2017. november 24. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Miért fontos nekünk magyar kötődésünk? - Magyarnak lenni - Magyarkodni?
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
 Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-22 17:41   
Kedves Sztalker, tényleg szörnyű. (Különben örvendek, hogy itt is találkozunk.)

Viszont: nem sajátosan magyar jelenség. Megértem románoknál is, kelet-németeknél (a kilencvenes évek végén), a nyugat-németekkel szemben. A svájciaknál, a németekkel szemben.
Gondolom, a franciáknál is megtörténik, lévén ők híresen nacionalista nemzet.
Megesik az oroszoknál, ukránoknál, szlovákoknál, lengyeleknél is.
Biztosan másutt is, de annyira behatóan nemigen ismerem a helyzetüket

sztalker  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-22 15:50   
ezt a cikket ma olvastam, nagyon elgondolkodtató (azt hiszem)

Magyarabb vagyok?

Mesélek nektek egy történetet, talán egyesek okulnak belőle.

Itt Kanadában a fiuk közül nagyon sokan pecáznak, legalábbis az én ismeretségi körömben. Ez a fajta időtöltés az, ami összetart csoportokat. Van köztük magyar, erdélyi magyar, roma, csángó, székely és talán mondhatnám, majd minden magyarlakta hely képviselve van.

Az egésznapi peca után az esti órákat, halászléfőzéssel és - ki-ki a maga űrmértékének megfelelően -, ivászattal töltjük. Ez a történet egy folyóparton játszódik, egy privát kempingben, aminek a tulajdonosát jól ismertem. Megengedte, hogy a területén, sátrakat állítsunk és főzőcskézzünk. Tizenöt vikkendházat üzemeltetett, majd mindegyik amerikai vendégeknek volt kiadva, akik a természet lágy ölén, a csendet és nyugalmat jöttek élvezni. A tulaj - Jakes-nak hívták - csak arra kért, hogy ne zavarjuk a vendégei nyugalmát, hiszen neki ez a megélhetése.

Aznap rengeteg halat fogtunk, ment a halpucolás, persze a koccintgatás is, milyen békés kép - gondolná az ember. Eszünkbe sem jutnak a nemzetiségi problémák, eszünkbe sem jut 56. Nincsenek választások. Béke van.

Páran tüzelőért mentek, hozták a fákat az erdőből. Sötétedésre gyönyörű tábortüzünk lett, finom halászlével. Idillikus hangulat. Előkerültek az otthoni pálinkásüvegek és békésen körbejártak. Mindenki ivott egy kortyot, és mindenki véleményt is mondott róla. Ilyen apróság, elég volt ahhoz, hogy egy hétvégét pokollá tegyen. Egy félóra alatt jutott el a társaság olyan szintre, hogy husánggal a kezükben bizonygatták, hogy ki a nagyobb magyar.

Döbbenten hallgattam, majd kértem őket, hogy csendesedjenek le, hiszen megtűrt vendégek voltunk, más földjén. Na, ez olaj volt a tűzre.

- Mindenki menjen a kurva anyjába, mi magyarok vagyunk, nem parancsol senki - mondta az alkohol, mert szerintem csak az beszélhetett, a máskor oly jólnevelt fiukból. Repkedtek a történelmi kérdések egymás felé, a magyarság származását illetően. Repkedtek a válaszok is, ahány ember annyiféle.

Az amerikai turisták bezárkóztak. Ők csak annyit értettek az egészből, hogy egy csomó idegen ajkú ember, husángokkal üvöltözik egy tábortűz körül. Semmit nem értettek belőle, nem tudták átérezni a probléma komolyságát, nem látták át menyire komolytalan az egész.

Jake érkezett, és felszólított minket a camping azonnali elhagyására. Igaza volt. Visszaéltünk a vendégszeretettel. Mi, magyarok megint bebizonyítottuk, hogy alkalmatlanok vagyunk a békés egymás mellett élésre. Még idegen földön is. A hőbörgés tovább folytatódott, páran elkezdtünk sátrakat bontani. Hajnali kettő volt…

- Hova menjünk? Mire volt ez jó? Mit oldott meg? - Nemsokára, újra csak a tücsök ciripelését lehetett hallani. Mi fáradtan kuporogva a kocsiban, az út szélén töltöttük az éjszakát.

Én néha meg-meglátogatom Jacket, de társaságot nem viszek, és tudom, hogy ő nem látná szívesen. Így teszünk tönkre mindent magunk körül mi, magyarok. Így érjük el, hogy ha valaki külföldön azt mondja, hogy magyar, az emberek legyintenek. Nem egyszer volt, hogy a kérdésre válaszolva, csak így szóltak,

- Akkor te lopsz.

Szomorú, de ezek az emberek eljutottak oda, hogy ez a vélemény kialakulhatott bennük. A rosszat mindig mindenhol elhiszik, a jót évekig kell bizonygatni, és akkor is fenntartásokkal fogadják.

Tanulni kéne ebből az apró esetből, hiszen azon kívül, hogy kitiltottak minket egy jó horgászhelyről, nagyon sok embernek megkeserítettük a szájízét a magyarsággal szemben.

Egyébként a mai napig sem derült ki, hogy melyikünk magyarabb a másiknál.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-21 11:53   
Kedves Dr.Tóth Máté,

a Magyar értelmező kéziszótár szerint: a magyarkodás főnév, pejoratív és jelentése: "Az a tény, hogy valaki magyarságát fitogtatja"
Ha kedve van, el lehet róla vitázni.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-20 22:17   
2007-09-20 22:05, Dr Tóth Máté:
-

A topik felett ezt láthatod:

MagyarOnline.net Fórumok >> A Magyar Világkapcsolat >> Miért fontos nekünk magyar kötődésünk? - Magyarnak lenni - Magyarkodni?
Új topik indítása Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 következő lap )

Ebből a számok azt jelentik, hogy hány oldalon át olvashatók a hozzászólások. Érdemes visszalapozni, régebben történtek kísérletek a definiálásra.

Hunor

Dr Tóth Máté  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-09-20 22:05   
Mitől magyar a magyar?
Nem csak attól, hogy magyarul beszél az biztos.
Leírná valaki, hogy mi az a magyarkodás?

Csillag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-04 22:55   
Az oroszok vezetik viszont a "tömény" listát,ö k ugyanis az elsök (a románok a 11. helyen vannak). Amikor Luxemburgban jártam inkább a benzinár + az olcsó kávé kötötte le a figyelmemet...

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-04 22:46   
Luxemburg mindig is vezette a listát, mert nagyon kedvező áraik vannak és az ország lakosságának a fele valamelyik szomszédos országból ingázik oda melózni (elsősorban belgák és franciák), ők hordják fizetéskiegészítésként a piát külföldre, nem helyi fogyasztás. Ezzel szemben a magyar, az orosz és a román statisztikából hiányzik a helyben főzőtt etil-, metyl és egyéb alkoholok fogyasztása.

Csillag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-04 22:40   
Lepu, nem az alkoholizmusban járunk élen, hanem a szeszfogyasztásban,legalább is a statisztika szerint (az alkoholistákról nincsenek adatok).
Ha a 2002-es adatokat nézzük, akkor már javult a helyzet: sör fogyasztásban a 18. helyen álltunk, a bor 7. hely, tömény szeszesitalok 6. hely. A legérdekesebb az összehasonlító táblázat (összes alkoholfajta egyben / fö), ahol 39 országot vizsgáltak: 1. Luxemburg, 2. Magyarország, 3. Ìrország, 4. Csehország, 5. Németország, 6. Franciaország, 7. Portugália.

bobo.2006  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-04 20:43   
Csak batran Erwin, fejtsd ki a velemenyedet!

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-04 16:03   
mégismételni nem azt ismétlik az emberek, amit nem ismernek, hanem azt, amiböl nem tanultak (ismerni valamit, de nem tanulni belöle semmit sem ér). A magyarok. pl. nem tanulták meg, hogy nem azzal kell dicsekedni, hogy a múltban mik voltunk, hanem az csak az számít, hogy a jelenben kik vagyunk. Eldönthetjük azt is, hogy a jövöben kik szeretnénk lenni, de ezt a döntést is csak a jelenben hozhatjuk meg.
Ideje lenne, hogy megtanulják a magyarok, hogy nem ér semmit az, hogy még Krisztus is magyar volt...
Dicsekedjünk a jelennel. Élenjárók vagyunk az öngyilkosságban, az alkoholizmusban, stb.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-04 15:24   
Kedves Erwin, véleményem szerint a tárgyilagosság érdekében helyesebb a következő megfogalmazás: az amerikai filmipar fejlődéséhez a magyarok is jelentősen hozzájárultak.
Ami pedig a múlt megbecsülését illeti, én úgy tudom, hogy az illető szintagma így szól: ki a kicsit nem becsüli, az a nagyot nem érdemli.
Viszont tényleg létezik egy szólásmondás: a nép, amely a múltját nem ismeri, megismétli azt.

Erwin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-06-04 11:37   
Nem bün Curtist nem ismerni....de tudni kellene azt, hogy az amerikai filmipart
magyarok tették naggyá.......
a magyarkodási vitákat nem értékelem, mert
az a nemzet aki multját ( nem 100 éves hanem
1100 éves ) nem becsüli a jövöjét nem érdemli...

okmokm1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-02-17 23:51   
2006-07-23 13:51, melindalaczay:

-

Klassz kampany, kosz, hogy felhivtad a figyelmemet.

fodorerika  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-27 19:19   
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=2094&forum=4&10698

2006-07-27 18:49, hunor:
-

Akkor a kérdéseim:
- hol kampányoltak?
- milyen mértékegységgel mérték a sikert?

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-23 13:51   
Már rég magyarkodtunk egy kicsit.
Találtam egy szép magyar reklám oldalt, fennt van egy két reklám is rólunk, többek között a Tony Curtis- es is, számomra újdonság, mert eddig csak hallottam róla, de latni nem láttam. Mit szóltok hozzá?

http://www.hungary.com/main.php?folderID=899

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-26 19:11   
2006-05-26 15:58, kávé:
-

Szkyta egy negynapos tiszavirag magyar volt, aztan megfutamodott! Szegyen a futas, de hasznos...

kávé  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-26 15:58   
Szkyta, az íjad felajzása előtt szokásod szerint megiszol egy kávét. Nemde? Látó.

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-19 22:37   
2006-05-19 22:34, Mary:
-

Akkor az az Os Huba volt.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-19 22:34   
2006-05-19 21:23, Tihi:

A mi Hubánk nem volt ott.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-19 21:23   
2006-05-19 11:39, melindalaczay:
-

Köszi, a Hubára én is emlékeztem, de nem írtam be, mert van egy Huba MONtag is. üdv T

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-19 21:10   
2006-05-18 22:22, hunor:
-

Igazad van, beteszem oda is, legyen beszélgetés. üdv. t

melindalaczay  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-19 11:39   
2006-05-18 20:09, Tihi:
-
Ha jól emlékszem, hét törzs jött. Ki tudna segíteni, kik voltak a törzsvezetök? Árpád, Álmos, Töhötöm, ott vannak Hösök terén egymás mellett, de a neveik...

Álmos, Elöd, Ond, Kond, Tas, Huba, Töhötöm

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-18 22:22   
2006-05-18 20:09, Tihi:
-

Ez a tema mar nem ez a topik, hanem:

Gondolatok a magyarság eredetéröl
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=784&forum=58

...es meg van par tortenelmi tema, majd belinkelem.

Hunor

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-18 20:09   
Nincs vita? Akkor folytatom, esetleg magammal vitázhatok.

Szerintem a magyarság a honfoglalás után a Kárpát medencében alakult ki. Több "magyar" törzs érkezett ide Árpád vezetésével. Ha jól emlékszem, hét törzs jött. Ki tudna segíteni, kik voltak a törzsvezetök? Árpád, Álmos, Töhötöm, ott vannak Hösök terén egymás mellett, de a neveik...

Másik kérdésem a fórumnak, honnét és mikor jöttek a székelyek Erdélybe? A török uradalom idejében 150 évig Erdély megtarthatta "quasi függetlenségét", nyelvét, kultúráját.

Harmadik kérdésem: mi a jelentösége az erdélyi "függetlenség" -nek ebben az idöben, hogy megmaradt a magyarság?

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-14 22:43   
2006-05-10 19:25, poe:
-

Visszatérek elözö szavaidra "Vajdaság tele van magyarul folyékonyan beszélő szerbekkel". Én úgy vélem: egy magyarul jól beszélő szerb az egy jó szerb! Erdélyi látogatásom folyamán találkoztam "jó románnal" is. Magyarul beszélgettünk, nagyon szimpatikus volt, felesége magyar volt, megtanult magyarul. Évszázadok folyamán a magyarság mellé idegenek jöttek. Az avarok, rómaiak, más népek a Kárpát-medencében vagy magyarok lettek, vagy elpusztultak. A török pusztítás után svábokat hoztak be az alföldre. Hozták magukkal a tudást, hogyan lehet megállítani a futó homokot. Jelenleg ök magyarok, a fiatalok esetleg németül nem ist tudnak, a kitelepítés és elnyomás félelmében nem mertek németül beszélni. Egy német ismerösöm látogaásán én voltam a tolmács.

üdv. T

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-14 21:26   
2006-05-11 21:34, Huffnagel Szteve:
-

Egy nyelv szerintem az emberiség legértékesebb kulturális hagyatéka. Az sokkal több mint szó és írás értése, az befolyásolja, hogy hogyan gondolkozunk, érzünk, viselkedünk, tehát egy értékrendszer ami meg befolyásolja mindennapi életünket. A bölcsödaltól a népdalokig, a meséktöl az irodalomig a nyelv nagyon is befolyásolja egy nép létezését. Szteve irta: "aki magyarul tanul meg es/ vagy megtanul jarni, gondolkodni, beszelni, cselekedni, erezni, hinni, stb. az magyar".

A tatár támadástól az orosz uradolom végéig (1200- 1989 között és anno 2006 és tovább) a magyar nyelv volt az ami életbe tartotta ezt a népet. Nemzetröl, országról nem beszélek, az mást jelent. Ha egy nép elfelejti nyelvét az elveszett, eltünik, beolvad a környezetbe.

Ennyit most, üdv T

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-11 23:26   
2006-05-11 22:19, bobe:
-
Nagyon jó, Böbe!

Na lássuk csak meg van-e minden; Rámás (bürgöli) csizma, fehér harisnya, vitézkötéses mellény, ködmönke, kard (!), pödört Kossuth bajusz, turul-tollas karimás kalap. Es még OLVAS is. Vélni merem, hogy magyarul.. de ezt netán Schakal-barátunk fejthetné meg nekünk (?)

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-11 22:19   
Beirtam az internetre : magyar
sokmindent talaltam többek között ezt is:
http://www.karinthy.hu/pages/teacher/img/magyar.gif

Huffnagel Szteve  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-11 21:34   
Udvozlet mindenkinek!

Erdeklodve olvastam az elottem leirtakat. (Bar nem olvastam el mindent az elejetol a vegeig.)

Szerintem a "Magyarsag" tagasabb fogalom mint azt egyenre lebontva meg tudnank hatarozni. Miden ember valamilyen nemzet/ nep/ csoport/ stb tagjakent no fel. Igy aki magyarul tanul meg es/ vagy megtanul jarni, gondolkodni, beszelni, cselekedni, erezni, hinni, stb. az magyar. (De!) Es ezt tobb mint 15 millioan mind kulonbozoen de magyarul valositjuk meg. Az mas kerdes, hogy ebbol a sok emberbol ki vallja magat magyarnak.

Magyarnak lenni szerintem azt is jelenti, hogy az ember magyarul el. Marmint arra gondoltam, hogy az ember elo kapcsolatban van a m/Magyarsaggal, magyarsagaval valamilyen szinten. Mert ha az utolso kapocs is elhal, akkor magyarnak halott.

Mi a magyar?

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-05-11 21:18   
2006-05-11 14:47, bobe:
-

Én is remélem, hogy kedves unokája még akkor is magyarul tud csevegni. Mikor gyermekünk született, a közös nyelv feleségemmel német volt, de akkor már én lázasan tanultam finnül. Próbáltam neki magyart tanítani, de ö erre nem volt hajlandó, az udvaron a gyerekek mind finnül beszélnek.

Felnött korában a Turku(i) egyetemen angol és francia szakon tanult, de két évig magyart is hallgatott. Jelenleg ha lassan beszélek és jól megválasztom szavaimat, tudok vele magyarul csevegni, ma délben legutóbb. üdv. T

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó