2018. december 10. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Hollandia >> Hollandia kívülről-belülről
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 következő lap )
 egérke  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-07 19:41   
hát igen mindnek megvan a maga neve,attól függ milyen erös...én nem tudom a neveiket,mert szívtam vagy kétszer,és utána olyan kókadt lettem,hogy nyomulni akartam hazafele,mert úgy éreztem ott helyben a diszkó közepén elalszok...
szal nem értek hozzá.a drogokat amúgy a diszkó mellett árulják,és a tablettákat az xtc-tpéldául meg is tesztelik ingyen neked hogy nehogy rosszat vegyél be...így is halnak bele elegen.nem ajánlom senkinek...

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-07 12:41   
2004-06-07 12:28, egérke:
-
most egy kis szöke afgán jól esne

...amúgy én nem használok ilyeneket, csak ott voltam, amikor valakinek mesélték

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-07 12:31   
Kedves Egerke,

sikeresen.
De ami erdekes lenne - meselj bovebben, reszletesen Hollandiarol, hiszen egy par ottani klisen kivul jo lenne ottani szemszogebol is latni az eletet.

Udv,

Hunor

PS: es Droghatar c. topikunk - egy anya/ lanya kuzdelme a leszokas erdekeben:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=506&forum=27&127

Egy masik MONtag, Grace irasai, aki Svajcbol ir, fiat vesztette el szinten kabitoszer miatt:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?mode=viewtopic&topic=474&forum=29&start=270

egérke  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-07 12:28   
persze! mit szívnál szívesebben? marihónalját vagy hasist?

...amúgy én nem használok ilyeneket,csak sokkolni akartam a jónépet..

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-07 09:13   
Melléd ülhetek egy slukkra, egérke?

egérke  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-06 14:07   
ja vagy úgy!én újjonc vagyok,nem is tudtam hogy bobe=böbével...de mostmá értem,nyugati géppel nehéz ö betüket csinálni...

bár én ezzel is tudok,de sokkal több idöt vesz igénybe...

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-06 13:21   
2004-06-06 07:58, egérke:

ki az a böbe?:)

Ö a fórum esze, egy 87 éves hölgy, aki mindenhez ért a computer terén
Bizonyám!!!

egérke  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-06 08:12   
Ha engem kérdeztél,akkor megmondom öszintén...
A "geleenstraat kirakatában ülök" (ez a vörös zónában van) számban egy hatalmas "jointtal" (marihuana), de néha
HTC-t, LSD-t, vagy crack-et használok mikor mi van. Amikor hazamegyek a fapapucsomban, mindig veszek egy csokor tulipánt. Imádom a tehensz...szagot ami állandóan érzödik, és petárdákat robbantok az utcán ha az Ajax nyer a németek ellen.
Kb. ennyi röviden (na most szeretnék egy smiley-t ide, de nem tudom hogyan kell... még sokat kell tanulnom.)

egérke  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-06 07:58   
2004-06-06 00:26, Zuloaga:
-
ki az a böbe?

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-06 00:26   
Böbe, Te mit csinálsz Hollandiában?

egérke  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-05 15:21   
2004-06-05 15:16, bobe:

-
precies...

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-05 15:16   
vagyis magyarul : tunj el innen ha nem tetszik

egérke  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-05 15:05   
2004-05-28 17:27, Klaracs:

szia klára!
hatalmasakat röhögtem ahogy hollandiát meg a hollandokat jellemezted.

DE a házigazdát nem illik gúnyolni,azt tudod.
ha voltak olyan kedvesek hogy téged befogadtak akkor talán nem kellene ilyennegatív dolgokat írni róluk.
vagyis inkább pozitív dolgokat kellene... tudod ha ezekkel a gúnyos mondatokkal jönnél egy hollandnak,csak annyit mondana hogy :"wat doe je nog hier? rot dan maar lekker op."
ez csak kettönk közt marad.

üdv.egérke

Hana  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-04 10:46   
Es a vonatbol lattam egy tulipanmezot; gyonyoru volt.

Hana  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-04 10:44   
Hali; Hollandiabol nem sokat lattam, de amit lattam az ugyan ugy tetszett elsore, mint Belgium. Az emberek kicsit ridegebbek; es igyekeznek mindenkit elutni a bringajukkal ).

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-28 21:47   
2004-05-28 18:12, kaytee:
-
Csak az jutott eszembe, hogy minő mázli, hogy nem ide dobáltuk be a képeslapjainkat.
-
Látom, növeljük a holland idegenforgalmat! Ilyet itt sose láttam, igazad van!

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-28 21:35   
Halló!

Itt az utolsó beirásokhoz röviden pár szó, mert lehet rosszul fejeztem ki magam, s félreértésre adott alkalmat.

A kocsinkat Párizsban törték fel, a pápa meg viaszból volt.

De a holland-német kapcsolatokhoz:

Nekem is mondták, hogy milyenek a hollandok a németekkel szemben, de valahogy az nálam nem bizonyosodott be. Valószinüleg, mert Amszterdamban nem tüntünk úgy fel, s itt a határ mentén az a hangulat nem tartható.

Elöször is a 60-as évek végén, 70 elején nagyon sok holland cég dolgozott itt a környéken, de egyénileg is sokan jöttek. Itt teljes foglalkoztatottság volt, s jól lehetett keresni. A németek viszont már akkor lakóhelyül választották Hollandiát, mert adót spóroltak, s a megélhetés, házak, telkek is olcsóbbak voltak. Volt aki naponta hazajárt, de távolabbról általában csak hetente.

Itt Kölnben holland katonai alakulatok is voltak, de mindaz, amit most irok, a belgákra is vonatkozik, talán még inkább, mert számuk úgy a hadsereggel, mint a vendégmunkáskodással is sokkal magasabb volt.

Pl. Herzogenrath egy kettéosztott holland-német kisváros volt, ahol az út egyik felén Márkával, a másikon Guldennal fizettél. Ilyen keveredésnél az ellentétek is háttérbe szorultak, de mindkettöjük talán jobban is közeledtek egymáshoz. A cégekkel való kapcsolatban meg természetes volt, hogy semmiféle ellenszenvet nem mutat ki egyik fél sem.

Akkor is, de most is, ha itt ünnep van, már elöre csalogatják a németeket újsághirdetésen keresztül Belgiumba és Hollandiába, mert ök itt meg menekülnek az unalom elöl, s örülnek, hogy ott mozgalmas életre találnak. A kirándulások többnyire Maastrichtig ill. Liege-ig mennek, de jó páran tovább is hajtanak. A hollandok napi piacaikat kinálják fel, a belgák bútorvásárlásra invitálnak, többek között.

Az utóbbi idöben mindketten csináltak ilyen outlet-falukat, de öszintén nem azok, amiket beigérnek, mert nem a legújabb divat, s itt Kölnben ráadásul majdnem mindent olcsóbban is megvehet az ember a "tartós végkiárusitásoknál".

Másrészt, ha az a nagy ellenszenv meglenne, de mondom, ez kizárólag a határvidékiekre vonatkozik, nem lepnék el hétvégeken itt úgy a várost. A látogatásuk pl. Aachenban mindennapos, Kölnbe többnyire hétvégeken, de karácsony elött tömegesen jönnek. Ami meglepett, még az angolok is autóbuszok karavánjaival.

Most is dolgozok hollandokkal. Ugyan nem nagyon tetszik nekik, hogy az ottani piacra, föleg ilyen idöszakban, betörtünk, de ugyanúgy mi sem éreztetjük velük, ha már ök is ide jönnek.

Egy idöben Berlin mellett és Lipcsében dolgoztunk sokat velük, de oda a kapcsolat valahogy megszünt, ahogy már egyszer emlitettem, a német "vezérkar" miatt.

Negativ dolgok akkor is voltak, föleg Amszterdamban. Ami a drogot, langyosokat, stb. illeti, ez egy "népszerü politikai döntés" volt, amit visszaforditani nem lehet, s ezzel élni kell, ha tetszik valakinek, ha nem. Lassan már a normálisak az abnormálisak. Különben ahol védekeznek is ellenük, egy idö után feladásra kényszerülnek, mert senki nem mer ellene beszélni, s igy egy nagy többség alakul ki. Szerintem más az amit az ember mond, mint amit gondol.

Különben ezt ugyanúgy beirhatnám a svéd, norvég, stb. topicba is. Mindegy, hogy valami pozitiv vagy negativ jelenség, mindig valami popularizmus rejlik mögötte. Alapjában véve érvényes az egész nyugati társadalomra, ahol mindkettö ugyanúgy a "társadalom rákos daganatának" is nevezhetö. Ez úgy vonatkozik az igaszságszolgáltatásra, mint a börtönbüntetésekre, ill. annak letöltésének körülményeire is. De erröl nem kell példáztatni, egyre több követöjük van, amit a demokráciával magyaráznak meg, s többek között Magyarországon is, ahol szivesen azt hiszik, hogy itt mindenki úgy gondolkodik, vagy e irányzat követöje. Persze olyanokra gondolok, amiknek anyagi feltételei csekélyek. Ehez tartoznak pl. az "utcalányok" vag amit én úgy nevezek "degenerált bárok", stb. Itt Kölnben, ha a város vagy regió méreteit nézzük, elenyészöen csekélyek az ilyen negativ megnyilvánulások.

A kutyatartásban sem tudom a hollandokat megsaccolni, de gondolom, a kutyatartás szintén hasonló az itteni viszonyokhoz. Kölnben a számuk 30 ezerröl visszaesett 25 ezerre, s a családi házaknál nem törvényszerü, hogy egy házörzö kutyának jelen kell lennie, söt, nincsenek is, mindenütt inkább "operett kutyákat" tartanak.

Viszont ha a budapesti méreteket vesszük figyelembe, akkor itt a kutyákban kb. 150 ezres nagyságrendben "hiány mutatkozik". Az emlitett Józsikámnál meg amikor a falun végigmentem, még életemben annyi kutya nem ugatott meg. Volt olyan ház, ahol 2-öt, 3-at is tartottak, de ház kutya nélkül nem volt. Hát ha ök az vasárnap délelött eltudják viselni?

Csak a belgákról emlitem meg még gyorsan, amit ugyan már irtam egyszer. Velük egy egész jó barátság alakult ki, mivel ök itt egy 10 ezres nagyságrenben voltak állandóan, s egy kissé el is németesedtek. Sokan nem is tértek haza, miután a belga eröket innen kivonták.

Toeby

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-28 18:16   
2004-05-28 14:19, bovi:
-
Nem akartam elöbb tul negativan irni, de most hogy mások is tették, én is elmondom, hogy én is fiatal hajadon koromban voltam Hollandiában egy hétvégén, de nem tudtam hogy nem szabad németül probálni szolni mert abbol baj lessz, nagyon udvariatlan kezelést kaptam én is! Nem löktek ki sehol, de ezek után mondtam ilyen undok néphez nem megyek többet. Nem volt kocsim, én repültem oda, s én se mentem többet!

Mostohaapámmal még rosszabb történt; utban volt ide, mikor indult Baselbol, ahol strájkoltak a francia pakolo munkások a Bâle-Mulhouse repéren, emiatt késve érkezett a gép Amsterdamba ahonnan jött volna KLM-el direkt Los Angelesbe. Adtak neki egy hotel jegyet ingyen hogy mehessen tovább a másnapi járattal s azt mondták a kofferét elintézik nem kell azzal törödnie! Ö erre a kézitáskájával ment a hotelba, elhitte! Mikor aztán egy nappal késöbb megérkezett itt a koffer sehol, nem is került soha elö! Benne volt többek között anyám nercbundája amit nekem adott s foka bundája is amelett egy rud Pick szalámi és Gyulai kolbász! Férjem párszor bement vele itt a KLM-hez, (itt azt mondták nem szabad koffert csak ugy ott hagyni mindenki köteles azt magával vinni a szálloba vagy leadni csomagmegörzöben!) adtak $ 200.-at mert nem volt külön csomagbiztositása s azon a pénzen vettek neki itt ruhát thrift storeokba, hisz 6 hétre jött! Külömben anyám nem rég mondta nekem, hogy azokat a nadrágokat a mai napig is szereti mert nagyon jo minöségüek voltak, pedig annak 10 éve. Én a mai napig sajnálom azt a szép nercbundát, praktikus is volt, leszedhetö az alja cipzárral, ami stola lett, a teteje pedig kiskabátka!

Késöbb egy Compuserve forumban olvastam az egyik holland nö irta, hogy ö 45 éves volt mikor elöször elment Németországba kiváncsiságbol, szülei belenevelték a német utálatot amit nem tudott soha levetni! Szoval a hollandok nem csak szabadok, de fanatikusok is a német gyülöletükkel!

Ami pedig a kábitoszereket illeti, Svájc elöbb leutánozta öket, aztán annyi bajuk volt hogy visszacsinálták azt a kábitoszeres törvényt!

Gondolom ha külföldön dolgozik egy holland, muszály neki máshogy viselkednie, pláne ha Németországban történik az!

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-28 18:12   
Szégyellni kell-e magam, amiért olyan snassz, bár német rendszámú bérautóval mentünk Hollandiába a kilencvenes évek közepén, hogy azt fel se törték?
Amszterdamban, a piroslámpás házak utcájában buta időzitéssel délelőtt sétáltunk, igy csak egyetlen hölgyikét láttunk, ő is sietett valahová, ahová a keblei biztos, hogy félórával előbb értek oda.
De felejthetetlen élmény lett, főleg fiamnak, akit középiskolai tanulmányai befejezése után egy hónapon át hurcoltunk végig Ny. Európán, a TURBO SISTERS. Magukat a Turbó nővéreket nem láttuk, csak a cégtáblájukat ama bizonyos utcában.
Mit mondjak, nagyon felkeltették a család himnemü tagjainak érdeklődését.
Egy kávéházban a tulajdonos barátságosan figyelmeztetett minket, hogy a zsebmetszők üzleti negyedében vagyunk, s vigyázzunk értékeinkre. Nem is történt semmi malőr.
De olyat láttunk, amit addig elképzelni se tudtunk: ahogy egyes holland(idai) jómadarak képesek bánni a rendőrökkel. Az USAban csak azt látni, ahogy a rendőr bánik velük, szóval ez élményszámba ment. Két zsaru könyökénél fogva kisért egy fickót, aki hangosan leprázta őket. Ezt a hangvételéből gondoltuk. Egyszercsak, amikor épp egy postai levélszekrény elé értek a forgalmas utcán, a pasas kitépte magát a rendőrök kezéből, előkapta a tudjátok miét, és ohne zsenir belepisilt a nagy levélszekrénybe. A rendőrök néztek, mint a moziban, de nem hurcolták el előle. Csak az jutott eszembe, hogy minő mázli, hogy nem ide dobáltuk be a képeslapjainkat.

Klaracs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-28 17:27   
Csokolom Jóska bácsi,kedves sogor a nejével meg egy pár barát....

Örülök, hogy rajtatok keresztül megismerkedhetünk Hollandia tötrénelmével is. hát igen 35 éve még csak az autót törték fel Amszterdamban...azok voltak a szépidők. Hogy most mi van Amszterdamban? Szodoma és Gomora. A gyengeszivűek most hagyják abba az olvasást mert ami ezután következik azért nem vállalok felelőséget.

Amszterdam anno 2004

Minden utcasdarkon egy koffeeshop ( a hetvenes évek szabadkábszeres vívmánya ) Ott lehet füvet meg hasist venni, esetleg mást is ...valójában mindenhol lehet ómindent venni, utcán, kocsmában szúrni, szívni, nyomni enni amit akarsz kábítószerből nincs hiány.
a Wallon Amszterdam híres kurvás utcáján meg apró pénzért árulják a szex minden lehető elképzelhető kombinációját. Értitek mire gondolok? Olyat amit a sogor a nejével még legvadabb állmában se mert volna gondolni. De még Józsi, bácsi világot látott ember, sem gondolta volna, hogy ilyen létezik, mert a legtöbb helyen ezt titokban csinálják, itt Hollandiában pedig szabad, jobban ellenőrizhető, kevesebb problémával jár stb. A hollandok sajátságos moódon értelmezik a szabadságot....

Franciaországban betiltották a muszlim lányok-asszonyok fejkendő viseletét a holland ilyet soha nem tenne meg mert az egyéni szabadságot és felelőséget többre tarja mindennél. Hollandia egy kimondottan individualista ország , az egyén szabadsága a mérvadó. Ez is Hollandia

Ja, a Pápa azóta sem volt Hollandiába, nem is hívják.
A hollandok túlnyomórésze protestáns és református, a katolikusok elenyésző kissebbségben vannak.

Kellemes Pünkősdi ünnepeket kívánok mindenkinek.

Klara

bovi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-28 14:19   
Toeby!
Végigolvastam a holland tapasztalataid és vártam mikor irod, ami velünk történt Amszterdamban, tudva, hogy Te is német rendszámú kocsival voltál ott.
A 70-es években voltunk mi is ott, férjem kosárlabda versenyen volt, ö egy kaszárnyában aludt a többi sporttársával, de én hotelben a keresztfiunkkal. Elöször csak egy drága hotelben kaptunk helyet és bizony két szobára volt szükség, a fiú már 16 éves volt. Másnapra kerestem egy jóval olcsóbbat, de itt nem járt hozzá reggeli.
Másnap az utcán körülnéztem, hol lehetne valamit harapni, de föleg kávét inni. Látok is egy kricsmit, ahová bementünk és kivánságom azonnal közöltem. Itt mellé kell füznöm, hogy a kocsink ott állt az utcán, amiröl látták, hogy "németek" vagyunk.
Szóval nemhogy nem adtak reggelit, a szó szoros értelmében kilöktek bebbünket. Nincs reggeli németeknek nálunk!!! Nem tudhatták, hogy magyarok vagyunk, de az a gyülölet még ma is a gyomromon csavar egyett. Akkoriban 30 éves nö létemre, nem tarthattak nácinak.
Már nem tudom hol reggeliztünk, valahol állva, mert bemenni már nem volt kedvünk sehová. Ezmelett feltörték nekünk is a kocsinkat,világos nappal, egy fényképezögép volt a zsákmányuk, ami szegény gyereké volt.
Franciába nagyon sokat járunk és egy alkalommal a földalatti parkolóban Cannes-ben, lennfelejtettük elöl az ablakot, a férjem bördzsekije ott hevert az ülésen még mikor visszamentünk akkor is! Remélem nem kiabálom el, de még soha nem volt problémánk Franciában annak dacára, hogy évente 1-2x járunk ott!
Hollandiában azóta sem voltunk!

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-28 13:28   
Halló!

Elöször azt hiszem 76 körül voltam Amszterdámban, amikor Józsikám, kedves barátom és sógorom, kedves nejével itt meglátogatott bennünket.

A hotelt már itt Kölnben lekottáztuk, mondták prima, de ott derült ki, hogy éppen átépités alatt van.
Az átépitett szobát udvariasan átengedtük Józsikáénknak, én meg nejemmel, s akkor 5 éves kislányunkkal beköltöztünk a még nem átépitettbe, ahol szinte a középkor tárult elénk. De meg voltunk elégedve. A tusolásnál ugyan elárasztottuk a szobát, s párizsi tapasztalatainkat felhasználva már a cipörongy is megvolt, azaz arra a függönyt használtuk fel.

Legjobb a reggeli volt, büffé, sokan svéd asztalnak nevezik, azt egyébként jóval késöbb Magyarországon tudtam meg, hogy úgy is nevezik. Reggeli után még mindenki telepakolta a zsebét sajttal, szalámival meg zsemlével. Na mondtam is: "Milyen sok magyar van itt!". De hát hallottam már másoktól is, hogy ez mindenütt úgy van, ami ingyen van vagy megfizettünk, azt használjuk ki alaposan.

De ha nem is magyarok voltak, csak tölünk tanulhatták, mert mi is lenne másképp a golyóstól feltalálóinál. Habár a kis rövidlábu lovainkkal, ha jól tudom csak Aachenig jutottunk el, de lehet azok is tovább adták jó magyar szokásainkat.

Azt sem tudtam elötte, hogy a Pápa Amszterdámban van, igy azonnal egy audiencen vettem részt, Madame Toussaud vagy a fene tudja már, hogy irják, viaszfigura kabinetjében. Van is arról egy fényképem ahol nem tudom hányadik Piusz vagy János mellett állok, s amikor éppen nem figyelt senki sem oda, fülébe sugtam büneimet. Megúsztam életem végéig tartó napi húsz miatyánkkal, amihez vettem egy olyan kis perzsa szönyeget, amit a törökök a Fordnál a futószallag mellet használnak Ramadán idején, nehogy nagyon kilegyek a sok térdelésben.

A parkolóorákat nem igen töltöttem a jó Guldenokkal. Ezt a tulajdonságomat is párizsból hoztam magammal, amikor is alig voltam ott három órát, már vagy 800 Frankért gyüjtöttem össze büntetöcédulákat, ami abban az idöben elég nagy pénz volt.

Gondoltam, legfeljebb majd megérdeklödöm, hol válthatom ki esetleg a kocsit, ha elvontatják, de ha kevessebbel megúszom, legfeljebb azzal a rendszámmal nem megyek többet Hollandiába.

A csomagunkat a hotelban helyeztük el, vagy lenthagytuk a csomagtartóban, holott a legbiztosabb módszer a földrajzot tanitó nénink által ajánlott lett volna, ugyanis azokat otthagyni a váróteremben a vasutállomáson. Azt mondta ugyanis: "Amszterdámban annyira megbizhatóak az emberek, ha valaki leteszi a böröndöt a vasúton, még órák múlva is megtalálja ott.".

Na hát ebben a "páncélszekrény rendszerben" nem igen biztam, s igy más megoldást is találtam. De itt is a nemrég elötte megtett párizsi út volt mindig a fejemben, mert ott is alig érkeztünk meg, csak egy fél órára hagytuk el a kocsit, már fel is törték, s hiányzott nejemnek a börjakója, nekem meg a szép öltönyömhoz a zakó. Még szerencse, hogy a nadrág rajtam volt, igy aztán az megmentésre került. Ugyan már odafelé az uton kinálgattak nekünk börjakókat, de most már tudtuk, honnan vannak, s számitottunk arra, hogy esetleg a visszaúton majd visszavásárolhatjuk azokat.

De a hollandok valóban becsületesek voltak. Megtettünk egy jó motorcsónak kirándulást a kikötöben és a csatornákon. Egy hatalmas rozsdaette hajót is láttunk. Közelébe érve már nem is csodálkoztunk rajta, mer a "sarló és kalapács" diszitette.

A kirándulás után nejem, mint második gyermekünkkel állapotos, nem igen jól érezte magát, s igy a hotelba visszamentünk. Józsikáméknak mondtam, menjenek még sétálni, hiszen egészen a belvárosban laktunk. Meg is tették, de fél óra mulva ismét ijedtséggel az arcukon megjelentek. Nem számoltak a sötétbörü Molukokkal, s féltek végigmenni az utcán.

Kisebb nézeteltérésre is sor került, ami nem különös két asszonyka között. Már az önnállósággal volt probléma, hogy nejem ne magyarázzon mindent sógornöjének, de végül kiderült, hogy még egy képeslapot sem volt képes segitség nélkül feladni.

Sógorom, amikor látta a szük utcákban a villamosokat, mondta: "Ne akarjon egy ilyen nagyváros lenni!". De hát az jön magától, a város évszázadokkal elötte nem tudta, hogy késöbb milyen lesz a közlekedés. Különben minden nagyon tetszett, igyekeztünk minden hirest megnézni.

Még egy nap Zandvortban is voltunk a tengernél, amit Józsikám életében akkor látott elöször, s azóta sem. Ugyan nem volt az idö olyan kellemes, de ö azonnal lemártotta magát a vizben. Én inkább nem akartam olyan sós testre ismét felvenni a ruhát. A part is szép volt, a homok, a vendéglök, stb. Nem is értettem, miért igyekeznek a hollandok mindig annyira délre, s szennyezik itt a mi már amúgy is telitett utjainkat.

Persze ott is volt egy kis szerencsétlenségünk, ugyanis a kocsikulcs beleesett a csatornába, de végül is sikerült egy hosszabb dróttal kihalásznom, mielött a tüzoltókat értesitettem volna.

Józsikám árgus szemekkel kereste a virágmezöket, mert hosszabb ideig egy kertészeti vállalatnál dolgozott, de azok úgy látszik el voltak rejtve elölünk (hadititok).

Az étkezéssel sok problémánk nem volt, mert ha mást nem, egy rántott szeletet az ember mindenütt kaphat, s ha kell, azt minden nap. Persze mi már kicsit "felvilágosultabbak" voltunk, s igy mást is rendelhettünk. (Borzasztó ez a magyar gyomor!)

Azóta is nagyon szivesen járunk Hollandiába. Kicsit mindig példának is állitottam a belgákkal együtt a magyarokkal szemben, hogy nem az ország nagysága vagy lakosság száma a döntö, hanem a szorgalom, ötletesség, stb.

Azért ne vegyetek rólam példát! A cipöt mással is lehet tisztitani!

Toeby

nyanyabandi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-27 22:02   
Irto jopofa vagy.....meg...meg....irjal meg,-es kicsit reszletesebben...

Klaracs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-27 21:50   
Hallo mindenkinek amerikainak, európainak és a többieknek...

Nos Hollandia ismeretben nincs itt hiány úgy látom:
Hollandia kicsi, klausztrofób ország ahol a virág illat helyett árad a tehéns...r szag.
Nyelve egy hörgő,röfögő németre hasonlító egyveleg, nehezen tanulható gyengébbeknek nem ajállható.
Az éttermekben meg mindent lehet enni a fánktól az argentín sneakig.
Nos....ez így igaz...kiegészítésképpen csak annyit hogy a G betüt ejtik hörgő Hának a H-át pedik nagyon gyenge puha h-ának.
Az éttermekben nem szolgálnak holland ételeket. A holland nemzeti ételeket az emberek otthon eszik.
A németeket nem szeretik, a második világháború óta, de egyébként sem ...szerintem irígyek rájuk, mert hát ugye a németek nagyobbak, gazdagabbak, jobb autókat hajtanak és többet keresnek.
Az emberek nagytobbsége beszél angolul, franciául és németül esetleg még spanyolul.
Hollandia kis ország de rettentően beképzelt és büszke önmagára.. ami el kell ismernem nem alaptalan.
Sovinizmusuk a fodbalmeccsek alkalmával éri el a tetőfokát. ha a Holland válogatott játszik akkor van ám nemulass. Narancssárga a holland nemzeti szinük, mindent befestenek narancssárgára. Még a fákat is az utcákat, házakat kidíszítik. Árulnak narancssárga hamburgert, paprikát, kenyeret, süteményt stb. Beöltöznek narancssárgába az arcukat is kifestik, nők, gyerekek, öregek, mindenki és ha Hollandia nyer akkor éjjsakákon keresztül folyik a dinom-danom, ha veszt akkor mindig más a hibás.
Szeretik kidíszíteni a házaikat, ha gyermek születik kiraknak a kertbe egy hatalmas gólyát kis csecsemővel a csőrében, ha valaki nyugdíjba megy kiültetnek egy bábút egy karosszékbe, ha éretségizik a gyerek kitűzik a zászlót a ház elé, ha valaki ötvenedik születésnapját ünnepli kiírják nagy betűkkel az ablakras, lényeg mindenki tudja, lássa mi az öröm a házban. Ez is Hollandia.

Sziasztok
Klára

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-27 19:59   
Kaytee,

Mint amerikai méretekhez szokottat, az lepett meg legjobban, hogy a müutak milyen picikék- keskenyek voltak.

Nekem meg a napokban az tünt fel, hogy a fö avenue a mi várkánkban 3-3 sávos s középen egy ugyanolyan széles 3 sáv méretü zöld rész van két oldalon fasorokkal. Sok Europainak szokatlan hogy itt minden olyan tágas, a mi utcánk 3 sávos, a középen van egy fordulo sáv, azt se realizáltam ennyire annyira tudatosan. 70'000 lakos, a városunk
15.3 square miles (15.3 Square miles equals 39.6268 Square kilometers) illetve 39.62 quadrat kilométeres területen van.

Nekünk nagy élmény volt, hogy Brüsszelböl milyen hamar voltunk Aachenban s onnan Hollandiában, minden olyan közel volt!

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-27 19:42   
Voltam néhány napig Hollandiában pár évvel ezelőtt. Kocsival voltunk.
Mint amerikai méretekhez szokottat, az lepett meg legjobban, hogy a müutak milyen picikék- keskenyek voltak. Valahogy minden kisebbnek látszott Hollandiában. És amikor Amszerdamot elhagytuk, megkezdődött a trágyaszag. Városokon kivül sokfelé éreztem, autóban ülve, zárt ablakok mellett is, de egyáltalán nem volt annyira visszataszitó, ahogy hangzik.
Két napot töltöttünk egy szimpla vidéki fogadóban is, ahol több mükincset láthattunk, mint némely múzeumban. Azt mondják, Hollandiában vann világon a legtöbb privát kézben lévő antik érték. Nem tudom, igaz-e.
Vissza akartunk menni a tavalyi Floriade-re, sajnos nem sikerült. Ha tényleg nincs illata azoknak a gyönyörü virágoknak, akkor nem veszettünk annyit, amennyit hittem.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-27 10:05   
Hallo Toeby,

érdekes amiket Te irtál a hollandokrol, de Neked ezek szerint több és közelebbi kapcsolatod volt velük, mint nekem. Mi Bécsben az egyik holland kislányt aki az elevenebb volt és barna haju, elvittük egy magyar bálba ahol tanitották csárdást táncolni, Mareijke (? nem emlékszem már hogy betüzte) élvezte, jol szorakozott. Dieuwke, a világosszöke volt a ridegebb ö nem jött csak fintorgott.

Engem a nyelvük kevésbé zavart mert a német svájci is hasonlo torokbetegség azért könnyebb nekem megérteni a flamandot is. Mivel Svájcban nöttem fel, perfekt beszéltem.

Mi több idöt töltöttünk Aachenben, ott rendelte meg férjem késöbb a Quelleben a perzsaszönyegünket (mikor olyan csodás volt a Dollár kurzus) ami made in India és kézi szövés, de nagyon szép, amelett a bajor porcellánom is onnan jött a Quelleböl. Aachenbol jött a Harsányi Zsolt Rubens élete könyvem is német forditásban, amit nagyon szeretek és sok más német könyv, zene kazetta, férjem oda járt vásárolni amig Belgiumban dolgozott, épitették a titanium öntödét Charleroiban a belgáknak.

Aachenben megnéztük a katedrálisban a magyar kápolna részt is. Maastrichtban éppen csak a cukrászdában voltunk.

Olyan északon külömben sose voltam más alkalommal, Baselbol a Schwarzwaldba mentünk egyszer lovas szánkoval körbe vitetni lányunkat ami neki kaliforniai gyereknek nagy élmény volt, akkor Brüsselböl mentünk le vonattal Baselba, március volt, s ott volt még ho, aztàn vissza Brüssel s onnan repültünk ketten haza Los Angelesbe.

Egy másik alkalommal pedig Rustban voltunk az Europa Parkban Baselbol, amit mindketten kedveltünk mert nem volt nagy s nem az a tömeg mint itt a Disleylandban Anaheimban!

Én csak egy repüléses weekenden voltam egyszer Amsterdamban és Den Haagban ismerösöknél Zürichböl indulva, igy nem sokat láttam.

Engem sokkal jobban meglepett Belgium, mert nem sokat tudtam roluk, kivéve a brüsszeli csipkét. Csoda jo ételek, erös, finom kávé! Hollandiában nem ittam jo kávét s nem ettem jo kenyeret sem akkor. Talán Belgiumban segit hozzá a francia (wallon) szinezet?

Andrea

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-26 22:58   
2004-05-26 17:24, andi_usa:

Halló Andi!

Sokat dolgoztam hollandokkal itt is, de ott is. Sok minden náluk egyszerübb volt, nem voltak olyan szigoruak az elöirások, merevek a hivatalos intézni valók. Sokszor a munkákat is úgy adták ki, hogy "Ezeket jól ismerjük, velük eddig minden rendben volt, minek akkor versenykiirás?".

Amikor Kasselba helyezték a német irodájukat, ott csak németek dolgoztak, s persze mint szokás, azonnal elkezdödött a verseny is. Ki tudja jobban?! Egy kivülállónak ez persze visszatetszö volt, de ezt kellett szeretni.

A nyelvükkel nem tudtam megbarátkozni, mert azt a nem is tudom hogy kiejtett "H"-át, még ha meg akarnék fulladni, akkor sem tudnám utánozni. Egy jó van viszont, hogy a hollandok 80%-a beszél németül, habár nem is csoda, mert a "Niederdeutsch"-hoz tartozik. Ezért nem volt problémám pl. a múzeumokban a feliratokat megérteni, többek között Amszterdámban a Van Gogh kiállitást.

Igaz én is csak a holland burgonyalevest ismerem, habár van mindenütt hasonló, pl. sächsische vagy rheinische Kartoffelsuppe, stb. de Hollandiában az éttermekben soha sem volt problémánk, mert hasonló nemzetközi ételeket lehet találni, mint különben máshol is. A tengerparton meg különösen sokféle halételt ettünk már.

Az itteniek gyakran járnak Maastrichtbe és Venloba, Aachen meg valóban belga és holland kézben van. Ugyanúgy Monschau is direkt a belga határon. Voltál esetleg már ott vagy hallottál róla?

Egy kivülálló persze Hollandiában azonnal a virágokat, virágmezöket keresi, s csalódik, hogy nem lehet azokat látni. Ja, hát éppen üvegházakban, emeletesen termelik azokat, mint ahogy a paradicsomot is. De szinte ellátják egész Európát velük.

Valójában Hollandia is egy nagy ipari állam, amit különösen a Philips jelképez. Egy szük kis országban vannak vagy 16 millióan. Ennél szüküsebben már csak mi vagyunk itt Északrajna-Westfáliában, s különösen a Ruhr-vidéken. Igy az sem csoda, hogy Hollandiában sem lehet mindenütt olyan idillikus viszonyokat felfedezni, mint ahogy egy még ott nem járt esetleg a dolgokat elképzeli.

Szerintem jól kilehet velük jönni, ha a "H"-juk miatt bizonyos mértékig veszitenek is a szimpátiájukból.

Toeby

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-26 17:24   
Férjem amig Belgiumban járt, sokat ment át Aachenba de közben Maastrichtba is. Mikor ott voltunk minket is elvitt és nagyon finom képviselö fánkot ettünk egy cukrázdában miközben szolt a magyar operett zene!

Régebben voltam Amsterdamban is, ismertem Europában hollandokat is (Bécsben járt velem két holland lány a divatiskolában), de sose lelkesedtem értük. Szerintem érdekesen leirta Klára!

Elötte pedig elsö svájci magyaros ismerösei anyáméknak voltak holland keverékek. Magyaros azért mert erediteleg svájci család aki kivándorolt Budapestre, aztán a háboru alatt vissza kerültek vallásuk miatt. Az asszony ment férjhez Hollandiába s mikor özvegy lett, visszament Svájcba élni elöbb, mert ott élt öccse, késöbb lányához Budapestre aki oda ment férjhez s ott élt tovább a Shell nyugdijábol haláláig. Ha fia látogatta még Svájcban, sokszor hollandra váltottak, de beszélt német svájciul is s persze perfekt magyarul. Nagyon szerettem Dundi nénit s mikor elöször Budapesten voltam felnött koromban elmentem öt is meglátogatni, mondta nekem, megbánta hogy Budapestre telepedett de ahogy mondta nem tudta visszacsinálni. Neki holland férje volt s az volt a nézete, a hollandok ridegek és humortalanok, neki csodás humora volt és sok nevetésre emlékszem vissza vele gyerekkorombol Svájcban.

Hollandia hires a tulipánrol de én még nem tapasztaltam illatos tulipánt.

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-26 16:52   
2004-05-26 07:44, Klaracs:

Halló Klara!

Most egy kivülröli vélemény. Tegnap épp Aachenban idöztem. Most már tudom, miért volt ott annyi holland. Jó "Sauerbraten" mellett ültek az éttermek teraszán, de nem ingyen volt. Szerencsére kutyáikat otthon hagyták. Én még épp befértem egy argentinhoz egy jó steakre.

Van egy megbizásom Vianeból, de már el sem merek oda menni!

Üdvözlettel!

Toeby

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó