2020. november 24. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Miért fontos nekünk magyar kötődésünk? - Magyarnak lenni - Magyarkodni?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
 SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-06 05:19   
2006-04-05 18:32, bobo.2003:
-
Javaslom,hogy hasznaljuk ezt a terminologiat:
Igazi Magyar = Patriota =Hazafi.

"Nehéz jó magyar fórumozónak lenni, de nem lehetetlen." - igy formálhatnánk át a Széchenyi Istvántól származó mondást, miszerint "Nehéz jó magyarnak lenni, de nem lehetetlen."

"Jó magyar" -ehhez mit szóltok?

De legjobb nem is jelzősiteni. Minek? Aki magyarnak született, az magyar, szivében és lelkében, hallgatólagos tetteiben.!

-som-

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-06 05:09   
2006-04-05 17:08, bobo.2003:
-
Kedves Bobo,

A "halszem optikád"-at, mint különleges kifejezést máris tároltam, besoroltam kedvenc idézeteim közé.
Köszi, hogy felhivtad figyelmemet; - Igen, halszemeimmel nézek jobbra és balra, előre, mondjuk, a lelki szemeimmel nézek, érzékelek, hátrafelé pedig.. hmm.. legújabban nem is nézegetek hátrafelé.

Az "igazi szülő" példazatodat sajnos nem voltam képes követni, talán éppen a halszem optikám miatt. Igazi szülő, akinek nincs is gyereke, - irod. (??) Hol vélted felfedezni eddigi irásaimban azt a kaptafát, amelyikre ezt a marhaságot rá lehetne húzni?

Megj: Jelentem van egy lányom és egy fiam, mindkettőt felneveltem/tük, tanittattuk és szerintem ők is jó magyarok. Egyikük magyar gyerekeket tanit Erdélyben, tehát tesz valamicskét az ottani magyar közösségért. A fiam, az ide nősült ugyan, de lehet hazamennek majd később (értsd: Budapestre); ő most éppen olyan távol van innen, hogy nem tudom megkérdezni, vajon irhatnék-e ténykedéseiről. A kis unokám pedig még csak gügyögget itt mellettünk; fél-magyar szivecskéjével nő bele ebbe az itteni gyönyörű multikúltúrális világba. Magyar-kötődésnek (mert erről is szól ez a topik) nem lesz hiányában, az biztos, éppen azért mivel a sors ennyire szanaszét potyogtatott bennünket.

Ez túl személyes példa volt, de biztos vagyok abban, hogy nem egyedi eset! Megitélésed szerint, akkor az ilyen szülők hova is tartoznának? Jó magyar szülők, vagy csak magyarkodók?

-som-

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-06 00:44   
2006-04-05 23:47, bobo.2003:
-

Igen, nyitottnak kell lennunk, viszont nem olyan aron, hogy az vegsosoron mar karos szamunkra.
Lasd a kovetkezot.
Tortenetesen lektoraltam egy analizis hivatalos forditasat a 2002-2004 - kozotti Magyar Ingatlan Helyzetrol amit Magyarorszag egyik legnagyobb ingatlan vallata keszitett, mely analizisben tobbek kozott a kovetkezo dolog is bennefoglaltatott, idezem:

"A 2002 és 2004 közötti, a lakáspiaci boom időszakában megépülő, vagy elkezdett nagyobb volumenű (100 lakás feletti) fejlesztések, becsléseink szerint, 70%-ban izraeli cégek beruházásában valósultak meg."

Maskent ertelmezve ez mar akkora nyitottsag, hogy kozben lassan eladjuk kulfoldnek sajat foldunket illetve a "fejunk folul a fedelet".

En egyet ertek abban, hogy nyitottnak kell lenni, de ugy, hogy kozben a sajat hazunk kornyeket lehetoleg mi tartsuk mar rendben es ne adjuk oda/el a kulfoldnek.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 23:47   
Hogy a tortenelemre is visszakanyarodjunk, az keveseknek adatik meg, hogy sorsdonto tortenelmi pilanatokban hazafias erzesektol vezetve, valami nagyot tegyenek. Ez azonban nem jelenti azt, hogy tortenelmi pillanat es hostettek nelkul is, nem lehet a magyar ugyet aktivan tamogatni. Nehogy mar az eleg legyen,hogy megnezem neha a Duna TV hiradojat, szidom a kommunistakat es mindekit, es akkor mar nagyon elegedett vagyok magammal, hogy mekkora hazafi is vagyok a szivemben , lelkemben. En azert hoztam fel par elrettento peldat, hogy egy kicsit legyunk nyitottabbak a vilag fele es lassuk benne valahol a helyunket.

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 19:11   
Meg valami.

Amit bobo megfogalmazott az tenyleg nagyon talalo, hiszen a szuleidet is azert tartod szuleidnek, mert mellettuk nevelkedtel es talan ezert is nevezed azt a helyet, ahol a csaladod el otthonodnak. Otthon pedig az amit ha el is hagysz oda mindig szivesen varnak vissza es itt ertem Magyarorszagot is. Es bar en szemely szerint kulfoldon elek azert ha talan masban nem is, de azert igyekszem, lelekben, szivemben es szavaimmal es itteni esetleges -meg ha nem is kozvetlen- tetteimmel is sokszor es amikor csak lehet es tehetem tamogatom az Otthonomat mert nem neznem jo szemmel es boldogan ha megszunne!
Hiszen nem rosz dolog az a tudat, hogy van szamunkra egy hely e Vilagban!

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 19:04   
2006-04-05 18:55, bobo.2003:
-

Na ez szep gondolat es igaz! Bar azt meg hozza tennem, hogy igaz talan kozombos lehet mas orszag himnusza, de el kell ismerni es talan nem art meg is ismerni masok kulturajat is es ertekelni mert akkor tudjuk igazan ertekelni a sajatunkat.
Tudom, hogy a gondolatoddal egyaltalan nem felyezted ki, hogy a masik nep himnuszat nem fogadod el vagy becsulod, de ugy ereztem ezt meg hozza kell tennem.
Es megegyszer: Szep gondolat!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 18:55   
Szerintem nem. Mert a szived melyen levo magyarsag az csak a neveltetesed, azaz a magyar kulturalis identitas kovetkezmenye, egy automatizmus. Peldaul varatlanul meghallod a magyar himnuszt, azonnal beledobban a szived. Ezzel szemben egy masik nep himnusza semmilyen hatassal nincs rad, meg se hallod, fel sem ismered himnuszkent, kozombosen erint. Ha tudatosul ez benned es motivalja a cselekedeteidet akkor valsz hazafiva, patriotava.

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 18:51   
2006-04-05 18:24, hunor:
-

Hat nem mindenki birja a tomenyet!
De szerintem sem kellene ennyit ostorozni errol a temarol es tovabb suriteni ami mar igy is elog tomeny, ambar az elsodleges definiciom mellett kiallok es tartom a hatam erte.
Es lehet, hogy igazad van abban, hogy talan jobb lett volna belefoglalnom azt is, hogy szavaikkal/tetteikkel, de nekem ez egyertelmu volt ugy , ahogy leirtam es egyszerubb azaz nem tomeny.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 18:42   
2006-04-05 18:38, bobo.2003:
-

Viszont akkor: lasd Som hosszabb uzenetenek elso valasza, akkor ott jogos a kerdes, nem?

Hunor

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 18:38   
2006-04-05 18:25, hunor:

>>Visszaforditva a magyarkodasra: szerintem onmagaban nem csak es csakis a tett/ nem tett, hanem a szo/ szoveg tartalma is definialja, nem?

Termesztesen. Gondolj vissza a vitaindito irasra, sot ez egy magatartasi forma is.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 18:32   
Javaslom,hogy hasznaljuk ezt a terminologiat:
Igazi Magyar = Patriota =Hazafi.

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 18:28   

"Neked egesz kulonleges halszem optikad van, meglehetosen elferdited a dolgokat."

Tudtommal a halszem optika az inkabb azert erdekes mert sokkal nagyobb a latoszoge. Mas neven szeles latokoru ami szamomra inkabb elony mint hatrany.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 18:25   
-

Visszaforditva a magyarkodasra: szerintem onmagaban nem csak es csakis a tett/ nem tett, hanem a szo/ szoveg tartalma is definialja, nem?

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 18:24   
2006-04-05 17:52, nanoworld:
-

Ertem, de szamomra ez mar tul sok, es tomeny.

Hunor

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 18:10   
2006-04-05 17:57, huba:
-

Ez is igaz lehet, de en a Tortenelemrol mint altalaban beszeltem. Az igazsag az mindeg kiderul, meg akkor is ha szokszor nagyon sok ido kell hozza.

huba  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 17:57   
engem az gondolkoztatott el amikor ezt olvastam hogy a "Törtènelem az az, amiben megegyeztek"

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 17:52   
2006-04-05 08:50, hunor:
-
-
Valoban. Valahol vegtere is a Tortenelem a meghatarozo, hogy a tarsadalom kit ertekelhet inkabb ugy, - ebben az esetben - hogy "Nagy Magyar". Alapvetoen ezt az egyenek dontik el magukban ami aztan egy esetleges tomegszellemet hozhat letre. Nagyon sokan talan nem tudtak, tudnak annyit tenni mint Tortenelmunk Nagy Magyarjai amiert Ok Nagy Magyarokka valtak. Ok eloszor is inkabb "Igaz Magyarok" voltak es utana Tette oket a tortenelmi neptudat "Nagy Magyarok" -ka.
Szavaikban es tetteikben, valamint szivukben es lelkukben Ok mar akkor is "Igaz Magyarok" voltak amikor meg nem ismerte Oket a nep es ez megadta az alapot arra, hogy a kesobbiekben "Nagy Magyarok" -ka valjanak.
Ezert itt en nem kevernem ezt a ket szot ossze, hogy "Igaz" meg "Nagy" es azert mert "Nagy Magyarjaink" "Igaz Magyar"- kent indultak ez nem jelenti azt, hogy csak is Ok lehettek "Igaz Magyar" -ok.
Es rengetegen kozulunk soha nem lesznek elkonyvelve a nep nyelven, hogy "Nagy Magyarok", de ettol meg "Igaz Magyarok", azok lehetunk!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 17:08   
Kedves SOM!

Neked egesz kulonleges halszem optikad van, meglehetosen elferdited a dolgokat.

Vegyunk inkabb egy mindennapos peldat, a gyerekvallalast, nalunk Nyugat-EU-ban ez bizony komoly problema. Sok gyermektelen csalad, ha gyerek van akkor is csak max. 1 es a politikusaink aggodnak, hogy vajon ki fogja megfizetni a mi korosztalyunk nyugdijat.

Tehat kerdem Toled,hogy ki az igazi szulo:
aki szivevel, lelkevel, mindenevel imadja gyerekeket, de sajatja nincsen ,vagy az aki zokszo nelkul, csendesen par gyereket vallal, fel is neveli, tanittatja es elbocsatja oket az onallo eletre. Ha el lehet hinni ,amit irtal, akkor az az igazi szulo, aki minden gyereket szeret, viszont meg tudja magyarazni, ezeregy okbol kifolyolag, hogy miert nem tud egy sajatot vallalni.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 08:50   
Azert regebb komolyabb tettek kellenek, hogy a magyar kifejezes ele jelzo keruljon - lasd Szechenyi.

Egyebkent valahogyan nem tudok egyeterteni az igazi (igy akkor a nem igazi), es egyeb magyar meghatarozo kifejezesekkel.

Hunor

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 05:25   
2006-04-04 18:31, bobo.2003:
-

Mondd el, hogy tetszik az en definiciom:

A magyarkodok azok akik inkabb csak lelkukben, szivukben, foleg verbalisan erzik magyaroknak magukat, de tetteikben, aldozatvallalasukban ez nem tukrozodik vissza.

Na, itt viszont már csakugyan magyarkodásról szól az ige.. (?)
Kérdezném én, vajon kellhet tükrözödtetnem valamiképpen s lépten-nyomon, hogy mit tettem, milyen foku áldozatot vállaltam, ahhoz, hogy nehogy különben a magyarkodás sötét jelzőjét ragasszák szivemre, lelkemre mihelyest megszólalok??

Mindenek felett arra torekszenek, hogy amennyire az lehetseges, zavaros eszmeiket minden erejukkel es a leheto legnagyobb hangerovel terjesszek, akarmilyen kis kozosseget megosszanak, es megtorpedozzak azok munkajat, akik a magyar kozosseg epitese erdekeben faradoznak.

Ezt ugyan nem értem a taglalt téma konteksztusában.. de a mondat végkicsengése mindenképpen magyarkodás, a bumerang-effektus szerint.

Nekik mindig és minden eset fennforgasara megvan az alibijuk, hogy a kozosseg erdekeben torteno felelossegvallalas alol villamgyorsan kibujjanak, de fejlett kritikai erzekukkel megmagyarazzak, hogy ok mennyivel
jobban meg tudtak volna csinalni.

Itt, gondolom, abszolute egyéni, konkrét esetekre teszel utalást. Ebben is van magyarkodás.

Te nem ismersz a kornyezetedben olyanokat, akikre az en definiciom raillik ?

Jaa, de igen. Bizonyos mértékekben.. .

Véleményem, mert nyilt kérdés volt az, hogy addig amig Te a "magyarkodóról" példázódtál, Nanoworld az igaz magyart definiálta meg, amiként azt gondolta, érezte. - gondolom.

Két külön fogalom. Nem?

Végül pedig, véleményem szerint hagyhatnók a szivet és lelket nyugodni, ott ahol vannak, hisz aligha van közük a magyarkodáshoz.

üdv. som

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 04:10   
Hali, Fórumlakók!

Valóban, Nanoworld csakis a (z igaz) magyarokról irta meg kezdeti definicióját, ami magában egy szép gondolat volt. Szerintem sem volt abban egy szikrányi magyarkodás sem.

(ez itt lényegtelen ha úgy akarnátok: ..csak valahogyan mintha Nanoworld definiciójába nem fértek volna bele az erdélyiek is, teljességgel, ami különben nem is gond, igazán, mert én pl. attól függetlenül is szép magyar szivvel és lélekkel jüttem e világra, és azon jeleim mindig, mindenhol elkisértek éltemben, a fórumon pedig soha, sem szivvel sem lélekkel nem "magyarkodtam", és nagyban pártolom az összetartás szellemét..)

Gondolom, Nanoworld Magyarországon születhetett.. csak gondolom.

üdv. som

barna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 01:49   
2006-04-04 23:51, bobo.2003:
-

Kedves Bobo! Az aki a zárójeledben írtaknak megfelel, az nem magyar, hanem kozmopolita, egyébként meg - Ne ítélj, hogy ne ítéltess! - erre az Istennek és a bíróságnak van felhatalmazása.Nano véleménye, pedig igen is elfogadásra méltó, hiszen egy gondolattal sem támogatta a széthúzást!
Üdv.

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-05 00:03   
2006-04-04 23:51, bobo.2003:
-

Elsosorban, en azert nem becsulnem le a szavakban megbuvo erot ami tettekre is birhat meg akkor sem ha ezeket a szavakat, leirt gondolatokat ugyan Te csak "tartalmatlan pofazasnak" hivod.
Ne feledd, hogy minden szonak tartalma van meg akkor is ha az uresnek tunik.
De igazat adok neked mert vegsosoron valoban a tetteink a mervadoak!

Masodsorban Te a "magyarkodokrol" beszelsz en meg a Magyarokrol!

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 23:51   
2006-04-04 19:39, nanoworld:
>>Teljesen ertem a mondanivalod lenyeget, de amirol irsz az szerintem pont azokra az emberekre illik akik igaz talan Magyarorszagon elnek es az is lehet, hogy kulfoldre szakadtak, de NEM MAGYAROK.

Magam sem definialtam oket,mint igaz magyarok, de ra akartam mutatni arra, hogy az altalad felallitott kriteriumok szerint viszont igazi nagy magyarok, mert szivukkel, lelkukkel magyarkodnak es bomlasztjak a kialakult magyar kozosseget. Tehat at kell ertekelned az allaspontodat, mert a buza koze kevered a gyomot. Vilagosan kell latni, hogy a magyarsag merceje nem a felelotlen, tartalmatlan pofazas, hanem az egyen tetteinek sulya,amit a magyar (es europai) kozosseg erdekeben tesz!

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 19:39   
Kedves bobo2003,

Teljesen ertem a mondanivalod lenyeget, de amirol irsz az szerintem pont azokra az emberekre illik akik igaz talan Magyarorszagon elnek es az is lehet, hogy kulfoldre szakadtak, de NEM MAGYAROK.
A te elgondolasod az pont azokra illik es tokeletesen talalo es azokat a Magyar bomlaszto elemeket hatarozza meg akik NEM IGAZI MAGYAROK.
Es sajnos vannak ilyenek meg akkor is ha azok Magyarorszagon szulettek es Magyar az anyanyelvuk viszont lelkuletukben gyengek ezert aztan ingatagok.

De nagyon is igaz amit irsz, sajnos.

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 18:31   
2006-04-04 00:43, nanoworld:
-
>>Nekem van egy gondolatom, hogy szerintem kik az igazi Magyarok es miert.

Mivel Kanadaban amugy is kesobb ebrednek, gondoltam nem kell elkapkodnom a valaszt. A definiciokkal egy nagy baj van, hogy be kell helyettesiteni az adott embert es erre automatikusan kijon a vegeredmeny, azaz hogy ki az igazi magyar. En mar elore bocsatom, hogy ideologiai alapon sem ertek egyet veled, de eleg ha Descartes-ig megyunk vissza es nem Adam-Evaig.

Tehat vegyunk egy embert, es meressuk meg, hogy igaz magyar-e vagy konnyunek talaltattuk.

Az emberi lelekbe, szivbe latni nem konnyu dolog, es Te is ugy erezted,hogy tovabbi kriteriumok kellenek.

Az "Ero legyen vele" es a szivevel vedje, szolgalja, segitse a magyarokat, mar amennyire lehetseges.

Ez a fold valamennyi polgarara igaz lesz, mert a verbalis erovel ez nem egy megoldhatatlan feladat, kulonosen azert mert ha neki semennyire sem lehetseges, vagy nem is erdekli, a definicio ezen resze szerint mindenkeppen elfogadhato igazi magyarnak.

Mondd el, hogy tetszik az en definiciom:

A magyarkodok azok akik inkabb csak lelkukben, szivukben, foleg verbalisan erzik magyaroknak magukat, de tetteikben, aldozatvallalasukban ez nem tukrozodik vissza.

Mindenek felett arra torekszenek, hogy amennyire az lehetseges, zavaros eszmeiket minden erejukkel es a leheto legnagyobb hangerovel terjesszek, akarmilyen kis kozosseget megosszanak, es megtorpedozzak azok munkajat, akik a magyar kozosseg epitese erdekeben faradoznak.

Nekik mindig es minden eset fennforgasara megvan az alibijuk, hogy a kozosseg erdekeben torteno felelossegvallalas alol villamgyorsan kibujjanak, de fejlett kritikai erzekukkel megmagyarazzak, hogy ok mennyivel
jobban meg tudtak volna csinalni.

Te nem ismersz a kornyezetedben olyanokat, akikre az en definiciom raillik ?

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 12:41   
2006-04-04 10:28, hunor:
-
Boboooooooo!

-

Figyelek, de csak este tudok irni !

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 10:28   
Boboooooooo!

Hunor

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 02:48   
2006-04-04 02:32, nanoworld:
-
..én távolról sem azért érzem kiesettnek magamat definiciódból, mert Kanadában élek, hanem azért, amit elébb megjegyeztem. ..Mondtam, szép gondolat!
Ja, képzeld, egyazon országban élünk, milyen izgi.

nanoworld  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-04 02:32   
2006-04-04 02:13, SOM:
-
Igen, valóban meghatározó lehet, bizonyos mértékig, hogy hol is élsz. Ird már meg!

-
Hat sajnos nem Magyarorszagon, hanem Kanada-ban.
Igy ugyan lehet en sem esek bele a definicioba, de ez nem zarja ki a definicio esetleges helyesseget, ugy gondolom.
Egyebkent nem tartozik a munkamba es meg kell, hogy valjam sajnos Magyar Nyelv es Irodalombol sem voltam jo... De azert igyekszem valamennyire bepotolni.

Udvozlet nektek!

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó