek az emberek a kulfoldiekkel, milyen az elet, munkakorulmenyek, szorakozasi, kulturalis lehetosegek? Erdekelne meg, hogy van-e Norvegiaban magyar kozosseg, ahol esetleg mi magyarok kicsit talalkoni tudnank? Fontos lenne reszemre, hogy lehet-e talalni katolikus templomot Norvegiaban, vannak-e itt katolikusok? Amennyire tudom inkabb evangelikus az orszag. Ki kozositik-e azt, aki nem evangelikus?
Valaszotokat nagyon varom!
Vidam

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-18 12:31   
Idonkent nem ertem a norvegokat.
Nem mondhatni, hogy +35 fok olyan surun jar erre, es megis minden hazon napernyo es/vagy rolo. Ha kibujik a nap, azonnal uzembeheyezik valamelyiket esetleg mindkettot

Valamelyik nap voltunk kora delutan egy csaladtagnal, a nappali egyik fala szinte teljesen uveg, es eppen odasutott a nap. Nana, hogy a redony (ugyan felarbocra) de le volt engedve! En meg alig varok mar egy kis meleget es csak neztem a redony lyukai kozott, hatha beeroszakoja magat egy kis napsutes. Ha veletlen meleg van nyaron, mondjuk 28 fok, akkor eloszor is mar hogutat akarnak kapni, masreszt azonnal eltunik az osszes ablak. En a helyukben akkor nyitnam ki az osszeset.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-15 22:10   
Espa itt lesz a recept:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1346&forum=60&38
beteszem ide is, hátha elöbb jársz erre, mint a háztartás rovatban. A lap köpzepetáján találod

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-15 18:01   
2005-03-15 11:02, bobe:
-
Ès szerinted nem volt jogos a tüntetes?
------------
Bobike a tuntetes teljgesen jogos volt.
Semmi kifogasom ellene. Egyet leszurtem ebbol is.
Soha nem fogok Norvegiaban dolgozni.
Azt gondolom addig szeretnek itt engem, amig nem akarok itt dolgozni.
Es az osszes tobbivel is egyetertek.
A norveg munkasok, a lengyel munkasok is rosszul jartak, csak a munkaado lesz meg gazdagabb, habar o azt mondja, hogy a norveg munkaberek mellett be kell zarnia a boltjat. hat nem tudom.

Szoval egyetertunk bobike. De hol a recepted, amit mar egy fel oraja keresek?
Az egyszeru sved ebed recept.
D

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-15 11:02   
Ès szerinted nem volt jogos a tüntetes?
Az az 5 norveg nem akarta elvesziteni az allasat es az aljas munkaadok kihasznaljak azt hogy a vendegmunkas éhberert is hajlando dolgozni . Ehhez hasonlo törtent itt Svedorszagban is, igaz itt sztrajk volt es blokad a kulfoldi vallalat ellen . En jogosnak tartom a tuntetest es a tiltakozast mert nem kellemes munkanelkuli segellyel otthon ulni . Sajnos en csak sirni tudok mert ugy a helyi mint a vendeg rosszul jar es a munkado penztarcaja lesz vastagabb

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-15 07:46   
Igen erdekes tuntetes volt a napokban itt.
Az "Egyenlo munkaert egyenlo bert" egisze alatt azert tuntettek a norvegok, hogy a bevandoroltak (leginkabb lengyelek es szovjet utodallamokbol) is ugyanannyi fizetest kell, hogy kapjanak, mint a norvegok.
Elso hallasra nagyon szimpatikus.
Am:
A rosszmajam azt sugja, hogy eppen hogy azt akarjak elerni, hogy ne jojjenek kulfoldiek munkat vallalni. Ugyanis ha ugyanannyit kell nekik is fizetni, akkor nem eri meg idegeknekkel bajlodni, tehat megmarad a norveg munkavallalo a munkahelyen.

Tegnap esti hir:
Egy picike vagohid osszes (5) norveg alkalmazottjanak felmondott a tulajdonos es fogadott 5 lengyel hentest, akik pontosan fele annyi berert dolgoznak. Tehat 5 norveg elvesztette a munkajat, es jott 5 bevandorlo, akik itteni viszonyokhoz kepest embertelen korulmenyek kozott fognak elni, hiszen az itteni megelhetesi koltsegek mellett lehetetlen annyi penzbol elni.
Viszont az allam fizeti a munkanelkuli ellatast az 5 norvegnak.

Hat ezert volt a tuntetes

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-03-10 09:47   
Megtalaltak 3, korabban ellopott MUNK kepet.
Nem a Sikolyt.
De feltetelezik, hogy aki ezeket ellopta, ugyanaz lopta el a Sikolyt.
Azt mondjak, remelik jo nyomon vannak.
Semmit nem mondanak kozelebbit.
A nyomozas erdekeben.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-12 09:06   
a következő két oldal beszél angolul
aetat
jobpilot

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-12 09:00   
2005-02-10 12:52, Ibolya:
-

Kedves Ibolya!

Nem tudom boldogulsz-e vele, de ajánlok egy oldalt, ahol rengeteg álláshirdetést találsz, (ez egy oldalgyüjtemény) és remélem találsz olyat közöttük, ahol angolul is lehet keresni.
szóval az oldal cime:

http://www.innhold.no/jobsok.htm

Ha ez megvan középen balra van egy olyan mondat,hogy:

"soke jobb i Norge?"
(Munkát keresel Norvégiában ?)
és alatta sok-sok oldalcim.
Remélem találsz közöttük angolul beszélőt

Ha lesz időm, azért én is nézelődök.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó